s
H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 12 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 ... LastLast
Results 11 to 20 of 118
  1. #11

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Καλησπέρα. Πρόσφατα έμαθα οτι έχω φιγούρα yod στο χάρτη μου, και συγκεκριμένα ο ηλιος (σκορπιός, 8ος) κάνει εξάγωνο με τη σελήνη (αιγόκερως ,11ος), και οι δύο μαζί χιαστί με τον κρόνο (δίδυμοι, 4ος ,και ανάδρομος). Συμφωνα μ αυτά που διαβάζω, καταλαβαίνω οτι πρέπει να εστιάσω στον κρόνο, αφού εκεί συγκεντρώνεται η ενέργεια των πλανητών. Μπορείτε να μου δώσετε μια σύντομη ερμηνεία; ευχαριστώ πολυ

  2. Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Quote Originally Posted by Jimy Pappalardo View Post
    Ναι, έχεις ένα Yod. Κοίτα τον χάρτη σου και θα δεις ότι σχηματίζεται ένα
    εξάγωνο μεταξύ Αφροδίτης - Ουρανού, και οι δυο αυτοί πλανήτες σε απόσταση 150 μοιρών από την Παλλάδα. Αυτό είναι Yod. Aλλά επειδή σχηματίζεται από δύο πλανήτες (Αφροδίτη και Ουρανό) και έναν αστεροειδή (Παλλάδα), δεν θα ήταν φρόνιμο να προτρέξει κανείς για ερμηνεία γιατί για τις όψεις αστεροειδών ακόμα βρισκόμαστε ουσιαστικά σε πειραματικό στάδιο.
    Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Καταλαβαίνω τι λέτε. Κατά προσέγγιση τι ερμηνεία θα δίνατε?
    Marilena

  3. #13

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Quote Originally Posted by katkout View Post
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΕΧΩ ΥΟD ΣΤΟΝ ΧΑΡΤΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΡΜΗΝΕΥΕΤΑΙ.
    11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 1978 03.05 ΠΜ ΑΘΗΝΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    Υod με κορυφή το Μεσουράνημα στον Κριό και βάση ένα εξάγωνο μεταξύ Ουρανού στον Σκορπιό και 'Ηλιου στην Παρθένο. Ενδεχομένως να υπάρχει μια έντονη τάση αυτονομίας, ανεξαρτησίας και μια απροθυμία συμβιβασμού σε επαγγελματικά ζητήματα. Θα αναπτυχθεί φιλοδοξία και επιθυμία αναγνώρισης, αλλά χρειάζεται περισσότερη αυτοπειθαρχία και σχέδιο ως προς τον τρόπο που παλεύεις για την επίτευξη των στόχων και να βάζεις περισσότερο νερό στο κρασί σου που λένε. Ακόμα δεν αποκλείεται κατά καιρούς ένα είδος σύγκρουσης ή ανταγωνισμού με πρόσωπα αυθεντίας όπως θα μπορούσε να είναι ένας γονιός ή το αφεντικό στην δουλειά ή οποιοσδήποτε θέλει να σου βάζει όρια. Η ανάγκη για ελευθερία ενισχύεται και από τη Σελήνη στον Τοξότη.

  4. #14

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Quote Originally Posted by dream_on View Post
    Καλησπέρα. Πρόσφατα έμαθα οτι έχω φιγούρα yod στο χάρτη μου, και συγκεκριμένα ο ηλιος (σκορπιός, 8ος) κάνει εξάγωνο με τη σελήνη (αιγόκερως ,11ος), και οι δύο μαζί χιαστί με τον κρόνο (δίδυμοι, 4ος ,και ανάδρομος). Συμφωνα μ αυτά που διαβάζω, καταλαβαίνω οτι πρέπει να εστιάσω στον κρόνο, αφού εκεί συγκεντρώνεται η ενέργεια των πλανητών. Μπορείτε να μου δώσετε μια σύντομη ερμηνεία; ευχαριστώ πολυ
    Αν είναι σωστά αυτά τα στοιχεία, μπορεί να είσαι είσαι κάπως κλειστός άνθρωπος. Ο Κρόνος στον 4ο οίκο στους Διδύμους σε εξάγωνο με τη Σελήνη στον Αιγόκερω δίνει καλή υποδομή και πολύ σοβαρά και υπεύθυνα συναισθήματα και ο 'Ηλιος στον Σκορπιό ενισχύει το βάθος σε έναν άνθρωπο και επειδή είναι και στον 8ο οίκο τον κάνει ακόμα πιο εσωτερικό και βαθύ που θέλει να φτάσει στην ουσία και όχι να ασχοληθεί με τα επιφανειακά πράγματα της ζωής. Αν και δεν έχω τα στοιχεία σου, απομονωμένο το συγκεκριμένο yod δίνει σοβαρότητα, υπευθυνότητα και αυτοπειθαρχία που όμως πιθανόν να σε μπλοκάρουν αν αυτά τα θετικά στοιχεία λειτουργούν ώρες ώρες υπερβολικά ανασταλτικά. Μπορεί να παρατηρείς ένα μπλοκάρισμα ειδικά όταν βρίσκεσαι ή επικοινωνείς με ομάδες και να νοιώθεις καταπίεση μέσα σε αυτές.

  5. #15
    Join Date
    Oct 2006
    Όνομα:
    Μαριάννα
    Location
    Μυτιλήνη-Ελλάδα
    Posts
    73

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Καλό σας μεσημέρι, :bigsmile:
    μηπως θα μπορούσα και εγώ να μάθω αν έχω Yod? 04-05-1977 13.30 Μυτιλήνη
    Αν ειναι ευκολο αν οχι δεν πειραζει. γιατί πήγα να το κάνω μονη μου και μπερδευτικά λιγουλάκι....Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!

  6. #16
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    108

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Αν και λίγο αργά, ανθίστηκα αυτή την εργασία, εντούτοις ΠΟΛΛΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!
    Διάβασα σε κάποιο βιβλίο ότι Μαρκήσιος ντε Σαντ, είχε το yod απο σελήνη, ποσειδωνα και πλουτωνα, απίστευτα δύσκολη οψη, η οποία και τα εξηγει όλα...!

  7. #17

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Quote Originally Posted by dominia77 View Post
    Αν και λίγο αργά, ανθίστηκα αυτή την εργασία, εντούτοις ΠΟΛΛΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!
    Διάβασα σε κάποιο βιβλίο ότι Μαρκήσιος ντε Σαντ, είχε το yod απο σελήνη, ποσειδωνα και πλουτωνα, απίστευτα δύσκολη οψη, η οποία και τα εξηγει όλα...!
    Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια αλλά δεν την βλέπω αυτή την Yod στο χάρτη του Μαρκήσιου. Βλέπω όμως ένα Yod να σχηματίζεται μεταξύ Αφροδίτης - 'Ηφαιστου και Κρόνου (της Ουράνιας Σχολής) με κορυφή την Αφροδίτη. Αυτό τον συνδυασμό τον ερμηνεύεω ως έντονα ερωτικά πάθη, επιθυμία έντονης και ορμητικής ερωτικής κυριαρχίας, και μεγάλο καλλιτεχνικό έργο με επιρροή μέ βίαιο πνεύμα επίσης (γιατί ο 'Ηφαιστος συμβολίζει την ισχύ, τη βία, την ορμή και στην Ουράνια Αστρολογία θεωρείται κυβερνήτης του Κριού, και ο Κρόνος την φήμη, την αυθεντία και τον master, επειδή συμβολικά αντιστοιχεί στον 10ο οίκο επίσης σύμφωνα με την Ουράνια Σχολή. Η Σελήνη στην Παρθένο πάντα κριτική εξάλλου απέναντι στο σύστημα, και φυσικά ο Ουρανός του σε σύνοδο με τον νότειο δεσμό στον Αιγόκερω στην ακμή του 3ου οίκου (ο εκκεντρικός επαναστατημένος λόγος που θέλει να ξεπεράσει την εξουσία=Αιγόκερως). Η Λίλιθ, η δραπέτης του ''παραδείσου'', στο Μεσουράνημα λέει επίσης πολλά.. 'Εχω διαβάσει κάτι που τον περιγράφει. Λέγεται ότι ακόμα κι αν του έκοβαν τη γλώσσα στη φυλακή για να μην φωνάζει, θα έγραφε, κι αν του έπαιρναν και το μελάνι, θα έγραφε με τα κόπρανα ή το αίμα του.

  8. #18
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    108

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Quote Originally Posted by Αργοναύτης View Post
    Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια αλλά δεν την βλέπω αυτή την Yod στο χάρτη του Μαρκήσιου. Βλέπω όμως ένα Yod να σχηματίζεται μεταξύ Αφροδίτης - 'Ηφαιστου και Κρόνου (της Ουράνιας Σχολής) με κορυφή την Αφροδίτη. Αυτό τον συνδυασμό τον ερμηνεύεω ως έντονα ερωτικά πάθη, επιθυμία έντονης και ορμητικής ερωτικής κυριαρχίας, και μεγάλο καλλιτεχνικό έργο με επιρροή μέ βίαιο πνεύμα επίσης (γιατί ο 'Ηφαιστος συμβολίζει την ισχύ, τη βία, την ορμή και στην Ουράνια Αστρολογία θεωρείται κυβερνήτης του Κριού, και ο Κρόνος την φήμη, την αυθεντία και τον master, επειδή συμβολικά αντιστοιχεί στον 10ο οίκο επίσης σύμφωνα με την Ουράνια Σχολή. Η Σελήνη στην Παρθένο πάντα κριτική εξάλλου απέναντι στο σύστημα, και φυσικά ο Ουρανός του σε σύνοδο με τον νότειο δεσμό στον Αιγόκερω στην ακμή του 3ου οίκου (ο εκκεντρικός επαναστατημένος λόγος που θέλει να ξεπεράσει την εξουσία=Αιγόκερως). Η Λίλιθ, η δραπέτης του ''παραδείσου'', στο Μεσουράνημα λέει επίσης πολλά.. 'Εχω διαβάσει κάτι που τον περιγράφει. Λέγεται ότι ακόμα κι αν του έκοβαν τη γλώσσα στη φυλακή για να μην φωνάζει, θα έγραφε, κι αν του έπαιρναν και το μελάνι, θα έγραφε με τα κόπρανα ή το αίμα του.
    Οι 120 μερες των Σοδόμων, περιεχουν καθαρα πλουτωνια, διαστροφική επιρροή... Το ηλιακό του ζωδιο ηταν διδυμοι ή σκορπιός? Αν ειναι ετσι οπως μου λες to yod του Sade, μαλλον η βιβλιοθηκη μου περιεχει ανακρίβιες και ...ωρα να την ξεφορτωθω!
    Σε ευχαριστω πσντως. Εχω όλα τα βιβλία του εκτός από τη Ζυστιν.

  9. #19

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Καλησπερα,να ρωτησω και γω για το δικο μου yod αν υπαρχει και τι ισωs σημαινει? 18-07-1963 στιs 15΄΄30 Ευχαριστω!

  10. #20

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Μπορείτε να ζητήσετε τον χάρτη και τις όψεις κι έτσι να δείτε εάν εχετε τον σχηματισμό yod στο '' Η θέση πλανητών και ωροσκόπου'', ύστερα για την ερμηνεία μπορείτε να ρωτήσετε σε κάποιο άλλο μέρος του φορουμ.
    ''Ζητώ τα θρύμματα κι έχω το ακέραιο΄ ποθώ τα χιλιάδες κομμάτια κι έχω το όλο΄ ανιχνεύω το πολλαπλό κι έχω το ένα.''
    Γιάννης Ευσταθιάδης

 

 
Page 2 of 12 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads