s
Ο Δίας και η είσοδός του στον Καρκίνο, στις 26 Ιουνίου - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 11 to 20 of 26
  1. #11
    Join Date
    Mar 2010
    Όνομα:
    Λεμονιά
    Location
    Κοζάνη
    Posts
    30

    Re: Ο Δίας και η είσοδός του στον Καρκίνο, στις 26 Ιουνίου

    Συγχαρητήρια για το άρθρο σας κ. Τίνα! Εξαιρετικό και όπως θα έπρεπε να είναι!!! Κάτι τέτοιο έψαχνα...

    Ένα μικρό σχόλιο σχετικά με τον προσωπικό μου χάρτη: έχω κι εγώ Δία στον Καρκίνο και στον 10ο οίκο μάλιστα, απλώς αυτό με τη σημασία στην οικογένεια και τις αξίες της δεν θα έλεγα ότι με χαρακτηρίζει. Ίσως να φταίει αυτό ακριβώς, ότι δηλαδή βρίσκεται στον 10ο και εστιάζω μάλλον σε θέματα καριέρας και επαγγελματικής σταδιοδρομίας...

    Καλή σας μέρα!

  2. #12
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Ο Δίας και η είσοδός του στον Καρκίνο, στις 26 Ιουνίου

    Κάτια καταλαβαίνω την επιφυλακτικότητα σου και για όποιον γνωρίζει αστρολογία είναι φυσιολογική. Πόσο μέσα μπορούμε να πέσουμε στις προβλέψεις μας και πόσο αντιφατικοί όταν έχουμε να κάνουμε μ' έναν Δία σε εξαιρετική θέση (κατά τη γνώμη πάντα), με ένα εξίσου εξαιρετικό μεγάλο τρίγωνο με Δία / Ποσειδώνα / Κρόνο και λίγο μετά με ένα Ταυ-τετράγωνο με Ουρανού / Πλούτωνα...Οι εξωτερικοί πλανήτες κάνουν πάρτυ και μάλιστα με υπερβολικό παρορμητισμό, ενέργεια, δράση και εξωστρέφεια που σημαίνει πως θα δούμε πολλά.

    Στα προσωπικά ωροσκόπια νομίζω πως όλοι μπορούν να πάρουν γεύσεις και ιδέες για το τι μπορεί να συμβεί, αρκεί να συνδυάσουν μεθοδικά τα στοιχεία. Σαφώς σε γωνιακούς οίκους τα γεγονότα έρχονται και φαίνονται και είναι καθοριστικής σημασίας. Το θέμα είναι όμως τι ενεργοποιούν οι πλανητικοί σχηματισμοί...

    Στον δικό μου το χάρτη για παράδειγμα το μεγάλο τρίγωνο ενεργοποιεί τον Ήλιο του 10ου μου και τα γενέθλια τρίγωνα με Δία / Ποσειδώνα από τον Τοξότη και τον 5ο οίκο. Μια πρώτη πρόβλεψη είναι πως θα υπάρχει αυξημένη δημιουργικότητα που βγαίνει και φαίνεται στον οίκο της καριέρας. Εκείνες τις ημέρες θα βρίσκομαι σε διακοπές, να κάνω διακοπές και η καριέρα μου να εκτοξεύεται; ναι γιατί όχι θα μπορούσε να συμβεί κι αυτό, με το γενέθλιο Δία που έχω είναι πολύ πιθανό. Ωστόσο πιστεύω πως σχετίζεται κατά πολύ με τα παιδιά μου, τον χρόνο που θα περάσω μαζί τους αλλά και τη δοτικότητα που έτσι κι αλλιώς την έχω ως άνθρωπος. Υπάρχουν δηλαδή τα συναισθημτικά κίνητρα που έγραψες Κάτια και λογικά θα βρουν διέξοδο αφού θα είμαι απαλλαγμένη από τις καθημερινές ασχολίες και υποχρεώσεις.

    Το σίγουρο είναι πως όποιος δει αυτή την ενεργοποίηση θα χαρεί και θα περιμένει τα καλύτερα. Έλα όμως που ταυτόχρονα ο Άρης θα βρίσκεται στον Καρκίνο, θα σχηματίζει Ταυ τετράγωνο με γενέθλιο Ήλιο / Αρη ενεργοποιώντας αυτό που ήδη υπάρχει. Το λιγότερο που περιμένω είναι ημικρανίες και φυσικά εντάσεις που όμως πιστεύω θα μπορούν να παλευτούν λόγω του μεγάλου τριγώνου.

    Το Ταυ τετράγωνο που θα σχηματιστεί, σχηματίζει μεγάλο σταυρό με τον γενέθλιο Ουρανό, αυτομάτως ενεργοποιείται 4ος / 10ος. Τι να πω τώρα ότι περιμένω τα καλύτερα σε σχέση με τους γονείς μου και κυρίως με τον πατέρα μου; Κάποιος θ' αναρωτηθεί γιατί με τον πατέρα, είναι πολύ λογικό να προσδώσω αυτά τα στοιχεία στον πατέρα γιατί Ήλιος / Ουρανός / Πλούτωνας στον χάρτη μου και στη ζωή μου είναι ο πατέρας μου.

    Κάποιος πάλι θα μπορούσε να σκεφτεί γιατί τα όποια γεγονότα να μην σχετίζονται με το σύζυγο και όχι με τον πατέρα. Είναι πολύ απλό. Αφενός δεν βάλλεται από πουθενά 1ος / 7ος, αφ' ετέρου ο Δίας λίγο μετά θα βρίσκεται σε σύνοδο με τον ωροσκόπο μου αλλά και γιατί ο σύζυγος θα έχει επιστροφή Δία με αποτέλεσμα να ενεργοποιηθούν κάποιες πολύ καλές όψεις που έχει και που πραγματικά τις ζηλεύω, επομένως ότι κι αν προκύψει θα είναι περισσότερο διαχειρίσιμο και φυσικά όλα αυτά είναι εικασίες οι οποίες θα επαληθευθούν ή όχι, μες το καλοκαίρι.

    Και ναι, όλες αυτές οι ενεργοποιήσεις πιστεύω πως θα έχουν άμεση σχέση με τα επαγγελματικά μου και την πρόοδο και εξέλιξη μου στον χώρο που κινούμαι.

    Όλα αυτά τα οποία προφανώς δεν τα έγραψα για την Κάτια επειδή γνωρίζει, τα έγραψα για να καταλάβετε πως για να γίνουν προβλέψεις πρέπει να συνδυαστούν πολλά στοιχεία και πάλι με επιφύλαξη. Αυτός είναι ο λόγος που δεν μου αρέσουν οι γενικές προβλέψεις κι αποφεύγω να τις γράφω και να σας τις παρουσιάζω ως έγκυρες. Αν κάποιος θέλει πραγματικά να μάθει τι θα του φέρει ο Δίας από τον Καρκίνο ας ξαναδιαβάσει το ποστ μου κι ας εφαρμόσει την τεχνική στον δικό του χάρτη, σίγουρα θα πάρει περισσότερες πληροφορίες απ' ότι αν έγραφα τι θα φέρει ο Δίας στα ζώδια

    Κάτια και Λεμονιά σας ευχαριστώ για τα σχόλια.
    Last edited by Τίνα Ζαχαριάδου; 27-06-2013 at 02:09 PM.

  3. #13
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    6

    Re: Ο Δίας και η είσοδός του στον Καρκίνο, στις 26 Ιουνίου

    Πραγματικα υπεροχο αρθρο!!!Μας εβαλες σε πολλες σκεψεις..!Κι οταν το ταυ επηρεαζει το ωροσκοπιο σου,με πλουτωνα και ουρανο ενα ειναι το σιγουρο...ωρα για καιριες αλλαγες!Δυσκολες αποφασεις..

  4. #14
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Ο Δίας και η είσοδός του στον Καρκίνο, στις 26 Ιουνίου

    Τίνα, αφού έκανες αρχή και μας άνοιξες το στόμα (για την ακρίβεια, μας έβαλες τα δάχτυλα στο πληκτρολόγιο…) , ας αρχίσουν οι σοβαρές καταθέσεις, για τον λόγο που αναφέρεις στο πιο πάνω ποστ σου. Είναι ο καλύτερος τρόπος για να κατανοούν όσοι δεν έχουν αρκετή εμπειρία στον τρόπο ερμηνείας.
    Για μένα η Κορυφή του ταυ (Ουρανός) βρίσκεται στον ωροσκόπο μου, ο Πλούτωνας στον 10ο και ο Δίας , για την ώρα, διελαύνει στις τελευταίες μοίρες του 3ου οίκου μου (3ος , τα γραπτά που είναι η δουλειά μου).
    Ο Δίας , με την είσοδό του στον Καρκίνο , πραγματοποιεί ένα τρίγωνο με τον Ήλιο μου , που κυβερνά τον 5ο και αν συνυπολογίσει κανείς ότι είμαι Ιχθύς και έχω τον Ποσειδώνα και τον Κρόνο συμμάχους , είναι σίγουρα μία εξαιρετική συγκυρία για τα καλλιτεχνικά μου σχέδια . Αυτό, το επιβεβαιώνει η συμμετοχή του Άρη μου σε γενέθλια σύνοδο με το ζενίθ μου, όπου ο Άρης\ζενίθ δέχεται την θετική επιρροή, τόσο του Ποσειδώνα (τράνζιτ Ποσειδώνα σε ακριβείας εξάγωνο και Κρόνος επίσης εξάγωνο ). Το πράγμα αποκτά ένα παραπάνω ενδιαφέρον, γιατί εδώ, ο Δίας θα σχηματίσει με τον Άρη μου αντίθεση , λίγο πριν μπει στον 4ο οίκο. Ωστόσο, η αντίθεση αυτή ενεργοποιεί τον άξονα 4ου\10ου (δεν ξεχνώ να συνυπολογίσω ότι η γενέθλια θέση του Δία μου είναι στον 10ο και τώρα θα βρίσκεται στον 4ο , κάτι που δίνει μία έξτρα ενέργεια στον άξονα ).
    Ακόμα μία τέτοια ένδειξη, είναι το εξάγωνο του τράνζιτ Ουρανού (από τον 1ο) με τον γενέθλιο Κρόνο μου στον 3ο , κυβερνήτη ζενίθ. Αξίζει να πω ότι ο τράνζιτ Ουρανός , κάνει και σύνοδο με τον προοδευτικό μου Ήλιο (κυβ.5ου). Νομίζω ότι οι εξελίξεις στην καριέρα μου είναι δεδομένες!

    Ωστόσο, έχοντας ωροσκόπο στον Κριό, την Σελήνη (κυβ.4ου) στον Ζυγό (ακμή 7ου) , και τον Άρη (κυβ.ωροσκόπου) στον Αιγόκερω (ακμή 10ου ), η είσοδος του Δία πυροδοτεί έναν σταυρό με την συμμετοχή των Πλούτωνα\Ουρανού και ενεργοποιεί όλους τους γωνιακού και τους κυβερνήτες τους (Καθόλου εύκολο να δώσει κανείς μια ξεκάθαρη ερμηνεία).
    Ανατρέχοντας στο Παρελθόν, τότε που ο Δίας είχε περάσει στον Καρκίνο, η εξαιρετική επαγγελματική επιτυχία που είχε προκύψει τότε, είχε συνδυαστεί με την μετακόμισή μου σε άλλο σπίτι (σελήνη 4ου στον 7ο γαρ) και την συγκατοίκηση μου με τον σύντροφό μου. Φυσικά, οι πλανητικές συνθήκες του τώρα, είναι μακράν εντονότερες και ως εκ τούτου , οι αλλαγές που περιμένω θα είναι καθοριστικές για τα επόμενα χρόνια. Λογικό όταν ενεργοποιείται τόσο έντονα ο άξονας 1ου\7ου και 4ου\10ου .
    Δεν ξέρω αν συμφωνείς Τίνα, αλλά για όλες αυτές τις ερμηνείες, για να σταντάρω την κατεύθυνση της έκφρασης των γεγονότων, μελετάω προσεκτικά τι είναι τονισμένο στις δευτερεύουσες κατευθύνσεις (και το Ηλιακό Τόξο βέβαια) και πως συνδυάζεται με την σημαντική επιρροή των διελεύσεων . Στον χάρτη μου λοιπόν, η Αφροδίτη παρουσιάζει την μεγαλύτερη δραστηριότητα και κυβερνά 2ο (κάτι που συνδυάζεται καλά με τις εξελίξεις στο επαγγελματικό) , αλλά και τον 7ο (κάτι που επίσης συνδυάζεται καλά με την ενεργοποίηση του άξονα 1ου\7ου), που πέρα από τα προσωπικά, είναι και οι σημαντικές συνεργασίες. … Αλλά και Ήλιος, που χωρίς την ενεργοποίηση του τελευταίου, ποτέ δεν μπορούμε να περιμένουμε καθοριστικές αλλαγές στην ζωή μας!
    Ένα ακόμα σημαντικό, για το είδος του επαγγέλματός μου, είναι ότι η προοδευτική Σελήνη κάνει ακριβείας σύνοδο με τον Ερμή μου (κυβ. 3ου , τα γραπτά). Η προοδευτική Σελήνη , είναι ένας αξιόπιστος δείκτης για να δούμε τι πρόκειται να αποτελέσει τον κεντρικό άξονα ενδιαφέροντός μας για περίπου 3 μήνες. Είμαι τυχερή λοιπόν , που αυτό συμπίπτει με το τρίγωνο του Δία (από τον 3ο ) προς τον Ήλιο μου. Η καλλιτεχνική μου έκφραση (Ήλιος 5ου ) , μέσω του γραπτού λόγου (Ερμής 3ου) , είναι ιδιαίτερα ενεργοποιημένα, ταυτόχρονα (έτσι κι αλλιώς, ήδη ο Δίας στον 3ο μου , μου έφερε την αρθρογραφία σε περιοδικό , όχι αστρολογικό, για να μην μπερδευόμαστε ).
    Καταλήγοντας, είναι σχεδόν βέβαιο πως με τόσα ταυ και σταυρούς , δεν περιμένω τίποτα χαλαρές αλλαγές, χωρίς κόστος και θυσίες, χωρίς εντάσεις και μάχες. Ξέρω ότι ο δρόμος είναι μακρύς και όχι στρωμένος με ρόδα…
    Όμως, αυτό που πρέπει να καταθέσω, είναι ότι η αστρολογία με βοήθησε να ξεπεράσω πολλούς φόβους και να δω το αύριο με δύναμη και αισιοδοξία. Τα μαθήματα που έχω πάρει τα τελευταία χρόνια από τον Πλούτωνα και τον Ουρανό, δεν θα τα άλλαζα για καμία ευκολία! Ας έρθει και ο Δίας, να δούμε τι μάθαμε…
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  5. #15
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Ο Δίας και η είσοδός του στον Καρκίνο, στις 26 Ιουνίου

    Ακριβώς Κάτια, μόνο με σοβαρές και ειλικρινείς καταθέσεις θα κατανοήσουμε όλοι κάποια πράγματα σε σχέση με τους πλανήτες. Σαφέστατα συμφωνώ με τις αναλύσεις σου αλλά και με τη σύγκριση πληροφοριών που μαζεύουμε από τα άλλα προγνωστικά συστήματα, όμως αν επεκταθώ και στα άλλα συστήματα θα γράφω μέρες.

    Ανάδρομος Ερμής αυτές τις ημέρες, Δίας στον Καρκίνο και έτσι όπως το βλέπω είναι μια καλή ευκαιρία να παρελθοντολογήσουμε και να θυμηθούμε στο προηγούμενο πέρασμα του τι έφερε στη ζωή μας με μια μόνο μικρή επισήμανση στην οποία θα έπρεπε ήδη να έχω αναφερθεί.

    Άποψη μου είναι πως κάθε πλανήτης που έχει σημαντικό ρόλο στο ωροσκόπιο μας, μας επηρεάζει περισσότερο όταν αλλάζει ζώδιο. Αν δηλαδή στον χάρτη μας ο Δίας είναι σχεδόν "ουδέτερος" δεν θα φέρει τόσο κοσμοιστορικές ή καθοριστικές εξελίξεις.

    Ο Δίας στον χάρτη μου βρίσκεται στον σε κυριαρχία στον Τοξότη στον 5ο και σχηματίζει όψη και με τα δυο φώτα, έχει ας το πούμε "εξέχουσα θέση". Επόμενως είναι η θέση του από διέλευση φέρνει σημαντικά γεγονότα στη ζωή μου. Πραγματικά, τα σημαντικότερα γεγονότα της ζωής μου (ανάλογα βέβαια με το τι κρίνω προσωπικά "σημαντικότερα") έχουν έρθει με τις διελεύσεις του Δία.

    Την προηγούμενη φορά που βρίσκονταν στον Καρκίνο ( μπήκε στον Καρκίνο τον Ιούλιο του 2001) βρισκόμουν ήδη στο εξωτερικό, σ΄ένα περιβάλλον ρατσιστικό με τις γυναίκες που το καλύτερο ρούχο που θα μπορούσα να φορέσω ήταν η κελεμπία. Έπιανε τον Ήλιο μου πάλι και φυσικά ήμουν από τις λίγες που γυναίκες που "απολάμβανε" το κλίμα. Αυτό όχι γιατί μου αρέσουν οι περιορισμοί αλλά γιατί αφενός λατρεύω τα ταξίδια στο εξωτερικό, αφ' ετέρου χαιρόμουν που το "είδα " κι αυτό και πήρα μια γεύση για το τι βιώνουν κάποιες γυναίκες σε άλλα περιβάλλοντα, κατ' εμέ όχι πολύ μακρινά από αυτά που βίωσαν οι μητέρες και γιαγιάδες μας. Δεν μου ήταν εύκολο ωστόσο η υπεραισιοδοξία του Δία με βοήθησε αρκετά, να δω δηλαδή όλη την κατάσταση πιο φιλοσοφημένα και να εκτιμήσω όλα όσα είχα.

    Λίγο μετά ο Δίας έπιασε με αντίθεση τον γενέθλιο Άρη και μου έφερε προβλήματα με το στομάχι και την επιστροφή μου στην Ελλάδα, ήταν λίγο πριν το τρομοκρατικό χτύπημα στους Δίδυμους Πύργους. Μόλις έπιασε τον Ουρανό μου με τετράγωνο έφερε εντάσεις με την οικογένεια μου οι οποίες χειροτέρεψαν την κατάσταση μου. Μόλις έπιασε τον ωροσκόπο μου έφυγα πάλι για το εξωτερικό όπου με περίμενε ο σύζυγος μου αλλά μετά βασάνων και κόπων γιατί είχε συμβεί το χτύπημα στην Αμερική.

    Ο Δίας γύρισε ανάδρομος στη μοίρα του ωροσκόπου μου, τις ίδιες ημέρες έπαθα γαστρορραγία. Για κάποιους λόγους που δεν θα ήθελα ν' αναφέρω δεν μπορούσα να μπω στο νοσοκομείο κι έκανα μόνη τη θεραπεία που μου συνέστησαν από την Ελλάδα με νοσοκόμο το σύζυγό μου (αλίμονο αν δεν με φρόντιζε με Αφροδίτη και Σελήνη στον 12ο του ).

    Μερικές ημέρες μετά με συνοδεία αστυνομικών (εξαιτίας του τρομοκρατικού χτυπήματος ) μεταφέρθηκα στον νοσοκομείο, δεν παρέμεινα, μου συνέστησαν νέα αγωγή και έφυγα. Όταν έπιασε ξανά τον Ουρανό επέστρεψα Ελλάδα μέσω Αργεντινής όπου γινόταν πανικός εξαιτίας της χρεοκοπίας και των εντάσεων που επικρατούσαν εκείνες τις ημέρες. Όλη αυτή την περίοδο δεν φοβήθηκα καθόλου, ήμουν σίγουρη πως όλα θα πάνε καλά όπως και πήγαν.

    Μόλις τελείωσα με τη θεραπεία και με το Δία ακόμη ανάδρομο σε αντίθεση ακριβείας στις 7 μοίρες με τον Άρη μου, έμεινα έγκυος μετά από προσπάθειες 3 χρόνων. Στις 5.30 μοίρες ο Δίας ορθοδρόμησε, όταν έφτανε στις 6.30 μοίρες ορθόδρομος πια και πήγαινε για το 3ο πέρασμα του από τον γενέθλιο Άρη μια ημέρα πριν τα γενέθλια μου χειρουργήθηκα γιατί είχα αποβάλλει. Και να σκεφτεί κανείς πως τότε ο Δίας δεν δεχόταν ιδαίτερες επιρροές από εξωκρόνιους παρά μόνο για κάποιες ημέρες από τον Άρη που βρισκόταν στον Ταύρο και σχημάτιζαν μεταξύ τους εξάγωνο.

    Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά μου δημιουργήθηκε πρόβλημα στο χειρουργείο, ένα πολύ σπάνιο φαινόμενο το οποίο κατάφεραν να βρουν τι είναι και να κάνω τη σωστή θεραπεία όταν επιτέλους ο Δίας έπιασε τον ωροσκόπο μου .

    Αρκετά επιμορφωτικό το πέρασμα του Δία από τον 12ο και 1ο οίκο μου αλλά και από τις όψεις που σχηματίσε με τους γενέθλιους πλανήτες μου, με όλα τα αρνητικά αλλά και τα θετικά που μπορούσε να φέρει.

    Κλείνοντας θα συμφωνήσω με την Κάτια πως η αστρολογία και τα μαθήματα της, το πέρασμα του Δία από τον Καρκίνο, του Κρόνου από τον Ζυγό και φυσικά του Ουρανού, Ποσειδώνα και Πλούτωνα από τις θέσεις που βρίσκονται τα τελευταία χρόνια μου έδωσαν τα δυσκολότερα αλλά και τα καλύτερα μαθήματα ζωής που θα μπορούσα να πάρω σ' αυτή τη ζωή .

  6. #16
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Ο Δίας και η είσοδός του στον Καρκίνο, στις 26 Ιουνίου

    Τίνα, από προχθές που είδα την ανάρτησή σου ήθελα να γράψω κάτι, αλλά μόλις τώρα τα κατάφερα. Αρχικά να πω ότι η κατάθεσή σου είναι –τουλάχιστον- εντυπωσιακή! Και είναι αλήθεια πως αν πιάσουμε και τα υπόλοιπα προγνωστικά συστήματα, δεν μας φτάνουν δέκα ποστ! Αναφέρθηκα σε αυτά, μόνο για να μην νομίζουν οι αναγνώστες ότι έβγαλα συμπεράσματα μόνο από διελεύσεις στους γενέθλιους πλανήτες και επαναπαυτούν σε αυτό. Ωστόσο, ακόμα και όσα έγραψα, δεν είναι παρά μία περιεκτική περίληψη από όσα πραγματικά συμβαίνουν. Γι’ αυτό συμφωνώ.
    Σχετικά με την «περιπέτειά» σου από το προηγούμενο πέρασμα του Δία στον Καρκίνο, τι να πει κανείς; Με έναν κοινό μας φίλο, αστειευόμενοι αποκαλούμε τον Δία «μεγάλο κακεργέτη» και φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις το γιατί , πάρα πολύ καλά! Να αναφέρω απλά, ότι στο προηγούμενο ποστ μου δεν αναφέρθηκα στο θάνατο της γιαγιάς μου, όταν ο Δίας είχε περάσει από τον Καρκίνο και 4ο οίκο μου, πραγματοποιώντας έναν σταυρό στους γωνιακούς με συμμετοχή και της γενέθλιας Σελήνης κυβ.4ου . Έτσι, δεν μου κάνει καμία εντύπωση που είχες όλα εκείνα τα γεγονότα, γιατί έχουμε και οι δύο γωνιακούς οίκους στον σταυρό των παρορμητικών και Άρη στον Αιγόκερω. Για να σου είμαι ειλικρινής , πιστεύω πως όσοι έχουν παρορμητικούς γωνιακούς σε συνδυασμό με πλανήτες στους γωνιακούς, δεν θα περάσουν εντελώς ρόδινα. Έχει ανηφόρα η υπόθεση (Δεν το λέμε ...δεν το λέμε... Αλλά το ξέρουμε! Πρέπει να παραδεχτείς ότι λίγη χρυσόσκονη την βάζουμε στο χάπι ε; Και δεν μιλώ για τα προσωπικά, αλλά για τα παγκόσμια)

    Το έχουμε αναφέρει πολλές φορές, το έχεις γράψει κι εσύ η ίδια άλλες τόσες: Ο Δίας στην αρνητική του έκφραση, μπορεί να γίνει ιδιαίτερα επιβλαβής! Η λειτουργία του είναι η επέκταση και επεκτείνει ότι αγγίζει, ακόμα κι αν αυτό είναι μία, εξόχως δύσκολη, γενέθλια όψη. Αυτός είναι ο λόγος που με την συμμετοχή του στο έκρυθμο ταυ με τους Ουρανό \Πλούτωνα , είμαι ιδιαίτερα προβληματισμένη! Όπως έγραψες πιο πάνω, ο ανάδρομος Ερμής στον Καρκίνο, είναι μία τέλεια ευκαιρία να κάνουμε την αναδρομή μας στο παρελθόν και με την βοήθεια του διαδικτύου, να πάμε στα ιστορικά γεγονότα που έλαβαν χώρα ανά τον κόσμο, στα τέλη του 33 με αρχές του 34, όταν ο Δίας από τον Ζυγό σχημάτιζε ταυ με τον Ουρανό στον Κριό και τον Πλούτωνα στον Καρκίνο (27 Ιανουαρίου 1934 και φυσικά όλη η περίοδος κοντά στο +\- της επαναλαμβανόμενης όψης) .
    Για τα νεότερα μέλη, να πω ότι μπορεί οι 2 πλανήτες να τοποθετούνται σε άλλα ζώδια, αλλά η προσομοίωση της ποιότητας του ταυ είναι αρκετά ικανοποιητική, αφού μιλάμε πάντα για φυσικούς γωνιακούς και παρορμητικό σταυρό.
    Τα έχω ψάξει και τα έχω μελετήσει (όσο μπορούσα από χρόνο), αλλά δεν αρμόζει να παραθέσω κάτι τέτοιο , κάτω από το άρθρο για τον Δία. Είναι καλό να μπαίνει ο καθένας στην διαδικασία να κάνει τις δικές του μελέτες. Προς το παρόν, ας αδράξουμε όσα περισσότερα δώρα μας προσφέρει ο κιμπάρης θείος Δίας στον Καρκίνο.

    ΥΓ: Καλό μήνα να έχουμε!
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  7. #17
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Ο Δίας και η είσοδός του στον Καρκίνο, στις 26 Ιουνίου

    Σχετικά με την «περιπέτειά» σου από το προηγούμενο πέρασμα του Δία στον Καρκίνο, τι να πει κανείς; Με έναν κοινό μας φίλο, αστειευόμενοι αποκαλούμε τον Δία «μεγάλο κακεργέτη» και φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις το γιατί , πάρα πολύ καλά!

    Πράγματι κάποιες φορές λειτουργεί ως "μεγάλος κακεργέτης" δε θα διαφωνήσω καθόλου, μόνο που υπάρχουν κάποιες λεπτές διαχωριστικές γραμμές ακριβώς επειδή μιλάμε για τον Δία και όχι για κάποιον άλλον. Τι εννοώ με αυτό για να γίνω πιο σαφής. Όλη αυτή τη χρονική περίοδο ελάχιστες φορές είδα όλα όσα έγιναν δραματικά.

    Το γεγονός πως μόνο μπούργκα δεν φόρεσα δεν με χάλασε καθόλου διότι ήξερα πως είναι προσωρινό και το είδα ως περιπέτεια που δεν θα τη ζούσα από κοντά αν δεν βρισκόμουν τότε εκεί που βρισκόμουν.

    Προβλήματα με το στομάχι είχα από τα 20 μου χρόνια, έλκος στομάχου οπότε δεν ήταν κάτι καινούριο. Τα προβλήματα που δημιουργήθηκαν στην οικογένεια μου, αυτά όντως δεν τα περίμενα (Δίας / Ουρανός), όμως το χειρότερο δεν ήταν αυτά καθ' αυτά τα προβλήματα, ήταν εντελώς διαχειρίσιμα. Το πρόβλημα ήταν ότι δεν μπορούσα να μιλήσω γι αυτά, έπρεπε να τα κρατήσω μυστικά για να μην χαλαστούν κάποιοι άλλοι κι αυτό χάλασε εμένα και το ήδη ευαίσθητο στομάχι μου.

    Όταν έπαθα τη γαστρορραγία, εκδηλώθηκε με τη μορφή κρίσης που όμως κράτησε μια ημέρα μόνο. Τις επόμενες ημέρες ήμουν τόσο καλά που όταν έγινε η διάγνωση δεν πίστευα πως μπορεί να έχω πάθει κάτι τέτοιο. Επειδή όμως το σώμα αντιδρά ήταν επόμενο κάποια στιγμή ν' αρχίσουν τα συμπτώματα τα οποία ήταν τόσο ελαφριά που ακόμη αναρωτιόμουν. Είχα μόνο ζαλάδες και κάποια άλλα συμπτώματα χωρίς όμως πόνους. Αμφιβάλλω αν έχει υπάρξει άνθρωπος που να έχει περάσει κάτι τέτοιο και να είναι τόσο καλά όσο ήμουν εγώ.

    Ήμουν πολύ τυχερή γιατί η αγωγή που δόθηκε ήταν πολύ καλύτερη απ' ότι αν δινόταν στη χώρα μας. Να σκεφτείς πως από τότε δεν με έχει ξαναπιάσει το στομάχι μου. Δεν κουραζόμουν, δεν είχα καμία υποχρέωση και είχα ατέλειωτο χρόνο για σκότωμα, κάτι αρχικά που με εκνεύρισε γιατί απλά δεν είχα τι να κάνω. Για ακόμη μια φορά λειτούργησε ο Δίας και άρχισα να διαβάζω. Ηταν η πρώτη φορά στη ζωή μου που όχι μόνο ολοκλήρωσα ένα βιβλίο αλλά κι εγώ δεν ξέρω πόσα. Πήρα τόσες γνώσεις εκείνη την περίοδο όσες δεν είχα πάρει στα 31 μου τότε χρόνια. Ταυτίστηκα τόσο πολύ με τους πρωταγωνιστές των βιβλίων, έκλαψα, γέλασα, προβληματίστηκα, αναρωτήθηκα, φιλοσόφησα κάποια πράγματα που το μόνο που με ένοιαζε ήταν να συνεχίσω το διάβασμα κι ευτυχώς που βρισκόμουν εκεί που βρισκόμουν διότι σπίτι μου δεν θα μπορούσα να το κάνω.

    Ακόμη και η περιπέτεια με την εγκυμοσύνη σε καλό μου βγήκε γιατί τουλάχιστον έμαθα πως μπορούσα να μείνω έγκυος αφού μέχρι τότε πιστεύαμε πως υπήρχε κάποιο παθολογικό πρόβλημα. Το δύσκολο κομμάτι σαφώς ήταν η αποβολή μου όμως κι αυτό όπως αποδείχτηκε εκ των υστέρων ήταν για καλό μου.

    Όσο για την μετεγχειριτική μου πορεία .... ο Δίας είναι κυβερνήτης του 6ου μου οίκου και βρισκόταν στον 12ο, όσο βρισκόταν στον 12ο ο γιατρός δεν τα πήγε καλά με τη διάγνωση, με το που έπιασε όμως ο Δίας ωροσκόπο όλα μπήκαν στη θέση τους και μάλιστα χαρακτηρίστηκα πολύ τυχερή στο νοσοκομείο (πρόσεξε λέξη που χρησιμοποίησαν, τυχερή) γιατί άλλη στη θέση μου θα είχε χάσει την ωοθήκη της.

    Θέλω να πω δηλαδή πως ο Δίας μπορεί να φέρει δυσάρεστες εξελίξεις, θεωρώ όμως σχεδόν αδύνατο (οταν φυσικά δεν είναι κακοβαλμένος) να μη δώσει και τύχη ταυτόχρονα. Αν μη τι άλλο πιστεύω πως για κάθε δυσάρεστη εξέλιξη φέρνει και την απαραίτητη σοφία που χρειάζεται για να ανταπεξέλθουμε.

    ΥΓ Καλό μήνα!!!!!!!!!!!
    Last edited by Τίνα Ζαχαριάδου; 03-07-2013 at 12:56 PM.

  8. #18
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Ο Δίας και η είσοδός του στον Καρκίνο, στις 26 Ιουνίου

    Δεν αντιπαρέρχομαι καθόλου την άποψή σου Τίνα, αφού τις απόψεις μας τις σχηματίζουμε κατανοώντας τον κανόνα , μέσα από τις προσωπικές μας εμπειρίες (στην περίπτωσή σου πολύ περισσότερο με την επαγγελματική τριβή). Σε προηγούμενο ποστ σου γράφεις ότι ο γενέθλιος Δίας σου είναι καλοβαλμένος , γεγονός που σημαίνει ότι η γενέθλια προδιάθεση, στην έκβαση των γεγονότων που σχετίζονται με τον Δία, είναι θετική.
    Από την πλευρά μου, με αδύναμο γενέθλιο Δία, τον έχω βρει εμπλεκόμενο σε πολλές δυσκολίες και σε υπερεκτιμήσεις που είχαν τεράστιο κόστος! Σε άλλα ωροσκόπια, τον έχω βρει επανειλημμένα να εμπλέκεται (σε δύσκολες όψεις) με θέματα υγείας που ξαφνικά παρουσιάζουν μεγάλη επιδείνωση! (για τέτοιες περιπτώσεις λέγαμε το «κακεργέτης» , κυρίως για θέματα υγείας).
    Από την άλλη, συχνά με προβληματίζει ο παραδοσιακός του ρόλος. Στην παραδοσιακή αστρολογία, είναι ο κυβερνήτης των Ιχθύων και του φυσικού 12ου . Ίσως, λοιπόν, να υπάρχει χώρος να δούμε τον Δία και λίγο διαφορετικά, ως προς την συμβολική του διάσταση εννοώ, μια και η παραδοσιακή αστρολογία έχει μία αρμονική σοφία. Με τον τρόπο που ακόμα αγωνιζόμαστε να ξεκαθαρίσουμε ότι ο Κρόνος, δεν είναι ο κακός της υπόθεσης, με τον ίδιο τρόπο , ο Δίας δεν είναι ο καλός της υπόθεσης. Ωστόσο, σε κάθε περίπτωση, το μάθημα θα το πάρουμε. Απλώς, τα δύσκολα μαθήματα είναι εκείνα που μένουν και έχουν κάποια μελλοντική και εξελικτική σημασία.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  9. #19
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Ο Δίας και η είσοδός του στον Καρκίνο, στις 26 Ιουνίου

    Από την πλευρά μου, με αδύναμο γενέθλιο Δία, τον έχω βρει εμπλεκόμενο σε πολλές δυσκολίες και σε υπερεκτιμήσεις που είχαν τεράστιο κόστος!

    Έτσι ακριβώς Κάτια μου, γι αυτό μίλησα για καλοβαλμένο Δία και φυσικά ο Δίας στον Καρκίνο θεωρείται καλοβαλμένος. Το θέμα μας πάντα είναι τι ενεργοποιεί γι αυτό πρέπει να πέσει πολύ μελέτη από όλους μας σε προσωπικά ωροσκόπια.

    Οσο για τον παραδοσιακό Δία συμφωνώ μαζί σου, ακόμη τον ψάχνω, πολλά δεν μου κάθονται καλά. Κάποια στιγμή νομίζω πως αξίζει να το συζητήσουμε σε άλλο θέμα μήπως και λύσουμε κάποιες απορίες μας.

    Σ' ευχαριστώ για όλα τα σχόλια και τη συζήτηση. Μακάρι κι άλλα μέλη να μας παραθέσουν τις δικές τους εμπειρίες.

  10. #20

    Re: Ο Δίας και η είσοδός του στον Καρκίνο, στις 26 Ιουνίου

    Μια ερωτηση!Το τυχερο τριγωνο Δια-Κρονου-Ποσειδωνα κατα τις 16,17,18 Ιουλιου αφορα μονο τους καρκινους που γεννηθηκαν στις 26 Ιουνιου;Εχω λογους, οπως καταλαβαινετε, να προβληματιζομαι..(28/6/1959).Εμεις δε θα χουμε κατι καλο λαμβανειν;...

 

 
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads