s
Καθρεφτομαντεία - οι μυστικές δυνάμεις του καθρέφτη - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 LastLast
Results 11 to 20 of 51
  1. #11

    Re: Καθρεφτομαντεία - οι μυστικές δυνάμεις του καθρέφτη

    Κανείς δεν ξέρει.....
    ΦΕΡΣΟΥ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ

  2. #12
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Φωτεινή
    Location
    thessaloniki
    Posts
    3,068

    Smile Re: Καθρεφτομαντεία - οι μυστικές δυνάμεις του καθρέφτη

    off topic: Μάλλον καταλήγουμε στο ότι όλοι φυλάμε τα ρούχα μας όπως λεει η παροιμία!-η να πω τους καθρέπτες μας;!

    Ας επιστρέψουμε όμως στο θέμα του άρθρου που ειναι η καθρεφτομαντεία!

    Προσωπικά πρώτη φορά είδα αναφορά σε αυτή την μαντική τέχνη και μου έκανε εντύπωση!
    επικοινωνία:
    horarycraftsman@gmail.com
    https://www.facebook.com/pages/The-H...38930886253370

    Starwalk στον http://www.e-star.gr κάθε Πέμπτη 21:00-23:00
    Aρχείο εκπομπών : http://www.mixcloud.com/Fotini_Chris/

    'Το πληγωμένο μάτι γιατρεύεται ευκολότερα απο το πληγωμένο μυαλό'

  3. Re: Καθρεφτομαντεία - οι μυστικές δυνάμεις του καθρέφτη

    Quote Originally Posted by Έλενα Κάντζιου View Post
    Ο αλληγορικός μύθος του καθρέφτη
    Κάποτε, πολύ παλιά, όταν ο χρόνος δεν μπορούσε να προσδιοριστεί μέσα από τους χτύπους των ρολογιών μα ούτε και να καταργηθεί από το «τέλος» και την «αρχή», υπήρχε ένας καθρέπτης τόσο μεγάλος που πάνω του απεικονίζονταν όλα τα σύμπαντα και όντα της δημιουργίας μα και η απέραντη γνώση της μιας Αλήθειας. Και ενόσω τα πάντα περιστρέφονταν σε τυχαίες επαναλήψεις υποστηρίζοντας την εξελικτική αταξία, ένας δράκος, χωρίς ποτέ κανείς να μάθει το «γιατί», χτύπησε με δύναμη τον καθρέπτη θρυμματίζοντάς τον σε απειράριθμα μικρά κοφτερά κομματάκια. Σαν ένα γιγάντιο σιντριβάνι από λαμπερά θρύψαλα στροβιλίστηκαν και σκορπίστηκαν στο «Όλον», κατέχοντας το καθένα από ένα ψήγμα της μιας Αλήθειας.

    Τα πάντα μετατράπηκαν σε ένα αχανές παζλ και οι θνητοί κρατώντας το κομμάτι που τους αντιστοιχεί δεν μπόρεσαν ποτέ πια -ο καθένας χωριστά και όλοι μαζί- να έχουν όλη τη Γνώση και να γνωρίζουν την μια Αλήθεια. Όμως σε αυτή την αλληγορική ιστορία της Ανατολής αναφέρεται ότι όπως τίποτα δεν μένει με τον τρόπο που υπήρξε έτσι και δεν θα συνεχίσει να υπάρχει με τον τρόπο που το ξέρουμε. Θα έρθει ξανά η στιγμή που τα κομμάτια θα «συναντήσουν» το ένα το άλλο ώστε να ταιριάξουν και η χαμένη ενότητα θα αποκατασταθεί προκειμένου ο κόσμος να αποκτήσει το αρχικό του νόημα. Τη γαλήνη!
    Aν θυμάμαι καλά, το μύθο αυτό τον αναφέρει κι ο Πλούταρχος.

    Είναι σημαντικό να αναζητήσουμε τα σημεία εκείνα της αλληγορίας που παρουσιάζουν ενδιαφέρον, διότι ο καθρέπτης έχει μία ιδιαιτερότητα ως υλικό, που δίνει άλλη διάσταση σ' αυτόν το μύθο:

    Όσο κι αν σπάσει, τα κομμάτια του την ίδια πραγματικότητα αντανακλούν ως ενιαία εικόνα στο κάθε ένα!!

    Συνεπώς κρύβει το μυστικό της ενότητας του παντός...

    Quote Originally Posted by roadrunner View Post
    Σχετικά με τον σπασμενο καθρέφτη:Σε λαικές παραδοσεις καποιων πολιτισμών αναφέρεται ότι πιστευόταν ότι οταν κοιτούσες στον καθρέπτη η ψυχή μπορούσε να αιχμαλωτιστεί μέσα σε αυτόν και όταν έσπαγε έμενε φυλακισμένη εκεί και σηματοδοτούσε καποιο "κακό" γεγονός.Γι αυτον τον ίδιο λόγο όταν καποιος πέθαινε σκεπαζαν η γυρνουσαν αναποδα τους καθρέπτες του σπιτιού ,ώστε η ψυχή του να μην αιχμαλωτιστεί σε καποιον από αυτούς και να "φύγει"ανεμπόδιστη.

    Όχι να αιχμαλωτιστεί ακριβώς, αλλά να παγιδευτεί.

    Ο καθρέπτης είναι η πύλη στην άλλη όψη... Αντανακλά το είδωλο και συνεπώς γίνεται εύκολα είσοδος προς άλλα πεδία.

    Για τους νεκρούς οι οποίοι βρίσκονται σε μεταβατικό στάδιο (λόγω του πρόσφατου θανάτου) αποτελεί μέσο για "υλοποιήσεις".
    Είναι φρόνιμο να κόβεται αυτή η δίοδος, γιατί έχει ανεπιθύμητες συνέπειες.
    Η μεγαλύτερη ανοχή μέσα στην απόλυτη ανεξαρτησία...

  4. #14

    Re: Καθρεφτομαντεία - οι μυστικές δυνάμεις του καθρέφτη

    Aνατρίχιασα. Δεν ήξερα καμία απο τις ως άνω λαϊκές δοξασίες γύρω απο τον καθρέφτη. Αναρωτιέμαι αν ορθώς εχω τοποθετήσει τον καθρέφτη μου απέναντι απο το κρεβάτι μου. Με τοσα που διάβασα φοβάμαι μη τρομάξω κανά βράδυ βλέποντας το είδωλό μου στο σκοτάδι. :bigsmile: Πέραν τούτου, σύμφωνα με το φενγκ σούι τι είναι καλό να αντανακλάται σε ένα καθρέφτη;Γιατι στο δικό μου αυτη τη στιγμη καθρεφτιζεται ενας άσπρος τοιχος, μιας και πανω απο το κρεβάτι μου δεν εχω βαλει κάποιο πίνακα.

  5. #15
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Μαρία
    Posts
    397

    Re: Καθρεφτομαντεία - οι μυστικές δυνάμεις του καθρέφτη

    Ο αυτοκόλλητος καθρέφτης του telemarketing shop,που κόβεται όσο θέλεις με ψαλίδι,δε σπάει ποτέ και άμα λάχει χρησιμεύει και ως ταπετσαρία στον τοίχο(ναι,το σκέφτομαι ),πιάνεται ;:toung:
    Πάντως μου λύθηκε κι εμένα η απορία για τους σκεπασμένους καθρέφτες γιατί το έβλεπα και ποτέ δεν το κατάλαβα.Αλλά απορώ,τέτοιες στιγμές έχει ο άλλος το νού του στους ...καθρέφτες;:unsure:

    "Οι πιο όμορφες θάλασσες είναι αυτές που δεν έχουμε ταξιδέψει ακόμη,τα πιο όμορφα παιδιά δεν έχουν γεννηθεί ακόμη,τις πιο όμορφες μέρες μας δεν τις έχουμε ζήσει ακόμη"

  6. #16
    Join Date
    Nov 2005
    Όνομα:
    Κυριακή
    Location
    αλλου κι αλλου...
    Posts
    872

    Re: Καθρεφτομαντεία - οι μυστικές δυνάμεις του καθρέφτη

    Πάντως μου λύθηκε κι εμένα η απορία για τους σκεπασμένους καθρέφτες γιατί το έβλεπα και ποτέ δεν το κατάλαβα.Αλλά απορώ,τέτοιες στιγμές έχει ο άλλος το νού του στους ...καθρέφτες;:unsure:
    Τετοιες στιγμες, η φροντιδα του νεκρου και της ψυχης του ηταν πολυ σημαντικα!
    Κι αν δεν γινονταν, αποτελουσε "βλασφημια" απεναντι στον νεκρο. Αλλωστε υπηρχαν οι γειτονες και αλλοι συγγενεις που φροντιζαν να ειναι ολα "οπως
    πρεπει", αν οι οικειοι δεν ηταν σε θεση να εκπληρωσουν τα καθηκοντα τους...
    Ονειρευόμουν απέραντες θάλασσες και ανοιχτούς ορίζοντες...
    ... οταν αρχισε να χτυπαει το ξυπνητήρι....

  7. #17

    Re: Καθρεφτομαντεία - οι μυστικές δυνάμεις του καθρέφτη

    Quote Originally Posted by Λευκή View Post
    Ο αυτοκόλλητος καθρέφτης του telemarketing shop,που κόβεται όσο θέλεις με ψαλίδι,δε σπάει ποτέ και άμα λάχει χρησιμεύει και ως ταπετσαρία στον τοίχο(ναι,το σκέφτομαι ),πιάνεται ;:toung:
    Πάντως μου λύθηκε κι εμένα η απορία για τους σκεπασμένους καθρέφτες γιατί το έβλεπα και ποτέ δεν το κατάλαβα.Αλλά απορώ,τέτοιες στιγμές έχει ο άλλος το νού του στους ...καθρέφτες;:unsure:
    Να το πρακτικό μυαλό! :bigsmile:

    Και όμως, ναι! Εγώ πάντως που έχω τύχει σε τέτοια περιστατικά (και δεν είναι ένα και δύο αλλά αρκετά παραπάνω) πάντα σκέπαζαν και σκεπάζουν τους καθρέπτες παρά το ατυχές συμβάν. Ίσως και ηλικιακά μεγαλύτεροι μας να ξέρουν κάτι παραπάνω.

    (μου έδωσες την ευκαιρία τώρα να ξεκινήσω γκάλοπ )


    Quote Originally Posted by Zadok
    Για τους νεκρούς οι οποίοι βρίσκονται σε μεταβατικό στάδιο (λόγω του πρόσφατου θανάτου) αποτελεί μέσο για "υλοποιήσεις".
    Είναι φρόνιμο να κόβεται αυτή η δίοδος, γιατί έχει ανεπιθύμητες συνέπειες.
    Και η εξήγηση που έδωσες Zadok μου άρεσε πάρα πολύ.
    Όταν αναφέρεσαι σε υλοποιήσεις, εννοείς ότι μπορεί να πάρει μορφή σε κάποιο σώμα; Και ποιες ακριβώς θα μπορούσαν να είναι οι ανεπιθύμητες συνέπειες; Η κατοχή και ο έλεγχος ενός άλλου σώματος, ας πούμε;
    Πολύ ενδιαφέρον το σχόλιο σου ούτως ή άλλως.

  8. Re: Καθρεφτομαντεία - οι μυστικές δυνάμεις του καθρέφτη

    Αγαπητή kia,

    καλησπέρα και χρόνια πολλά!

    Οι υλοποιήσεις σε σχέση με τον καθρέπτη έχουν να κάνουν με τη φύση του αιθερικού πεδίου και την "ψυχολογία" (ιδανική λέξη ) του εκάστοτε νεκρού.

    Όπως θα έχετε δει και σε δημοφιλείς ταινίες του Hollywood, όπως το Ghost ή η Έκτη Αίσθηση, ο νεκρός αρχικά νοιώθει μπερδεμένος μη όντας εξοικιωμένος με το περιβάλλον στο οποίο βρίσκεται, νομίζει ότι οι ζωντανοί είναι φαντάσματα και φυσιολογικά, αναζητά να επιστρέψει στην προτέρα κατάστασή του, σα να μην είχε συμβεί το μοιραίο.
    Ειδικά, σε περιπτώσεις αιφνίδιου θανάτου (π.χ. ατύχημα) το συναίσθημα αυτό είναι εντονότατο.

    Η μετάβασή του πρέπει να γίνει όσο πιο ήρεμα γίνεται, ούτε γρήγορα, αλλά ούτε και αργά. Τα έθιμα βοηθούν ακριβώς αυτήν τη διαδικασία, η οποία σε γήινα μετρήσιμο χρόνο μπορεί να αντιστοιχεί και σε κάποιες ημέρες. Γι' αυτό υπάρχει και το έθιμο των 40 ημερών, γι' αυτό χρησιμοποιούμε κεριά και γι' αυτό δεν πρέπει να θρηνούμε υπερβολικά, αλλά να προσευχόμαστε...

    Ο καθρέπτης μπορεί να θρέψει την σκεπτομορφή με κάποιες αντανακλάσεις ή και να βοηθήσει σε περιπτώσεις κατάληψης κλπ.

    Θεωρώ πως είναι σημαντικό να αναφέρω ότι όλα αυτά κάθε άλλο παρά τρομακτικά είναι.
    Η γνώση είναι δύναμη, αντίθετα ο φόβος κρύβεται μοιραία στην άγνοια.
    Η μεγαλύτερη ανοχή μέσα στην απόλυτη ανεξαρτησία...

  9. #19

    Re: Καθρεφτομαντεία - οι μυστικές δυνάμεις του καθρέφτη

    Πολύ χρήσιμες πληροφορίες! Να σαι καλά Αθανασία! :bigsmile:

    Quote Originally Posted by Zadok
    Ο καθρέπτης μπορεί να θρέψει την σκεπτομορφή με κάποιες αντανακλάσεις...
    Εδώ δεν είμαι σίγουρη αν το έχω καταλάβει σωστά. Εννοείς την ιδιότητά μας όταν σκεπτόμαστε πχ κάποιο άτομο, που ίσως να έχει φύγει από τη ζωή, να εμφανίζεται στον καθρέφτη;

  10. Re: Καθρεφτομαντεία - οι μυστικές δυνάμεις του καθρέφτη

    Όχι δεν εννοώ αυτό.

    Θα προσπαθήσω να το εξηγήσω, αν και πολύ φοβούμαι πως θα δημιουργηθούν νέα ερωτήματα σε όσους δεν είναι εξοικειωμένοι με την σχετική ορολογία.

    Επειδή στο αστρικό πεδίο κύριο λόγο έχει ο υποσυνείδητος εαυτός μας, ο οποίος κάθε άλλο παρά αντικειμενική αντίληψη της πραγματικότητας έχει κι ο οποίος τροφοδοτείται συνεχώς από τα συναισθήματα και τις επιθυμίες μας, εκεί όλες οι ιδέες αποκτούν υπόσταση. Η υπόσταση βέβαια, δεν έχει να κάνει με την υπόσταση που αντιλαμβανόμαστε στο υλικό πεδίο, αλλά με μορφοποιήσεις ανάλογες του πεδίου εκείνου. Ισχυρά φορτισμένες ιδέες δημιουργούν οντότητες που για τον συνειδητό εαυτό ενδέχεται να είναι τελείως πλασματικές και παραπλανητικές.

    Επίσης, όσο περισσότεροι άνθρωποι τρέφουν τέτοιες, ίδιες σκέψεις, συναισθήματα και ιδέες για ανθρώπους ή καταστάσεις, τόσο περισσότερο η δεδομένη σκεπτομορφή ενδυναμώνεται.

    Όλα αυτά μπορεί να αφορούν τόσο σε πχ. αρνητικά όσο και σε θετικά χαρακτηριστικά.
    Εξ ου και η δύναμη της θετικής σκέψης...

    Αν έχετε δει το φιλμ "Τι στο ...μπιιιπ... ξέρουμε", πιθανά μπορείτε να δώσετε και μία επιστημονική ερμηνεία σε όλα αυτά, μέσα από την κβαντική φυσική και τους παράλληλους κόσμους ...
    Η μεγαλύτερη ανοχή μέσα στην απόλυτη ανεξαρτησία...

 

 
Page 2 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads