s
ιδιο ζωδιο σε 2 οικους - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 11 to 20 of 21
  1. #11

    Re: ιδιο ζωδιο σε 2 οικους

    ευπροσδεκτες και απαραιτητες σιγουρα!!..μηπως μαθουμε τιποτα και εμεις οι νεοτεροι!!25 07 1988 ωρα14 50 λευκωσια (33Ε22 35Ν10)

  2. #12
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Δίπλα σας...
    Posts
    817

    Re: ιδιο ζωδιο σε 2 οικους

    Click image for larger version. 

Name:	av.png 
Views:	57 
Size:	62.8 KB 
ID:	4145

    Υπάρχει λοιπόν "θέμα" με τον άξονα 6ο/12ο και τον 3ο/9ο, σωστά?
    Ο καθένας περιέχει και τις 2 περιπτώσεις που προαναφέραμε.

    Η προσωπική μου άποψη είναι πως οι οίκοι που έχουν το ίδιο ζώδιο και στις 2 ακμές τους, έχουν ξεκάθαρα αιτήματα μιας και έχουμε να εξετάσουμε έναν κυβερνήτη.

    Η δεύτερη περίπτωση, του 3ου/9ου η αντίστροφη, μοιάζει περισσότερο περίπλοκη μιας και το πεδίο "δράσης" του άξονα έχει 3 + 3 κυβερνήτες, τους οποίους και θα πρέπει να εξετασουμε διεξοδικά. Τη θέση τους, από οίκο και ζώδιο και τις όψεις τους.

    Ενδιαφέρον παρουσιάζει ο 3ος οίκος, καθώς ο κυβερνήτης Κρόνος και οι συγκυβερνήτες Ουρανός και Δίας, βρίσκονται και οι 3 στο 2ο οίκο των αποκτημάτων και των αξιών!
    Τα κορίτσια μου...
    Όλη η ζωή μου..!!!!

  3. #13

    Re: ιδιο ζωδιο σε 2 οικους

    σωστα αρα για τη δευτερη περιπτωση δεδομενου του οτι εχω κρονο -ουρανο στον τοξοτησε αντιθεση με αφροδιτη τα θεματα σχετικα με τισ σπουδες παρουσιαζουν δυσκολιες σωστα?

  4. #14

    Re: ιδιο ζωδιο σε 2 οικους

    ο διας στον 7 δεν ειναι?

  5. #15
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Δίπλα σας...
    Posts
    817

    Re: ιδιο ζωδιο σε 2 οικους

    Quote Originally Posted by ALEXVOUT123 View Post
    ο διας στον 7 δεν ειναι?
    Ναι συγνωμη, ο Ποσειδώνας εννούσα (από κεκτημενη ταχύτητα, ο παραδοσιακό κυβ. των Ιχθύων είναι ο Δίας)
    Τα κορίτσια μου...
    Όλη η ζωή μου..!!!!

  6. #16
    Join Date
    Apr 2009
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    Εκεί που είσαι ήμουνα...
    Posts
    66

    Re: ιδιο ζωδιο σε 2 οικους

    Δεδομένου ότι οι δυο οίκοι "μοιράζονται" τον ίδιο κυβερνήτη, θα μπορούσε να σκεφτεί κανείς ότι τα θέματα του ενός οίκου είναι με κάποιο τρόπο άρρηκτα συνδεδεμένα με τα θέματα του άλλου... Πώς? Θα μας το πει η θέση του κυβερνήτη τους και οι όψεις που δέχεται. Όταν θα ενεργοποιούνται αυτές οι όψεις από κάποια διέλευση ή πρόοδο τα γεγονότα που θα αφορούσαν τον έναν οίκο θα επηρεάζουν και την κατάσταση του άλλου οίκου, εάν γίνομαι κατανοητή...

    (Μάλιστα... και μέχρι να απαντήσω εγώ είχαν προηγηθεί άλλα τέσσερα posts :P ...κάλλιο αργά παρά ποτέ)

  7. #17
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: ιδιο ζωδιο σε 2 οικους

    Quote Originally Posted by ALEXVOUT123 View Post
    σωστα αρα για τη δευτερη περιπτωση δεδομενου του οτι εχω κρονο -ουρανο στον τοξοτησε αντιθεση με αφροδιτη τα θεματα σχετικα με τισ σπουδες παρουσιαζουν δυσκολιες σωστα?
    Αλέξανδρε, ο άξονας που χρειάζεται περισσότερη μελέτη, είναι εκείνος που έχει τα εμπεριεχόμενα ζώδια. Στην προκειμένη περίπτωση ο άξονας 3ου\9ου . Πολύ περισσότερο σε εσένα, που εμπεριεχόμενο είναι το ζώδιο του Ήλιου σου , ο Λέοντας και που ο Ήλιος (συγκυβερνήτης του 9ου ) κάνει τετράγωνο με τον Πλούτωνα , τον κυβερνήτη του ωροσκόπου σου (…και του 12 φυσικά).
    Επειδή είσαι αρχάριος όπως λες, να σου δώσω μερικές χρήσιμες πληροφορίες για να καταλάβεις τι είναι αυτό που έχει πρωταρχική σημασία .
    Τα φώτα (Ήλιος\Σελήνη) και οι πλανήτες που κυβερνούν τους γωνιακούς οίκους (γωνιακοί = 1ος ,4ος, 7ος, 10ος ) , καθώς και ο ωροσκόπος με το ζενίθ, είναι τα πιο σοβαρά δεδομένα ενός ωροσκοπίου (όχι ότι τα άλλα δεν είναι…).
    Αφού λοιπόν ο Ήλιος σου είναι συγκυβερνήτης του 9ου και βρίσκεται μέσα στον 9ο και σε τετράγωνο με τον Πλούτωνα που είναι ο κυβερνήτης του ωροσκόπου σου, θα πει ότι το εν λόγω τετράγωνο, είναι μία όψη που σε χαρακτηρίζει βαθιά και παίζει έναν πρωταγωνιστικό ρόλο στη ζωή του.

    Δεν ξέρω πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι η αντίθεση της Αφροδίτης με την σύνοδο Κρόνου\Ουρανού σχετίζεται με τα του 9ου οίκου. Ο 9ος οίκος σου έχει κυβερνήτη την Σελήνη και συγκυβερνήτη τον Ήλιο. Το γεγονός ότι η Σελήνη είναι στον Τοξότη , μια εξαιρετική θέση και βέβαια ένα ζώδιο που σχετίζεται άμεσα με τα θέματα του 9ου , μια και ο Τοξότης είναι τι φυσικό ζώδιο του 9ου. Η Σελήνη σου εκτός των άλλων είναι ισχυρή στον 1ο γωνιακό οίκο και σε αρμονική θέση προς τον Ήλιο. Ο δε κυβερνήτης της Σελήνης σου , ο Δίας, είναι και αυτός σε αρμονική όψη με τον Ήλιο. Αυτό μας λέει ότι υπάρχει μία βασική αρμονία και τονίζει πολλαπλά την σημασία του 9ου στο ωροσκόπιό σου.

    Κοιτάζοντας τον χάρτη σου, είμαι σίγουρη πως με κάποιο καθοριστικό τρόπο τα θέματα του 9ου παίζουν ρόλο στη ζωή σου. Έχεις μεγαλώσει σε ένα περιβάλλον με κάποια ισχυρή ιδεολογική κατεύθυνση; Έχεις κάποια σχέση με το εξωτερικό, τον νόμο ή την θρησκεία; Τις εκδόσεις ή τα ταξίδια; Σκέφτεσαι να αφήσεις τη χώρα σου και να ζήσεις για πάντα στο εξωτερικό; Οι πανεπιστημιακές σπουδές έχουν κάποια ιδιαίτερη σημασία για σένα; Ενδεικτικά αναφέρω μερικά ενδεχόμενα, αλλά μπορεί να σημαίνει και πολλά περισσότερα. Αφού έχεις μία ανοιχτή συζήτηση με τα μέλη, καλό θα ήταν να αναφέρεις μερικά στοιχεία της ζωής σου , ώστε να βοηθηθούν στην κατανόηση του ρόλου των δεδομένων του χάρτη σου και να βοηθηθείς κι εσύ.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  8. #18

    Re: ιδιο ζωδιο σε 2 οικους

    καλημερα κοιτουσα τον 3 οικο και σκεφτηκα οτι εφοσον σχετιζεται με την εκπαιδευση και εφοσον κυβερνητης του ειναι ο κρονος κ ουρανος οι οποιοι ειναι σε δυσκολη με την αφροδιτη θα υπαρξουν δυσκολιες.λαθος σκεφτηκα??οσον αφορα τα θεματα του 9 η αληθεια ειναι σκεφτομαι να ζησω στο εξωτερικο τον επομενο χρονο,γενικοτερα μου αρεσουν τα μακρινα ταξιδια οι ξενοι πολιτισμοι και οι θεωρητικες επιστημες(σπουδαζω ψυχολογια).κατα καποιο τροπο εχω μια φιλοσοφικη θεωρηση των πραγματων .παρολα αυτα ,αν και εχω υψηλους στοχους ,διατηρω μια παθητικη σταση στα ζητηματα σπουδων και μια αδυναμια να αναλαβω τις ευθυνες και υποχρεωσεις σχετικα με αυτες με αποτελεσμα την στασιμοτητα.Θελετε και αλλες πληροφοτριες?Υ.Γ γεννηθηκα στο εξωτερικο !!!
    Last edited by ALEXVOUT123; 18-04-2012 at 01:01 PM.

  9. #19
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: ιδιο ζωδιο σε 2 οικους

    Quote Originally Posted by ALEXVOUT123 View Post
    καλημερα κοιτουσα τον 3 οικο και σκεφτηκα οτι εφοσον σχετιζεται με την εκπαιδευση και εφοσον κυβερνητης του ειναι ο κρονος κ ουρανος οι οποιοι ειναι σε δυσκολη με την αφροδιτη θα υπαρξουν δυσκολιες.λαθος σκεφτηκα??οσον αφορα τα θεματα του 9 η αληθεια ειναι σκεφτομαι να ζησω στο εξωτερικο τον επομενο χρονο,γενικοτερα μου αρεσουν τα μακρινα ταξιδια οι ξενοι πολιτισμοι και οι θεωρητικες επιστημες(σπουδαζω ψυχολογια).κατα καποιο τροπο εχω μια φιλοσοφικη θεωρηση των πραγματων .παρολα αυτα ,αν και εχω υψηλους στοχους ,διατηρω μια παθητικη σταση στα ζητηματα σπουδων και μια αδυναμια να αναλαβω τις ευθυνες και υποχρεωσεις σχετικα με αυτες με αποτελεσμα την στασιμοτητα.Θελετε και αλλες πληροφοτριες?Υ.Γ γεννηθηκα στο εξωτερικο !!!
    Ο 3ος οίκος σχετίζεται με θέματα μέσης εκπαίδευσης (σχολεία), ενώ ο 9ος με ανώτατης (πανεπιστήμια). Ωστόσο σωστά το σκέφτηκες, υπό την έννοια ότι όταν μιλάμε για άξονα σε ένα ωροσκόπιο , στην προκειμένη περίπτωση για τον 3ο\9ο , υπάρχει μία σύνδεση στους δύο αυτούς πόλους. Σίγουρα τα ζητήματα της μέσης εκπαίδευσής σου και όλα τα θέματα που σχετίζονται με τον 3ο οίκο (αδέλφια, επικοινωνία, κίνηση, γειτονιά, γραπτός και προφορικός λόγος…κτλ) , μπορεί αν παρουσίασαν κάποιες ιδιαιτερότητες. Όμως, αυτό που ψάχνεις να βρεις και να λύσεις, αυτό που χαρακτηρίζεις ως παθητικότητα, έλλειψη ανάληψης ευθυνών και στασιμότητα, κατά την γνώμη μου έχει να κάνει με την σχεδόν ανύπαρκτη έμφαση στο γήινο στοιχείο.
    Αν δεις τον χάρτη σου προσεκτικά, θα διαπιστώσεις ότι ο μόνος πλανήτης στο στοιχείο της γης, είναι ο Ποσειδώνας, ο οποίος μάλιστα κάνει και το επίμαχο τετράγωνο με τον Άρη σου, τον πλανήτη της δράσης. Όταν από ένα ωροσκόπιο απουσιάζει το γήινο στοιχείο, τότε υπάρχει ένα πρόβλημα με την πρακτικότητα του ατόμου. Μπορεί να είσαι γεμάτος ιδέες, όνειρα, στόχους και ενθουσιασμό, αλλά όλη η ενέργειά σου είναι σαν να «ξεφουσκώνει» και δεν διαθέτεις την απαιτούμενη συνοχή και επιμονή να φτάσεις σε κάποια υλοποίηση των σχεδίων σου. Η ενέργειά σου καταναλώνεται σε θεωρητικό επίπεδο και μία ανίσχυρη πρόθεση. Είναι σαν να αποζητάς κάτι έξω από σένα για να σου επιβάλει μία τάξη και μία σειρά στη σκέψη και την εποικοδομητική οργάνωση. Φαντάζομαι ότι είναι κάτι με το οποίο θα πρέπει να παλεύεις αδιάκοπα. Προφανώς, είναι και μία από τις σημαντικές προκλήσεις που προκύπτουν στον χάρτη σου και που πρέπει να δουλέψεις με αυτές.
    Θα σου πρότεινα να δίνεις σημασία στις συμβουλές και τις υποδείξεις ανθρώπων που στον χάρτη τους κυριαρχεί το γήινο στοιχείο, γιατί αυτοί οι άνθρωποι μπορεί να σε συμπληρώνουν και να σε δυναμώνουν εκεί που εσύ αδυνατείς. Δεν εννοώ απαραίτητα τις πολύ προσωπικές σου σχέσεις, αλλά γενικότερα τους ανθρώπους που εμπλέκονται ενεργά στη ζωή σου και που μαζί τους μοιράζεσαι τους προβληματισμούς σου.
    Δεν είναι τυχαίο που αυτή σου η αδυναμία αποκτά σημασία και σου γίνεται τόσο ξεκάθαρα αντιληπτή, τώρα που ο τράνζιτ Πλούτωνας βρίσκεται σε σύνοδο με τον Ποσειδώνα σου και έχει ήδη ολοκληρώσει το τετράγωνο με τον Άρη σου. Το ότι έχεις συνειδητοποιήσει ένα πρόβλημα, είναι η αρχή της θεραπείας του ή έστω του τρόπου διαχείρισής του.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  10. #20

    Re: ιδιο ζωδιο σε 2 οικους

    εχετε απολυτα δικιο..... ελλειψη οργανωσης,πειθαρχιας ασυνεπεια σε ο,τι απαιτει πρακτικη αντιμετωπιση,(σκεψη που τρεχει απο το ενα θεμα στο αλλο)και οπως σωστα ειπατε παντα αναζητω βοηθεια στους κοντινους μου ανθρωπους,που τυγχανει να εχουν αρκετα πιο τονισμενο το γηινο στοιχειο.Ισως οταν ο προοδευτικος ηλιος περασει στην παρθενο το προβλημα αμβλυνθει....ευχαριστω για την συμβουλη και τον χρονο σας!!!!

 

 
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads