s
ΗΛΙΑΚΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 11 to 20 of 31
  1. #11
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Θαλασσινή
    Posts
    318

    Re: ΗΛΙΑΚΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ

    Quote Originally Posted by laparisienne View Post
    Καλημέρα σε όλους!

    Η ερώτησή μου είναι η εξής:όταν,στην Ηλιακή Επιστροφή,ο ωροσκόπος πέφτει στην τελευταία μοίρα ενός οίκου,καλύπτει όλο τον επόμενο και αρκετό μέρος απ'τον μεθεπόμενο,θεωρούμε ότι τα θέματα που θα μας απασχολήσουν είναι και των 3 οίκων;
    Ή ουσιαστικά μόνο του οίκου που καλύπτει το μεγαλύτερο μέρος του ωροσκόπου;
    Αν κατάλαβα σωστά ο Ωροσκόπος της Ηλιακής Επιστροφής βρίσκεται μία μοίρα σχεδόν πριν την αρχή κάποιου οίκου(για παράδειγμα πριν από το δεύτερο ή έκτο οίκο)περιλαμβάνει όλο τον οίκο επειδή ο Ετήσιος πρώτος οίκος είναι αρκετά μεγάλος.

    Σε μια τέτοια περίπτωση αν τοποθετήσουμε σε διπλό κύκλο (εσωτερικά τον Ετήσιο χάρτη και εξωτερικά το Γενέθλιο) θα δούμε καθαρά ότι ένας συγκεκριμένος Ετήσιος οίκος "εμπεριέχεται" κατά κάποιο τρόπο σε κάποιο γενέθλιο. Αυτό μας δείχνει περιορισμούς σε κάποιο τομέα της ζωής μας σε σχέση με τον Ωροσκόπο.

    Αν για παράδειγμα "εμπεριέχεται " ο 6ος οίκος θα υπάρξουν κάποια θέματα καθημερινότητας, εργασίας ή υγείας που πολύ πιθανόν θα χρειαστεί να εντάξετε σε σας(Ωροσκόπος Ετήσιος) κατά τη διάρκεια της συγκεκριμένης χρονιάς που εξετάζετε. Δε μας προϊδεάζει για κάτι εύκολο ή δύσκολο, απλά και μόνο για το "υποχρεωτικό" της κατάστασης.
    Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
    τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
    όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις...


    Κωνσταντίνος Καβάφης

  2. #12

    Re: ΗΛΙΑΚΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ

    Σ'ευχαριστώ πολύ alkmini μου!
    Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να'μαι καλά να τρέχω!

    Παρ'όλα αυτά,και θέματα του προηγούμενου και του επόμενου οίκου θα ανασυρθούν, έτσι;
    Όχι μόνο του εμπεριεχόμενου;

  3. #13
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: ΗΛΙΑΚΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ

    Του επόμενου οίκου γιατί; Ο επόμενος είναι ο 2ος. Όταν υπάρχει εμπεριεχόμενο ζωδιο, τότε ο κυβερνήτης αυτού του ζωδίου είναι συγκυβερνήτης.

    Αρα, με ωροσκόπο Λέοντα για παράδειγμα (έστω και στην τελευταία μοίρα) και εμπεριεχόμενο ολοκληρο το ζώδιο της Παρθένου, έχουμε να μελετήσουμε κυβερνήτη 1ου οίκου τον Ήλιο και συγκυβερνήτη τον Ερμή που εξουσιάζει την Παρθένο.

  4. #14

    Re: ΗΛΙΑΚΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ

    Ο 1ος Ετήσιος αρχίζει απ'την τελευταία μοίρα του 5ου, περιλαμβάνει όλο τον 6ο και αρκετό 7ο....

    Γι'αυτό αναρωτιέμαι....θα είναι τέτοια υπερπαραγωγή η ζωή μου εφέτος;

  5. #15
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Θαλασσινή
    Posts
    318

    Re: ΗΛΙΑΚΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ

    Quote Originally Posted by laparisienne View Post
    Σ'ευχαριστώ πολύ alkmini μου!
    Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να'μαι καλά να τρέχω!

    Παρ'όλα αυτά,και θέματα του προηγούμενου και του επόμενου οίκου θα ανασυρθούν, έτσι;
    Όχι μόνο του εμπεριεχόμενου;
    Θα δώσω ένα παράδειγμα με μοίρες και ζώδια για να γίνω περισσότερο κατανοητή.

    Υποθέτω ότι ο Ετήσιος Ωροσκόπος βρίσκεται στο ζώδιο των Ιχθύων(ας πούμε περίπου στις 12 μοίρες)και περιλαμβάνει το μεγαλύτερο ζώδιο του Κριού(27-28 μοίρες).

    Η ακμή του 2ου ή του 6ου οίκου που ανέφερα προηγούμενα στο γενέθλιο χάρτη ας πούμε ότι ξεκινά στις 14 μοίρες των Ιχθύων μέχρι τις 14 μοίρες του Κριού(ένας μικρός σχετικά οίκος περίπου 30 μοιρών).

    Τοποθετώντας στο κέντρο το χάρτη της Ηλιακής Επιστροφής και εξωτερικά το γενέθλιο βλέπουμε ότι ο 2ος ή ο 6ος γενέθλιος οίκος σαν πιο μικρός που είναι εμπεριέχεται κατά κάποιο τρόπο στον Ετήσιο Ωροσκόπο.
    Να έχουμε υπόψη μας ότι το ίδιο θα συμβεί και με τον απέναντι γενέθλιο οίκο. Αν δηλαδή πρόκειται για το 2ο να προσέξω τον 8ο οίκο , αν πρόκειται για τον 6ο να δω το 12ο.
    Αυτός είναι ένας από τους πολλούς τρόπους συσχέτισης Γενέθλιου και Ετήσιου Χάρτη.

    Ένας άλλος τρόπος είναι να τοποθετήσουμε στο κέντρο το γενέθλιο χάρτη και εξωτερικά τον Ετήσιο και να δούμε πού" πέφτει" (στο γενέθλιο) η ακμή κάθε Ετήσιου οίκου. Από δω βγάζουμε διαφορετικά συμπεράσματα που κάποιες φορές μπορεί να μας δίνουν ίδια μηνύματα με την προηγούμενη μέθοδο.

    Ο προηγούμενος και επόμενος οίκος ταιριάζει με την δεύτερη μέθοδο.

    Άλλη μια μέθοδος είναι σε ένα χάρτη (Ετήσιο) να συμπληρώσουμε με το χέρι τις γενέθλιες θέσεις και να έχουμε δύο Ήλιους, δύο Σελήνες, δύο.... όλοι οι πλανήτες διπλοί. Άλλα συμπεράσματα από την τελευταία μέθοδο και άλλη τεχνική.
    Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
    τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
    όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις...


    Κωνσταντίνος Καβάφης

  6. #16

    Re: ΗΛΙΑΚΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ

    Καλημέρα σε όλους!

    Τον πρώτο τρόπο χρησιμοποιώ.
    Ο διπλός χάρτης που βγάζει το σάιτ που μας φιλοξενεί με βολεύει πολύ.
    Να υποθέσω ότι η τελική απάντηση στο ερώτημά μου είναι θετική,ε;

  7. #17

    Re: ΗΛΙΑΚΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ

    Καλημερα! Εχω να θεσω και εγω ενα ερωτημα σχετικα με την ηλιακη μου επιστροφη.. Τι σημαινει να εχεις αναδρομη αφροδιτη στον 7 οικο της ηλιακης και να κανει συνοδο με την γενεθλια αφροδιτη, δια, ωροσκοπο και εξαγωνο με τον κληρο της τυχης; Τι μπορει να δειχνουν αυτες οι οψεις; Τι να περιμενω;

    Ευχαριστω!

  8. #18

    Re: ΗΛΙΑΚΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ

    Σε ποιο γενεθλιο οικο πεφτει η αναδρομη αφροδιτη ? Τι κυβερνα η γενεθλια αφροδιτη στον γενεθλιο σου ? Τι κυβερνα ο διας και σε ποιον γενεθλιο οικο ειναι ? Που βρισκεται ο κληρος τυχης ?

  9. #19

    Re: ΗΛΙΑΚΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ

    Η αναδρομη αφροδιτη ειναι στο διδυμο και πεφτει στον 7 οικο της ηλιακης μου!

    Στον γενεθλιο μου χαρτη η αφροδιτη βρισκεται στους διδυμους στον 1 οικο μου.
    Ο διας στον γενεθλιο μου ειναι επισης στους διδυμους και κυβερναει τον 12 οικο μου..
    Και ο κληρος της τυχης στον γενεθλιο μου ειναι στον κριο και κυβερναει τον 11 οικο..

  10. #20

    Re: ΗΛΙΑΚΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ

    Καλημερα.θα ηθελα κι εγωναρωτησω αν στο χαρτη ηλιακηςεπιστροφης ο ωροσκοπος πεφτει στον 5 γενεθλιο υπαρχει προοπτικη τεκνοποιησης;ο κυβερνητησ του ωροσκοπου ειναι ο κρονοσ κειναι στον9.

 

 
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads