s
Ποιο είναι το Κινέζικο σύστημα του Ι ΤΣΙΝΓΚ? - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 11 to 19 of 19
  1. #11
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: Ποιο είναι το Κινέζικο σύστημα του Ι ΤΣΙΝΓΚ?

    Αγαπητέ κ. Κώστα

    Σας ευχαριστούμε που μοιράζεστε την εμπειρία σας μαζί μας και με συγκινεί η προσέγγιση. Δημιουργεί μία αίσθηση.
    Η σοφία πρέπει να πλησιάζεται με σεβασμό και καθαρή καρδιά. Αλλιώς δεν ανοίγει την πόρτα της.

    Αν κάποια στιγμή θελήσετε να περιγράψετε κάτι επιπλέον, ή να αναλύσετε κάποια βασικά στοιχεία (για παράδειγμα τις γραμμές που απαρτίζουν το κάθε ιδεόγραμμα), θα ήταν ενδιαφέρον για όλους εμάς, που δεν έχουμε εμβαθύνει όσο εσείς, ή δεν έχουμε πετύχει ακόμη την ένωση.

    καλές γιορτές
    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου

  2. #12

    Re: Ποιο είναι το Κινέζικο σύστημα του Ι ΤΣΙΝΓΚ?

    Ενδιαφέρον όλο αυτό.Μπορεί κάποιος να προτείνει κάποιο βιβλίο για να πάρουμε περισσότερες πληροφορίες;

  3. #13
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: Ποιο είναι το Κινέζικο σύστημα του Ι ΤΣΙΝΓΚ?

    Αγαπητή zour

    Τα μεγάλα βιβλιοπωλεία στο κέντρο της Αθήνας, που διαθέτουν βιβλία αστρολογίας, μεταφυσικής και διαφόρων φιλοσοφιών, έχουν βιβλία του Ι-ΤΣΙΝΓΚ. Μπορείτε να δείτε ποιο σας ταιριάζει καλύτερα.

    καλές γιορτές
    Λίλιαν Σίμου

  4. #14

    Re: Ποιο είναι το Κινέζικο σύστημα του Ι ΤΣΙΝΓΚ?

    ξανα παλι μετα απο καιρο στο θεμα μας
    να ευχηθω σε καθε εναν που χρειαζεται ευχες το χαμογελο του ν ανθισει πηγαιο το 2007

    οπως ολος ο κοσμος εχω και γω τα δικα μου και σ αυτο θ αναφερθω για να μην πιασω γενικοτητες
    Ενα απο αυτα ειναι και μια πολυχρονη σχεση που δεν ευωδωσε
    πριν 5 μηνες ρωτησα το Ι-ΤΣΙΝΚ (Φιλο μου απο δω και στο εξης) μεσα σε μια κατασταση απολυτης αμβισβητησης στην ικανοτητα μου να παιρνω αποφασεις (σχεδον για καθε θεμα)
    μου εβγαλε τον αβυσσαλεο με συμβουλη μη δρας
    Πρακτικα οταν ηρεμησα, αντιληφθηκα οτι ειχε δικιο. Καποιος πρεπει να ειναι ελευθερος, να του δοθει χωρος, χωρος που εγω δεν συμμετειχα
    Επειδη παλιες πληγες που ξυνονται πονανε και φερνουν τον ανθρωπο συνηθως στην ιδια αναποφασιστικοτητα, οταν μου εστειλε <<ευχες>> για τον νεο χρονο, ησυχος και με αλλαγμενη ζωη, ματωσαν παλι τα παλια σημαδια. Μαθαινα πως περναγε αθλια και καθως η καρδια δυναμωνε στη συγκινηση, παλι η ταραχη, παλι η αναποφασιστικοτητα, σκεφτηκα τον Φιλο....
    Η καρδια πιεζε για <<επαφη>> στο να βοηθησω, να καλμαρω, να αγκαλιασω να γαλημεψω με φροντιδα και αφοσιωση οπως τοσα χρονια τη λατρεμενη υπαρξη...
    Η λογικη πιεζε με ξεκαθαρες σκεψεις πως οταν καποιος αποχωριζεται, σημαινει αποδοχη του δρομου του χωρις εσενα
    Τα ανωτερα συναισθηματα (!) πιεζαν να αφησω τα χαμερπη και ανοητα και να δωσω αυτα που μονο εγω ξερω σε κεινη που ηξερε πως να τα παρει διατηρωντας μια ζωη σε ανωτερες σφαιρες παρα το κατρακυλισμα (ο ασωτος κλπ κλπ)
    conflict μαζι με ενα σωρο ακομα θεσεις, καθε μια με τις δικες της μοναδικες αξιες και αληθειες.
    Περιμενα να πω την αληθεια απο τον Φιλο μου να βγαλει κατι που να μαρεσε.... και φυσικα κατι που να με <<πλησιαζε>> κοντα της
    Χαρουμενος ανοιξα το βιβλιο, πηρα το κερμα που εχω πολλα χρονια μονο γι αυτη τη δουλεια, ανοιξα το παλιο σημειωματαριο και ξεκινησα!!!
    Μετα απο 10 λεπτα βλοσυρος σκεφτομουνα πως χρειαζομαι μιση ωρα ακομα να συνειδητοποιησω τι μουβγαλε και γιατι...
    Ηταν παλι ο αβυσσαλεος!!!
    περασαν ωρες και ακομα ψυχανεμιζομουνα τι μπορει να προσπαθει να μου πει, δεν μαρεσε, μα ο φιλος ηταν καλος συντροφος τον εμπιστευομουνα.
    Σκεφτομουνα τις δικες της πορειες, τις συσχετιζα με τις δικες μου χωρις να εχω την ικανοτητα (ατιμο συναισθημα) να δω καθαρα το παιχνιδι που διαδραματιζουμε ολοι μας στη γη
    Μου εβγαλε και γραμμες στο 2,3 και 5, το 9,6 και 9 αντιστοιχα
    Την επομενη μερα χαμογελασα στο Φιλο μου (του ειχα γκρινια ολη νυχτα) με ευγνωμοσυνη
    Το ολο ζητημα ηταν για τον Φιλο μου να με προστατεψει απο τη δυναμικη της (μια εκτος ελεγχου καταστασης που δημιουργησε) φροντιζοντας να με κανει να καταλαβω πως θα ηταν ευκολο να ξαναδιαλυθω τονιζοντας μου να το χειριστω με δυνατες αμυνες, αλλοιως οι πιθανοτητες ηταν για κεινην, στο τιποτα στις συνθηκες που βρισκεται, και για μενα η επιστροφη στον κυκεωνα της ανεξελεγκτης θλιψης
    θελω να τονισω στους αναγνωστες πως η περιγραφη προσωπικων γεγονοτων εγινε με στοχο να γινει τουλαχιστον κατα τα δικα μου απλοικα μετρα κατανοητο πως το Ι-ΤΣΙΝΚ σε κανει να εισαι σχεδιαστης του κοσμου (οπως και αρκετα αλλα συστηματα κλειδαροτρυπας στο χρονο) με το λιγοτερο κοστος, με την λιγοτερη καταστροφη.
    Και αν υποθεσουμε οτι οτι σε βοηθαει να προλαβεις την καταστροφη σημαινει και δημιουργια.
    Και βεβαια κανεις δεν θελει (υποθετω) την καταστροφη κανενος
    Κωστας

  5. #15
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: Ποιο είναι το Κινέζικο σύστημα του Ι ΤΣΙΝΓΚ?

    Αγαπητέ κ. Κώστα

    Ωραία όσα μας συμπληρώνετε.

    Μήπως θα σας ενδιέφερε να μας αναπτύξετε εν συντομία αυτό που "σημαίνει" η γραμμή του εξαγράμμου, ή να παρουσιάσετε κάποια από αυτά;
    Θα το έκανα κι εγώ, αλλά επειδή με το θέμα συνδέεστε περισσότερο νομίζω, από εμένα, θα ήταν πιο καλή η δική σας προσέγγιση παρουσίασης.

    Περαστικά σας και καλή χρονιά
    με αναζήτηση όλο και βαθύτερη
    στον δρόμο της αυτογνωσίας

    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου

  6. #16

    Re: Ποιο είναι το Κινέζικο σύστημα του Ι ΤΣΙΝΓΚ?

    θα πρεπει εδω να υπενθυμισω τι σημαινει <<ερμηνευτης>> κατι που υποχρεωνομαστε να γινουμε καθως αναλυουμε και ψαχνουμε στη σοφια μονοι μας!!!
    πρακτικα ειναι μια διαδικασια που ενα ορατο σημειο (ας πουμε ενα αναμενο κερι αυτοματως μας υπενθυμιζει προγονους ή ευχη) η ενεργοποιει τμηματα του εγκεφαλου μας σε ιδεες εννοιες η εικονες που διαδραματιζονται στο χωρο της <<φαντασιας>> του <<μη>> πραγματικου

    Βλεποντας ενα αναμμενο κερι αυτοματως σκεφτομαι πως καποιος εκανε μια ευχη- επιθυμια στον υπερβατικο χωρο για να επιστρεψει (η ευχη) στον γηινο μετα. Για τον αμυητο ειναι αυτο που χρειαζεται, για τον μυημενο ενας τροπος μεταβολης -προς οφελος- μιας πραγματικοτητας.
    Το Ι-ΤΣΙΝΚ, οπως και πολλα διαφορετικα συστηματα λαων, πραγματευεται απο συσσωρευμενη γνωση παρατηρητων σε κοσμους υπερβασης και πραγματικοτητας, τον συσχετισμων τους με την δραση και την αντιδραση. Ενα απλοικο παραδειγμα ειναι ενα πιατο φαϊ. Καποιος, καπου πειναει, το ρυζι δεν το ξερει οτι θα γινει πιλαφι, η κοτα δεν ξερει οτι θα γινει βραστη, το νερο που κυλαει δεν ξερει οτι θα το βρασουν, η κατσαρολα δεν ξερει τι θα γινει το περιεχομενο που της ριχνουν, τα ξυλα που αναβουν δεν ξερουν το λογο που τα καινε κλπ κλπ, ο καποιος θρεφεται απ αυτο το συνοθυλευμα καταστασεων, πρεπει να ζησει, ενιοτε δεν ξερει γιατι, θα βγαλει επεξεργασμενη την προηγουμενη μαρμιτα, δεν ξερει που θα καταληξει, η μαρμιτα δεν ξερει απο βακτηρια, τα βακτηρια υπαρχουν αλλα δεν ξερουν γιατι,,,,, και εδω, περα απο οποιαδηποτε αγνοια ερχεται η ανθρωπινη κατασκευη που με νοηση, που και ο ιδιος ο ανθρωπος δεν μπορει ευκολα να αντιληφθει, σε εναν απεραντο χωρο με ασυλληπτους συσχετισμους και αλληλεπιδρασεις.
    Ενα συμπερασμα που προκυπτει ειναι, δημιουργια ζωης και η διατηρηση της με καταστροφικο τροπο!!! (αυτο ομως ειναι αλλο μεγαλο θεμα)
    Ισως να ειναι αφελες το παραδειγμα αλλα προσπαθω να περιγραψω την δυναμη των αλληλουχιων
    και για την δικη μου κατανοηση, οταν για το Ι-ΤΣΙΝΚ εχουν ασχοληθει σοφοι σαν τον Κομφουκιο. Επι του θεματος ομως αυτο μου ειναι αρκετο.
    Περιπου το ιδιο πραγμα πιθανολογω οτι εκαναν και οι πρωτοι ανθρωποι που <<συνελλαβαν>> την αλληλεπιδραση των καθημερινων πραγματων. Αλλωστε αυτο που ζηταμε απ το Ι-ΤΣΙΝΚ ειναι κατα κανονα και η <<προβλεψη>> της καθημερινοτητας.
    Στο <<βιβλιο των αλλαγων>> αναπτυσσεται αυτο το αξίωμα οπως απο παναρχαια χρονια το ΖΕΝ και το ΤΑΟ. Απολυτα σεβαστα συστηματα για διαφορετικη αναπτυξη, αλλων δυνατοτητων, μεγαλυτερο <<αγκαλιασμα>> του συμπαντος, μεσω της ανθρωπινης υπαρξης
    Το Ι-ΤΣΙΝΚ μεσα απο τους αιωνες παραμενει σαν κεντρικη ιδεα στην αρχη της αιτιοτητας του αποτελεσματος και του αιτιατου. Τωρα το κρισιμο σημειο που θεωρω προσωπικα ειναι το αιτιατο επειδη το αιτιο και το αποτελεσμα το αντιλαμβανομαστε σχετικα ευκολα
    Το Ι-ΤΣΙΝΚ μεσα απο τις αναλυσεις προκαλει τον αναγνωστη, και, τον προσκαλει να καταλαβει τη θεση των πραγματων και του εαυτου του σ αυτο ακριβως το σημειο. Το αιτιατο.
    Η ερμηνια απ τον <<ερμηνευτη>> ειτε ειναι σοφος ειτε απλος αναζητητης ξεκιναει σχεδον παντα απο την σκεψη -ερωτημα-,του ερωτουντα σαν εκκινηση.
    Ειναι τοσα τα εξαγραμμα που διαθετει ωστε να καλυψει τα παντα μιας ανθρωπινης καταστασης.
    Βεβαια το οτι αναφερεται στον ταδε αυτοκρατορα η τον δεινα, δεν ειναι τιποτα περισσοτερο απο μια προσπαθεια του (συγγραφεα) να απλοποιησει την κατανοηση των χρησμων για μας. Μην ξεχναμε πως και στην εποχη της Πυθειας υπηρχαν <<ερμηνευτες>> για τα λογια της που και αυτα ερμηνευονταν με <<γηινες>> προσομοιωσεις.
    Ας παμε στη δομη του
    Το Ι-ΤΣΙΝΚ Περιεχεται σε 64 εξαγραμμα, που αναλυονται σε εξηγηση του, απο τι αποτελειται, <<εικονα>> και <<κριση>>
    Καθε εξαγραμο αποτελει μια ολοκληρωμενη ενοτητα χρησμου με αρχικη επεξηγηση για το καθε τριγραμμο σαν κεντρικη αρχικη ιδεα. Καθε τριγραμμο αποτελει τις στατικες θεσεις εκεινου που ρωταει. Με λιγα λογια του <<δειχνει>> την θεση του σε σχεση με το ερωτημα.
    Στα διγραμμα που αποτελουν τμηματικες, ποιο ακριβεις θεσεις για τις <<θεσεις μας>>, το Ι-ΤΣΙΝΚ αναπτυσσει στην ουσια την απαντηση για την συμπεριφορα μας στο ερωτημα. Στις γραμμες ειναι και το σημειο των αλλαγων που <<προβλεπει>> και προτεινει τη συμπεριφορα μας. Καθε γραμμη δημιουργειται απο <<τυχαιο>> ριξιμο νομισματος η αλλου τροπου (ξυλακια με διαφορετικο μηκος)

    Στο επομενο ποστ θα αναπτυξω παραδειγματικα μια χρηση του συστηματος με χρηση νομισματος, κατι που κανω προσωπικα πολλα χρονια.

    φιλικα Κωστας
    ΥΓ λυπαμαι αν κουραζω ισως με αναλυσεις ως προς την <<ψυχικη>> απο εμας αντιμετωπιση του Ι-ΤΣΙΝΚ, αλλα ετσι αισθανομαι πως πρεπει να πραξω. Οι μυημενοι στο θεμα το γνωριζουν!!

  7. #17
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: Ποιο είναι το Κινέζικο σύστημα του Ι ΤΣΙΝΓΚ?

    Quote Originally Posted by crom View Post
    ΥΓ λυπαμαι αν κουραζω ισως με αναλυσεις ως προς την <<ψυχικη>> απο εμας αντιμετωπιση του Ι-ΤΣΙΝΚ, αλλα ετσι αισθανομαι πως πρεπει να πραξω. Οι μυημενοι στο θεμα το γνωριζουν!!
    Αυτήν ακριβώς την προσέγγιση χρειαζόμαστε!
    Σας ευχαριστούμε για τον χρόνο σας και με χαρά θα θέλαμε κι άλλα ποστς, όταν μπορείτε.

    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου

  8. #18
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    Αθήνα
    Posts
    21

    Re: Ποιο είναι το Κινέζικο σύστημα του Ι ΤΣΙΝΓΚ?

    Καλησπέρα
    εγώ χρησιμοποιώ το ι τσινγκ πολλά χρόνια και οφείλω να ομολογίσω-αν και δισπιστη στην αρχή- ότι με έχει εντυπωσιάσει και το συμβουλεύομαι αρκετά συχνα.Είναι μια μορφή μαντικής τέχνης αλλά προσοχή, επειδή είναι <<το βιβλίο των αλλαγών>> το μυστικό είναι να το ρωτάς για εκείνη την συγκεκριμένη στιγμή κάτι δηλαδή : θα μου βγεί σε καλό να τον πάρω τηλ τώρα?? ή να επιδιώξω συνάντηση ΤΩΡΑ??ή να ενεργήσω ΤΩΡΑ??
    θα σου δώσει απάντηση για το τώρα.Κι αν σου βγεί αρνητικός χρησμός τώρα δεν σημαίνει ότι αν το ρωτήσεις κάποια άλλη στιγμή θα σου βγει αρνητικό πάλι.Μπορεί να μην είναι ευνοικές οι συνθήκες εκείνη την ώρα και να είναι άλλη η κατάληλλη στιγμή.Πάντως σημαντικό είναι να κάνεις σωστά και συγκεκριμένα την οποιαδήποτε ερώτηση.Εγώ το ρίχνω με τρία ίδια νομίσματα (δεκάλεπτα του ευρώ δεν έχει σημασία τι νομίσματα θα είναι απλά να είναι ίδια και να τα έχετε πλύνει να φύγουν οι ενέργειες από πάνω τους και να τα έχετε σε μία μερια γι αυτό τον σκοπό.)
    Οσον αφορά το βιβλίο η φίλη μου που με μύησε στο ι τσινγκ εχει το παλιό τεράστιο βιβλίο με τους ακαταλαβίστηκους μακρόσυρτους χρησμούς.Ευτυχώς πέρσυ σε μια έκθεση βιβλίου που είχα πάει βρήκα ένα βιβλίο ι τσινγκ που έχει απλοποιημένους τους χρησμούς κι έτσι καταλαβαίνεις χωρίς να το ψάξεις και πολύ τι σου λέει ακριβώς.Είμαι πολύ ευχαριστημένη και από το βιβλίο και από το ι τσίνγκ.Ποτέ δεν έχει πέσει έξω σε αυτά που μου έχει πει.Ποτέ,ούτε μία φορά
    Λοιπόν το βιβλίο λέγεται
    Ι ΤΣΙΝΓΚ
    (Kerson & Rosemary Huang)
    εκδόσεις ΑΙΩΡΑ

    ααα και στη σελίδα 70 λέει πως να χρησιμοποιήσεις τα νομίσματα για να γράψεις το εξάγραμμο που θα σου βγεί
    Με λίγα λόγια κορώνα =3
    γράμματα=2
    τα προσθέτεις και βγαίνει μια γραμμή, μετά ξαναρίχνεις βγαίνει η επόμενη γραμμή
    τις γραμμές τις γράφουμε πάντα από κάτω προς τα πάνω
    αν σου βγεί ζυγό αθροισμα η γραμμή είναι ευθεία
    αν σου βγεί μονό άθροισμα η γραμμη είναι διακεκομμένη

    και όταν σου βγούν τρία ίδια ή κορόνες ή γραμματα, την γραμμή την γράφεις και στο τελείωμά της βάζεις ένα βελάκι και αναλόγως σε ποιά σειρά είναι(1η 2η 3η κλπ) διαβάζεις και την ανάλογη υποσημείωση που έχει σε κάθε χρησμό.
    Επειδή το ξέρω όλο το σύστημα πολύ καλά ρωτήστε με αν θέλετε κάποια διευκρίνιση
    Αν φοβάσαι μη μιλάς, αν μιλήσεις μη φοβάσαι.

  9. #19

    Re: Ποιο είναι το Κινέζικο σύστημα του Ι ΤΣΙΝΓΚ?

    Καλησπερα.Μπορει κανεις να μου εξηγησει τη μεθοδο με τα ξυλακια;Εχω το βιβιλιο των Kerson & Rosmary Huang,αλλα δεν ειναι καθολου διαφωτιστικο!

 

 
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads