s
Θεραπευτικά παραμύθια - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 11 to 12 of 12
  1. #11
    Join Date
    Nov 2009
    Όνομα:
    Άννα
    Location
    Κοντά στο Ονε
    Posts
    581

    Re: Θεραπευτικά παραμύθια

    Θα σας πώ κάτι τώρα που φέτος έκανε πολύ καλό και σε εμένα αλλά και στον γιό μου τον οποίο διάβαζα για την πρώτη γυμνασίου....
    Ισως σας φανεί περίεργο αλλά η Ομήρου Οδύσσεια μπορεί να λειτουργήσει και αυτή με ανάλογο τρόπο όπως αυτοί που αναφέρατε!!!
    Ολο το νόημα του παραμυθιού λοιπόν ,γιατι για παραμύθι πρόκειται, συνοψίζεται στο τέλος όταν ο Οδυσσέας μετά απο μεγάλες ταλαιπωρίες επιστρέφει στην Ιθάκη και βρίσκεται στην διαδικασία εξόντωσης των μνηστήρων,οι οποίοι δηλώνουν πως μετανόησαν και τον παρακαλούν να μην τους σκοτώσει.....
    Και τότε εκείνος λέει δεν σας συγχωρώ γιατί "ΠΗΓΑΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΚΛΕΨΕΤΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ"για τον οποίο έζησα και πάλεψα όλη μου την ζωή........:embarrest
    Ο γιός μου κατάλαβε ότι πρέπει να παλεύει για τα ιδανικά του και του έκανε καλό αυτό,εγώ κατάλαβα και ...θυμήθηκα πολύ περισσότερα......
    Οι αδύναμοι άνθρωποι περιμένουν ευκαιρίες. Οι δυνατοί δημιουργούν ευκαιρίες.....

  2. #12

    Re: Θεραπευτικά παραμύθια

    πολυ ενδιαφερον αρθρο και ωραια προσεγκιση. θα ηθελα μονο να προτινω το εξης ως μεγαλοσ παραμυθας αλλα και ικονογραφος.. θα ηταν αφελες ισωσ να υποτιμησουμε την νοημοσυνη του ακροατη με το να προαγουμε τισ δικιεσ μασ αποψεις για τι ζωη, τον πολεμο, τη μαγια το καλο και το κακο, τη θρησκεια και οποιαδηποτε αλλη προσωπικη μας αποψη που θα μπορουσε να επιρεασει τον ακροατη.και σε αυτο τον τροπο βοηθειασ ισχυουν οι ιδιες αρχες ανιδιοτελειας που θα ισχυαν σε καθε κινηση βοηθειασ που θα γινοταν.πιστεως οτι κανεισ παιζει με τη φωτια αν πλασαρει ιδεεσ και δογματα για να επιρεασει τον τροπο σκεψησ του παιδιου. και συγουρα εχει καθε λογο να αισθανεται ανηθηκοσ. ειναι πιο εναρετο ισως να αφισουμε τη φαδασια του εσωτερικου μασ παιδιου που πιστευει στα θαυματα και τισ νεραιδεσ να μασ δειξει τον δρομο για την δημιουργια μιασ τετοιασ ιστοριασ . στην περιπτοση που θα θελαμε να βοηθησουμε καποιον με μια ιστορια ειναι καλο να εφνιδιαζουμε με την αναφορα του επικαιρου θεματος γιατι εαν αντιλυφθει απο την αρχη ο ακροατης το κινιτρο θα αμυνθει και θα απομονοθει περισσοτερο. επισησ μην υποτιματε και αξιολογειτε τισ μεθοδους και τα μεσα εξιστορισης.. να θυμαστε οτι η νεα γενια θα μας δηξει το δρομο και οχι εμεισ σε αυτους. η επενδυση χρονου για τη δημιουργικη εκπαιδευση ειναι ιερη και μιαζει με εισιτηριο για τον παραδεισο!

 

 
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads