s
[Συζήτηση] Ο γάμος και η επίτευξή του - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 ... LastLast
Results 11 to 20 of 63
  1. #11
    Join Date
    Nov 2005
    Όνομα:
    Κυριακή
    Location
    αλλου κι αλλου...
    Posts
    872

    Re: Ο ΓΑΜΟΣ ΚΑΙ Η ΕΠΙΤΕΥΞΗ ΤΟΥ

    Δεν θα διαφωνησω καθολου με την αποψη του κου Αρχου, για τους λογους που οδηγουν σε γαμο τις γυναικες, η τουλαχιστον πολλες γυναικες.
    Ωστοσο ενισταμαι, στο γεγονος οτι η τελικη εικονα του αρθρου, παρα ειναι "θηλυκη". Εννοω οτι για να γινει γαμος ως γνωστον χρειαζεται και ενας ανδρας [για τα ετεροφυλοφιλα ζευγαρια μιλαμε τωρα]. Που ειναι λοιπον ο ανδρας στο αρθρο; Που ειναι τα δικα του βολεματα και οι λαθος λογοι; Ειναι απλως το κουκλακι που τοποθετειται στην κορυφη της γαμηλιας τουρτας; Τοσο αβουλο ή ανυπαρκτο οσο τον εμφανιζει το αρθρο;
    Οσο για την κοινωνικη συμβαση που αποτελει ο γαμος, ας μην ανοιξουμε θεμα.
    Αιωνες δηλωνε [και ακομη δηλωνει] σχεσεις ιδιοκτησιας του αρσενικου πανω στο θηλυκο!
    Ονειρευόμουν απέραντες θάλασσες και ανοιχτούς ορίζοντες...
    ... οταν αρχισε να χτυπαει το ξυπνητήρι....

  2. #12

    Re: Ο ΓΑΜΟΣ ΚΑΙ Η ΕΠΙΤΕΥΞΗ ΤΟΥ

    Εμένα πάλι το άρθρο δεν μου άρεσε καθόλου!
    Τα αστρολογικά στοιχεία που αναφέρει δεν είμαι σε θέση να τα κρίνω δεδομένου ότι δεν έχω τις αστρολογικές γνώσεις του κου ¶ρχου αλλά:
    1. την κοινωνιολογική προσέγγιση που κάνει τη βρίσκω τελείως παρωχημένη
    2. Κατηγοριοποιεί τους ανθρώπους αυθαίρετα κρίνοντας από ότι ακούγεται ή πιστεύεται και επιτρέψτε μου να έχω άλλη αντίληψη από αυτή της "Σούλας" ή της "Τούλας" και ας είμαι γυναίκα (σαν κατάρα ακούγεται αυτό πια!)
    3. και επιτέλους ας πάρουμε χαμπάρι ότι έχουμε προχωρήσει λίγο από την εποχή που παντρεύτηκε η μαμά μας ή η ξαδέρφη μας στο χωριό και ότι υπάρχουν άνθρωποι γύρω μας (άντρες και γυναίκες) που σκέφτονται τελείως διαφορετικά τη ζωή και ακριβώς γιατί έχουν άλλες αντιλήψεις δεν "φαίνονται" και δεν κατηγοριοποιούνται!!

  3. #13
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    2,574

    Re: Ο ΓΑΜΟΣ ΚΑΙ Η ΕΠΙΤΕΥΞΗ ΤΟΥ

    Τελικά είμαστε καταδικασμένες/οι σε συναισθηματική αλλοτρίωση, ό,τι πιστεύουμε τώρα είναι λάθος, και άδικα ως γυναίκες χειραφετηθήκαμε, αφού και πάλι θα καταλήξουμε σε manus mariti.

    Υπέροχο άρθρο, αλλά για την κοινωνία των Ταλιμπάν και των φανατισμένων μουσουλμάνων.

    Οι γυναίκες δεν είμαστε γραμμάτιο που διαμαρτύρεται, όταν φτάσει σε ηλικία γάμου. Ούτε αποτελούμε καταπιεσμένες υπάρξεις, που μανιωδώς αναζητούν διέξοδο στην οικογενειακή καταπίεση.:suspiciou

  4. #14

    Re: Ο ΓΑΜΟΣ ΚΑΙ Η ΕΠΙΤΕΥΞΗ ΤΟΥ

    Quote Originally Posted by magikadespell View Post
    3. και επιτέλους ας πάρουμε χαμπάρι ότι έχουμε προχωρήσει λίγο από την εποχή που παντρεύτηκε η μαμά μας ή η ξαδέρφη μας στο χωριό και ότι υπάρχουν άνθρωποι γύρω μας (άντρες και γυναίκες) που σκέφτονται τελείως διαφορετικά τη ζωή και ακριβώς γιατί έχουν άλλες αντιλήψεις δεν "φαίνονται" και δεν κατηγοριοποιούνται!!
    Πολλοί υπάρχουν που σκέφτονται διαφορετικά το γάμο. Ειδικά η γενιά με τον Πλούτωνα στο Ζυγό είναι μια φουρνιά ατόμων που παρουσιάζουν διαρκώς εναλλακτικά ιδέες και μοντέλα συμβίωσης (τα οποία όμως διαρκώς απορίπτονται ως ουτοπικά ή αναρχικά, ενώ είναι το μέλλον των σχέσεων). Συμφωνώ ότι υπάρχουν άντρες και γυναίκες που σκέφτονται τελείως διαφορετικά το γάμο, αλλά αυτό δεν αλλάζει την ουσία : Στην πράξη τα μοντέλα που παρουσίασαν τα παιδιά της γενιάς με τον Πλούτωνα στο Ζυγό, απορίφθηκαν όλα σε βάθος χρόνου, ακριβώς γιατί η πλειοψηφία αντρών και γυναικών επιμένουν να αναζητούν ένα γάμο ''κοινωνικό συμβόλαιο''. Αν μπορέσει κάποιος να αποδείξει ότι ο ο 7ος οίκος του γάμου είναι κάτι παραπάνω από συμβόλαιο και σύμβαση καλώς. Σ'αυτόν τον οίκο δεν ψάχνουμε και τα συμβόλαια πάσης φύσεως ? Τίποτα τυχαίο. Ο Χρήστος 'Αρχος έγραψε μεγάλες αλήθειες που πονάνε, φυσικά η ευθύνη για το σημερινό χάλι μας πρέπει να καταλογιστεί και στους άντρες, και σε αυτό το σημείο καταλαβαίνω τις κοπέλες που αντέδρασαν με το άρθρο του, το οποίο όμως δεν παύει να είναι μια ρεαλιστική περιγραφή του πιο άχαρου θεσμού που σκοτώνει τον έρωτα και αποκαλείται γάμος.

  5. #15
    Join Date
    Nov 2005
    Όνομα:
    Κυριακή
    Location
    αλλου κι αλλου...
    Posts
    872

    Re: Ο ΓΑΜΟΣ ΚΑΙ Η ΕΠΙΤΕΥΞΗ ΤΟΥ

    Quote Originally Posted by Jimy Pappalardo View Post
    Πολλοί υπάρχουν που σκέφτονται διαφορετικά το γάμο. Ειδικά η γενιά με τον Πλούτωνα στο Ζυγό είναι μια φουρνιά ατόμων που παρουσιάζουν διαρκώς εναλλακτικά ιδέες και μοντέλα συμβίωσης (τα οποία όμως διαρκώς απορίπτονται ως ουτοπικά ή αναρχικά, ενώ είναι το μέλλον των σχέσεων). Συμφωνώ ότι υπάρχουν άντρες και γυναίκες που σκέφτονται τελείως διαφορετικά το γάμο, αλλά αυτό δεν αλλάζει την ουσία : Στην πράξη τα μοντέλα που παρουσίασαν τα παιδιά της γενιάς με τον Πλούτωνα στο Ζυγό, απορίφθηκαν όλα σε βάθος χρόνου, ακριβώς γιατί η πλειοψηφία αντρών και γυναικών επιμένουν να αναζητούν ένα γάμο ''κοινωνικό συμβόλαιο''. Αν μπορέσει κάποιος να αποδείξει ότι ο ο 7ος οίκος του γάμου είναι κάτι παραπάνω από συμβόλαιο και σύμβαση καλώς. Σ'αυτόν τον οίκο δεν ψάχνουμε και τα συμβόλαια πάσης φύσεως ? Τίποτα τυχαίο. Ο Χρήστος 'Αρχος έγραψε μεγάλες αλήθειες που πονάνε, φυσικά η ευθύνη για το σημερινό χάλι μας πρέπει να καταλογιστεί και στους άντρες, και σε αυτό το σημείο καταλαβαίνω τις κοπέλες που αντέδρασαν με το άρθρο του, το οποίο όμως δεν παύει να είναι μια ρεαλιστική περιγραφή του πιο άχαρου θεσμού που σκοτώνει τον έρωτα και αποκαλείται γάμος.
    Αγαπητε Jimmy, υπάρχουν μεγαλες αποκλισεις στο πως αντιμετωπιζουν οι κοινωνιες τα ενναλακτικα σεναρια συμβιωσης. Αν μιλαμε για την Ελλαδα, ειδικα, απο κοινωνικη αποψη, εχει συμβει πραγματι ενα πισωγυρισμα. Ισως ειναι απλως η αντιδραση των συντηρητικων ανακλαστικων της κοινωνιας, και ειναι προσωρινο [λαμβανοντας υπ οψιν, οτι οι αλλαγες στην κοινωνια ακολουθουν αλλους χρονους απο τον προσωπικο].
    Ενα δημοσιευμενο αρθρο, πιστευω οτι οφειλει να ειναι νηφαλιο και σφαιρικο. Κι ας μην ξεχναμε οτι σε τελευταια τελευταια αναλυση, ο γαμος, η το "συμβολαιο" συμβιωσης δεν αφορα μονο τα ετεροφυλοφιλα ζευγαρια. Οτι υφισταται και επιζητειται και απο τα ομοφυλοφιλα ζευγαρια ως δικαιωμα.
    Οι μεγαλες αληθειες ειπωθηκαν με τετοιο τροπο, ωστε, εγειραν στην πλαστιγγα σε "λαθος" πλευρα. Αν δεν ειχε συμβει αυτο, θα ασχολουμασταν με την αστρολογικη ματια του θεματος.
    :bigsmile:
    Ονειρευόμουν απέραντες θάλασσες και ανοιχτούς ορίζοντες...
    ... οταν αρχισε να χτυπαει το ξυπνητήρι....

  6. #16

    Re: Ο ΓΑΜΟΣ ΚΑΙ Η ΕΠΙΤΕΥΞΗ ΤΟΥ

    Jimy,
    1. Προσωπικά αντέχω να ακούω την οποιαδήποτε αλήθεια με αφορά και δεν με πονάει καθόλου αυτό η συγκεκριμένη αλήθεια όμως που εκφράζει ο κος ¶ρχος δεν με αφορά και για αυτό αντέδρασα.
    2. Έχω Πλούτωνα στην Παρθένο και δεν έχω ιδέα τι μπορεί να σημαίνει αυτό σε θέματα γάμου αλλά δεν σχολίασα καθόλου την θέση του άρθρου από αστρολογικής άποψης αφού δεν έχω τις ανάλογες γνώσεις. Αν σε βοηθάει πάντως να καταλάβεις κάτι ο Ουρανός μου είναι στο Ζυγό
    3. Οι "αλήθειες" του κου ¶ρχου (με τις οποίες αν κατάλαβα καλά συμφωνείς) προκύπτουν προφανώς από τη στατιστική των πελατών του γιατί παρόλο που έχει σημαντικές πιστοποιημένες αστρολογικές γνώσεις το νεαρό της ηλικίας του (και άρα η σχετικά μικρή προσωπική εμπειρία σε θέματα γάμου, σχέσεων κ.λ.π.) δεν δικαιολογεί το γεγονός ότι υποστηρίζει αυτές τις απόψεις τόσο απόλυτα.
    4. Η δική μου άποψη πάλι είναι η εξής: Μήπως θα έπρεπε τελικά πριν φτάσουμε να ψάχνουμε το γάμο να πετύχουμε τη δική μας αυτογνωσία, να βρούμε τα δικά μας "θέλω" και να μην κρυβόμαστε πίσω από τις ελλείψεις μας και τα ζητούμενα της μαμάς μας με σκοπό να καταφέρουμε να κάνουμε κάποτε πιο αρμονικές και υγιείς σχέσεις στη ζωή μας; Τότε μπορεί να δούμε έναν άνθρωπο σαν σύντροφο και συνοδοιπόρο κι όχι σα συνεργάτη.

  7. #17

    Re: Ο ΓΑΜΟΣ ΚΑΙ Η ΕΠΙΤΕΥΞΗ ΤΟΥ

    Quote Originally Posted by magikadespell View Post
    4. Η δική μου άποψη πάλι είναι η εξής: Μήπως θα έπρεπε τελικά πριν φτάσουμε να ψάχνουμε το γάμο να πετύχουμε τη δική μας αυτογνωσία, να βρούμε τα δικά μας "θέλω" και να μην κρυβόμαστε πίσω από τις ελλείψεις μας και τα ζητούμενα της μαμάς μας με σκοπό να καταφέρουμε να κάνουμε κάποτε πιο αρμονικές και υγιείς σχέσεις στη ζωή μας; Τότε μπορεί να δούμε έναν άνθρωπο σαν σύντροφο και συνοδοιπόρο κι όχι σα συνεργάτη.
    Σ'αυτό δεν διαφωνώ, αυτό που πιστεύω όμως (ίσως λόγω Ουρανού που σχετίζεται με τον 7ο οίκο μου), είναι ότι κάποιον μπορείς να τον δεις ως συνοδοιπόρο και σύντροφο ζωής σου ακόμα κι αν δεν τον παντρευτείς. Είναι σπάνιο αλλά συμβαίνει. Ο γάμος είναι κοινωνικό αίτημα, δεν είναι αίτημα της ψυχής. Ο 7ος είναι ένας πολύ ''ξένος'' οίκος, δεν έχει τίποτα το ζεστό.
    Τέλος πάντων, ας μην το μετατρέψουμε σε κοινωνιολογική συζήτηση και
    μας μαλώσουν.:bigsmile:

  8. #18
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    31

    Re: Ο ΓΑΜΟΣ ΚΑΙ Η ΕΠΙΤΕΥΞΗ ΤΟΥ

    Προτείνω ο συγγραφέας του άρθρου να προσεγγίσει το θεμα και από την πλευρά των ανδρών. Τώρα τα περί οίκων κτλ δεν τα γνωρίζω γιατι δεν έχω ασχοληθεί σε τόσο μεγάλο βαθμό με την αστρολογία. Είμαι όμως πολύ μα πολύ περίεργη να μάθω πότε αποφασίζει να παντρευτεί ένας άνδρας και με ποιά κριτήρια του διαλέγει τη σύζηγό του.
    Από τις αμέτρητες ώρες που έχω κατασπαταλήσει μιλώντας με άνδρες καταλήγω στο εξής:
    - οι άνδρες θελουν μια γυναίκα να είναι όμορφη όχι όμως τόσο όμορφη που να την θέλουν πολλοί άνδρες και κατ' επέκταση να νοιώθουν εκείνοι ανασφαλείς.
    - Επίσης τη θέλουν έξυπνη αλλά όχι τόσο έξυπνη όσο είναι εκείνοι.
    -- Τη θέλουν οικονομικά ανεξάρτητη αλλά να μην κερδίζει περισσότερα από αυτούς.
    - Τη θέλουν να δουλεύει πιο λίγες ώρες από εκείνους.
    - Να ασχολειται μόνο με εκείνους αλλά να τους αφήνει το περιθώριο να κάνουν ότι θέλουν με τις ανδροπαρέες.
    - Τις θέλουν πολύ ερωτικές αλλά σκέφτονται μήπως είναι εξίσου ερωτική και με τυχόν γκόμενους.
    - Θέλουν να έχει άποψη για την πολιτική για κοινωνικά θέματα, αρκεί να μην προβάλλεται πιο πολύ από εκείνους.
    - Τις θέλουν να είναι νοικοκυρές και να μην εγείρουν κανένα αιτημα για βοήθεια στις δουλειές του σπιτιού.

    Αυτά έχω να καταθέσω.

  9. #19
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    134

    Re: Ο ΓΑΜΟΣ ΚΑΙ Η ΕΠΙΤΕΥΞΗ ΤΟΥ

    Με Ζυγό στον 7ο και Καρκίνο στον 5ο τον παντρεύτηκα όχι απλώς από έρωτα αλλά από αγάπη αλλά τζίφος η υπόθεση.
    Με όλο το σεβασμό κ. Αρχο αλλά υπάρχουν πολλοί άνδρες που παντρεύονται με τη λογική της "κατίνας", επιζητώντας καταξίωση μέσω της συζύγου.

  10. #20
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Χρήστος
    Location
    Αθήνα
    Posts
    962

    Re: Ο ΓΑΜΟΣ ΚΑΙ Η ΕΠΙΤΕΥΞΗ ΤΟΥ

    Η Κοινωνική πραγματικότητα είναι αυτή που τελικά μας οδηγεί σε πολλά λάθη. Όσοι αρνούνται ότι αυτή είναι η πραγματικότητα τότε εθελοτυφλούν και δεν βλέπουν την πραγματικότητα γιατί πολύ απλά φοβούνται μήπως βρεθούν στις παραπάνω κατηγορίες. .
    Η κοινωνία των ταλιμπάν είναι πιο ισορροπημένη γιατί οι ψυχαναγκασμοί είναι μέσα στην ίδια τους την κουλτούρα ενώ στον Δυτικό πολιτισμό έχουμε την ψευδή αίσθηση της ανεξαρτησίας της γυναίκας που είναι μόνο στα λόγια.

    Δεν διαφωνώ καθόλου ότι θα έπρεπε να φτάσουμε σε ένα στάδιο αυτογνωσίας πρωτού παντρευτούμε ( κανείς δεν απάντησε το γιατί να παντρευτούμε βέβαια ακόμη) αλλά δυστυχώς οι αστρολόγοι αντιμετωπίζουμε την πραγματικότητα, και η πραγματικότητα είναι αυτή που αναφέρθηκε παραπάνω και για αυτό και πρέπει να την αφουγκραζόμαστε έτσι ώστε να έχουμε τα καλύτερα αποτελέσματα στην πρόβλεψη μας.

    Τέλος η Σούλα εμένα προσωπικά μου φαίνεται μια χαρά όνομα, αμα ο καθένας το βλέπει σαν υποτίμηση της γυναίκας μήπως θα πρέπει να ψάξει μέσα του να δεί γιατί το βλέπει έτσι;

    Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας και να σας πω ότι υπάρχουν πολλοί άνδρες οι οποίοι είναι στη θέση της Κατερίνας της Μαρίας και της Σούλας απλά ίσως δεν το έχετε καταλάβει. (συγχωρέστε με για το λάθος μου μόνο ίσως να χρησιμοποιήσω γυναικεία ονόματα, αλλά επιτρέψτε μου να τα θεωρώ πιο χαριτωμένα για ένα αρθρο).

    Τέλος λυπάμαι γιατί το άρθρο δεν πέτυχε το σκοπό του και έγινε βορά στις συναισθηματικές ανασφάλειες του σύγχρονου ψευτοφεμινισμού. Οι γυναίκες και οι άνδρες πρέπει να καταλάβετε ότι είναι το ίδιο πράγμα άρα κάθε άρθρο μου τουλάχιστον αφορά και τα δύο φύλα.
    [I]Στο τέλος να έχετε ζήσει αυτά που θέλετε και αξίζετε!

 

 
Page 2 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads