s
Νότες αισιοδοξίας... - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 11 to 16 of 16
  1. #11
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: Νότες αισιοδοξίας...

    Επειδή το μόνο βέβαιο είναι ότι εγώ δεν θα ζω όταν ο Πλούτωνας θα πάει στους Ιχθείς - ίσα που την βγάζω στον Αιγόκερω - μπορείς αγαπημένη μου ταυρίνα να μου στέλνεις τίποτε υπερβατικά μηνύματα στο υπερπέραν για να συνεχίσω εκεί που θα είμαι τις σπυδές μου στην αστρολογία;

    Σε ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων. Τι θα κάνω εγώ για εσένα απο εκεί; Θα προετοιμάσω το καλύτερο δυνατό έδαφος για τον Πλούτωνα στο Κριό! χα,χ,αχ,α

    Φιλικά,
    Χρ - Σπ

  2. #12
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Νότες αισιοδοξίας...

    Quote Originally Posted by taurine View Post
    Ελπίζω να ζήσω για να δω τι θα κανει η γενια μας για να αλλαξει όλα τα κακώς κείμενα, με τον Πλούτωνα στα ψάρια....
    Ταυρίνα, δυστυχώς , αν η γενιά του πολυτεχνείου μας έφτασε εδώ που μας έφτασε, δεν θέλω να σκεφτώ που μπορεί να μας πάει η δική μας γενιά που αντιστέκεται με τσιτάτες ατάκες στο facebook και ρουφάει τον ιδεολογικό της πολτό, αρκεί να είναι sugar free και low fat. Που ανεβάζουν βιντεάκια με τους απεργούς και για συμπαράσταση πατάνε like.
    Για να κάνεις κάτι, πρέπει να έχεις ιδεολογία και η γενιά μας έχει την ιδεολογία που κληρονόμησε από τους γονείς της. Αυτήν την ιδεολογία που μας έφερε εδώ. Εμείς κι αν είμαστε χορτάτοι!
    Η γενιά μετά από εμάς ίσως κάνει κάτι, μια και όπως φαίνεται δεν θα έχει και τίποτα να χάσει. Σε τέτοιους καιρούς ανθίζει η ιδεολογία. Στερημένους. Σε καιρούς επάρκειας ανθεί η π@π@ρολογία.
    Η δική μας γενιά έχασε την ευκαιρία όταν έπαιρνε διακοποδάνεια για να πάει στη Μύκονο, δάνεια για να παίξει στο χρηματιστήριο και όταν η μεσαία τάξη είχε την αξία ενός διαμερίσματος σε τέσσερις ρόδες με υδραυλικό τιμόνι και κεντρικό κλείδωμα.
    Μόνο ένας ηλίθιος λαός μπορεί να πιστέψει ότι υπάρχει τρόπος να πλουτίσουν όλοι . Είναι σαν να αποφασίζουν το μεσημεριανό μενού δυο λύκοι και ένα πρόβατο.
    Ηλίθιοι, ημιμαθείς και ξιπασμένοι ταυτόχρονα. Ο συνδυασμός της επιτυχίας! Τώρα μας φταίει η Μέρκελ και η κάθε Μέρκελ. Χωρίς κανένα επιχείρημα που να στέκει, επικαλούμαστε το ένδοξο αρχαιοελληνικό μας πνεύμα και γινόμαστε γραφικοί, σαν κάτι γέρους που κάθονται στην γωνιά τους και αναπολούν τις ιστορίες όταν ήταν νέοι, γεροί και ωραίοι.
    Εντάξει, κάποτε είχαμε τον Πλάτωνα και τον Αριστοτέλη. Τώρα δεν είμαστε άξιοι να έχουμε έναν σοβαρό εκπρόσωπο να συνεννοηθεί με τη Μέρκελ. Και όποιος από την γενιά μας δεν την πάει, όταν του κάνει friend request ας την κάνει ignore.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  3. #13
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: Νότες αισιοδοξίας...

    Ταυρινα μου, δεν ξερω ποια ηλικια εχεις ακριβως και σε ποια γενια αναφερεσαι, ξερω ομως οτι αν οσοι ειναι σημερα 18-30 ετων δεν ξεσηκωθουν, δεν προκειται να εχουν ευκολο μελλον. Δεν μπορει να αρκουνται στα "ετοιμα" των γονιων τους (εξ αιτιας της ανεργιας), ουτε επιτρεπεται να περιμενουν να βγαλουν το φιδι απ την τρυπα οσοι σημερα πενηνταριζουν, ουτε ειναι δυνατον να λενε απλα "οι αχρηστοι" πολιτικοι. Μεχρι τωρα (οπως ειπες κι εσυ), με δανεια -ξεδανεια, ολοι ηταν μια χαρα. Λοιπον τωρα ειναι η ωρα να παρουν την ευθυνη της μελλοντικης τους ζωης στα χερια τους.

    Οσα αναφερω παραπανω,τα λεω επισης στα ανιψια μου και στα παιδια των φιλεναδων μου.

    Οκ εγιναν λαθη, ας μην κατσουμε πανω σ αυτα να μοιρολογουμε, ουτε οι νεοτεροι ν αρκουνται σε αφορισμους. Καμμια γενια του Πολυτεχνειου δεν φταιει. Αν οι γονεις εκεινης της γενιας δρομολογησαν κατα μια εννοια την δικτατορια, τοτε τα ιδια τα παιδια τους εφεραν την καθαρση.

  4. #14
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Δίπλα σας...
    Posts
    817

    Re: Νότες αισιοδοξίας...

    Quote Originally Posted by SAGIVI View Post
    Οκ εγιναν λαθη, ας μην κατσουμε πανω σ αυτα να μοιρολογουμε, ουτε οι νεοτεροι ν αρκουνται σε αφορισμους. Καμμια γενια του Πολυτεχνειου δεν φταιει. Αν οι γονεις εκεινης της γενιας δρομολογησαν κατα μια εννοια την δικτατορια, τοτε τα ιδια τα παιδια τους εφεραν την καθαρση.
    Δυστυχως, η γενια που μας κυβερναει ΕΙΝΑΙ η γενια του Πολυτεχνειου.
    Η επανασταση και οι αγωνες τους, δεν δόθηκαν λόγω ιδεαλισμού. Τους αληθινούς ιδεαλιστές τους εφαγε το μαύρο χωμα και το κρατητήριο.
    Οι τωρα κυβερνωντες, επιμενω πως ανήκαν σε πολύ ανωτερη κοινωνικη ταξη και ειχαν ήδη εξασφαλισμενες σπουδες, περιουσία κι ενα διαβατήριο με το εισιτήριο, αν κατι στραβωνε.
    Κι όσο κέρδιζαν, τόσο "ξετσιπώνονταν". Δεν μου φταίει ο Ελληναρας που πήρε το καγιεν και κανει μόστρα. Δεν βούλιαξε εκείνος το κρατος ούτε εφερε τους τοκογλύφους στα σπίτια μας.

    Και ο πιο χαζός, θα καταλαβει ότι όλα ήταν μέρος σχεδίου.
    Να εξαθλιωθούν οι παντες, να ξεφτιλιστεί το εργατικό δυναμικό, να ερθουν επενδυσεις και μαζί τους η αναπτυξη. Η ίδια αναπτυξη με εκείνη της Βουλγαρίας,της Ινδίας, της Βραζιλίας κλπ.Εκεί που υπαρχουν 2 κατηγορίες πολιτων: Οι παμπτωχοι και οι κροίσοι.

    Γι αυτό λοιπόν, επιμενω για τη γενια που γεννήθηκε με πλούτωνα στο λιονταρι, αλλα γαλουχήθηκε με τον πλούτωνα στην παρθενο και τωρα ...απλως δεν χορταίνει!
    Και με τη γενια του Σκορπιού, δηλαδή όσους γεννήθηκαν μετα το 85? Ελπίζω να παρουν εκδίκηση "σκορπίσιου" στυλ!
    Τα κορίτσια μου...
    Όλη η ζωή μου..!!!!

  5. #15
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: Νότες αισιοδοξίας...

    Σε καθε γενια υπαρχουν κυβερνωντες και γι αυτο καθε αντιδραση προερχεται απο νεους ανθρωπους, που τοποθετουνται ως επι το πλειστον συμφωνα με τα ιδανικα τους και δεν εχουν ακομη φθαρει ιδεολογικα και κοινωνικοπολιτικα.

    Σταματω εδω γιατι θα με βρει η μαυρη τρυπα κατακουτελα.

  6. #16

    Re: Νότες αισιοδοξίας...

    Quote Originally Posted by taurine View Post
    Ό,τι πιο σοφό και επίκαιρο ακουσα τον τελευταίο καιρό.

    Η γενια της επανάστασης, ήταν μια γενιά ηδη χορτασμενη, καλομαθημενη, προερχόμενη από την εύπορη αστική τάξη.
    Η γενια που κραύγαζε για ψωμί κλπ, με τον Πλουτωνα στην ταπεινή Παρθενο, χόρτασε παντεσπανι με τον Πλούτωνα στο Σκορπιό, και τωρα -υπερβαρη πλεον- ζηταει ξεδιαντροπα και αδηφάγα,όλα όσα δεν της ανήκουν, με τον Πλούτωνα στον Αιγόκερω.

    Ελπίζω να ζήσω για να δω τι θα κανει η γενια μας για να αλλαξει όλα τα κακώς κείμενα, με τον Πλούτωνα στα ψάρια....

    Μία,.... χμμμ άλλη όψη.... Τα παιδιά που φωνάζανε Ψωμί Παιδεία Ελευθερία τότε κάποια ήταν κ..... παιδα και κάποια άλλα σουπερ αφελή. Το λέω επειδή έχω γνωστούς και ξέρω ποιοι από την παρέα κατέληξαν, καθημερινοί άνθρωποι να δίνουν τον αγώνα τους στο επάγγελμα που επέλεξαν, και ποιοι ινστρούκτορες ξερόλες με κάποια βιβιλιαράκια προσφάτως που μας λένε το απόλυτο τίποτα παρόλα αυτά είναι στο απυρόβλητο και έχουν πάρει τον τίτλο του αγωνιστή, που σε αυτή τη χώρα αν τον φορέσεις μία φορά, στο αφήνουν για πάντα, μέχρι να γίνει πετσί σου!
    Και αλίμονο σε αυτόν που θα αμφισβητήσει τη ...μορφή.... που κάποτε ήταν απλά το παιδαρέλι που δεν μπορούσε να βγάλει κοπέλα γιατί ήταν ακαλλιέργητος και δεν είχε διαβάσει ένα εξωσχολικό βιβλίο στη ζωή του, και ένας άλλος φίλος του, πιο cool, και μορφωμένος ανέλαβε να τον ξεστραβώσει ώστε έμαθε όλα τα τσιτάτα τέλεια πια, με όρους συντροφικούς και επαναστατικούς, και ΠΑΣΧΙΣΕ να το κάνει τόσο καλά, που όταν ο φίλος ασχολούνταν πια με την οικογένεια και την επιστήμη, ο μικρός στην ψυχή και ταπεινός στα κίνητρα ανθρωπάκος χώθηκε στα σωστά κυκλώματα, πάντα με προσοχή, έφτιαξε το ιματζ του και τώρα παραπονιέται γιατί δεν μπορεί να κάνει πια συχνά ταξίδια...

    Επίσης, ενώ τόσο καιρό ήταν μέρος του συστήματος, τώρα που κόσμος γυρίζει το μάτι του από την τσαντίλα, το γυρνάει με μαεστρία και όλοι στις ομιλίες έχουν να λένε για τη γενιά του ΠΟλυτεχνείου και τα παιδιά που έβγαλε. !!! Αυτά από τελείως προσωπική εμπειρία.... Οι θολωμένοι ανοργάνωτοι αθεράπευτα αφελής επαναστάτες της εποχής μείνανε σπίτια τους παιδιά και δεν χωθήκανε στους κομματικούς μηχανισμούς.. και ξέρω επίσης και ανθρώπους από το Πασοκ ΤΟΤΕ που ΤΩΡΑ και από πολυ παλαιότερα φύγανε..... έτσι για να μη βγάζουμε μία ολόκληρη γενιά σκάρτη...

    Το πρόβλημα για εμένα έγκειται στο ότι σταμάτησε η μεγάλη μάζα του κόσμου να ασχολείται με τα κοινά, και φυσικά οι λιγότερο έξυπνοι έμειναν να αποφασίζουν για εμάς.... Ακούω νέους να λένε, ε τώρα θα κάνουν αυτό που θέλουν ότι και να γίνει , δεν έχει νόημα να ασχολείσαιιιι!!!!! Η απόλυτα παραίτηση!

    Επίσης να πω ότι αρκετά από τα λαμόγια ουδεμία σχέση είχανε με αστική τάξη. Κάποιοι ήταν πεινασμένοι, αλλά κυρίως επικίνδυνα αποφασισμένοι να επιβιώσουν, και αδηφάγα άρχισαν να κάνουν ομερτά με τα λεφτά όλων μας.... σκεφτείτε το. Γενικά δεν πιστεύω ότι σήμερα οι τάξεις έχουν λόγω να μάχονται στην Ελλάδα. Σε αυτή τη φάση θέλουν να αφανίσουν το σύμπαν, και με τέχνη στρέφουν τη μία τάξη ενάντια στην άλλη.. Σατανικό.. Διαίρει και Βασίλευε..

    Για να κλείσω με αισιοδοξία,... το πρόσταγμα του Υδροχόου είναι η ένωση των λαών , των πολιτών , του συνόλου έναντι του μικροσυμφέροντος. Ελπίζω σύντομα να καταλάβουμε όλοι ότι εδώ τώρα πρέπει να είμαστε όλοι ΜΑΖΙ.

 

 
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads