s
Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά.. - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 ... LastLast
Results 11 to 20 of 64
  1. #11
    Join Date
    Jan 2007
    Όνομα:
    Κώστας
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    212

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    Φίλε Τοξότη είναι διαφορετικό θέμα οι προεκτάσεις που μπορέι να πάρει και διαφορετικό το αν ισχύει γενικά το σύστημα!

    Να σου παραθέσω πως αρκετοί είχαμε απο μικρή ηλικία την απορία αν ισχύει το ζωδιακό σύστημα (και εγώ ανήκω εδώ..) και με το ψάξιμο διαπιστώσαμε πως ισχύει. Αντίθετες απόψεις υπάρχουν παντού και είναι φυσικά σεβαστές. Όσο για τη σύνδεση αστρολογίας και ψυχολογίας θα σου πω ότι γνωρίζω προσωπικά πως υπάρχουν ψυχολόγοι στο εξωτερικό (δυστυχώς μόνο εκεί...) που χρησιμοποιούν την ανάλυση του γενέθλιου χάρτη του εκάστοτε ασθενή τους ως επίσημη μέθοδο για τη διάγνωση της κατάστασής του. Δεν βασίζονται μόνο εκεί, αλλά το συνδυάζουν με τον διάλογο που θα κάνουν με το άτομο!

    Τώρα το αν είναι "κατινίστικο" ή όχι το να ασχολείσαι, νομίζω πως είναι θέμα νοοτροπίας που αρνείται να δεχτεί πως το Σύμπαν μπορεί και να είναι μεγαλύτερο απο εμάς! Αν βγεις γυμνός στο δρόμο θα σε συλλάβουν, ενώ σε ορισμένες φυλές, αυτό θεωρείται απόλυτα φυσιολογικό. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω, όλα σχετίζονται με τον τρόπο που εμείς βλέπουμε τον κόσμο αλλά και με το πόσο εμείς θέλουμε να εξελίξουμε τόσο εμάς όσο και τους γύρω μας! Αν κάποιος αυτό το θεωρεί κατινίστικο (δεν υπονοώ εσένα γενικά μιλάω...) είναι η άποψη του και είναι σεβαστή εξίσου!

    Όσο για το νομικό στάτους ενός "αστρολόγου", προσωπικά νιώθω πως πρωταρχικό μέλημα είναι να θέλεις να βοηθήσεις τον συνάνθρωπο σου. Αν το καταφέρεις χωρίς να γνωρίζεις τα άπαντα της αστρολογικής γνώσης, αλλάζει κάτι αν λέγεσαι αστρολόγος ή όχι? Δεν νομίζω πως ένα πτυχίο ή ένα πιστοποιητικό αρκεί για να θεωρηθείς αστρολόγος. Αυτό το μεράκι, η τρέλα, το πάθος, το ψάξιμο και φυσικά η ανάγκη για αυτογνωσία είναι ορισμένα χαρακτηριστικά (κατ' εμέ πάντα) που χαρακτηρίζουν έναν μελετητή της αστρολογίας. Γιατί εντέλλει μελετητές είμαστε πιστεύω, κανείς μας δεν κατάκτησε όλη την γνώση για να θεωρείται "αστρολόγος".

  2. #12

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    Αγαπητέ Τοξότη,

    αυτό είναι και το πλεονέκτημα της αστρολογίας έναντι της ψυχολογίας, ότι μπορείς να φτάσεις πιο σύντομα σε μια κατανόηση του ατόμου, αρκεί να έχεις την απαιτούμενη κατάρτιση και στα δύο. Είτε πιστεύεις σε Θεό είτε όχι, η αστρολογία λειτουργεί. Η επίδραση των πλανητών όμως δεν είναι άμεση. Πιο πολύ σε επηρεάζει ένας πυλώνας της ΔΕΗ έξω από το σπίτι σου παρά ο Κρόνος. Όμως πολλά πράγματα ισχύουν ενώ ο άνθρωπος δεν μπορεί να εξηγήσει ακόμα το γιατί. Το ότι η αστρολογία ισχύει μπορεί να το διαπιστώσει όποιος ασχοληθεί σοβαρά μ' αυτήν.

    Δεν γίνεσαι όμως αστρολόγος με λίγο διάβασμα, το αντίθετο. Είναι από τα πιο απαιτητικά γνωστικά πεδία.

  3. #13
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    56

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και την υπομονή σας. ωραία τα λες keymaster.

    έχουν γίνει έρευνες που να αποδεικνύουν οτι κάτι υπάρχει στατιστικά; γιατι εξακολουθεί να θεωρείται τόσο 'παρακατιανό' ή κλασικά ως απατεωνίστικο το ζήτημα;

  4. #14
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    Quote Originally Posted by to3o View Post
    ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και την υπομονή σας. ωραία τα λες keymaster.

    έχουν γίνει έρευνες που να αποδεικνύουν οτι κάτι υπάρχει στατιστικά; γιατι εξακολουθεί να θεωρείται τόσο 'παρακατιανό' ή κλασικά ως απατεωνίστικο το ζήτημα;
    Καλώς το Τό3ο μας! (Ελπίζω τελικά να ήσουν σε διακοπές με την Σκορπιό που σε έριξε στην βαριά αστρολογία…:toung

    Για να σοβαρευτώ θα σου πω ότι ναι, έχουν γίνει κάποιες μελέτες στο εξωτερικό. Οι μελέτες αυτές δεν αφορούν την αστρολογία στο σύνολό της , αλλά μεμονωμένα θέματα που αποτελούν ειδικές ομάδες πληθυσμού, μια και εκεί είναι πιο εύκολο να εντοπίσεις τις «συμπτώσεις». Για να στο κάνω πιο σαφές, όταν ψάχνεις αστρολογικά ευρήματα ανάμεσα σε μια μεγάλη ομάδα βαρυποινιτών δολοφόνων, τότε τα αποτελέσματα μπορούν να είναι ξεκάθαρα και οι «συμπτώσεις» πολύ εξειδικευμένες για να είναι απλώς «συμπτώσεις».

    Όμως δεν θα μπω στην λογική της απόδειξης για να υπερασπιστώ τα «συμφέροντα» της αστρολογίας. «Παρακατιανό» ως ενασχόληση το κάνουν οι «παρακατιανές» συμπεριφορές, οι «παρακατιανοί» άνθρωποι και οι «παρακατιανές» προσδοκίες από την αστρολογία.
    Πάντα οι άνθρωποι βασανίζονταν από το πρόβλημα της ανασφάλειας, που αν κοιτάξεις πίσω, στο βάθος των αιώνων, θα δεις ότι η έντασή της ήταν η ίδια μέχρι τις μέρες μας. Κάποτε ήταν το μαντείο των Δελφών, σήμερα είναι ο αστρολόγος ή ο χαρτομάντης.

    Όμως, χρησμό πήρε και ο Μέγας Αλέξανδρος και κατέκτησε τον κόσμο, χρησμό παίρνει και ο κυριούλης που βασανίζει την σύζυγο να ομολογήσει ότι τον απατά. Η απορία σου ωστόσο δεν μου φαίνεται παράλογη. Ίσως το ίδιο να ρωτούσα και εγώ, βλέποντας ότι η αστρολογία τείνει να γίνει η μοντέρνα χαρτορίχτρα που σου λέει πότε θα παντρευτείς και πότε θα κάνεις παιδί ή αν θα πιάσεις την καλή δουλειά. Ζητήματα σεβαστά και κατανοητά, αλλά δεν είναι αυτό η αστρολογία ή αν θες, δεν είναι μόνο αυτό.

    Επειδή έχεις καταλάβει τι ακριβώς προσπαθώ να σου εξηγήσω, δες το πρακτικά. Αν έδινες τα τρία βασικά χρώματα στον Πικάσο και ταυτόχρονα στον πρώτο περαστικό από τον δρόμο και τους έλεγες να ζωγραφίσουν κάτι, ποιο θα ήταν το αποτέλεσμα; Και αφού όλοι ξέρουμε το αποτέλεσμα, θα έφταιγαν οι μπογιές γιΆ αυτό; Ή μήπως τα πινέλα;
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  5. #15
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    56

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    Δε θα έλεγα οτι η σκορπίνα με έριξε στη βαριά αστρολογία αλλά ήταν μια σημαντική αφορμή. Στη βαριά αστρολογία με οδηγεί η περιέργεια μου, οι απίθανες προεκτάσεις που δημιουργούνται αν το 'σύστημα' ισχύει αλλά και κυρίως οι παρατηρήσεις και συμπτώσεις.

    Δε φαντάζεστε πόσο εκνευριστικό είναι για κάποιον με τη δική μου πορεία να προσπαθεί να συζητήσει για τα ζώδια με κάποιους ανθρώπους και να μου συμπεριφέρονται σαν σε ιθαγενή του αμαζονίου που θαμπώθηκε απο μερικές γυαλιστερές χάντρες... ή απλά να συναντώ τον τοίχο των στερεοτυπικών επιχειρημάτων κατά 'τέτοιων' απόψεων, άσχετα με τους ισχυρισμούς που μπορεί να έχω κάνει που βασικά είναι "παρατηρώ οτι κάτι υπάρχει, δε θέλω να το πιστέψω, αλλά το βλέπω"

    λες katiakiss οτι δε θα μπεις σε λογική απόδειξης , αλλά το κάνεις. Το βρίσκω λογικό να το κάνεις / κάνετε, αλλά δεν είμαι εδώ για να το παίξω σκεπτικιστής. Σε παρακαλώ θέλω πληροφορίες για αυτές τις στατιστικές μελέτες που λες οτι έχουν γίνει [link/citation] κτλ. Τις θεωρώ πάρα πολύ σημαντικές στη μελετούλα μου...

    Όποιες κι αν είναι οι επιφυλάξεις που έχω για την ηθική της αστρολογίας ή και τις διαφημίσεις πάνω, κάτω και στο πλάι της σελίδας, σίγουρα δε μπήκα εδώ για να κριτικάρω αυτά. Αν και ομολογώ οτι π.χ. η συζήτηση σχετικά με το ζώδιο της ελλάδας, [χεχ] με έστειλε -ενώ μου φαίνεται πολυ πιο λογικό να συζητάμε για το ζώδιο ενός ζώου...

    Μακάρι να είχα την όρεξη και το χρόνο να κάτσω να ασχοληθώ περισσότερο με το φόρουμ αυτό, για να κάνω τις κατάληλες ερωτήσεις που θα γεννήσουν τις πιο χρήσιμες και ενδιαφέρουσες για μένα απαντήσεις, ξέρω όμως οτι πρέπει να κάτσω κάτω και να έχω το χρόνο για να συντάξω τα 'χαλιά' μου...

    Ένα άλλο ζήτημα είναι και η σελήνη. Καλα αυτή η σελήνη πρέπει να σεληνίασε πολύ κόσμο αυτόν τον Αύγουστο. Διαπιστώνω οτι πολύ περισσότεροι άθρωποι είναι έτοιμοι να δηλώσουν πως πιστεύουν στη σελήνη παρά στα ζώδια. Γιατι? το ίδιο παράλογα είναι / στο ίδιο παράλογο σύστημα εξήγησης βασίζονται.

    Κάπου εδώ πρέπει να πω πως δεν ενδιαφέρομαι [προς το παρόν] για την αστρονομική/πλανητική εξήγηση του συστήματος. Με ενδιαφέρει το σύστημα γενικά, ανεξάρτητα αν η εξήγησή του είναι πλανητική, μαγνητική ή ξερω γω τι άλλο.

    Μια άλλη καλή ερώτηση είναι: ποσο συχνά συναντάτε κάποιον άθεο που να πιστεύει / ενδιαφέρεται για τα ζώδια? μαντεύω πως θα είναι πολύ σπάνιο, αλλά περιμένω να με διαψεύσετε. Αν με διαψεύσετε, υπάρχει κανένας άλλος τσάκαλος στο φόρουμ να με παραπέμψετε, μιας και είναι βέβαιο οτι θα μοιράζομαστε αρκετές κοινές οπτικές με έναν άθεο.

    σαφώς και παίζει ρόλο αν πιστεύεις σε θεούς ή όχι για το πως θα προσεγγίσεις το θέμα αστρολογία/ζώδια/κτλ. Αν δε το βλέπετε είναι γιατι δεν ξέρετε πως είναι να ζεις σαν άθεος

    κατιακιςς, λες νομίζω οτι αστρολογία είναι εργαλείο, οπότε το πως θα το χρησιμοποιήσει κανείς [σωστά ή λανθασμένα] είναι δική του δουλειά... εφόσον είναι εργαλείο αυτογνωσίας, όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, αρα ποσο ΑΥΤΟγνωσία ειναι να εμπιστεύεσαι ειδικούς για να σου υποδείξουν το τι είσαι?

    θέλω να πω λοιπόν, οτι σύστημα αυτογνωσίας είναι μονο για αυτούς που το κάνουν μόνοι τους, ενώ για τους άλλους δεν είναι παρα ένα σύστημα που θα τους εξασφαλίσει έξωθεν απαντήσεις, απαντήσεις απο τον ειδικό, αλλα που λίγη σχέση έχουν με την αυτογνωσία.

    Οι συμβουλές που μπορεί να συνδέουν την αστρολογία με την ψυχολογία είναι συμβουλές ψυχολογίας κι όχι αστρολογία. Η αστρολογία λέει τι συμβαίνει με μια [άσχετη] πλανητική εξήγηση, η ψυχολογία είναι όμως η πρακτική του πως καθορίζεις τη ζωή σου, το πως αποδέχεσαι αυτό που είσαι ή αυτό που λέει τα ζώδια.

    Αν π.χ. ένας Ιχθύς είναι γεννημένο θύμα, τότε
    αστρολογία είναι να του το ανακοινώσεις
    και ψυχολογία ειναι να τον κάνεις να το αποδεχτεί και να το βελτιώσει.

    πρέπει δηλαδή να πούμε οτι αν όντως Κοραλλία μπούμε σε διαδικασία σύγκρισης αστρεολογίας ψυχολογίας , που είναι ενα καταπληκτικό προβοκατόρικοπ θέμα για άλλο φόρουμ, τότε το πλεονέκτημα της αστρολογίας είναι στο διαγνωστικό κομμάτι, γιατι το υπόλοιπο είναι καθαρή ψυχολογία.

    Επίσης, πρέπει να σας πω οτι εγώ δεν ψάχνω το σύστημα όπως τόσοι και τόσοι πριν απο εμένα, απο ανασφάλεια, ή γιατι ψάχνω απαντήσεις. Το ψάχνω γιατι μου φαίνεται κραυγαλέα γελοίο το να ισχύει κάτι τέτοιο, κι όμως μου φαίνεται οτι ισχύει. Σε τόσο αστείο κόσμο που ζούμε, που κατα βάσει τον παίρνουμε πιο σοβαρά απο οτι πρέπει, εκτός κι αν πρόκειται για κάτι που πραγματικά είναι σοβαρό, όπως η μεγαλοσύνη του Τοξότη [] τελικά, μια φάση όπως το ζωδιακό σύστημα θα εξηγούσε την τραγική κατάσταση του ανθρώπινου είδους.

    Εκτος, και αν, πάλι, αυτός ο ζωδιακός πύργος της βαβελ που βγαίνει σαν τα ζάρια, δλδ είναι όποτε λάχει και γεννηθείς, έχει κάποια άλλη εσωτερική σοφία. Αν πάλι αυτή η σοφία υπάρχει, θα ήθελα να ακούσω την άποψή της για το τι υπόσταση έχει, όχι ως πλανητιοκή επίδραση και άλλα ΜΗ-ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΑ, αλλά

    ας πούμε

    πως θα δικαιολογούσαμε τα 12 ζώδια ώς 12 διαφορετικές συνισταμένες της ζωής, που αν συντεθούν θα παράξουν αρμονία... αυτό εγώ το φαντάζομαι με όρους ψυχολογίας και ισορροπίας μεταξύ των διαφορετικών ζωδίων αλλά και πάλι δεν ξέρω...

    food for thought, περιμένω εναγωνίως σχολιάκια!

  6. #16

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    Απο μαθηματικης μονο αποψης να προσφερω τις γνωσεις μου γυρω απο το 12 που ηταν και ενας αριθμος που χρησιμοποιουσαν και οι αρχαιοι Ελληνες [12 θεοι]. το κανονικο δωδεκαεδρο ειναι ενα στερεο που οι εδρες του ειναι κανονικα πενταγωνα. Τα πενταγωνα με την σειρα τους εκτος του οτι περιεχουν τον αριθμο 5 [για τους αρχαιους 5=πεμπτουσια, τα 5 στοιχεια πυρ, νερο, αερας, γη, αιθερας] ειναι λοιπον και ενα σχημα που αν ενωσεις τις ακμες τους προκυπτει το ιερο πενταλφα των πυθαγορειων. Αυτο που θελω να πω ειναι πως η ιστορια του 12 παει πολυ μακρια. Απλα οι ανθρωποι ειναι "απλες" κατασκευες που με τις φτωχες τους 5 αισθησεις αδυνατουν να κατανοησουν και να ερμηνευσουν πολλα απο την μαγεια του συμπαντος με αποτελεσμα πιο ευκολα να απορριπτουν οτι δεν "κουμπωνει" με τις αισθησεις τους.

  7. #17
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    Καλημέρα to3o μας,

    Είσαι ο μόνος που με κάνει να γράψω ένα ποστ, παρά το γεγονός ότι είμαι εκτός Αθήνας και είχα πει ότι δεν θα γράψω κανένα ποστ!

    Να ξεκινήσω λέγοντάς σου ότι μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα ερεύνα είναι ήδη στα χέρια της ομάδας μεταφράσεων του site και σύντομα θα αναρτηθεί, οπότε δεν έχει νόημα να σου στείλω κάποια διεύθυνση.
    Επίσης θα ήθελα να σου εκφράσω την θετικά προσκείμενη διάθεσή μου στους ανθρώπους εκείνους που δεν είναι άκριτα αφοριστικοί ή δεκτικοί, αλλά προτιμούν να αφήνουν περιθώρια για γνώση και προσωπική αξιολόγηση.

    Να σου πω επίσης ότι είμαι άθεη, τουλάχιστον στο βαθμό που μιλάμε για τον θεό που μας έμαθαν. Εκείνον που τιμωρεί την ανθρώπινη φύση και επιβραβεύει το ανθρωπίνως αδύνατον! Πιστεύω όμως στην δύναμη της θετικής και της αρνητικής ενέργειας που υπάρχει στο σύμπαν και στην δύναμη της ίδιας της πίστης.
    Είναι τόσα πολλά ακόμα τα επιστημονικά μη εξηγήσιμα, που το να μην πιστεύει κανείς ότι υπάρχει περιθώριο να υπάρχει κάτι εκεί έξω, είναι το ίδιο οπισθοδρομικό και στενόμυαλο με το να βασίζει την πνευματική του ύπαρξη στο ψεύδος των θρησκειών.

    Να είσαι σίγουρος ότι η μερίδα των επιστημόνων που είναι σε στενή επαφή με αυτό που ονομάζουμε ζωή στον πλανήτη, ως αποτέλεσμα φυσικών επιλογών και το βλέπουν αυτό πάνω στα πλακίδια των μικροσκοπίων τους, είναι περισσότερο πεπεισμένοι ότι κάποια σοφή δύναμη διέπει το σύμπαν , περισσότερο ακόμα κι από τις γριούλες που σπρώχνονται να διεκδικήσουν το καλό στασίδι στην Κυριακάτικη λειτουργία.
    Θεωρώ λοιπόν ξεπερασμένη την συζήτηση γύρω από το θέμα του αθεϊσμού και η μέχρι εδώ εμπειρία μου, μου έμαθε ότι είναι ανόητο να μπαίνουμε οι άνθρωποι σε αντιπαραθέσεις για θέματα πίστης.
    Ο δημοκρατικός πολιτισμός μας δίνει στον καθένα το δικαίωμα να πιστεύει σε ότι θέλει, ανεξάρτητα από το μορφωτικό του επίπεδο. Έτσι, ακόμα κι αν η λογική σου δεν μπορεί να δεχτεί την ύπαρξη του όποιου θεού, ο πολιτισμός που παρέλαβες σε οδηγεί να δεχτείς το δικαίωμα των γύρω σου να πιστεύουν σε ότι θέλουν. Αυτό πρεσβεύει η δημοκρατία, αν και δεν είμαι σίγουρη ότι η στενόμυαλη δημοκρατία έχει καμιά διαφορά από τον φασισμό.

    Και πάμε τώρα στο θέμα της αποδοχής σου από τον περίγυρό σου όταν κάνεις σχόλια περί αστρολογίας. Ας τοποθετήσουμε την υπόθεση κάτω από μία άλλη βάση, για να μπορέσουμε να κρίνουμε αντικειμενικά το σκεπτικό της πλειοψηφίας. Αν μιλούσες για εξωγήινους και την ύπαρξη ζωής σε άλλους πλανήτες , ποια νομίζεις ότι θα ήταν η αντίδρασή τους; Εικάζω ότι τα ποσοστά της θετικότητας και της αρνητικότητας θα ήταν περίπου τα ίδια με εκείνα περί αστρολογίας.
    Όμως εδώ υπάρχει το εξής. Είναι λογικό να πιστεύουν οι άνθρωποι ότι στα τρισεκατομμύρια τρισεκατομμυρίων ηλιακών συστημάτων που έχει το σύμπαν, εμείς είμαστε τα μόνα υπαρκτά πλάσματα και ότι η ζωή περιορίζεται σε ένα μικρό, συμπαντικό κόκκο άμμου που είναι ο γαλαξίας μας; Ακόμα και οι ίδιοι οι επιστήμονες δεν μπορούν να το αποκλείσουν αυτό και αφήνουν ανοιχτό το ενδεχόμενο. Ωστόσο, η συντριπτική πλειοψηφία θα πει: «Βλακείες! Αν υπάρχουν κι άλλοι, γιατί δεν τους βλέπουμε;» .
    Από αυτού του είδους των απαντήσεων καταλαβαίνεις ότι ο περισσότερος κόσμος φαντάζεται ότι αν υπάρχει ζωή πέρα από τη γη, είναι απαραίτητα ανθρωπόμορφη, διαθέτει τεχνολογία και ιπτάμενους δίσκους με πολύχρωμα φωτάκια. Αυτή είναι η αντίληψη της πλειοψηφίας και το σκεπτικό της. Τι συζήτηση μπορείς να κάνεις από κει και πέρα; ΚΑΜΙΑ!

    Φίλε μου, η ανθρώπινη φύση έχει την πανηγυριώτικη νοοτροπία και την υποκρισία στο αίμα της. Πρόσφατα είχα μια συζήτηση με έναν μεταμοσχευμένο άνθρωπο που είναι ενεργά εμπλεκόμενος και ενήμερος γύρω από το θέμα αυτό. Στη χώρα μας, η δωρεά οργάνων προσκρούει στην οργανωμένη αντίδραση της εκκλησίας και όλα αυτά στο σωτήριο έτος 2011!

    Που θέλω να καταλήξω; Ότι στα 38 μου, πραγματικά αδιαφορώ πλήρως για το πώς αντιδρά ο κόσμος στην ενασχόλησή μου με την αστρολογία. Κακώς θεώρησες ότι στο προηγούμενο ποστ μου προσπάθησα να την υποστηρίξω. Καθόλου! Απλώς προσπάθησα να σε βάλω σε έναν δρόμο λογικών συνειρμών. Αν λοιπόν νιώθεις ότι με κάποιο τρόπο η αστρολογία θέτει υπό αμφισβήτηση την πνευματική σου ορθότητα, δεν έχεις παρά να μην ασχοληθείς με αυτή. Από την άλλη, αν πτοείσαι από τις απόψεις του περίγυρού σου για τις προσωπικές σου αναζητήσεις, τότε μάλλον δεν είσαι σε καλό δρόμο.

    Για ποιες αποδείξεις ψάχνεις; Επιστημονική τεκμηρίωση της αστρολογίας δεν υπάρχει και αντίθετα είναι επιστημονικά διάτρητη και εκτεθειμένη. Αν την παρακολουθήσεις στενά, θα διαπιστώσεις μόνος σου ότι λειτουργεί. Κάποιοι επιστημονικοί κύκλοι ισχυρίζονται ότι λειτουργεί ιδεοψυχαναγκαστικά. Προσωπικά αφήνω ένα μικρό παράθυρο να είναι έτσι τα πράγματα. Ένα μικρό παράθυρο στον ορίζοντα του μυαλού μου , αφήνω για όλα τα πράγματα σε αυτή την ζωή. Χωρίς αυτά τα μικρά παράθυρα, η ανθρωπότητα θα βάδιζε στο σκοτάδι ενός αξημέρωτου μονόδρομου.

    Η εποχή που διανύουμε στερείται ηθικών και πνευματικών αξιών. Η επιστημονική αμφισβήτηση και η ανθρώπινη ανάγκη για μεταφυσική παρηγοριά, γεννά πνευματικά εκτρώματα που αποκτούν τον δικό τους πάγκο στις ιδεολογικές αγορές του κόσμου. Πρέσβειρα όλου αυτού του ιδεολογικού πολτού είναι η έλλειψη ουσίας-παιδείας. Περιπλανήσου σε αυτούς τους πάγκους του πανηγυριού και αγόρασε ότι κρίνεις εσύ ότι έχει κάποια αξία.

    Ο κόσμος μας είναι πολύ αστείος πια για να τον παίρνουμε τόσο σοβαρά. Δεν το βλέπεις;
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  8. #18
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    Πολύ ενδιαφέρουσες οι απόψεις σου, θα ΅ήθελα όμως μια διευκρίνιση. Τι ακριβώς εννοείς όταν μιλάς για την ηθική της αστρολογίας και γιατί η ηθική της αστρολογίας θα πρέπει να σχετίζεται με τις αστρολογικές διαφημίσεις. Οι διαφημίσεις δεν είναι τίποτα περισσότερο από ένα μέσο να γίνει γνωστός κάποιος επαγγελματίας. Ναι, κάποιες είναι κάτι παραπάνω από γελοίες αυτό όμως δεν έχει καμία σχέση με την αστρολογία. Ωστόσο όσο πιο γελοία είναι μια διαφήμιση τόσο περισσότερες επιφυλάξεις έχω κι εγώ η ίδια. Ξαναλέω όμως πως οι διαφημίσεις είναι άσχετες από αυτό που είναι πραγματικά η αστρολογία.

    Μια άλλη καλή ερώτηση είναι: ποσο συχνά συναντάτε κάποιον άθεο που να πιστεύει / ενδιαφέρεται για τα ζώδια? μαντεύω πως θα είναι πολύ σπάνιο, αλλά περιμένω να με διαψεύσετε. Αν με διαψεύσετε, υπάρχει κανένας άλλος τσάκαλος στο φόρουμ να με παραπέμψετε, μιας και είναι βέβαιο οτι θα μοιράζομαστε αρκετές κοινές οπτικές με έναν άθεο.


    Δεν συναντώ συχνά άθεους αντίθετα συναντώ, πολλούς θρησκευόμενους που θεωρούν εμένα την ίδια άθεη και πράγματι είναι πολύ εκνευριστικό. Ευτυχώς για εμένα έχω πάψει να διακαιολογούμαι/απολογούμαι γιατί αγαπώ την αστρολογία.



    κατιακιςς, λες νομίζω οτι αστρολογία είναι εργαλείο, οπότε το πως θα το χρησιμοποιήσει κανείς [σωστά ή λανθασμένα] είναι δική του δουλειά... εφόσον είναι εργαλείο αυτογνωσίας, όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, αρα ποσο ΑΥΤΟγνωσία ειναι να εμπιστεύεσαι ειδικούς για να σου υποδείξουν το τι είσαι?

    θέλω να πω λοιπόν, οτι σύστημα αυτογνωσίας είναι μονο για αυτούς που το κάνουν μόνοι τους, ενώ για τους άλλους δεν είναι παρα ένα σύστημα που θα τους εξασφαλίσει έξωθεν απαντήσεις, απαντήσεις απο τον ειδικό, αλλα που λίγη σχέση έχουν με την αυτογνωσία.


    Εδώ τώρα, δεν είναι ακριβώς έτσι όπως το λες. Την αυτογνωσία ο καθένας τη βρίσκει μόνος του αλλά όχι έτσι ξαφνικά και μέσα από την επιφοίτηση του Αγίου πνεύματος. Πολλοί είναι εκείνοι που μέσα από το διάβασμα και τη γνώση καταφέρνουν να φτάσουν σΆ ένα καλό επίπεδο αυτογνωσίας θα τους επικρίνουμε γιατί χρησιμοποίησαν τα βιβλία; Όσο γι αυτούς που επισκέπτονται τους αστρολόγους δεν τους επισκέπτονται καθημερινά για να πάρουν απαντήσεις γιατί αυτό δεν θα ήταν προσπάθεια κατάκτησης της αυτογνωσίας αλλά σκονάκι. Φυσικά να πω, πως οι περισσότεροι επισκέπτονται τους αστρολόγους για να μάθουν αν θα παντρευτούν και πότε, ωστόσο, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

    Επίσης δεν μου αρέσει καθόλου (δεν μιλώ για εσένα προσωπικά) να κρίνεται η αστρολογία από ανθρώπους που δεν την έχουν μελετήσει σε βάθος αλλά όπως είπα και πρωτύτερα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

  9. #19
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    Αγαπητε το30, θα ηθελα να σου πω το εξης. Καποιος που ειναι αθεος, οχι δεν πιστευει στην αστρολογια
    Τουλαχιστον οι αθεοι που συναναστρεφομαι εγω.
    Ξερεις καλα, οτι βασικη αρχη της αθειας ειναι η πιστη στην ανθρωπινη θεληση ως παραγοντα αναπτυξης. Συνεπως, κανενας αθεος δεν πιστευει οτι μπορει να υπαρχει επιδραση στα τεκταινομενα στη γη, εξ αιτιας
    καποιου αλλου παραγοντα, ποσο μαλλον των πλανητικων επιδρασεων.

    Η αστρολογια επισης εχει μια αρχη, η οποια υποστηριζεται απο πληθος αστρολογων.
    <Οτι πανω και κατω>. Δηλαδη οσα συμβαινουν στην γη, εχουν αμεση σχεση με οσα συμβαινουν στο συμπαν, αφου ετσι κι αλλοιως ειμαστε μερος της ολοτητας.

    Προσωπικα, πιστευω πολυ βαθεια στην υπαρξη της θετικης ενεργειας, που πολλοι ονομαζουν <αγαπη>,
    εγω την ονομαζω <Θεο> και εχω ερωτηματικα για την υπαρξη της αρνητικης, <κακης> ενεργειας. Αρνητικες σκεψεις και πραξεις κανουμε οι ανθρωποι και κανεις αλλος. Επισης δεν θεωρω τον εαυτο μου καθολου αθεο, απλα δεν εχω αποδεχθει το <κοσμικο> της εκκλησιας.
    Οι φιλοι μου γελανε με την αστρολογια, ωστοσο παντα ρωτανε <λενε τιποτα τ αστρα γι αυτο?........>
    Κλασσικα πραγματα.

    Η γνωμη μου ειναι να προμηθευτεις μερικα βιβλια της Θεοδωρας Ντακου, (πιστευω κανενα μελος δεν θεωρει διαφημιση για την κυρια Ντακου την προτροπη μου αυτη), ωστε να καταλαβεις τι ακριβως ειναι αστρολογια.

  10. #20
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    56

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    γεια χαρά και πάλι και ευχαριστώ για τις ενδιαφέρουσες απαντήσεις

    έχω δυο κολλητούς δίδυμους ομοζυγωτικούς [15 λεπτά διαφορά] καρκίνους. είναι αρκετά διαφορετικοί. τι ακριβώς συμβαίνει? να ανοίξω νεο θέμα ή να το συζητήσουμε εδώ? πάει αντίθετος ο ωροσκόπος του δεύτερου σε σειρά? π.χ αν ήταν τοξότης γίνεται δίδυμος?

    εντωμεταξύ αν κάποιος έχει στατιστικά που έχουν σχέση με ζώδια, π.χ. όπως κάποια άρθρα απο μαντάμ Ζαϊρα, θα είμαι ευγνώμων αν τα δώσει εδώ.

    ένας διψασμένος για αστρολογία αλλά και πολύ πολυάσχολος αυτόν τον καιρό τοξότης

    και πάλι γειά σας, καλό φθινόπωρο και καλές βροχές!

 

 
Page 2 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads