s
Λεμουρία - Μια χαμένη Ήπειρος - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 11 to 18 of 18
  1. #11
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    24

    Re: Λεμουρία - Μια χαμένη Ήπειρος

    Συγχαρητήρια όχι μόνο για το άρθρο σας αυτό αλλά και για όλα όσα έχω διαβάσει. Είστε ένας πολύ σοβαρός λόγος για να παρακολουθεί κανείς την ιστοσελίδα αυτή η οποία είναι ούτως ή άλλως πολύ ενδιαφέρουσα. Ευχαριστούμε πολύ και περιμένουμε κι άλλα τέτοια ωραία άρθρα.

  2. #12
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Χολαργός, Αθήνα
    Posts
    131

    Re: Λεμουρία - Μια χαμένη Ήπειρος

    Πολύ ωραίο κείμενο, αλλά εξακολουθώ να έχω την απορία: γιατί όλοι αυτοί οι κατά καιρούς αξιόλογοι ερευνητές δεν παρουσιάζουν της αποδείξεις τους στο ευρί κοινό; Σοβαρές και αδιάψευτες αποδείξεις, για να ησυχάσουμε και εμείς από τις συνεχείς υποθέσεις του καθενός;

    Δεν ξέρω πια, αυτό το "ταξίδεψε σε όλον τον κόσμο και από μελέτες του σε αρχαία κείμενα, κατέληξε στο ότι...." με έχει κουράσει πολύ σε όλα αυτά τα θέματα. Γιατί, πώς είναι δυνατόν να έχει τόσο συγκεκριμένες πληροφορίες (περί της βλάστησης, του πληθυσμού, του πολιτισμού), χωρίς να έχει σοβαρά ιστορικά στοιχεία στα χέρια του;

    Αναγνωρίζω βέβαια ότι θα υπάρχει έντονη διαμάχη μεταξύ αυτών και των ιστορικών. Πόσο μάλλον, άμα εμπλέκονται και τα "συμφέροντα" και οι γνωστές θεωρίες περί συνομωσίας κλπ.

    Επίσης, όσον αφορά εκείνα τα κείμενα, γιατί δεν μπορεί να τα βγάλει από τους ναούς, έστω και με την μορφή φωτογραφιών;
    Ετεη δε ουδεν ιδμεν εν βυθω γαρ η αληθεια...

  3. #13
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: Λεμουρία - Μια χαμένη Ήπειρος

    Αγαπητέ Deodonus

    Σύμφωνα με τον συγγραφέα, δεν του επέτρεψαν οι ιερείς να βγάλει τα κείμενα έξω από τον ναό. Στην ουσία, ούτε οι ίδιοι τα άγγιζαν. Αλλά τους έπεισε να συμμετέχει στο έργο της συντήρησης. Αν και αυτό σίγουρα φέρνει σε δύσκολη θέση τους άλλους ερευνητές, που θα ήθελαν ένα πιο απτό στοιχείο, οι πληροφορίες που μας δίνει στο βιβλίο, η σύγκριση με άλλα μέρη του κόσμου, καταλήγουν σε συμπεράσματα που δείχνουν πως υπάρχει ένας κοινός ιστός μεταξύ διαφόρων τόπων και πολιτισμών. Αυτό δεν αμφισβητείται εύκολα. Έστω και με αμφιβολία για κάποια σημεία, έχουμε ενδείξεις πως δεν είναι η ιστορία όπως μας την διδάσκουν.

    Με ενδιαφέρει πολύ η ιστορία της Λατινικής Αμερικής. Στις ¶νδεις υπάρχει μουσείο με ιδιωτική πρωτοβουλία, που δυστυχώς οι επίσημοι ιστορικοί αρνούνται να μελετήσουν στην εγκυρότητά του και να εκφέρουν γνώμη. Γιατί φαίνεται αληθινό στα στοιχεία του και τότε, θα ανατραπούν πολλές ανόητες θεωρίες περί "αγρίων" και "απολίτιστων φυλών" που έζησαν εκεί παλιά. Κάποιες φυλές έκαναν μέχρι και εγχειρήσεις εγκεφάλου και καισαρικής τομής, όπως στην Αίγυπτο. Αλλά φαίνεται πως είναι πιο εύκολο να αγνοούμε στοιχεία, παρά να ανατρέψουμε κάποια παραμύθια της ιστορίας.

    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου

  4. #14
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Χολαργός, Αθήνα
    Posts
    131

    Re: Λεμουρία - Μια χαμένη Ήπειρος

    Έχω και εγώ ακουστά την (ολοένα και πιο βάσημη) θεωρία περί της κοινής καταβολής των πολιτισμών. Και συμφωνώ σε αυτήν, όπως και στο ότι οι άνθρωποι τότε δεν ήταν και τόσο "προτώγονοι" όσο τους αποκαλούμε.

    Εγώ το βλέπω στην καλλιτεχνική έκφραση (που είναι πιο κοντά στο αντικείμενό μου). Πρόσφατα μάλιστα ανακαλύθφικε μία τοιχογραφία ηλικίας 9.000 ετών. Ας μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και οι σπηλεογραφίες, που μας πάνε πάρα πολύ πιο πίσω. Πώς είναι δυνατόν "προτώγονοι" άνθρωποι να έφτιαξαν τέτοια έργα τέχνης? Με τί τεχνική? Με τί μαστορία? Με τί "χέρι"? Δεδομένου ότι "όλη μέρα κινηγούσαν από'δω και από'κει"? Μου είναι πολύ δύσκολο να το δεχθώ.

    Αυτό που παρουσιάζω είναι κυρίως το παράπονό μου, ότι δεν δίνεται η σωστή σημασία σε αυτές τις έρευνες, για τον έναν ή τον άλλον λόγο (μην καταστρέψουμε και το μεγαλείο της ευρωπαϊκής αναγέννησης, που δείχνει την "ανωτερώτητα του δυτικού πολιτισμού σε αντίθεση με όλο τον άλλον πλανήτη"...αν το σκεφτεί κανείς έτσι...). Και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα οι όποιες σοβαρές και αξιόλογες έρευνες να χάνονται μέσα σε ένα κάρο επιπόλεα συμπεράσματα του καθενός, ψεύτικες ιστορίες, λάθος ερμνηνίες και φαντασιοπληξίες.

    Ετεη δε ουδεν ιδμεν εν βυθω γαρ η αληθεια...

  5. #15
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: Λεμουρία - Μια χαμένη Ήπειρος

    Quote Originally Posted by Deodonus View Post


    Αυτό που παρουσιάζω είναι κυρίως το παράπονό μου, ότι δεν δίνεται η σωστή σημασία σε αυτές τις έρευνες, για τον έναν ή τον άλλον λόγο (μην καταστρέψουμε και το μεγαλείο της ευρωπαϊκής αναγέννησης, που δείχνει την "ανωτερώτητα του δυτικού πολιτισμού σε αντίθεση με όλο τον άλλον πλανήτη"...αν το σκεφτεί κανείς έτσι...). Και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα οι όποιες σοβαρές και αξιόλογες έρευνες να χάνονται μέσα σε ένα κάρο επιπόλεα συμπεράσματα του καθενός, ψεύτικες ιστορίες, λάθος ερμηνείες και φαντασιοπληξίες.

    Αγαπητέ φίλε

    Έχω κι εγώ την ίδια άποψη και συμφωνώ μαζί σας. Δυστυχώς, η ιστορία γράφεται από τους δυνατούς της εκάστοτε εποχής, εκείνους που αρέσκονται στο να ρυθμίζουν την τύχη των λαών. Είναι κρίμα...

    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου

  6. #16

    Re: Λεμουρία - Μια χαμένη Ήπειρος

    συμφωνω με την Λιλλιαν..καιρος να αλλαξει αυτο..

  7. #17
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Λεμουρία - Μια χαμένη Ήπειρος

    Η ιστορική μελέτη είναι λίγο δύσκολη σε αυτές τις περιπτώσεις... Τα ιστορικά στοιχεία μπερδεύονται πολλές φορές με παραδόσεις εσωτεριστικές και δεν μπορεί να ξεχωρίσει κανείς εύκολα την ιστορία από το μύθο. Οι παραδόσεις του εσωτερισμού που μιλούν για ρίζες φυλές μιλούν για εμφάνιση της τρίτης ρίζας φυλής εκατομμύρια χρόνια πριν την εποχή μας... Η χρονολόγηση αυτή δεν ταυτίζεται βεβαίως με τη χρονολόγηση των 26.000 ετών που από ό,τι κατάλαβα αναφέρει αυτός ο συγγραφέας...

    Πιθανότατα υπήρχαν χαμένες ήπειροι και πολιτισμοί που δεν ξέρουμε, αλλά η ιστορική έρευνα πρέπει να προχωρήσει σταδιακά και να ξεδιαλύνει τα στοιχεία που αφορούν το πρόσφατο παρελθόν μας από τυχόν παραδόσεις που αφορούν τη μεταφυσική καταγωγή της ανθρώπινης φυλής...

    Διαφορετικά χανόμαστε λίγο και ανακατεύουμε πράγματα διαφορετικά μεταξύ τους, όπως είναι της μόδας λίγο σήμερα (βλέπε εκπομπές που συνδέουν το χριστιανισμό, τους Έψιλον και τους εξωγήινους όλα σε μία ομπρέλα)...

    Θα ήταν ενδιαφέρον, εάν και εφόσον το επιθυμούν μέλη να οργανώσουμε μία ομάδα μελέτης που σιγά σιγά μπορεί να εμφανίζει αναφορές σε τέτοια θέματα μέσα από το site...

    Αν θέλει η κυρία Σίμου μπορεί να μας υποδείξει και θέματα για μελέτη...
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  8. Re: Λεμουρία - Μια χαμένη Ήπειρος

    Quote Originally Posted by Βασίλης Παπαδολιάς View Post
    .....
    Διαφορετικά χανόμαστε λίγο και ανακατεύουμε πράγματα διαφορετικά μεταξύ τους, όπως είναι της μόδας λίγο σήμερα (βλέπε εκπομπές που συνδέουν το χριστιανισμό, τους Έψιλον και τους εξωγήινους όλα σε μία ομπρέλα)...
    ...
    Πράγματι, από το ένα άκρο έχουμε φτάσει στο άλλο. Παλαιότερα η πρόσβαση στην πληροφορία (και η διακίνησή της) ήταν ένα ζήτημα έως και πολύ επικίνδυνο, ενίοτε. Τώρα πια, με την υπερπροσφορά της καταλήγουμε εν τέλει και πάλι στο ίδιο αποτέλεσμα λόγω της αντικειμενικής αδυναμίας μας να αναλύσουμε τις πληροφορίες.
    Έπεσε πρόσφατα στα χέρια μου μια ...τριλογία γνωστού τηλεπωλητή και τα συναισθήματα που μου δημιουργήθηκαν κυμάνθηκαν από αυτά που προκαλούν σπαρταριστά γέλια, έως (δυστυχώς) ...ανείπωτη θλίψη. Πολλοί όμως τα γραφόμενά του τα θεωρούν δεδομένα και πραγματικότητα
    Όποιο μέλλον και να ζήσω, πάντα βρίσκω παρελθόν μπροστά μου...

 

 
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads