s
Όταν ο Mickey πήγε σε Αστρολόγο - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 11 to 20 of 22
  1. #11

    Re: Όταν ο Mickey πήγε σε Αστρολόγο

    Ταξιδιάρικο και πανέξυπνο..συγχαρητήρια.

    Στέλιος

  2. #12
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Όταν ο Mickey πήγε σε Αστρολόγο

    Ευχαριστώ πολύ για την ενθουσιώδη υποδοχή του άρθρου. Η αλήθεια είναι ότι δεν το περίμενα να γράψω κάτι τέτοιο και το διασκέδασα πραγματικά. Και βέβαια για μια ακόμα φορά με εντυπωσίασε η αστρολογία. Το πως ταιριάζει δηλαδή η γέννηση ακόμα και ενός καρτούν με τα χαρακτηριστικά που τον καθιέρωσαν όλα αυτά τα χρόνια.

    Κώστα, ο 4ος οίκος είναι γωνιακός οίκος και οι ενέργειες (πλανήτες) που υπάρχουν εκεί βγαίνουν στην προσωπικότητά μας έστω ασυνείδητα. Οι ενέργειες που απωθούμε είναι στον 7ο οίκο (τις ψάχνουμε στους άλλους) και στον 12ο (τις θάβουμε μέσα μας). Ειδικά αν ο πλανήτης δεν έχει όψεις με άλλους, όπως στην περίπτωση του Μίκυ, δυσκολεύεται πολύ να ενσωματωθεί. Βέβαια αν είναι σε σύνοδο με τον Ωροσκόπο αλλάζει κάπως το πράγμα.

    Κάτια, ειλικρινά σε ευχαριστώ για την τιμή που μου έκανες να σχολιάσεις το άρθρο από τις διακοπές σου. Καλά ο Ροζ Πάνθηρας ήταν άλλη κλάση, απίστευτη πρωτοπορία. Βέβαια δεν φθάρηκε και τόσο πολύ με συνεχόμενες, ταινίες, σειρές στην τηλεόραση, κόμικς κλπ.

  3. #13

    Re: Όταν ο Mickey πήγε σε Αστρολόγο

    Πολύ ωραίο άρθρο, ευφάνταστο και διασκεδαστικό!Θα ήθελα να γράψετε και άλλα παρόμοια με τους αγαπημένους μας ήρωες στο μέλλον. Ευχαριστούμε!

  4. #14

    Re: Όταν ο Mickey πήγε σε Αστρολόγο

    Κώστα, ο 4ος οίκος είναι γωνιακός οίκος και οι ενέργειες (πλανήτες) που υπάρχουν εκεί βγαίνουν στην προσωπικότητά μας έστω ασυνείδητα. Οι ενέργειες που απωθούμε είναι στον 7ο οίκο (τις ψάχνουμε στους άλλους) και στον 12ο (τις θάβουμε μέσα μας)
    Αυτή είναι η παραδοσιακή άποψη. Η επιστημονική όμως έρευνα των Γκωγκλαίν ανέδειξε τους οίκους 12, 9, 3 και 6 (με σειρά ιεραρχίας) ως τους οίκους όπου εκδηλώνονται εντονότερα τα πλανητικά χαρακτηριστικά. Ανέδειξε δηλαδή το σημείο μετά την ανατολή, το μεσουράνημα και τη δύση και όχι το σημείο πριν από αυτά. Και εάν το καλοσκεφτούμε στον 1ο οίκο τα φώτα και οι πλανήτες είναι "θαμμένοι" στην ατομική φύση του καθενός, όταν όμως περνάνε πάνω από τον ορίζοντα, ανατέλλοντας από τον 12ο οίκο οι ενέργειές τους ισχυροποιούνται και εκδηλώνονται πιο συνειδητά και πιο συλλογικά (πολλοί μεγάλοι ηγέτες και προσωπικότητες είχαν τον ήλιο και πλανήτες στον 12ο οίκο).


    Όσον αφορά τον ανατέλλοντα γενέθλιο Κρόνο του φίλου Mickey (13η μοίρα Τοξότη) αφενός δείχνει την "καρμική" του σχέση με τον δημιουργό του (ο Disney γεννήθηκε με Ήλιο στην 12η μοίρα στον Τοξότη, ενώ τόνιζε ότι ο Μίκυ ήταν το alter-ego του και η σημαντικότερη δημιουργία της ζωής του) και αφετέρου υποδηλώνει και την καθιέρωσή του ως αρχετυπικό σύμβολο στη συλλογική συνείδηση πολλών γενεών (ο 12ος γενικώς μπορεί να συσχετιστεί με τον κόσμο των αρχετύπων αλλά και ειδικώς με τον κινηματογράφο, ως τέχνη μέγιστης υποβολής ιδεών, φαντασιών και συναισθημάτων) αλλά και ως αντικείμενο μέγιστης ανά τον κόσμο εμπορικής αξίας και εκμετάλλευσης.

    Είναι βέβαια μεγάλη συζήτηση για όλα αυτά...

  5. #15

    Re: Όταν ο Mickey πήγε σε Αστρολόγο

    Κώστα καλησπέρα.Ο Ηλιος μου και Ερμής μου του 12ου σε ευχαριστούμε θερμότατα!!!
    Μου΄φτιαξες τη μέρα. Η γενέθλια απομόνωση μου και καταχνιά σε εκτιμά βαθύτατα:clapping:
    Victory

  6. #16

    Re: Όταν ο Mickey πήγε σε Αστρολόγο

    Πολύ καλό και πρωτότυπο άρθρο, Δημήτρη. Σε ευχαριστούμε.

  7. #17
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Όταν ο Mickey πήγε σε Αστρολόγο

    Quote Originally Posted by Κώστας View Post
    Αυτή είναι η παραδοσιακή άποψη. Η επιστημονική όμως έρευνα των Γκωγκλαίν ανέδειξε τους οίκους 12, 9, 3 και 6 (με σειρά ιεραρχίας) ως τους οίκους όπου εκδηλώνονται εντονότερα τα πλανητικά χαρακτηριστικά. Ανέδειξε δηλαδή το σημείο μετά την ανατολή, το μεσουράνημα και τη δύση και όχι το σημείο πριν από αυτά. Και εάν το καλοσκεφτούμε στον 1ο οίκο τα φώτα και οι πλανήτες είναι "θαμμένοι" στην ατομική φύση του καθενός, όταν όμως περνάνε πάνω από τον ορίζοντα, ανατέλλοντας από τον 12ο οίκο οι ενέργειές τους ισχυροποιούνται και εκδηλώνονται πιο συνειδητά και πιο συλλογικά (πολλοί μεγάλοι ηγέτες και προσωπικότητες είχαν τον ήλιο και πλανήτες στον 12ο οίκο).


    Όσον αφορά τον ανατέλλοντα γενέθλιο Κρόνο του φίλου Mickey (13η μοίρα Τοξότη) αφενός δείχνει την "καρμική" του σχέση με τον δημιουργό του (ο Disney γεννήθηκε με Ήλιο στην 12η μοίρα στον Τοξότη, ενώ τόνιζε ότι ο Μίκυ ήταν το alter-ego του και η σημαντικότερη δημιουργία της ζωής του) και αφετέρου υποδηλώνει και την καθιέρωσή του ως αρχετυπικό σύμβολο στη συλλογική συνείδηση πολλών γενεών (ο 12ος γενικώς μπορεί να συσχετιστεί με τον κόσμο των αρχετύπων αλλά και ειδικώς με τον κινηματογράφο, ως τέχνη μέγιστης υποβολής ιδεών, φαντασιών και συναισθημάτων) αλλά και ως αντικείμενο μέγιστης ανά τον κόσμο εμπορικής αξίας και εκμετάλλευσης.

    Είναι βέβαια μεγάλη συζήτηση για όλα αυτά...

    Κώστα ειλικρινά με εκπλήσσεις. Σε είχα για τελείως παραδοσιακό στην αστρολογία αφού έχεις υπερασπιστεί με επιμονή όσα έγραψε ο Πτολεμαίος και ακόμα έχεις γράψει ότι κακώς η σύγχρονη αστρολογία θεωρεί τον Πλούτωνα κυβερνήτη του Σκορπιού. Τώρα όμως βλέπω ότι είσαι πολύ πρόθυμος να απορρίψεις την παραδοσιακή ισχύ των γωνιακών οίκων εξαιτίας της στατιστικής έρευνας των Gauquelins.

    Από την έρευνα των Gauquelins έχουν περάσει αρκετές δεκαετίες αλλά ακόμα σήμερα δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος σοβαρός αστρολόγος παγκοσμίως που να θεωρεί ότι οι πλανήτες ισχυροποιούνται στον 12ο σε σχέση με τον 1ο. Και αυτό δεν το κάνουν επειδή είναι κολλημένοι στην παράδοση αλλά επειδή αυτό βλέπουν καθημερινά στους χάρτες που εξετάζουν. ¶λλωστε σύμφωνα με τους Gauquelins ο Μίκυ θα έπρεπε να είχε γίνει επιστήμονας αφού στην έρευνα τους βρήκαν ότι ο Κρόνος στον 12ο είναι χαρακτηριστικό των επιστημόνων. Φυσικά ο Μίκυ καμία σχέση δεν έχει με επιστήμονα. Επίσης αυτό που αναφέρεις ότι οι πλανήτες στον 12ο ισχυροποιούνται επειδή ανεβαίνουν πάνω από τον ορίζοντα και εκδηλώνονται συλλογικά, ουσιαστικά ανατρέπεται από την σχετικά μεγαλύτερη ισχύ του 6ου σε σχέση με τον 7ο (πάντα σύμφωνα με την έρευνα των Gauquelins).

    Να πω βέβαια ότι δεν απορρίπτω την στατιστική έρευνα των Gauquelins. Χρειάζονται οι έρευνες αυτές και μακάρι να είχαμε κι άλλες. Αλλά μην ξεχάσουμε όσα ξέραμε και όσα βλέπουμε στο όνομα μια έρευνας. Θα επιμείνω λοιπόν ότι οι πλανητικές ενέργειες στον 12ο είναι καταρχήν «θαμμένες». Βέβαια αν κάποιος έχει το θάρρος να ψάξει εκεί μπορεί να βρει θησαυρούς, να τους φέρει στην επιφάνεια και τότε να τους εκδηλώσει στο συλλογικό πεδίο, όπως γράφεις κι εσύ. Σε αντιδιαστολή με τους πλανήτες στον 1ο που εκδηλώνονται εύκολα αλλά πάντα ατομικά. Όμως θέλει πολύ ψάξιμο αφού καταρχήν η πρόσβαση στις ενέργειες αυτές είναι κρυμμένη. ¶λλωστε ας μην ξεχνάμε ότι και η έρευνα των Gauquelins δεν έγινε σε αυτό ακριβώς που λέμε «καθημερινούς ανθρώπους» αλλά σε αθλητές, ηθοποιούς, επιστήμονες, συγγραφείς και αυτό που έδειξε είναι καταρχήν η ισχύς των γωνιών του χάρτη αφού οι πλανήτες ήταν σε σύνοδο με τις γωνίες, έστω κυρίως από 12ο, 9ο κλπ.

    Η επισήμανση σου για τη σύνοδο του Κρόνου του Μίκυ με τον Ήλιο του «μπαμπά» του είναι σημαντική και σΆ ευχαριστώ αλλά φαντάζομαι συμφωνείς ότι δεν αρκεί ένας Κρόνος στο 12ο για «την καθιέρωσή του ως αρχετυπικό σύμβολο στη συλλογική συνείδηση πολλών γενεών». Νομίζω η συνάστρια με τον χάρτη των ΗΠΑ εξηγεί καλύτερα τη συγκεκριμένη σχέση. Όσο για τη συσχέτιση που αναφέρεις του 12ου οίκου με τον κινηματογράφο, δεν το έχω υπόψη μου και η αλήθεια είναι ότι είμαι λίγο διστακτικός να ενστερνιστώ την άποψη σου.

    Τέλος να πω ότι δεν χρειάζεται να αναλύσουμε εδώ τα του 12ου οίκου. Υπάρχει σχετικό άρθρο στο φόρουμ, στο link

    http://www.myhoroscope.gr/99-%E1%ED%...%EA%EF%FD.html

    όπου μάλιστα γίνεται και αναφορά στην έρευνα των Gauquelins. Αν δεν σε έχω πείσει με τα παραπάνω και θέλεις μπορούμε να συνεχίσουμε την κουβέντα εκεί.

  8. #18

    Re: Όταν ο Mickey πήγε σε Αστρολόγο

    Συμφωνώ με τις θέσεις του Δημήτρη για τον 12ο οίκο. Ως προς την καθιέρωση του Μίκυ ως αρχετυπικό σύμβολο στην συλλογική συνείδηση πολλών γενεών, αυτή την αποδίδω στην Σελήνη του Μίκυ στον 12ο οίκο. Προσωπικά, την θεωρώ σε σύνοδο με την ακμή του 12ου. Η Σελήνη αυτή στο 12ο οίκο είναι μάλιστα σε τετράγωνο με τον Ποσειδώνα και σε τρίγωνο με τον Ουρανό.

    Την ταυτόχρονη παρουσία του Κρόνου και της Σελήνης στον 12ο οίκο του Μίκυ, την ερμηνεύω ως εξής από τα προσωπικά μου βιώματα (αφού ως παιδί ήμουν φανατική αναγνώστρια του): ενώ οι ιστορίες του Μίκυ ήταν στην ουσία μια αυστηρή επάναληψη της ίδιας δόμης (Κρόνος) που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί τελικά ανιαρή, ασκούσε μια εθιστική επίδραση πάνω μου (Σελήνη στον 12ο σε τετράγωνο με τον Ποσειδώνα) που με έκανε να τις διαβάζω μανιωδώς.

  9. #19

    Re: Όταν ο Mickey πήγε σε Αστρολόγο

    Κώστα ειλικρινά με εκπλήσσεις. Σε είχα για τελείως παραδοσιακό στην αστρολογία αφού έχεις υπερασπιστεί με επιμονή όσα έγραψε ο Πτολεμαίος και ακόμα έχεις γράψει ότι κακώς η σύγχρονη αστρολογία θεωρεί τον Πλούτωνα κυβερνήτη του Σκορπιού. Τώρα όμως βλέπω ότι είσαι πολύ πρόθυμος να απορρίψεις την παραδοσιακή ισχύ των γωνιακών οίκων εξαιτίας της στατιστικής έρευνας των Gauquelins.
    Δεν τάσσομαι υπέρ καμίας σχολής Δημήτρη. Η θέση του Πτολεμαίου που υπερασπιζόμουν είναι το ότι συγκεκριμένες ζωδιακές και πλανητικές ενέργειες φαίνεται να επηρεάζουν συγκεκριμένους τόπους. Στους δε μετα-κρόνιους σαφώς και αναγνωρίζω τη δυναμική τους (καθώς και την σχέση Ουρανού-Υδροχόου και Ποσειδώνα-Ιχθύων), όμως θεωρώ τον ¶ρη πραγματικό κυβερνήτη του Σκορπιού για διάφορους λόγους (ένας εκ των οποίων είναι ότι αντιβαίνει στην αρμονική διαδοχή ζωδίων-κυβερνητών και ένας άλλος διότι ο πλανήτης ¶ρης, όπως τον έχω βιώσει, σχετίζεται τέλεια με τον αρχετυπικό Σκορπιό).

    Για να μην σας μπερδεύω, δέχομαι πλήρως αρκετά απ’όσα αποδίδουν οι αστρολόγοι στον 12ο οίκο (συγγνώμη Victory εάν σε απογοητεύω, κι εγώ έχω Ερμή και Αφροδίτη στο 12άρι). Δεν αρνούμαι ούτε το ότι είναι μοναχικός οίκος, ούτε ότι σχετίζεται με σκοτεινές υποθέσεις, σύγχυση αισθημάτων και αρνητικά συναισθήματα (ίσα-ίσα το βιώνω πάντα κατά την διέλευση του Ηλίου από τον 12ο μου, όπως και όλοι μας υποθέτω).

    Γνωρίζουμε όμως ότι κανένας οίκος δεν κρίνεται μονόπλευρα, ούτε και «δαιμονοποιείται» ανεπιστρεπτί. Και μπορώ να πω με βεβαιότητα πως όταν υποχωρεί η επιρροή του «κακού δαίμονα» του 12ου οίκου τότε η κάθε πλανητική ενέργεια «ανθίζει» και εκδηλώνεται -μέσα στον ίδιο αυτόν οίκο- με μία εκπληκτική ισχύ και δημιουργικότητα.

    Οι δε πλανήτες στον 1ο οίκο σαφώς και δραστηριοποιούνται έντονα, αυτό κανείς δεν το αρνείται. Ακριβώς όμως επειδή το συλλογικό τους κομμάτι πλέον εκεί εξατομικεύεται δεν μπορώ να φανταστώ μία εμβληματική ή αρχετυπική μορφή που προβάλλει τον εαυτό της ή το έργο της στο σύνολο (μιας και περί Μίκυ ο λόγος) να έχει εντονότερο 1ο παρά 12ο οίκο!

    Ο αρχετυπικός επιστήμονας είναι πιο πιθανό είναι να έχει Κρόνο στον 12ο παρά στον 1ο, ο αρχετυπικός πρωταθλητής ¶ρη στον 12ο, ο καλλιτέχνης Αφροδίτη στον 12ο και ο αρχετυπικός πολιτικός -γιατί όχι- Ουρανό στον 12ο.

    Γι’αυτό και δεν θεωρώ τυχαία τα ευρήματα των Γκωγκλαίν. Το ότι αφορούσαν αποκλειστικά καταξιωμένους επαγγελματίες δεν νομίζω να αφαιρεί κάτι από την δυναμική του ευρήματος.

    Οι «ατσάλινοι» και «άρειου» χαρακτήρα πρωταθλητές (όπως έλεγε και ο Γκωγκλαίν) βρέθηκαν να έχουν τον ¶ρη στον 12ο οίκο με μία εξαιρετική στατιστική σημαντικότητα, εύρημα που οι αστρολόγοι δυσκολεύονται να ερμηνεύσουν μιας και η γνώμη τους είναι ότι ο ¶ρης στον 12ο είναι γενικώς αποδυναμωμένος.

    Αυτό όμως είναι κάτι που δεν ισχύει για όλους γενικά τους αθλητές (όπου η κατανομή του ¶ρη ήταν αναμενόμενη) αλλά μόνο για τους καταξιωμένους (εξου και η σημασία της γωνιακής θέσης). Που σημαίνει πως όσο πιο «αρχετυπική» είναι μία μορφή (είτε άτομο είτε φανταστικό ον), και όσο μεγαλύτερη η προβολή ή επιρροή της στο σύνολο τόσο πιο πολύ επαληθεύει τα ευρήματα του Γάλλου.

    Γι’αυτό και ειδικά στον Μίκυ θεωρώ ότι ο 12ος του φέρει μία ιδιαίτερη βαρύτητα (έχει εκεί και τη Σελήνη του, και ούτως ή άλλως είναι ο οίκος των αρχετύπων). Και θα μου ήταν μάλλον περίεργο να έβλεπα πλανήτες μαζεμένους στον 1ο οίκο του Μίκυ αντί για τον 12ο!



    ¶λλωστε σύμφωνα με τους Gauquelins ο Μίκυ θα έπρεπε να είχε γίνει επιστήμονας αφού στην έρευνα τους βρήκαν ότι ο Κρόνος στον 12ο είναι χαρακτηριστικό των επιστημόνων
    Δεν είπαν ακριβώς αυτό, είπαν ότι μεταξύ καταξιωμένων επιστημόνων ο Κρόνος συναντάται στους οίκους 12 και 9 λίγο συχνότερα από ότι αναμένεται. Δεν είπαν όμως ότι ο Κρόνος στο 12 θα είναι γενικό χαρακτηριστικό των επιστημόνων, καταλαβαίνεις τη διαφορά. Εξάλλου μιας και μιλάμε για κωμικές μορφές υπάρχουν πολλοί σπουδαίοι κωμικοί ηθοποιοί με τον Κρόνο στους gauquelain sectors (Charlie Chaplin, Benny Hill, Bill Cosby και άλλοι).

    Αλλά μην ξεχάσουμε όσα ξέραμε και όσα βλέπουμε στο όνομα μια έρευνας
    Σωστό. Η καθημερινή γνώση που αντλούν οι αστρολόγοι από τη μελέτη ωροσκοπίων είναι πολύ σημαντική στην εξαγωγή συμπερασμάτων, ασχέτως εάν δεν έχουν το χρόνο για να προβούν σε μία επιστημονική τεκμηρίωση κάποιων θέσεων. Η εν λόγω έρευνα όμως είναι μάλλον και το μοναδικό επιστημονικό επιχείρημα της αστρολογίας απέναντι σε όσους την θεωρούν αποκύημα της φαντασίας. Όπως είναι και μία έρευνα που έθεσε υπό αμφισβήτηση κάποιες εδραιωμένες απόψεις της αστρολογίας. Εάν δηλαδή πριν τους Γκωγκλαίν ρωτάγαμε τους αστρολόγους "πού πιστεύετε ότι έχουν τον ¶ρη τους οι περισσότεροι πρωταθλητές" τότε οι περισσότεροι θα ψήφιζαν μάλλον τον 10ο οίκο και τον 1ο, αλλά σχεδόν κανείς δεν θα ψήφιζε τον 12ο οίκο!

    Και το θέμα εδώ είναι η γενίκευση. Όπως δηλαδή ο Γκωγκλαίν σε καμία περίπτωση δεν είπε ότι όποιος γεννιέται με τον ¶ρη στον 12ο θα γίνει πρωταθλητής (απλώς κατέδειξε το στατιστικά σημαντικό 22% αντί του κανονικού 17% της κατανομής) έτσι και οι αστρολόγοι είναι λάθος κατά τη γνώμη μου να λένε ότι ένας πλανήτης στον 12ο είναι ντε και καλά «θαμμένος» και αποδυναμωμένος, όχι μόνο λόγω της διαφορετικότητας των όψεων κάθε ωροσκοπίου αλλά και επειδή ο 12ος από μόνος του είναι σε κάποια σημεία παρερμηνευμένος και κρύβει μία πολύ ιδιαίτερη δυναμική η οποία όταν εκδηλώνεται εκπλήσσει.


    Πάλι ξέφυγα...By the way, ψάχνοντας λιγάκι διαβάζω τώρα ότι ο Μίκυ στα πρώτα του βήματα στη μεγάλη οθόνη ήταν ένα evil cartoon για τα δεδομένα της εποχής του, με πολύ μικρή σχέση με τον συμπαθή και καλοκάγαθο ποντικούλι που θυμόμαστε! Φέρεται προσβλητικά και βίαια σε γυναίκες και ζωάκια, ενώ όταν πρωτογυρόφερνε τη Minnie σε κάποιο μπαρ συμπεριφέρεται άσχημα φτύνοντας, μεθώντας και χουφτώνοντας την μέλλουσα σύζυγό του Μετά βέβαια εξευγενίστηκε...

  10. #20

    Re: Όταν ο Mickey πήγε σε Αστρολόγο

    Κώστα, πιστεύω ότι είναι λάθος αυτή η προσέγγιση αστρολογικά.

    Οι Γκωκλαίν απομόνωσαν πλανήτες και μια χαρακτηριστική ιδιότητα τους και έκαναν μια στατιστική έρευνα χωρίς να παίρνουν υπόψη τους κανένα άλλο στοιχείο του χάρτη. Η λογική τους ήταν αθλητισμός ίσον ¶ρης, παίρνουμε αθλητές και κάνουμε μια στατιστική πού έχουν τον ¶ρη τους αλλά μόνο από οίκο. Βρήκαμε σε αυξημένα ποσοστά τον ¶ρη στον 12ο. Μπα; Πώς κι έτσι; Ο ¶ρης κανονικά έπρεπε να είναι πάνω στον ωροσκόπο ή στον 10ο οίκο κ.λπ.

    Και ρωτώ εγώ γιατί να μας εκπλήσσει αυτό και γιατί όχι ο ¶ρης στον 12ο; Ο ¶ρης μπορεί να δώσει αθλητές σε οποιοδήποτε ζώδιο ή οίκο κι αν βρίσκεται γιατί αυτό που μετρά είναι η γενικότερη δυναμική του ¶ρη μέσα στον χάρτη. Ο 10ος οίκος θα δώσει δημοσιότητα. Τον Ρονάλντο που έχει ¶ρη στον 10ο οίκο τον ξέρω κι εγώ που δεν έχω ιδέα από ποδόσφαιρο. Όμως δεν είναι όλοι οι αθλητές διάσημοι και δεν είναι όλοι οι αθλητές πρωταθλητές. Κι επίσης, εξίσου σημαντικό, δεν γίνονται όλοι αθλητές έχοντας το ίδιο κίνητρο.

    Κάποιος που έχει ¶ρη πάνω στον ωροσκόπο μπορεί να γίνει αθλητής (εκτός από την αυξημένη σωματική ενέργεια) επειδή του αρέσει ο ανταγωνισμός και το να κερδίζει, κάποιος με ¶ρη στον 5ο μπορεί να γίνει αθλητής επειδή το απολαμβάνει και κάποιος που έχει ¶ρη στον 12ο μπορεί να γίνει αθλητής επειδή αυτή την διέξοδο έχει να διοχετεύει πιο συνειδητά την ενέργεια του ¶ρη του. Οι Γκωγκλέν όμως δεν εξετάζουν κανένα άλλο στοιχείο του χάρτη.

    Δεν εξετάζουν αν ο ¶ρης στο 12ο επικοινωνεί με τον ωροσκόπο, τον Ήλιο ή την Σελήνη με κάποιο τρόπο. Για παράδειγμα, κάποιος που έχει Ήλιο στον Κριό και ¶ρη στον 12ο οίκο και η ενέργεια του ¶ρη εμποδίζεται να εξωτερικευτεί (ή έτσι πιστεύει) δεν είναι φυσικό να βρει μια διέξοδο όπως ο αθλητισμός για να την διοχετεύσει; Μάλιστα θεωρώ τον αθλητισμό μια υγιή έκφραση ενός ¶ρη στον 12ο.

    Εξάλλου, οι πλανήτες στον 12ο δεν είναι ακριβώς "θαμμένοι" με την έννοια ότι δεν εκφράζονται. Εκφράζονται κανονικά, απλώς εμείς δυσκολευόμαστε να συνειδητοποιήσουμε την έκφραση τους. Αν μια γυναίκα έχει Αφροδίτη στον 12ο δεν σημαίνει ότι δεν εκδηλώνει την αγάπη της, την γοητεία ή τον ερωτισμό της επειδή είναι "θαμμένα". Αυτό που συμβαίνει είναι ότι ενώ τα εκδηλώνει η ίδια δυσκολεύεται να συνειδητοποιεί ότι το κάνει. Ένας φίλος μου με ¶ρη στον 12ο είναι πολύ νευρικός και καυγατζής αλλά ο ίδιος πιστεύει ότι είναι ο πιο ήρεμος άνθρωπος στον κόσμο. Εκπλήσσεται πολύ όταν του λέμε ότι φωνάζει και αρπάζεται εύκολα.

    Ας μην απομονώνουμε στοιχεία του χάρτη και να δημιουργούμε απλοποιημένες "συνταγές". Η ουσία της αστρολογίας είναι να κατανοούμε τις συνολικές ενέργειες ενός χάρτη και πού τις κατευθύνει το άτομο και γιατί.

 

 
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads