s
Απορία για τον 7ο οίκο στον ουρανό... - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 11 to 19 of 19
  1. #11
    Join Date
    Jan 2008
    Όνομα:
    Ράνια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,277

    Re: Απορία για τον 7ο οίκο στον ουρανό...

    Καλά κανεις και ρωτας.Αλλα τελικα ισχύουν τα του Μητσάκου, για να απαντήσουμε κιόλας;

  2. #12
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    Π
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    18

    Re: Απορία για τον 7ο οίκο στον ουρανό...

    Quote Originally Posted by Μητσάκος View Post
    Αν και το προτιμότερο θα ήταν να παρέθετες τα στοιχεία σου, για να δούμε ακριβώς τι εννοείς, θα αξιοποιήσω το κληρονομικό μου χάρισμα της διαίσθησης ( :nuts: ) βάζοντας και μια εσάνς λογικής ( :toung: ), για να ξεδιαλύνω λίγο τα πράγματα, αν και ξέρω πού θα καταλήξω...
    Έχουμε και λέμε :bigsmile:
    Έχεις τον 7ο οίκο σου στο ζώδιο του Υδροχόου.
    Ο πλανήτης Ουρανός βρίσκεται μάλλον στον 4ο οίκο, στο ζώδιο του Σκορπιού.
    Ο Ν. Δεσμός σου μάλλον είναι ή στον Λέοντα ή στον Υδροχόο. Αν είναι στον Λέοντα, είναι στον 1ο σου οίκο. Αν είναι, αν είναι, αν είναι.... Κατέληξα εκεί που σου είπα ότι ξέρω ότι θα καταλήξω...
    Επειδή η διαίσθηση εκτιμώ ότι πρέπει να επικουρεί την λογική και όχι το αντίθετο, και επειδή τα μάλλον, τα ίσως και τα αν καλό είναι να χρησιμοποιούνται στις σωστές ποσότητες, θα σου πρότεινα απλώς να παραθέσεις τα στοιχεία σου. Αν και για να κοιτάς 7ο και Ουρανό, ξέρω και σε αυτό πού θα καταλήξουμε, αλλά δεν πειράζει...
    Αγαπητέ μου Μητσάκο...απορίες δεν έχω μόνο για τον 7ο οίκο αλλά και για τον 8ο!!! Δεν με προβληματίζει μόνο ο πλανήτης Ουρανός αλλά και ο Ποσειδώνας καθώς και ο Πλούτωνας!!! Είπαμε οι απορίες είναι πολλές...υπομονή και χρόνο να έχετε για να μου εξηγείται:toung:....Όντως ο πλανήτης Ουρανός βρίσκεται στον 4ο οίκο, στο ζώδιο του Σκορπιού. Ο Ν. Δεσμός μου είναι στον Υδροχόο και Ο Β.Δεσμός μου είναι στον Λέοντα...

    Τελικά τι σημαίνει να έχεις τον 7ο οίκο σου στο ζώδιο του Υδροχόου;

  3. #13
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    Π
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    18

    Re: Απορία για τον 7ο οίκο στον ουρανό...

    Quote Originally Posted by black moon View Post
    Καλά κανεις και ρωτας.Αλλα τελικα ισχύουν τα του Μητσάκου, για να απαντήσουμε κιόλας;
    Αγαπητή black moon πραγματικά λυπάμαι που σε μπερδεύω τόσο πολύ γιατί δεν ξέρω καλά την ορολογία και τον τρόπο που πρέπει να παραθέτω τα δεδομένα και τα στοιχεία που έχω στην διάθεση μου...πραγματικά χρειάζομαι την βοήθεια όλων σας για να μάθω...θα με βοηθήσετε;
    Όντως ο πλανήτης Ουρανός βρίσκεται στον 4ο οίκο, στο ζώδιο του Σκορπιού.
    Ο Ν. Δεσμός μου είναι στον Υδροχόο ενώ ο Β.Δεσμός μου είναι στον Λέοντα...

  4. #14
    Join Date
    Apr 2007
    Όνομα:
    Γεωργία
    Location
    FantasyLand
    Posts
    550

    Re: Απορία για τον 7ο οίκο στον ουρανό...

    Quote Originally Posted by ΠΙΡΦΙΡΙΦΙ View Post
    Αγαπητή black moon πραγματικά λυπάμαι που σε μπερδεύω τόσο πολύ γιατί δεν ξέρω καλά την ορολογία και τον τρόπο που πρέπει να παραθέτω τα δεδομένα και τα στοιχεία που έχω στην διάθεση μου...πραγματικά χρειάζομαι την βοήθεια όλων σας για να μάθω...θα με βοηθήσετε;
    Όντως ο πλανήτης Ουρανός βρίσκεται στον 4ο οίκο, στο ζώδιο του Σκορπιού.
    Ο Ν. Δεσμός μου είναι στον Υδροχόο ενώ ο Β.Δεσμός μου είναι στον Λέοντα...
    Γενικά δεν χρειάζεται να ανησυχείς!Εδώ είμαστε για να εξηγούμε και να βοηθούμε!
    Γενικά η ακμή του εβδόμου στον υδροχόο κάνει το άτομο απρόβλεπτο και με μεγάλη τάση ελευθερίας στις σχέσεις του.Ο Ουρανός (κυβερνήτης έβδομου οίκου) που βρίσκεται στον 4 οίκο,μας δείχνει πως ίσως όλη αυτή απροβλεψιμότητα έχει τις ρίζες της στο οικογενειακό περιβάλλον.
    I'm not a perfect girl.My hair does'nt always stay in place & I spill things a lot. I'm pretty clumsy & sometimes I have a broken heart.My friends and I sometimes fight & maybe some days nothing goes right.but when I think about it & take a step back I remember how amazing life truly is & that maybe.just maybe.
    I like beeing unperfect...

  5. #15
    Join Date
    Jan 2008
    Όνομα:
    Ράνια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,277

    Re: Απορία για τον 7ο οίκο στον ουρανό...

    Λοιπον ΠΙΡΦΙΡΙΦΙ!Διαβασε πρωτα τα παρακατω για τον Ουρανο:
    Ο Ουρανός σχετίζεται με την εκκεντρικότητα, τον νεωτερισμό, το σπάσιμο της παράδοσης και του συντηρητισμού. Είναι η έκφραση του μέλλοντος, της εφεύρεσης, της ανακάλυψης, της τεχνολογίας, της μεγάλης ταχύτητας, του ανοικτού διαστήματος.

    Δηλώνει τους επαναστάτες, τους αντιδραστικούς, τους ανένταχτους στα κοινωνικά δεδομένα, τους αναρχικούς.
    Το ξαφνικό και το διασπαστικό είναι στα πλαίσιά του. Η επανάσταση (όπως για παράδειγμα η Γαλλική Επανάσταση που συνέβη λίγο μετά την ανακάλυψή του) του ταιριάζει. Κάθε ανατροπή και διάλυση, όπως το διαζύγιο σε προσωπικό χάρτη, τον αφορά.
    Ο Ουρανός σχετίζεται με τα αεροπλάνα, τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές, τις ακτίνες Χ, τη διαισθητική αντίληψη (είναι η ψηλότερη οκτάβα του Ερμή), την αύρα, τον κινηματογράφο, τις τηλεπικοινωνίες.

    Οι αλτρουιστικές ιδέες, ο ανθρωπισμός, οι ομάδες κάτω από ένα κοινό σκοπό, σχετίζονται με τον Ουρανό. Είναι ο πλανήτης της Αστρολογίας, της περίεργης ή ασυνήθιστης ερωτικής συμπεριφοράς, των σεισμών, του μαγνητικού πεδίου. Χρειάζεται προσοχή στην υπερβολική χρήση των ιδιοτήτων του, γιατί θα οδηγήσει σε αναρχισμό, σκληρότητα, διάλυση αξιών και καταστάσεων, επικίνδυνες εκρηκτικές εκδηλώσεις.
    Ένας Ουρανός στον Αιγόκερω, θα φέρει μία γενιά ατόμων, με ανάγκη να μεταρρυθμίσουν τα κοινωνικά δεδομένα, τις παραδοσιακές αξίες και ιδέες. Θα θελήσουν να εκδηλώσουν με νέο πρόσωπο τα πιστεύω τους, δίδοντας ώθηση στη κλασική κοινωνία να δεχθεί το μέλλον με περισσότερη ευχέρεια.
    Θα φέρουν ωστόσο, αναστάτωση και αναταραχή σε ταμπού και έθιμα.
    Αυτα συσχετίζονται και με τον Υδροχόο,γιατι ο Ουρανος ειναι ο κυβερνήτης του.
    Τα εμπέδωσες;Παμε τώρα...

    Σε τετραγωνο με τον Ωροσκόπο σε κανει να εχεις εντονες εκρηξεις νευρων!Τα μαζευεις για καιρο και μετα....μπαμ!Επίσης επειδη ο Ωροσκόπος ειναι και η κραση μας,και εσυ εχεις Ωροσκόπο Λεων που κυριαρχει την καρδια,και ο Ουρανος απο την αλλη κυριαρχει το νευρικο συστημα,το κυκλοφοριακο,τις κνημες και τους αστραγαλους,μπορει να υπαρχει μια αμφιδρομη αρνητικη επιρροη αναμεσα τους(ιδιως κυκλοφοριακο- καρδια).Επισης μπορει να κανεις ασταθεις σχεσης και με ασταθη ατομα.
    Ο Β.Δ.στον Λεοντα μπορεις να το βρεις στα forums τι σημαινει(οπως και το αποσπασμα που σου παρεθεσα παραπάνω για τον Ουρανό).Στον πρωτο οικο παντως σημαινει οτι δεν επαναπαυεσαι ,και οτι αναζητάς παντα την βελτιωσή σου, σαν ανθρωπος (κυριως ψυχική και πνευματική).
    Η ακμή 7ου στον Υδροχόο σημαίνει, οτι αναζητάς ελευθερία και ανεξαρτησία, στις σχεσεις συναιργασίας σου(συναιτερισμοι επαγγελματικοι,γαμος).Επισ ς ισως,δειχνει κάποια γεγονότα απροσμενα σ'αυτές....όχι απαραιτήτως ασχημα...το οτι εκει ειναι ο Ν.Δ. δειχνει οτι σ'αυτες τις σχεσεις, νιωθεις ενα βόλεμα και δεν προσπαθεις μεσα απο προσωπική δημιουργηκότητα να προβαλεις δυναμικά το "εγώ" σου(Β.Δ. Λέων-1ος).
    Οποιος θελει ας συμπληρώσει!

  6. #16
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    Π
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    18

    Re: Απορία για τον 7ο οίκο στον ουρανό...

    Quote Originally Posted by black moon View Post
    Λοιπον ΠΙΡΦΙΡΙΦΙ!Διαβασε πρωτα τα παρακατω για τον Ουρανο:

    Αυτα συσχετίζονται και με τον Υδροχόο,γιατι ο Ουρανος ειναι ο κυβερνήτης του.
    Τα εμπέδωσες;Παμε τώρα...

    Σε τετραγωνο με τον Ωροσκόπο σε κανει να εχεις εντονες εκρηξεις νευρων!Τα μαζευεις για καιρο και μετα....μπαμ!Επίσης επειδη ο Ωροσκόπος ειναι και η κραση μας,και εσυ εχεις Ωροσκόπο Λεων που κυριαρχει την καρδια,και ο Ουρανος απο την αλλη κυριαρχει το νευρικο συστημα,το κυκλοφοριακο,τις κνημες και τους αστραγαλους,μπορει να υπαρχει μια αμφιδρομη αρνητικη επιρροη αναμεσα τους(ιδιως κυκλοφοριακο- καρδια).Επισης μπορει να κανεις ασταθεις σχεσης και με ασταθη ατομα.
    Ο Β.Δ.στον Λεοντα μπορεις να το βρεις στα forums τι σημαινει(οπως και το αποσπασμα που σου παρεθεσα παραπάνω για τον Ουρανό).Στον πρωτο οικο παντως σημαινει οτι δεν επαναπαυεσαι ,και οτι αναζητάς παντα την βελτιωσή σου, σαν ανθρωπος (κυριως ψυχική και πνευματική).
    Η ακμή 7ου στον Υδροχόο σημαίνει, οτι αναζητάς ελευθερία και ανεξαρτησία, στις σχεσεις συναιργασίας σου(συναιτερισμοι επαγγελματικοι,γαμος).Επισ ς ισως,δειχνει κάποια γεγονότα απροσμενα σ'αυτές....όχι απαραιτήτως ασχημα...το οτι εκει ειναι ο Ν.Δ. δειχνει οτι σ'αυτες τις σχεσεις, νιωθεις ενα βόλεμα και δεν προσπαθεις μεσα απο προσωπική δημιουργηκότητα να προβαλεις δυναμικά το "εγώ" σου(Β.Δ. Λέων-1ος).
    Οποιος θελει ας συμπληρώσει!
    Είσαι θεά! Έτσι είμαι γενικά σαν άνθρωπος...τελικά είναι πολύ όμρφο να "με μαθαίνω" μέσα απο εσάς!!!
    Ευχαριστώ πολύ!

  7. #17
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    18

    Re: Απορία για τον 7ο οίκο στον ουρανό...

    Διαβάζοντας οσα γράφετε μου γεννήθηκε η εξής απορία… τελικά τι είναι ποιο σημαντικό ? για παράδειγμα … λέμε ότι ο 4 οίκος είναι στον ουρανό αλλά και ο 7 οίκος είναι στον υδροχόο αρα ουρανός…
    Τελικά ο ουρανός ομως ποιον οίκο θα επηρεάσει περισσοτερο τον 4 της πιρφιριφι η τον 7 ? και κάτι ακόμα … αν ο 7 οίκος της δεν είναι στις πρώτες 10 μοίρες του υδροχόου επηρεάζεται ακόμα από τον ουρανό ο 7 οίκος ?
    Δεν ξέρω αν είπα κάποια χαζομάρα:blink:… ίσως φτάει το γεγονός ότι δε γνωρίζω πολλά πράγματα .

  8. #18
    Join Date
    Apr 2007
    Όνομα:
    Γεωργία
    Location
    FantasyLand
    Posts
    550

    Re: Απορία για τον 7ο οίκο στον ουρανό...

    Quote Originally Posted by ntale8 View Post
    Διαβάζοντας οσα γράφετε μου γεννήθηκε η εξής απορία… τελικά τι είναι ποιο σημαντικό ? για παράδειγμα … λέμε ότι ο 4 οίκος είναι στον ουρανό αλλά και ο 7 οίκος είναι στον υδροχόο αρα ουρανός…
    Τελικά ο ουρανός ομως ποιον οίκο θα επηρεάσει περισσοτερο τον 4 της πιρφιριφι η τον 7 ? και κάτι ακόμα … αν ο 7 οίκος της δεν είναι στις πρώτες 10 μοίρες του υδροχόου επηρεάζεται ακόμα από τον ουρανό ο 7 οίκος ?
    Δεν ξέρω αν είπα κάποια χαζομάρα:blink:… ίσως φτάει το γεγονός ότι δε γνωρίζω πολλά πράγματα .

    Στον τέταρτο οίκο υπάρχει ο πλανήτης Ουρανός και επομένως αυτόν επηρεάζει περισσότερο στην ζωή σου και εκεί θα βιώσεις τα περισσότερα απρόσμενα.Τώρα όσον αφορά την ακμή του 7ου οίκου που βρίσκεται στον υδροχόο και επομένως κυβερνάται από τον ουρανό,δείχνει ότι όταν γίνονται κάποιες όψεις με πλανήτες σου μαζί με τον Ουρανό κατά κάποιο τρόπο εκτός από τα θέματα που διαπραγματεύεται ο 4ος οίκος,υπάρχει επιρροή και σε ζητήματα του 7ου οίκου.
    Ελπίζω να σε βοήθησα!
    I'm not a perfect girl.My hair does'nt always stay in place & I spill things a lot. I'm pretty clumsy & sometimes I have a broken heart.My friends and I sometimes fight & maybe some days nothing goes right.but when I think about it & take a step back I remember how amazing life truly is & that maybe.just maybe.
    I like beeing unperfect...

  9. #19
    Join Date
    Jan 2008
    Όνομα:
    Ράνια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,277

    Re: Απορία για τον 7ο οίκο στον ουρανό...

    Συμφωνώ με την Zeta,να πω μόνο απλά,οτι οταν εχεις ακμή καποιου οικου σε καποιο ζώδιο αυτό δειχνει και την δική σου συμπεριφορα ,απεναντι σε ότι αντιπροσωπεύει ο οικος.Οταν όμως εχεις εναν πλανήτη μεσα σε έναν οίκο,φερνει καταστασεις ή ανθρώπους στην ζωη μας που δημιουργούν γεγονότα τις φυσεως του πλανήτη, σε ότι αντιπροσωπεύει ο οικος.

 

 
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads