s
Μεσοδιάστημα ύψους - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 11 to 20 of 22
  1. #11
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: Μεσοδιάστημα ύψους

    ΠΡΟΟΟΟΣΟΧΗ! Μην παραπλανηθείς από το γεγονός ότι ανήκει στο ζώδιο των Ιχθύων και δη μέσα από τον 8ο!

    Διάβαζε -διάβαζε -διάβαζε και ερεύνα σε βάθος -βάθος το τι πραγματικά ΕΣΤΙ 7ος!

    Φιλ -Χρ -Σπ

  2. #12
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Μεσοδιάστημα ύψους

    Quote Originally Posted by fanofmeee27 View Post
    Καλησπέρα σας,
    Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με ένα θέμα που με απασχολεί εδώ και καιρό... Υπάρχει κάποιο μεσοδιάστημα το οποίο να αφορά την εμφάνισή μας και πιο συγκεκριμένα το ύψος μας;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
    Τα μεσοδιαστήματα είναι ένα πολύ σπουδαίο κεφάλαιο της αστρολογίας προς διερεύνηση και δεν περιορίζονται στις συχνές αναφορές που τα συσχετίζουν με ενεργοποιήσεις , σχετικές με το θέμα που εξετάζονται. Μεσοδιάστημα Ήλιου\Σελήνης για σχέσεις, Αφροδίτη\Σελήνης για τεκνοποίηση, Άρη\Κρόνου για θάνατο και πάει λέγοντας.
    Τον τελευταίο καιρό έχω ασχοληθεί αρκετά με τα μεσοδιαστήματα και αυτό που έχω να πω, είναι ότι ισχυρό και ενεργό μεσοδιάστημα στο κάθε ωροσκόπιο, είναι το κάθε μεσοδιάστημα που σχηματίζει γενέθλια όψη. Από εκεί και πέρα, καλό είναι να μην εμπλέκουμε τα μεσοδιαστήματα στις αστρολογικές μας αναζητήσεις αν δεν έχουμε εξοικειωθεί πολύ με την σημασία τους, που σε κάθε περίπτωση είναι μόνο συμπληρωματική.

    Το ύψος είναι ένα θέμα που σχετίζεται πρωτίστως με την κληρονομικότητα και μετά με την σύνθεση και την αξιολόγηση κάποιων αστρολογικών δεδομένων. Αυτό θα πει πως ένα ζευγάρι χαμηλού ύψους , αποκτώντας ένα παιδί, ακόμα κι αν ο χάρτης του δείχνει τάση για ύψος, το πιο πιθανό είναι να περιγράφει την τάση του να ξεπεράσει την κληρονομικότητα και να γίνει λίγο πιο ψηλό σε σχέση με την οικογένεια, όχι όμως σε σχέση με τον υπόλοιπο πληθυσμό, για τον οποίο θα εξακολουθεί να είναι μετρίου ή και χαμηλού ύψους.

    Ωστόσο, το ύψος φαίνεται από την θέση του κυβερνήτη του ωροσκόπου μέσα στο ωροσκόπιο. Αν ο κυβερνήτης του ωροσκόπου βρίσκεται ψηλά στον χάρτη (όσο πλησιάζει δηλαδή προς το ζενίθ) τόσο μεγαλώνει η πιθανότητα να μιλάμε για ένα ψηλό άτομο (και γενικά την τάση να συγκεντρώνονται οι πλανήτες στο πάνω μέρος του ωροσκοπίου δηλαδή από 7ομέχρι 12ο ) . Μετά βλέπουμε τις όψεις που δέχεται ο κυβερνήτης για να δούμε την τελική διαμόρφωση. Σίγουρα ο Δίας τείνει να δώσει αύξηση, άρα και ύψος, ενώ ο Κρόνος μείωση. Ο Ουρανός μπορεί να ανατρέψει το αναμενόμενο ή να δώσει κάτι το εκκεντρικό στην εμφάνιση. Μέσα σε αυτό το πλαίσιο, ο Ουρανός μπορεί να δώσει το εντυπωσιακό ύψος και όχι απλά τον ψηλό άνθρωπο, αλλά αυτόν που λέμε δίμετρο.

    Πρακτικά θα σου πω ότι το ύψος δεν με απασχόλησε ποτέ, μάλλον επειδή είμαι ιδιαίτερα ψηλή , αλλά στην πράξη ο κυβερνήτης του ωροσκόπου μου είναι ο Άρης και βρίσκεται σε σύνοδο με το ζενίθ και στο ζώδιο της έξαρσής του (Αιγόκερω). Μέχρι εδώ λοιπόν, επιβεβαιώνεται ο γενικός κανόνας. Τώρα, αν πάμε στο μεσοδιάστημα, θα σου πω ότι ο Άρης μου κάνει σύνοδο ακριβείας με το μεσοδιάστημα Ερμή\Ουρανού , άρα θα μπορούσε να «κουβαλά» την ενέργεια του Ερμή που δίνει μακριά άκρα και του Ουρανού που δίνει κάτι το ανατρεπτικό ή εκκεντρικό. Και πάλι όμως, θα σου πρότεινα να μην ασχοληθείς ακόμα με τα μεσοδιαστήματα. Βεβαιώσου ότι έχεις τελειώσει με όλη την υπόλοιπη βασική γνώση.
    Last edited by katiakiss; 23-04-2012 at 12:54 PM.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  3. #13

    Re: Μεσοδιάστημα ύψους

    Η σωματική μας διάπλαση (σχήμα, ύψος, βάρος) και τα χαρακτηριστικά του προσώπου μας φαίνονται από τον ωροσκόπο μας, τον κυβερνήτη του, πλανήτες κοντά στον ωροσκόπο και τον Ήλιο μας.

    Στο θέμα του ύψους, τα πιο ψηλά ζώδια είναι οι Δίδυμοι, η Παρθένος, ο Ζυγός και ο Τοξότης. Στην περίπτωση, για παράδειγμα, της Ταυρίνας, ένας ωροσκόπος στον Τοξότη και ο Δίας στους Διδύμους (άσχετα αν ο Δίας έχει την αδυναμία του εκεί) μπορεί να δώσει ύψος επειδή ο ωροσκόπος και ο κυβερνήτης του βρίσκονται κι ο δυο σε ψηλά ζώδια.

    Κάτι άλλο που βοηθά στο ύψος είναι αν ο ωροσκόπος, ο κυβερνήτης του ή ο Ήλιος βρίσκονται πάνω από τον ορίζοντα του χάρτη.

  4. #14

    Re: Μεσοδιάστημα ύψους

    Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες και την βοήθειά σας! Απλά επειδή έχω μπερδευτεί λίγο, είμαι γεννημένη 27/9/1997 στην Πάτρα και ώρα 5:25 π.μ. Θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος μπορούσε να με βοηθήσει στο θέμα του ύψους, καθώς προέρχομαι από δύο ψηλούς γονείς και ενώ είμαι 15 χρονών το ύψος μου είναι μέτριο.
    Και πάλι ευχαριστώ πολύ!

  5. #15
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Μεσοδιάστημα ύψους

    Quote Originally Posted by fanofmeee27 View Post
    Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες και την βοήθειά σας! Απλά επειδή έχω μπερδευτεί λίγο, είμαι γεννημένη 27/9/1997 στην Πάτρα και ώρα 5:25 π.μ. Θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος μπορούσε να με βοηθήσει στο θέμα του ύψους, καθώς προέρχομαι από δύο ψηλούς γονείς και ενώ είμαι 15 χρονών το ύψος μου είναι μέτριο.
    Και πάλι ευχαριστώ πολύ!
    Αρχικά να πούμε ότι παρ’ ότι είσαι Ζυγός , που θεωρητικά ανήκει στα ψηλά ζώδια και παρά το γεγονός ότι ο Ερμής βρίσκεται στον 1ο γωνιακό και έχεις Ωροσκόπο Παρθένο που και πάλι θεωρητικά ανήκει στα ψηλά ζώδια, μας λες ότι είσαι μετρίου αναστήματος. (προσωπικά δεν θεωρώ πολύ ενδεικτικά τα ζώδια στο ύψος)
    Αρχικά να σου πω ότι το ύψος δεν είναι βασικό προτέρημα στη ζωή και αφού έχεις ήδη ένα μέτριο ύψος, είσαι ήδη μια χαρά! Είσαι μόλις 15 χρονών και αν ήσουν αγόρι θα σου έλεγα ότι έχεις μέλλον με το ύψος, αλλά επειδή είσαι κορίτσι, μάλλον πήρες ότι ήταν αν πάρεις, αλλά και πάλι, ποτέ δεν ξέρεις. Αυτό το καλοκαίρι μπορεί να είναι κρίσιμο.
    Ωστόσο να σου πω μερικά για τον χάρτη σου. Όπως έγραψα στο πιο πάνω ποστ, το να βρίσκεται ο κυβερνήτης του ωροσκόπου , όσο το δυνατόν πιο κοντά στο ψηλότερο σημείο του ουρανού , την ώρα της γέννησής μας (δηλαδή στο Ζενίθ ή αλλιώς στην ακμή του 10ου οίκου), είναι μία ιδιαίτερα καλή ένδειξη για ένα ψηλό σώμα. Το ίδιο καλή ένδειξη είναι και η γενικότερη έμφαση σε πλανήτες πάνω από τον ορίζοντα του ωροσκοπίου (από 7ου ως 12ο ). Δυστυχώς, εσύ έχεις ιδιαίτερα μεγάλη έμφαση σε πλανήτες κάτω από τον ορίζοντα, συμπεριλαμβανομένου και του κυβερνήτη του ωροσκόπου σου.
    Αν τώρα δούμε τον κυβερνήτη μόνο του, είναι στον 1ο και σε ζώδιο κυριαρχίας, χωρίς βασικές αρνητικές όψεις, αλλά με μία κορυφαία δευτερεύουσα όψη χιαστί με τον Κρόνο που δίνει περιορισμό στο ύψος.

    ΥΓ: Εγώ σου εύχομαι αυτό το καλοκαίρι να πάρεις άλλους 10 πόντους , αφού το θέλεις τόσο!
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  6. #16

    Re: Μεσοδιάστημα ύψους

    Λοιπον αν και ταυρινα (που δεν ειναι και το πιο ψηλο ζωδιο) εχω ωροσκοπο στους διδυμους... Ο ερμης ειναι στον ταυρο και στον 12ο οικο και σε εξαγωνο με τον Δια ,τριγωνο με τον Ουρανο και εξαγωνο με τον Αρη (που απο οτι ακουσα εχουν σχεση με το Υψος)ο ηλιος μου κανει επισης τριγωνο με τον ουρανο... Σεληνη εχω στον ζυγο στον δεκανο του υδροχοου...Ο κυβερνητης του ζωδιου μου, αλλα και της σεληνης μου και χορηγος του ερμη (κυβερνητη του ωροσκοπου μου) μου η Αφροδιτη στον κριο ειναι σε τετραγωνο με τον Ουρανο και τον Δια...Μεσουρανημα εχω στο υδροχοο,και τους περισσοτερους πλανητες πανω απ τον οριζοντα Αρης στα ορια 10ου 11ου, Αφροδιτη στον 11ο ,Ηλιο και ερμη στον 12ο, Ουρανο Ποσειδωνα στον 8ο και κρονο στον 9ο...Το αποτελεσμα ειναι 1.74 νταξ δεν ειμαι Κουλιανου αλλα για γυναικα καλα στεκομαι...Στο υψος μου!!!Ειναι και ενα απ τα δυνατα μου σημεια στην παρουσια μου η κορμοστασια...!
    Last edited by astrotrella; 24-04-2012 at 02:14 AM.
    Το σήμερα είναι το αύριο για το οποίο ανησυχούσες χθες!!!!!

  7. #17

    Re: Μεσοδιάστημα ύψους

    Επισης κοιταξα και τα μεσοδιαστηματα στο χαρτη μου και εχουμε και λεμε Αρης=Ηλιος/ Διας Αρης=Ηλιος Ουρανος Ερμης=Αρης /Ουρανος
    Μεσουρανημα=Ηλιος ερμης Β
    Το σήμερα είναι το αύριο για το οποίο ανησυχούσες χθες!!!!!

  8. #18

    Re: Μεσοδιάστημα ύψους

    Λοιπόν.... Η Κοραλλία μου έδωσε κάτι καινούριο που δεν ήξερα..για τους Ζυγούς Κοραλλία δεν είχα προσέξει κάτι τέτοιο, αλλά αυτό που έχω τσεκάρει από γνωστούς (και ισχύει κ για την αφεντιά μου θα έλεγα..!) είναι πως ο Υδροχόος δίνει ύψος συνήθως ή ψιλόλιγνη και αέρινη φιγούρα... δηλ μπορεί μέτριο ύψος αλλά αδύνατη σιλουέτα και επίσης μπορεί να δώσει και ιδιαίτερα μακριά άκρα (βλέπε Πάρις Χίλτον με το τεράστιο νούμερο παπούτσι)

    Με Υδροχόο Ωροσκόπο Αφροδίτη Ζυγό Ουρανό στο Μεσουράνημα και Τοξότες κάργα, το ύψος είναι το το πρώτο που προσέχουν οι άλλοι πάνω μου. Επίσης να πω ότι μέχρι τα 20 (και κυριολεκτώ!!!!!!!) ψήλωνα οπότε στα 15 μπορείς ακόμη να ελπίζεις! (5 πόντοι που δε θεωρούνται πολλοί αλλάζουν μία γυναίκα πολύ αν σκεφτείς ότι κ τα τακούνια παίζουν το ρόλο τους ;-) )

  9. #19

    Re: Μεσοδιάστημα ύψους

    Καλημέρα, Χρυσάνθη.

    Ο Υδροχόος μπορεί να δώσει ύψος, μπορεί και όχι. Το ίδιο και ο Ουρανός πάνω στον ωροσκόπο, μπορεί να δώσει απροσδόκητη εμφάνιση. Γι' αυτό δεν συγκαταλέγεται στα ψηλά ζώδια.

    Τα μακριά άκρα συνήθως τα δίνει ο Ερμής και ο Δίας. Ο Ερμής μπορεί να δώσει μακριά χέρια και ο Δίας μακριά πόδια. Ιδιαίτερα το πρώτο μισό του Τοξότη που είναι το "αλογίσιο" του μέρος.

  10. #20
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: Μεσοδιάστημα ύψους

    Καλή μου fanofmeee 27

    Ενώ είθισται τα κορίτσια να ψηλώνουν ενωρίτερα από τα αγόρια εκεί που μερικοί έφηβοι τυγχάνει να αναπτύσσουν «έκρηξη» πρώιμα και την αναμενόμενη περίοδο, σε άλλους, μπορεί να συμβεί και κάπως πιο αργοπορημένα. Αυτή η διαδικασία γενικά θεωρείται ότι ολοκληρώνεται κατά το 15ο έτος στα κορίτσια και κατά το 17ο έτος στα αγόρια. Ωστόσο το ύψος είναι οπωσδήποτε αλληλένδετο με τον θυρεοειδή αδένα ή την αυξητική ορμόνη η οποία πλανητικά συσχετίζεται μεταξύ Ερμή/Αφροδίτη/Αρη!. Από όπου ο Αρης παίζει τον πρωταρχικό λόγο σε ότι αφορά την αυξητική ορμόνη! Δίχως να μπορώ να βάλω το χέρι μου στην φωτιά αλλά και «με τίποτε στον κόσμο να θεωρηθεί ότι θέλω ή προσπαθώ να το παίξω γιατρός», στην δική σου περίπτωση Πλούτωνας-Αφροδίτη- Αρης θα διαμορφώσουν ένα ολοκαίνουριο και άκρως ενδιαφέροντα πλανητικό σύνδεσμο το 2014 στον 3ο οίκο του προοδευμένου σου χάρτη. Βάση λοιπόν ενός ειδικού σχετικού με αυτά τα θέματα προγράμματος που διαθέτω – για την ακρίβεια του οποίου δεν μπορώ να πάρω όρκο αλλά δεν έχει δείξει και σημάδια διάψευσης μέχρι τώρα – κανονικά θα πρέπει να αναμένει κανείς να ρίξεις ακόμα μερικούς πόντους κατά πάνω μέσα στην επόμενη διετία. Αν ίσως αυτό θα σε παρηγορούσε να σου πω ότι όλα τα θήλυ άτομα του οικογενειακού περιβάλλοντος μου, ρίξαμε 3-5 ακόμα και μετά το 18ο έτος! Προσωπικά δε, ενώ στο 17ο έτος φόραγα παπούτσι Νο 38 ½ έφτασα στο Νο 40 αφότου γέννησα το πρώτο μου παιδί στα 22 μου ενώ αντίστοιχα μου προστέθηκαν και κάποιοι πόντοι στα χέρια!

    Ωστόσο δίχως με κανένα τρόπο να σου κομίσω ψεύτικες και ανυπόστατες παρηγοριές θεωρώ πως την λύση του μυστηρίου θα μπορούσε να στην παράσχει εύκολα ήρεμα ήσυχα και πάνω από όλα έγκυρα και απολύτως έγκριτα, ένας καλός –καλός ενδοκρινολόγος –εξειδικευμένος στο θέμα – αλλά και πάνω από όλα και μία σωστή και υπό την παρακολούθηση ενός κατάλληλου γυμναστή, εκγύμναση του σώματος σου!

    Εύχομαι τεράστια επιτυχία και με πολύ αγάπη να σου πω, πως το ότι έγινα ψηλή –πέρα ίσως από το πιο αέρινο παράστημα – δεν κέρδισα τίποτε περισσότερο στην ζωή από ότι αν ήμουν τυχόν κοντή. Το ψυχικό, συναισθηματικό και πνευματικό ανάστημα είναι που μετράει.

    Καλή σου μέρα.

 

 
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads