s
Ηλιακή επιστροφή - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 14 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 12 ... LastLast
Results 11 to 20 of 134
  1. #11
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Ηλιακή επιστροφή

    Να συμπληρώσω στην τόσο επεξηγηματική και κατανοητή απάντηση του μέλους foxterrier_de, πώς όταν έχουμε επάναληψη των ακμών της ηλιακής επιστροφής στο γενέθλιο τότε έχουμε ενεργοποιήση ολόκληρου του γενέθλιο χάρτη με "επιπλέον" αποχρώσεις.

  2. #12
    Join Date
    Dec 2004
    Όνομα:
    Σοφία
    Posts
    342

    Re: Ηλιακή επιστροφή

    Πιάνω ανα διαστήματα μέσα στο τρέξιμο και ξαναβλέπω τον χάρτη της ηλιακής επιστροφής αλλά είναι τόσο χάλια που τον ξαναφήνω.. και τον ξαναπιάνω μπας και τον δω με άλλο μάτι..δεν αλλάζει όμως ο άτιμος..

    Έχω στον ετήσιο ένα ταυ τετράγωνο με κρόνο πλούτωνα αφροδίτη :nuts: με κρόνο στον 2ο οίκο, πλούτωνα στον 5ο και αφροδίτη στον 8ο οίκο. Του δίνω σημασία? αν πάω να το ερμηνεύσω απο την κακή του πλευρά, που έτσι με πάει..το ερμηνεύω ως απώλεια σταθερότητας, συναισθηματικό περιορισμό, δυσκολία στις ερωτικές σχέσεις και πιθανό τερματισμό ερωτικής σχέσης.. μπας και πάει να μου στερήσει χαρές κομματάκι αυτό το ταυ και μπας και μου προμηνύει κακά μαντάτα..καλά δεν τα ζητάω και ξεκάθαρα φυσικά γενικά ρωτώ.

    Απο την άλλη ο ετήσιος Δίας μου στον 7ο οίκο φέτος συνοδεύει τη γενέθλια αφροδίτη μου στον 7ο..

    Αναρωτιέμαι τι απο τα δυο κρίνεται πιο σημαντικό.. ξέρω οτι πάντα περισσότερη σημασία δίνουμε σε όψη που κάνει πλανήτης ηλιακής με γενέθλιου, παρά σε μια όψη ή σχηματισμό ετήσιου που υπάρχει σε άπειρους άλλους χάρτες.. Βέβαια ο Δίας στον γενέθλιο δεν κάνει κάποια όψη με άφρο για να πω οτι η σύνοδος ενεργοποιεί κάτι, αλλά και πάλι φαντάζομαι βγάζει κάποια ενέργεια, θεωρητικά, ως σύνοδος.

    Πολύ σύνοδος φέτος... ουρανός ετήσιου συνοδεύει ήλιο, άρη γενέθλιου και πάλι..
    Ο κρόνος εκεί μπαστακωμένος στον 2ο να μας βάζει καβούρια στην τσέπη ξανά, αλλά με έναν ουρανό στον 8ο ηλιακής να συνοδεύει ήλιο ερμή ηλιακής, στον 8ο και αυτοί, δεν ξέρω τι μας επιφυλάσσει η μοίρα..ή τα χάνουμε ή τα παίρνουμε ουρανοκατέβατα..:nuts: ...λέμε τώρα..

    Όποιο σχόλιο ευπρόσδεκτο.!
    Ο σκοπός στη ζωή είναι να πεθαίνεις νέος, όσο πιο αργά γίνεται...

  3. #13
    Join Date
    Dec 2004
    Όνομα:
    Σοφία
    Posts
    342

    Re: Ηλιακή επιστροφή

    Το θυμήθηκα γιατί ξανακοίταζα κάτι και είπα να το ξαναφέρω στην επιφάνεια..
    περισσότερο με ενδιαφέρει να ακούσω καμια γνώμη περι ταυ που σχηματίζεται και αν ενεργοποιείται, εφόσον δεν ενεργοποιεί όψεις γενέθλιου, καθώς δεν υπάρχουν.. ουδείς?:bigsmile:
    Ο σκοπός στη ζωή είναι να πεθαίνεις νέος, όσο πιο αργά γίνεται...

  4. #14

    Re: Ηλιακή επιστροφή

    Quote Originally Posted by κρασακι View Post
    Το θυμήθηκα γιατί ξανακοίταζα κάτι και είπα να το ξαναφέρω στην επιφάνεια..
    περισσότερο με ενδιαφέρει να ακούσω καμια γνώμη περι ταυ που σχηματίζεται και αν ενεργοποιείται, εφόσον δεν ενεργοποιεί όψεις γενέθλιου, καθώς δεν υπάρχουν.. ουδείς?:bigsmile:
    Γεια σου, Σοφία.

    Θα ήθελα να προσθέσω κάτι στην τόσο ενδιαφέρουσα συζήτηση εδώ. Η ηλιακή επιστροφή για να αποκτήσει ουσιαστικό νόημα πρέπει κανείς να την εξετάσει παράλληλα με το ηλιακό τόξο και τις δευτερεύουσες κατευθύνσεις της ίδιας χρονιάς διαφορετικά μπορεί να οδηγηθεί σε λάθη στην ερμηνεία. Κι αυτό γιατί η ηλιακή επιστροφή περιλαμβάνει τα γεγονότα της χρονιάς, σημαντικά και δευτερεύοντα, αλλά από μόνη της δεν μπορεί να μας δείξει ποια γεγονότα της χρονιάς θα είναι σημαντικά και ποια δευτερεύοντα. Έτσι, χρειαζόμαστε τα άλλα δυο συστήματα που ανάφερα πιο πάνω για να τα ξεκαθαρίσουμε.

    Γι' αυτό κανείς δεν μπορεί να ερμηνεύσει μια μεμονωμένη όψη στην ηλιακή επιστροφή γιατί δεν έχει πλήρη εικόνα ούτε της ηλιακής αλλά ούτε και των άλλων συστημάτων. Το ταυ που αναφέρεις μπορεί να σου φέρει οικονομικά γεγονότα ή συναισθηματικά ή και τα δυο και μπορεί να είναι σημαντικά αυτά τα γεγονότα μέσα στην χρονιά σου, μπορεί και όχι. Κανείς δεν μπορεί να απαντήσει έτσι χωρίς να έχει την πλήρη εικόνα.

  5. #15
    Join Date
    Dec 2004
    Όνομα:
    Σοφία
    Posts
    342

    Re: Ηλιακή επιστροφή

    Γεια σου Κοραλλία!
    Αυτό είναι κάτι που το έχω πάντα κατά νου , το να μην ερμηνεύω μεμονωμένα..κανόνας πρώτος! Απλά ερώτησα πάνω στο ταυ κυρίως ερμηνεία, μιας και δεν είμαι εξοικειωμένη.
    Όπως και να 'χει ευχαριστώ πολύ για απάντηση!!
    Ο σκοπός στη ζωή είναι να πεθαίνεις νέος, όσο πιο αργά γίνεται...

  6. #16

    Re: Ηλιακή επιστροφή

    Quote Originally Posted by κρασακι View Post
    Γεια σου Κοραλλία!
    Αυτό είναι κάτι που το έχω πάντα κατά νου , το να μην ερμηνεύω μεμονωμένα..κανόνας πρώτος! Απλά ερώτησα πάνω στο ταυ κυρίως ερμηνεία, μιας και δεν είμαι εξοικειωμένη.
    Όπως και να 'χει ευχαριστώ πολύ για απάντηση!!
    Σοφία μου,

    θα σου απαντήσω με κάποια επιφύλαξη επειδή δεν έχω πλήρη εικόνα. Το ταυ αυτό, αν σου φέρει συναισθηματικά προβλήματα, μπορεί να δείξει χωρισμό αλλά η σύνοδος Δία/Αφροδίτης μπορεί να δείξει νέα γνωριμία ή και επανασύνδεση αργότερα μέσα στην χρονιά με το άτομο αυτό. Μπορεί και το αντίθετο, αν λειτουργήσει πρώτα η σύνοδος Δία/Αφροδίτης, δηλαδή το ξεκίνημα μιας σχέσης μέσα στην χρονιά που στην πορεία θα φέρει προβλήματα. Μπορεί να σου φέρει και οικονομικά προβλήματα αλλά εκεί δεν έχω άλλα στοιχεία για να σου πω κάτι περισσότερο.

  7. #17

    Re: Ηλιακή επιστροφή

    Καλησπέρα σας,
    σχετίκά με την ηλιάκή επιστροφή θα ήθελανα ρωτήσω το εξής:
    στο γενέθλιο χάρτη έχω μεσουράνημα στους διδύμους και τώρα ο ωροσκόπος της ηλιακής επιστροφής είναι στοους διδύμους. Ενεργοποιείται δλδ ο 10ος...
    σ'αυτό που θα ήθελα τη βοήθεια σας ειναι το εξής:
    του χρόνου κατά την ηλικιακή επιστροφή επαναλαμβάνεται ο γενέθλιος χάρτης με αποτέλεσμα να έχω τον ωροσκόπο στην παρθένο κ το μεσουράνημα στους διδύμους.
    φέτος αρχές σεπτέβρη ξεκίνησα μία δουλειά που συνδυάζει το κομμάτι μου ήξερα μαζί μ κάτι άλλο , συναφές αλλά το δέυτερο πιο γενικής φύσης το οποίο ομολογώ μου αρέσει πολύ..
    θα ήθελα τη γνώμη σας για να το ερμηνευσω
    ευχαριστώ πολύ

  8. #18
    Join Date
    Apr 2009
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    Εκεί που είσαι ήμουνα...
    Posts
    66

    Re: Ηλιακή επιστροφή (Solar return)

    Γεια και χαρά σε όλους!

    Καταπιάστηκα και πάλι με την πολυαγαπημένη μου ηλιακή επιστροφή και αυτή τη φορά μου γεννήθηκε η εξής απορία... Παρατήρησα ότι στο χάρτη της φετινής ηλιακής επιστροφής ο Ερμής είναι ανάδρομος, αλλά λίγο πριν ορθοδρομήσει (και δεν μιλάμε για 1-2 μέρες διαφορά, μιλάμε την ίδια μέρα, εάν γίνομαι κατανοητή). Θεωρούμε τον πλανήτη σε στάση? Και αυτό τι επίπτωση έχει για τα θέματα του οίκου που κυβερνάει? Θεωρούμε ότι θα υπάρξουν καθυστερήσεις ή ότι τα πράγματα θα πάρουν επιτέλους τον δρόμο τους προς το καλύτερο ή το χειρότερο, ανάλογα με τις όψεις που κάνει στην ηλιακή και τον γενέθλιο?

    Ευχαριστώ πολύ όποιον έχει την διάθεση να απαντήσει...

    Φιλικά,
    wind*1

  9. #19

    Re: Ηλιακή επιστροφή (Solar return)

    Καλημέρα σας, χρόνια πολλά και καλή εβδομάδα. Το πολύ άρθρο της κας Μεντάκη μου δημιούργησε μια πολύ μεγάλη απορία ίσως και λίγο πανικό :unsure: σχετικά με την φετινή ηλ. επιστροφή μου. Η Αφροδίτη της επιστροφής μου βρίσκεται 23.46'ο του Τοξότη στον 4ο ηλιακό οίκο (ακριβώς πάνω στην ακμή 11ου στον γενέθλιο) , σε συγκλίνουσα σύνοδο με την Σελήνη επιστροφής (στις 18.48ο Τοξότη). Στις 15/6 έχουμε την έκλειψη σελήνης στις 24ο Τοξότη. Τι μπορεί να υποδηλώνει αυτή η έκλειψη με δεδομένου ότι ο ωροσκόπος της επιστροφής είναι Λέων (7ος, 27.16ο οίκος γενέθλιος, αλλά δεν κάνει αντίθεση με τον γενέθλιο ωροσκόπο - 13.45ο Υδροχόου)
    Victory

  10. #20

    Re: Ηλιακή επιστροφή (Solar return)

    Στην βιασύνη μου ξέχασα :embarrest να ζητήσω ταπεινά την βοήθεια όλων όσων πιστεύουν ότι θα μπορούσαν να βοηθήσουν. Συγνώμη για την παράλειψη ....Σας ευχαριστώ!!!
    Victory

 

 
Page 2 of 14 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 12 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 4 users browsing this thread. (0 members and 4 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads