s
Αληθινά; Οι Εναλλακτικές Θεραπείες Είναι Αποτελεσματικές; - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 11 to 12 of 12
  1. #11
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: Αληθινά; Οι Εναλλακτικές Θεραπείες Είναι Αποτελεσματικές;

    Καλησπέρα σε όλους που ανακοίνησαν το θέμα περί των εναλλακτικών θεραπειών. Επί χρόνια ολόκληρα που ζούσα στην Γερμανία έκανα είτε με χιόνι είτε με ζέστη Kneipschenkuren, και δεν αρρώστησα ποτέ.

    Δυστυχώς είμαι αναγκαστικά εξαρτώμενη από χημική φαρμακεία, ωστόσο έχω προσθέσει στο βαθμό που μου επιτρέπεται και μου είναι εφικτό οτιδήποτε - απο διατροφή έως γυμναστική, και τάι μασάζ, κινησιοθεραπεία κ.λ.π., - στην ζωή μου ώστε μπορώ να πω ότι παρά την ηλικία και τα σύνθετα προβληματα υγείας που αντιμετωπίζω τα πάω πάρα πολύ καλά.

    Μία άλλη προληπτική εναλλακτική προσέγγιση είναι εκείνη της ιριδολογίας -οικογενειακός μας γιατρός ήταν ο κ. Σιώζος - που τόσο στην περίπτωση του συζύγου μου όσο και για την μητέρα μου, οι συμβουλές του φάνηκαν απολύτως χρήσιμες ακριβείς και εποικοδομητικές.

    Κατά δε την προσωπική μου εκτίμηση, θεωρώ ότι ο 1ος οίκος και οι σχετικοί κυβερνήτες του -γενέθλια και προοδευτικά - είναι εκείνοι που δείχνουν καταρχάς την καλή ή όχι φυσική κατάσταση μας.

    Τον 6ο οίκο δεν τον αντιλαμβάνομαι μόνο ως οίκο της υγείας, αλλά καταρχάς και ως ένδειξη του πόσο καλά ή όχι κανείς συντηρεί, φροντίζει και επιμελείται το σώμα του.

    Ο 12ος οίκος είναι εκείνος βάση του οποίου προσεγγίζω την εσωτερική και προπάντων ακόμα και απο το ίδιο το άτομο αφανή ψυχολογική του κατάσταση, άρα και τις όποιες πιθανότητες θα μπορούσαν να συμβάλλουν στην κακή του υγεία.

    Εχοντας εργαστεί ως μεταφράστρια πολλών καρκινοπαθών επί αρκετά χρόνια στην Γερμανία όμως, γενική μου διαπίστωση ήταν πάντα πως εκτός του 12ου, ο 4ος (κληρονομικότητα ) αλλά και ο 8ος, διείσδυση, μετάλλαξη κυττάρων και ψυχής, είναι επίσης σπουδαίοι παράγοντες τόσο ως προς την καλή μας υγεία, όσο όμως και ως προς το ποιά θα μπορούσε να είναι για το καθένα προσωπικά, η καλύτερη και πιο εποικοδμητική εναλλακτική θεραπεία.

    Κλείνοντας να πω όπως πάντα πως μόνο η ολοκληρωμένη συνδυαστική μελέτη γενέθλιου -προοδευτικού είναι εκείνη βάση της οποίας θα μπορούσε να αποφανθεί κανείς με σαφέστερη ασφάλεια το τι είναι το καλύτερο.

    Επίσης να επισημάνω πως οι συνάδελφοι αστρολόγοι Γερμανίας-Αυστρίας -Ελβετίας δεν κάνουν τρόπον τινά βήμα δίχως να συμπεριλάβουν τον Χείρωνα στις ερμηνείες και τα τελικά τους συμπεράσματα.

    Πιστεύω πως η ενδελεχής μελέτη του αποφέρει πολλά οφέλη.

    Φιλικά και καλή υγεία τώρα και πάντα εύχομα σε όλους σας.

    Κώστα ευχαριστώ που ανακίνησες το εν λόγω θέμα.

    Φλικά,

    Χρυσάνθη Σπίγγου

  2. #12
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Όπου Γης, Πατρ
    Posts
    159

    Re: Αληθινά; Οι Εναλλακτικές Θεραπείες Είναι Αποτελεσματικές;

    Θα μου επιτρέψετε την πεζότητα της σκέψης μου μα η γνώμη μου είναι η εξής..

    Όταν το αίτιο προέρχεται από διατροφικούς ή/και ψυχολογικούς παράγοντες, οι οποίοι θα μπορούσαν να αντιμετωπιστούν με εναλλακτικές θεραπείες, το βρίσκω απόλυτα λογικό να προτιμηθούν.
    Γενικότερα, όταν μία θεραπεία δεν κάνει κακό θα έλεγα "γιατί όχι"..
    Εστιάζω μόνο στην ορθότητα απόρριψης μίας μεθόδου καθώς και στη σκοπιμότητα της σκέψης προ της επιλογής..

 

 
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads