s
Είπατε Χρόνια Πολλά για... την "Ημέρα της Γυναίκας"; - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 10 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 ... LastLast
Results 11 to 20 of 93
  1. #11
    Join Date
    Mar 2005
    Όνομα:
    Ιουλία
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,101

    Re: Είπατε Χρόνια Πολλά για... την "Ημέρα της Γυναίκας";

    Το διαφορετικό πρότυπο είμαστε ΕΜΕΙΣ. Και δεν χρειάζεται να ξεπουλήσουμε το τομάρι μας σε αποτυχημένα "ανδρικά ιδανικά" και την υποκριτική ηθική για να επιβιώσουμε. Διαθέτουμε εκτός από λογική και υψηλή συναισθηματική νοημοσύνη που συχνά την χαραμίζουμε σε λάθος καταστάσεις.

    Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει το "μέσον" του, σεξουαλικό, συναισθηματικό, εξουσιαστικό, αν δεν το επιτρέψουμε εμείς. Ας δείξουμε ποιος είναι ο οικοδεσπότης και ποιός ο φιλοξενούμενος.
    Αν οι γυναίκες του Τρίτου Κόσμου έχουν τα κότσια να "διεκδικούν" και να "κατακτούν" τότε μπορούμε και εμείς.
    Συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα έγραψες δεν θα μπορούσες να τα περιγράψεις καλύτερα!
    Αλλά στα παραπάνω κομμάτια ... ζωγράφισες!!!

  2. #12

    Re: Είπατε Χρόνια Πολλά για... την "Ημέρα της Γυναίκας";

    χαίρομαι που υπάρχουν γυναίκες που καταλαβαίνουν τι γίνεται γύρω τους και αγωνίζονται, η καθεμιά με τον τρόπο της ,για να βρει επιτέλους η γυναίκα τη θέση της αυτή που της αξίζει,θέλει βέβαια κόπο και θυσίες
    δε θέλω να γιορτάζω μόνο την 8η μάρτη,θέλω να γιορτάζω κάθε μέρα και να ζω σαν ισότιμο μέλος σ΄αυτή την κοινωνία όχι σαν είδος προς εξαφάνιση που του ορίζουν μια μέρα το χρόνο για να γιορτάζει και τις υπόλοιπες να στενάζει!!!!!!!!

  3. #13
    Join Date
    Oct 2005
    Όνομα:
    Μαιρη
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    935

    Re: Είπατε Χρόνια Πολλά για... την "Ημέρα της Γυναίκας";

    Χρόνια πολλά σε όλες τις γυναίκες. Θα ήταν καλό να ξαναδιαβάσουμε το πολύ ωραίο περσινό κείμενο της Φυλλένιας για την ημέρα της γυναίκας.
    Οτι δεν συνέβη ποτέ, είναι ότι δεν ποθήσαμε αρκετά

    http://www.horoscope.gr

  4. #14

    Re: Είπατε Χρόνια Πολλά για... την "Ημέρα της Γυναίκας";

    Όπως αναφέρθηκε σε προηγούμενο post, συγκεκριμένες ημέρες γιορτάζουν οι καταπιεσμένες ομάδες, οι μειονότητες, κ.λ.π.
    Θεωρώ πως οι γυναίκες ούτε καταπιεσμένες είναι και κυρίως δεν είναι μειονότητα. Ως εκ τούτου δεν υπάρχει λόγος να γιορτάζουν.
    Στον τρίτο κόσμο (και στα μη ανεπτυγμένα κράτη γενικά) οι άνθρωποι καταπιέζονται και υποφέρουν πολύ έτσι κι αλλιώς είτε άνδρες είναι είτε γυναίκες για πολλούς, κυρίως πολιτικούς λόγους.
    Το γεγονός ότι ειδικά οι γυναίκες έχουν ειδική αντιμετώπιση (άσχημη και συχνά εξευτελιστική) είναι αποτέλεσμα των κοινωνικών αλλά κυρίως θρησκευτικών τους πεποιθήσεων. Αυτό το αποδέχονταν και οι γυναίκες (τους) αιώνες τώρα.
    Το ότι πια "δεν τραβάει" η υποτίμηση, η καταπίεση και ο εξευτελισμός και άλλα πολλά είναι παγκόσμιο φαινόμενο και δεν αφορά μόνο τις γυναίκες και όχι μόνο τον τρίτο κόσμο.
    Υπάρχουν οργανώσεις που μπορεί κανείς να συμμετέχει και έμπρακτα να δείχνει τη συμπαράσταση και τη συμμετοχή του στην παγκόσμια προσπάθεια να αλλάξουν οι συνθήκες για τους καταπιεσμένους, περιθωριοποιημένους και αδικημένους ανθρώπους αυτού του κόσμου.
    Να τους βλέπουμε στην τηλεόραση και να "κλαίμε" δεν τους βοηθάει.
    Το να τους λυπόμαστε σημαίνει πως δεν αναγνωρίζουμε σ'αυτούς/ες καμία δυνατότητα ανάκαμψης/λύτρωσης. Εκείνοι όμως (άντρες και γυναίκες) μας έχουν δείξει ότι και πρόθυμοι είναι και ικανοί να αλλάξουνε τα πράγματα.
    Ας βοηθήσουμε λοιπόν την επανάσταση τους όχι την αυτολύπηση τους

  5. #15
    Join Date
    Oct 2006
    Όνομα:
    Μαριάννα
    Location
    Μυτιλήνη-Ελλάδα
    Posts
    73

    Re: Είπατε Χρόνια Πολλά για... την "Ημέρα της Γυναίκας";

    καλησπέρα σας,:bigsmile:
    όλα όσα έχουν αναφερθεί παραπάνω είναι πολύ σωστά...
    Δεν χρειάζεται να χρυσώνουμε το..χάπι...
    Αλλά απο την άλλη μήπως ξεχνάμε την αληθινή φύση της γυναίκας??
    κάπου διάβασα ότι η "είναι η μήτρα που κυοφορεί την αιωνιότητα"...
    εγώ πιστεύω οτι πολλά μπορεί να είναι και να μην είναι μια γυναίκα....
    Γενικά δεν υπάρχουν τα ίδια μέτρα και τα ίδια σταθμά για όλο τον κόσμο...
    Νομίζουμε οτι κερδίσαμε την θέση που μας αξίζει αλλά...πολύ φοβάμαι οτι πήγαμε στο άλλο άκρο...:sad2: Απο την άλλη μερία υπάρχουν ακόμα γυναίκες που υποφέρουν και βασανίζονται....:sad2: :sad2:
    Σήμερα δεν πρέπει να είναι μέρα γιορτής αλλά μέρα περισυλλογής....
    Καλή συνέχεια....

  6. Re: Είπατε Χρόνια Πολλά για... την "Ημέρα της Γυναίκας";

    Σας προτείνω ανεπιφύλακτα το βιβλίο "Η Μιζέρια του Φεμινισμού". Είναι λίγο παλιό και ίσως δυσκολευτείτε να το ανακαλύψετε, αλλά αξίζει τον κόπο.
    (το αντίτυπο που έχω είναι των εκδόσεων "Ελεύθερος Τύπος" -καμία σχέση με την εφημερίδα).

    Fillenia, συμφωνώ εν πολλοίς με την θέση σου, ιδίως με τις επιπτώσεις από την είσοδο της γυναίκας στην αγορά εργασίας, υπό τις δυτικές-καπιταλιστικές συνθήκες. Όχι βέβαια ότι σε άλλες κοινωνίες (πχ μουσουλμανικές) είναι καλύτερα τα πράγματα.
    Όποιο μέλλον και να ζήσω, πάντα βρίσκω παρελθόν μπροστά μου...

  7. #17
    Join Date
    Jan 2006
    Όνομα:
    ΚΑΤΕΡΙΝΑ
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    40

    Re: Είπατε Χρόνια Πολλά για... την "Ημέρα της Γυναίκας";

    Καλημέρα σε όλους.
    Συμφωνώ με όλα όσα γράψατε.Τι παραπάνω θα μπορούσα να γράψω?
    Θεωρώ τον εαυτό μου σαν γυναίκα τυχερό..
    Τυχερό γιατί έχω μία πολύ καλή δουλειά,μία ακαδημαϊκή μόρφωση και δύο κόρες.
    Όταν γεννήθηκαν οι κόρες μου η πρώτη τελείως αφθόρμητη σκέψη μου ήταν ότι ήταν τυχερές - άτυχες.
    Τυχερές γιατί θα μπορούν να δώσουν ζωή και να καταλάβουν έτσι την αξία της, άτυχες γιατί θα πρέπει να παλέψουν παραπάνω από έναν οποιονδήποτε άντρα για να καταφέρουν να φτιάξουν την ζωή τους.
    Συμφωνώ ότι εμείς φτιάχνουμε ή καταστρέφουμε την ζωή μας με τις επιλογές μας.
    Είχα πρότυπο μία μάνα σταυροφόρο.Από μικρή έμαθα να την μιμούμαι..
    Και όμως προχώρησα ποιό πέρα από ότι αυτή...
    Πήρα την ζωή μου στα χέρια μου, άλλαξα τις επιλογές μου, δεν μπορούσα τον ρόλο του θύματος.
    Αυτό ακριβώς ήταν και το μήνυμα το βασικότερο ίσως που επικοινωνώ στις κόρες μου..
    Το να είσαι γυναίκα δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να σκύψεις το κεφάλι και να ανεχθείς τα πάντα γιατί είσαι από την φύση σου αδύναμη.
    Η δύναμη πηγάζει από την ψυχή μας..Τις προϋποθέσεις πρέπει όμως να τις φτιάξουμε εμείς.Προϋποθέσεις που να μην μας καθιστούν εγκλωβισμένες στην κυριαρχεία ενός άντρα, είτε αυτός λέγεται πατέρας είτε σύζυγος..
    Να μπορέσουν να συμπορευτούν στην ζωή και όχι να ακολουθούν επιταγές ανεξόφλητων τιμολογίων.
    Προσωπικά δεν πιστέυω σε καμία καθιερωμένη γιορτή ημέρας.
    Έχει τον σκοπό της επαγρύπνησης και του προβληματισμού αλλά διαλέγω την καθημερινή επαγρύπνηση και τον καθημερινό προβληματισμό.
    Κάποτε ο κόσμος θα αλλάξει, η δικαιοσύνη θα αποκασταθεί αλλιώς η ίδια η φύση θα καταστραφεί.
    Δεν αγωνιώ απλά ελπίζω...

    ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΣΥΝΟΜΩΤΕΙ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΟΥ...:toung:

  8. #18
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Φωτεινή
    Location
    thessaloniki
    Posts
    3,068

    Re: Είπατε Χρόνια Πολλά για... την "Ημέρα της Γυναίκας";

    "How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself." Anais Nin (1903-1977)

    Νομίζω το παραπάνω τα λέει όλα.

    Χρόνια πολλά δε θα πώ, καθώς θεωρώ οτι ο καθένας ασχετως φύλου πρέπει να γιορτάζει την ζωή καθημερινά.:bigsmile:

    Η ευαισθητοποίηση προς όλες τις ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες θεωρώ ότι πρέπει να είναι καθημερινη και πιό συγκεκριμένη.Λιγότερος εγωκεντρισμός και περισσότερη προσφορά στον συνάνθρωπο με όποιον τρόπο ο καθένας μπορεί.Είτε συμπαράσταση στην φίλη μας που κακοποιήθηκε, είτε ένα πιάτο φαί στον άστεγο στην γωνία που πεινάει,είτε λίγη συντροφιά στον μοναχικό υπερήλικο γείτονά μας.

    Οι καλύτερες συνθήκες και ο καλύτερος κόσμος πηγάζουν από τις πράξεις του καθένα μας,πιστευω.

    επικοινωνία:
    horarycraftsman@gmail.com
    https://www.facebook.com/pages/The-H...38930886253370

    Starwalk στον http://www.e-star.gr κάθε Πέμπτη 21:00-23:00
    Aρχείο εκπομπών : http://www.mixcloud.com/Fotini_Chris/

    'Το πληγωμένο μάτι γιατρεύεται ευκολότερα απο το πληγωμένο μυαλό'

  9. #19
    Join Date
    Nov 2005
    Όνομα:
    Κυριακή
    Location
    αλλου κι αλλου...
    Posts
    872

    Re: Είπατε Χρόνια Πολλά για... την "Ημέρα της Γυναίκας";

    Quote Originally Posted by Δ. Μ. View Post
    Σας προτείνω ανεπιφύλακτα το βιβλίο "Η Μιζέρια του Φεμινισμού". Είναι λίγο παλιό και ίσως δυσκολευτείτε να το ανακαλύψετε, αλλά αξίζει τον κόπο.
    (το αντίτυπο που έχω είναι των εκδόσεων "Ελεύθερος Τύπος" -καμία σχέση με την εφημερίδα).

    Fillenia, συμφωνώ εν πολλοίς με την θέση σου, ιδίως με τις επιπτώσεις από την είσοδο της γυναίκας στην αγορά εργασίας, υπό τις δυτικές-καπιταλιστικές συνθήκες. Όχι βέβαια ότι σε άλλες κοινωνίες (πχ μουσουλμανικές) είναι καλύτερα τα πράγματα.
    Σιγουρα υπάρχει μιζερια στον νεο-φεμινισμο. Οπως υπαρχει μιζερια στην κοινωνια, στην εκκλησια, στην τεχνη, στην πολιτικη!! Παντου υπαρχει μιζερια! Αν ομως απο τον ορο "φεμινισμος" αφαιρεσουμε ολο αυτο το ακραιο θεωρητικο κατασκευασμα των τελευταιων δεκαετιων, θα εξακολουθησει να ειναι αναγκαια η υπαρξη του. Οχι για να απορριφθει ο ανδρας, αλλα για να επιτευχθει ο αυτοσεβασμος πρωτιστως, και κατοπιν ο σεβασμος που μας οφειλεται. Και που η "ισονομια" δεν εχει επιτυχει. Που τα ΜΜΕ και η διαφημιση καταρρακωνουν. Που τα "προτυπα" εξουθενωνουν...

    ***Ελευθερος Τύπος ε; "Φακελωμενο" μερος... Προσεχε που μας στελνεις!!:toung: :toung: :toung:
    Ονειρευόμουν απέραντες θάλασσες και ανοιχτούς ορίζοντες...
    ... οταν αρχισε να χτυπαει το ξυπνητήρι....

  10. Re: Είπατε Χρόνια Πολλά για... την "Ημέρα της Γυναίκας";

    Quote Originally Posted by starfish View Post
    Αν ομως απο τον ορο "φεμινισμος" αφαιρεσουμε ολο αυτο το ακραιο θεωρητικο κατασκευασμα των τελευταιων δεκαετιων, θα εξακολουθησει να ειναι αναγκαια η υπαρξη του. Οχι για να απορριφθει ο ανδρας, αλλα για να επιτευχθει ο αυτοσεβασμος πρωτιστως, και κατοπιν ο σεβασμος που μας οφειλεται.
    Κάπως έτσι παρουσιάζεται και το θέμα στο βιβλίο, θεωρώντας ότι τα ιδεολογήματα που κατευθύναν την γυναίκα στην "απελευθέρωσή" της μέσω της μισθωτής εργασίας(=σκλαβιάς) ουσιαστικά δημιουργήσαν νέα φουρνιά εργατικού δυναμικού και μάλιστα φθηνότερου. Η ουσία, σύμφωνα με το βιβλίο, δεν είναι το να γίνει η γυναίκα "άνδρας", αλλά να γίνει κατανοητό και από τα δύο φύλα ότι ναι μεν έχουν διαφορές μεταξύ τους (π.χ. βιολογικές, φυσικές) αλλά αυτές δεν συνιστούν λόγο ανισορροπίας και διαφορετικής κατάταξης. Η ουσία, σύμφωνα πάλι με το βιβλίο, είναι να κατανοήσουν και τα δύο φύλα ότι υπόκεινται αμφότερα σε συνθήκες άγριας εκμετάλλευσης από τους εξουσιαστές, θηλυκού ή αρσενικού τύπου δεν έχει σημασία.


    ***Ελευθερος Τύπος ε; "Φακελωμενο" μερος... Προσεχε που μας στελνεις!!
    Ως γνήσιος Τοξότης θα πήγαινα παντού για να μάθω, να γνωρίσω. Σε κάποια, βέβαια, θα πήγαινα πιο ευχάριστα Πάντως και από τις εκδόσεις Γεωργιάδη έχω ψωνίσει rotest:
    Όποιο μέλλον και να ζήσω, πάντα βρίσκω παρελθόν μπροστά μου...

 

 
Page 2 of 10 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads