s
Αστρολογικές απορίες - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 11 to 20 of 29
  1. #11
    Join Date
    Jun 2008
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    Προς τη θάλασσα...
    Posts
    577

    Re: Αστρολογικές απορίες

    Quote Originally Posted by tsou-li View Post
    Καλημέρα σας!
    Θα ήθελα παρακαλώ να μου απαντήσει κάποιος σε μια απορία που έχω σχετικά με τον κυβερνήτη του ωροσκοπίου (έχω διαβάσει το σχετικό άρθρο). Αν ο ωροσκόπος είναι παρθένος (24ο 48' 58'') λογικά κυβερνήτης του ωροσκοπίου είναι ο Ερμής (18ο 33΄ 11΄΄). Όμως υπάρχει η Αφροδίτη στις 23ο 05΄ 27΄΄. Τότε θεωρούμε ότι η Αφροδίτη είναι ο κυβερνήτης του ωροσκοπίου παρ΄ότι είναι σε πτώση στην Παρθένο και ο Ερμής είναι ο κυβερνήτης του ωροσκόπου; Ή θα θεωρήσουμε κυβερνήτη του ωροσκοπίου τον Δία που βρίσκεται στην 1η μοίρα του Ζυγού; (Γιατί αν και στο επόμενο ζώδιο κάνει σύνοδο κι αυτός με τον ωροσκόπο και βρίσκεται στον 1ο οίκο ενώ οι άλλοι βρίσκονται στον 12ο).
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπει στον κόπο να μου απαντήσει!
    Αγαπητή tsou-li, κυβερνήτης του ωροσκοπίου δεν είναι ο πλανήτης που είναι πιο κοντά στον ωροσκόπο, αλλά ο πλανήτης που κυβερνά το ζώδιο που βρίσκεται στον ωροσκόπο, στην προκειμένη περίπτωση, ο Ερμής που είναι κυβερνήτης της Παρθένου.


    Επιπρόσθετα, αν ένας πλανήτης είναι σε πτώση κ.λπ. δεν του αφαιρούνται τα ηνία :bigsmile: του κυβερνήτη. Και φυσικά δεν παίζει ρόλο ο οίκος. Ο κυβερνήτης μπορεί να βρίσκεται σε όποιον οίκο του αρέσει, είναι πλέον θέμα ερμηνείας.
    Προσέχω την πόλη μου. Επιλέγω ΑΣΤΡΙΚΕΣ συγκοινωνίες.

  2. #12
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    14

    Re: Αστρολογικές απορίες

    Μαρία σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτό πίστευα κι εγώ μεχρι που διάβασα ένα άρθρο που έλεγε ότι αν κάποιος πλανήτης κάνει σύνοδο με τον ωροσκόπο τότε είναι αυτός ο κυβερνήτης του ωροσκοπίου. Μαλον δεν κατάλαβα καλά. Όπως λένε ο ημιμαθής είναι χειρότερος από τον αμαθή. Ψάχνομαι κι όσο ψάχνομαι, τόσο χάνομαι.
    Φιλιά, καλή σου μέρα!

  3. #13

    Re: Αστρολογικές απορίες

    Quote Originally Posted by tsou-li View Post
    Μαρία σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτό πίστευα κι εγώ μεχρι που διάβασα ένα άρθρο που έλεγε ότι αν κάποιος πλανήτης κάνει σύνοδο με τον ωροσκόπο τότε είναι αυτός ο κυβερνήτης του ωροσκοπίου. Μαλον δεν κατάλαβα καλά. Όπως λένε ο ημιμαθής είναι χειρότερος από τον αμαθή. Ψάχνομαι κι όσο ψάχνομαι, τόσο χάνομαι.
    Φιλιά, καλή σου μέρα!
    Αγαπητή tsou-li,

    υπάρχει μια διαφορά στους δύο όρους που χρησιμοποιείς: δηλαδή, κυβερνήτης του ωροσκόπου και κυβερνήτης του ωροσκοπίου. Κυβερνήτης του ωροσκόπου είναι πάντα ο ο πλανήτης που κυβερνά το ζώδιο στο οποίο βρίσκεται ο ωροσκόπος. Κυβερνήτης του ωροσκοπίου είναι ο πιο δυνατός πλανήτης ενός χάρτη.

  4. #14
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    14

    Re: Αστρολογικές απορίες

    Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση Κοραλλία!
    Επομένως, αν πάμε σ' ένα γενέθλιο χάρτη και ζητήσουμε την επιλογή γενέθλιο σκορ, ο πλανήτης με την μεγαλύτερη ισχύ είναι ο κυβερνήτης του ωροσκοπίου;

  5. #15
    Join Date
    May 2009
    Posts
    3

    Re: Αστρολογικές απορίες

    καλημερα ειμαι η a.e.d.a. δεν γνωριζω πολλα απο αστρολογια παρα μονο στα γνωρισματα και χαρακτιριστικα του καθε ζωδιου.Εχω παρατηρησει οτι το τελευταιο διαστημα ειμαι καπως αντικοινωνικη ...να το πω... αποτομη ..να το πω...με νευρα ...να το πω...Δεν ξερω τη μου συμβαινει ειμαι σκορπιος με ωροσκοπο ταυρο συγκεκριμενα 29-10-1977 ωρα 18:15 Υ.Γ:θα κρατησει πολυ ?Εxω κουραστει

  6. #16

    Re: Αστρολογικές απορίες

    Quote Originally Posted by tsou-li View Post
    Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση Κοραλλία!
    Επομένως, αν πάμε σ' ένα γενέθλιο χάρτη και ζητήσουμε την επιλογή γενέθλιο σκορ, ο πλανήτης με την μεγαλύτερη ισχύ είναι ο κυβερνήτης του ωροσκοπίου;
    Υπάρχουν δύο τρόποι που χρησιμοποιούν διάφοροι αστρολόγοι για να βρουν τον κυβερνήτη (ή τους κυβερνήτες) ενός ωροσκοπίου. Ο πρώτος είναι να μετρήσουν την ισχύ ενός πλανήτη ανάλογα με την θέση του στον χάρτη και κυρίως τις όψεις του με τα φώτα και τον ωροσκόπο.

    Ο δεύτερος είναι να βρουν τον τελικό κυβερνήτη (χορηγό) του ωροσκοπίου ή τουλάχιστο τον πλανήτη που κυβερνά τους περισσότερους πλανήτες σ' ένα χάρτη. Για να γίνει αυτό όμως πρέπει να υπάρχει τουλάχιστο ένας πλανήτης που να βρίσκεται στο ζώδιο που κυβερνά. Για παράδειγμα: η Σελήνη είναι στον Λέοντα άρα κυβερνήτης της είναι ο Ήλιος, ο Ήλιος είναι στην Παρθένο άρα κυβερνήτης του είναι ο Ερμής, ο Ερμής βρίσκεται στον Ζυγό άρα κυβερνήτης του είναι η Αφροδίτη, η Αφροδίτη είναι στον Ζυγό (στο ζώδιο που κυβερνά) άρα η Αφροδίτη είναι τελικός κυβερνήτης όλων των πιο πάνω πλανητών.

    Προσωπικά θεωρώ πιο δυνατούς πλανήτες σ' ένα χάρτη τους πλανήτες που κάνουν όψεις με τα φώτα ή τον ωροσκόπο και τον κυβερνήτη του. Αυτοί οι πλανήτες παίζουν μεγαλύτερο ρόλο στον χαρακτήρα ενός ατόμου αλλά και στις εμπειρίες της ζωής του.

  7. #17

    Re: Αστρολογικές απορίες

    Quote Originally Posted by a.e.d.a. View Post
    καλημερα ειμαι η a.e.d.a. δεν γνωριζω πολλα απο αστρολογια παρα μονο στα γνωρισματα και χαρακτιριστικα του καθε ζωδιου.Εχω παρατηρησει οτι το τελευταιο διαστημα ειμαι καπως αντικοινωνικη ...να το πω... αποτομη ..να το πω...με νευρα ...να το πω...Δεν ξερω τη μου συμβαινει ειμαι σκορπιος με ωροσκοπο ταυρο συγκεκριμενα 29-10-1977 ωρα 18:15 Υ.Γ:θα κρατησει πολυ ?Εxω κουραστει
    Στην κορυφή της κάθε σελίδας υπάρχει το πεδίο που λέει "οι χάρτες μου". Πάτα το, βάλε τα στοιχεία σου και ρίξε μια ματιά, όλο και κάτι θα βρεις... :bigsmile:
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  8. #18

    Re: Αστρολογικές απορίες

    Καλησπέρα σε όλους!!!!!!!!!!!!!Και καλώς σας βρήκα!!!!!!!!!!!!!!!!
    Δεν ξέρω αν κάνω σωστά την ερώτηση μου σ αυτο το topic αλλα αν κάποιος γνωρίζει να μου δώσει τα φώτα του θα μουν ευγνώμων.......
    Είμαι Διδυμος με ωροσκόπο Παρθενο(Γεννημένη 03/06/1987-14,30-Αθήνα)
    Απ οτι βλέπω στον γενέθλιο χάρτη μου,έχω τον Δία στον 7ο οίκο και ο 7ος οίκος βρίσκεται στο ζώδιο των ιχθύων....
    Ήθελα να ρωτήσω αν τώρα με την επερχόμενη είσοδο του Δία στους Ιχθεις στις 19/1 θα επηρεαστώ κυρίως στο ζήτημα των σχέσεων(καθώς εκεί πάσχω,όντας αδέσμευτη)???????????????????????

  9. #19

    Re: Αστρολογικές απορίες

    Quote Originally Posted by ginakar View Post
    Καλησπέρα σε όλους!!!!!!!!!!!!!Και καλώς σας βρήκα!!!!!!!!!!!!!!!!
    Δεν ξέρω αν κάνω σωστά την ερώτηση μου σ αυτο το topic αλλα αν κάποιος γνωρίζει να μου δώσει τα φώτα του θα μουν ευγνώμων.......
    Είμαι Διδυμος με ωροσκόπο Παρθενο(Γεννημένη 03/06/1987-14,30-Αθήνα)
    Απ οτι βλέπω στον γενέθλιο χάρτη μου,έχω τον Δία στον 7ο οίκο και ο 7ος οίκος βρίσκεται στο ζώδιο των ιχθύων....
    Ήθελα να ρωτήσω αν τώρα με την επερχόμενη είσοδο του Δία στους Ιχθεις στις 19/1 θα επηρεαστώ κυρίως στο ζήτημα των σχέσεων(καθώς εκεί πάσχω,όντας αδέσμευτη)???????????????????????
    Πήγαινε στην πρώτη σελίδα, κάνε κλικ στο σύμβολο της Παρθένου στις ετήσιες προβλέψεις (προσοχή: όχι στις καρμικές) κα διάβασε για το Δία. Αντιστοιχεί στον δικό σου 7ο :bigsmile:
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  10. #20
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    19

    Re: Αστρολογικές απορίες

    καλημερα..να ρωτησω κι εγω κατι?
    ο κυβερνητης του καθε οικου ειναι παντα ο ιδιος η διαφερει απο χαρτη σε χαρτη?και αν ειναι ετσι πως τους βρισκω?
    και κατι αλλο..κυβερνητης ωροσκοπου και ωροσκοπιου?διαβασα κατι αλλα δεν εξηγουσε,απλα τα ανεφερε.:unsure:

 

 
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads