s
Διόραση: μια κρυφή δύναμη του μυαλού - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 11 to 20 of 40
  1. #11
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    2,574

    Re: Διόραση: μια κρυφή δύναμη του μυαλού

    Quote Originally Posted by smaragdi View Post
    Mystic πρεπει να εχουμε το ιδιο μονο που σε μενα δεν ειναι μονο με την μορφη ονειρων.Μου χουν συμβει καταστασεις απο απλες καθημερινες που εχουν γινει στην καθημερινοτητα ως κ πιο δυσαρεστες... Εβλεπα εναν φιλο μ πεθαμενο στον ξυπνιο μου πριν πεθανει..Εγω πχ ακουω και τον ηχο της καταστασης.Πριν απο ενα μικρο ατυχημα που ειχα ακουσα μια κραυγη που εβγαλα εκεινη τη στιγμη 10 λεπτα πριν συμβει κ ηταν περιεργο γιατι ηξερα οτι ηταν δικη μ κ αναρωτιομουν πως γινεται.Ειλικρινα δεν ξερω πως γινεται αυτο ουτε πως μπορεις να το κουμανταρεις.Φυσικα καθε φορα δεν το λεω σε κανεναν γιατι φοβαμαι οτι θα με πουν ανισορροπη.Βεβαια η μητερα μου τα εχασε τελευταια οταν της ειπα οτι ακουσα τον αδερφο μ να τσακωνεται στο δρομο κ μετα απο 15 μπηκε ο αδερφος μ και μας διηγηθηκε τον τσακωμο του
    Ποια κατευθυνση ειναι σωστο να παιρνουν ανθρωποι που τους συμβαινει αυτο??
    ευχαριστω:unsure:
    Όντως περιεργη "κατάσταση" αλλά η μόνη κατεύθυνση -κατ' εμέ- που μπορεί να πάρει ο άνθρωπος που του συμβαίνει αυτό είναι να προσπαθεί να μην "τρομάζει" αλλά να διαχειρίζεται με λογική όσα συμβαίνουν.:embarrest

  2. #12
    Join Date
    Dec 2004
    Όνομα:
    Σοφία
    Posts
    342

    Re: Διόραση: μια κρυφή δύναμη του μυαλού

    Συμφωνώ με την kiaRRa ότι πρώτα απ' όλα δεν πρέπει να τρομάζεις! ότι και αν είναι αν τρομάζεις δεν κάνεις καλό στον εαυτό σου. Δες το σαν κάποιο χάρισμα και όποτε σου συμβαίνει προσπάθησε να είσαι ήρεμη. Δεν ξέρω πως γίνεται να ελέγχονται τέτοια πράγματα, να αναπτύσσονται για καλό εννοώ, δύσκολο το βρίσκω. Δεν ξέρω αν το καταφέρνουν κάποιοι αυτό.Θέλει ηρεμία.
    Σου συμβαίνει μια στο τόσο? σε συγκεκριμένες στιγμές, όταν είσαι αγχωμένη για κάτι ας πούμε? ή όταν είσαι ήρεμη κάποια περίοδο? ή γενικά? παρατήρησε πότε σου συμβαίνει. Γνώμη είναι ψάξτο άφοβα και δέξου το άφοβα. Είναι κομμάτι σου!
    :bigsmile:

  3. #13
    Join Date
    Jan 2006
    Όνομα:
    Από τους 45 ένας.
    Location
    Αθήνα - Κρήτη
    Posts
    794

    Re: Διόραση: μια κρυφή δύναμη του μυαλού

    Mystic κάποιοι αυτό το λένε κατάρα. Όμως πρόσεξε κορίτσι μου. Πρώτον εσύ δεν φταις σε τίποτα απ' όσα βλέπεις ότι θα συμβούν. Να είσαι σίγουρη ότι ΔΕΝ τα προκαλείς, απλά τα γνωρίζεις (τα μαθαίνεις) λίγο ή πολύ πιο πριν. Θα μπορούσες να τα μάθαινες και τη στιγμή που συμβαίνουν, ενω θα είσαι π.χ. χιλιόμετρα μακριά χωρίς καμία επικοινωνία με τον άλλον//τους άλλους. Και δεύτερον πες ότι είναι ένα κοσμικό «δωράκι» που πονάει μεν τις περισσότερες φορές, όμως σκέψου ότι η άγνοια μπορεί να είνα πιο ανώδυνη και θεωρητικά να σε προφυλάσσει - όμως σε κάθε περίπτωση παραμένει άγνοια.

    Η γνώση, πάντοτε μας κάνει καλύτερους ανθρώπους. Ο δρόμος που ανοίγεται μέσα από αυτήν οφείλει να είναι ανηφορικός γιατί έτσι μόνο θα μας φέρει σε ψηλότερα επίπεδα. Κι εμείς οφείλουμε να συμβιβαζόμαστε με το ύψος και από ψηλά να κοιτάμε πάντοτε χωρίς φόβο.


    .
    Mind over matter.

    .
    .
    > >

  4. #14
    Join Date
    Jul 2007
    Όνομα:
    Δήμητρα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    34

    Re: Διόραση: μια κρυφή δύναμη του μυαλού

    Πολύ όμορφο το άρθρο σου! Σε ευχαριστώ πολύ, μου έλυσες πολλές απορίες.
    Τα τελευταία 4 χρόνια ζω πολύ όμορφες εμπειρίες μέσω της διόρασης. Βέβαια έχω πολύ δουλειά μπροστά μου για να φτάσω σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο (για εμένα φυσικά!) Είναι αλήθεια ότι όλοι μπορούμε να έχουμε διόραση (ή ακόμα και ενόραση) αρκεί να το ζητήσουμε από το σύμπαν και να δουλέψουμε πολύ!
    Αν εμποδίζαμε τις ανεμοθύελλες να περνούν μέσα από τα φαράγγια, δεν θα είχαμε ποτέ την ευκαιρία να θαυμάσουμε την ομορφιά των σμιλευμάτων τους. (Elisabeth K. Ross)

  5. #15
    Join Date
    Dec 2008
    Όνομα:
    Τονια
    Location
    Πολλές ζωές στη Λεμουρία
    Posts
    148

    Re: Διόραση: μια κρυφή δύναμη του μυαλού

    Είναι ένα άρθρο που ο λιτός λόγος και η ακριβολογία του ξεχωρίζουν.

    Ας μου επιτραπει να προσθέσω λίγη "μεταφυσική θεωρία":

    Ζούμε βυθισμένοι μέσα σ' έναν ωκεανό ρευστών που ο Εσωτερισμός ονομάζει με διάφορα ονόματα, ας δεχτούμε την ονομασία "Αστρικό Φως". Το αστρικό φως είναι τόσο ευαίσθητο ώστε σε αυτό εγγράφονται όλα, η πιο ασήμαντη πράξη μας, η πιο ελαφριά συγκίνηση μας, η πιο φευγαλέα σκέψη μας. Είναι μια ύλη εξαιρετικής λεπτότητας που αναδίδουν όλα τα όντα, οι άνθρωποι, τα ζώα, τα φυτά, οι πέτρες ακόμα και τα αστέρια.
    Το ρευστό αυτό ο Ερμής ο Τρισμέγιστος το αποκάλεσε "Τέλεσμα". Σύμφωνα με τον Ερμή τον Τρισμέγιστο : "ο ήλιος (φωτιά) είναι ο πατέρας του, η σελήνη (νερό) είναι η μητέρα του, ο άνεμος (αέρας) το μετέφερε μέσα στην κοιλιά της γής που είναι η τροφός του". Εδώ γίνεται λόγος για τις τέσσερις θεμελιώδεις κοσμικές αρχές από τις οποίες δημιουργήθηκε η ύλη.

    Το αστρικό φως έχει την ιδιότητα να καταγράφει ότι συμβαίνει στο Σύμπαν. Για αυτό και οι αληθινά διορατικοί μπορουν να "διαβάσουν" σε ένα αντικείμενο ακόμα και το πεπρωμένο του προσώπου που το είχε στην κατοχή του ή το χρησιμοποιούσε.

    Το αστρικό φως εκτείνεται μέχρι τα πέρατα του σύμπαντος."


    Επίσης στο συγκεκριμένο άρθρο διαχωρίζονται έννοιες με αδιευκρίνιστα σύνορα σε πολλά άρθρα που διαπραγματεύονται το ίδιο πολυσυζητημένο θέμα : η σαφής οριοθέτηση της διαφοράς της διόρασης από την ενόραση και την τηλεπάθεια νομίζω πως είναι εξαιρετική.

    Και "επί του πρακτέου" :

    Τηλεπάθεια: Η τηλεπάθεια είναι συχνά εξαιρετικά ανεπτυγμένη στα παιδιά. Οι γονείς με παρατηρητικότητα μπορούν να έχουν μεγάλες εκπλήξεις.
    Ας πω ένα παράδειγμα : πρίν από καιρό πήρα την κόρη μου να πάμε μαζί στο σούπερ μάρκετ. Ήθελα να αγοράσω ένα καινούργιο τηγάνι, και σε όλη τη διαδρομή σκεφτόμουν το τηγάνι ΚΑΙ ΜΌΝΟ (να το πάρω, να μην το πάρω, πάλι θα γκρινιάζει ο άντρας μου τι τα θέλω τόσα τηγάνια αφού δεν τηγανίζω πάρα μόνο αυγά!!). Όταν παρκάραμε το παιδί με κοίταξε "υποτιμητικά" και ρώτησε "καλά, για ένα τηγάνι κάνεις έτσι;;"
    Εννοείται πως τέτοια επεισόδια συμβαίνουν συχνά στο σπίτι μας, και συνέβαιναν συχνότερα όταν τα παιδιά ήταν πιο μικρά και η προσοχή τους ήταν περισσότερο στραμένη σε μας.

    Η τηλεπάθεια συνήθως εμφανίζεται ανάμεσα σε ανθρώπους με στενό ψυχικό σύνδεσμό. Και (αρνητική) προέκταση της είναι η συνειδητή ψυχική επίθεση.
    Παρότι δεν μου αρέσει να μιλάω με γενικολογίες για αόριστες κρατικές απειλές και συνομωσίες θεωρώ ότι όσοι έχουν ιδιαίτερα τηλεπαθητικά χαρίσματα δεν χρειάζεται να τα διαλαλούν. Πιστεύω πως είναι η πιο περιζήτητη ειδικότητα για "ειδικές μυστικές Υπηρεσίες" κρατών όπως οι ΗΠΑ και η Ρωσία.
    Ελληνική Βιβλιογράφια : εκδόσεις Διόπτρα Βεριτσάγκιν (ειδικός αξιωματούχος του της πρώην ΕΣΣΔ), βιβλίο Θωρακίστε την υγεία σας, διαβάστε τι λέει ο κυριούλης στον πρόλογο :


    ....το 1982 με επισκέφτηκε στο γραφείο μου, στο κτίριο διοίκησης του ερευνητικού συμπλέγματος μιας από τις στρατιωτικές εγκαταστάσεις κοντά στο Αικατερινμπουργ ο υπεραισθητικός Πιοτρ Κελντοροβσκι. Εκείνη την εποχή είχε το βαθμό του συνταγματάρχη...βάλθηκε να ανακαλύψει αν θα είχα αντίρρηση να αφήσω το πρόγραμμα με το οποίο ασχολείτο η ομάδα μου....
    ....Σήμερα είναι πολύ πιο εύκολο να μιλήσουμε για αυτό το σύστημα από ότι τα χρόνια εκείνα. Ακόμα και τώρα όμως νιώθω μια αδιόρατη ανησυχία αποτυπώνοντας στο χαρτί τις λέξεις "ψυχοτρονικό όπλο".
    Αυτό ήταν το αντικείμενο έρευνας της ομάδας μου. Στα μάτια των συντηριτικών στρατιωτικών φάνταζε λίγο φαιδρό, γιαυτό και δεν λαμβάνονταν όλα τα αυστηρά μέτρα ασφάλειας, όπως ρητά όριζε ο νόμος.
    Αντίθετα μια άλλη ομάδα εργαζόταν σε ένα ανάλογο πρόγραμμα στη Μόσχα κάτω από απόλυτη μυστικοτητα και για αυτό δεν γνωρίζω τις λεπτομέριες.

    Τι είναι όμως ψυχοτρονικό όπλο, το σχέδιο ΣΣ0709 "Φιλία" που επίσημα διακόπηκε; Η ουσία του βρίσκεται στο εξής : η σκόπιμα κατευθυνόμενη ενέργεια ενός υπεραισθητικού ανθρώπου (ή μιας ομάδας ατόμων) μπορεί να προκαλέσει αλλαγές στη συνείδηση ενός άλλου ανθρώπου (ή μιας ομάδας). Για παράδειγμα : αν σε έναν δικτάτορα που βρίσκεται σε συνομιλίες με ηγέτη γειτονικού κράτους, εμφανισθεί ξαφνικά επίμονος πονοκέφαλος ή ζάλη το πιθανότερο είναι να μην ολοκληρωθούν οι συνομιλίες. Αν ο ίδιος αυτός δικτάτορας νιώσει επιθετικότητα ή προσβεβλημένος από τον συνομιλητή του, τότε το αποτέλεσμα των συνομιλιών θα είναι ακριβώς το αντίθετο από το επιθυμητό....αν σε μια κρίσιμη για τη χώρα στιγμή ο επικεφαλής είναι αναποφάσιστος και η αντιπολίτευση δεν διακρίνεται για την αποτελεσματικότητα της τότε η εξουσία θα πάει σε χέρια τρίτων (Παναγία μου!!!!)

    Εκτός απο αυτές τις περιπτώσεις, η συντονισμένη επίδραση μιας ομάδας υπεραισθητικών-ενεργειακών ατόμων μπορεί να προκαλέσει, ας πούμε, καρδιακή προσβολή σε έναν γηρασμένο ηγέτη ή να οδηγήσει στην ανάπτυξη καρκίνου σε ένα νεότερο άνθρωπο....Όσο για πράγματα απλα όπως η δημιουργία αναστάτωσης και κλίματος μίσους στην οικογένεια ενός κρατικού παράγοντα είναι περιττό να κουβεντιάσουμε καν.

    Εργαστήρια που ασχολούνται με ψυχοτρονικά προγράμματα υπάρχουν σε κάθε κράτος και είναι αναπόσπαστο τμήμα του τομέα κατασκοπίας.....

    Γράφει και άλλα ο κύριος Βεριτσάγκιν, επι του παρόντος όμως νομιζω τεκμηριώθηκα...
    Η ανθρώπινη φύση δεν έχει αληθινή γνώση,
    μόνο η θεϊκή έχει

    Ο άνθρωπος δεν είναι λογικό ον
    μόνο αυτό που τον περιβάλλει έχει νόηση

  6. #16
    Join Date
    Feb 2009
    Όνομα:
    ντινα
    Location
    πικερμι
    Posts
    97

    Re: Διόραση: μια κρυφή δύναμη του μυαλού

    :unsure:Καλημερα σε ολους τελεια τα αρθρα σας αλλα εχω μια απορια αυτο το χαρισμα φενεται στον γενεθλιο χαρτη υποθετο οτι οι πλανητες που θα συμμετεχουν ειναι ο Πλουτωνας, η Σεληνη και ο Ερμης , ισως σε τριγωνο και οι οικοι ειναι 1ος , 5ος , 9ος σωστο η λαθος ειδου η απορια

  7. #17

    Re: Διόραση: μια κρυφή δύναμη του μυαλού

    Moυ εχει σπασει τα νευρα βρε παιδια ενα ονειρο τελευταια..Την πρωτη φορα εβλεπα ενα αεροπλανο να πεφτει ουσα στο εδαφος και τις αλλες δυο φορες ειμαι σε ενα αεροπλανο και καθως αυτο πεταει μας προσπερναει με μεγαλυτερη ταχυτητα ενα αλλο με αποτελεσμα να εχουμε εντονες αναταραξεις ..το αεροπλανο που μας προσπερασε...επεσε στο εδαφος και εξεραγη...μην σας φανει αστειο ..αλλα και τις τρεις φορες το αεροπλανο ειναι της ιδιας αεροπορικης εταιριας...Τι καταλαβαινετε εσεις???:weird:

  8. #18
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    2,574

    Re: Διόραση: μια κρυφή δύναμη του μυαλού

    Ότι είσαι σε λάθος θέμα!!!:embarrest

  9. #19
    Join Date
    Dec 2008
    Όνομα:
    vana
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    34

    Re: Διόραση: μια κρυφή δύναμη του μυαλού

    Δεν είναι εύκολο να μην σοκαριστείς όταν διαπιστώνεις ότι έχεις ικανότητες που δεν μπορούν να εξηγηθούν με τη λογική. Εκτός από όνειρα που επαληθεύονταν, είχα αναπτύξει μια ικανότητα να προβλέπω πράγματα που θα ακολουθούσαν. Όταν αυτό αφορά ασθένειες, το θεωρείς καλό και χρήσιμο και το αποδέχεσαι. Όταν όμως προέβλεψα το θάνατο αγαπημένου προσώπου, ξύπνια την ώρα που της μιλούσα, πράγμα που επαληθεύτηκε μερικές μέρες αργότερα το σοκ που υπέστην ήταν σοβαρό. Όχι μόνο από το θάνατο, αλλά και από το ότι θα μπορούσα να προλάβω το ατύχημα αν είχα λάβει και γω η ίδια στα σοβαρά την πρόβλεψή μου. Έκτοτε, από το φόβο μου, αποδυνάμωσα αυτή μου τη δυνατότητα και μόνο μέσω των ονείρων λαμβάνω προειδοποιητικά σημάδια για αυτά που θα ακολουθήσουν..

  10. #20

    Re: Διόραση: μια κρυφή δύναμη του μυαλού

    Κατ' αρχήν, συγχαρητήρια για το άρθρο!

    Κι εμένα μου έχουν κατά καιρούς συμβεί παρόμοια φαινόμενα, αλλά τις περισσότερες φορές δεν δίνω την δέουσα ίσως σημασία και, νομίζοντας πως δεν είναι κάτι σημαντικό, το προσπερνάω... Έλα όμως που αργότερα γίνεται πραγματικότητα και μένω με το στόμα ανοιχτό...
    Ένα παράδειγμα μόνο να αναφέρω ότι κάθε φορά που βλέπω στο όνειρό μου ότι πέφτω στο νερό ή κάνω μπάνιο στη θάλασσα, αρρωσταίνω.

    Επίσης, σχετικά με το άρθρο και την αρνητική διόραση, έχω παρατηρήσει (δεν ξέρω βέβαια αν πρόκειται για το παρόμοιο φαινόμενο ή είναι κάτι άλλο ίσως ασήμαντο) ότι πολλές φορές κάνω πράγματα που δεν θέλω... Σαν κάτι να με σπρώχνει να το κάνω παρά τη θέλησή μου και, παρόλο που θέλω να αντισταθώ και παρόλο που έχω το προαίσθημα ότι θα γίνει αυτό που φοβάμαι, δεν μπορώ να το αποφύγω...! Και στο τέλος αναρωτιέμαι γιατί μπορεί να έχει γίνει, αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη...:eek:
    Βέβαια το συγκεκριμένο φαινόμενο ίσως πάλι λέω να μήν σημαίνει κάτι - ή ίσως πάλι να έχει σχέση με το ότι έχουμε τη δύναμη πολλές φορές με το μυαλό μας να ελκύουμε κάποια πράγματα και να τα κάνουμε να συμβαίνουν - ή μήπως μπορεί αυτό να σχετίζεται και με το φαινόμενο της πεταλούδας... Δεν ξέρω. Πείτε μου κι εσείς τη γνώμη σας... Νομίζεται πως είναι αποφεύξιμο? (εννοώ το να βιώσεις ακούσιες καταστάσεις)

    Πολλές φορές νιώθω ότι κάτι θα συμβεί και συμβαίνει αυτό το ίδιο... Κι αυτά που βλέπω στα όνειρα πραγματοποιούνται, αλλά στα όνειρα δεν βλέπω καθαρά τις εικόνες, όπως άλλοι, αλλά όλα εμφανίζονται με συμβολικό τρόπο. Εκτός αυτών, αρκετές φορές μου έχει τύχει να συμβεί κάτι και να νιώθω σαν να το έχω ξαναζήσει αυτούσιο το γεγονός.

    Τέλος, θα ήθελα να ρωτήσω αν κανείς γνωρίζει τους τρόπους με τους οποίους μια τέτοια ενορατική και διαισθητική ματιά μπορεί να επιτευχθεί και να εξελιχθεί (εννοώ πέρα από την ασκητική ζωή και τα σχετικά που αναφέρονται και στο άρθρο).
    Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια!:embarrest
    Πέτραν κοιλαίνει ρανίς ύδατος ενδελεχείη

 

 
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads