s
[Συζήτηση] Όσκαρ Πιστόριους: «Μια ματιά στα δεδομένα» - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 11 to 19 of 19
  1. #11
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Όσκαρ Πιστόριους: «Μια ματιά στα δεδομένα»

    Quote Originally Posted by theresa_alma View Post
    Συγχαρητήρια για το άρθρο σου Κάτια.

    Και εγώ σήμερα το πρωί βρήκα τις ημερομηνίες γέννησης και του Πιστόριους και της κοπέλας του
    REEVA (19.08.1983), θέλοντας με κάποιο τρόπο να βρω κραυγαλέες σκληρές όψεις και στην
    συναστρία τους και σε σχέση με τους διελαύνοντες πλανήτες.

    Λυπήθηκα πολύ και για τους δυό τους. Κρίμα...
    Ο λόγος που έγραψα για το συμβάν αυτό, είναι γιατί όταν άκουσα την είδηση, είπα μέσα μου «Γιατί δεν τον αφήνεις ήσυχο βρε θεέ; Τι άλλο θέλεις πια;» . Θα μου πεις, ο ίδιος ευθύνεται για ότι του συμβαίνει και θα συμφωνήσω, αλλά δεν είμαι θεός για να δικαιολογώ τους θεούς του δικαίου. Είμαι άνθρωπος και μπορώ μόνο να συμπονέσω αυτόν τον νέο άνθρωπο. Μόνο κρίμα; Κρίμα και άδικο των αδίκων! Και για την κοπέλα και για εκείνον.

    Ακόμα και αν διέπραξε το έγκλημα, κρίμα που δεν βρήκε πουθενά την αγάπη που χρειαζόταν όταν έπρεπε, την μόνη δύναμη που μπορούσε να αποτρέψει το μοιραίο. Πολύ κρίμα!
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  2. #12
    Join Date
    Feb 2008
    Όνομα:
    Δεσποινα
    Location
    πειραιας
    Posts
    2,354

    Re: Όσκαρ Πιστόριους: «Μια ματιά στα δεδομένα»

    Απο το φως της λαμψης επεσε στο απολυτο σκοταδι
    μειναμε ολοι αναυδοι .

    Την δολοφονησε η΄΄ ηταν ατυχημα ; θα μαθουμε πιστευω ...

    Σημαδεμενος θα ειναι παντα απο το γεγονος αυτο στα ματια ολης της υφηλιου ακομα και αν αθωοθει
    οπως και το κατορθωμα ο αθλος του το καλοκαιρι
    ποτε δεν θα τοΝ ξεχασει κανεις....
    Ολοι στεναχωρεθηκαμε οπως και ολοι τον θαυμασαμε .
    Σαν να τον εχει παρει αγκαζε ο Πλουτωνας και βαδιζει μαζι του ...


    Σε ευχαριστουμε αγαπημενη Κατατια για το αρθρο
    Η χειροτερη αισθηση ...ειναι η ψευδαισθηση....
    Δ.Κ

  3. #13
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    23E43, 37N58
    Posts
    2,226

    Re: Όσκαρ Πιστόριους: «Μια ματιά στα δεδομένα»

    Πάντως είναι ιδιαίτερα ειρωνικό (και τραγικό τελικά) αν σκεφτούμε τη διαφημιστική καμπάνια της Nike πίσω στο 2011, την οποία όταν την εβλεπες τότε ούτε που θα σου πηγαινε το μυαλό σε αυτό που συνέβη τωρα, και σίγουρα θα ελεγες μπράβο σε αυτόν που εκανε αυτόν τον πετυχημένο συνειρμό της σφαίρας σε σχέση με τα επιτεύγματα αυτού του ανθρώπου που δεν τον σταματά κανένα εμπόδιο για να σπάσει μάλιστα το παγκόσμιο ρεκόρ 49 φορές όπως λέει ο ίδιος. ποιός θα το περιμενε...?

    "This is my weapon. How I conquer. How I wage my war. This is how I have broken the world record 49 times."

    Αυτή του η δήλωση δείχνει έναν άνθρωπο όχι μόνο δυναμικό και δυνατό αλλά και "πολεμοχαρή" αλλά ας μην γελιόμαστε..ούτε που μπορούμε να φανταστούμε τις σκέψεις και την ψυχοσύνθεση ενός τετοιου ανθρώπου όλοι εμείς που έχουμε τα ποδια μας στην θέση τους... εξάλλου όλο αυτό το σθένος που επιδεικνύει, δεν το κάνει κάπως αναμενόμενο να έχει μια τετοια "πολεμική" διάθεση?

    The image of Pistorius from the Nike ad still appears at the top of his official website, but the ad's slogan no longer appears.



    Ευχαριστούμε Κάτια για το άρθρο! άμεση ανταπόκριση στην επικαιρότητα...
    Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω πριγκίπισσα!

  4. #14

    Re: Όσκαρ Πιστόριους: «Μια ματιά στα δεδομένα»

    Ήλπιζα να βρω μια ανάλυση για τον Όσκαρ και χαίρομαι πολύ Κάτια που πήρες την πρωτοβουλία... Όπως σχολίασαν κάποιοι πριν από μένα, είχα παλιά παρόμοια απορία... Πώς φαίνονται στο χάρτη 2 τόσο σημαντικά γεγονότα στη ζωή ενός ατόμου, χρονικά πολύ κοντά, το ένα απίστευτα καλό και το άλλο απίστευτα οδυνηρό! Είναι συγκλονιστικό πώς πάντα δείκτης είναι η προοδευτική σελήνη, όπως συγκλονιστική είναι και η χιαστή όψη της με τον ουρανό-πλανήτη κυβερνήτη του χάρτη του αθλητή... Εξαιτίας της δευτερεύουσας σημασίας της όψης (χιαστή), θα ήθελα να πιστεύω πως ήταν ένα λάθος και ήταν απλώς μια αυτοάμυνα στις εμμονές που είχε ο αθλητής για διάρρηξη στο σπίτι του, άλλωστε το έντονο στοιχείο του σκορπιού βοηθά τα μέγιστα στην καλλιέργεια εμμονών και φόβων...

  5. #15
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Όσκαρ Πιστόριους: «Μια ματιά στα δεδομένα»

    Μαρία, το σχόλιό σου είναι εξαιρετικό. Τίποτα δεν είναι τυχαίο!

    Σε μια δεύτερη και τρίτη σκέψη, κοιτούσα την προοδευτική Αφροδίτη στον χάρτη του και έχοντας πια τον χρόνο να σκεφτώ πιο βαθιά, συνειδητοποίησα ότι πέρα από την ακριβή σύνοδο τον Ερμή και το ταυ-τετράγωνο με τον ορίζοντα , ως κυβερνήτης του 4ου (η δομή των ψυχολογικών μας μοτίβων και καταγραφών) πραγματικά ταρακούνησε το σύνολο του χάρτη.
    Όσοι έχουν πλανήτες στις γωνιακές ακμές , εμπλεκόμενους με δύσκολο Πλούτωνα και έχουν ζήσει τέτοιου είδους ενεργοποιήσεις, καταλαβαίνουν καλύτερα τι εννοώ. Να μη σου τύχει! Ένας λόγος παραπάνω , όπως είπε και ο Δημήτρης, με μια Αφροδίτη στο ζώδιο της πτώσης της.
    Θα πρέπει τον τελευταίο καιρό να βρισκόταν σε ιδιαίτερα δύσκολη περίοδο της ζωής του από ψυχολογικής πλευράς. Και όλη αυτή η ενεργοποίηση του 2ου που σχετίζεται με την αυτοαξία μας , μάλλον έριχνε λάδι στη φωτιά.
    Πιστεύω πως οι εμμονές και οι κρίσεις ήταν μέρος του χαρακτήρα του πάντα (koritsi Σωστά το αξιολόγησες αυτό), όμως τώρα ήταν η ώρα να έρθει αντιμέτωπος , καθώς ο τράνζιτ Κρόνος δεν στάθηκε καθόλου επιεικής μαζί του!
    Από την άλλη , η theresa_alma μας έδωσε μια ημερομηνία της κοπέλας του Πιστόριους , στην οποία έριξα μια ματιά. Πολλά μπορείς να πεις , αλλά αυτό που κρατάω ως κορυφαίο (δεν έχουμε ώρα άλλωστε) είναι ότι ο Άρης της κάνει σύνοδο με την Σελήνη του , ενεργοποιώντας το πιο νευραλγικό σημείο του χάρτη του, την εμπλοκή Σελήνης με την σύνοδο Πλούτωνα\Αφροδίτης.

    Προς το παρόν ακούμε διάφορα στην επικαιρότητα και μάλλον τείνουν στο συμπέρασμα πως πρόκειται για μια ακόμα δολοφονία.
    Πραγματικά δεν ξέρω και δεν με νοιάζει κιόλας τι είναι αυτό που έγινε πραγματικά. Αυτό που ξέρω, είναι πως εύκολα τρώνε τις σάρκες του ανθρώπου που μέχρι χθες θαύμαζαν.
    Αυτό που ξέρω είναι πως οι άνθρωποι κάνουν αυτό που ξέρουν καλά. Αδιαφορούν για την βαθύτερη αλήθεια και δυσκολεύονται στην ενσυναίσθηση.
    Δεν μπαίνουν στην θέση του ανθρώπου που δεν έτρεξε σαν παιδί, δεν έπαιξε σαν παιδί, δεν μεγάλωσε σε μια δεμένη οικογένεια, που έχασε την μητέρα του στα 15 του. Η σωματική του αναπηρία είχε ανάγκη από μεγάλες δόσεις αγάπης, αποδοχής και στήριξης μέσα από την οικογένεια. Ο Όσκαρ δεν είχε αυτή την ευκαιρία.
    Με υπεραναπληρώσεις και εμμονές συντηρούσε μέχρι τώρα την αυτοαξία του, τα υποκατάστατα της αγάπης. Της ασφάλειας. Όταν πέτυχε το όνειρό του , ένα όνειρο που πίστευε ότι θα τον έκανε να νιώσει ανασφαλής και δυνατός, τότε κατάλαβε ότι εξακολουθούσε να είναι τρωτός, ανασφαλής και εκτεθειμένος στην αίσθηση της απόλυτης εσωτερικής μοναξιάς του.

    Δεν θα διατυπώσω καμιά σπουδαία ανακάλυψη, αλλά ο φόβος της απώλειας είναι αυτό που όπλισε το χέρι του , αν τα πράγματα έγιναν έτσι . Και ο φόβος που υπάρχει από έναν δίσκολο Πλούτωνα , δεν είναι αστεία υπόθεση!
    Όσο για τον Ποσειδώνα;… Η στρεβλή εντύπωση της ατιμωρησίας που καλλιεργεί, είναι ένα από τα πιο επικίνδυνα «κόλπα» του.

    Φοβάμαι πως στην πορεία αυτής της περιπέτειας, αν τα πράγματα εξελιχθούν όπως φαίνονται, τότε ο άνθρωπος αυτός έχει μεγάλες πιθανότητες να αποπειραθεί να αυτοκτονήσει. Αν συμβεί κάτι τέτοιο, δεν θα μου κάνει καθόλου εντύπωση. Ο Πλούτωνας δεν αγαπά τις μεσοβέζικες λύσεις και ο Κρόνος ακόμα δεν άρχισε την ανάδρομη πορεία του . Δυστυχώς…


    Αυτή την ώρα που όλοι λέμε διάφορα, το έρεβος της μοναξιάς του είναι ένας ανείπωτος πόνος που δεν τον εύχεσαι ούτε στον εχθρό σου! Μου σπαράζει την καρδιά που δεν υπάρχει για εκείνον , ο μόνος για τον οποίο είμαστε πάντα αθώοι. Εκείνο που του έλειψε πιο πολύ και από τα πόδια του. Μια μάνα....

    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  6. #16
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: Όσκαρ Πιστόριους: «Μια ματιά στα δεδομένα»

    Αχ Κατια..Σου γραφω μονο ενα μπραβο για το τοσο τεκμηριωμενο αρθρο σου κι αλλο ενα για το ακριβως παραπανω ποστ σου. Δεν λεω τιποτε αλλο, γιατι τα εχεις ηδη πει ολα....

  7. Re: Όσκαρ Πιστόριους: «Μια ματιά στα δεδομένα»

    Απλά να σημειώσω τα εξής:

    1) Αν πιστεύεις στην ελεύθερη βούληση, katia, γιατί να τον λυπηθείς? Η ελεύθερη βούλησή του πάτησε τη σκανδάλη 4 φορές σε μια γυναίκα που κρυβόταν στο μπάνιο για να γλιτώσει (αν όντως τη δολοφόνησε). Αν δεν υπάρχει η ελεύθερη βούληση, τότε ορθώς να τον συμπονέσουμε για το δύσκολο χάρτη του που τον οδήγησε στο φόνο.

    2) Γιατί να νιώσω συμπόνοια για κάποιον που η ζωή αντάμειψε τον αγώνα του και του χάρισε διασημότητα, χρήματα, άνεση, ερωτική ζωή και παγκόσμιο κύρος? Να νιώσω συμπόνοια για χιλιάδες άτομα με ειδικές ικανότητες που το κράτος ή οι δικοί τους τα έχουν παραπετάξει και παλέυουν για την επιβίωσή τους, ναι. Αυτοί όλοι έφτασαν στο φόνο με χειρότερες συνθήκες διαβίωσης? Όχι.

    3) Αυτή η καραμέλα της σωματικής αδυναμίας, την οποία χρησιμοποιεί και οι ίδιος με τους συνηγόρους του στην απολογία (αναφέρει πάμπολλες φορές ότι ζει με προσθετικά μέλη για να προκαλέσει συγκινησιακά) σόρρυ αλλά δεν μπορώ να τη δεχτώ στην περίπτωση αυτή. Όσο ρατσιστικό είναι το να απεχθάνομαι ένα άτομο χωρίς πόδια, άλλο τόσο ρατσιστικό είναι και να δικαιολογώ την άσχημη συμπεριφορά του βάσει της αδυναμίας του. Αν με βρίσει ένα άτομο με ειδικές ανάγκες, που έχει επάρκεια νοητική, θα θυμώσω μαζί του, αυτό σημαίνει ισότιμη μεταχείριση, δε θα σκεφτώ: Έλα μωρέ, δεν έχει πόδια, άστον να πει και κάτι παραπάνω.

    4) Όλοι οι εγκληματίες έχουν σίγουρα ένα ψυχολογικό και οικογενειακό backround, αυτό δεν το αμφισβητώ. Αλλά ο τύπος, κατά τη δική μου άποψη πάντα, απλά είχε την εντύπωση ότι μπορεί να ασκεί εξουσία και έλεγχο χωρίς συνέπειες. Γι' αυτό άλλαζε τα μοντέλα σαν τα πουκάμισα, γι 'αυτό είχε κατηγορηθεί και για άλλες επιθέσεις στο παρελθόν, γι' αυτό δεν είχε άδεια οπλοκατοχής και τόσα άλλα. Αν τον είχε θολώσει η μεγάλη διασημότητα και ο υπερβολικός θαυμασμός και νόμιζε ότι έχει το ακαταλόγιστο, τότε λογικά πληρώνει την επηρμένη συμπεριφορά του. Δε διαχειρίστηκε καθόλου σωστά τα δώρα με τα οποία τον αποζημίωσε η ζωή απέναντι στο σωματικό έλειμμα που είχε.

    Κλείνοντας, να παραθέσω τα λόγια του εισαγγελέα Γκέρι Νέλ στην ακροαματική διαδικασία για τη συμπεριφορά του Πιστόριους με ένα απόσπασμα ενός άρθρου:

    "
    Ο εισαγγελέας εξέφρασε σήμερα τη λύπη του λέγοντας ότι ο κατηγορούμενος δεν έχει αντιληφθεί το μέγεθος του εγκλήματός του.



    "Δεν είδα πουθενά (...) δεν άκουσα εκ μέρους του ένα, 'Παραδέχομαι πως προκάλεσα παρανόμως ένα θάνατο'", είπε ο εισαγγελέας Γκέρι Νελ εκτιμώντας πως τα δάκρυα του Πιστόριους στο δικαστήριο δείχνουν περισσότερο ότι λυπάται για τον εαυτό του παρά τύψεις.


    Σχετικά με το αίτημα του διάσημου αθλητή να αποφυλακιστεί με εγγύηση, ο Γκέρι Νελ ήταν ιδιαίτερα σαρκαστικός. "Αυτό που διαβάζουμε είναι το εξής: 'Δώστε μου το διαβατήριό μου. Αφήστε με να βγω, να συνεχίσω την καριέρα μου.' Είναι 'συνεχίζουμε τις δουλειές μας ως συνήθως'".

  8. #18
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Όσκαρ Πιστόριους: «Μια ματιά στα δεδομένα»

    Quote Originally Posted by EPANASTATIS24 View Post
    Απλά να σημειώσω τα εξής:

    1) Αν πιστεύεις στην ελεύθερη βούληση, katia, γιατί να τον λυπηθείς? Η ελεύθερη βούλησή του πάτησε τη σκανδάλη 4 φορές σε μια γυναίκα που κρυβόταν στο μπάνιο για να γλιτώσει (αν όντως τη δολοφόνησε). Αν δεν υπάρχει η ελεύθερη βούληση, τότε ορθώς να τον συμπονέσουμε για το δύσκολο χάρτη του που τον οδήγησε στο φόνο.

    2) Γιατί να νιώσω συμπόνοια για κάποιον που η ζωή αντάμειψε τον αγώνα του και του χάρισε διασημότητα, χρήματα, άνεση, ερωτική ζωή και παγκόσμιο κύρος? Να νιώσω συμπόνοια για χιλιάδες άτομα με ειδικές ικανότητες που το κράτος ή οι δικοί τους τα έχουν παραπετάξει και παλέυουν για την επιβίωσή τους, ναι. Αυτοί όλοι έφτασαν στο φόνο με χειρότερες συνθήκες διαβίωσης? Όχι.

    3) Αυτή η καραμέλα της σωματικής αδυναμίας, την οποία χρησιμοποιεί και οι ίδιος με τους συνηγόρους του στην απολογία (αναφέρει πάμπολλες φορές ότι ζει με προσθετικά μέλη για να προκαλέσει συγκινησιακά) σόρρυ αλλά δεν μπορώ να τη δεχτώ στην περίπτωση αυτή. Όσο ρατσιστικό είναι το να απεχθάνομαι ένα άτομο χωρίς πόδια, άλλο τόσο ρατσιστικό είναι και να δικαιολογώ την άσχημη συμπεριφορά του βάσει της αδυναμίας του. Αν με βρίσει ένα άτομο με ειδικές ανάγκες, που έχει επάρκεια νοητική, θα θυμώσω μαζί του, αυτό σημαίνει ισότιμη μεταχείριση, δε θα σκεφτώ: Έλα μωρέ, δεν έχει πόδια, άστον να πει και κάτι παραπάνω.

    4) Όλοι οι εγκληματίες έχουν σίγουρα ένα ψυχολογικό και οικογενειακό backround, αυτό δεν το αμφισβητώ. Αλλά ο τύπος, κατά τη δική μου άποψη πάντα, απλά είχε την εντύπωση ότι μπορεί να ασκεί εξουσία και έλεγχο χωρίς συνέπειες. Γι' αυτό άλλαζε τα μοντέλα σαν τα πουκάμισα, γι 'αυτό είχε κατηγορηθεί και για άλλες επιθέσεις στο παρελθόν, γι' αυτό δεν είχε άδεια οπλοκατοχής και τόσα άλλα. Αν τον είχε θολώσει η μεγάλη διασημότητα και ο υπερβολικός θαυμασμός και νόμιζε ότι έχει το ακαταλόγιστο, τότε λογικά πληρώνει την επηρμένη συμπεριφορά του. Δε διαχειρίστηκε καθόλου σωστά τα δώρα με τα οποία τον αποζημίωσε η ζωή απέναντι στο σωματικό έλειμμα που είχε.

    Κλείνοντας, να παραθέσω τα λόγια του εισαγγελέα Γκέρι Νέλ στην ακροαματική διαδικασία για τη συμπεριφορά του Πιστόριους με ένα απόσπασμα ενός άρθρου:

    "
    Ο εισαγγελέας εξέφρασε σήμερα τη λύπη του λέγοντας ότι ο κατηγορούμενος δεν έχει αντιληφθεί το μέγεθος του εγκλήματός του.



    "Δεν είδα πουθενά (...) δεν άκουσα εκ μέρους του ένα, 'Παραδέχομαι πως προκάλεσα παρανόμως ένα θάνατο'", είπε ο εισαγγελέας Γκέρι Νελ εκτιμώντας πως τα δάκρυα του Πιστόριους στο δικαστήριο δείχνουν περισσότερο ότι λυπάται για τον εαυτό του παρά τύψεις.


    Σχετικά με το αίτημα του διάσημου αθλητή να αποφυλακιστεί με εγγύηση, ο Γκέρι Νελ ήταν ιδιαίτερα σαρκαστικός. "Αυτό που διαβάζουμε είναι το εξής: 'Δώστε μου το διαβατήριό μου. Αφήστε με να βγω, να συνεχίσω την καριέρα μου.' Είναι 'συνεχίζουμε τις δουλειές μας ως συνήθως'".
    Καλησπέρα φίλε «επαναστάτη» .
    Και βέβαια πιστεύω στην ελεύθερη βούληση. Όσο και να διαβάσεις τα κείμενά μου, σχετικά με τον Πιστόριους, πουθενά δεν υποστηρίζω το αντίθετο . Πιστεύω πως αν διέπραξε τον φόνο (όπως δείχνει μέχρι τώρα), τότε πρέπει να αποδοθεί δικαιοσύνη. Στο κάτω-κάτω υπάρχει μία νέα γυναίκα που έφυγε από την ζωή και αυτό δεν είναι απλώς μια λεπτομέρεια. Είναι η ουσία.
    Ένας άνθρωπος που μπόρεσε να ξεπεράσει τον εαυτό του, σίγουρα δεν υπολείπεται μυαλού και κρίσης.

    Κανείς δεν σε υποχρεώνει να λυπηθείς τον Όσκαρ ή να έχεις έλεος για εκείνον. Ο καθένας νιώθει σύμφωνα με την ποιότητα της δικής του ψυχής , που δεν είναι καλύτερη ή χειρότερη από του καθενός μας. Είναι απλώς διαφορετική.

    Προσωπικά κατανοώ τον ψυχισμό του Πιστόριους και δεν μου κάνουν εντύπωση ούτε η βία , ούτε η ανάγκη της υπεραναπλήρωσης που συντηρούσε μέσα από την σχέση του με μοντέλα, όπως λες. Αντίθετα, όλα όσα στα οποία αναφέρεσαι, αποδεικνύουν αυτό ακριβώς που καταλαβαίνω. Και λυπάμαι. Λυπάμαι βαθιά για αυτόν τον άνθρωπο. Λυπάμαι και για όλους τους ανθρώπους που μια βαριά ιστορία , είτε σωματική , είτε ψυχική , καθορίζει την ζωή τους και την ευκαιρία να περάσουν από αυτήν την ζωή ευτυχισμένα. Να κάνουν ειρήνη με τον εαυτό τους.

    Δεν υπαινίχθηκα την ατιμωρησία. Μιλώ για ενσυναίσθηση σε ένα κόσμο που βλέπει μόνο ποιος φταίει και όχι ΤΙ φταίει. Αυτόν τον κόσμο που ζούμε, έτσι όπως αυτός είναι. Σου αρέσει?
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  9. Re: Όσκαρ Πιστόριους: «Μια ματιά στα δεδομένα»

    [QUOTE=katiakiss;152385]Καλησπέρα φίλε «επαναστάτη»
    Προσωπικά κατανοώ τον ψυχισμό του Πιστόριους και δεν μου κάνουν εντύπωση ούτε η βία , ούτε η ανάγκη της υπεραναπλήρωσης που συντηρούσε μέσα από την σχέση του με μοντέλα, όπως λες. Αντίθετα, όλα όσα στα οποία αναφέρεσαι, αποδεικνύουν αυτό ακριβώς που καταλαβαίνω. Και λυπάμαι. Λυπάμαι βαθιά για αυτόν τον άνθρωπο. Λυπάμαι και για όλους τους ανθρώπους που μια βαριά ιστορία , είτε σωματική , είτε ψυχική , καθορίζει την ζωή τους και την ευκαιρία να περάσουν από αυτήν την ζωή ευτυχισμένα. Να κάνουν ειρήνη με τον εαυτό τους.


    Συμφωνώ και κατανοώ ότι ο οιοσδήποτε για να φτάσει στο έγκλημα έχει μια (προ)ιστορία. Αλλά θα λυπηθώ - προσωπικά - περισσότερο εκείνον που τη συμπλεγματική επιθετικότητά του την κατηύθυνε στον εαυτό του (ως αυτοκαταστροφή) παρά στο συνάνθρωπό του (ως εγκληματική ενέργεια).

 

 
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads