s
υιοθετημενα παιδια - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 11 to 20 of 26
  1. #11
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    45

    Re: υιοθετημενα παιδια

    Ευχαριστώ και πάλι Έφη.
    θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο. Έχω διαβάσει ότι οι ανατολικοί λαοί θεωρούν ότι η υιοθεσία είναι καρμική, κάτι που εγώ προσωπικά το πιστεύω βιώνοντας τη σχέση με την κόρη μου.
    Μελετώντας τους γενέθλιους χάρτες μας παρατήρησα ότι έχουμε αναποδα ΒΔ και ΝΔ. Συγκεκριμένα έγώ έχω ΒΔ στην Παρθένο και ΝΔ στους Ιχθείς, η κόρη μου ΒΔ στους Ιχθείς και ΝΔ στην παρθένο. Έχω την αίσθηση- αλλά όχι την αστρολογική γνώση- ότι αυτό κάτι σημαίνει.

    Κάθε άποψη για το θέμα δεκτή :bigsmile:

    Ευχαριστώ
    Ευαγγελίνα

  2. #12
    Join Date
    Sep 2006
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    ο βυθός..
    Posts
    278

    Re: υιοθετημενα παιδια

    Εγώ έχω ακμή 5ου στον Ζυγό και Ουρανό εκεί.Παιδί έκανα,αλλά σαν σκέψη η υιοθεσία ήταν πάντα στο μυαλό μου σαν κάτι πολύ θετικό.Αν δεν μπορούσα να κάνω παιδάκι θα υιοθετούσα,εννοείται,όπως και πάντα φανταζόμουν πως αν είχα αρκετά χρήματα επίσης θα υιοθετούσα παιδί.Αυτό βέβαια εξαρτάται κι απ'το σύντροφο,πρέπει να συμφωνεί.Είναι η απόλυτη πράξη αγάπης και αλτρουισμού πιστεύω.Αυτά.

  3. #13

    Re: υιοθετημενα παιδια

    Quote Originally Posted by SAGIVI View Post
    Θα ηθελα να συμπληρωσω οτι ο Ζυγος θεωρειται ως το κατεξοχην ζωδιο των υιοθεσιων, αλλα δεν θυμαμαι που το ειχα διαβασει, δεδομενου οτι ειναι απο βιβλιο του μακρινου παρελθοντος.

    Δεν ξερω αν συμφωνουν κι αλλοι σ αυτο.:bigsmile:
    Καλημέρα, Έφη.

    Έχω δει πολλούς χάρτες γονιών που έχουν υιοθετήσει παιδιά και χάρτες υιοθετημένων παιδιών και δεν μπορώ να πω ότι επιβεβαιώνεται αυτό που λες για τον Ζυγό/Κριό.

  4. #14

    Re: υιοθετημενα παιδια

    Quote Originally Posted by jungle View Post
    κ. Κοραλλια θελω να ρωτησω αν ταση για υιοθεσια μπορει να δειξει κ ο 9ος σε επαφη με τον 5ο. Αν θεωρηθει νομικη υποθεση που αφορα παιδια?
    Νίκη μου,

    δεν εμπλέκεται απαραίτητα ο 9ος οίκος. Κι ο γάμος, για παράδειγμα, είναι νομικό θέμα ή θέμα τελετής (οι τελετές είναι 9ος) αλλά δεν εμπλέκεται απαραίτητα κι ο 9ος οίκος σ' αυτόν.

    Όμως έχω δει να εμπλέκεται ο 9ος οίκος με τον 5ο σε περιπτώσεις υιοθετημένων παιδιών από το εξωτερικό, δηλαδή παιδιών που γεννήθηκαν σε άλλη χώρα απ' αυτή των γονιών.

  5. #15

    Re: υιοθετημενα παιδια

    Quote Originally Posted by evangeline View Post
    καλησπέρα σας,
    Πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση. Δεν είναι κατανοητό από τις απαντήσεις αν οι οψεις του Ουρανού στον πέμπτο οίκο αφορούν το υιοθετημένο παιδί ή τους γονείς που υιοθέτησαν παιδί.
    Στη δική μου περίπτωση, που έχω υιοθετήσει παιδί, δεν υπάρχει καμία όψη του ουρανού στον πέμπτο μου ενώ στης κόρης μου υπάρχει ένα τετράγωνο Δία Ουρανού.
    Επίσης σε μια παλαιότερη συζήτηση στο site θυμάμαι πως για το θέμα της υιοθεσίας εμπλέκονται Ποσειδώνας, Πλούτωνας και Κρόνος.
    Αν μπορεί κάποιος να δώσει απαντήσεις σε αυτά που εγείρω πιο πάνω θα το εκτιμούσα πολύ.
    Ευχαριστώ
    Ευαγγελίνα
    Καλημέρα, Ευαγγελίνα.

    Ο Ουρανός εμπλέκεται συνήθως στο 5ο των γονιών. Στα υιοθετημένα παιδιά συνήθως φαίνεται από τον 4ο οίκο τους, τον οίκο της οικογένειας. Γενικά ο Ουρανός (και από τα ζώδια ο Υδροχόος) είναι ο πιο ανοικτός πλανήτης σε υιοθεσίες λόγω της ιδεολογίας του. Έχω ακούσει πολλές φορές από ουράνια άτομα ή Υδροχόους την άποψη ότι ο κόσμος δεν πρέπει να γεννά παιδιά από την στιγμή που υπάρχουν τόσα παιδιά στον κόσμο που χρειάζονται οικογένεια.

    Ο Ουρανός είναι ο πλανήτης που εμπλέκεται πιο συχνά. Όμως κι άλλοι πλανήτες μπορεί να το δείξουν. Για παράδειγμα ο Κρόνος όταν εμπλέκεται με τον 5ο οίκο μπορεί να δείξει μια δυσκολία να κάνει κάποιος παιδιά κι αυτό να οδηγήσει τελικά σε υιοθεσία.

    Μπορώ να ρωτήσω σε ποιο ζώδιο βρίσκεται η ακμή του 5ου σου, που βρίσκεται ο κυβερνήτης του 5ου και τι κάνει και αν έχεις άλλους πλανήτες μέσα στο 5ο σου;

  6. #16
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: υιοθετημενα παιδια

    Ειναι γεγονος, οτι κι εμενα μου εκανε εντυπωση οταν το ειχα διαβασει, γιατι ηταν μια σκετη αναφορα στο ζωδιο του ζυγου, χωρις αστρολογικη επεξηγηση. Οπως ηδη ειπα, δυο συναδελφοι μου ειχαν υιοθετησει παιδακια, αλλα εκτος απο το ζωδιο τους, δεν γνωριζω τους χαρτες τους.

    Α, τωρα θυμηθηκα επισης οτι αντρας συναδελφος ειχε κανει προσπαθεια υιοθεσιας με τη συζυγο του. Δεν γνωριζω τι εγινε τελικα, αλλα ειμαι σιγουρη οτι ο ιδιος ειναι κριος.

    Τωρα προβληματιστηκα περισσοτερο.:amazed: Οπωσδηποτε ομως , το ποσοστο των χαρτων που εχεις εξετασει , ειναι απειρως μεγαλυτερο απ οτι εχω δει εγω, οποτε αρκουμαι στο οτι ηταν μια συμμτωση.

  7. #17
    Join Date
    Sep 2006
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    ο βυθός..
    Posts
    278

    Re: υιοθετημενα παιδια

    Quote Originally Posted by Κοραλλία Μόζορα View Post
    Νίκη μου,

    δεν εμπλέκεται απαραίτητα ο 9ος οίκος. Κι ο γάμος, για παράδειγμα, είναι νομικό θέμα ή θέμα τελετής (οι τελετές είναι 9ος) αλλά δεν εμπλέκεται απαραίτητα κι ο 9ος οίκος σ' αυτόν.

    Όμως έχω δει να εμπλέκεται ο 9ος οίκος με τον 5ο σε περιπτώσεις υιοθετημένων παιδιών από το εξωτερικό, δηλαδή παιδιών που γεννήθηκαν σε άλλη χώρα απ' αυτή των γονιών.
    Δεν θέλω ν'αλλάξω θέμα,αλλά ψάρωσα!:blink:Κοραλλία τι εννοείς ότι ο 9ος δείχνει τελετές,μπορείς να το εξηγήσεις καλύτερα?Γάμους,και τα συναφή?Από διελεύσεις?

  8. #18
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    45

    Re: υιοθετημενα παιδια

    Αγαπητή Κοραλία,
    κατ΄αρχάς ευχαριστώ για την πολύ ενδιαφέρουσα απάντηση σας.
    Τώρα όσον αφορά την ερώτηση σας. Η ακμή του 5ου μου βρίσκεται στον Σκορπιό. Ο κυβερνήτης του 5ου (μοντέρνα αστρολογία) ο Πλούτωνας βρίσκεται στην Παρθένο και ο ¶ρης, κυβερνήτης του 5ου με τη παραδοσιακή αστρολογία βρίσκεται στον Υδροχόο.
    Να σας πω επίσης ( νομίζω πως έχει σημασία) ότι ο σύζυγος μου είναι υδροχόος με ¶ρη επίσης στον υδροχόο. Η ακμή του πέμπτου του βρίσκεται στον καρκίνο, ο οποίος δεν εμπεριέχει κανένα πλανήτη. Ο κυβερνήτης του καρκίνου νομίζω πως είναι η σελήνη και βρίσκεται στον κριό.

    Το παιδί είναι κριός και έχει την ακμή του τέταρτου στον σκορπιό. στον 4ο δεν υπάρχουν΄πλανήτες.

    Σημειώνω επίσης την απορία που είχα θέσει σε άλλο σημείο. το γεγονός ότι με το παιδί έχουμε "ανάποδα" βόρειο- νότιο δεσμό, δηλαδή εγώ έχω ΒΔ στην παρθένο και ΝΔ στους Ιχθείς και η κόρη μου ΒΔ στους Ιχθείς και ΝΔ στην Παρθένο. Μου έκανε πολύ εντύπωση και μου δίνει την αίσθηση καρμικής σχέσης. Θα ήθελα πολύ την άπιψη σας.

    Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.
    Καλό βράδυ
    Ευαγγελίνα

  9. #19
    Join Date
    Jan 2011
    Όνομα:
    διδυμινα
    Posts
    204

    Re: υιοθετημενα παιδια

    ευχαριστω πολυ για τισ κατατοπιστικες πληροφοριες...η κοπελα εχει ακμη 5 στον ταυρο..με ερμη και ηλιο στον 5 οικο.εχει ηδη ενα παιδι και σκεφτεται το ενδεχομενο της υιοθεσιας ...ποσο εφικτο ειναι ομως αραγε??ο κυβερνητησ του 5 ειναι στον καρκινο χωρις οψεις με τον ουρανο (αφροδ κυβρνητης του 5),ο ηλιος ομως που ειναι στον 5 κανει μια αντιθεση με τον ουρανο..(ουρανος στον 12 και στον τοξοτη)

    να πω οτι ο ουρανοσ κανει μια συνοδο μεσα στον 12 με τον δια και ειναι ακι οι 2 αναδρομοι..

  10. #20

    Re: υιοθετημενα παιδια

    Quote Originally Posted by maria76 View Post
    Δεν θέλω ν'αλλάξω θέμα,αλλά ψάρωσα!:blink:Κοραλλία τι εννοείς ότι ο 9ος δείχνει τελετές,μπορείς να το εξηγήσεις καλύτερα?Γάμους,και τα συναφή?Από διελεύσεις?
    Μαρία μου,

    εννοώ ότι μέσα στις έννοιες του 9ου οίκου γενικά περιλαμβάνονται και οι τελετές, είτε είναι θρησκευτικές (π.χ. γάμοι, βαφτίσεις) είτε άλλου είδους, όπως για παράδειγμα οι παρελάσεις.

 

 
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads