s
Αναιρετική μοίρα (29η) - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 11 to 19 of 19
  1. #11

    Re: H 29η μοίρα....!

    Φαντάζομαι, απο τα post που προηγήθηκαν, οτι σημαντικότερη βαρύτητα παίζουν οι πλανήτεs στην συγκεκριμένη μοίρα.....
    τι γίνεται όμωs όταν ο ωροσκόποs κάποιου βρίσκεται στην 29 μοίρα στον ζυγό????μπορεί κάποιοs να με βοηθήσει???????????

  2. #12
    Join Date
    Nov 2005
    Όνομα:
    Κυριακή
    Location
    αλλου κι αλλου...
    Posts
    872

    Re: H 29η μοίρα....!

    Quote Originally Posted by ryssa View Post
    Φαντάζομαι, απο τα post που προηγήθηκαν, οτι σημαντικότερη βαρύτητα παίζουν οι πλανήτεs στην συγκεκριμένη μοίρα.....
    τι γίνεται όμωs όταν ο ωροσκόποs κάποιου βρίσκεται στην 29 μοίρα στον ζυγό????μπορεί κάποιοs να με βοηθήσει???????????

    Απ οσο θυμαμαι απο αναλογες συζητησεις και αποριες, σημαινει απλα οτι εχεις ωροσκοπο Ζυγο και τιποτε αλλο. Κατ επεκτασιν ομως, το ζωδιο του Σκορπιου θα καταλαμβανει ολο τον 1ο οικο. Αν εχεις πλανητες σ αυτο το ζωδιο, θα δωσει εμφανη επιρροη απο τα χαρακτηριστικα του Σκορπιου.
    Αλλωστε το ειπες και μονη σου. Οι κρισιμες κλπ. μοιρες αφουν καθαρα πλανητες και πλανητοειδεις και οχι σημεια [ωροσκοπο, μεσουρανημα, κορυφη, δεσμους Σεληνης κλπ.]
    Ονειρευόμουν απέραντες θάλασσες και ανοιχτούς ορίζοντες...
    ... οταν αρχισε να χτυπαει το ξυπνητήρι....

  3. #13
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    257

    Re: H 29η μοίρα....!

    τι γίνεται όταν σε πρόοδο ή σε Ηλιακή Επιστροφή έχουμε πλανήτες στην 29η μοίρα

  4. #14
    Join Date
    Jun 2008
    Όνομα:
    Γιάννα
    Location
    Αθηνα
    Posts
    356

    Re: H 29η μοίρα....!

    Quote Originally Posted by GIRL View Post
    τι γίνεται όταν σε πρόοδο ή σε Ηλιακή Επιστροφή έχουμε πλανήτες στην 29η μοίρα
    Ισχυουν οτι εχουν αναφερθει στο θεμα αυτο ...αλλα μονο για την συγκεκριμενη χρονια ή την περιοδο στα προοδευτικα
    Το καλό με τα μεγάλα λόγια είναι….
    ότι μπορούν να κρυφτούν πίσω τους ….μικροί άνθρωποι.

  5. #15

    Re: Δίας στην 29η μοίρα....είναι πρόβλημα?

    Quote Originally Posted by water View Post
    Καλησπέρα.

    Θα ήθελα να ρωτήσω, κάτι αν ξέρει κάποιος...

    Δια Rx στην 29,11 του Καρκίνου στον έβδομο οίκο.
    Η μόνες όψεις που κάνει είναι:
    A) με Ηλιο αλλά με ανοχή 5,59 μοιρες
    B) Αντίθεση με AC ανοχή 6,95

    Τι σημαίνει αυτό?
    Ειναι προβληματικός αυτός ο Δίας?
    Επίσης ότι στην ηλικία 29,11 ακριβώς όπως η μοίρα 29,11 συνέβει η καλύτερη σχέση του ατόμου, είναι τυχαίο??
    :bigsmile:
    Με ...κάμποσους προσωπικούς στον Αιγόκερω δεν θα μπορούσα παρά να ακολουθώ ...παραδοσιακές προσεγγίσεις.
    Έτσι λοιπόν, θα σου πω ότι υιοθετώ την άποψη που λέει ότι επειδή ο πλανήτης βρίσκεται στο ζώδιο της έξαρσής του δεν χάνει από το γεγονός ότι βρίσκεται σε αναιρετική μοίρα.
    Το γεγονός βέβαια ότι ήταν ανάδρομος όταν γεννήθηκες διορθώνεται, αφού προοδευτικά κάποια στιγμή θα γίνει ορθόδρομος. Φυσικά, επειδή η κίνησή του είναι σχετικά αργή, αν είσαι 8 χρονών περίπου (που δεν το νομίζω) θα πρέπει να περιμένεις καμιά 25αριά χρόνια μέχρι να γίνει αυτό. Αν είσαι γύρω στα 20 (που είναι πιθανό) θα περιμένεις καμιά 15αρια και αν είσαι γύρω στα 32 (που είναι και το πιο πιθανό) θα πρέπει να περιμένεις 3-4 χρόνια, αν δεν κάνω λάθος. Αν είσαι γύρω στα 44, μην ανησυχείς, έχει ορθοδρομήσει

    Φυσικά υπάρχουν και κάποιοι που δεν λαμβάνουν υπόψιν τους ούτε την θεώρηση των θέσεων κυριαρχίας και αδυναμίας, ούτε τις αναιρετικές μοίρες. Αυτοί όμως παραείναι σύγχρονοι για το αιγοκερίσιο μου μυαλό και δεν τους λαμβάνω και εγώ υπόψιν :nuts:
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  6. #16
    Join Date
    Jul 2008
    Όνομα:
    Μαίρη
    Posts
    220

    Re: H 29η μοίρα....!

    Quote Originally Posted by giannas View Post
    Εγώ δεν θεωρώ ότι παίρνει στοιχεία από το προηγούμενο ζώδιο . Εφόσον είναι στην 0 μοίρα ενός ζωδίου έχει τα χαρακτηριστικά και τις ιδιότητες αυτού.
    Όταν ένας πλανήτης βρίσκετε στην 0 μοίρα έχει όλη την δυναμική των χαρακτηριστικών του ζωδίου , ειδικά αν βρίσκετε σε παρορμητικά ζώδια, που θεωρείτε και κρίσιμη μοίρα. Έτσι ο πλανήτης λειτουργεί με μεγάλο ενθουσιασμό και υπερτονίζει τις ιδιότητες του αλλά και τις αδυναμίες/ ευαισθησίες του.
    Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που ένας πλανήτης σε 0 μοίρα κάνει σύνοδο με πλανήτη που ανήκει στο προηγούμενο ζώδιο;:blink:
    Ωραίο είναι αυτό που γίνεται στην ώρα του

  7. #17
    Join Date
    Mar 2009
    Όνομα:
    Γιάννης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    302

    Re: H 29η μοίρα....!

    Quote Originally Posted by strange View Post
    Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που ένας πλανήτης σε 0 μοίρα κάνει σύνοδο με πλανήτη που ανήκει στο προηγούμενο ζώδιο;:blink:
    Αγαπητά μέλη
    Η αλήθεια είναι ότι έχω μια φυσική απέχθεια στα ...μοιρολόγια. Ωστόσο με αφορμή το τελευταίο σχόλιο, μπορώ να σας δώσω μια εικόνα. Φανταστείτε τα ζώδια σαν δωμάτια σε κυκλική διάταξη και τους πλανήτες σαν ανθρώπους, που κινούνται σταδιακά σε όλα τα δωμάτια. Γι να περάσουν από το ένα στο άλλο πρέπει να διαβούν μια μεγάλη πόρτα (κάτι που συνήθως επισημαίνουν οι καφετζούδες και οι χαρτορίχτρες). Στο πάτωμα της κάθε εισόδου, υπάρχει μια διαχωριστική γραμμή, όπως αυτή που χαράζαμε στα θρανία λέγοντας: Από εδώ δικό μου κι από εκεί δικό σου... Και μόλις οι άνθρωποι πατήσουν τη γραμμή βρίσκονται πλέον στο επόμενο δωμάτιο. Όπως πάντα, υπάρχουν διάφοροι μανιακοί Παρθένοι-παρατηρητές, που ασχολούνται με τις λεπτομέρειες: Πότε θεωρείται ότι ο άνθρωπος πέρασε τη γραμμή; Όταν την πατάει όλη;... Η μήπως τη μισή; ¶ραγε το νούμερο του παπουτσιού παίζει ρόλο; Κι αν είναι χοντρός και η κοιλιά του περάσει πρώτη; Παρ' ότι στην πραγματική ζωή σε ανάλογες περιπτώσεις έχουμε επινοήσει κανόνες, διαφορετικούς για κάθε περίπτωση (σε αγώνες δρόμου μετράει το στήθος η το κεφάλι, στα άλματα το πόδι κλπ), με τους πλανήτες δεν μπορούμε να κάνουμε το ίδιο γιατί ο αγώνας είναι δικός τους και ...αυτοί βάζουν τους κανόνες
    Αν τους θεωρήσουμε σώματα, η θέσπιση κάποιων συγκεκριμένων ορίων φαίνεται να έχει μια λογική.
    Αν όμως τους δούμε ως κύματα, θα πρέπει να αλλάξουμε το παράδειγμα των δωματίων με εκείνο του θαλάσσιου κύματος, που σκάει σε μια αμμουδερή παραλία. Σε αυτήν την περίπτωση τα όρια ποικίλουν. Και έτσι, αγαπητές Giannas και Strange, ενώ θα έχετε απλώσει τις κορμάρες σας στην αμμουδιά στην ίδια απόσταση από την ακροθαλασσιά, η μια μπορεί να βραχεί και η άλλη όχι.
    Θεωρητικά λοιπόν, όλα είναι πιθανά να συμβούν σε αυτές τις οριακές θέσεις: Να λειτουργούν στο επόμενο, στο προηγούμενο η και στα δύο ζώδια μαζί.

    Και βέβαια, στην περίπτωση, που δύο άνθρωποι-πλανήτες είναι πιασμένοι απ' το χεράκι και τραβολογιώνται μπρος-πίσω, έχουν δηλαδή σύνοδο, δυνητικά ενδέχεται να βρεθούν είτε από τη μια, είτε από την άλλη πλευρά του νοητού ορίου...
    Αν τσακώνονται και είναι ισοδύναμοι, θα συμβεί ότι και στην πραγματική ζωή: Κυνηγητά, διαδοχικές απώσεις και έλξεις μέχρι ο ένας να κουτουπώσει τον άλλον η να βαρεθεί και να φύγει. Και οι δύο μπορεί να περνούν το νοητό όριο, αλλάζοντας μάλιστα θέσεις...
    Αν ο ένας από τους δύο είναι ογκώδης η "βαρύς" κι ο άλλος τσιλιβήθρας (πχ η χοντρή κι ο Ζαχαρίας) οι κανόνες του παιχνιδιού αλλάζουν. Είναι να μην τον βουτήξει...
    Αν τέλος, πρόκειται για δύο εραστές, που φιλιούνται παθιασμένα, θα είναι και οι δύο σε κάποια από τις δύο πλευρές, έχοντας, μάλιστα, τα μάτια τους κλειστά. Από αυτήν την άποψη, ούτε οι ίδιοι δεν θα ξέρουν, που βρίσκονται...

    Πιστεύω να βοήθησα...
    Η εμμονή στην αστρολογική πρόβλεψη είναι το άλλοθι της ασυνειδητότητας

  8. #18
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1

    Re: H 29η μοίρα....!

    Καλησπέρα παιδια!

    Δεν ξέρω αν αυτό το thread είναι το κατάλληλο για την απορία μου, αλλά παρακαλώ να μου απαντήσει κάποιος...!!

    Λοιπόν, έχω τον Ερμή μου στα ψαράκια στις 29,4 (κακή τοποθέτηση) αλλά στον 3ο οίκο (καλή τοποθέτηση). Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι το εξής:

    1)Έχω το Δία στους διδύμους στη 2η μοίρα (5ο οίκο), που κάνει εξάγωνο με τον ερμή, οπότε αυτοί οι δύο πλανήτες βρίσκονται σε αμοιβαία αποδοχή. Αυτό σημαίνει τελικά ότι είναι σε αδυναμία (λόγω ζωδίων), ή σε δυνατές θέσεις (λόγω αποδοχής)??

    2)Αν τελικά ο Ερμής εκεί που είναι, μου δίνει στοιχεία κριαρίσια (που δεν είμαι σίγουρη γϊ' αυτό μιας και έχω πολύ κριό γενικά στο ωροσκόπιό μου) και άρα τον θεωρήσω πρακτικά στον κριό

    τότε μήπως αυτό σημαίνει ότι τελικά υπάρχει αμοιβαία αποδοχή με τον ¶ρη μου που είναι και αυτός στους διδύμους (στον 5ο), και όχι με το Δία???

    Ελπίζω να ήμουν κατανοητή και να μη μπέρδεψα και εσάς, γιατί εγώ είμαι πραγματικά μπερδεμένη!!

  9. #19

    Re: H 29η μοίρα....!

    Quote Originally Posted by Artemis1989 View Post
    Καλησπέρα παιδια!

    Δεν ξέρω αν αυτό το thread είναι το κατάλληλο για την απορία μου, αλλά παρακαλώ να μου απαντήσει κάποιος...!!

    Λοιπόν, έχω τον Ερμή μου στα ψαράκια στις 29,4 (κακή τοποθέτηση) αλλά στον 3ο οίκο (καλή τοποθέτηση). Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι το εξής:

    1)Έχω το Δία στους διδύμους στη 2η μοίρα (5ο οίκο), που κάνει εξάγωνο με τον ερμή, οπότε αυτοί οι δύο πλανήτες βρίσκονται σε αμοιβαία αποδοχή. Αυτό σημαίνει τελικά ότι είναι σε αδυναμία (λόγω ζωδίων), ή σε δυνατές θέσεις (λόγω αποδοχής)??

    2)Αν τελικά ο Ερμής εκεί που είναι, μου δίνει στοιχεία κριαρίσια (που δεν είμαι σίγουρη γϊ' αυτό μιας και έχω πολύ κριό γενικά στο ωροσκόπιό μου) και άρα τον θεωρήσω πρακτικά στον κριό

    τότε μήπως αυτό σημαίνει ότι τελικά υπάρχει αμοιβαία αποδοχή με τον ¶ρη μου που είναι και αυτός στους διδύμους (στον 5ο), και όχι με το Δία???

    Ελπίζω να ήμουν κατανοητή και να μη μπέρδεψα και εσάς, γιατί εγώ είμαι πραγματικά μπερδεμένη!!
    Αν ο Ερμής σου είναι στην 29η των Ιχθύων ανήκει στους Ιχθείς και όχι στον Κριό. Μπορεί η 29η μοίρα των ζωδίων (η λεγόμενη και αναιρετική) να δείχνει την ολοκλήρωση μιας κατάστασης και το πέρασμα σε μια άλλη, αλλά δεν παύει να ανήκει στα όρια του ζωδίου που βρίσκεται. Στοιχεία του επόμενου μπορεί να έχει αλλά ανήκει σε αυτό που ορίζουν οι 30 μοίρες.

    Ισχυρότερη αμοιβαία αποδοχή (ή υποδοχή πιο καλά) είναι αυτή που είναι από ζώδιο σε ζώδιο. Π.χ. Ερμής στον Ταύρο και Αφροδίτη στην Παρθένο. Από ο,τι κατάλαβα όμως, εσύ λαμβάνεις υπόψιν σου την παραδοσιακή κυβέρνηση του Δία στους Ιχθείς, πράγμα που εγώ το βρίσκω λίγο τραβηγμένο. Ούτε με τον ¶ρη το βλέπω, καθώς ο Ερμής, όπως σου είπα, είναι στα Ψάρια και όχι στον Κριό, ανεξάρτητα αν έχει και κριαρίσια στοιχεία.

    Όταν έχουμε αμοιβαία υποδοχή, ενισχύονται οι ιδιότητες που αποδίδονται στους πλανήτες που συμμετέχουν. Αυτό από μόνο του δεν είναι ούτε καλό ούτε κακό. Σημαίνει ότι αυτές οι ιδιότητες στη μεταξύ τους σχέση θα εκφραστούν πιο ελεύθερα ανεξάρτητα από το ποιες είναι.
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

 

 
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads