s
Indigo Children - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 11 to 20 of 39

Thread: Indigo Children

  1. #11
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1

    Re: Indigo Children

    Quote Originally Posted by vergosnet View Post
    Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, αλλά δεν χρειάζεται να διαβάσω κάτι που αφορά τα παιδιά του 83 ή του 70 ή άλλης χρονιάς.

    Συνεχίζοντας το ψάξιμο βρήκα τις ερωτήσεις που έλεγε ο Χαρδαβέλας, στα αγγλικά βέβαια, αλλά δεν πειράζει.

    Επειδή είμαι καινούργιος εδώ δεν μου επιτρέπει το forum να βάλω το link.
    Όποιος θέλει μπορώ να του το στείλω με e-mail.
    To link αυτό έχει και πάρα πολλές άλλες πληροφορίες για τα παιδιά indigo.

    Ευχαριστώ

    vergosnet

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ,
    ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΟΠΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΤΟ LINK . KAI ME ΠΜ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ .
    ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ , ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.:bigsmile:

  2. #12
    Join Date
    Oct 2006
    Όνομα:
    Διονυσία
    Location
    Δυτική Αττικκ
    Posts
    326

    Re: Indigo Children

    κάθε παιδι είναι ξεχωριστό και μοναδικό
    και την σημερινή εποχή μας κακομαθημένο
    μητέρα τεσσάρων παιδιων που είναι κόντα στα παιδιά της
    παίζει ρόλο το πως τα μεγαλώνεις

  3. #13

    Re: Indigo Children

    Παρακολουθόντας εχτές την εκπομπή του Κώστα Χαρδαβέλλα έκανα το τέστ και βρήκα ότι υπάρχουν πολλές πιθανότητες να είμαι indigo η να μεταμορφώνομαι σε indigo!:blink:

  4. #14
    Join Date
    Jul 2006
    Όνομα:
    DR WHO
    Location
    Στη Σκια
    Posts
    380

    Re: Indigo Children

    Quote Originally Posted by leila View Post
    Παρακολουθόντας εχτές την εκπομπή του Κώστα Χαρδαβέλλα έκανα το τέστ και βρήκα ότι υπάρχουν πολλές πιθανότητες να είμαι indigo η να μεταμορφώνομαι σε indigo!:blink:
    Πωπωπω σωπα βρε συ τι μας λες :toung:

    Εισαι σιγουρη οτι μεταμορφωνεσαι σε indigo και οχι σε κατι αλλο

  5. #15

    Re: Indigo Children

    Α κι εγώ το έκανα το τεστ αυτό χτες κ σκόραρα 144. Ή είμαι indigo, ή μεταμορφώνομαι σε indigo και μάλιστα είμαι και αγγελιοφόρος...LOL! Τώρα τί είδους αγγελιοφόρος δεν κατάλαβα. Βασικά δεν κατάλαβα τίποτα, αλλά επειδή είχα αυπνίες κάθισα και ασχολήθηκα. Το θέμα είναι ότι θα σας βάλω στον ίσιο δρόμο εγώ!:toung: Respect me! :toung: :toung: :sick:
    Είμαι ninja!!!

  6. #16
    Join Date
    Dec 2006
    Όνομα:
    Sotis
    Posts
    3

    Re: Indigo Children

    Επειδή κάποιοι ενδιαφέρθηκαν για το ερωτηματολόγιο...
    Πρόκειται για 21 ερωτήσεις όπως παρουσιάστηκαν στην εκπομπή του κ. Χαρδαβέλλα «οι Πύλες του Ανεξήγητου». Είναι ένα παγκόσμιο τεστ που γίνεται σε οικογένειες, σε σχολεία, σε ερευνητικά κέντρα, σε ιδρύματα όπου καλούνται παιδιά και γονείς να απαντήσουν με ένα ναι ή με ένα όχι σε 21 ερωτήματα. Ανάλογα με τον αριθμό των ναι ή των όχι καταλήγουν σε ένα συμπέρασμα. Δηλαδή εάν υπάρχουν ενδείξεις και στοιχεία εάν το παιδί είναι διαφορετικό Indigo ή είναι ένα «απλό παιδί».
    Οι ερωτήσεις είναι οι εξής:

    1. Συμπεριφέρεται το παιδί σας με τρόπο αυταρχικό από μικρή ηλικία;
    Ναι – Όχι

    2. Αρνείται να υπακούσει σε τυπικότητες εκδηλώνοντας θυμό, όταν π.χ. πρέπει να επισκέπτεται κάποιους συγγενείς;
    Ναι – Όχι

    3. Έχει πλήρη συναίσθηση του εαυτού του από μικρή ηλικία;
    Ναι – Όχι

    4. Έχει μεγάλη δυσκολία να αποδεχθεί την πειθαρχία και την άσκηση εξουσίας;
    Ναι – Όχι

    5. Αρνείται κατηγορηματικά να κάνει ακόμα και απλά πράγματα που του ζητάνε;
    Ναι – Όχι

    6. Δείχνει να βασανίζεται έντονα όταν πρέπει να περιμένει τη σειρά του σε κάποια ουρά;
    Ναι – Όχι

    7. Μοιάζει να ενοχλείται όταν ζει σε συνθήκες ρουτίνας που δεν περιέχουν καμία δημιουργική δραστηριότητα;
    Ναι – Όχι

    8. Βρίσκει πάντα δικούς του τρόπους να κάνει πράγματα στο σχολείο ή στο σπίτι πέρα από τους συνηθισμένους;
    Ναι – Όχι

    9. Εκδηλώνει από πολύ νωρίς σημάδια ανεξαρτησίας;
    Ναι – Όχι

    10. Παραμένει αδιάφορο σε ενοχική συμπεριφορά, π.χ. θα το πω στον πατέρα σου και θα δεις;
    Ναι – Όχι

    11. Βαριέται γρηγορότερα από τα άλλα παιδιά όταν είναι να κάνει κάτι;
    Ναι – Όχι

    12. Έχει δείξει ποτέ συμπτώματα δυσκολίας συγκέντρωσης ή υπερκινητικότητας;
    Ναι – Όχι

    13. Είναι εντυπωσιακά δημιουργικό;
    Ναι – Όχι

    14. Έχει ανεπτυγμένη διαίσθηση;
    Ναι – Όχι

    15. Σας δίνει συχνά την εντύπωση μέσα στην ημέρα ότι είναι ιδιαίτερα αφηρημένο;
    Ναι – Όχι

    16. Έχει δείξει σημάδια ιδιαίτερης ευφυΐας;
    Ναι – Όχι

    17. Είναι προικισμένο με κάποιο ιδιαίτερο ταλέντο;
    Ναι – Όχι

    18. Θα το χαρακτηρίζατε ονειροπόλο;
    Ναι – Όχι;

    19. Έχει το παιδί σας βαθύ, ώριμο και σοφό βλέμμα από πολύ μικρή ηλικία;
    Ναι – Όχι

    20. Έχει ανεπτυγμένη τη συναισθηματική ευφυΐα π.χ. επικοινωνεί από μωρό με τη φύση και τα ζώα;
    Ναι – Όχι

    21. Σας δίνει την εντύπωση ότι διαβάζει τις σκέψεις τις δικές σας ή των άλλων που είναι κοντά του;
    Ναι – Όχι

    Αν έχετε απαντήσει ΝΑΙ σε 10-14 ερωτήσεις τότε ΙΣΩΣ έχουμε να κάνουμε με περίπτωση Indigo.

    Εάν οι απαντήσεις ΝΑΙ είναι από 15 και πάνω τότε ΣΧΕΔΟΝ ΣΙΓΟΥΡΑ έχουμε περίπτωση Indigo.



    Εάν βρω χρόνο κάποια άλλη στιγμή θα μεταφέρω και απόψεις επιστημόνων Ψυχιάτρων και Νευρολόγων οι οποίοι αμφισβητούν το παραπάνω τεστ λέγοντας ότι είναι υποκειμενικό διότι ο γονέας πολλές φορές βλέπει στο παιδί του ή στον εαυτό του αυτό που θα ήθελε να είναι και όχι αυτό που πραγματικά μπορεί να είναι, όπως και ιστορικά στοιχεία για το συγκεκριμένο τεστ το οποίο γίνεται εδώ και 150 χρόνια.

  7. #17
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    208

    Re: Indigo Children

    Με όλο αυτό το χαμό για τα λουλακί παιδιά, μου έχει δημιουργηθεί μία απορία.
    Διαβάζω για επιστήμονες Αμερικανούς κυρίως, αλλά και Ρώσους που μελετούν το θέμα, και για τεστς που σκοπό έχουν να ξεχωρίσουν αυτά τα άτομα από το σύνολο. Ένα είδος καταγραφής δηλαδή (παιδιά να μετρηθούμε, μπήτε στη σειρά...:toung: ),και αναρωτιέμαι γαλάζια παιδιά γεννήθηκαν ή θα γεννηθούν στην Αφρική? Πόσοι indigo είναι έγχρωμοι και κατάγονται από την Κένυα π.χ. ή την Αιθιοπία? Το τεστ το κάνανε?
    Προσπαθώ να βγω απ' το ψυχολογικό μου αδιέξοδο, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ από που μπήκα.

  8. #18
    Join Date
    Jul 2006
    Όνομα:
    DR WHO
    Location
    Στη Σκια
    Posts
    380

    Re: Indigo Children

    Τhanks
    σχεδον συνονοματε και επισης σκορπιε

  9. #19
    Join Date
    Mar 2007
    Όνομα:
    ΝΕΚΤΑΡΙΑ
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    4

    Re: Indigo Children

    Δεν ξέρω τι λένε οι ειδικοί,αλλά σαν μητέρα έχω να πω πως τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά τα έχουν όλα σχεδόν τα παιδιά γιατί να τα περιπλέκουμε τα πράγματα;Μάλλον έχουμε απόλυτη ανάγκη απο τη γοητεία του όρου "indigo"
    και του μυστηρίου που τον περιβάλει.Κάποιοι θα ανακουφιστούν και θα ονομάσουν την παράνοια,διαφορετικότητα.Π ΡΟΣΟΧΗ η διαχωριστική γραμμή μας ακουμπά.:dizzy:

  10. #20

    Re: Indigo Children

    το σάββατο είδα και άλλη εκπομπή του Χαρδαβέλα σχετικά με τα παιδιά indigo αλλά είχε 50 ερωτήσεις και όχι 21 και δυστυχώς δεν είδα από την αρχή την εκπομπή και είδα τις ερωτήσεις απο 41-50 στισ οποίες δεν απαντούσες απλά με ένα ναι ή όχι αλλά με ποτέ,πάντα,μερικές φορές,σπάνια!μήπως ξέρετε που θα βρούμε αυτές τις ερωτήσεις; Επίσης για να χαρακτηρίζεται ένα παιδί ως indigo πρέπει αναγκαστικά να είναι γεννημένο το '83;

 

 
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads