s
Ανάδρομος Άρης στον 5ο της Ελλάδας - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 11 to 20 of 24
  1. #11
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Δίπλα σας...
    Posts
    817

    Re: Ανάδρομος Άρης στον 5ο της Ελλάδας

    Με το Β.Δ της χώρας στην Παρθένο,αντιλαμβάνομαι πως ΠΡΕΠΕΙ να μπεί μια "τάξη", όπως είπε και η Κα Σπίγγου, και πως η "έπαρση" του άλλοτε κραταιού αρχαίου και φιλοσοφημένου παρελθόντος (κυβ. 4ου στον 9ο), πρέπει να μεταμορφωθεί σε ταπεινότητα και προσφορά (δεσμοί σε παρθένο/ιχθυ).

    Σε ότι αφορά τον 5ο οίκο, εξακολουθω να πιστεύω πως τα αιτήματά του (καλλιτέχνες, χαρα, ζωντάνια, παιδιά κλπ), μπαίνουν κάτω από το ιδιότροπο μικροσκόπιο του παρθενίσιου Αρη που ενεργοποιεί τους ταυ-σχηματισμούς, και μας αφαιρεί καθε καλή διάθεση για διασκέδαση και δημιουργία.
    Και δεν είναι ψέμμα.
    Θέλεις να βγεις να ξεσκάσεις, και το πορτοφόλι διαφωνεί. Σε περίπτωση που συμφωνεί, το αναβάλλεις γιατί με όλη αυτή την εγκληματικότητα το ξανασκέφτεσαι να βγεις εκείνη τη βόλτα για ποτάκι που σχεδιάζεις από καιρό στο Γκάζι,στο Μοναστηράκι, στο Θησείο κλπ. Κι αν ακόμη πάρεις το ρίσκο και βγεις, θα κοιτάζεις γύρω σου, καχύποπτα και τρομαγμένα, και θα επιταχύνεις το βήμα όταν νιώθεις "παρουσίες" γύρω σου,θα σκέφτεσαι μήπως σου κλέψουν το αυτοκίνητο ή τη μηχανή εκεί που την άφησες, μη μπορώντας να χαρείς τελικά ΤΙΠΟΤΕ.
    Θα μου πείς, το χοντραίνω. Ε ναι, γιατί έτσι το αντιλαβάνομαι, μέσα στην καθημερινότητά μου, που τον τελευταίο καιρό την διαμορφώνει ο Άρης στην Παρθένο.

    Και όσο για την Ελλάδα,η Παρθένος, και ο κυβερνήτης της σε ζωδιο που δεν φημίζεται για την οργάνωσή του, αλλά για την ακαταστασία, χρόνια τωρα προάγει τη γραφειοκρατεία,εμμένει σε λεπτομέρειες και κανονισμούς εξωφρενικούς, χτίζει ανούσια και μπερδεμένα "χαρτοβασίλεια" και το μόνο που καταφέρνει είναι να κάνει το λαό (σελήνη) να διχάζεται σε μόνιμη βάση, και να ζεί τον απόλυτο παραλογισμό.

    Εχει δίκιο η Κάτια που άνοιξε το θεμα. Κατ'επέκταση κι εμείς ως κοινωνία, πως να βιώσουμε τον 5ο της χώρας αυτής και πως άλλωστε να χαρούμε?
    Τα κορίτσια μου...
    Όλη η ζωή μου..!!!!

  2. #12
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Ανάδρομος Άρης στον 5ο της Ελλάδας

    Quote Originally Posted by katiakiss View Post

    Η απορία μου σχετικά με το τι ακριβώς μπορεί να προκάλεσε ο ανάδρομος Άρης στον 5ο παραμένει αναπάντητη, καθώς και το πόση σχέση μπορεί να έχει με τις τελευταίες απόλυες, που είναι και ο αρχικός μου προβληματισμός.


    Όπως είπα θεωρώ ότι η σχέση του με τις τελευταίες «απώλειες» είναι σχετικά μικρή. Ο Άρης περνάει από την Παρθένο και τον 5ο γενέθλιο κάθε δύο χρόνια. Το ότι φέτος γύρισε εκεί ανάδρομος δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να αρχίσουν πεθαίνουν οι άνθρωποι. Αντίθετα, θεωρώ πως όταν ένα κράτος «αλλάζει σελίδα» κάποιοι εκπρόσωποι του παρελθόντος οφείλουν να αποχωρήσουν. Ίσως η παρουσία του Άρη στον 5ο και οι όψεις που ανέφερα πριν να έδωσαν μια καλλιτεχνική χροιά στην αποχώρηση αυτή.

    Γενικά μιλώντας, μια διέλευση του Άρη από τον 5ο οίκο θα μπορούσε να δώσει ώθηση στη δημιουργικότητα, αλλά με το ευρύτερο πλαίσιο που υπάρχει δύσκολα μπορούμε να περιμένουμε κάτι τέτοιο. Και η ανάδρομη κίνηση είναι απλά μια ένδειξη ότι τα πάντα αναβάλλονται για αργότερα. Και μια υπενθύμιση ότι θα ξαναπεράσει σύντομα από τη ζώνη του Ταυ ή του Σταυρού στα μεταβλητά. Πάντως οι διελεύσεις του Άρη έχουν σχετικά μικρή διάρκεια και γι’ αυτό μην περιμένουμε δραματικές αλλαγές, όσο σημαντικός κι αν είναι ο σχηματισμός στα μεταβλητά. Νομίζω πως το περισσότερο που μπορούμε να περιμένουμε είναι μια δραστηριοποίηση (Άρης) του κόσμου για να ξεκολλήσει από την αδράνεια (Σταυρός στα μεταβλητά), να διατυπώσει τα θέλω του, να διεκδικήσει μια ποιότητα ζωής (5ος οίκος) χωρίς να δέχεται το παραμύθιασμα της εποχής (Παρθένος). Αλλά δεν μπορώ να συγκρίνω την επίδρασή του με την επίδραση του τετραγώνου Ουρανού – Πλούτωνα.
    Last edited by Atrapos; 05-04-2012 at 02:04 PM.

  3. #13
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Ανάδρομος Άρης στον 5ο της Ελλάδας

    Quote Originally Posted by Χρυσάνθη Σπίγγου View Post
    Ομως δεν κατάλαβα. Με συντεταγμένες ποιού κράτους συστήνεις αυτό το χάρτη; Και εγώ δουλεύω με 12 η ώρα αλλά ο Βόρειος είναι μέσα στον 5ο. Κατι μου διαφεύγει ή κάτι ίσως δεν κατάλαβα καλά;
    Σε συντεταγμένες Αθήνας αναφέρομαι. Δεν είπε κανείς ότι ο Βόρειος Δεσμός δεν είναι στον 5ο.

  4. #14
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Ανάδρομος Άρης στον 5ο της Ελλάδας

    Quote Originally Posted by Atrapos View Post
    Όπως είπα θεωρώ ότι η σχέση του με τις τελευταίες «απώλειες» είναι σχετικά μικρή. Ο Άρης περνάει από την Παρθένο και τον 5ο γενέθλιο κάθε δύο χρόνια. Το ότι φέτος γύρισε εκεί ανάδρομος δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να αρχίσουν πεθαίνουν οι άνθρωποι. Αντίθετα, θεωρώ πως όταν ένα κράτος «αλλάζει σελίδα» κάποιοι εκπρόσωποι του παρελθόντος οφείλουν να αποχωρήσουν. Ίσως η παρουσία του Άρη στον 5ο και οι όψεις που ανέφερα πριν να έδωσαν μια καλλιτεχνική χροιά στην αποχώρηση αυτή.

    Γενικά μιλώντας, μια διέλευση του Άρη από τον 5ο οίκο θα μπορούσε να δώσει ώθηση στη δημιουργικότητα, αλλά με το ευρύτερο πλαίσιο που υπάρχει δύσκολα μπορούμε να περιμένουμε κάτι τέτοιο. Και η ανάδρομη κίνηση είναι απλά μια ένδειξη ότι τα πάντα αναβάλλονται για αργότερα. Και μια υπενθύμιση ότι θα ξαναπεράσει σύντομα από τη ζώνη του Ταυ ή του Σταυρού στα μεταβλητά. Πάντως οι διελεύσεις του Άρη έχουν σχετικά μικρή διάρκεια και γι’ αυτό μην περιμένουμε δραματικές αλλαγές, όσο σημαντικός κι αν είναι ο σχηματισμός στα μεταβλητά. Νομίζω πως το περισσότερο που μπορούμε να περιμένουμε είναι μια δραστηριοποίηση (Άρης) του κόσμου για να ξεκολλήσει από την αδράνεια (Σταυρός στα μεταβλητά), να διατυπώσει τα θέλω του, να διεκδικήσει μια ποιότητα ζωής (5ος οίκος) χωρίς να δέχεται το παραμύθιασμα της εποχής (Παρθένος). Αλλά δεν μπορώ να συγκρίνω την επίδρασή του με την επίδραση του τετραγώνου Ουρανού – Πλούτωνα.
    Δημήτρη, ο λόγος που το ερώτημα έχει διατυπωθεί όπως έχει διατυπωθεί, δηλαδή πόση σχέση μπορεί να έχει ο Άρης (σχέση με το αποτέλεσμα της απώλειας και όχι να αποτελεί την αιτία) , είναι ακριβώς επειδή δεν θα μπορούσε να ευθύνεται από μόνος του , ιδιαίτερα όταν στον 8ο της χώρας βρίσκεται ο τράνζιτ Πλούτωνας, κάνοντας σύνοδο με τον Δία (τον κυβ. του Άρη) και τετράγωνο με τον Πλούτωνα.

    Η σκέψη μου οδηγήθηκε σε αυτό τον δρόμο, επειδή ο 8ος οίκος μιας χώρας συνδέεται με την θνησιμότητα και τις αυτοκτονίες (είδαμε πόσο έχουν αυξηθεί στη χώρα μας) και επειδή η Αφροδίτη μιας χώρας συνδέεται με το συναίσθημα του λαού αλλά και με τους καλλιτέχνες , τη μουσική , το θέατρο κτλ.
    Η Αφροδίτη βρίσκεται στις 22ο των Ιχθύων , απέναντι από τις μοίρες στις οποίες βρίσκεται σε στάση ο ανάδρομος Άρης (23ο της Παρθένου). Πέρα λοιπόν από το γνωστό πλανητικό σκηνικό, έχουμε και μία έκλειψη στις 18ο των Διδύμων (την τελευταία που έχει γίνει) και που επίσης ενεργοποιεί τον μεγάλο σταυρό Σελήνης\Αφροδίτης\Άρη και τους δεσμούς σελήνης στον άξονα 5ου \11ου .
    Θεωρώ λοιπόν ότι η ανάδρομη κίνηση του Άρη στον 5ο της Ελλάδας και το πέρασμά του από όλα αυτά τα ευαίσθητα σημεία, δεν είναι ανεξάρτητη, ως έντονα πυροδοτική ενέργεια, με όλες αυτές τις μαζεμένες απόλυες στο καλλιτεχνικό μας στερέωμα.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  5. #15
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Ανάδρομος Άρης στον 5ο της Ελλάδας

    Κάτια, συμφωνώ ότι η θέση του Άρη δεν είναι άσχετη με ό,τι συμβαίνει. Αλλά όπως είπες, ο ρόλος του Άρη, και γενικότερα των γρήγορων πλανητών αλλά κυρίως του Άρη, είναι αυτός του «πυροδοτικού μηχανισμού». Και προφανώς αν δεν υπάρχει πυρίτιδα ο μηχανισμός από μόνος του δεν κάνει τίποτα. Δεν νομίζω ότι λέμε κάτι διαφορετικό.

  6. #16
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Ανάδρομος Άρης στον 5ο της Ελλάδας

    Δημήτρη, η ανάρτησή μου από την αρχή δεν σκόπευε να υποδείξει την ανακάλυψη της πυρίτιδας. Τους συνειρμούς μου ήθελα να καταθέσω. Στο βαθμό που είμαστε αστρολογικό φόρουμ και ψάχνουμε τους συσχετισμούς των πλανητικών επιρροών και των φαινομένων, βρίσκω ότι είναι χρήσιμο να βλέπουμε πως λειτουργούν στην πράξη, πέρα από την θεωρία.

    Όπως εύστοχα είπες σε προηγούμενο ποστ, η ανάδρομη παρουσία του Άρη στον 5ο της χώρας και η στάση του απέναντι από την Αφροδίτη (καλλιτέχνες) , μαζί με όλη την ενεργοποίηση του σταυρού, έδωσε στην τάση που επικρατεί για απόλυες στην χώρα μας (Πλούτωνας στον 8ο της θνησιμότητας μιας χώρας ), αυτό να εκδηλώνεται με απόλυες περισσότερο καλλιτεχνών.

    Έχω την γνώμη ότι ενώ λέμε τα ίδια πράγματα, από όλους όσους τοποθετηθήκατε επικρατεί μία τάση να αναλώνεστε στο να αποδείξετε ότι δεν είναι σημαντική η επιρροή του Άρη, παρά στον τρόπο που λειτούργησε ώστε να έχουμε το φαινόμενο των συνεχόμενων απωλειών στο καλλιτεχνικό στερέωμα.
    Η δική μου πρόθεση ήταν να υπογραμμίσω πως λειτούργησε η πυροδοτική του ενέργεια , πως δηλαδή ο Άρης έπαιξε τον ρόλο του παραμένοντας στη θέση αυτή ανάδρομος για μήνες.

    Η προσπάθεια αυτή της συσχέτισης, φαίνεται να πνίγεται μέσα σε μία παρανόηση του σκοπού, που ήταν απόλυτα ξεκάθαρος και κατανοητός από την αρχή.
    Η Κοραλλία λέει αυτό : «Αυτός ο ανάδρομος Άρης στην Παρθένο που πιάνει το ταυ αλλά και τον ωροσκόπο της Ελλάδας θέλει να μας πει πολύ περισσότερα για τις συνήθειες, τις πρακτικές και την νοοτροπία μας» , ενώ κανείς δεν είπε ότι ο Άρης δεν έχει να μας πει πολύ περισσότερα από αυτό και εσύ Δημήτρη καταλήγεις σε αυτό: «Πιστεύω ότι η «αποχώρηση» τόσων ανθρώπων δεν έχει να κάνει τόσο με τον Άρη στην Παρθένο, όσο με το «τέλος εποχής» που βιώνει η Ελλάδα. Είχα αναφερθεί παλιότερα στο ότι η σύγχρονη ιστορία της Ελλάδας μπορεί να χωριστεί σε τρεις μεγάλες περιόδους, που ουσιαστικά ορίζονται από τις όψεις του Πλούτωνα με τη γενέθλια θέση του.» Κάτι που αρχικά δείχνει ότι μάλλον δεν έχεις καταλάβει το σκοπό της ανάρτησής μου, κάτι που μάλλον (δεν είμαι σίγουρη, μάλλον αμφιβάλω) το κατάλαβες καλύτερα στην πορεία που έγραψες αυτό: «Όπως είπα θεωρώ ότι η σχέση του με τις τελευταίες «απώλειες» είναι σχετικά μικρή. Ο Άρης περνάει από την Παρθένο και τον 5ο γενέθλιο κάθε δύο χρόνια. Το ότι φέτος γύρισε εκεί ανάδρομος δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να αρχίσουν πεθαίνουν οι άνθρωποι. Αντίθετα, θεωρώ πως όταν ένα κράτος «αλλάζει σελίδα» κάποιοι εκπρόσωποι του παρελθόντος οφείλουν να αποχωρήσουν. Ίσως η παρουσία του Άρη στον 5ο και οι όψεις που ανέφερα πριν να έδωσαν μια καλλιτεχνική χροιά στην αποχώρηση αυτή»

    Προσωπικά δεν θεωρώ τόσο μικρής και ευτελούς σημασίας την ανάδρομη κίνηση του Άρη στο συγκεκριμένο ζώδιο και στον συγκεκριμένο οίκο των δεσμών Σελήνης του χάρτη της χώρας μας. Θεωρώ ότι με την ορθοδρόμηση του πλανήτη, τόσο ο Καλλιτεχνικός κόσμος, όσο και τα παιδιά (5ος ) θα εκφραστούν δυναμικά και οργανωμένα, αντιδρώντας στην άνευ προηγουμένου κατάσταση της χώρας μας.

    Λυπάμαι που δεν έγινε κατανοητός ο σκοπός της ανάρτησής μου από την αρχή (δεν ξέρω γιατί) και ελπίζω να μην μπερδεύτηκαν τα μέλη με όλα όσα γράφτηκαν.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  7. #17

    Re: Ανάδρομος Άρης στον 5ο της Ελλάδας

    Στη Χρυσανθη Σπιγγου:

    Σωστη η αστρολογικη προσεγγιση σου,συμφωνω και με το Υ.Γ.!!
    Ειμαι σχετικα νεο μελος με μεσαιου επιπεδου γνωσεις αστρολογιας και πολυ λιγοτερες γνωσεις απο P.C, ακομα δυσκολευομαι να προσανατολιστω στο site,θαθελα να ρωτησω που θα παρω μια ιδεα για το περασμα του Β.Δεσμου απο γεννεθλιους οικους και οψεις με γεννεθλιους? υπαρχει αρθρο εδω με ερμηνεια η ψαχνω κατι που δεν υφισταται? ευχαριστω εκ των προτερων και συχγαρητηρια για την αγαπη που εχετε ολοι για ενα αντικειμενο τοσο παρεξηγημενο απο πολλους
    μακρυα νυχτωμενους!!!!!

  8. #18
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Δίπλα σας...
    Posts
    817

    Re: Ανάδρομος Άρης στον 5ο της Ελλάδας

    Quote Originally Posted by attractor View Post
    Στη Χρυσανθη Σπιγγου:

    Σωστη η αστρολογικη προσεγγιση σου,συμφωνω και με το Υ.Γ.!!
    Ειμαι σχετικα νεο μελος με μεσαιου επιπεδου γνωσεις αστρολογιας και πολυ λιγοτερες γνωσεις απο P.C, ακομα δυσκολευομαι να προσανατολιστω στο site,θαθελα να ρωτησω που θα παρω μια ιδεα για το περασμα του Β.Δεσμου απο γεννεθλιους οικους και οψεις με γεννεθλιους? υπαρχει αρθρο εδω με ερμηνεια η ψαχνω κατι που δεν υφισταται? ευχαριστω εκ των προτερων και συχγαρητηρια για την αγαπη που εχετε ολοι για ενα αντικειμενο τοσο παρεξηγημενο απο πολλους
    μακρυα νυχτωμενους!!!!!
    Αυτό είναι για ένα μίνι φρεσκάρισμα και από κάτω υπάρχουν πολλά πολλά όμορφα άρθρα
    Καλό "ταξίδι"!

    Τα δομικά στοιχεία του Ωροσκοπίου: οι Οίκοι

    Η μαγνητική εκπλήρωση του κάρμα

    [Μεταφράσεις] Ο Δρακωνικός ζωδιακός κύκλος

    [Καρμική] Βόρειος και Νότιος δεσμός

    [Καρμική] Δεσμοί της Σελήνης: Τι έμαθα, τι αφήνω, τι θα μάθω και που θα παλέψω

    Οι Δεσμοί της Σελήνης στους οίκους
    Τα κορίτσια μου...
    Όλη η ζωή μου..!!!!

  9. #19

    Re: Ανάδρομος Άρης στον 5ο της Ελλάδας

    Στην φετινή ηλιακή επιστροφή του χάρτη της Ελλάδας, η ακμή του 8ου οίκου βρίσκεται μέσα στον 10ο γενέθλιο οίκο. Στον χάρτη μιας χώρας η θέση αυτή, ανάμεσα στα άλλα, μπορεί να δείξει θάνατο γνωστών ή δημόσιων προσώπων. Επίσης η ακμή του 5ου οίκου της ηλιακής επιστροφής βρίσκεται στον Σκορπιό (το ζώδιο του θανάτου) ενώ ο Πλούτωνας κάνει τετράγωνο με τον Ουρανό. Επιπλέον, ο Ερμής, κυβερνήτης του γενέθλιου 5ου, βρίσκεται στις 11ο του Υδροχόου, σε αντίθεση με τον γενέθλιο Κρόνο.

    Ένας πλανήτης όταν βρίσκεται στην φάση της αναδρομής του ενεργοποιεί πιο εύκολα γεγονότα. Ο ανάδρομος Άρης στον 5ο γενέθλιο οίκο της Ελλάδας και σε αντίθεση με την γενέθλια Αφροδίτη (τέχνη, καλλιτέχνες) πιστεύω ότι ενεργοποίησε τις πιο πάνω προδιαθέσεις της ηλιακής επιστροφής.

  10. #20
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Δίπλα σας...
    Posts
    817

    Re: Ανάδρομος Άρης στον 5ο της Ελλάδας

    Quote Originally Posted by Κοραλλία Μόζορα View Post
    Στην φετινή ηλιακή επιστροφή του χάρτη της Ελλάδας, η ακμή του 8ου οίκου βρίσκεται μέσα στον 10ο γενέθλιο οίκο. Στον χάρτη μιας χώρας η θέση αυτή, ανάμεσα στα άλλα, μπορεί να δείξει θάνατο γνωστών ή δημόσιων προσώπων.
    Ίσως η όψη αυτή (8ος στο 10ο) να ευθύνεται και για τις 4 διαδοχικές αυτοκτονίες ηλικιωμένων προσώπων
    Κρίμα...
    Τα κορίτσια μου...
    Όλη η ζωή μου..!!!!

 

 
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads