s
[Συζήτηση] Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern) - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 13 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 12 ... LastLast
Results 11 to 20 of 130
  1. #11
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Καλησπέρα Μελισάνθη,
    Είμαι σίγουρος ότι η Τίνα θα σου απαντήσει (όταν βάλει σε μια σειρά το κουβάρι με τις όψεις που αναφέρεις). Αλλά εγώ θέλω να σταθώ σε μια από τις όψεις αυτές: ότι η Αφροδίτη της ηλιακής επιστροφής είναι ακριβώς στο σημείο της γενέθλιας Αφροδίτης.

    Ο κύκλος Ήλιου – Αφροδίτης είναι εξαιρετικά κανονικός και επαναλαμβάνεται κάθε οχτώ χρόνια. Δηλαδή κάθε οχτώ χρόνια Ήλιος και Αφροδίτη επιστρέφουν στο ίδιο σημείο που βρίσκονταν στο γενέθλιο χάρτη μας. Αυτό σημαίνει ότι κάθε οχτώ χρόνια η Ηλιακή επιστροφή συμπίπτει με την επιστροφή της Αφροδίτης σηματοδοτώντας μια έτσι κι αλλιώς σημαντική χρονιά. Αυτό δεν έχει απαραίτητα αισθηματικές προεκτάσεις αλλά γενικότερα, στις ηλικίες των 8,16,24,32,40 κλπ καλούμαστε να κάνουμε μια αναπροσαρμογή στο σύστημα αξιών μας αφού πλέον περνάμε σε άλλη «φάση».

    Οι κύκλοι των πλανητών έχουν μεγάλη σημασία, πέρα από τις όψεις που σχηματίζουν και που αναφέρεις ή από τα καρμικά γεγονότα που περιμένεις. Βρίσκεσαι σε μια από αυτές τις σημαντικές χρονιές όπου θα πρέπει να δεις τι εξακολουθεί να έχει αξία στη ζωή σου και τι θα πρέπει να αλλάξει.

  2. #12

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Atrapos πολύ χαίρομαι που διάβασα γραφόμενο σου μετά από πολύ καιρό!!!!!
    Victory

  3. #13

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Στην ηλιακή μου επιστροφή ωροσκόπος αιγόκερως, κυβερνήτης κρόνος στον 9ο αλλά πάνω στο μεσουράνημα με απόσταση λεπτών. Στον 1ο οίκο πλούτωνας ανάδρομος. Διάβασα κάπου ότι πλανήτες στους γωνιακούς οίκους της ηλιακής, δρουν-φέρνουν γεγονότα το 1ο τετράμηνο της ηλιακής χρονιάς. Προσωπικά δεν τον ένιωσα τον πλούτωνα, ίσως επειδή ήταν ανάδρομος, αλλά το ταξίδι στο εξωτερικό το πραγματοποίησα. Στον καθένα βέβαια λειτουργούν διαφορετικά αυτά και σίγουρα σε συνδεσμο με άλλους παράγοντες. Πάντως προσωπικά έχω παρατηρήσει ότι ο οίκος που έχει τον κυβερνήτη της ηλιακής πάντα φέρνει γεγονότα

  4. #14

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Atrapos, σε ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνηση σχετικά με την ηλιακή αφροδίτη, ήταν διαφωτιστική και πολύ χρήσιμη στη μελέτη μου όσον αφορά και άλλους χάρτες πέρα από το δικό μου. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι προσέχω ιδιαίτερα την αφροδίτη γιατί στην περίπτωσή μου είναι ο κυβερνήτης του ωροσκόπου μου (έχω ωροσκόπο ζυγό). Έχω παρατηρήσει ότι ο κυβερνήτης ενός ωροσκόπου έχει ιδιαίτερη βαρύτητα στην ηλιακή και γενικότερα στα προοδευτικά συστήματα.

  5. #15
    Join Date
    Oct 2011
    Όνομα:
    ΕΛΕΝΗ
    Posts
    273

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Γεια σας! Είπα να γράψω μερικά στοιχεία από προηγούμενη ηλιακή επιστροφή κυρίως και τι έχω εγώ παρατηρήσει...χωρίς βέβαια να είμαι απόλυτα σίγουρη.
    Στον χάρτη ηλιακής επιστροφής μια πολύ άσχημης χρονιάς χωρίς ιδιαίτερες αλλαγές παρατήρησα τα εξής:
    1. οι άξονες 1ου-7ου οίκου της ηλιακής επιστροφής ήταν οι άξονες 7ου-1ου του γενέθλιου χάρτη μου
    2. Όλοι οι πλανήτες ήταν μαζεμένοι στο νότιο ημισφαίριο. Ο μόνος οίκος του βόρειου που είχε πλανήτες ήταν ο 6ος. Κάτι που δεν ισχύει στον γενέθλιο χάρτη μου. Στον γενέθλιο έχω κενό 7ο και στον χάρτη επιστροφής υπάρχουν 3 πλανήτες. Ακόμα και το ''σχήμα του χάρτη'' (εννοώ τους σχηματισμούς των όψεων) είναι τελείως διαφορετικό από του γενέθλιου. Καμία απολύτως σχέση. 3. Κυβερνήτης χάρτη επιστροφής Αφροδίτη ανάδρομη σε σύνοδο με ακμή 7ου.
    4. Ερμής σε τετράγωνο με Χείρων και Ποσειδώνα. Με Ποσειδώνα να είναι κυβερνήτης του 12ου της επιστροφής.
    5. Άρης επιστροφή σε σύνοδο ακριβείας με γενέθλιο Ερμή. Αυτό δεν ξέρω κατά πόσο δείχνει κάτι αρνητικό. Ο Άρης ενεργοποιεί τις γενέθλιες όψεις του Ερμή ο οποίος στον γενέθλιο είναι στον 1ο και με καλές όψεις όμως. Αλλά επειδή Άρης - Ερμής δεν κάνουν όψη στον γενέθλιο άρα ίσως δεν είναι αρνητική η όψη συνόδου στον χάρτη επιστροφής, αλλά δεν παίζει καθοριστικό ρόλο και δεν δίνεις κάποια ιδιαίτερη χροιά στην χρονιά υποθέτω.
    6. Τετράγωνο γενέθλιας σελήνης με Πλούτωνα επιστροφής.
    Στον χάρτη της επιστροφής που διανύω ήδη και μπορώ να πω πως μέχρι τώρα τουλάχιστον είναι σε παρόμοιο χάλι με την επιστροφή για την οποία μίλησα ποιο πάνω παρατηρώ πάλι κάποια στοιχεία.
    Έχω πάλι τετράγωνο Ερμή με Ποσειδώνα και Χείρωνα με κυβερνήτη 12ου επιστροφής τον Ερμή αυτή την φορά. Κυβερνήτη χάρτη πάλι Αφροδίτη αυτή την φορά ορθόδρομη όμως και σε σύνοδο με ακμή 1ου αντί για 7ου. Κρόνος στον 1ο σε σύνοδο με ακμή γενέθλιου 12ου. Ήλιος σε τετράγωνο με σελήνη. Και αυτήν την φορά Άρη σε σύνοδο ακριβείας με γενέθλιο Β. Δεσμό και Αφροδίτη όπου στον γενέθλιο κάνουν όψη χιαστί, άρα μάλλον η όψη ενεργοποιείται και επαναλαμβάνεται κατά κάποιο τρόπο μέσα στην χρονιά αυτή.
    Δεν ξέρω αν εστίασα στα σωστά σημεία...προσπάθησα πάντως
    Αυτά προς το παρόν...ίσως ξαναγράψω και για κάποια άλλη προηγούμενη επιστροφή αν βρω κάτι το ενδιαφέρον ή που να θέλω να πω.

  6. #16

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Ελενη1 είχα στην προηγούμενη ηλιακή επιστροφή κρόνο στον 1ο... απαισιοδοξία, στεναχώρια, τάσεις απομόνωσης, όλα ήθελαν παραπάνω προσπάθεια+κόπο από μέρους μου. Ήταν δύσκολη χρονιά, αλλά πάει πέρασε, όπως θα περάσει και η δική σου. Αυτή τη φορά διάβασα έχεις ορθόδρομη την αφροδίτη-κυβερνήτη του χάρτη σου, θετική νότα.

  7. #17
    Join Date
    Oct 2011
    Όνομα:
    ΕΛΕΝΗ
    Posts
    273

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Γεια σου koritsii !
    Άσε και το είχα δει από πριν ότι θα έχω Κρόνο στον πρώτο και η χαζή δεν έκανα κανένα κοντινό ταξιδάκι μου άρεσε βλέπεις η Αφροδίτη σε σύνοδο με τον ωροσκόπο της επιστροφής γιατί την αγαπάω την Αφροδίτη αλλά δεν την σώζει την κατάσταση τουλάχιστον μέχρι τώρα τίποτα δεν έχει κάνει. Πάντως με αφορμή αυτό θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Υπάρχουν πολλές χρονιές που δεν πάνε από την αρχή μέχρι το τέλος το ίδιο καλά. Δηλαδή μπορεί το πρώτο εξάμηνο να είναι πολύ καλό και το δεύτερο χάλια. Ή αντίστοιχα στο πρώτο εξάμηνο να σε απασχολεί ένας συγκεκριμένος τομέας και το δεύτερο να εστιάζεις σε κάποιον άλλο τομέα. Αυτό από τον χάρτη της επιστροφής πως φαίνεται;

  8. #18

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Kαλημέρα!Μου κίνησε το ενδιαφέρον όλα όσα δίαβασα και είπα να τσεκάρω και εγω με την σειρα μου τον τομέα αισθηματικων...Η ακμή του 5ου ηλιακης είναι στον τοξότη.Ο δίας ειναι στον 11ο οικο ηλιακής και στον 11ο γενέθλιο.Ο β.δεσμός στον 5ο ηλιακο συνοδο δια -ουρανο.

    Ο ηλιακός διας κανει αντίθεση με ουρανό 5ου που ενεργοποιεί την γενέθλια σύνοδο μεταξύ τους στον 5ο γενέθλιο.Λογικά δεν έπρεπε να είχα κάποια ενεργοποίηση της συνόδου όσο καιρό ο δίας έκανε εξάγωνό με ουρανό απο διέλευση;Παίζει ρόλο που και οι 2 στον γενέθλιο είναι ανάδρομοι;Ενα σωρό εκλείψεις έγιναν στην μοιρα τοξότη και τίποτα δεν ενέργοποίησε την σύνοδο.

    Εχω ακριβώς τις ιδιες ακμές και σχεδον την ίδια οικοθεσία με γενέθλιο.Αντε να κοιταξω και την ακμή 7ου...Ακμή ηλιακού 7ου υδροχόος και ουρανός στον 9ο ηλιακης και 9ο γενεθλιο σε τρίγωνο ηλιο- ουρανό- ωροσκόπο.Ίδίες όψεις και στο γενέθλιο.Τίποτα όμως...

  9. #19
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Αρχικά να σας ευχαριστήσω όλους για τα σχόλια σας. Επειδή όμως κινδυνεύουμε να "χάσουμε" τη μπάλα να κάνω μια διευκρίνιση. Όταν πρότεινα να "παραθέσετε τα ευρήματα σας" εννοούσα σε σχέση με γεγονότα για να δούμε πως φαίνονταν αυτά στους χάρτες της ηλιακής σας επιστροφή....

    Έχετε γράψει πολλές όψεις αλλά όχι σε συνδυασμό με γεγονότα που έχουν φέρει και πραγματικά δεν ξέρω από που να πρωτο-αρχίσω....

    Melissanthi ευτυχώς στη δική σου την περίπτωση βοήθησε ο Δημήτρης. Εκτός των όσων σου έγραψε για την Αφροδίτη, επίσης πολλή σημαντική είναι η σύνοδος Άρη/Κρόνου (ηλιακής) με τον γενέθλιο ωροσκόπο γιατί σε γενικές γραμμές αυτοί οι δυο πλανήτες χρωματίζουν την ιδιοσυγκρασία σου αλλά και την συμπεριφορά που εκδηλώνεις στο κοικωνικό περιβάλλον που κινείσαι. Αυτό σημαίνει πως κάποιες στιγμές θα είσαι περισσότερο ανταγωνιστική/εριστική/δραστήρια κτλ. απ' ότι συνήθως και κάποιες άλλες στιγμές θα είσαι περισσότερο εσωστρεφής/ανασφαλής/αυτοελεγχόμενη κτλ. Όπως και να χει συμφωνώ με το Δημήτρη, νομίζω δηλαδή πως θα είναι μια χρονιά με σημαντικά γεγονότα και εξελίξεις.

    Koritsii επικρατεί μια τέτοια άποψη που λέει ότι το 1ο τετράμηνο είναι μια περίοδος πιο δραστήρια και πλούσια σε γεγονότα. Νομίζω πως αυτό σχετίζεται με την αλλαγή της ηλιακής επιστροφής, έχουμε δηλαδή διαφορετικό χάρτη, επομένως κάποια θέματα διαφοροποιούνται. Ωστόσο δεν αλλάζει η ζωή μας από τη μια ημέρα στην άλλη επειδή άλλαξε ο χάρτης της ηλιακής επιστροφής, γι αυτό κατά τη διάρκεια μιας νέας ηλιακής επιστροφής ολοκληρώνονται ή διαινωνίζονται γεγονότα της προηγούμενης. Δεν συμφωνώ δηλαδή με την άποψη που θέλει το 1ο τετράμηνο πιο ενεργό, το 2ο πιο ουδέτερο και το 3ο πιο άτονο. Όλα τα κοιτάμε συνδυαστικά κι αν το 2ο τετράμηνο πχ. έχουμε πληθώρα από διελεύσεις σημαντικών όψεων, εκλείψεις, πανσελήνους, νέες σελήνες, που επηρεάζουν τον γενέθλιο ωροσκόπιο μας και ιδιαίτερες ενεργοποιήσεις από τα άλλα προγνωστικά συστήματα, πως θα το συγκεκριμενοποιήσουμε και θα πούμε ότι ΜΟΝΟ το 1ο τετράμηνο θα έχουμε σημαντικά γεγονότα; Τώρα για τον Πλούτωνα στον 1ο οίκο της επιστροφής, μάλλον πρέπει να ανήκεις στις εξαιρέσεις .

    Ελένη έχεις εντοπίσει κάποιες όψεις από μια δύσκολη χρονιά που πέρασε. Προσπάθησε να τις συνδυάσεις με γεγονότα που συνέβησαν γιατί μόνο έτσι θα καταλάβεις τη λειτουργία της ηλιακής επιστροφής και της πρόβλεψης γενικότερα.

    melenia83 πράγματι, διελεύσεις, έκλειψη και ηλιακή επιστροφή θα έπρεπε να έχουν ενεργοποιήσει τη γενέθλια σύνοδο Δία/Ουρανού μέσα στον 5ο. Θα ήθελα όμως να μου πεις, τι νομίζεις πως θα έπρεπε να φέρει αυτή η σύνοδος γενικότερα που δεν σου το έφερε;

    Και κάτι άλλο, η ηλιακή επιστροφή που περιγράφεις πότε ξεκίνησε;

  10. #20

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Καλησπέρα σας Κα Ζαχαριάδου.Η συγκεκριμένη ηλιακή που περιέγραψα ξεκίνησε 27 Ιουλιου 2012.Αυτό που περίμενα από την σύνοδο δια/ουρανού στον 5ο ηταν μια ξαφνική σύναψη σχέσης μάλλον με διάρκεια λόγω της επεκτατικής τάσης του δία και επειδή ο ουρανος κυβερνητης 7ου είναι στον 5ο μαλλον αναφέρεται στις προσωπικές -ξαφνικές αισθηματικές σχεσεις.Και επειδη ο διας είναι στον 11ο μαλλον μεσω φίλων μεσω γνωστων.

    Και επειδή διάβασα οτι 3-4 μήνες πριν τα γενέθλια μας κοιταμε και την επόμενη ηλιακή επιστροφή,(και επειδή η τωρινή δεν μου έδωσε κανένα απολύτως θετικό σημάδι )τσέκαρα και την επόμενη του 2013 και μόνο σταθερότητα δεν διακρίνω...εχω ενα ποσειδώνα στον 5ο ηλιακο που πεφτει στον 8ο γενεθλιο οικο σε σύνοδο με γενεθλια σεληνη,τετραγωνό ουρανο 5ου και αντίθεση αφροδιτη 2ου.και η ακμή 5ου ηλιακου στον 7ο γενέθλιο.Ο ποσειδωνας ενεργοποιει απο οτι κατάλαβα τις αρνητικές γενεθλιες οψεις της σεληνης απο 8ο οικο σε 2ο/5ο.Μια παραπλάνηση,μια σύγχυση διακρίνω και τίποτα δυστυχώς καλύτερο.

    Και δεν καταλαβαίνω γιατι αυτές οι 2ηλιακες νομίζω ή είναι πολύ αντιφατικές η μάλλον εγώ βγάζω λάθος συμπεράσματα γιατί δεν καταφέρνω να τα συνδιάσω σωστά.

 

 
Page 2 of 13 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 12 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 6 users browsing this thread. (0 members and 6 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads