s
[Συζήτηση] Κάρμα: Οικογενειακή υπόθεση - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 11 to 13 of 13
  1. #11

    Re: Κάρμα: Οικογενειακή υπόθεση

    Πολύ ωραίο άρθρο!

  2. #12
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    ΚΑΡΜΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΥΠΟΘΕΣΗ

    Αμ δε που θα συμφωνήσω ......................

    Καμία μα καμία αντίρρηση όσο αφορά το γενικότερο πλαίσιο αυτού του άρθρου. Και για την Σκιά, και τον καθρέφτη και ιδίως την Σελήνη στο ζώδιο του Υδροχόου και τον Ουρανό στο 4ο, -ένα εξαιρετικό γλαφυρό παράδειγμα - που αντικρούει όμως πάρα πολύ αόρατες και λεπτοφυείς πτυχές της βαθύτερης σημασίας του περιεχομένου αυτού του άρθρου.

    Πιο συγκεκριμένα εκεί που με ένα είδος βαρύ κατηγορώ -έτσι το αισθάνομαι εγώ - λέει:

    Εσείς είστε ο ενήλικος! Κι ακόμη, εσείς τώρα ξέρετε! Θα συνεχίσετε λοιπόν να προσπαθείτε διαρκώς να κάνετε το παιδί σας να αλλάξει γνώμη, ή θα αρχίσετε κάποια στιγμή να διδάσκεστε και να μαθαίνετε κι εσείς από αυτό; Κι ίσως τότε, το παιδί σας που είναι ανεύθυνο, που δεν διαβάζει, που τεμπελιάζει και δεν φαίνεται να θέλει να πετύχει, καταφέρει να σας δείξει πως πρέπει κι εσείς να χαλαρώσετε λίγο, να μην είστε πάντα τόσο τέλειοι και υπέρ - υπεύθυνοι. Και, ποιος ξέρει αν αρχίσετε σιγά-σιγά να αλλάζετε στάση, αν αρχίσετε να φεύγετε από τον πόλο σας, ίσως και το παιδί να αρχίσει να αλλάζει και να γίνεται σταδιακά πιο συνεπές και υπεύθυνο.

    Λυπάμαι βαθιά αν στεναχωρήσω κάποιους. Ομως και μόνο βάση του παραδείγματος που αναφέρεται σε (Σελήνη /Ουρανό 4ου ), και το εσείς είστε ενήλικος, και το εσείς ξέρετε, δεν ισχύει. Δεν ισχύει υπό την έννοια ότι ένα παιδί που τώρα είναι γονέας ξεριζώθηκε πολλάκις και από οικογένεια, και από πατρίδα, και απο μάνα και από ότι του ήταν οικείο, οι ανατροπές, οι συγκυρίες οι εκκεντρικότητες, οι ακρότητες της δικής του παιδικής αθώας ηλικίας ήταν τόσες πολλές, ώστε και να ήθελε δεν μπορεί ως ενήλικος να ξέρει.

    Τουλάχιστον δεν μπορεί να ξέρει στο βαθμό που ίσως κατά Γιουνγκ, κατά την λογική και κατά την γνώμη των πολλών, που όμως τώρα αρχίζει ευτυχώς σιγά -σιγά να καταρρίπεται ως ιδέα από πολλούς επιφανείς ψυχολόγους, ο ενήλικος γονιός, όσο δραματικό και εάν ακούγεται να όμως που δεν ξέρει. Και δεν ξέρει, και ίσως δεν πρέπει να ξέρει.

    Βέβαια χωράει πάρα πολύ μελάνι για να εκφράσω αυτό που εγώ ως άτομο με μία πανίσχυρη Σελήνη στο ζώδιο του Υδροχόου και με έναν σαρωτικό Ουρανό στον 4ο οίκο, εννοώ.


    Αποψης μου είναι όμως πως σιγά -σιγά πρέπει να αρχίσει να καταρρίπτεται ο μύθος του ενήλικα και παντογνώστη και του ενός και μοναδικού να έχει την ευθύνη, να κατανοεί, να βρίσκει τις σωστές άκρες και τα κατάλληλα στην εκάστοτε στιγμή εργαλεία. Ακόμα και όταν πρόκειται για τα παιδιά του, ή όταν βλέπει σε αυτά την σκιά του.

    Γιατί βλέποντας όντως την σκιά του, ανακαλύπτει εξίσου καταλυτικά και βίαια το τι ήταν εκείνο που έλειψε του ιδίου, γιατί το στερήθηκε, τι συνέβη και δεν το έλαβε, και εξίσου να καταλαβαίνει μεν το γιατί τώρα δεν είναι δυνατόν ή όχι τόσο εύκολο να πορβεί στα σωστά, ναι να μην μπορεί ίσως καν να ωριμάσει, να μαθητεύσει και να σταθεί επάξια στις ανάγκες του παιδιού του. Οποιες και εάν είναι αυτές. Οσο αδέξια, ίσως τρομοκρατημένα, αφημένα ή εγκατελειλημένα και εάν νιώθουν εκείνα, άλλο τόσο νιώθει και αυτός.


    Σε τι να στηρίξει, ή πως να το πάει σωστά το γονεικό του ήθος, την ηθική του δύναμη όταν ο ίδιος δεν έζησε δεν ένιωσε, δεν διδάχτηκε δεν,δεν,δεν.................χίλια δεν.

    Κλείνοντας να πω, πως κατά την ταπεινή μου άποψη, αλλού είναι το θέμα. Μην προσπαθούμε να εξηγήσουμε καρμικά πάντα το τι πρέπει ή όχι να κάνουμε, το τι πρέπει εμείς να καταλαβαίνουμε, το πόση κατανόηση πρέπει να δείξουμε κ.λ.π. . Επιτέλους έλεος ας ξεφύγουμε από αυτό το τρυπάκι. Καρμικά είτε το θέλουμε, είτε όχι, το μόνο πράγμα που είναι απολύτως βεβαίο είναι ότι ορισμένα πράγματα δεν μπορούν να εξισορροπιστούν όσο και εάν κατά βάθος θα το θέλαμε.

    Καμία υπευθυνότητα, καμία ωρίμανση, καμία προσπάθεια δεν μπορεί να αναπληρώσει την μία και μοναδική ΑΛΗΘΕΙΑ.

    Οτι όσο επώδυνο και εάν είναι, η κάθε οντότητα, οποιαδήποτε οντότητα -παππούς, γιαγιά, μαμά, πατέρας παιδί - πρέπει και αυτή να βιώσει με ή χωρίς σκιά το δικό της αποκλειστικό κάρμα. Ενα κάρμα ίσως -ίσως για το οποίο να μην υπάρχει ή να μην πρέπει να υπάρχει κανείς δίπλα να του το απαλύνει! Ας μην το ξεχνάμε αυτό. Είναι καιρός πλέον να αρχίσουμε να μοιράζουμε τις ευθύνες κάπως διαφορετικά!

    Καλά Χριστούγεννα σε όλους σας!

    Φιλικά,

    Χρυσάνθη Σπίγγου

  3. #13
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    ΚΑΡΜΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΥΠΟΘΕΣΗ

    Καλημέρα,

    Ευχαριστώ τον κ. Καλοκύρη για την μεστή και άψογη μετάφραση αυτού του άρθρου. Σήμερα πρωί -πρωί ο δικός μου καθρέφτης έγινε τρισδιάστατος! Είναι βέβαια κρίμα που δεν έχω στην διάθεση μου τους χάρτες γονέων -παππούδων από κάθε πλευρά της οικογένειας, και φυσικά ούτε τα παιδιά μου των δικών τους παππούδων/γιαγιάδων.
    Ωστόσο χάριν της ψυχολογίας της γενεαλογίας με την οποία ασχολήθηκε εντατικά ο μεγάλος μου αδελφός, κατάφερε να φτάσει σε αρκετά και εμφανή ιστορικά οικογενειακά ντοκουμέντα -εν μέρη συναισθηματικά και επιβίωσης - δυο -τρεις γενεές πίσω. Ετσι ξέρω ότι οι δικές μας οικογενειακές σκιές δεν ήταν και δεν είναι καθόλου τυχαίες.

    Το σενάριο επαναλήφθηκε και ως φαίνεται θα επαναλαμβάνεται ξανά και ξανά. Τυγχάνει να ανήκω στην κατηγορία του παραδείγματος με την Σελήνη 11ου/Ουρανού 4ου! Είναι άκρως ενδιαφέρον φυσικά πως και τα τρία μου παιδιά τυγχάνουν ενός πανομοιότυπου με τον δικό μου 4ο, αν και ο κυβερνήτης Ουρανός του 4ου τους, είναι στα μεν δύο πρώτα παιδιά στο ζώδιο του Ζυγού, ενώ του τρίτου στο ζώδιο του Σκορπιού! Το αποτέλεσμα όμως είναι το ίδιο, άσχετα εάν το καθένα το λειτουργεί με κάπως διαφορετικό τρόπο. Ο ένας αγαπά διακαώς τα παιδιά, αλλά δεν κάνει παιδιά και διοχετεύει όλη την ενέργεια και απέραντη τρυφερότητα του στην σκυλίτσα του.

    Κατά βάθος τρέμει στην ιδέα της δημιουργίας μίας οικογένειας. Μάλλον δικαίως. Θέμα το οποίο διοχετεύει και εξωτερικεύει με διάφορους τρόπους ένας εκ των οποίων ήταν η επί χρόνια Ποσειδώνια παραπλανημένη αντίληψη του ότι δεν μπορεί να κάνει παιδιά. Ξεγελάστηκε ωστόσο οικτρά όταν συνέβη ακριβώς το αντίθετο, άσχετα εάν ατυχείς συγκυρίες συνετέλεσαν στην μη δημιουργία μιας οικογένειας! Ούτε πιστεύω ότι θα θελήσει ποτέ στο μέλλον να κάνει οικογένεια. Δικό του Ουράνιο πρόβλημα φυσικά αλλά τον κατανοώ πλήρως, και δεν έχω καμία ένσταση σε αυτό!

    Η άλλη έτυχε επακριβώς της ίδιας διεργασίας –έχασε ήδη δύο παιδιά – αλλά διοχετεύει όλη της την αγάπη και απέραντη τρυφερότητα σε όλους ανεξαιρέτως και κάθε ηλικίας μαθητές της. Είναι εξαιρετικότατη και αξιαγάπητη καθηγήτρια. Ο τρίτος γιός, (Ουρανός /Σκορπιού συγκυβερνήτης 4ου ), απέκτησε μία πανέμορφη κορούλα –με εκπληκτικά πανομοιότυπες πλανητικές συνθέσεις με τις δικές μου. Παραδόξως πλην σαφώς όμως, δεν έχουν κάτι από τις πλανητικές δομές των δύο παππούδων/γιαγιάς –και ενώ είναι μόλις ενός έτους, έχει όλα τα χαρακτηριστικά της δικής μου Ουράνιας επαναστατικότητας! Κοντολογίς, η δική μου επανάσταση και η καταλυτική αλλά και εξαιρετικά επώδυνη άρση του οικογενειακού θεσμού επήλθε κατά κύριο λόγο όταν παίρνοντας τρόπον τινά τα ανηφορικά όρη και τα βουνά –χαριτολογώντας το λέω – προς τον κόσμο της αστρολογίας, καταλύθηκαν τα πάντα γύρω μου! Τα πάντα! Κατόπιν της δικής μου οριστικής και ολοκληρωτικής επαγγελματικής ένταξης στο χώρο της αστρολογίας, όλοι οι προηγούμενοι οικογενειακοί, κοινωνικοί, συναισθηματικοί και οιουδήποτε άλλου είδους δεσμοί και γνωριμίες καταλύθηκαν σχεδόν μέσα σε μία νύχτα. Δεν ντρέπομαι να πω πως, άφησα - και για να γίνω πιο σκληρή με τον εαυτό μου είναι σωστότερο να πω - πως ναι παράτησα τους πάντες και με παράτησαν οι πάντες εξαιτίας της αστρολογίας!

    Οξύμωρο όμως πέρα για πέρα αληθινό. Πέρα από όλα τα μαρτύρια, τις απαξιώσεις, την αποστασιοποίηση που προξένησα και μου προξένησαν εξαιτίας της αφοσίωσης μου στην αστρολογία, αλλά φυσικά και της διαφορετικότητας της στάσης μου απέναντι στις ιδέες και τους δεσμευτικούς γόρδιους δεσμούς αναφορικά με τον θεσμό της οικογένειας, δεν με ξενίζει ότι γέννησα τρεις επαναστάτες! Το σενάριο από πλευράς μου οφείλεται στο κατατρεγμό και την κατακραυγή που υπέστην ο παπάς παππούς από την πλευρά του πατέρα μου, που λάτρευε αν και μελετούσε κρυφά την αστρολογία, αλλά και της κόρης του και θείας μου που όπως λέγεται είχε έντονες μεταφυσικές ανησυχίες!

    Το συμπέρασμα και το αστείο της υπόθεσης είναι, ότι και τα τρία μου παιδιά αρνήθηκαν κατηγορηματικότατα !!!!!!!!! να αποδεχτούν αυτή μου την επαγγελματική ιδιότητα! Βίωσαν –δυστυχώς – την σχολική, και κοινωνική κατακραυγή πρωτίστως από τους υπέροχους καθηγητές τους από φίλους και συμμαθητές, από όλα ανεξαιρέτως τα μέλη της δικής μου οικογένειας, έγιναν και έγινα μάρτυρες/ρας παράλογων και να χτυπάς το κεφάλι σου στο τοίχο δικαστικών διαμαχών κατηγορούμενη εν έτη 1989 -1992 ως μάγισσα, τρελή, και εξαιρετικά επικίνδυνη, και αφορίστηκα πολλάκις από την εκκλησία και δια στόματος σοφών ιερέων οποτεδήποτε αισθάνθηκα την ανάγκη να εξομολογηθώ!

    Σήμερα –άλλο τρελό και οξύμωρο – σύντροφοι, φίλοι, συγγενείς, και γνωστοί των παιδιών μου, νύφες, κουνιάδες και τα όλα τα παιδιά των φίλων μου, κυρίως όμως όλα τα μέλη της νέας οικογένειας του εν τω μεταξύ οικογενειάρχη γιού μου, δεν θέλουν λέει να κάνουν βήμα αν πρώτα δεν με συμβουλευτούν αστρολογικά! Διακαώς περιμένουν πως και πώς να με συναντήσουν για να συντάξω τους χάρτες τους και να τους πω τι προτάσσουν οι πλανήτες τους. Όπως σε κάθε και για κάθε περίπτωση ο πλανήτης Ουρανός σε στέλνει αδιάβαστο από τις τρελές και άκρως οξύμωρες εκπλήξεις που κομίζει κάθε άνθρωπο, έτσι και εγώ και όλα τα μέλη της οικογένειας μου, αλλά και εν τω μεταξύ όλοι οι συγγενείς εξ’ αγχιστείας, μας συνενώνουν σιωπηρά αλλά εμφανή και συμπαντικού χαρακτήρα ειλικρινή αν και ομολογώ κάπως διαταραγμένα συναισθήματα. Η εγγονή –έχει ήδη δείξει περίτρανα όλα τα χαρακτηριστικά της αφεντιάς μου. Προετοιμάζεται να γίνει είτε αστρολόγος, είτε αστροναύτης, είτε και εγώ δεν ξέρω τι άλλο παρεμφερές. Το ότι ο 10ος της οίκος κοσμείται από Ποσειδώνα /Αφροδίτη στο ζώδιο του Υδροχόου αλλά και το ότι ο 11ος της οίκος είναι κυριολεκτικά πλημμυρισμένος από ευνοϊκά διακείμενους πλανήτες που τονίζουν τα ζητήματα του 11ου, δεν μου στερεί την παραμικρή αμφιβολία ότι ακόμα και εάν δεν γίνει αστρολόγος, σίγουρα θα είναι όμως εκείνη που εμμέσως πλην σαφώς θα αποκαταστήσει τα κοινωνικώς επώδυνα που βιώσαμε όλοι μας. Δεν με χαροποιεί μόνο αυτό το γεγονός, αλλά και το ότι κρυφά αν και διατηρώντας ακόμα τον εγωισμό και την τσαντίλα του ο μικρότερος γιός μου, υπομειδιά καταευχαριστημένος όταν όλοι του λένε πόσο μου μοιάζει η κόρη του, αλλά και που προτρέπει άπαντες λέγοντας : ρώτα την Χρυσάνθη. Εκείνη ξέρει! Θα σου πει το και το και δεν θα πέσει έξω. Υποννοώντας τις τόσες και τόσες ήδη επιβεβαιωμένες προβλέψεις, δικές του και φίλων του!

    Κύριε Καλοκύρη, σήμερα ο καθρέφτης μου έγινε τρισδιάστατος! Με μόνη διαφορά που αυτή την φορά η σκιά όλων μας, είναι επιτέλους πιο λαμπερή και διαυγής από ποτέ. Ίσως και να μην είναι τυχαίο που η εγγονή μου λέγεται ΖΩΗ! Σου δίνει πολύ ζωή να ξέρεις πως οι σκιές δεν είναι απλώς σκιές. Και για να ολοκληρώσω να αναφερθώ στην θυμόσοφο ρήση αγνώστου: «Μη φοβάσαι τις σκιές. Οι σκιές είναι απόδειξη πως υπάρχει φως». Θέμα που η αστρολογία αποδεικνύει περίτρανα! Είμαι πανέτοιμη για το Φως της Ζωής! Της πραγματικής και της εγγονής! Μακάρι δε, να είναι Ουράνιο! Το χρειαζόμαστε όλοι μας. Ευχαριστώ και το Myhoroscope για αυτό το υπέροχο και άκρως διδαχτικό για όλο τον κόσμο άρθρο.

    Καλό Σ/Κ

 

 
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads