s
Ωριαία Αστρολογία : Ανάλυση Ωριαίων Χαρτών. - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 9 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 ... LastLast
Results 11 to 20 of 81
  1. #11

    Re: Ωριαία Αστρολογία : Ανάλυση Ωριαίων Χαρτών.

    Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τη διευκρίνιση αγαπητέ cancerian καθώς και για το πράσινο φως για επόμενες απορίες μου!

    Με συνεπαίρνει η ωριαία κι έχω αρκετά παραδείγματα που θα μπορούσαμε να συζητήσουμε!

    Υπόσχομαι να επανέλθω!

  2. #12
    Join Date
    Oct 2011
    Όνομα:
    ΕΛΕΝΗ
    Posts
    273

    Re: Ωριαία Αστρολογία : Ανάλυση Ωριαίων Χαρτών.

    Quote Originally Posted by cancerian View Post
    Eλένη καλησπέρα.

    Η Ωριαία Αστρολογία δεν έχει να κάνει με την Γενέθλια. Απαντά σε συγκεκριμένα ερωτήματα, μια συγκεκριμένη ημέρα και ώρα, σε έναν συγκεκριμένο τόπο. Όπώς ακριβώς κάθε αστρολογικός γενέθλιος χάρτης είναι μοναδικός έτσι και στην ωριαία. Κάθε ερώτηση είναι μοναδική. Και μέσα από αυτό τον χάρτη την απαντάμε. Είναι ίσως το πιο λεπτομερές σύστημα πρόβλεψης στην αστρολογία.
    Δηλαδή δεν εμπλέκεται καθόλου ο προσωπικός χάρτης του καθενός;
    Ε τότε όμως ο οποιοσδήποτε κάνει την ίδια ερώτηση σε μία ορισμένη στιγμή θα πάρει την ίδια απάντηση...πόσο ακριβές μπορεί να είναι αυτό;

  3. #13
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    cancerian
    Posts
    841

    Re: Ωριαία Αστρολογία : Ανάλυση Ωριαίων Χαρτών.

    Όχι, Ελένη, δεν εμπλέκεται καθόλου ο προσωπικός χάρτης του κάθε ένα.

    Εξήγησε μου ακριβώς πως εννοείς το ότι ο οποιοσδήποτε μπορεί να κάνει την ίδια ερώτηση σε μια ορισμένη στιγμή θα πάρει την ίδια απάντηση. Δώσε μου από μόνη σου ένα παράδειγμα παρακαλώ.

  4. #14
    Join Date
    Oct 2011
    Όνομα:
    ΕΛΕΝΗ
    Posts
    273

    Re: Ωριαία Αστρολογία : Ανάλυση Ωριαίων Χαρτών.

    Ας πούμε ότι δύο άτομα ανταγωνίζονται για την ίδια εργασιακή θέση...και κάνουν και οι δύο την ίδια ερώτηση για πρόγνωση, δηλαδή αν θα πάρουν την θέση!
    Εφόσον και οι δύο θα έχουν κάνει την ίδια ερώτηση ο χάρτης θα είναι ο ίδιος, επομένως ίδια θα είναι και η απάντηση που θα πάρουν.
    Ας πούμε ότι η απάντηση θα είναι ότι θα πάρει ο καθένας τους τη θέση!
    Αυτό είναι άτοπο αφού η θέση είναι μόνο μία....
    Εκτός και αν λαμβάνουμε και κάποιον άλλο παράγοντα υπόψιν μας στη ωριαία αστρολογία που δεν έχω καταλάβει....

  5. #15
    Join Date
    Jun 2005
    Όνομα:
    Evgenia
    Location
    Salonica
    Posts
    12

    Re: Ωριαία Αστρολογία : Ανάλυση Ωριαίων Χαρτών.

    Καλημέρα σας και πάλι...Σε μια ερώτηση που δέχθηκα από το σύζυγό μου για το "αν θα κερδίσει χρήματα από τυχερό παιχνίδι", κατέστρωσα τον χάρτη στις 19/6/2012 και ώρα 4μ.μ.
    Θα μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος σχετικά;;;Δηλαδή, να μου δώσει κάποιες κατευθύνσεις για το πώς πρέπει να ξεκινήσω;;;Σαφώς θα κοιτάξω τον κυβερνήτη του ερωτώντος, τον 5ο οίκο που σχετίζεται με τα τυχερά παιχνίδια και....τι άλλο;;;;
    Επίσης...η σελήνη μού φαίνεται κενή πορείας....είναι;;;; Κι αν είναι, μήπως οφείλω να σταματήσω και να μην προχωρήσω με την ανάλυση του χάρτη;;;

    Ευχαριστώ (και πάλι!!) εκ των προτέρων!!!!!!

  6. #16
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    cancerian
    Posts
    841

    Re: Ωριαία Αστρολογία : Ανάλυση Ωριαίων Χαρτών.

    Quote Originally Posted by ΕΛΕΝΗ1 View Post
    Ας πούμε ότι δύο άτομα ανταγωνίζονται για την ίδια εργασιακή θέση...και κάνουν και οι δύο την ίδια ερώτηση για πρόγνωση, δηλαδή αν θα πάρουν την θέση!
    Εφόσον και οι δύο θα έχουν κάνει την ίδια ερώτηση ο χάρτης θα είναι ο ίδιος, επομένως ίδια θα είναι και η απάντηση που θα πάρουν.
    Ας πούμε ότι η απάντηση θα είναι ότι θα πάρει ο καθένας τους τη θέση!
    Αυτό είναι άτοπο αφού η θέση είναι μόνο μία....
    Εκτός και αν λαμβάνουμε και κάποιον άλλο παράγοντα υπόψιν μας στη ωριαία αστρολογία που δεν έχω καταλάβει....

    Eλένη καλημέρα,

    τώρα που μου το εξήγησες κατανόησα τι θέλεις να πεις. Όπως σου προείπα, ένας Ωριαίος χάρτης σχηματίζεται σε μια πολύ συγκεκριμένη στιγμή , για μια ακόμα πιο συγκεκριμένη ερώτηση. Έτσι λοιπόν ακόμα και με τον νόμο των πιθανοτήτων , δυο άνθρωποι που ανταγωνίζονται για μια θέση πως είσαι σίγουρη ότι θα ρωτήσουν την ίδια ώρα, λεπτά και δευτερόλεπτα από τον ίδιο τόπο, την ίδια ημέρα και θα χρησιμοποιήσουν τις ίδιες λέξεις για να σχηματίσουν την ερώτηση του χάρτη ; ( οι λέξεις της ερώτησης του ερωτώντα που χρησιμοποίησε για να κάνει την ερώτηση , καθορίζουν ποιούς πλανήτες και οίκους θα λάβουμε υπόψιν μας - οπότε μιλάμε για ένα πολύ συγκεκριμένο σύστημα. )

    Η Ωριαία Αστρολογία είναι ένα πανάρχαιο αλλά και διαδεδομένο σύστημα πρόβλεψης εξαιτίας του ότι δεν ασχολείται με τα προσωπικά στοιχεία του ατόμου που κάνει την ερώτηση. Αποστολή της είναι να απαντήσει συγκεκριμένα, σε συγκεκριμένες ερωτήσεις. Μπορεί να δείξει την προϊστορία μιας κατάστασης, το παρόν αλλά και το μέλλον καθώς και αν τα γεγονότα θα μεταβληθούν ή όχι. Και όλα αυτά με εξαιρετική ακρίβεια και όχι κατά προσέγγιση όπως συμβαίνει σε άλλα Αστρολογικά Συστήματα.

    Διέπεται από έναν τόσο μεγάλο, ακριβή και λεπτομερή κατάλογο αστρολογικών κανόνων και σχηματισμών που πίστεψέ ακόμα και εδώ που μελετώ την Ωριαία εδώ και μερικά χρόνια δεν έχω φτάσει ούτε στα μισά.

  7. #17
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    cancerian
    Posts
    841

    Re: Ωριαία Αστρολογία : Ανάλυση Ωριαίων Χαρτών.

    Quote Originally Posted by jennygtrturbo View Post
    Καλημέρα σας και πάλι...Σε μια ερώτηση που δέχθηκα από το σύζυγό μου για το "αν θα κερδίσει χρήματα από τυχερό παιχνίδι", κατέστρωσα τον χάρτη στις 19/6/2012 και ώρα 4μ.μ.
    Θα μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος σχετικά;;;Δηλαδή, να μου δώσει κάποιες κατευθύνσεις για το πώς πρέπει να ξεκινήσω;;;Σαφώς θα κοιτάξω τον κυβερνήτη του ερωτώντος, τον 5ο οίκο που σχετίζεται με τα τυχερά παιχνίδια και....τι άλλο;;;;
    Επίσης...η σελήνη μού φαίνεται κενή πορείας....είναι;;;; Κι αν είναι, μήπως οφείλω να σταματήσω και να μην προχωρήσω με την ανάλυση του χάρτη;;;

    Ευχαριστώ (και πάλι!!) εκ των προτέρων!!!!!!
    Jennygtrturbo Καλημέρα,

    τι είπαμε για τις ερωτήσεις ; Όσο πιο συγκεκριμένες τόσο καλύτερα. Μια πιθανή απάντηση θα ήταν { Ναι, θα κερδίσει... κάποτε } .
    Θα ήταν πολύ συνετό αν ξεκινούσες να διάβαζες κάποιο σύγγραμα της Ωριαίας Αστρολογίας ώστε να κατανοήσεις καλύτερα, έστω και αυτούς τους απλούς "τεχνικούς" αστρολογικούς προσδιορισμούς που αναφέρεις.

    Με όλη μου την εκτίμηση και αγάπη προς το πρόσωπο σου και δίχως να είμαι αγενής απέναντί σου, δεν γίνεται να αναλύσουμε ωριαίο χάρτη αν δεν ξέρουμε τις βασικές αλλά θεμελιώδεις γνώσεις, όπως το πότε η σελήνη θα είναι κενή πορείας.

    Αν θέλεις μπορώ να σου συστήσω δυο τρια πολύ καλά βιβλία.

    Με εκτίμηση,
    Cancerian.

  8. #18
    Join Date
    Jun 2005
    Όνομα:
    Evgenia
    Location
    Salonica
    Posts
    12

    Re: Ωριαία Αστρολογία : Ανάλυση Ωριαίων Χαρτών.

    Καλημέρα cancerian!!!!!

    Ναι, θα μου ήταν πολύ χρήσιμο να μού συστήσεις βιβλία για την ωριαία και σ' ευχαριστώ πολύ γι' αυτό!!!

    Αυτό που θα 'θελα ως διευκρίνιση στο παράδειγμα του χάρτη που παρέθεσα είναι το εξής (γιατί διαβάζω και ξαναδιαβάζω και άκρη δε μπορώ να βγάλω!!!): η Σελήνη βρίσκεται σε κενή πορεία όταν, πριν αλλάξει ζώδιο, δε σχηματίζει καμία όψη με πλανήτη;Αυτό σημαίνει;Γιατί, στο παράδειγμά μου, η Σελήνη σχηματίζει σύνοδο με τον Ήλιο από τους Διδύμους και μετά εισέρχεται στο ζώδιο του Καρκίνου. Δηλαδή, το δίωρο εκείνο διάστημα που μεσολαβεί, μέχρι να αλλάξει ζώδιο, και δε σχηματίζει άλλη όψη με κανέναν πλανήτη, θεωρείται πως βρίσκεται σε κενή πορεία;;;Αυτό θέλω να μού αποσαφηνίσει κάποιος-α (αν μπορεί!), γιατί με μπερδεύει πολύ αυτό...

    Και πάλι σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

  9. #19
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    cancerian
    Posts
    841

    Re: Ωριαία Αστρολογία : Ανάλυση Ωριαίων Χαρτών.

    Quote Originally Posted by jennygtrturbo View Post
    Καλημέρα cancerian!!!!!

    Ναι, θα μου ήταν πολύ χρήσιμο να μού συστήσεις βιβλία για την ωριαία και σ' ευχαριστώ πολύ γι' αυτό!!!

    Αυτό που θα 'θελα ως διευκρίνιση στο παράδειγμα του χάρτη που παρέθεσα είναι το εξής (γιατί διαβάζω και ξαναδιαβάζω και άκρη δε μπορώ να βγάλω!!!): η Σελήνη βρίσκεται σε κενή πορεία όταν, πριν αλλάξει ζώδιο, δε σχηματίζει καμία όψη με πλανήτη;Αυτό σημαίνει;Γιατί, στο παράδειγμά μου, η Σελήνη σχηματίζει σύνοδο με τον Ήλιο από τους Διδύμους και μετά εισέρχεται στο ζώδιο του Καρκίνου. Δηλαδή, το δίωρο εκείνο διάστημα που μεσολαβεί, μέχρι να αλλάξει ζώδιο, και δε σχηματίζει άλλη όψη με κανέναν πλανήτη, θεωρείται πως βρίσκεται σε κενή πορεία;;;Αυτό θέλω να μού αποσαφηνίσει κάποιος-α (αν μπορεί!), γιατί με μπερδεύει πολύ αυτό...

    Και πάλι σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

    Η Σελήνη βρίσκεται Κενής Πορείας όταν η Σελήνη σχηματίζει μια αποκλίνουσα όψη με έναν πλανήτη και μέχρι να μπει στο επόμενο ζώδιο, δε σχηματίζει καμία άλλη όψη με κάποιον πλανήτη. Αυτό σημαίνει πως η κατάσταση που συμβαίνει στο χάρτη, παραμένει η ίδια. Δεν υπάρχει καμία θετική ή αρνητική μεταβολή. Αν θέλεις να στο παρομοιάσω λίγο, μοιάζει σαν μια άστεγη γυναίκα, εντελώς χαμένη στη μέση ενός έρημου δρόμου.

    Τώρα όμως τι συμβαίνει... Η Σελήνη σε Κενή Πορεία , βρισκόμενη δε όμως στα ζώδια του Καρκίνου ( Κυριαρχία της) , του Ταύρου ( Έξαρση ), του Τοξότη και των Ιχθύων ( λόγω το ότι βρίσκεται υπό την κυβέρνηση του θετικού Δια ) , η αρνητική επίδρασή της μετριάζεται αρκετά. Η κατάσταση τότε μπορεί να έχει και θετικό αποτέλεσμα.

    Η Σελήνη σε Κενή Πορεία, είναι εντελώς καταδικασμένη στα ζώδια του Αιγόκερω ( αδυναμία ) και του Σκορπιού ( πτώση ) και δεν υπόσχεται κάτι θετικό.

    Σε αυτό το σημείο δυο μικρές προειδοποιήσεις για την Σελήνη Κενής Πορείας : H Σελήνη δεν βρίσκεται σε Κενή Πορεία όταν σχηματίζει όψη συνόδου, εντός ορίων με έναν πλανήτη τοποθετημένο στο επόμενο ζώδιο. Επίσης, η στασιμότητα της Σελήνης Κενής Πορείας μετριάζεται αρκετά, και ο χάρτης υπόσχεται αποτέλεσμα, μόνο στην περίπτωση που οι σημειοδότες του συγκεκριμένου χάρτη είναι εξαιρετικά δυνατοί, άρτια τοποθετημένοι στο χάρτη, να σχηματίζουν δυνατή όψη και φυσικά να μοιράζονται μια δυνατή ( προσωπικά αμοιβαία ) αποδοχή.

    Στο παράδειγμα που αναφέρεις η Σελήνη δεν βρίσκεται σε Κενή Πορεία. Ωστόσο όμως πλήττεται σημαντικά από τον Ήλιο. Όπως θα παρατηρήσεις και εσύ , η Σελήνη ετοιμάζεται να κάνει σύνοδο με τον Ήλιο. Αυτό σημαίνει πως η Σελήνη καίγεται από τον Ήλιο και έτσι καταστρέφει τις πιθανότητες για κάποιο θετικό αποτέλεσμα. Αυτό στην Ωριαία Αστρολογία ονομάζεται Κάψιμο. Όταν οι σημειοδότες πλανήτες ή η Σελήνη σχηματίζουν συγκλινουσα όψη συνόδου, καίγονται από τον Ήλιο, δεν προμηνύεται τίποτα καλό. Μοιάζει όπως λέει κ ο W.Lilly, σαν έναν άρρωστο ετοιμοθάνατο πάνω στο κρεβάτι του πόνου και είναι το χειρότερο πράγμα που μπορεί να βρεθεί σε έναν ωριαίο χάρτη ( με λίγες αλλά σημαντικές εξαιρέσεις φυσικά.)

  10. #20
    Join Date
    Oct 2011
    Όνομα:
    ΕΛΕΝΗ
    Posts
    273

    Re: Ωριαία Αστρολογία : Ανάλυση Ωριαίων Χαρτών.

    Συγνώμη ξέρω ότι δεν είμαι εντός του κυρίως θέματος, αλλά μιας και αναφέρθηκε πιο πάνω θα ήθελα να ρωτήσω τι είναι ο σημειοδότης πλανήτης; Και πότε θεωρούμε έναν πλανήτη σημειωδότη;
    Last edited by ΕΛΕΝΗ1; 20-06-2012 at 05:49 PM.

 

 
Page 2 of 9 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 7 users browsing this thread. (0 members and 7 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads