s
Φαντάσματα - αναζητώντας την... αλήθεια - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 11 to 20 of 22
  1. #11
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    2,574

    Re: Φαντάσματα - αναζητώντας την... αλήθεια

    Ευχαριστω fillenia μου!!

  2. #12
    Join Date
    Jul 2006
    Όνομα:
    DR WHO
    Location
    Στη Σκια
    Posts
    380

    Re: Φαντάσματα - αναζητώντας την... αλήθεια

    Χμμμ μoυ αρεσουν κατι τετοια αρθρα

    Παντα με προσελκυε το φανταστικο η και το ανεξηγητο και ο μυστικισμος
    Ειτε προκειται για φαντασμα ειτε για εσωγηινους\Εξωγηινους ειτε για μυστικες οργανωσεις τυπου illimunati η Οpus dai

    Νιce

  3. #13
    Join Date
    Oct 2006
    Όνομα:
    Μαριάννα
    Location
    Μυτιλήνη-Ελλάδα
    Posts
    73

    Re: Φαντάσματα - αναζητώντας την... αλήθεια

    Καλησπέρα σας,
    το αρθρο σας είναι εξαιρετικό...
    Δεν νομίζω να υπήρχε καλύτερη προσέγγιση του θέματος ..
    Αν και όλα αυτα περί φαντασμάτων προκαλεί ..ρίγος..σίγουρα κάτι υπάρχει..
    Ελπίζω μόνο να μην μας βάλει στο μάτι ..κανένα φαντασματάκι...:scared:
    Καλη συνέχεια...:bigsmile:

  4. #14
    Join Date
    Oct 2006
    Όνομα:
    Πάνος-Βησσαρίωνας
    Location
    Αθήνα παραλιακά...Λα
    Posts
    20

    Re: Φαντάσματα - αναζητώντας την... αλήθεια

    Συγχαρητήρια για το άρθρο. Πλήρες, χωρίς προσωπικές παρεμβολές.
    Σε σχέση με το θέμα, εγώ ανήκω σε αυτούς που αφήνουν την πόρτα ανοιχτή, ειδικότερα δε μετά από μια προσωπική εμπειρία που με συγκλόνισε πριν 12 χρόνια. Μια εμπειρία - δεν έχει να κάνει με φαντάσματα - που με έβαλε στη διαδικασία να αναρωτηθώ και να αναθεωρήσω πολλά πράγματα. Κατά τη διάρκεια του τοκετού, η πρώην σύζυγος μου "έφυγε"! Οι γιατροί έκαναν ότι μπορούσαν για να την επαναφέρουν και το κατάφεραν μετά από σκληρή προσπάθεια. Όταν συνήρθε μου ανέφερε ότι έφυγε από το σώμα της, "πέταξε" έξω από το χειρουργείο, με είδε που έτρεξα έξω και μου περιέγραψε κάθε μου αντίδραση και κίνηση με απόλυτη λεπτομέρεια. Πράγματα που ήταν αδύνατο να της τα έχει μεταφέρει κάποιος άλλος. Τότε τρόμαξα αλλά με τον καιρό συνειδητοποίησα ότι τελικά υπάρχουν πολλά ακόμη που δεν γνωρίζουμε, πράγματα που ο νους μας δε τα φτάνει, ίσως γιατί δεν θέλει να τα φτάσει. Εφόσον λοιπόν μια ψυχή έχει - κατ' εμέ - την δυνατότητα να βγει από το σώμα και να περιπλανηθεί, γιατί να μην έχει αυτή τη δυνατότητα και μετά το πέρας της λειτουργίας του σώματος που την φιλοξενεί;
    Πιστεύω ότι στο μέλλον, όταν ο άνθρωπος θα καταφέρει να ξεπεράσει την ιδέα της μοναδικότητας του, θα μπορέσει να "δει" πιο ξεκάθαρα τα όσα συμβαίνουν "πέρα από το πεδίο της όρασης του"!

  5. #15
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    2,574

    Re: Φαντάσματα - αναζητώντας την... αλήθεια

    Quote Originally Posted by impulse View Post
    Συγχαρητήρια για το άρθρο. Πλήρες, χωρίς προσωπικές παρεμβολές.
    Σε σχέση με το θέμα, εγώ ανήκω σε αυτούς που αφήνουν την πόρτα ανοιχτή, ειδικότερα δε μετά από μια προσωπική εμπειρία που με συγκλόνισε πριν 12 χρόνια. Μια εμπειρία - δεν έχει να κάνει με φαντάσματα - που με έβαλε στη διαδικασία να αναρωτηθώ και να αναθεωρήσω πολλά πράγματα. Κατά τη διάρκεια του τοκετού, η πρώην σύζυγος μου "έφυγε"! Οι γιατροί έκαναν ότι μπορούσαν για να την επαναφέρουν και το κατάφεραν μετά από σκληρή προσπάθεια. Όταν συνήρθε μου ανέφερε ότι έφυγε από το σώμα της, "πέταξε" έξω από το χειρουργείο, με είδε που έτρεξα έξω και μου περιέγραψε κάθε μου αντίδραση και κίνηση με απόλυτη λεπτομέρεια. Πράγματα που ήταν αδύνατο να της τα έχει μεταφέρει κάποιος άλλος. Τότε τρόμαξα αλλά με τον καιρό συνειδητοποίησα ότι τελικά υπάρχουν πολλά ακόμη που δεν γνωρίζουμε, πράγματα που ο νους μας δε τα φτάνει, ίσως γιατί δεν θέλει να τα φτάσει. Εφόσον λοιπόν μια ψυχή έχει - κατ' εμέ - την δυνατότητα να βγει από το σώμα και να περιπλανηθεί, γιατί να μην έχει αυτή τη δυνατότητα και μετά το πέρας της λειτουργίας του σώματος που την φιλοξενεί;
    Πιστεύω ότι στο μέλλον, όταν ο άνθρωπος θα καταφέρει να ξεπεράσει την ιδέα της μοναδικότητας του, θα μπορέσει να "δει" πιο ξεκάθαρα τα όσα συμβαίνουν "πέρα από το πεδίο της όρασης του"!

    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Ο άνθρωπος είναι το μόνο όν με λογική και δυστυχώς πολλές φορές αυτή η λογική υπερακοντίζει ο,τιδήποτε άλλο. Αυτό μας καθιστά κυνικούς και σκληρούς ορθολογιστές με αποτέλεσμα οτιδήποτε δεν ταιριάζει στα στενά πλάισια της "λογικής" μας να το απορρίπτουμε άμεσα. Και ποιος μας λέει πως η Λογική δεν περιλαμβάνει και την συνετή επιρροή από το συναίσθημα και τα ένστικτα (όχι πάθη) μας?:unsure:

  6. #16
    Join Date
    Oct 2006
    Όνομα:
    Πάνος-Βησσαρίωνας
    Location
    Αθήνα παραλιακά...Λα
    Posts
    20

    Re: Φαντάσματα - αναζητώντας την... αλήθεια

    Quote Originally Posted by kiaRRa View Post
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Ο άνθρωπος είναι το μόνο όν με λογική και δυστυχώς πολλές φορές αυτή η λογική υπερακοντίζει ο,τιδήποτε άλλο. Αυτό μας καθιστά κυνικούς και σκληρούς ορθολογιστές με αποτέλεσμα οτιδήποτε δεν ταιριάζει στα στενά πλάισια της "λογικής" μας να το απορρίπτουμε άμεσα. Και ποιος μας λέει πως η Λογική δεν περιλαμβάνει και την συνετή επιρροή από το συναίσθημα και τα ένστικτα (όχι πάθη) μας?:unsure:
    Θα συμφωνήσω μαζί σου. Η λογική περιλαμβάνει και το συναίσθημα, και τα ένστικτα μας, και τα πάθη μας, και τις διδασκαλίες με τις οποίες έχουμε γαλουχηθεί και πολλά άλλα. Το σημαντικότερο όμως στοιχείο της λογικής είναι το ΕΓΩ που καθοδηγεί (υποδουλώνει) την σκέψη μας και την καθοδηγεί μακριά από κάθε ελευθερία. Ότι είναι λογικό για σένα, μπορεί να μην είναι για μένα. Για τους Έλληνες π.χ. δεν είναι λογικός ο λιθοβολισμός τη στιγμή που για κάποιους άλλους λαούς είναι απόλυτα λογικός. ¶ρα το θέμα ΛΟΓΙΚΗ είναι κάτι τελείως υποκειμενικό και σίγουρα υπό αμφισβήτηση.
    Αυτό λοιπόν που μας «κρατάει» μακριά από την «όραση εις βάθος» έχει να κάνει με το πόσο απελεύθερη είναι η σκέψη μας από το ΕΓΩ!

    Γιατί να μην μπορούμε να αποδεχτούμε ότι μπορεί να υπάρχουν ψυχές που κυκλοφορούν ανάμεσα μας;
    Γιατί να μη μπορούμε να αποδεχτούμε την ύπαρξη άλλων «ανθρώπων» πέρα από το γνωστό μας γαλαξιακό σύστημα;
    Γιατί να μη μπορούμε να αποδεχτούμε ότι υπάρχουν τα διάφορα «ανεξήγητα» φαινόμενα;

    …και πως είναι δυνατόν να υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να σε «ακτινογραφήσουν» με το που σε βλέπουν για πρώτη φορά; Το έζησα και στο Θιβέτ και στο ¶γιο Όρος! Εκεί κατάλαβα γιατί αυτοί οι άνθρωποι έχουν την ικανότητα να δουν «πέρα από το συνηθισμένο πεδίο της όρασης»… Μπορούν γιατί είναι ελεύθεροι από κάθε τι που έχει σχέση με το ΕΓΩ! Έχουν αποδεχτεί την φθαρτότητα του σώματος τους ως ένα γεγονός και έχουν επικεντρωθεί στην ψυχή τους, αφήνοντας έξω από αυτή τη διεργασία οτιδήποτε έχει να κάνει με την λογική, με το συναίσθημα, με τη θρησκεία, με τα ένστικτα, με τα πάθη κλπ.

    ¶ποψη μου είναι, ότι ο άνθρωπος θα καταφέρει να ερμηνεύσει τα όσα δεν μπορεί να ερμηνεύσει και τα οποία απορρίπτει με φοβερή ευκολία, μόνο όταν καταφέρει να φτάσει στην κάθαρση από το ΕΓΩ του και όλα όσα αυτό επιβάλλει. Μέχρι τότε, καλό θα είναι να αφήνουμε τις πόρτες ανοιχτές και να μη κρίνουμε τα πάντα κάνοντας χρήση μιας σοφίας που ούτως ή άλλως δεν έχουμε.

  7. #17
    Join Date
    Jul 2006
    Όνομα:
    DR WHO
    Location
    Στη Σκια
    Posts
    380

    Re: Φαντάσματα - αναζητώντας την... αλήθεια

    Quote Originally Posted by impulse View Post
    Θα συμφωνήσω μαζί σου. Η λογική περιλαμβάνει και το συναίσθημα, και τα ένστικτα μας, και τα πάθη μας, και τις διδασκαλίες με τις οποίες έχουμε γαλουχηθεί και πολλά άλλα. Το σημαντικότερο όμως στοιχείο της λογικής είναι το ΕΓΩ που καθοδηγεί (υποδουλώνει) την σκέψη μας και την καθοδηγεί μακριά από κάθε ελευθερία. Ότι είναι λογικό για σένα, μπορεί να μην είναι για μένα. Για τους Έλληνες π.χ. δεν είναι λογικός ο λιθοβολισμός τη στιγμή που για κάποιους άλλους λαούς είναι απόλυτα λογικός. ¶ρα το θέμα ΛΟΓΙΚΗ είναι κάτι τελείως υποκειμενικό και σίγουρα υπό αμφισβήτηση.
    Αυτό λοιπόν που μας «κρατάει» μακριά από την «όραση εις βάθος» έχει να κάνει με το πόσο απελεύθερη είναι η σκέψη μας από το ΕΓΩ!
    Σωστος

    Μονο που στην σημερινη εποχη απο την στιγμη ο διπλανος\διπλανη σου βασικα το μονο που ενδιαφερεται ειναι ο εαυτουλης του\της και πως να εκπληρωσει τα θελω του\της εεε αναγκαστικα και εσυ ετσι θα πραξεις τον εαυτο σου θα κοιταξεις.

    Επισης η φραση το "τι ειναι λογικο για τον καθενα ειναι και ιδιαιτερα υποκειμενικο" ειναι πολυ σωστη
    αυτο ισχυει και για την εξυπναδα, την ομορφια κλπ

    Ο καθε ανθρωπος εχει τις δικες του προτιμησεις|γουστα και τα δικα του
    standard

    Οπως και στην λογικη ετσι και στις συναισθηματικες μας προτιμησεις δεν ελκυομαστε και δεν βρισκουμε ομορφο υποχρεωτικα ολοι το ιδιο προσωπο.

    ( αυτοι\αυτες που νομιζουν οτι το ατομο που τους ελκυει ειναι ο απολυτος ΚΟΥΚΛΟΣ|ΚΟΥΚΛΑ και οτι ολοι οι υπολοιποι συμφωνουμε σε αυτο κανουν μεγαλο λαθος !! Ειναι στο μυαλο τους )

    Το τι ειναι ομορφο για τον καθενα μας ειναι ιδιαιτερα υποκειμενικο
    ασχετα με το τι προσπαθουν να μας πλασαρουν τα περιοδικα και η ΤV ως ομορφο,σωστο και λογικο

  8. #18

    Re: Φαντάσματα - αναζητώντας την... αλήθεια

    πολυ καλο οπως παντα.!!!:bigsmile: τελικα και εγω μια οντοτητα θα γινω!!!!:bigsmile:

  9. #19

    Re: Φαντάσματα - αναζητώντας την... αλήθεια

    Συγχαρτήρια!!!!! :clapping:
    Πάρα πολύ ωραίο και ενδιαφέρον το άρθρο σας!!!!!!

  10. #20
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    150

    Re: Φαντάσματα - αναζητώντας την... αλήθεια

    Αν και σε μερικά σημεία πρέπει να παραδεχτώ ότι ανατρίχιασα ,Kiarra το άρθρο ήταν πραγματικά όμορφο και φυσικά καλογραμμένο..Ευχαριστούμε !:bigsmile:
    Πίσω απ' τη γιορτή είμαι μαρτύριο και καταιγίδα...!!!

 

 
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads