s
«Ποσειδώνας τρίγωνο Κρόνος: Χτίζοντας το όνειρο» - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 LastLast
Results 11 to 20 of 54
  1. #11
    Join Date
    Feb 2010
    Όνομα:
    Ligero
    Location
    Αθήνα
    Posts
    42

    Re: «Ποσειδώνας τρίγωνο Κρόνος: Χτίζοντας το όνειρο»

    Το άρθρο σας είναι εκπληκτικό!!!

    Σας ευχαριστούμε!

    Να προσθέσω μια ερώτηση αν μπορείτε να απαντήσετε;
    Τι γίνεται με μεσοδιαστήματα στις πρώτες μοίρες του Σκορπιού;
    Ηλιος/Σελήνη = 3η μοίρα Σκορπιού κ Σελήνη/Αφροδίτη = 0ο Σκορπιού.

    Η μήπως και σε αυτήν την περίπτωση κοιτάμε (αν τελικά χρειάζεται να δούμε) μεσοδιαστήματα των ίδιων πλανητών (Κρόνου, Ποσειδώνα);

    Ευχαριστώ!!

  2. #12
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: «Ποσειδώνας τρίγωνο Κρόνος: Χτίζοντας το όνειρο»

    Quote Originally Posted by ligero View Post
    Το άρθρο σας είναι εκπληκτικό!!!

    Σας ευχαριστούμε!

    Να προσθέσω μια ερώτηση αν μπορείτε να απαντήσετε;
    Τι γίνεται με μεσοδιαστήματα στις πρώτες μοίρες του Σκορπιού;
    Ηλιος/Σελήνη = 3η μοίρα Σκορπιού κ Σελήνη/Αφροδίτη = 0ο Σκορπιού.

    Η μήπως και σε αυτήν την περίπτωση κοιτάμε (αν τελικά χρειάζεται να δούμε) μεσοδιαστήματα των ίδιων πλανητών (Κρόνου, Ποσειδώνα);

    Ευχαριστώ!!
    ligero σε ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σου σχόλια.

    Η ερώτησή σου είναι πραγματικά εύστοχη γιατί τα μεσοδιαστήματα είναι ένα θέμα. Με δεδομένο ότι μιλάμε για ένα τρίγωνο αργών πλανητών που η ενέργειά τους βιώνεται προσωπικά μόνο αν εμπλέκονται Ήλιος \Σελήνη, προσωπικοί πλανήτες και γωνιακές ακμές μας, το μοναδικό μεσοδιάστημα που θα μπορούσε να βιωθεί με ένα πιο προσωπικό τρόπο, είναι το μεσοδιάστημα Ήλιου\Σελήνης που θεωρείται και το πιο σημαντικό από όλα. Θα πρότεινα ωστόσο να το θεωρήσεις σημαντικό με μια ανοχή , το πολύ μιας μοίρας.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  3. #13
    Join Date
    Jan 2010
    Όνομα:
    Χρύσα
    Location
    στο Ίσως..
    Posts
    1,819

    Re: «Ποσειδώνας τρίγωνο Κρόνος: Χτίζοντας το όνειρο»

    Οι συγκεκριμένες διελεύσεις με έχουν απασχολήσει αρκετά, αφού και τότε που πρωτοέγινε η όψη αλλά και αυτές που έπονται` αγγίζουν προσωπικούς μου πλανήτες, γωνιακούς οίκους, ενεργοποιούν ταυ κλπ. Οι σκέψεις μου είναι αρκετές και προς το παρόν λιγάκι συγκεχυμένες θα έλεγα, αφού οι απορίες που εξακολουθώ να έχω ξεπερνούν κατά πολύ τις σκέψεις.. Ούτως ή άλλως όμως, εφόσον πρόκειται για το δικό μου χάρτη, αργά ή γρήγορα, θα το καταλάβω.. Δεν μπορώ να πω ότι έχω καταλήξει σε κάποιο συμπέρασμα μέχρι στιγμής.. Παρόλα αυτά δε θέλω να μονοπωλήσω τη συζήτηση με προσωπικές ερωτήσεις και θα αρκεστώ προς το παρόν στο να σε ευχαριστήσω πολύ Κάτια που μοιράστηκες τη γνώμη σου.. το διάβασα πολύ προσεκτικά..

  4. #14
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: «Ποσειδώνας τρίγωνο Κρόνος: Χτίζοντας το όνειρο»

    Quote Originally Posted by gold soul View Post
    Οι συγκεκριμένες διελεύσεις με έχουν απασχολήσει αρκετά, αφού και τότε που πρωτοέγινε η όψη αλλά και αυτές που έπονται` αγγίζουν προσωπικούς μου πλανήτες, γωνιακούς οίκους, ενεργοποιούν ταυ κλπ. Οι σκέψεις μου είναι αρκετές και προς το παρόν λιγάκι συγκεχυμένες θα έλεγα, αφού οι απορίες που εξακολουθώ να έχω ξεπερνούν κατά πολύ τις σκέψεις.. Ούτως ή άλλως όμως, εφόσον πρόκειται για το δικό μου χάρτη, αργά ή γρήγορα, θα το καταλάβω.. Δεν μπορώ να πω ότι έχω καταλήξει σε κάποιο συμπέρασμα μέχρι στιγμής.. Παρόλα αυτά δε θέλω να μονοπωλήσω τη συζήτηση με προσωπικές ερωτήσεις και θα αρκεστώ προς το παρόν στο να σε ευχαριστήσω πολύ Κάτια που μοιράστηκες τη γνώμη σου.. το διάβασα πολύ προσεκτικά..
    Σε ευχαριστώ πολύ Χρύσα. Καλά κάνεις και δεν έχεις καταλήξει ακόμα , μια και η όψη θα παραμείνει αρκετό καιρό ενεργή και όσοι είναι να βιώσουμε την ενέργειά της , θα έχουμε την ευκαιρία να μαζέψουμε διαυγέστερες εντυπώσεις. Νομίζω πως έτσι κι αλλιώς , αυτού του είδους οι πλανητικές σχέσεις αργών πλανητών , ως προς το αποτέλεσμα της επιρροής τους , έχουν πάντα να διανύσουν τον δρόμο της προσωπικής μας αντίληψης μέχρι να φτάσουν στην οδό της επίγνωσης.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  5. #15

    Re: «Ποσειδώνας τρίγωνο Κρόνος: Χτίζοντας το όνειρο»

    Πολύ ωραίο άρθρο, είμαι καινούρια βεβαια εδώ, αλλά νομίζω ότι ο τρόπος γραφής σου έχει μια ιδιαίτερη ευαισθησία που μας κάνει να κατανοούμε πιο εύκολα τις πληροφορίες που μας δίνεις μεσα από τα άρθρα σου. Μου άρεσε πολύ και η αναφορά που έκανες στο 19ο αιώνα.
    Ήθελα να ρωτήσω, αν και βοηθηθηκα κάπως απο τις απαντήσεις που δόθηκαν παραπάνω , αν εγώ που έχω στο γενέθλιο χάρτη μου Ήλιο, Σελήνη κ Ερμή στους Ιχθείς (όχι σε γωνιακό οίκο) αλλά Κρόνο στον 7ο σε σύνοδο με την Αφροδίτη κι αυτή τη στιγμή ο διελαύνων Κρόνος βρίσκεται στον 1ο οίκο μου, επηρεάζομαι απ' αυτή την όψη;

  6. #16
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: «Ποσειδώνας τρίγωνο Κρόνος: Χτίζοντας το όνειρο»

    Quote Originally Posted by Amarige View Post
    Πολύ ωραίο άρθρο, είμαι καινούρια βεβαια εδώ, αλλά νομίζω ότι ο τρόπος γραφής σου έχει μια ιδιαίτερη ευαισθησία που μας κάνει να κατανοούμε πιο εύκολα τις πληροφορίες που μας δίνεις μεσα από τα άρθρα σου. Μου άρεσε πολύ και η αναφορά που έκανες στο 19ο αιώνα.
    Ήθελα να ρωτήσω, αν και βοηθηθηκα κάπως απο τις απαντήσεις που δόθηκαν παραπάνω , αν εγώ που έχω στο γενέθλιο χάρτη μου Ήλιο, Σελήνη κ Ερμή στους Ιχθείς (όχι σε γωνιακό οίκο) αλλά Κρόνο στον 7ο σε σύνοδο με την Αφροδίτη κι αυτή τη στιγμή ο διελαύνων Κρόνος βρίσκεται στον 1ο οίκο μου, επηρεάζομαι απ' αυτή την όψη;
    Amarige , έχοντας τα φώτα σου (Ήλιο\Σελήνη) και τον Ερμή στους Ιχθείς , ήδη μπορείς να περιμένεις έναν πιο προσωπικό τρόπο που θα βιώσεις αυτό το τρίγωνο , αφού ο Ποσειδώνας είναι ο Κυβερνήτης του Ήλιου μας (Ήλιο \Ερμή στους Ιχθείς κι εγώ…) . Όμως για να σου απαντήσω θα πρέπει να ξέρω τις ζωδιακές μοίρες που βρίσκονται όλοι αυτοί οι πλανήτες μέσα στον χάρτη σου. Πάντως, σχετικά με τους πλανήτες στον Ιχθύ , ισχύει ότι και στο άρθρο. Δηλαδή αφορούν στις 0ο -4η – 5η μοίρα με μία ανοχή +\- 1ο 30΄ .
    Και μόνο που έχεις τον Ήλιο στους Ιχθείς δεν έχει σημασία για σένα αν οι οίκοι είναι γωνιακοί ή όχι. Σαφώς η ένταση αυξάνεται αν είναι ΚΑΙ γωνιακοί, αλλά και πάλι είναι ήδη αρκετό που είσαι Ιχθύς.

    Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  7. #17

    Re: «Ποσειδώνας τρίγωνο Κρόνος: Χτίζοντας το όνειρο»

    Πολύ ωραίο το άρθρο! Εύχομαι ο Ποσειδώνας να δώσει στους Ιχθείς διορατικότητα και έμπνευση και να γράψετε και άλλα τέτοια άρθρα. Συγχαρητήρια!

  8. #18

    Re: «Ποσειδώνας τρίγωνο Κρόνος: Χτίζοντας το όνειρο»

    Απόψε μου δημιουργήσατε ένα όνειρο και ευχαριστώ!
    Το είχα ανάγκη.
    Και μια ερώτηση: Η συμμετοχή του Άρη, τον Ιούλιο, ενισχύει την επιρροή αυτών των όψεων ή λόγω
    της θέσης του δεν είναι σημαντική;

  9. #19

    Re: «Ποσειδώνας τρίγωνο Κρόνος: Χτίζοντας το όνειρο»

    Quote Originally Posted by katiakiss View Post
    Amarige , έχοντας τα φώτα σου (Ήλιο\Σελήνη) και τον Ερμή στους Ιχθείς , ήδη μπορείς να περιμένεις έναν πιο προσωπικό τρόπο που θα βιώσεις αυτό το τρίγωνο , αφού ο Ποσειδώνας είναι ο Κυβερνήτης του Ήλιου μας (Ήλιο \Ερμή στους Ιχθείς κι εγώ…) . Όμως για να σου απαντήσω θα πρέπει να ξέρω τις ζωδιακές μοίρες που βρίσκονται όλοι αυτοί οι πλανήτες μέσα στον χάρτη σου. Πάντως, σχετικά με τους πλανήτες στον Ιχθύ , ισχύει ότι και στο άρθρο. Δηλαδή αφορούν στις 0ο -4η – 5η μοίρα με μία ανοχή +\- 1ο 30΄ .
    Και μόνο που έχεις τον Ήλιο στους Ιχθείς δεν έχει σημασία για σένα αν οι οίκοι είναι γωνιακοί ή όχι. Σαφώς η ένταση αυξάνεται αν είναι ΚΑΙ γωνιακοί, αλλά και πάλι είναι ήδη αρκετό που είσαι Ιχθύς.

    Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.
    Κι εγώ ευχαριστώ! Α!με ήλιο κι Ερμή στους Ιχθείς εξηγείται η ευαισθησία στον τρόπο γραφής σου! Ο Ήλιος μου εμένα είναι στο τέλος των Ιχθύων στις 25ο, Σελήνη κ Ερμής στις 6 και 7 αντίστοιχα. Πάντα βίωνα ένα έντονο Ποσειδώνα μεσα μου με 3 βασικούς πλανητες στους Ιχθείς! Ο Κρόνος πάντως που βιώνω τώρα μάλλον με ωφελεί, μετά από μια πολύ δύσκολη περίοδο που πέρασα τώρα νιώθω πιο δυνατή και δυναμική στη διεκδίκηση των "θέλω" μου, οπότε αυτό το τρίγωνο Ποσειδώνα -Κρόνου το βλέπω να λειτουργεί θετικά στην περίπτωσή μου! Μακάρι να λειτουργήσει θετικά και για όλο τον κόσμο μας και τα ιδανικά -όσα μπορούν- να γίνουν χειροπιαστά κ οι ουτοπίες ας μείνουν στην άκρη...

  10. #20
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: «Ποσειδώνας τρίγωνο Κρόνος: Χτίζοντας το όνειρο»

    Arodamos, τα όνειρα είναι πάντα καλοδεχούμενα κι αν ο Ποσειδώνας δεν μας βάζει σε ουτοπικές περιπέτειες, τότε ακόμα καλύτερα! Είναι χαρά μου να σκέφτομαι ότι το άρθρο αυτό ήταν η αφορμή να ξαναβρείς κάτι που είχες μέσα σου.
    Σχετικά με τον ρόλο της Θέσης του Άρη στον Καρκίνο, τον Ιούλιο του 2013 και την συμμετοχή του στο μεγάλο τρίγωνο Δία\Κρόνου\Ποσειδώνα, θα έλεγα πως όταν έχουμε μπροστά μας ένα τέτοιο τρίγωνο διαρκείας, με εμπλεκόμενους αργούς πλανήτες, τότε η διέλευση ενός γρήγορου πλανήτη ασκεί μια επιρροή 2-3 ημερών και ο ρόλος του είναι «πυροδοτικός», πολύ περισσότερο όταν μιλάμε για τον Άρη(έστω και από την πτώση του στον Καρκίνο). Με λίγα λόγια, η ενέργεια του Άρη θα δώσει μια ένταση\έμφαση στην εκδήλωση του τριγώνου

    Amarige, η Σελήνη σου βρίσκεται στην σφαίρα επιρροής του τριγώνου και σίγουρα θα ωφεληθείς πολύ από αυτό το μεγάλο τρίγωνο . Δώσε σημασία στα θέματα του οίκου που βρίσκεται η Σελήνη και του οίκου με τον Καρκίνου στην ακμή του.
    Ωστόσο, μη γνωρίζοντας το σύνολο του ωροσκοπίου σου , οφείλω να σου επιστήσω την προσοχή ! Κάθε ερμηνεία διαφοροποιείται από το σύνολο του προσωπικού μας ωροσκοπίου και αν η Σελήνη σου, για παράδειγμα, δέχεται ταυτόχρονα κάποια δύσκολη γενέθλια όψη , τότε ενεργοποιείται και αυτή η γενέθλια προδιάθεση, τροποποιώντας το αποτέλεσμα της επιρροής. Αν κάποιος δεν έχει την απαραίτητη γνώση ώστε να αξιολογήσει τις ενέργειες σωστά, τότε θα ήταν καλύτερο να μην εγκλωβιστεί σε μια λανθασμένη εντύπωση.
    Σε κάθε περίπτωση η επισφάλεια του πλανερού Ποσειδώνα χρειάζεται γενναίες δόσεις ρεαλισμού και πρακτικότητας.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

 

 
Page 2 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads