s
«Κρόνος, ο μεγάλος χιουμορίστας του ζωδιακού… Χωρίς πλάκα!» - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 11 to 20 of 39
  1. #11
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: «Κρόνος, ο μεγάλος χιουμορίστας του ζωδιακού… Χωρίς πλάκα!»

    Κάτια μου, το παράδειγμα με τον μπακαλόγατο μου θύμισε μια συζήτηση με τον σύζυγο μου.
    Ο μπακαλόγατος είναι η αγαπημένη του ελληνική ταινία, για την κακή μου τύχη την έχει δει άπειρες φορές, λες και το κάνει επίτηδες για να με τσιτώνει.
    Την πρώτη φορά που παρακολούθησα τον μπακαλόγατο, αναρωτιόμουν τι ήταν αυτό που του άρεσε τόσο πολύ. Όταν επιτέλους τελείωσε η ταινία, δεν κρατήθηκα και τον ρώτησα. Η απάντηση που πήρα ήταν η εξής. " Μα έχει φοβερές ατάκες"
    Φοβερές ατάκες??? Εμένα μου είχε φανεί τραγική....ένα φτωχό και άβγαλτο παιδί από την επαρχία που το πείραζε όλος ο κόσμος και ένας ώριμος και κάτι παραπάνω σε ηλικία, ερωτευμένος με μια μικρή που δεν θα γύριζε να τον κοιτάξει παρά μόνο για να αγοράσει λουλούδια στην κηδεία του.
    Ωστόσο δεν έχω πειστεί πως ο Κρόνος είναι ο μεγάλος χιουμορίστας του ζωδιακού. Οργή και απωθημένα δεν μας γεμίζει μόνο ο Κρόνος, ενίοτε κι η Σελήνη, ο Ποσειδώνας και φυσικά ο Πλούτωνας.
    Επίσης, σαρκαστικό και ειρωνικό στυλ δεν έχει μόνο ένας Σκορπιός αλλά κι ο Αιγόκερως..
    Συμφωνώ πως για να δεις την αλήθεια κατάματα χρειάζεται ο Κρόνος όμως το να πάρεις το δράμα και να γελάσεις, σημαίνει απομυθοποίηση του δράματος, μπορώ να δεχτώ τον Κρόνο ως συμμετέχοντα εδώ από την άποψη του χρόνου, ναι, με την πάροδο του χρόνου και το μεγαλύτερο δράμα χάνει την ισχύ του.
    Σε γενικές γραμμές νομίζω πως ο μεγάλος χιουμορίστας του ζωδιακού δεν είναι ένας αλλά δυο.
    Ο Δίας με τον Κρόνο παρέα. Ο Δίας με την ανάλαφρη και αισιόδοξη στάση ζωής, βγάζει αυθόρμητο, πηγαίο χιούμορ και ο Κρόνος με την λογική και τον αυτοπροστατευτισμό του να μαζεύει τον Δία όταν πετάει τις χοντράδες του.

  2. #12
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: «Κρόνος, ο μεγάλος χιουμορίστας του ζωδιακού… Χωρίς πλάκα!»

    Quote Originally Posted by Τίνα Ζαχαριάδου View Post
    Κάτια μου, το παράδειγμα με τον μπακαλόγατο μου θύμισε μια συζήτηση με τον σύζυγο μου.
    Ο μπακαλόγατος είναι η αγαπημένη του ελληνική ταινία, για την κακή μου τύχη την έχει δει άπειρες φορές, λες και το κάνει επίτηδες για να με τσιτώνει.
    Την πρώτη φορά που παρακολούθησα τον μπακαλόγατο, αναρωτιόμουν τι ήταν αυτό που του άρεσε τόσο πολύ. Όταν επιτέλους τελείωσε η ταινία, δεν κρατήθηκα και τον ρώτησα. Η απάντηση που πήρα ήταν η εξής. " Μα έχει φοβερές ατάκες"
    Φοβερές ατάκες??? Εμένα μου είχε φανεί τραγική....ένα φτωχό και άβγαλτο παιδί από την επαρχία που το πείραζε όλος ο κόσμος και ένας ώριμος και κάτι παραπάνω σε ηλικία, ερωτευμένος με μια μικρή που δεν θα γύριζε να τον κοιτάξει παρά μόνο για του αγοράσει λουλούδια στην κηδεία του.
    Ωστόσο δεν έχω πειστεί πως ο Κρόνος είναι ο μεγάλος χιουμορίστας του ζωδιακού. Οργή και απωθημένα δεν μας γεμίζει μόνο ο Κρόνος, ενίοτε και η Σελήνη, ο Ποσειδώνας και φυσικά ο Πλούτωνας.
    Επίσης, σαρκαστικό και ειρωνικό στυλ δεν έχει μόνο ένας Σκορπιός αλλά και ο Κρόνος.
    Συμφωνώ πως για να δεις την αλήθεια κατάματα χρειάζεται ο Κρόνος όμως το να πάρεις το δράμα και να γελάσεις, σημαίνει απομυθοποίηση του δράματος, μπορώ να δεχτώ τον Κρόνο ως συμμετέχοντα εδώ από την άποψη του χρόνου, ναι, με την πάροδο του χρόνου και το μεγαλύτερο δράμα χάνει την ισχύ του.
    Σε γενικές γραμμές νομίζω πως ο μεγάλος χιουμορίστας του ζωδιακού δεν είναι ένας αλλά δυο.
    Ο Δίας με τον Κρόνο παρέα. Ο Δίας με την ανάλαφρη και αισιόδοξη στάση ζωής, βγάζει αυθόρμητο, πηγαίο χιούμορ και ο Κρόνος με την λογική και τον αυτοπροστατευτισμό του να μαζεύει τον Δία όταν πετάει τις χοντράδες του.
    Θα συμφωνήσω σε πολλά αλλά με αυτή την λογική, θα έπρεπε να εμπλέξουμε και τον 5ο με τον κυβερνήτη του τον ήλιο. Τον ουρανό για την ανατρεπτική του έκφραση κτλ Δεν θα μπω όμως στην διαδικασία γιατί τίποτα δεν γίνεται χωρίς την συμμετοχή όλων των πλανητών. Έτσι δεν είναι; Όλοι εκείνοι οι διάσημοι κωμωδοί, δεν μπορεί να έγιναν διάσημη στο πλατύ κοινό χωρίς καμία καλή όψη Δία, Σελήνης, Ήλιου, Αφροδίτης…. Τέλος πάντων το κατιτίς τους θα το έχουν! Τον Κρόνο τον ξεχώρισα για την βιωμένη ενσυναίσθηση της Θλίψης-Δράματος σαν βασική προϋπόθεση. Πρώτα πρέπει να κατέχω κάτι και μετά να το επεξεργαστώ εποικοδομητικά με την βοήθεια του Δία, του ουρανού, του Ερμή, του Ποσειδώνα της Σελήνης και όλων των πιθανών συνδυασμών πλανητών-όψεων-θέσεων.
    Δεν αποκλείεται δε, ένας άνθρωπος με ελάχιστες Κρόνιες επιρροές να είναι καταπληκτικός χιουμορίστας ! Εδώ μιλώ για το είδος του χιούμορ που μένει. Αυτό που αφήνει έργο.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  3. #13

    Re: «Κρόνος, ο μεγάλος χιουμορίστας του ζωδιακού… Χωρίς πλάκα!»

    Κάτια μου,

    για να ελέγξουμε τα συμπεράσματά μας πρέπει πρώτα να ελέγξουμε τους ορισμούς πάνω στους οποίους τα βασίσαμε.

    Λες για το χιούμορ: "απαγορευμένες επιθυμίες - σεξουαλικές ή επιθετικές - μπορούν να εκφραστούν με μορφή αστείου". Το απαγορευμένο είναι ο Πλούτωνας, αφού αυτός είναι τα ταμπού μας. Οι επιθυμίες σαφώς επίσης είναι του Πλούτωνα. Ο Κρόνος δεν έχει σχέση με επιθυμίες αλλά περισσότερο με "πρέπει" και κανόνες. Ιδιαίτερα οι σεξουαλικές ή επιθετικές επιθυμίες (και επιπλέον απαγορευμένες) είναι ο ορισμός του Πλούτωνα.

    Επίσης λες ότι "η κωμωδία είναι η αποδόμηση του δράματος" και ότι "οι ήρωες στην ουσία τους είναι τραγικοί". Το τραγικό ως έννοια είναι καθαρά πλουτώνια. Καθώς και το να "δεις την αλήθεια κατάματα" είναι καθαρά Πλούτωνας, είναι η απογύμνωση της ψυχής για χάρη της αλήθειας.

    Όμως δεν θεωρώ τον Πλούτωνα τον πιο χιουμορίστα του ζωδιακού. Κάτι νομίζω δεν πάει καλά με τον ορισμό του χιούμορ. Γιατί αν δεχτούμε για παράδειγμα ότι οι Τοξότες γενικά διαθέτουν χιούμορ (νομίζω κανείς δεν μπορεί να το αμφισβητήσει αυτό) τότε ο ορισμός του χιούμορ ως συγκαλυμένη σεξουαλική ή επιθετική επιθυμία πάει περίπατο.

  4. #14

    Re: «Κρόνος, ο μεγάλος χιουμορίστας του ζωδιακού… Χωρίς πλάκα!»

    Για να βοηθήσω λίγο στην κουβέντα, να ξαναδώσω τον ορισμό της λέξης χιούμορ, προκειμένου να υπάρχει κοινή βάση: Αστρολογία για όλους - View Single Post - Χιούμορ: Μετά τον Τοξότη τι; (και είναι από τον Τριανταφυλλίδη).
    Αναφορικά δε με το κείμενο της Κάτιας, να σας θυμίσω αυτό: Αστρολογία για όλους - View Single Post - Χιούμορ: Μετά τον Τοξότη τι;
    Και τα δύο ποστ-αναφορές προέρχονται από το θέμα "Χιούμορ, μετά τον Τοξότη, τι", που είχα ξεκινήσει και που στάθηκε αφορμή να το ψάξουμε λίγο περισσότερο με την Κάτια. Αν δεν βιαζόταν να το ανεβάσει ντάλα στον Αύγουστο, θα είχαμε προσθέσει και κάποιους χάρτες προς επίρρωσιν των απόψεών της :bigsmile:
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  5. #15
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Σωκράτης
    Location
    Περιστέρι
    Posts
    4,097

    Re: «Κρόνος, ο μεγάλος χιουμορίστας του ζωδιακού… Χωρίς πλάκα!»

    Το κείμενο ανέβηκε στη σωστή του ώρα. Είχε γίνει καρμικό ωριαίο με τσοι δεσμοί και τον βαρούνα :unsure:

    Και μανταλα-κι
    De profundis: Οι ανόητοι λυπούνται για τα λόγια τους και οι σοφοί για την σιωπή τους

    Η νέα σελίδα του myHoroscope στο Facebook

  6. #16
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: «Κρόνος, ο μεγάλος χιουμορίστας του ζωδιακού… Χωρίς πλάκα!»

    Quote Originally Posted by Μητσάκος View Post
    Για να βοηθήσω λίγο στην κουβέντα, να ξαναδώσω τον ορισμό της λέξης χιούμορ, προκειμένου να υπάρχει κοινή βάση: Αστρολογία για όλους - View Single Post - Χιούμορ: Μετά τον Τοξότη τι; (και είναι από τον Τριανταφυλλίδη).
    Αναφορικά δε με το κείμενο της Κάτιας, να σας θυμίσω αυτό: Αστρολογία για όλους - View Single Post - Χιούμορ: Μετά τον Τοξότη τι;
    Και τα δύο ποστ-αναφορές προέρχονται από το θέμα "Χιούμορ, μετά τον Τοξότη, τι", που είχα ξεκινήσει και που στάθηκε αφορμή να το ψάξουμε λίγο περισσότερο με την Κάτια. Αν δεν βιαζόταν να το ανεβάσει ντάλα στον Αύγουστο, θα είχαμε προσθέσει και κάποιους χάρτες προς επίρρωσιν των απόψεών της :bigsmile:
    Καλώς τον Μητσάκο! Φίλε μου αισθάνομαι κι εγώ ότι έπρεπε να το ψάξω λίγο ακόμα αλλά όπως λέει και ο Σωκράτης, έμπαινες να βρεις να γίνεται κάτι σε έπαιρνε ο ύπνος. Είπα να ρίξω κάτι να έχουμε να «τραβιόμαστε» και χαίρομαι γιατί «τραβιόμαστε»!

    Κοραλλία, χοντρικά το χιούμορ αυτό είναι! Ο ορισμός έχει μικρές παραλλαγές από διατύπωση σε διατύπωση και οι αποχρώσεις μεταξύ σαρκασμού, ειρωνείας και χιούμορ, είναι κοντινές. Το ίδιο το χιούμορ έχει τiς κατηγορίες του. Μαύρο χιούμορ, σαρκαστικό χιούμορ, ειρωνικό χιούμορ…
    Ψάχνοντας για το δέντρο, νομίζω πως χάνουμε το δάσος.

    Και σχετικά για το αν το τραγικό ταιριάζει στον Πλούτωνα… Η απογύμνωση στο βωμό της αλήθειας κτλ έχω να σου πω ότι αν ψάξεις στις λέξεις-κλειδιά που αντιστοιχούν στους εν λόγω πλανήτες αλλά και σε κάθε πλανήτη, θα βρεις να πιαστείς για να αποδείξεις ότι τραβάει η ψυχή σου! Ο Πλούτωνας μπορεί να είναι ο Πλανήτης του καλού ψήστη (πίτα, καλαμάκι χωρίς κρεμμύδι!) και ο Κρόνος μπορεί να γίνει η καλύτερη πλέκτρια της γειτονιάς (δύο ζιπουνάκια, το τρίτο δώρο!) . Έχεις ακούσει ποτέ εκείνον τον κυριούλη που έβγαινε στην ΕΡΤ και προλόγιζε τις ταινίες; Θυμάσαι με τι ωραία προφορά έλεγε το «δραματική κομεντί»; Ή το «πικρή κωμωδία» του τάδε;

    Κανείς δεν αμφισβητεί την θετική και χαρούμενη ενέργεια του Δία αλλά το χιούμορ , η κωμωδία, χρειάζεται να βασιστεί και να ενσωματώσει κάτι το πικρό, το τραγικό, το στριφνό, το άβολο, το πονετικό για να σταθεί. Είναι διανοητική διεργασία που θα βρει διέξοδο μέσα από έναν «βασανισμένο» Ερμή.
    Γιατί μας είναι τόσο εύκολο να λέμε ότι η παρουσία του Ποσειδώνα στον Χάρτη ενός ποιητή είναι έντονη και κανείς να μην επαναστατεί με αυτό; Σαφώς και είναι σωστό. Με την ίδια λογική όμως, θα μπορούσα να έρθω και να πω, γιατί να μην είναι ο Πλούτωνας που κατέχει το απόλυτο βάθος και έτσι φτάνει στην ουσία του συναισθήματος και άρα παράγει ποίηση γιατί η ποίηση είναι ένας Λακωνικός και λυρικός τρόπος να εκφράσεις συναισθήματα. Η ποίηση είναι στενά συνδεδεμένη με το υποσυνείδητο του ανθρώπου (8ος).
    Αλλά κατά αυτήν την έννοια κάθε καλλιτεχνική έκφραση χρησιμοποιεί την δεξαμενή του 8ου για να πιάσει το συναίσθημα στη ρίζα του. Είναι σαν να λέμε ότι το ποδόσφαιρο χρειάζεται δυνατά πόδια και να υποστηρίζουμε ότι τα χέρια δεν χρειάζονται στον αθλητή.

    Γιατί μας είναι τόσο δύσκολο να δεχτούμε ότι το χιούμορ ως απόλυτα διανοητική κατάσταση χρειάζεται την δυνατότητα της αφΆ υψηλού εποπτείας του Κρόνου της πικρής του επίγευσης γιατί ο Δίας σκέτος θα δει την θετική πλευρά των πραγμάτων και ίσως πει την χαριτωμενιά του, αλλά την διαφορά στο αξιοπρόσεκτο χιούμορ θα την κάνει ένας Κρόνος. Αν έχεις προσέξει, υπάρχουν άνθρωποι που όταν ξεκινάν να πούνε ένα αστείο, αρχίζουν και γελάνε χαλώντας την ατμόσφαιρα. Έχεις παρατηρήσει πόσο περισσότερο γελάς όταν το αστείο ειπωθεί με απόλυτη σοβαρότητα; Είναι αυτό που λέμε: «έπρεπε να δεις και το ύφος όμως! Θα έπεφτες κάτω». Όταν κοιτάς τον άνθρωπο που λέει το αστείο, πρέπει να βλέπεις Κρόνο.

    Η αντίστιξη του τι περιμένεις με το τι ακολουθεί είναι αυτό που κάνει τους ανθρώπους να γελούν. Μέσα από το τραγικό, δεν περιμένεις κάτι το αστείο κι όταν αυτό συμβεί, εκτονώνεις το συναίσθημα που προηγούμενος σου είχε δημιουργηθεί. Οι κωμικοί που προσπαθούν να κάνουν το κοινό τους να γελάσει με αυτοσχεδιασμούς, αυτό δεν κάνουν; Δημιουργούν πρώτα μια κατάσταση διηγούμενοι τις λεπτομέρειές της και μετά την αποδομούν αιφνίδια με αποτέλεσμα να προκαλούν αμηχανία στα συναισθήματα του θεατή που δεν προλαβαίνει να προσαρμοστεί στα καινούργια συναισθήματα και γελά για να εκτονώσει αυτή την αμηχανία. Έτσι λειτουργούν και τα ανέκδοτα.

    Ο Δίας κατά την γνώμη μου χρειάζεται για να έχει την διάθεση κάποιος να κάνει τους άλλους να γελάσουν. Όχι για να έχει το ταλέντο να παράγει γέλιο και μάλιστα τέτοιο για το οποίο συζητάμε. Ένα σύνολο δημιουργικού έργου που θα μείνει.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  7. #17
    Join Date
    Feb 2008
    Όνομα:
    Δεσποινα
    Location
    πειραιας
    Posts
    2,354

    Re: «Κρόνος, ο μεγάλος χιουμορίστας του ζωδιακού… Χωρίς πλάκα!»

    Quote Originally Posted by Μητσάκος View Post
    Για να βοηθήσω λίγο στην κουβέντα, να ξαναδώσω τον ορισμό της λέξης χιούμορ, προκειμένου να υπάρχει κοινή βάση: Αστρολογία για όλους - View Single Post - Χιούμορ: Μετά τον Τοξότη τι; (και είναι από τον Τριανταφυλλίδη).
    Αναφορικά δε με το κείμενο της Κάτιας, να σας θυμίσω αυτό: Αστρολογία για όλους - View Single Post - Χιούμορ: Μετά τον Τοξότη τι;
    Και τα δύο ποστ-αναφορές προέρχονται από το θέμα "Χιούμορ, μετά τον Τοξότη, τι", που είχα ξεκινήσει και που στάθηκε αφορμή να το ψάξουμε λίγο περισσότερο με την Κάτια. Αν δεν βιαζόταν να το ανεβάσει ντάλα στον Αύγουστο, θα είχαμε προσθέσει και κάποιους χάρτες προς επίρρωσιν των απόψεών της :bigsmile:
    που εισαι βρε παλληκαρι μου;;;;;;:bigsmile::bigsmile:
    μας ελειψες πολυυυ!!!!:bigsmile:

    τωρα μολις ειδα οτι ποσταρες!!!
    Η χειροτερη αισθηση ...ειναι η ψευδαισθηση....
    Δ.Κ

  8. #18
    Join Date
    Feb 2008
    Όνομα:
    Δεσποινα
    Location
    πειραιας
    Posts
    2,354

    Re: «Κρόνος, ο μεγάλος χιουμορίστας του ζωδιακού… Χωρίς πλάκα!»

    Quote Originally Posted by ScP View Post
    Το κείμενο ανέβηκε στη σωστή του ώρα. Είχε γίνει καρμικό ωριαίο με τσοι δεσμοί και τον βαρούνα :unsure:

    Και μανταλα-κι
    ο βουρουνα ποιος ειναι;;;
    αυτος διπλα απο τον αστεροειδη Κουκισταν;
    Η χειροτερη αισθηση ...ειναι η ψευδαισθηση....
    Δ.Κ

  9. #19
    Join Date
    Dec 2008
    Όνομα:
    Maria
    Location
    Λάρισα
    Posts
    239

    Re: «Κρόνος, ο μεγάλος χιουμορίστας του ζωδιακού… Χωρίς πλάκα!»

    Δηλαδή εγω Τίνα μου που έχω σύνοδο Δία-Κρόνου στο χαρτη μου....?Ο Δίας είναι κυβερνήτης του Ωροσκόπου και σε κυριαρχία απο οίκο(9ος) ενω ο Κρόνος είναι στο ζώδιο της έξαρσης του-και οι δυο στο Ζυγό...ποιος απο τους δύο πλανήτες είναι ο πιο δυνατός στο χάρτη?Ο Κρόνος συγκρατεί αραγε την πληθωρικότητα του Δία ?{σορρυ για την ασχετη μαλλον ερώτηση μου αλλα παντα την είχα αυτη την απορία }

  10. #20

    Re: «Κρόνος, ο μεγάλος χιουμορίστας του ζωδιακού… Χωρίς πλάκα!»

    Γεια σου, Κάτια μου.

    Χαίρομαι κι εγώ που τάραξες τα λιμνάζοντα ύδατα και ανέβηκε η αδρεναλίνη!!

    Οι λέξεις - κλειδιά για τους πλανήτες δεν βοηθούν πολύ. Το σημαντικό είναι να κατανοήσουμε στην ουσία του το ψυχολογικό προφίλ κάθε πλανήτη που τον διαφοροποιεί από όλους τους άλλους. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα από τα δικά σου επιχειρήματα. Λες ο 8ος οίκος κι ο Πλούτωνας είναι συναίσθημα, το 12ο κι ο Ποσειδώνας είναι συναίσθημα επομένως γιατί να μην πούμε ότι κι ο 8ος μπορεί να δώσει ποίηση. Όχι, δεν μπορεί γιατί ο 8ος οίκος κι ο Πλούτωνας είναι η ανατομία του συναισθήματος κι αυτό δεν οδηγεί στην ποίηση αλλά περισσότερο στην διαδικασία της ψυχολογίας. Είναι η αποδόμηση των φαντασιακών καταστάσεων του Ποσειδώνα.

    Αυτό που λέω είναι ότι, κατά την γνώμη μου, ο ορισμός του χιούμορ που έδωσες, εκτός του ότι ταιριάζει απόλυτα στον Πλούτωνα και όχι στον Κρόνο, δεν μπορεί να ισχύει γιατί περιορίζει πολύ το φάσμα του χιούμορ. Δεν έχουν όλα τα αστεία σεξουαλικές ή επιθετικές αναφορές. Ένα παιδί 6 χρόνων που γελά μ' ένα αστείο του Μπόμπου δεν έχει απαραίτητα σεξουαλικές επιθυμίες.

    Αν πάλι πούμε ότι το χιούμορ είναι καθαρά διανοητική κατάσταση αυτό μας παραπέμπει περισσότερο στον Ερμή και Ουρανό. Ο Κρόνος είναι λογικός με την έννοια της Γης και όχι διανοητικός με την έννοια του Αέρα. Η Γη δεν αντιστοιχεί σε διανοητικές λειτουργίες αλλά στην κοινή λογική και τα λογικά συμπερασμένα στα οποία μας οδηγούν οι εμπειρίες μας.

    Ως προς τον τρόπο που λέγεται ένα αστείο εκεί χρειάζονται ικανότητες ηθοποιού στις οποίες σαφώς υπερτερεί ο Δίας έναντι του Κρόνου.

 

 
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads