s
Σαγηνευτικές σχέσεις με διαφορά ηλικίας - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 26 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 12 ... LastLast
Results 11 to 20 of 253
  1. #11

    Re: Σαγηνευτικές σχέσεις με διαφορά ηλικίας

    Quote Originally Posted by cancerian View Post
    Καλο αρθρο φιλε billy , εχει να κανει με επαγγελματικα θεματα ομως κ γενικοτερες εννοιες... Mαλιστα στο τεστ Εγωγραμματος ειχα βγει " φυσιολογικο παιδι" :bigsmile:
    Ενώ δεν είσαι; :weird:
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  2. #12
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    cancerian
    Posts
    841

    Re: Σαγηνευτικές σχέσεις με διαφορά ηλικίας

    Oxi παντα :blink:

  3. #13
    Join Date
    Jan 2007
    Όνομα:
    Γεωργία
    Location
    Αθήνα
    Posts
    131

    Re: Σαγηνευτικές σχέσεις με διαφορά ηλικίας

    Καλημέρα σε όλους σας.

    Ηταν απαραίτητη νομίζω η παρέμβαση του φίλου μας του Μητσάκου, γιατι οι σαγηνευτικές σχέσεις με διαφορά ηλικίας είχαν γίνει αποκλειστικά θέμα των καρκίνων:bigsmile:

    Συμφωνώ ότι στις σχέσεις με διαφορά ηλικίας παίζει και η περίπτωση ανθρώπων που αναζητούν γονεϊκά πρότυπα. Αυτή η άποψη βέβαια νομίζω ότι αφορά μόνο σε μια διάσταση του θέματος γιατί μου είναι δύσκολο να δεχθώ ότι όλο αυτό το πακέτο σχέσεων με διαφορά ηλικίας κρύβει από πίσω Μόνο την ανάγκη έκφρασης συναισθημάτων που σαν βάση έχουν την σχέση γονέα-παιδιού.

    Μου δόθηκε όμως η εντύπωση διαβάζοντας το άρθρο, ότι προσπαθούμε να φτάσουμε σε ένα συμπέρασμα παίρνοντας υπόψιν και εξετάζοντας μόνο την άσχημη την κακόβουλη και κατά κάποιο τρόπο διαστροφική πλευρά του θέματος.

    Διαλέγουμε την περίπτωση ανθρώπων που οι εμπειρίες τους έχουν να κάνουν μόνο με συναισθήματα σκληρότητας και απομόνωσης από την πατρική φιγούρα, διαλέγουμε επίσης την σκληρά υπολογιστική όψη του χαρακτήρα των δύο ατόμων μιας και υπάρχει προσπάθεια εκμετάλλευσης του ενός ως προς τον άλλο και διαλέγουμε να αναφέρουμε και την καθαρά εγκληματική τάση του ενός να χειριστεί τα συναισθήματα του άλλου ατόμου, σαν να παίζει με τις χορδές ενός μουσικού οργάνου.

    Δεν ξέρω πως θα ήταν αν προσπαθούσαμε να δούμε την διάσταση του θέματος αυτού μέσα από ένα πρίσμα όχι τόσο σκληρό, μέσα από συναισθήματα πιο τρυφερά γιατί μην ξεχνάμε υπάρχει και η ανάγκη όχι μόνο να πάρεις αλλά και να δώσεις αληθινή αγάπη.

  4. #14
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Σαγηνευτικές σχέσεις με διαφορά ηλικίας

    Quote Originally Posted by cancerian View Post
    Καλο αρθρο φιλε billy , εχει να κανει με επαγγελματικα θεματα ομως κ γενικοτερες εννοιες... Mαλιστα στο τεστ Εγωγραμματος ειχα βγει " φυσιολογικο παιδι" :bigsmile:
    Με πιάνεις αδιάβαστο Μάλλον έχεις μεγαλύτερη εξοικείωση με αυτά τα θέματα...
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  5. #15
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    65

    Re: Σαγηνευτικές σχέσεις με διαφορά ηλικίας

    Quote Originally Posted by cancerian View Post
    Αυτο ισχυει βασικα και για τους δυο , οταν διλαδη καποιος καταφερει να αντλησει απο καποιον τις κυριαρχες δομες της αναγκης για "αγαπη" τοτε συμβαινει αυτο .. ακομα και στις επιφανειακες σχεσεις , οπου εχει το "ελευθερο " ατομο προκαλει την ματαιοδοξια εκεινου που θελει να τον κανει κτημα του ...

    Πολύ καλό άρθρο σε ευχαριστούμε.

    Παραθέτω αυτό σου το ποστ γιατί δεν έχω διαβάσει με μεγαλύτερη σαφήνεια και περιεκτικότητα ότι έζησα κάποια στιγμή στο παρελθόν (να πάει και να μην έρθει πια!!) και δεν είχε σχέση με μεγάλη διαφορά ηλικίας. Η διαφορά της ηλικίας ήταν μια χαρά το σκηνικό όμως ήταν ακριβώς αυτό.

    Μπράβο σε σένα και χάλια για μένα που περνιέμαι και για έξυπνη ενίοτε.....:toung:

  6. #16
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    cancerian
    Posts
    841

    Re: Σαγηνευτικές σχέσεις με διαφορά ηλικίας

    Quote Originally Posted by ZORZETA View Post
    Καλημέρα σε όλους σας.

    Ηταν απαραίτητη νομίζω η παρέμβαση του φίλου μας του Μητσάκου, γιατι οι σαγηνευτικές σχέσεις με διαφορά ηλικίας είχαν γίνει αποκλειστικά θέμα των καρκίνων:bigsmile:

    Συμφωνώ ότι στις σχέσεις με διαφορά ηλικίας παίζει και η περίπτωση ανθρώπων που αναζητούν γονεϊκά πρότυπα. Αυτή η άποψη βέβαια νομίζω ότι αφορά μόνο σε μια διάσταση του θέματος γιατί μου είναι δύσκολο να δεχθώ ότι όλο αυτό το πακέτο σχέσεων με διαφορά ηλικίας κρύβει από πίσω Μόνο την ανάγκη έκφρασης συναισθημάτων που σαν βάση έχουν την σχέση γονέα-παιδιού.

    Μου δόθηκε όμως η εντύπωση διαβάζοντας το άρθρο, ότι προσπαθούμε να φτάσουμε σε ένα συμπέρασμα παίρνοντας υπόψιν και εξετάζοντας μόνο την άσχημη την κακόβουλη και κατά κάποιο τρόπο διαστροφική πλευρά του θέματος.

    Διαλέγουμε την περίπτωση ανθρώπων που οι εμπειρίες τους έχουν να κάνουν μόνο με συναισθήματα σκληρότητας και απομόνωσης από την πατρική φιγούρα, διαλέγουμε επίσης την σκληρά υπολογιστική όψη του χαρακτήρα των δύο ατόμων μιας και υπάρχει προσπάθεια εκμετάλλευσης του ενός ως προς τον άλλο και διαλέγουμε να αναφέρουμε και την καθαρά εγκληματική τάση του ενός να χειριστεί τα συναισθήματα του άλλου ατόμου, σαν να παίζει με τις χορδές ενός μουσικού οργάνου.

    Δεν ξέρω πως θα ήταν αν προσπαθούσαμε να δούμε την διάσταση του θέματος αυτού μέσα από ένα πρίσμα όχι τόσο σκληρό, μέσα από συναισθήματα πιο τρυφερά γιατί μην ξεχνάμε υπάρχει και η ανάγκη όχι μόνο να πάρεις αλλά και να δώσεις αληθινή αγάπη.
    Καλησπερα ζορζετα …

    Το παρον αρθρο που σκεφτηκα να καταθεσω ενα μερος του στο σιτε ,οχι επειδη ειμαι καρκινος …αλιμονο ! καμια σχεση αποτελει μια προσωπικη ερευνα που εχω κανει πανω σε αυτο το θεμα οπως προανεφερα αλλη μια φορα, (η οποια θα ειναι και η τελευταια).
    Ισως να μην το παρατηρησες αλλα καπου στα προηγουμενα ποστ ανεφερα οτι οι σχεσεις αυτες δεν σημαινει οτι συμβαινουν παντα να κρυβουν το προτυπο του γονεα – παιδιου , αλιμονο μας αν βλεπαμε , τα πραγματα απο μια αποψη και μονο.

    Αναφερεις οτι προσπαθουμε να φτασουμε σε συμπερασματα και οτι εξεταζουμε το θεμα απο την διαστροφικη του πλευρα , οπου αυτη η πλευρα οπως αναφερεις ειναι και ασχημη..
    Το αρθρο αυτο εκφραζει μια πλευρα … μια γενικη πλευρα που συμβαινει , με λυπει ομως ιδιαιτερα που δεν κοιτας το θεμα ανοιχτα .. δεν ζητω να υιοθετησεις την γνωμη μου ( κατι τετοιο δεν με εκφραζει και δεν με αφορα) απλα αναφερω οτι υπαρχει και αυτη η περιπτωση.
    Αυτο το ποστ δεν εχει απολογητικο χαρακτηρα απλα αναφερω οτι ειναι ασχημο να κοιτας τα πραγματα απο μια πλευρα και να καταληγεις στο συμπερασμα οτι εξεταζω μονο την διαστροφικη πλευρα κατι τετοιο ειναι ακυρο , (ουτε καν ανεφερα μια τετοια εννοια).Λυπαμαι αν θεωρεις τα ψυχιατρικα δεδομενα διαστροφη.
    Τι σε κανει να το θεωρεις ασχημη αυτη την κατασταση και κυριως διαστροφικη ?????

  7. #17
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    cancerian
    Posts
    841

    Re: Σαγηνευτικές σχέσεις με διαφορά ηλικίας

    Quote Originally Posted by Βασίλης Παπαδολιάς View Post
    Με πιάνεις αδιάβαστο Μάλλον έχεις μεγαλύτερη εξοικείωση με αυτά τα θέματα...
    Στις νεες επιχειρησεις ( ιδιωτικου δικαιου) οπου το marketing ανθει , οι μαρκετιστες ( η ακομα και ψυχολογοι ) υποβαλουν τεστ στους εργαζομενους για να δουν τον τυπο συμπεριφορας του και την πιθανη εξελιξη του .. Το τεστ αυτο ονομαζεται "ΕΓΩΓΡΑΜΑ" και κατατασει τους εργαζομενους σε 5 κατηγοριες: φυσιολογικο παιδι , υπακουο παιδι , ενηλικας , γονεας κριτης , γονεας (δεν θυμαμαι το επιθετο) .Θεωρουνται ιδανικοι για μια επιχειρηση οι ενηλικες , η κατηγορια των γονιων που δεν μπορω να βρω το επιθετο και τα φυσιολογικα παιδια ..

  8. #18
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    cancerian
    Posts
    841

    Re: Σαγηνευτικές σχέσεις με διαφορά ηλικίας

    Quote Originally Posted by pecora nera View Post
    Πολύ καλό άρθρο σε ευχαριστούμε.

    Παραθέτω αυτό σου το ποστ γιατί δεν έχω διαβάσει με μεγαλύτερη σαφήνεια και περιεκτικότητα ότι έζησα κάποια στιγμή στο παρελθόν (να πάει και να μην έρθει πια!!) και δεν είχε σχέση με μεγάλη διαφορά ηλικίας. Η διαφορά της ηλικίας ήταν μια χαρά το σκηνικό όμως ήταν ακριβώς αυτό.

    Μπράβο σε σένα και χάλια για μένα που περνιέμαι και για έξυπνη ενίοτε.....:toung:
    Αφιερωμενο ειδικα στην pecora nera ..... :bigsmile:

    Δυστηχως μια απο τις πληγες του ανθρωπου ειναι η ματαιοδοξια του. Επιθυμουμε παντα αυτο που δεν εχουμε. "επιθυμω να εχω τοσα λεφτα οσα ο διπλα" "θα ηθελα να ειχα την γκομενα που εχει ο φιλος μου" κτλ κτλ κτλ ...τα παραδειγματα ειναι αμετρητα . Οταν βρισκουμε ενα ατομο το οποιο ειναι ανεξαρτητο , επιθυμουμε να το κανουμε κτημα μας. Ειναι απορεια της ματαιοδοξιας μας , επιθυμουμε να υποταξουμε καποιον ακριβως γιατι εμεις οι ιδιοι δεν εχουμε καλλιεργησει την δικη μας ανεξαρτησια.
    Εδω ισχυει το κλασικο " οσο τον φτυνεις τοσο κολλαει" Να εχεις ενα πραγμα στο μυαλο σου , οσο περισσοτερο κυνηγας ενα πραγμα / αντικειμενο / ανθρωπο εκεινος τοσο περισοτερο σου ξεφευγει. Οταν βρισκεις καποιον και βλεπεις οτι συμβαινει το εξης , δοκιμασε την ιδια τεχνικη ( κανεις οτι κανει ) αυτο δημιουργει δυο αποτελεσματα:
    1. Τον μιμεισαι , και ειναι σαν να τον πολεμας με το ιδιο οπλο ... επομενως τον εξουδετερωνεις...
    2. Τον αγνοεις , τοτε γκρεμιζεται το συμπαν του και αλλαζουν τα δεδομενα...

    Αυτο συμβαινει διοτι οι ανθρωποι γουσταρουν να αρεσουν στον κοσμο γυρω τους ... Αν σταματησει κατι τετοιο πεφτουν στον γκρεμο ..

  9. #19
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Σαγηνευτικές σχέσεις με διαφορά ηλικίας

    Quote Originally Posted by cancerian View Post
    Στις νεες επιχειρησεις ( ιδιωτικου δικαιου) οπου το marketing ανθει , οι μαρκετιστες ( η ακομα και ψυχολογοι ) υποβαλουν τεστ στους εργαζομενους για να δουν τον τυπο συμπεριφορας του και την πιθανη εξελιξη του .. Το τεστ αυτο ονομαζεται "ΕΓΩΓΡΑΜΑ" και κατατασει τους εργαζομενους σε 5 κατηγοριες: φυσιολογικο παιδι , υπακουο παιδι , ενηλικας , γονεας κριτης , γονεας (δεν θυμαμαι το επιθετο) .Θεωρουνται ιδανικοι για μια επιχειρηση οι ενηλικες , η κατηγορια των γονιων που δεν μπορω να βρω το επιθετο και τα φυσιολογικα παιδια ..
    Αν και εργαζόμενος σε εισηγμένη δεν το ήξερα... Εμείς εδώ είχαμε κάνει ένα σεμινάριο για τους τέσσερις τύπους (Dominant, Emotional, Steady and Cautious) που στην ουσία είναι οι τύποι του Ιπποκράτη.

    Πάντως η Συνδιαλεκτική μιλάει για χιαστί σχέσεις που δεν είναι απαραίτητα με διαφορά ηλικίας αλλά με διαφορά προσωπικότητας. Δηλαδή μπορεί να είναι ο μεγάλος σε ηλικία το "μωρό" και ο μικρός ο "γονέας". Στην ουσία οι έννοιες γονέας και παιδί είναι υποπροσωπικότητες εσωτερικευμένες μέσα μας. Όταν σχετιζόμαστε με κάποιον του βγάζουμε ανά περίπτωση άλλη υποπροσωπικότητα. Εάν εμείς βγάζουμε το παιδί κι ο άλλος θέλει να βγάλει το γονέα αυτά τα δύο ικανοποιούν το ένα το άλλο κι έτσι αποκαθίσταται μία συναλλακτική σχέση.

    Τέτοιου είδους σχέσεις έχουμε π.χ. όταν ο ένας σύντροφος εξαρτάται από τον άλλο για την επιβεβαίωση του, χρειάζεται ενθάρρυνση, στήριξη, κλπ.

    Οι σχέσεις αυτές μπορεί να διαταραχτούν αργότερα, όταν το σχήμα της συναλλαγής τροποποιείται. Π.χ. αυτός που ήθελε να είναι παιδί, δε θέλει πλέον να είναι παιδί, αλλά ενήλικας, απαιτεί σεβασμό. Τότε αναγκαστικά πρέπει να τροποποιήσει και ο άλλος τη στάση του, αλλιώς διακόπτεται το κύκλωμα της συνανλλακτικής σχέσης μεταξύ τους και η σχέση διαλύεται...

    Με απλά λόγια ωριμάζει ο ένας κι ο άλλος δεν προσαρμόζεται...

    Ένα μόνο παράδειγμα... Υπάρχουν κι άλλα, αλλά δεν μπορώ να τα ξαναγράψω όλα εδώ... Αν βγει το 2ο μέρος από το άρθρο, θα λέει περισσότερα...
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  10. #20

    Re: Σαγηνευτικές σχέσεις με διαφορά ηλικίας

    Χριστε μου θα κλαψω.Υπεροχο!

 

 
Page 2 of 26 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 12 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 6 users browsing this thread. (0 members and 6 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads