s
H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast
Results 11 to 20 of 50
  1. #11
    Join Date
    Oct 2006
    Όνομα:
    Διονυσία
    Location
    Δυτική Αττικκ
    Posts
    326

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    πολύ καλό το αρθρό
    ελπίζω να μάθουμε να την ακούμε ή ετσω να προσπαθήσουμε

  2. #12
    Join Date
    Feb 2008
    Όνομα:
    Πουλχερία
    Location
    Περιστέρι
    Posts
    69

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    Πολυ ωραίο και χρήσιμο άρθρο!!!
    Σ' ευχαριστουμε για τον κόπο σου
    Πιστευώ ότι την ακολουθώ τις περισσότερες φορές....

  3. #13
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    Quote Originally Posted by ioni View Post
    πολύ καλό το θέμα σας
    προσωπικά την 'εχω προδώσει πολλές φορές γιάτι βάζω την λογική πάνω από αυτή
    Δεν είστε η μόνη. Οι περισσότεροι αυτό κάνουμε. Ζούμε σε αντιθέσεις. Το μυστικό είναι στη σιωπή. Αν ακούμε περισσότερο και μιλάμε λιγότερο, θα αρχίσουμε να ακούμε και αυτά που μας λέει ο ίδιος ο εαυτός μας.
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  4. #14
    Join Date
    Dec 2007
    Όνομα:
    Αιθήρ
    Posts
    6

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    Συγχαρητήρια για το άρθρο. Θα συμφωνήσω με τον κ. Βασίλη για την σιωπή δια της οποίας καλλιεργούμε και την ακοή μας και όλες τις άλλες διαισθήσεις.

  5. #15

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    ΄Πολύ καλό άρθρο..Συγχαρητήρια.
    Πως γίνεται όμως να έχουμε διαίσθηση πως κατι θα πάει καλά σε έναν τομέα, και λίαν συντόμως και για μας, αλλά κ για ένα δικό μας άτομο?

  6. #16
    Join Date
    Apr 2007
    Όνομα:
    Γεωργία
    Location
    FantasyLand
    Posts
    550

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    Quote Originally Posted by mirellia View Post
    ΄Πολύ καλό άρθρο..Συγχαρητήρια.
    Πως γίνεται όμως να έχουμε διαίσθηση πως κατι θα πάει καλά σε έναν τομέα, και λίαν συντόμως και για μας, αλλά κ για ένα δικό μας άτομο?
    Η Διαίσθηση είναι κάτι που συνήθως έχουμε μέσα μας έμφυτο.Αυτό είναι κάτι που αισθανόμαστε αυθόρμητα μέσα μας όταν αντιμετωπίζουμε μία κατάσταση,είναι σαν μία πολύ εσωτερική φωνή.¶λλοι την νιώθουν περισσότερο άλλοι λιγότερο..Αυτό που λέτε είναι περισσότερο προαίσθημα και όχι διαίσθηση από ότι καταλαβαίνω και με συγχωρείτε άν κάνω λάθος.
    I'm not a perfect girl.My hair does'nt always stay in place & I spill things a lot. I'm pretty clumsy & sometimes I have a broken heart.My friends and I sometimes fight & maybe some days nothing goes right.but when I think about it & take a step back I remember how amazing life truly is & that maybe.just maybe.
    I like beeing unperfect...

  7. #17
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    Νομίζω ότι αν και η διαίσθηση ξεκινά ως κάτι αυθόρμητο μπορεί κι αυτή όπως κι άλλες ικανότητες να εξασκηθεί. Η διαίσθηση όμως δεν μπορεί να μας δώσει ακριβείς απαντήσεις όπως η λογική. Πολλές φορές οι απαντήσεις που μας δίνει δείχνουν να είναι λάθος. Δεν μπορούμε να είμαστε 100% σίγουροι για το αποτέλεσμα της. Το μόνο που επιτυγχάνουμε με αυτή είναι να πλησιάζουμε περισσότερο στο πιθανό αποτέλεσμα. Δεν πρέπει να αναμένουμε ωστόσο 100% επιτυχία.
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  8. #18
    Join Date
    Sep 2008
    Όνομα:
    roula
    Posts
    24

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    Παρα πολυ καλο το αρθρο σας κ. Βασιλη και κατατοπιστικο...αν και νομιζω οτι την διαισθηση οταν την εχεις, δεν κανει λαθος....
    «Η μοίρα του ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του.»Ηράκλειτος

    «Ο καθένας είναι ό,τι είναι. Ακόμη κι αν δεν το θέλει αυτό, ακόμη κι αν θέλει να είναι ή να φαίνεται διαφορετικός.»Δάντης

    http://www.oodegr.com/oode/anatolikes/astrolog2.htm

  9. #19
    Join Date
    Dec 2008
    Όνομα:
    Τονια
    Location
    Πολλές ζωές στη Λεμουρία
    Posts
    148

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    Η διαίσθηση, ύπαρχει σε όλους τους ανθρώπους. Είναι μια ακόμα αίσθηση, αυτή που βοηθούσε τον πρωτόγονο άνθρωπο να επιζήσει. Υπέθεσε πως τον κυνηγούσε ένα άγριο σαρκοφάγο. Έτρεχε να σωθεί και ξαφνικά βρισκόταν σε ένα σταυροδρόμι. Είχε ελάχιστα δευτερόλεπτα στη διαθεσή του ν' αποφασίσει πιο από τα δύο μοναπάτια θ' ακολουθούσε. Το ένα από τα δύο είναι αδιέξοδο, αν το ακολουθήσει είναι χαμένος

    Η διαίσθηση είναι εκείνη η αίσθηση, που λειτουργόντας όπως οι άλλες αισθήσεις θα τον αποτρέψει να ακολουθήσει το λάθος μονοπάτι. (το παράδειγμα είναι από το βιβλίο της Ντέη) Αν καταλάβει το σήμα της, αν το ερμηνεύσει σωστά θα επιζήσει.

    Τη διαίσθηση, σαν υπάρχουσα δυνατατότητα, μπορούμε να τη χρησιμοποιούμε και σήμερα. Σίγουρα λειτουργεί, σε όλους τους ανθρώπους, αλλά οι περισσότεροι άνθρωποι δεν είναι σε θέση να αποκωδικοποιούν το μηνυμά της.

    Θα σου δώσω ένα παράδειγμα της λειτουργίας της σε μια περίπτωση που την χρειάστηκα :

    1) Οδηγώ το αυτοκίνητο σ' έναν δρόμο, που λίγο παρακάτω συναντιέται με έναν άλλο. Επειδή δεν υπαρχει κίνηση (ζω στην επαρχία), και είναι πλατύς πολλές φορές βγαίνουμε χωρίς να κοιτάξουμε (στα πλαίσια της άποψης "όλοι οι καλοί χωράμε"

    2) Πριν φτάσω στη διασταύρωση αρχίζω να σκέφτομαι ένα ατύχημα που έγινε πριν λίγες μέρες, ένα χωρίς λόγο ατύχημα που συνέβη σε μια διασταύρωση και σκοτώθηκε ένα παιδι. Όταν πρωτοάκουσα για αυτό το ατύχημα, νόμισα πως υπεύθυνη ήταν μια γνωστή μου κοπέλα. Μου εξήγησαν όμως ότι δεν ήταν αυτή.

    3) Κοιτάζω πίσω μου και βλέπω την κοπέλα που είχα υποθέσει πως έκανε το ατύχημα να οδηγεί με αρκετή ταχύτητα.

    4) Δεν είναι τυχαίο! αυτή είναι η διαίσθηση. Σου δίνει ένα σήμα.

    5) Ξέρω πλέον τι θα συμβεί. Στην διασταύρωση θα έρχεται ένα αυτοκίνητο και θα πρέπει να σταματήσω. ΚΑΙ Η κοπέλα πίσω μου θα πέσει επάνω μου.

    6) Φτάνω στη διασταύρωση. Πολύ κοντά βρίσκεται ένα φορτηγό, το βλέπω που έρχεται με ταχύτητα και τέρμα δεξιά. ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΩ (επειδή ξέρω απο διαίσθηση πως το πίσω αυτοκίνητο θα πεσει πάνω μου), στρίβω το τιμόνι αριστερά και ρίχνω το αυτοκίνητο έξω απο το δρόμο. Το ζώο πίσω μου ξυπνάει επιτέλους, έχει χώρο να φρενάρει, το φορτηγό δεν χτύπησε καμιά απο τις δύο.


    Σημείωσε λοιπόν πως η διαίσθηση σου δίνει χρόνο να αντιδράσεις, αυτή είναι η διαφορά της από τον φόβο.

    Και για να τελειώσω την διαίσθηση κυρίως την χρησιμοποιούμε για να βρίσκουμε πιο φαρμακείο είναι ανοιχτό (το πρώτο-πρώτο που μας έρχετα στο μυαλό), ποιο σουπερ-μάρκετ έχει κοτόπουλο (επίσης το πρώτο) και ούτω κάθε εξής. Απλά απο κάποια στιγμή πρέπει να γίνομε :unsure:δεκτικοι σε αυτά που μας λέει.!!

  10. #20

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    Quote Originally Posted by toniats View Post
    Η διαίσθηση, ύπαρχει σε όλους τους ανθρώπους. Είναι μια ακόμα αίσθηση, αυτή που βοηθούσε τον πρωτόγονο άνθρωπο να επιζήσει. Υπέθεσε πως τον κυνηγούσε ένα άγριο σαρκοφάγο. Έτρεχε να σωθεί και ξαφνικά βρισκόταν σε ένα σταυροδρόμι. Είχε ελάχιστα δευτερόλεπτα στη διαθεσή του ν' αποφασίσει πιο από τα δύο μοναπάτια θ' ακολουθούσε. Το ένα από τα δύο είναι αδιέξοδο, αν το ακολουθήσει είναι χαμένος

    Η διαίσθηση είναι εκείνη η αίσθηση, που λειτουργόντας όπως οι άλλες αισθήσεις θα τον αποτρέψει να ακολουθήσει το λάθος μονοπάτι. (το παράδειγμα είναι από το βιβλίο της Ντέη) Αν καταλάβει το σήμα της, αν το ερμηνεύσει σωστά θα επιζήσει.
    Εγώ υποθέτω ότι αρκετοί πήρανε το λάθος μονοπάτι, αυτό με κάποιο τρόπο έγινε κοινή γνώση, και μεταφέρθηκε και στους υπόλοιπους χωρίς πολλές λεπτομέρειες στους πολλούς. Δεν είμαι σίγουρος αν αποτελεί δλδ προϊόν εξέλιξης/φυσικής επιλογής ή διαισθητικής ικανότητας ενός πρωτόγονου.

    Όσον αφορά δε το παράδειγμά σου με το "ζωντανό" που οδηγούσε, αυτό, για εμένα, είναι καθαρά θέμα γρήγορης σκέψης και ανάλυσης ενδεχόμενων σεναρίων και όχι διαίσθησης. Είχες στο μυαλό σου κάποια δεδομένα και επέλεξες την αποφυγή του χειρότερου σεναρίου :bigsmile:
    Και αυτό γιατί φοβήθηκες για τη ζωή σου. Ο φόβος είναι καλό και χρήσιμο συναίσθημα. Ο πανικός δεν είναι.:bigsmile:
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

 

 
Page 2 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads