s
Προοδευμένος χάρτης, ερώτηση. - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 11 to 20 of 31
  1. #11
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Προοδευμένος χάρτης, ερώτηση.

    Καλησπέρα Matan

    Ο Ήλιος στην προοδευμένη του κίνηση παραμένει σ΄ ένα ζώδιο περίπου 30 χρόνια. Η είσοδός του λοιπόν σε κάποιο ζώδιο περισσότερο εγκαινιάζει μια μακροχρόνια περίοδο της ζωής σου παρά φέρνει κάποιο συγκεκριμένο γεγονός.

    Σχετικά με την περίοδο αυτή, θα ήταν λάθος να υποθέσεις ότι παύει να ισχύει η γενέθλια θέση του Ήλιου. Αλλά όλες οι όψεις που θα σχηματίσει ο προοδευμένος Ήλιος σου στις επόμενες δεκαετίες θα γίνουν από το ζώδιο της προόδου του και φυσικά θα χρωματιστούν ανάλογα. Έτσι, μελετώντας τις όψεις, θα πεις ότι έχεις, για παράδειγμα, έναν γενέθλιο Ήλιο στον Κριό που στην πρόοδο του βρίσκεται στον Ταύρο και σχηματίζει τρίγωνο με τον Δία στην Παρθένο. Αυτό είναι ένα διαφορετικό σενάριο από το να ήταν ο πρ. Ήλιος ακόμα στον Κριό και να σχημάτιζε τρίγωνο με τον Δία στο Λέοντα. Όπως θα ήταν διαφορετικό το σενάριο αν ο γενέθλιος Ήλιος ήταν επίσης στον Ταύρο.

    Γενικά μιλώντας, αν ενδιαφέρεσαι για γεγονότα που ενδεχομένως θα συμβούν θα πρέπει να κοιτάς περισσότερο τις όψεις που σχηματίζονται. Στο παραπάνω παράδειγμα, υπάρχει μεγάλη διαφορά το να μπει ο πρ. Ήλιος στον Ταύρο και να κάνει μία δεκαετία μέχρι να σχηματίσει κάποια όψη, από το να μπει στον Ταύρο και εκεί να συναντήσει μια κυρίαρχη γενέθλια Αφροδίτη

  2. #12

    Re: Προοδευμένος χάρτης, ερώτηση.

    Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

  3. #13

    Re: Προοδευμένος χάρτης, ερώτηση.

    Matan εγώ θα λάμβανα υπ'όψη μου+τον γενέθλιο οίκο, του οποίου κυβερνήτης είναι ο ήλιος.

  4. #14

    Re: Προοδευμένος χάρτης, ερώτηση.

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας

  5. #15

    Re: Προοδευμένος χάρτης, ερώτηση.

    Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτησω πως χαρακτηριζεται η επιρροή οταν ενας προοδευμενος πλανητης π.χ ηλιος ΄κανει τετραγωνο ή αντιθεση με γενεθλιο Δία? θα χαρακτηρισθει αρνητικη βασει της φυσης της όψης? η ενδεχεται να ειναι θετικη δεδομενης της φύσεως του γενεθλιου δια? ρωταω γιατι μελετωντας αναλυσεις χαρτων μου εχει τυχει να διαβασω οτι π.χ μια αντιθεση του προοδευμενου ηλιου με γενεθλιο δια εέιχε μια θετικη ερμηνεια.

  6. #16
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Προοδευμένος χάρτης, ερώτηση.

    Καλησπέρα ALEX

    Οι όροι «θετική» ή «αρνητική» επίδραση είναι καλύτερα να αποφεύγονται. Το τετράγωνο και η αντίθεση είναι μια πολύ δυναμικές όψεις και νομίζω οι πιο ενδιαφέρουσες περίοδοι στη ζωή μας είναι όταν υπάρχουν δυναμικές όψεις στον χάρτης μας. Το θέμα είναι να υπάρχει διαθέσιμη ενέργεια και με τετράγωνο / αντίθεση η ενέργεια μπορεί να φαίνεται μπλοκαρισμένη, να οδηγούμαστε σε συγκρούσεις κλπ αλλά ενέργεια υπάρχει και το ζητούμενο είναι να την αξιοποιήσουμε εκφράζοντάς την. Βέβαια, όσο πιο δυναμική είναι η περίοδος της ζωής μας, τόσο μεγαλύτερη είναι και η ανάγκη για σύνεση και κράτημα των ισορροπιών.

    Όσο για τη «φύση του γενέθλιου Δία» ποιος είπε ότι ένας γενέθλιος Δίας π.χ. στον Αιγόκερο είναι «θετικός»; Επίσης, όλοι θα χαιρόμασταν αν είχαμε ένα γενέθλιο Δία στο Λέοντα σε τρίγωνο με τον Ήλιο. Δεν ξέρω πόσοι θα μπορούσαν να διαχειριστούν θετικά αυτήν την όψη.

  7. #17

    Re: Προοδευμένος χάρτης, ερώτηση.

    Ευχαριστω για την απαντηση!!

    Ναι, ο σχηματισμος οψεων στα διαφορα προοδευτικα συστήματα, πόσο μάλλον αντιθεσεων και τετραγώνων, δημιουργει μια δυναμικη και κατα συνεπεια μια κινηση στην ζωή μας ανάλογα με τον τομέα που επηρεάζεται. Σε σχέση με το πως διαχειριζόμαστε αυτην την ενεργεια, εδω τιθεται το ερωτημα του κατα ποσο μιλαμε για μια ντιτερμινιστικη αστρολογια ή απλα για προδιαθεσεις ο χειρισμος των οποιων εξαρταται απο εμας. Και πραγματικα, όσο και αν πιστευω στην 2η λογικη, της αξιοποιησης και της ελεύθερης βουλησης, αυτο που παρατηρω(ή τουλαχιστον ετσι νομιζω) στα πρωτα μου βηματα να κατανοησω την ζωη μεσα απο την αστρολογία οι οψεις λειτουργουν μηχανικα, σαν απο κεκτημενη (συμπαντικη) ταχύτητα. Π.χ, το τρεχον διαστημα η προοδευμενη σεληνη μου κάνει τετράγωνο με προοδ. ερμη στον 9 και όσο και αν προσπαθω να προετοιμαστω άριστα για τα μαθήματα στο μεταπτυχιακό μου, οι επιδοσεις μου στις εξετασεις καθε βδομαδα δεν ειναι ανάλογες κ δεν παιρνω αυτο που θελω...ενώ άλλες φορες. με μια αντιστοιχη οψη τριγωνου παίρνω το αποτελεσμα με λιγοτερο διαβασμα ή και χωρις καλη προετοιμασία. Βλέπω λοιπν το τριγωνο ειτε απο διελευση έιτε σε προοδευτικα να ειναι επιβραβευτικο, και ενα τετραγωνο να σχετιζεται με μια ματαιωση, μια απογοητευση. Και για να το θεσω αλλιως, τί κανεις οταν θες να κανεις μια προβλεψη? πως αξιολογεις το αποτελεσμα μια οψης οταν το τριγωνο μπορει να ειναι τεμπελικο ενω το τετραγωνο προωθητικο?π.χ αν και απλουστευτικα, εχεις 2 υποψηφιους πολιτικους με προοδο ηλιου δια, ο ενας την εχει σε τριγωνο , ο αλλος σε τετραγωνο..για ποιον θα πονταρες οτι θα κερδισει την εκλογικη αναμετρηση?

  8. #18
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Προοδευμένος χάρτης, ερώτηση.

    Πολλές οι ερωτήσεις και μεγάλα τα θέματα που σηκώνουν πολλή συζήτηση.

    Το πώς αξιολογείς μια όψη έχει να κάνει και με τον κλάδο της αστρολογίας στον οποίο αναφερόμαστε. Για παράδειγμα, στην ωριαία που ψάχνουμε μια πολύ συγκεκριμένη απάντηση, που καμιά φορά φτάνει στο «ναι ή όχι», σ’ ένα τετράγωνο μπορείς να δώσεις ένα αρνητικό πρόσημο. Όταν όμως μιλάμε για γενέθλιο χάρτη, το ζητούμενο δεν είναι το πρόσημο αλλά το πώς μπορεί να αξιοποιηθεί καλύτερα η δυναμική της περιόδου. Προφανώς υπάρχουν περίοδοι στη ζωή μας που όλα φαίνεται να ρέουν αρμονικά και άλλες περίοδοι που συναντάμε συνεχώς εμπόδια. Σε αυτές τις δύσκολες περιόδους, το σημαντικό είναι να μπορέσουμε να κρίνουμε αν τα εμπόδια είναι προκλήσεις που πρέπει να ξεπεράσουμε έχοντας γίνει πιο δυνατοί ή ένας τρόπος να μας δείξει το σύμπαν ότι έχουμε πάρει εντελώς λάθος δρόμο που δεν βγάζει πουθενά. Η αστρολογία μπορεί να μας βοηθήσει σε μια τέτοια απόφαση.

    Σχετικά με το ζήτημα ντετερμινισμός ή ελεύθερη βούληση, προσωπικά μ’ αρέσει η παρομοίωση με τα ταξίδια των ναυτικών του παλιού καιρού. Όταν κάποιος ξεκίναγε για ταξίδι ήταν πολύ σημαντικό να έχει χαράξει την πορεία του στον χάρτη, να έχει μια πυξίδα και να έχει μια πρόγνωση του καιρού. Όλα αυτά δεν του εξασφαλίζουν ένα σίγουρο ταξίδι. Προφανώς θα υπάρξουν κίνδυνοι, θα πρέπει να καταβάλει προσωπική προσπάθεια, ίσως και να χρειαστεί να προσαρμόσει την πορεία του στις αλλαγές του καιρού αλλά χωρίς αυτά θα πήγαινε τελείως στα τυφλά. Η χρήση της αστρολογίας στη ζωή μας είναι παρόμοια με την χρήση της πορείας στο χάρτη, της πυξίδας και της πρόγνωσης του καιρού. Δεν εξασφαλίζουν τίποτα αλλά είναι πολύ χρήσιμα. Φυσικά ο ναυτικός, αν θέλει, μπορεί να διαλέξει με την ελεύθερη βούλησή του να πάει κόντρα στον καιρό και να πληρώσει τις όποιες συνέπειες. Κανείς δεν μας στερεί την ελεύθερη βούληση, το θέμα είναι πως την αξιοποιούμε.

    Κλείνοντας να πω ότι το κατά πόσο ένα τρίγωνο είναι «τεμπέλικο» ή ένα τετράγωνο «προωθητικό» έχει να κάνει με πολλά στοιχεία του χάρτη και με την γενικότερη ροπή του κάθε ανθρώπου να τεμπελιάζει όταν του έρχονται όλα εύκολα ή να κάνει το κάτι παραπάνω όταν συναντάει δυσκολίες. Όσο για τους πολιτικούς, βασικά θα κοίταγα τι γίνεται στο Μεσουράνημα του χάρτη τους και στον κυβερνήτη του Μεσουρανήματος. Επίσης, η Σελήνη θα ήταν πολύ σημαντική. Αλλά, (για να απαντήσω και στην ερώτησή σου), για κάποιον που ζητάει να αναδειχθεί μέσα από τα τηλεοπτικά πάνελ, τα τρίγωνα είναι σαφώς πιο ευνοϊκά από τα τετράγωνα.

  9. #19
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Προοδευμένος χάρτης, ερώτηση.

    Θα ήθελα να διατυπώσω την άποψη ότι βρίσκω λίγο παρακινδυνευμένη την τοποθέτηση πως ένας Δίας στον Αιγόκερο δεν είναι «θετικός». Σαφώς και ένας Δίας, στον Αιγόκερο, είναι σε πτώση, αλλά θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ποια είναι τα λειτουργικά ζητήματα της πτώσης και ποια τα πρακτικά αποτελέσματα. Οι στατιστικές έχουν δείξει ότι οι πτώσεις, πολλές φορές, οδηγούν σε υπεραναπληρώσεις που φέρνουν καλύτερα αποτελέσματα, ακόμα και από πολλές κυριαρχίες πλανητών. Αυτό που αλλάζει, είναι ο βαθμός ευκολίας ή δυσκολίας να πετύχουμε στα αιτήματα του πτωτικού πλανήτη.
    Φοβάμαι πως κάποιος μη μυημένος, στην αστρολογία, διαβάζοντας ότι ένας Δίας στον Αιγόκερο δεν είναι και τόσο θετικός, θα οδηγηθεί σε απογοητευτικά συμπεράσματα, κάτι που δεν είναι και τόσο δίκαιο. Καταλαβαίνω πως η παραπάνω διατύπωση αφορούσε στο πόσα(?) μπορεί να δώσει, αλλά ακόμα και αυτό, θα εξαρτηθεί από τις όψεις που σχηματίζει στον γενέθλιο χάρτη, τη θέση του (γωνιακός ή όχι) και το σύνολο του ωροσκοπίου. Για παράδειγμα, ένας Δίας 1ου στον Αιγόκερο, σε τετράγωνο με τον Κρόνο , κατά την ενεργοποίησή του από κάποιον προοδευτικό πλανήτη, δεν θα έφερνε τα ίδια αποτελέσματα με έναν Δία 1ου , στον Αιγόκερο, και σε τρίγωνο με τον Κρόνο. Μένοντας στο ίδιο παράδειγμα, άλλα θα δώσει αν το άτομο είναι 25 χρονών και άλλα, αν το άτομο είναι 45 (μια και ο Δίας στον Αιγόκερο μπορεί να λειτουργήσει καλύτερα στην ώριμη ηλικία, από την άποψη μιας κάποιας καθυστέρησης που μπορεί να σημαίνει στο εν λόγω ζώδιο).
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  10. #20
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Προοδευμένος χάρτης, ερώτηση.

    Καλησπέρα Κάτια και χαίρομαι που το θέμα σου κέντρισε το ενδιαφέρον ώστε να τοποθετηθείς.

    Ωστόσο δεν νομίζω ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά στην άποψη που διατύπωσα ότι μια συγκεκριμένη θέση του Δία δεν είναι τόσο "θετική" με αυτό που αναφέρεις, ότι ο η συγκεκριμένη θέση αλλάζει το βαθμό δυσκολίας στη λειτουργία του πλανήτη. Νομίζω ότι από τη συνολική τοποθέτησή μου δεν προκύπτει ότι έχω βγάλει κάποια καταδικαστική απόφαση για συγκεκριμένες θέσεις πλανητών. Αυτό που ήθελα να τονίσω, ειδικά για τους "μη - μυημένους", είναι ότι ο Δίας δεν είναι ο "μάγος με τα δώρα". Τουλάχιστον όχι πάντα.

    Για τις πτώσεις των πλανητών και τις στατιστικές που αναφέρεις είναι πολύ ενδιαφέρον θέμα αλλά και μεγάλη κουβέντα. Μπορώ μάλιστα να καταθέσω και μια προσωπική παρατήρηση: σε χάρτες κορυφαίων ποδοσφαιριστών συναντάται αφύσικα συχνά ο Άρης στον Καρκίνο. Ωστόσο, θα ήταν λάθος να υποθέσουμε ότι η συγκεκριμένη θέση του Άρη ευνοεί το να ασχοληθεί κάποιος με το ποδόσφαιρο. Όπως έγραψες, υπάρχει η ανάγκη της υπεραναπλήρωσης που σε κάποιες περιπτώσεις οδηγεί σε σπουδαία αποτελέσματα. Αλλά όταν μιλάμε για κορυφαίους ποδοσφαιριστές, ηθοποιούς κλπ. μιλάμε για εξαιρέσεις. Και νομίζω ότι για κάθε κορυφαίο ποδοσφαιριστή με Άρη στον Καρκίνο υπάρχουν χιλιάδες απλοί άνθρωποι με την ίδια θέση που δυσκολεύονται να εκφράσουν αποτελεσματικά το μαχητικό πνεύμα του Άρη.

 

 
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads