s
Η μαγνητική εκπλήρωση του κάρμα - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 11 to 20 of 27
  1. #11
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Η μαγνητική εκπλήρωση του κάρμα

    Η πίστη ή η μη πίστη στο κάρμα, θα συμφωνήσω ότι είναι κάτι που έχει να κάνει με την θεώρηση που ο καθένας μας έχει οικοδομήσει σε σχέση με τους βιωματικούς του συνειρμούς και το σύστημα αξιών του. Από την αρχή που ξεκίνησα να ασχολούμαι δειλά με το κεφάλαιο αυτό, είχα ενδοιασμούς λόγω της εμπλοκής μιας φιλοσοφίας έξω από την δική μας κουλτούρα (μετεμψύχωση, μετενσάρκωση κτλ). Το 2004, όταν παρατήρησα μια όψη Κρόνου σε σύνοδο με τον Ν.Δ μου και κάποια γεγονότα που ακολούθησαν, άρχισα να παρατηρώ όλες τις όψεις που σχετίζονταν με το κάρμα και τους δεσμούς σελήνης και βρήκα αρκετό ενδιαφέρον στο επίπεδο των ενδείξεων. Δεν αδικώ την Κοραλλία που κρατά μια επιφυλακτική στάση, αφού και η ίδια κρατούσα μια ανάλογη στάση για πάρα πολλά χρόνια! Ωστόσο η ιστορία έδειξε ότι μεταφυσικό ήταν κάθε τι καινούργιο και άγνωστο ως που να γίνει γνωστό και φυσικό.

    Γνώμη μου είναι ότι το κάρμα δεν συμβολίζει μια πηγή δινών ή εκπληρώσεων. Αντίθετα δεν έχει καμία σχέση με αυτό. Τι θα πει «κακό» ή «βαρύ» κάρμα; Δεν έχει καμία σχέση με ανταποδοτικούς νόμους του σύμπαντος στα πλαίσια της λογικής «μάχαιρα έδωσες, μάχαιρα θα λάβεις», ούτε με μπακαλίστικες ερμηνείες του τύπου «καλό κάνεις καλό θα εισπράξεις». Σαφώς και δεν υπάρχει το μοιραίο, προδιαγεγραμμένο και αμετάκλητο. Η ίδια η φιλοσοφία του κάρμα δεν λέει πουθενά κάτι τέτοιο! Τουλάχιστον όχι με την δυτική θεώρηση του θέματος. Την κακή φήμη και την δυσπιστία την προάγουν πεποιθήσεις εντελώς επιφανειακές, όπως εκείνες κάποιων ανθρώπων που όταν γνωρίζουν το ερωτικό τους αντικείμενο προσπαθούν ντε και καλά να βρουν σημάδια καρμικής συνάφειας ώστε να καθησυχάσουν τις ανασφάλειές τους και να κλειδώσουν ένα ενδόμυχο λόγο να πιστεύουν στην σπουδαιότητα του εκάστοτε έρωτά τους. Το σύμπαν και το κάρμα δεν ενδιαφέρονται για τις προσωπικές μας ιστορίες όμως. Το νόημα είναι η εμπειρία, η γνώση, τα πνευματικά ερεθίσματα, η ενσυναίσθηση και τελικά η επίγνωση του εσωτερικού μας εαυτού μέσα από την συγκινησιακή σύνδεσή μας με έναν άλλο άνθρωπο. Κάθε άνθρωπος μπορεί να αποτελέσει ένα καρμικό πρόσωπο στη ζωή μας, αρκεί η εμπλοκή μας μαζί του να προάγει με κάποιο τρόπο την ενδοσκόπησή μας και κατΆ επέκταση την εσωτερική μας πρόοδο που έχει σαν αποτέλεσμα την πνευματική μας ανάταση. Τέτοιος άνθρωπος μπορεί να είναι ακόμα και ο περιπτεράς της γειτονιάς μας, αν κάτι που τυχαία θα πει αλλάξει ή φωτίσει ένα εσωτερικό μας μονοπάτι.

    Όσο για τα λεγόμενα «καρμικά συμβάντα», δεν είναι άλλο από καταστάσεις που καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε και είναι στο χέρι μας να τα αντιμετωπίσουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Δεν είναι τυχαίο που ο Κρόνος είναι ένας πλανήτης που του αποδίδετε η καρμική υπόσταση λόγω της σχέσης του με τον χρόνο (Κρόνος-χρόνος). ¶λλωστε σύμφωνα με την επιστήμη, η ενέργεια δεν χάνετε ποτέ και ο άνθρωπος είναι σίγουρο ότι εμπεριέχει ενέργεια. Ακόμα και το γνωστό σε όλους «μάτι», ένα μπλοκάρισμα μη συμβατών ενεργειών είναι. (και έχω δει πολλούς δύσπιστους με μαθηματικό νου και τετράγωνη λογική να πιστεύουν στο «μάτι», κάτι που η ίδια ακόμα δυσκολεύομαι να το δεχτώ γιατί δεν αντέχω εκείνους που κάθε λίγο και λιγάκι τηλεφωνούν σε συγγενείς για ξεμάτιασμα. Μου φαίνεται τουλάχιστον αστείο αν όχι αυθυποβολή). Αυτή η ανθρώπινη ενέργεια λοιπόν, αν δεν χάνεται, θα πρέπει να μετουσιώνεται σε κάτι. Αναφέρομαι σε αυτό ως συμπληρωματική συνέχεια των όσων ανέφερε ο Δείμων σχετικά με το «ποτέ μη λες ποτέ». Θεωρώ ότι πρέπει να ερευνούμε τα ενδεχόμενα με όποιο τρόπο μπορούμε πριν την οριστική τους απόρριψη.

    Οι μεγάλοι σταυροί, οι πάγκοι των πανηγυριών και οι κακόβουλες γριούλες που σπρώχνονται για να μεταλάβουν πρώτες, δεν μειώνουν σε τίποτα την αξία των Αγίων ως ανώτερες πνευματικές υποστάσεις ακόμα κι αν δεν πιστεύω στην έννοια του θεού, όπως μας την έχουν διδάξει στο σχολείο. Με τον ίδιο τρόπο που η αξία της αστρολογίας δεν μειώνεται επειδή υπάρχουν αστρολόγοι που βλέπουν τον χάρτη σου ταυτόχρονα με το φλιτζάνι σου, τα χαρτιά και τα κόκαλα Σαββατογεννημένης σαύρας.

    Οι δεσμοί σελήνης σε έναν χάρτη, είναι τα σημεία στα πεδία των οποίων εντάσσονται τα πνευματικά ερεθίσματα και οι εμπειρικές εντυπώσεις που θα συνθέσουν το είδος της πνευματικής μας διαδρομής, η πορεία της οποίας ελέγχεται απόλυτα από την ελεύθερη βούλησή μας. Η τύχη είναι τυχαία, όχι η επιτυχία.

  2. #12
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Η μαγνητική εκπλήρωση του κάρμα

    Quote Originally Posted by παλίρροια View Post
    Μια ερώτηση......:embarrest
    Πιστευεται πως ο ανθρωπος μπορεί να επέμβει στο κάρμα??:weird:
    Θέλω να πώ μπορεί να παλέψει τις αστρολογικές όψεις του γενέθλιου η τελικά "θα υπόκύψει" στις καρμικές επιταγές και θα βιώσει όλα αυτά που έχουν προδιαγραφεί???
    Το ρωτώ αυτό γιατί λίγο πολύ ολοι έχουμε κάποιες "υποψίες" σε σχέση με το προσωπικό μας ωροσκόπιο ακόμα και οι αρχάριοι και πιθανόν να γνωρίζουμε τα αδύνατά μας σημεία,μπορούμε να τα ανατρέψουμε με προσπάθεια, η θα προσπαθήσουμε αλλά τελικά θα βιώσουμε τα μελλούμενα με τα ισχυρά καρμικά τους μαθήματα??
    Μπορεί ο ανθρωπος να αλλάξει τη μοίρα η όπως αλλιώς αυτό λέγεται????
    Αγαπητή μου θα πω αυτό που είπε πρώτος ο Ηράκλειτος : "Το πεπρωμένο του ανθρώπου, είναι ο χαρακτήρας του! ":bigsmile:

  3. #13

    Re: Η μαγνητική εκπλήρωση του κάρμα

    Πιστεύω στην μετενσάρκωση και ακριβώς γι' αυτό δεν πιστεύω στο πεπρωμένο. Δεν μπορώ να πιστέψω σ' ένα σύμπαν μηχανιστικό που δημιουργεί ένα πεπρωμένο για κάθε άνθρωπο γιατί αυτό αναιρεί την έννοια της εξέλιξης του ανθρώπου. Πιστεύω σ' ένα Σύμπαν Αγάπης και ελευθερίας της βούλησης στο οποίο κάθε ψυχή επιλέγει τον δρόμο που θα την οδηγήσει στην επίγνωση του Εαυτού της.

    Η ζωή κάθε ανθρώπου δεν είναι παρά η προβολή του περιεχομένου του νου του πάνω στον κόσμο. Ο πιο σημαντικός νόμος του Σύμπαντος είναι ο νόμος της έλξης. Αυτό που σκεφτόμαστε συνειδητά ή ασυνείδητα, θετικό ή αρνητικό, το προβάλλουμε και το βιώνουμε. Αυτό είναι το κάρμα, κατά την γνώμη μου. Ο νόμος της έλξης.

    Όλη αυτή η πορεία εξέλιξης δεν πιστεύω ότι περιγράφεται σ' ένα χάρτη από τους δεσμούς της Σελήνης ή από τον Κρόνο. Ο Κρόνος δεν μας δίνει "μαθήματα" περισσότερο απ' ότι άλλοι πλανήτες. Κάνει κι αυτός την δουλειά του όπως όλοι οι πλανήτες εκδηλώνοντας ένα κομμάτι της ύπαρξης μας. Το σύνολο ενός χάρτη δείχνει την πορεία κάθε ατόμου. Οτιδήποτε απομονώσουμε σ' ένα χάρτη δεν μας δίνει μια ιστορία με νόημα.

  4. #14
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Η μαγνητική εκπλήρωση του κάρμα

    «…Όλη αυτή η πορεία εξέλιξης δεν πιστεύω ότι περιγράφεται σ' ένα χάρτη από τους δεσμούς της Σελήνης ή από τον Κρόνο. Ο Κρόνος δεν μας δίνει "μαθήματα" περισσότερο απ' ότι άλλοι πλανήτες. Κάνει κι αυτός την δουλειά του όπως όλοι οι πλανήτες εκδηλώνοντας ένα κομμάτι της ύπαρξης μας. Το σύνολο ενός χάρτη δείχνει την πορεία κάθε ατόμου. Οτιδήποτε απομονώσουμε σ' ένα χάρτη δεν μας δίνει μια ιστορία με νόημα.»

    Κοραλλία γεια σου,

    Συμφωνώ απόλυτα και πιστεύω βαθιά στον νόμο της έλξης!
    Ωστόσο αυτό που ήθελα να πω, είναι ότι ποτέ δεν υπαινίχτηκα ότι οι δεσμοί Σελήνης περιγράφουν την πορεία της ζωής ενός ανθρώπου. Οι δεσμοί Σελήνης υποδεικνύουν τον ιδιαίτερο τομέα της ζωής μας από τον οποίο πρόκειται να έχουμε τις πιο δυνατές εμπειρίες, άρα και εξέλιξη. Τον τομέα που για κάποιο συμπαντικό λόγο, η ψυχή επιλέγει να βιώσει τις ιδιότητές του πιο έντονα. Αυτό δεν καταργεί όλο τον γενέθλιο χάρτη μας. Επίσης, ποτέ δεν υπαινίχτηκα ότι ο Κρόνος μας δίνει περισσότερα μαθήματα από τους άλλους πλανήτες. Είπα ότι του αποδίδετε Καρμική υπόσταση λόγω της σχέσεις του με την έννοια του χρόνου και την παλαιότητα της ψυχής που επιλέγει την πνευματική της πορεία.
    Δεν εξέφρασα ποτέ την πεποίθηση ενός δοτού και αμετάκλητου πεπρωμένου. Αντίθετα! Είμαι ένθερμος υποστηριχτής της ελεύθερης βούλησης και του νόμου της έλξης. Αυτό όμως δεν με εμποδίζει να πιστεύω ότι η ψυχή, επιλέγει το είδος των μαθημάτων που έχει περισσότερο ανάγκη για την πνευματική της εξέλιξη.
    Αυτό πιστεύω για την ώρα και ακόμα θεωρώ πως είναι ένα πιστεύω προς διερεύνηση όπως όλα τα πιστεύω και οι πεποιθήσεις των ανθρώπων.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  5. #15
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Η μαγνητική εκπλήρωση του κάρμα

    Quote Originally Posted by katiakiss View Post
    «…Όλη αυτή η πορεία εξέλιξης δεν πιστεύω ότι περιγράφεται σ' ένα χάρτη από τους δεσμούς της Σελήνης ή από τον Κρόνο. Ο Κρόνος δεν μας δίνει "μαθήματα" περισσότερο απ' ότι άλλοι πλανήτες. Κάνει κι αυτός την δουλειά του όπως όλοι οι πλανήτες εκδηλώνοντας ένα κομμάτι της ύπαρξης μας. Το σύνολο ενός χάρτη δείχνει την πορεία κάθε ατόμου. Οτιδήποτε απομονώσουμε σ' ένα χάρτη δεν μας δίνει μια ιστορία με νόημα.»

    Κοραλλία γεια σου,

    Συμφωνώ απόλυτα και πιστεύω βαθιά στον νόμο της έλξης!
    Ωστόσο αυτό που ήθελα να πω, είναι ότι ποτέ δεν υπαινίχτηκα ότι οι δεσμοί Σελήνης περιγράφουν την πορεία της ζωής ενός ανθρώπου. Οι δεσμοί Σελήνης υποδεικνύουν τον ιδιαίτερο τομέα της ζωής μας από τον οποίο πρόκειται να έχουμε τις πιο δυνατές εμπειρίες, άρα και εξέλιξη. Τον τομέα που για κάποιο συμπαντικό λόγο, η ψυχή επιλέγει να βιώσει τις ιδιότητές του πιο έντονα. Αυτό δεν καταργεί όλο τον γενέθλιο χάρτη μας. Επίσης, ποτέ δεν υπαινίχτηκα ότι ο Κρόνος μας δίνει περισσότερα μαθήματα από τους άλλους πλανήτες. Είπα ότι του αποδίδετε Καρμική υπόσταση λόγω της σχέσεις του με την έννοια του χρόνου και την παλαιότητα της ψυχής που επιλέγει την πνευματική της πορεία.
    Δεν εξέφρασα ποτέ την πεποίθηση ενός δοτού και αμετάκλητου πεπρωμένου. Αντίθετα! Είμαι ένθερμος υποστηριχτής της ελεύθερης βούλησης και του νόμου της έλξης. Αυτό όμως δεν με εμποδίζει να πιστεύω ότι η ψυχή, επιλέγει το είδος των μαθημάτων που έχει περισσότερο ανάγκη για την πνευματική της εξέλιξη.
    Αυτό πιστεύω για την ώρα και ακόμα θεωρώ πως είναι ένα πιστεύω προς διερεύνηση όπως όλα τα πιστεύω και οι πεποιθήσεις των ανθρώπων.
    Εγώ κορίτσια πάλι πιστεύω πως οι δεσμοί της Σελήνης δείχνουν τα εφόδια με τα οποία έρχομαστε στην ζωή (Νότιος δεσμός) και το που μπορούμε και πρέπει να φτάσουμε σε αυτήν την ζωή (Βόρειος δεσμός).
    Όσο για την ελεύθερη βούληση, οι περισσότεροι από εσάς έχετε καταλάβει πως εμένα προσωπικά δεν με αγγίζει, ως προς τον τρόπο που βγαίνει προς τα έξω τουλάχιστον.
    Η μόνη ελεύθερη βούληση που ασπάζομαι είναι αυτή του ωροσκοπίου μας.
    Ο καθένας κινείται και λειτουργεί ανάλογα με το προσωπικό του ωροσκόπιο.
    Πιστεύω πως η ψυχή επιλέγει που και πότε θα ενσαρκωθεί, με γνώμονα αυτό θεωρώ πως έχουμε ελεύθερη βούληση.
    Αν εγώ για παράδειγμα, "επιλέξω " να μείνω μια γλυκιά, τρυφερή σύζυγος και μανούλα θα φανεί από το ωροσκόπιο μου, επίσης και το αντίθετο, επομένως οι επιλογές μου είναι άρρηκτα συνδεδεμένες με τον χάρτη μου.
    Αυτό για εμένα είναι το λεγόμενο πεπρωμένο, να μπορώ να εξελίσσω τον χάρτη μου, κατ΄επέκταση τον χαρακτήρα μου, την ζωή την δική μου και των άλλων γύρω μου και εν τέλει την ψυχή μου....... σύμφωνα με τα εφόδια που με προίκισε η ημέρα, ο τόπος και η ώρα που γεννήθηκα.

  6. #16

    Re: Η μαγνητική εκπλήρωση του κάρμα

    Quote Originally Posted by katiakiss View Post
    «…Όλη αυτή η πορεία εξέλιξης δεν πιστεύω ότι περιγράφεται σ' ένα χάρτη από τους δεσμούς της Σελήνης ή από τον Κρόνο. Ο Κρόνος δεν μας δίνει "μαθήματα" περισσότερο απ' ότι άλλοι πλανήτες. Κάνει κι αυτός την δουλειά του όπως όλοι οι πλανήτες εκδηλώνοντας ένα κομμάτι της ύπαρξης μας. Το σύνολο ενός χάρτη δείχνει την πορεία κάθε ατόμου. Οτιδήποτε απομονώσουμε σ' ένα χάρτη δεν μας δίνει μια ιστορία με νόημα.»

    Κοραλλία γεια σου,

    Συμφωνώ απόλυτα και πιστεύω βαθιά στον νόμο της έλξης!
    Ωστόσο αυτό που ήθελα να πω, είναι ότι ποτέ δεν υπαινίχτηκα ότι οι δεσμοί Σελήνης περιγράφουν την πορεία της ζωής ενός ανθρώπου. Οι δεσμοί Σελήνης υποδεικνύουν τον ιδιαίτερο τομέα της ζωής μας από τον οποίο πρόκειται να έχουμε τις πιο δυνατές εμπειρίες, άρα και εξέλιξη. Τον τομέα που για κάποιο συμπαντικό λόγο, η ψυχή επιλέγει να βιώσει τις ιδιότητές του πιο έντονα. Αυτό δεν καταργεί όλο τον γενέθλιο χάρτη μας. Επίσης, ποτέ δεν υπαινίχτηκα ότι ο Κρόνος μας δίνει περισσότερα μαθήματα από τους άλλους πλανήτες. Είπα ότι του αποδίδετε Καρμική υπόσταση λόγω της σχέσεις του με την έννοια του χρόνου και την παλαιότητα της ψυχής που επιλέγει την πνευματική της πορεία.
    Δεν εξέφρασα ποτέ την πεποίθηση ενός δοτού και αμετάκλητου πεπρωμένου. Αντίθετα! Είμαι ένθερμος υποστηριχτής της ελεύθερης βούλησης και του νόμου της έλξης. Αυτό όμως δεν με εμποδίζει να πιστεύω ότι η ψυχή, επιλέγει το είδος των μαθημάτων που έχει περισσότερο ανάγκη για την πνευματική της εξέλιξη.
    Αυτό πιστεύω για την ώρα και ακόμα θεωρώ πως είναι ένα πιστεύω προς διερεύνηση όπως όλα τα πιστεύω και οι πεποιθήσεις των ανθρώπων.
    Γεια σου, Κάτια μου.

    Πιστεύω ότι οι δεσμοί της Σελήνης είναι μια πονεμένη ιστορία στην αστρολογία και ότι γίνεται μεγάλη κατάχρηση τους. Έχω δει πολλές φορές αστρολόγους ό,τι δεν κατανοούν σ' ένα χάρτη να το φορτώνουν στους δεσμούς της Σελήνης.

    Διαβάζοντας αυτά που έχουν γραφτεί για τους δεσμούς της Σελήνης, διαπιστώνω ότι οι περισσότερες θέσεις τους από οίκους και ζώδια μου ταιριάζουν, κάποιες μάλιστα μου ταιριάζουν περισσότερο από τις θέσεις των δεσμών στον δικό μου χάρτη. Πώς μπορεί να συμβαίνει αυτό; Αυτά που λέγονται για τους δεσμούς είναι τόσο γενικά που τα περισσότερα ταιριάζουν σε όλους.

    Για παράδειγμα, έχω πολλούς πλανήτες στον Σκορπιό και τον Τοξότη και ωροσκόπο στον Ζυγό. Διαβάζοντας για τους δεσμούς της Σελήνης στα ζώδια αυτά βρίσκω ότι μου ταιριάζουν αρκετά. Επίσης, οι δεσμοί της Σελήνης στους άξονες 1ου/7ου, 2ου/8ου και 3ου/9ου που αντιστοιχούν σ' αυτά τα ζώδια μου ταιριάζουν πολύ. Γιατί; Επειδή οι θέσεις των δεσμών απλώς αναλύουν τις έννοιες των ζωδίων και των οίκων χωρίς να λένε τίποτε περισσότερο. Πώς μπορώ να "αποδείξω" ότι ο σκοπός της ψυχής μου συνδέεται με τον 6ο/12ο όπου έχω τους δεσμούς αυτούς;

    Επίσης, πέρσι και πρόπερσι ο τράνζιτ Πλούτωνας τετραγώνιζε τους δεσμούς της Σελήνης μου και δεν είχα καθόλου γεγονότα πλουτώνιας φύσης. Φέτος όμως που ο Πλούτωνας έχει απομακρυνθεί είχα γεγονότα πλουτώνειας φύσης στην δουλειά μου (δεσμοί στο 6ο/12ο).

    Οι δεσμοί της Σελήνης είναι σημεία πολύ θεωρητικά και χωρίς κάποιο ψυχολογικό ή πρακτικό αντίκρυσμα. Γι' αυτό και έχουν μεγάλο περιθώριο ερμηνειών και παρερμηνειών.

  7. #17
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Η μαγνητική εκπλήρωση του κάρμα

    Αυτό που θα ήθελα να καταθέσω σε όλους συμπληρωματικά, είναι ότι από την παρακολούθηση των δεσμών σελήνης κοντινών μου ανθρώπων, διαπίστωσα ότι γεγονότα συμβαίνουν κατά την επιστροφή των δεσμών στην γενέθλια θέση τους (με Β.ΔμεΒ.Δ ή και Ν.ΔμεΒ.Δ ) και ενεργοποιούνται κατά την σύνοδο από κάποιον τράνζιτ. Αν δε κοντά στους δεσμούς βρίστεται κάποιος προσωπικός πλανήτης, ενεργοποιούνται οι δεσμοί και από την ενεργοποίηση αυτού του πλανήτη.Το ίδιο συμβαίνει και με τους πλανήτες που από γενέθλια θέση βρίσκονται σε όψη με τους δεσμούς (μόνο οι κορυφαίες όψεις!). Τελικά όμως, ο καθένας θα κρατήσει αυτό που πιστεύει και πολύ καλά θα κάνει! Σας ευχαριστώ πολύ κυρίες μου!:bigsmile:
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  8. #18

    Re: Η μαγνητική εκπλήρωση του κάρμα

    Εντυπωσιακό!

  9. #19

    Re: Η μαγνητική εκπλήρωση του κάρμα

    Αγαπητή Κάτια! Συγχαρητήρια για το άρθρο σου! Όπως όλα τα άλλα σου άρθρα, έχει την καλλιτεχνική φλέβα του ιχθή και πολλή αυθεντικότητα (φαντάζομαι να έχεις πλανήτες σε υδροχόο ή έντονα εξεφρασμένο Ουρανό)! Περιμένουμε και άλλα γραπτά σου!

  10. #20
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Η μαγνητική εκπλήρωση του κάρμα

    Quote Originally Posted by Christina 11 View Post
    Αγαπητή Κάτια! Συγχαρητήρια για το άρθρο σου! Όπως όλα τα άλλα σου άρθρα, έχει την καλλιτεχνική φλέβα του ιχθή και πολλή αυθεντικότητα (φαντάζομαι να έχεις πλανήτες σε υδροχόο ή έντονα εξεφρασμένο Ουρανό)! Περιμένουμε και άλλα γραπτά σου!
    Χριστίνα καλημέρα και καλό μήνα. Καλό φθινόπωρο σου εύχομαι, αν και στη χώρα μας αργεί το φθινόπωρο ακόμα.

    Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια , αλλά νιώθω την ανάγκη να διορθώσω λίγο μία λεπτομέρεια. Αυτό το κείμενο-άρθρο, δεν γράφτηκε εν είδει άρθρου , αλλά εν είδει μιας προσωπικής ανάγκης να μοιραστώ τις σκέψεις και τις εντυπώσεις μου.
    Από τότε έχουν περάσει 2 χρόνια και οι θέσεις μου έχουν τροποποιηθεί, όπως συμβαίνει σε όλους τους ανθρώπους που εννοούν να ψάχνουν και να μην εφησυχάζουν. Ωστόσο, όπως έγραφα και τότε, πράγματι οι δεσμοί Σελήνης εξακολουθούν να σηκώνουν διερεύνηση και συζήτηση, όπως εξακολουθούν να είναι ένα προσωπικό θέμα πίστης. Ή το δέχεσαι ή το προσπερνάς. Δεν χωρά αφορισμούς και αυθαίρετες αμφισβητήσεις, όπως δεν χωρά αστήρικτη πίστη σε αυτό και επιμονή στην υποστήριξη αυτής της πίστης χωρίς κάποια λογικά επιχειρήματα.
    Βεβαίως, αν φτάσουμε εκεί, τότε ολόκληρο το οικοδόμημα αυτού που λέγεται αστρολογία , είναι ένα οικοδόμημα χωρίς στέρεες λογικές αποδείξεις , υπό την έννοια του επιστημονικά αποδειγμένου ή έστω –στατιστικά- επαρκώς δουλεμένου. Άρα και πάλι μιλάμε για θέμα πίστης.

    Για παράδειγμα ο Χείρωνας είναι ένας πλανήτης σχετικά πρόσφατος ως προς την συχνότητα της χρήσης του από τους αστρολόγους. Τον ονόμασαν Χείρωνα και του έδωσαν τις αντίστοιχες θεραπευτικές και φιλοσοφικές ιδιότητες των κενταύρων, του Χείρωνα κτλ. Δεν ξέρω κατά το πόσο είναι σοφό να αποδίδουμε σε έναν πλανήτη τις ιδιότητες του ονόματός του και στην συνέχεια να τον χρησιμοποιούμε ανάλογα στην αστρολογική ερμηνεία. Το ίδιο έγινε και με την Σέτνα. Έδωσαν το όνομα της θεότητας αυτής των Σκανδιναβών και στη συνέχεια τις αντίστοιχες ιδιότητες των ωκεανών, των κλιματικών αλλαγών κτλ. Κάποιοι θεωρούν την Σέτνα σημαντική. Όλα αυτά και πολλά άλλα, όπως η λίλιθ, το βέρτεξ, οι κλήροι της τύχης κτλ, είναι θέμα πίστης.

    Από όλα τα παραπάνω, το μόνο που προσωπικά βρίσκω να ταιριάζει με την πνευματική μου κατεύθυνση είναι οι δεσμοί της Σελήνης και το βρίσκω λιγότερο αυθαίρετο κι ας είναι υποθετικό σημείο και όχι πλανήτης. Βρίσκω ένα φιλοσοφικό νόημα σε κάτι που δεν είναι, για παράδειγμα, ένας πλανήτης που ανακαλύφθηκε από αστρονόμους που ονόμασαν τον πλανήτη «κάπως» και στην συνέχεια σε αυτό το «κάπως» οι αστρολόγοι προσαρμόζουν ιδιότητες του ονόματος που έδωσαν αστρονόμοι.
    Δεν υπονοώ ότι τα απορρίπτω, αλλά πιστεύω πως δεν είναι περισσότερο ασφαλή και λογικά από τους δεσμούς Σελήνης.
    Last edited by katiakiss; 03-09-2012 at 02:09 PM.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

 

 
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 5 users browsing this thread. (0 members and 5 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads