s
Χριστούγεννα: Γιορτή χαράς ή μελαγχολίας; - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 11 to 20 of 24
  1. #11
    Join Date
    Jul 2006
    Όνομα:
    DR WHO
    Location
    Στη Σκια
    Posts
    380

    Re: Χριστούγεννα: Γιορτή χαράς ή μελαγχολίας;

    Quote Originally Posted by e k View Post
    Η tv κλείνει, τα χαμόγελα έρχονται…
    Remake απ'την γνωστή διαφήμιση
    Σωστος o θεσσαλονικιος

  2. #12

    Re: Χριστούγεννα: Γιορτή χαράς ή μελαγχολίας;

    as eimaste o eautos mas se kathe ekfansh ths kathimeronhtas,den kerdizoume tipota me to na upokrinomaste pws stis giortes prepei na eimaste kala..na eeimaste auto pou aisthanomaste xwris ntroph..!rotest:

  3. #13
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    2,574

    Re: Χριστούγεννα: Γιορτή χαράς ή μελαγχολίας;

    Συμφωνώ, αλλά είναι πολύ δύσκολο αυτό... Ζώντας σε μια κοινωνία, μας επηρεάζει και πολύ συχνά αποπροσανατολιζόμαστε.

    Θα σε παρακαλέσω να πατήσεις shift+alt και να γράφεις σε ελληνικά :bigsmile:

  4. #14

    Re: Χριστούγεννα: Γιορτή χαράς ή μελαγχολίας;

    σιγουρα αλλα ισως τοτε θα επρεπε να δουμε ποιο θετικα καποια πραγματα που αρχικα μας φαινονται αρνητικα...καμια φορα το αρνητικο προερχεται απο τον τροπο που τα βλεπουμε και οχι επειδη ειναι οντως αρνητικα..!:blink:

  5. #15
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: Χριστούγεννα: Γιορτή χαράς ή μελαγχολίας;

    Πολύ ωραίο κείμενο και ενδιαφέρουσες οι απόψεις του.

    Πολλές φορές εμείς είμαστε που θέτουμε μεγάλες προσδοκίες για τις γιορτές. Συχνά κάνουμε πολύ περισσότερα από όσα μπορούμε, επειδή....είναι γιορτές! Αυτό έχει στην συνέχεια επιπτώσεις. Ή επιτρέπουμε σε άλλους να μας πιέζουν να κάνουμε πολλά, μόνο και μόνο γιατί είναι σε εορταστική περίοδο διακοπών.

    Το καλύτερο είναι να χαλαρώσουμε, να ξεφύγουμε από την καθημερινότητα, να αγαπήσουμε χωρίς να περιμένουμε κάποια ανταπόκριση και να αφεθούμε σε όμορφες σκέψεις. Αυτό για την "αποτοξίνωση" είναι το πιο σημαντικό...

    Καλές γιορτές σε όλους :xmas-smiley-024:

    Λίλιαν Σίμου

  6. #16
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    2,574

    Re: Χριστούγεννα: Γιορτή χαράς ή μελαγχολίας;

    Quote Originally Posted by Λίλιαν Σίμου View Post
    Πολύ ωραίο κείμενο και ενδιαφέρουσες οι απόψεις του.

    Πολλές φορές εμείς είμαστε που θέτουμε μεγάλες προσδοκίες για τις γιορτές. Συχνά κάνουμε πολύ περισσότερα από όσα μπορούμε, επειδή....είναι γιορτές! Αυτό έχει στην συνέχεια επιπτώσεις. Ή επιτρέπουμε σε άλλους να μας πιέζουν να κάνουμε πολλά, μόνο και μόνο γιατί είναι σε εορταστική περίοδο διακοπών.

    Το καλύτερο είναι να χαλαρώσουμε, να ξεφύγουμε από την καθημερινότητα, να αγαπήσουμε χωρίς να περιμένουμε κάποια ανταπόκριση και να αφεθούμε σε όμορφες σκέψεις. Αυτό για την "αποτοξίνωση" είναι το πιο σημαντικό...

    Καλές γιορτές σε όλους :xmas-smiley-024:

    Λίλιαν Σίμου
    Μακάρι ο σημερινός άνθρωπος να βρει την πραγματική αξία των εορτών και όχι να θεωρεί πως το να περάσει καλά έχει απαραίτητα σχέση με το πορτοφόλι του. Δεν υπολογίζουμε πια τη αξία της αγάπης των δικών μας, την ηρεμία, την χαρά με μικρά καθημερινά πράγματα μακρυά από τα βάσανα της δουλειάς μας; Φοβάμαι όμως ότι πλέον χάθηκε η σημασία της ανιδιοτέλειας με αποτέλεσμα να διαφθαρεί και η νοοτροπία μας.


    Καλές και αυθεντικές εορτές σε όλους μας

  7. #17
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9

    Re: Χριστούγεννα: Γιορτή χαράς ή μελαγχολίας;

    Πολυ σωστο αυτο το αρθρο.Ιδιαιτερα στις συμβουλες που δινει.Αρκει να σκεφτει κανεις οτι οι ψυχολογοι λενε στους ασθενεις τους οτι ειναι προτιμοτερο να κανουν μια βολτα στην εξοχη ή να δουν τους δικους τους,παρα να πεσουν στα αντικαταθλιπτικα οταν αντιμετωπιζουν τετοιο προβλημα.Που ουτως ή αλλως,τα αντικαταθλιπτικα δεν βοηθουν σχεδον σε τιποτα,περισσοτερο κακο κανουν.Και τα χρωματα θα μπορουσαν πιστευω να συμβαλλουν στην αντιμετωπιση της καταθλιψης,Λιγα φωτεινα χρωματα σε διαφορες αποχρωσεις,οπως κιτρινο,που μας φτιαχνει τη διαθεση,πρασινο,που μας δινει ελπιδα,και κοκκινο,μας κανουν λιγο να ξεφευγουμε.Επισης πολυ σημαντικο ειναι οντως οπως λεει και το αρθρο να πιστευουμε,αν οχι σε καποιο θεο,σε κατι ανωτερο που μας προστατευει,γιατι οπως ελεγε και ο Gabriel Marcel,η πιστη συνδεεται με την ελπιδα,ενω οταν καποιος δεν πιστευει απελπιζεται και απομονωνεται.Μια σωστη παρατηρηση του,ηταν οτι οι αθεοι δεν εχουν τιποτα να ελπιζουν και τιποτα να περιμενουν,οποτε ο θανατος ειναι μια πορτα κλειστη γιαυτους.Γι αυτο και πονανε περισσοτερο γι αυτους που''φευγουν''.Παντως θυμαμαι τον εαυτο μου καποιο διαστημα,οταν εφυγε απο τη ζωη ενα αγαπημενο προσωπο.Δεν ηθελα να κανω τιποτα.Δεν πιστευα σε τιποτα.Καποια μερα ομως η οικογενεια μου με επεισε να βγω λιγο απο το σπιτι και να παρακολουθησω το μαθημα χορου που ελεγα πως θα σταματησω.Εκει με τις φιλες μου και την αδερφη μου διπλα,ξεφυγα πραγματικα.Εφυγε ολη η ενταση και οταν γυρισα σπιτι,θυμηθηκα πως εχω καποιο σκοπο στη ζωη μου.Και ετσι συνεχισα.Το ιδιο συνεβη και οταν πηγα να παρακολουθησω ενα μαθημα στο πανεπιστημιο.Ολες οι φιλες μου ηταν εκει και μου συμπαρασταθηκαν.Οποτε ο καλυτερος τροπος ειναι να βγουμε εξω,να γνωρισουμε ανθρωπους,να χαρουμε τη ζωη,και αν ειναι δυνατον,να βρουμε καποιο χομπυ.Πρεπει να θυμομαστε οτι καποιος ειναι ''εκει εξω''και μας περιμενει.Κι αν δεν υπαρχει κανεις,σιγουρα θα βρεθει.Δεν ειναι ολοι κακοι.

  8. #18
    Join Date
    Nov 2009
    Όνομα:
    Άννα
    Location
    Κοντά στο Ονε
    Posts
    581

    Re: Χριστούγεννα: Γιορτή χαράς ή μελαγχολίας;

    Συμφωνώ με όλους τους προλαλήσαντες για όλα όσα ανέφεραν και θα ήθελα και εγώ να εκφράσω τις σκέψεις μου. ΄Θεωρώ ότι σε ορισμένες στιγμές της Ζωής ο ανθρωπος καλείται πιο έντονα απο τις περιστάσεις να κάνει τον "απολογισμό του" Μια απο αυτές εκτιμώ πως είναι οι γιορτές διότι οι συναισθηματικές ανάγκες του ανθρώπου αυτές τις μέρες είναι πιο έντονες. Εχει την δυνατότητα να δει τι έχει μέσα στο σπίτι του όταν κλείνει την πόρτα στον έξω κόσμο. Μόνο που η πραγματικότητα για τον καθένα μας είναι πολύ διαφορετική, και δεδομένου ότι οι σχέσεις των ανθρώπων βασιζονται σε πολύ λεπτές ισορροπίες τα συμπεράσματα τα οποία εξάγονται απο την προσωπική μας αυτή διαδικασία δεν είναι πάντα σωστά
    Επίσης θα ήθελα να αναφέρω τον Ορισμό της Υγείας απο τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας ο οποίος δίνει εξέχουσα σημασία στην πνευματική ισορροπία των Ανθρώπων και την δυνατότητά ένταξής τους στο κοινωνικό σύνολο! Οτιδήποτε αλλο θεωρείται "δείκτης ασθένειας"
    "Υγεία είναι η πλήρης σωματική,ψυχική και κοινωνική Ευεξία του Ατόμου,και όχι μόνον η έλλειψη νόσου η αναπηρίας":bigsmile:
    Καλά Χριστούγεννα λοιπόν και να μην θεωρούμε την ευχή για Υγεία τετριμμένη έννοια ,:bigsmile:διότι βλέπεται ποσο δύσκολα μπορούμε αν ανταποκριθούμε στίς προυποθέσεις της......
    Οι αδύναμοι άνθρωποι περιμένουν ευκαιρίες. Οι δυνατοί δημιουργούν ευκαιρίες.....

  9. #19
    Join Date
    Oct 2009
    Όνομα:
    irene
    Location
    dytikh makedonia
    Posts
    192

    Re: Χριστούγεννα: Γιορτή χαράς ή μελαγχολίας;

    Συμφωνα και εγω με ολους σας! αλλα τι γινετε οταν καποιος δεν εχει αυτον που αγαπαει σκεφτεται λατρευει? αυτος ο ανθρωπος [ως μπορει να μην σκφτεται και να μην μελαγχωλει οταν ο αντρωπος του δεν ειναι πια μαζι του και αντι να περνουσαν μαζι καθετε και αναγκαζετε να ειναι χαρουμενος για να μην λενε οι αλλοι τα διαφορα? πως μππορει αυτος ανθρωπος να κανει πως δεν ποναει μεσα του ? αυτο το ζητημα δεν το ειδα πουθενα πιο πανω! ουτε στο κειμενο , που σαφως ειναι πολυ καλο , αλλα ουτε και στις απαντησεις που και αυτες ειναι σωστες! οταν μεσα του λιωνει καποιος γιατι δεν εχει το αλλο τοθ μισο κοντα του και ειναι σε διασταση και να συμβενουν πολλα στη σχεση του? αυτος τι να κανει? αφου δεν μπορει να μην ειναι κομματια?
    Η ελπίδα ποτέ δεν πεθένει αν πραγματικά ελπίζεις κ δεν αφήνεσε και δεν απογοητεύσαι. Αγάπα δυνατά, αλιθηνά παντοτηνά.

  10. #20
    Join Date
    Nov 2009
    Όνομα:
    Άννα
    Location
    Κοντά στο Ονε
    Posts
    581

    Re: Χριστούγεννα: Γιορτή χαράς ή μελαγχολίας;

    Quote Originally Posted by zw_epimenontas View Post
    Συμφωνα και εγω με ολους σας! αλλα τι γινετε οταν καποιος δεν εχει αυτον που αγαπαει σκεφτεται λατρευει? αυτος ο ανθρωπος [ως μπορει να μην σκφτεται και να μην μελαγχωλει οταν ο αντρωπος του δεν ειναι πια μαζι του και αντι να περνουσαν μαζι καθετε και αναγκαζετε να ειναι χαρουμενος για να μην λενε οι αλλοι τα διαφορα? πως μππορει αυτος ανθρωπος να κανει πως δεν ποναει μεσα του ? αυτο το ζητημα δεν το ειδα πουθενα πιο πανω! ουτε στο κειμενο , που σαφως ειναι πολυ καλο , αλλα ουτε και στις απαντησεις που και αυτες ειναι σωστες! οταν μεσα του λιωνει καποιος γιατι δεν εχει το αλλο τοθ μισο κοντα του και ειναι σε διασταση και να συμβενουν πολλα στη σχεση του? αυτος τι να κανει? αφου δεν μπορει να μην ειναι κομματια?
    Καλησπέρα! Σίγουρα δεν μπορώ να ξέρω τα προσωπικά σου δεδομένα για να δωθει και ανάλογη απάντηση. Εκτιμώ όμως οτι έναν χωρισμό και οι δυο πλευρές τον έχουν επιτρέψει.Ξέρεις όταν αισθανόμαστε κάτι για κάποιον δεν σημαίνει οτι απαραίτητα ο άλλος αισθάνεται τα ίδια πράγματα. Μπορεί να διαφέρουν τα θέλω του ,οι ανάγκες του,η ένταση των συναισθημάτων του και έτσι επέρχεται ο χωρισμός γιατί κανένας άλλος δεν μπορεί να τον επιβάλει εκτός απο αυτούς που βρίσκονται μέσα στη σχέση. Σαφώς αισθάνεσαι δύσκολα,και θα αισθάνεσαι πιθανόν για κάποιο διάστημα,όμως θα πρέπει να αναρωτηθεις και για την άλλη πλευρά γιατί δεν αισθάνεται όπως εσύ,διότι αν αισθανόταν όπως εσύ πιθανότατα να ήσασταν μαζί και όχι χωρισμένοι......Και κάτι άλλο όποιος ξέρει να αγαπά ξέρει και να χωρίζει, αποκομίζοντας ωφέλιμες εμπειρίες σίγουρα για το μέλλον!:bigsmile:
    Οι αδύναμοι άνθρωποι περιμένουν ευκαιρίες. Οι δυνατοί δημιουργούν ευκαιρίες.....

 

 
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads