s
Οι 14 επικίνδυνοι τύποι ανδρών - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 11 to 20 of 33
  1. #11

    Re: Οι 14 επικίνδυνοι τύποι ανδρών

    taurine ο αρχηγός ξέρει οτι είμαι εδώ [to3o] , και σε ευχαριστώ για το welcome back.



    Εξάλλου κατά την άποψη μου ένα χιομοριστικό άρθρο δεν σημαίνει ότι δεν λέει αλήθειες αλλά απλά έχει άλλον τρόπο να τις πει
    Μα φυσικά!!! Χρήστο, το ίδιο ισχύει και για μια λίγο πιο ζόρικη [εσκεμμένα ζόρικη] απάντηση στο εν άρθρο άρθρο!

    Αυτό ειναι που εγώ εννοώ χλιαρότητα και δεν αναφέρεται στο Χρήστο, αλλα γενικά στο κλίμα.

    Να π.χ. ενα παράδειγμα χιουμοριστικού άρθρου που ειναι τοσο hardcore που αποκλείεται να νιώσεις ανία, θα νιώσεις όμως σίγουρα άλλα συναισθήματα, ειδικά όταν φτάσεις στο ζώδιό σου [ισχύει για όλους αλλα ειδικά για την taurine!]:

    "Όλα τα ζώδια είναι για τον π####" Part 1

    και απο τον τίτλο και μόνο καταλαβαίνει κανείς οτι το άνωθι άρθρο δε μασάει τα λόγια του, οχι οτι αυτό καθιστά το συγγραφέα μάγκα ή κάτι άλλο.

    Θέλω επίσης να συμπληρώσω οτι δεν προσβλήθηκα, αλλα θέλησα να σχολιάσω [συγγνώμη κι όλας].

    Εξάλλου αν σε ένα χαλαρό και χιουμοριστικό άρθρο μπορει να κάνει χιούμορ μόνο ο συγγραφέας και όχι οι σχολιαστές, και μάλιστα ο αρθρογράφος απαντάει σοβαρά υπερασπιζόμενος το χιουμοριστικό άρθρο, τότε γιατι επικαλούμαστε το χιούμορ απο τη μια πλευρά μόνον.

    Σε κάθε περίπτωση , για τα επι της ουσίας θα επανέλθω πιο αναλυτικά, πάω για μπάνιο να τιμήσω τον σκορπιό μέσα μου. Χεχ

    λανθάνον Κριός = άξεστος ε? χμμμμμ καλό

    Αν είναι ωραίο να είσαι με έναν ξερόλα για λίγο για μία μακροχρόνια ζωή είναι απειλή επιβίωσης. Γιατί ο ξερόλας για παράδειγμα θεωρεί ότι έχει δίκιο άρα και θα σε ακυρώνει κάθε στιγμή. Δεν ξέρω πόσο συμπαθητικό και ανώδυνο είναι να έχεις κάποιον να μην σου αφήνει περιθώριο να πεις την άποψη σου, που επειδή νομίζει ότι είναι η διάνοια ότι δεν αξίζεις να πεις την άποψη σου
    κάτι τέτοια σχόλια τα θεωρώ πολύ ενδιαφέροντα. Όχι μόνον γιατι αναφέρονται σε χαρακτηριστικά μου / ελαττώματά μου, αλλα και γιατι μου επιτρέπουν να δω ένα χαρακτηριστικό χωρίς τη χαρακτηριστική υποκειμενικότητά μου [π.χ. είμαι θετικώς προκατειλημένος σε όλα τα ζώδια της φωτιάς] στις αστρολογικές αναλύσεις.

    πολύ ενδιαφέρον. αξίζει όμως [για μένα και προφανώς και τον 'φιλόσοφο'] να διαφοροποιηθεί ο ξερόλας απο ξερόλα, π.χ.

    δίδυμος με έξτρα ασυγκρότηση ή 'χτυπημένο' ερμή κτλ VS σουπερ τοξότη [αχτύπητο] με παρθένους και σκορπιούς για εξτρα συγκρότηση.

    τα 'αρνητικά' , λανθάνοντα χαρακτηριστικά που μπορεί να εμφανίσει ένας χαρακτήρας θα πρέπει να μπορούν να εξεταστούν ανεξάρτητα απο τα θετικά , καινοτόμα που φέρνει.

    Θα επανέλθω....

  2. #12
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Χρήστος
    Location
    Αθήνα
    Posts
    962

    Re: Οι 14 επικίνδυνοι τύποι ανδρών

    1)Η απάντηση ήταν σοβαρή απλά γιατί η κριτική ήταν σε σοβαρό στυλ, αν υπήρχε χιομοριστικό στην απάντηση σου και δεν το πήρα χαμπάρι σου ζητώ συγνώμη απο τώρα αλλά εγώ είδα μία σοβαρή άποψη με τρόπο αρκετά σφιγμένο οπότε και απάντησα όπως έπρεπε,
    2_)το "συγνώμη κιόλας" και γενικά το όλο κλίμα ότι πήγαμε να σε δείρουμε κιόλας δεν ξέρω πως σου ήρθε πάντως πίστεψε με μάλλον ήταν ιδέα σου νομίζω όλοι είμαστε πολύ φιλικοί, δεν υπάρχει και λόγος να μην είμαστε!
    3)Ως προς το θέμα πάντως της διαφωνίας των μελών πάλι θα διαφωνήσω μαζί σου, νομίζω ότι είμαστε το μοναδικό site όπου μέχρι και αστρολόγοι έχουμε διαφωνήσει μεταξύ μας μέχρι και τσακωθεί ίσως, οπότε όπως είπα έχει να κάνει με το πότε υπάρχει διαφωνία όντως ή η διαφωνία γίνεται για την διαφωνία.
    4)Το άρθρο του συναδέλφου δεν θα το κρίνω δεν το κάνω ποτέ για κείμενα ανθρώπων στον τομέα αστρολογίας αυτό το κάνει το κοινό. Όσο για το δικό μου άρθρο, τον όρο χιουμοριστικό το δέχομαι το χαλαρό καθόλου.
    5) Ως προς τον Ξερόλα πάλι θα σου πω ότι οι Δίδυμοι δεν έχουν σχέση όσο με τον Τοξότη. Γιατί ο Τοξότης θεωρεί ότι αποκτά την απόλυτη γνώση λόγω του Δία και χάνει τα όρια, ο Δίδυμος για αυτό και πολύ προσεκτικά μπήκε στην κατηγορία Πολυλογάς (όπου ανήκει και ο Τοξότης).Ο Δίδυμος θα κάνει το "νούμερο" του και θα το παίξει ότι τα ξέρει με το να μιλάει πολύ και ακατάσχετα γνωρίζει ότι δεν τα ξέρει όλα όμως, ο Τοξότης θα ΠΙΣΤΕΨΕΙ ότι τα ξέρει όλα. Τώρα αυτό το Δίδυμος = ασυγκρότηση vs Super Toξότης δεν θα το σχολιάσω γίατί πια πάμε σε υποκειμενικές αντιλήψεις έξω απο την αστρολογία

    ΥΓ: Μην πάμε και πιο μακριά με τον ιδεολογικό και περισσότερο τον θρησκευτικό φανατισμό να είναι βασικά στοιχεία του Τοξότη!
    Last edited by Χρήστος Άρχος; 21-07-2012 at 06:22 PM.
    [I]Στο τέλος να έχετε ζήσει αυτά που θέλετε και αξίζετε!

  3. #13
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Δίπλα σας...
    Posts
    817

    Re: Οι 14 επικίνδυνοι τύποι ανδρών

    Πραγματικά, δεν καταλαβαίνω προς τι η "ψυχοθεραπεία" καλοκαιριάτικο, από τη στιγμή που είτε λόγω ζέστης, είτε λόγω θερινής "κόπωσης", το μόνο που αναζητούμε είναι κάπως δροσιστικά και ενίοτε ανάλαφρα, χιουμοριστικά, και καλογραμμένα άρθρα.

    Εντύπωση μου κάνει το timing.
    Και πέρυσι περίπου την ίδια περιοδο ξεκίνησες να παραθέτεις τους 'προβληματισμούς" σου.

    Πράγματι, ενας μη εξελιγμένος εκπρόσωπος ζωδίου κουβαλάει τα άσχημα και χτυπημένα χαρακτηριστικά,
    πχ, στατιστικά πάντα, εκδιδόμενα πρόσωπα γ' κατηγορίας, είναι σκορπιοτοξοτες,
    οι διαρρήκτες ψάρια/δίδυμοι,
    οι ένοπλοι ληστές αιγόκεροι/υδροχόοι,
    οι έμποροι ναρκωτικών ιχθείς/παρθένοι,
    οι serial killers οικογενειακών προσωπων καρκίνοι/κριοί (κι όμως ναι!)
    τα call girls πολυτελείας ταυρίνες/ζυγίνες/λεαινες,
    κλπ κλπ, που δεν έχει νόημα να παραθέσω, καθως πρόκειται για έρευνα σε δείγμα 10,000 ατόμων στην Ελλάδα την τελευταία 20ετία και αφορά ΜΟΝΟ ηλιακα ζωδια...

    Αλλά όπως είπα πρόκειται για έρευνα, που καμία σχέση δεν έχει με το άρθρο που παραθέτεις, το οποίο δικαιολογεί απόλυτα και επιτυχώς την επικεφαλίδα του.
    Κρίμα όμως που δεν υπογράφει κανείς συγγραφέας.
    Τουλάχιστον ο Κος Αρχος, αρθρογραφεί -εκτός από χιουμοριστικά - και ενυπόγραφα.

    Ατυχής η προσομίωση του παραπάνω άρθρου με το φανατισμένο κι εμπαθές λιβελογράφημα που δημοσιεύεις.
    Τα κορίτσια μου...
    Όλη η ζωή μου..!!!!

  4. #14

    Re: Οι 14 επικίνδυνοι τύποι ανδρών

    Εντύπωση μου κάνει το timing.
    Και πέρυσι περίπου την ίδια περιοδο ξεκίνησες να παραθέτεις τους 'προβληματισμούς" σου.
    προσοχή: οι προβληματισμοί βρίσκονται σε παρένθεση οπότε υπονοείται οτι δεν ειναι γνήσιοι προβληματισμοί.

    taurine, δεν ξέρω, αλήθεια, εγώ ασχολούμαι μόνο με τη γενέθλια. Δεν ξέρω τι συμβαίνει στον ουρανό αυτόν τον καιρό και λες οτι "το μόνο που αναζητούμε είναι κάπως δροσιστικά και ενίοτε ανάλαφρα, χιουμοριστικά, και καλογραμμένα άρθρα" , όπως και δεν ξέρω και τι εννοείς με τον πληθυντικό, δηλαδή ποιούς εκπροσωπείς στην περιγραφόμενη μεξικανικού τύπου σιέστα.

    εγώ πάντως πάω για μπάνιο σε λίγο και δε χρειάζεται να κάνω φιλοσοφική έκπτωση λόγω ζέστης.

    Αφού έχεις δηλώσει οτι δε με γουστάρεις [και δε γουστάρεις και τους τοξότες] το να χαρακτηρίζεις ως φανατισμένο, εμπαθές και λιβελογράφημα το αρθράκι μου ειναι credit για μένα.

    Χρήστο, τώρα μπορεί να δεις πιο καθαρά το 'πέσατε να με φάτε', ειδικά απο το συγκεκριμένο μέλος που μίλησε μάλιστα για εμπάθεια.

    Θα επανέλθω αλλα εξακολουθώ να διατηρώ το δικαίωμα να σχολιάσω.

    Αν το άρθρο ειναι χιουμοριστικό, τότε παραείναι ηθικολογικό για το γούστο μου - ούτε καν Politically correct - και γιαυτό παράθεσα ένα άλλο [λινκ] που κάνει το ίδιο πράγμα περίπου με το άρθρο σου, απλά ξεπερνά τα όρια σκόπιμα.

    Αν το άρθρο ειναι τόσο σοβαρό που ειναι χιουμοριστικό αλλα σίγουρα όχι χαλαρό,
    τότε γιατι σε ξένισε το γεγονός οτι τα σχόλιά μου είχαν σοβαρό τόνο, και μάλιστα εσφαλμένα θεωρείς οτι προσβλήθηκα? [ούτως ή άλλως δε θεωρώ τα σφάλματα της ξερολίασης και της πολυλογίας τοσο βαριά, και σίγουρα δε θεωρώ αστείο το να χαρακτηρίσουμε κανένα απο τους ελαττωματικούς χαρακτήρες επικίνδυνους - ποσο μάλλον τον φλύαρο και τον ξερόλα!!! ]

    Χαίρομαι [οπωσδήποτε έχει πλάκα] που χαρακτηρίζεις το συγγραφέα του κειμένου συνάδελφο [είμαι εγώ και ευτυχώς για σας και την αστρολογία έχω πλήρη επίγνωση και δεν με θεωρώ καθόλου αστρολόγο και άρα συναδελφό σου - μάλιστα αν ποτε με θεωρούσα αστρολόγο, με αυτά που έχω στο κεφάλι μου θα ήμουν επικίνδυνος, τι φλυαρος και ξερόλας, μιλάμε για πραγματικά επικίνδυνος]

    αξίζει όμως να μου απαντήσεις αυτό, εφόσον κάποιοι [μέχρι και αστρολόγοι] έχουν διαφωνήσει έντονα, μέχρι και τσακωθεί [καθόλου περίεργο αυτό], τότε πως εναρμονίζεται αυτό με το οτι 'δε σχολιάζεις το κείμενο του συναδέλφου'.

    Δηλαδή αν γράψω κάτι με μορφή σχολίου τότε είμαι 'κακός' ή προσβλήθηκα,

    ενώ αμα γράψω κάτι που χαρακτηρίζεται απο την taurine ως εμπαθές και φανατικό λιβελογράφημα, τότε αυτό δεν αξίζει σχολιασμό ?

    μπερδεύτηκα

    'Ενα άλλο ζήτημα έχει με το οτι τα χαρακτηριστικά που προκύπτουν στερεοτυπικά απο τα χτυπημένα ζώδια που αναφέρεις τα μεταχειρίζεσαι κάπως απολυτα, δηλαδή οτι ειναι μονόπαντα άσχημα, ενώ προφανως το κάθε τι έχει και τη θετική του πλευρά και τούμπαλιν.

    θα επανέλθω

  5. #15
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Οι 14 επικίνδυνοι τύποι ανδρών

    Kongafury – To3o , το άρθρο του Χρήστου είναι ένα άρθρο που γράφτηκε πριν 7 χρόνια και αν κρίνω από το νεαρό της ηλικίας του υπογράφοντος, σημαίνει ότι τότε ήταν ακόμα μικρότερος και έχω να πω πως είναι ένα συμπαθέστατο άρθρο με καλοκαιρινή, χιουμοριστική διάθεση. Βέβαια, για να γράψει κανείς ένα τέτοιο άρθρο θα πρέπει να βασιστεί σε κάποιες αστρολογικές πραγματικότητες , στις οποίες ο αρθρογράφος έχει στηριχτεί και αυτό φαίνεται.
    Έχω μία ευαισθησία στην ακαμψία και στην έλλειψη χιούμορ, επειδή την βρίσκω ως μία μορφή πνευματικής αναπηρίας. Είναι κακό πράγμα να μην μπορείς να καταλάβεις πως η σάτιρα, το χιούμορ και ο αυτοσαρκασμός είναι πάντα από λίγο ως πολύ «τσιμπημένα» προκειμένου ο λόγος να είναι εμφατικός. Αυτού του είδους ο λόγος προϋποθέτει ωριμότητα από τον συγγραφέα , αλλά και από τον αναγνώστη.
    Το άρθρο στο οποίο μας παραπέμπεις, προσωπικά το βρίσκω πολύ ωραίο στο είδος του και επίσης βασίζεται σε κάποιες αλήθειες. Αυτό που είναι η μεγάλη του επιτυχία είναι ο τίτλος, αλλά αυτό ισχύει για όλους τους ανθρώπους σαν είδος και όχι για τα ζώδια μόνο. Οι άνθρωποι -σαν είδος- είμαστε εντελώς «..Για τον Π… καβάλα» (αν θες να είμαστε πιο της τρέχουσας εκφοράς του λόγου) και αυτό αποδεικνύεται από τα χάλια του πλανήτη. Σε πιο μικρή κλίματα μπορείς να το συναντήσεις και μέσα σε μία αστρολογική κοινότητα. Γιατί αυτή να διαφέρει από τα χάλια του κόσμου εκεί έξω, αφού από αυτό τον κόσμο απαρτίζεται και προκύπτει;

    Ακόμα και το να ασκείς κριτική, είναι μία τέχνη. Είναι δύσκολο να είναι κανείς έμμετρος και να παραμένει ευγενής ενώ ασκεί την κριτική του. Να παραμένει αντικειμενικός , ανοιχτόμυαλος και επί της ουσίας. Ο σκοπός της κριτικής, δεν πρέπει να είναι να κάνουμε κάποιον να αισθανθεί ακύρωση ή έστω άβολα.
    Έτσι, ασκώντας κριτική στην προσπάθεια κάποιου, πρέπει να είσαι έτοιμος για κάθε αντίδραση , για κάθε μικροπρεπή και άσχετη επίθεση, για κάθε εξυπνάδα, για κάθε βλακεία , αλλά και για κάθε δίκαιη αντίδραση ή ορθολογιστική τοποθέτηση. Όλα είναι στο πρόγραμμα.

    Αφήνω τελευταίο το σοβαρότερο από όλα. Σε ένα αστρολογικό site που πυκνά –συχνά ανανεώνονται τα άρθρα και μπαίνουν καινούργια θέματα, είναι λογικό κάποια στιγμή να φτάνει σε ένα τέλμα θεματολογίας και για καλοκαίρι να προτιμά κάτι πιο ανάλαφρο. Τώρα, αν κάποιος σχηματίσει κακή άποψη για τους Τοξότες από ένα τέτοιο άρθρο, είναι άξιος της τύχης του. Είναι άξιος της τύχης του ακόμα και αν σχηματίσει άποψη από ένα αμιγώς σοβαρό άρθρο σχετικά με τους Τοξότες. Άλλωστε όλα είναι υποκειμενικά. Κάποιους στους Τοξότες τους ενοχλεί που είναι «ξερόλες» , αλλά σε μένα για παράδειγμα, είναι ενοχλητική η αστάθειά τους και η ύπαρξη πλάτους , αλλά έλλειψη βάθους.

    Μίλησες για ανία και απόρησες πως δεν βαριούνται όλοι μέσα σε αυτό το χώρο από την αβρή συμπεριφορά και τα καλοπιάσματα. Προσωπικά νομίζω ότι το πιο ανιαρό και βαρετό από όλα, είναι να εξηγούμε ξανά και ξανά το αυτονόητο. Για τους χαρακτήρες δεν μπορούμε να κάνουμε και τίποτα, εκτός από το να αγνοήσουμε εντελώς εκείνους που δεν «γουστάρουμε» . Αυτοί είναι και με αυτούς θα πορευτούμε ή αν θες, να τους φάμε στη μάπα . Εσύ θα φας στη μάπα αυτούς και αυτοί εσένα. Πρέπει να καταλάβεις ότι η ηλεκτρονική επικοινωνία τα έχει αυτά. Αυτό για το οποίο θα πρέπει να γίνει μια προσπάθεια , είναι να σταματήσει αυτή η θλιβερή επανάληψη για τα ίδια και τα ίδια.
    Όταν πρέπει να εξηγούμε συνέχεια το αυτονόητο, απλά δεν συνεννοούμαστε.


    Καλό καλοκαίρι σε όλους!

    ΥΓ: Ο χειρότερος τύπος «ξερόλα» δεν είναι ούτε ο Δίδυμος, ούτε ο Τοξότης. Είναι ο ξερόλας με εξουσία και ο νάρκισσος που εξαντλεί την δυσλειτουργία του βρίσκοντας επιβεβαιωτική διέξοδο στην ξερολίαση. Εκεί να δεις γλέντια!
    Last edited by katiakiss; 22-07-2012 at 06:05 PM.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  6. #16
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Χρήστος
    Location
    Αθήνα
    Posts
    962

    Re: Οι 14 επικίνδυνοι τύποι ανδρών

    Μου λες: Αφού έχεις δηλώσει οτι δε με γουστάρεις [και δε γουστάρεις και τους τοξότες] το να χαρακτηρίζεις ως φανατισμένο, εμπαθές και λιβελογράφημα το αρθράκι μου ειναι credit για μένα. (μιλώντας στην taurine)

    Χρήστο, τώρα μπορεί να δεις πιο καθαρά το 'πέσατε να με φάτε', ειδικά απο το συγκεκριμένο μέλος που μίλησε μάλιστα για εμπάθεια.


    Το μόνο που έχω να πω εδώ είναι ότι όταν ανοίγεσαι σε κόσμο πρέπει να είσαι ανοιχτός στην κριτική εγώ τουλάχιστον το έχω δεχτεί το 2003 στο πρώτο άρθρο που έγραψα. Εδώ το μόνο που έχεις να κάνεις είναι απλά να δεχτείς την κριτική όπως εξάλλου και εγώ δέχομαι τη δική σου κριτική με την ευγένια και το επίπεδο που χρειάζεται όταν προβάλλεις το έργο σου. Εγώ στο είπα απο την αρχή ο κόσμος θα κρίνει και όχι εγώ. Γιατί εγώ σαν αστρολόγος μπορεί να έχω τα δικά μου θέματα (μπορεί και να μην έχω αλλά λέω το "σωστό" τώρα, ο κόσμος είναι ο ο μόνος που μπορεί να κρίνει πραγματικά και είναι ελεύθερος. Προσωπικά εγώ βλέπω μία κριτική τώρα αν είναι εμπάθεια η όχι το θεωρώ κακό να δεχόμαστε την όποια κριτική ως εμπάθεια, είναι εύκολη λύση και δεν την κάνω ποτέ (σκέψου ότι με τον ίδιο φθηνό τρόπο θα μπορούσα και εγώ να σε πω εμπαθή ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ, πρέπει να συζητάμε όχι να κατηγορούμε).

    Λες μετά: Θα επανέλθω αλλα εξακολουθώ να διατηρώ το δικαίωμα να σχολιάσω.
    Κανείς δεν στο αρνήθηκε πίστεψε με. Νομίζω εξάλλου ότι η διεύθυνση δεν σε διέγραψε επειδή σχολίαζες προφανώς έγραψες κάτι που εγώ τουλ δεν πρόλαβα να δω στην τότε συζήτηση μας.
    Μπορεί επι της διαγραφής να μας ενημερώσει η διεύθυνση.

    Μετά λες:

    Αν το άρθρο ειναι τόσο σοβαρό που ειναι χιουμοριστικό αλλα σίγουρα όχι χαλαρό,
    τότε γιατι σε ξένισε το γεγονός οτι τα σχόλιά μου είχαν σοβαρό τόνο, και μάλιστα εσφαλμένα θεωρείς οτι προσβλήθηκα? [ούτως ή άλλως δε θεωρώ τα σφάλματα της ξερολίασης και της πολυλογίας τοσο βαριά, και σίγουρα δε θεωρώ αστείο το να χαρακτηρίσουμε κανένα απο τους ελαττωματικούς χαρακτήρες επικίνδυνους - ποσο μάλλον τον φλύαρο και τον ξερόλα!!! ]


    Εσύ πρώτος έδειξες μία δυσανασχέτιση της απάντησης μου όχι εγώ να θυμόμαστε τι λέμε και να έχουμε μία συνέχεια στη κουβέντα. Σου λέω το άρθρο είναι humoristiko αλλά όχι ελαφρύ και σου λέω ότι σου απάντησα σοβαρά γιατί σοβαρά απάντησες, εσύ έκανες το παράπονο δεν σε περιόρισα κάπου. Το άρθρο μου δεν έχει να κάνει με εσένα δεν καταλαβαίνω καν γιατί το λες δεν σε ξέρω σαν άνθρωπο και δεν θα σε μάθω ποτέ μην επικεντρώνεσαι σε εσένα. Το άρθρο γράφτηκε 7 χρόνια πριν όπως καταλαβαίνεις δεν καταλαβαίνω τ προσωπικό του μηνύματος. Εκτός αν Τοξότης το παίρνεις προσωπικά σου λέω όμως ότι το άρθρο μου αναφέρεται σε αυτούς ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΟ ΧΑΡΤΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΛΟΥΣ.

    Η επικινδυνότητα του ξερόλα είναι τεράστια. Γιατί ο ξερόλας έχει μία νοητική εικόνα υπεροχής άπέναντι στους άλλους. Οι διαπροσωπικές σχέσεις όμως απαιτούν ισότητα. Ουσιαστικά η ξερολίαση εμπεριέχει έναν πνευματικό ναρκισσιμό που οδηγεί σε ταπείνωση και μείωση του συντρόφου. Μείνε εσύ 10 χρόνια με έναν τέτοιο άνθρωπο και μετά έλα να μου πεις τι είναι επικίνδυνο ή όχι.

    Μετά λες: αξίζει όμως να μου απαντήσεις αυτό, εφόσον κάποιοι [μέχρι και αστρολόγοι] έχουν διαφωνήσει έντονα, μέχρι και τσακωθεί [καθόλου περίεργο αυτό], τότε πως εναρμονίζεται αυτό με το οτι 'δε σχολιάζεις το κείμενο του συναδέλφου'.

    Δηλαδή αν γράψω κάτι με μορφή σχολίου τότε είμαι 'κακός' ή προσβλήθηκα,

    Δεν σχολιάζω κείμενο συναδέλφου ποτέ online γιατί σέβομαι την καριέρα του. Αν διαφωνώ θα την κάνω και μπορώ πιστεψέ με να την κάνω πολύ πιο εποικοδομητικά την διαφωνία μου. Σκοπός μου δεν είναι ποτέ να μειώσω τον άλλο αλλά αν διαφωνώ αν μη τι άλλο ο άλλος προσωπικά να καταλάβει αν μη τι άλλο την άποψη μου και αν θέλει να αλλάξει. Αν όχι απλά αυτό που κάνω είναι να δημοσιεύω για παρεμφερές θέμα την άποψη μου. Τώρα εκτός άρθρων έχουμε σαφώς και εκφράσει διαφωνία αλλά ποτέ κάτω απο άρθρο. Άλλοι συνάδελφοι στο myhoroscope το κάνουν, δεν το θεωρώ κακό απλά εγώ έχω άλλη τακτική. Επίσης κανείς δεν σου είπε να μην γράψεις σχόλιο στο ξαναλέω.


    Τέλος λες: Ενα άλλο ζήτημα έχει με το οτι τα χαρακτηριστικά που προκύπτουν στερεοτυπικά απο τα χτυπημένα ζώδια που αναφέρεις τα μεταχειρίζεσαι κάπως απολυτα, δηλαδή οτι ειναι μονόπαντα άσχημα, ενώ προφανως το κάθε τι έχει και τη θετική του πλευρά και τούμπαλιν.

    Τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά στις διαπροσωπικές σχέσεις είναι άσχημα. Αντιλαμβάνεσαι ότι οι 14 επικίνδυνοι τύποι έχουν να κάνουν με τις διαπροσωπικές σχέσεις.

    Επίσης δεν μου απάντησες σε ΄κάποια πράγματα ως προς το προηγούμενο μήνυμα μου, όπως για παράδειγμα ότι ο Τοξότης είναι χαρακτηριστκό ζώδιο φανατισμού, ιδεολογικού και θρησκευτικού. Για να υπάρξει φανατισμός πρέπει πάνω απο όλα ο άλλος να νομίζει ότι ξέρει τη μία και μόνη αλήθεια...

    Για τυχόν παρεξηγήσεις σου λέω ξανά το άρθρο μου αναφερεται στην αρνητική πλευρά ζωδίων, δεν λέει ότι έχουν όλοι οι άνθρωποι το ίδιο πρόβλημα. Οτι κάθε Τοξότης πχ είναι ξερόλας. Όμως αν είναι Τοξότης και έχει κάποιο αρνητικό πολύ πιθανών να είναι αυτό.
    [I]Στο τέλος να έχετε ζήσει αυτά που θέλετε και αξίζετε!

  7. #17
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Δίπλα σας...
    Posts
    817

    Re: Οι 14 επικίνδυνοι τύποι ανδρών

    Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι,
    γράφω πως η παραπομπή του link που διαβάσαμε, περιέχει χαρακτηρισμούς που μόνο εμπάθεια προς τα "ζωδιακά χαρακτηριστικά" μου "έβγαλαν" και καθόλου μα καθόλου λεπτότητα ή χιούμορ.

    Τουλάχιστον στη δική μου αντίληψη δεν είδα κάτι χιουμοριστικό, είδα κάτι που κινείται στα όρια της προσβολής και της αγένειας, τόσο για όσους ΘΕΛΟΥΝ να μάθουν αστρολογία όσο και για αυτούς που είναι ή δηλώνουν αστρολόγοι.

    Δεν μιλώ εξ' ονόματος κανενός, αλλά πραγματικά θεωρώ πως ο ιστότοπος που με φιλοξενεί, περιέχει διάφορους όρους μεταξύ αυτών και η ευπρέπεια.

    Και πολύ περισσότερο, αν έκανα την εγγραφή μου εδώ μέσα τώρα, και όχι πριν από καιρό, τότε ειλικρινά μετά από αυτό, πολύ απλά δεν θα ξαναεπισκεπτόμουν τη σελίδα και θα απογοητευόμουν αφάνταστα που πίστευα πως ΥΠΑΡΧΕΙ σοβαρό αστρολογικό site.

    Όλα καλά περί κριτικής, χιούμορ, κλπ κλπ, αλλά είμαι βέβαιη πως τα όρια μεταξύ σάτιρας και χοντράδας είναι πολύ ορατά.
    Κάποιοι το δέχονται γενικότερα στην καθημερινότητά τους, κάποιοι όχι.

    Κύριε Σωκράτη, συγνώμη αν έκανα κατάχρηση της "κριτικής", αλλά, με ωροσκόπο και σελήνη στον Τοξότη, και Ήλιο στον 4ο οίκο, θεωρώ πως είναι δέον να υπερασπίζομαι "φανατικά" τον όποιο χώρο με φιλοξενεί και τους κανόνες του. Αυτή είναι η μόνη εξουσία που παραχωρώ στον εαυτό μου. Καμία άλλη.
    Τα κορίτσια μου...
    Όλη η ζωή μου..!!!!

  8. #18

    Re: Οι 14 επικίνδυνοι τύποι ανδρών

    Χρήστο Άρχο, είσαι τόσο υπερτεράστιος τύπος που μετά την απάντησή σου ντρέπομαι εν μέρει για την όποια ένταση στα σχόλιά μου, ειδικά και μετά απο τις σχόλια της katiakiss.

    [διαγράφηκα γιατι έβρισα το Σωκράτη, νομίζοντας ηλιθιωδώς οτι μου είχε σβήσει κάποιο πόστ, ήμουν 'κομμάτια' , χεχ ]

    Συγκινητικό σχεδόν [όσο μπορεί να συγκινηθεί ένας κάφρος σαν κι εμένα] βρίσκω το γεγονός οτι με αποκαλείς συνάδελφο! Αν ποτέ γίνω συνάδελφος, να ξέρεις οτι θα λέω στον κόσμο ο Χρήστος Άρχος ειναι ψυχούλα και το κατέχει το θέμα.

    Το σατανικό μυαλό μου θα μπορούσε ακόμα και να θεωρήσει οτι επέλεξες τη διπλωματία αντί για τη διαμάχη , όμως θυμάμαι οτι αντίστοιχα είχες απαντησει και σε άλλα σχόλια μου, κλασικά με κάποια ένταση ασυνήθιστη για τους τόνους αυτού του φόρουμ. Είσαι ο μαν. Πιθανότατα το βασικό κομμάτι του γενέθλιού μου που σε γουστάρει ειναι ο ερμής στο 12ο. Ίσως και κάτι που σχετίζεται με το άψογο του 'διαλεκτικού' του τρόπου σου, αν ειναι κάτι σε ζυγό ειναι όμορφα εξελιγμένο [αν και είμαι αναρμόδιος να μιλώ για ζυγό με τέτοιο χάρτη]

    Μάλλον αυτό που πιπεράτα ήθελα να πω ήταν πως, ενώ το άρθρο σου, για μένα τουλάχιστον, αξίζει όσο ένας τόμος αστρολογίας για άλλους ανθρώπους, και έχω να μάθω απο αυτό πολύ, το σχόλιο είχε να κάνει με την όποια ανάλαφρη 'ηθικολογία' ή οποία στην ουσία αντιστοιχεί με την ιεράρχηση των [ζωδιακών, π.χ. ] αρχετύπων , την υποχθόνια σοβαρότητα που μου χάλασε λίγο το 'χιούμορ' . Μάλλον ειναι σχόλιο αισθητικά παρα ουσίας.

    Αλλα ίσως και ο κακός τόνος [παρά το όποιο έγκυρο του σχολίου] οφείλεται στην αδύναμία μου μέχρι τώρα να αποδεχτώ ομαλά και 'σωστά' την αρμονία των 12 βασικών αρχετύπων παρα την υποτιθέμενη υπερβολική ελευθεριακότητά μου. Προφανώς, δε με βοηθάει και ο μονόπαντος χάρτης μου.

    Στην ουσία,

    και παραμένοντας στη γεννέθλια αστρολογία, και μελετώντας την με ένα self-invented τρόπο

    θα με ενδιέφερε πολύ ένα thread με θέμα την ηθική της αστρολογίας, που στην ουσία μπορεί να περιέχει το τεράστιο αντίστοιχο θέμα η ηθικη της συμβουλευτικής κτλ. Προσωπικά , δε με ενδιαφέρουν [προς το παρόν τουλάχιστον] τα είδη της αστρολογίας που ειναι πιο προχωρημένα, και εννοώ πέρα απο τη γενέθλια, αλλά ακόμα και στη γενέθλια, ανάλογα με την ερμηνεία υπάρχει μια ηθικολογική χροιά, και αυτή εξαρτάται [μάλλον!] και απο το χάρτη του αναλυτή-αστρολόγου, πέρα απο κάποια φιλοσοφία πίσω απο κάθε αστρολογική πρακτική...

    Ένας οξυδερκής και καταρτισμένος αναγνώστης στα θέματα της ψυχολογίας του ανθρώπινου χαρακτήρα θα παρατηρήσει πως σε κάποια κείμενα ή αναλύσεις στην TV διαφαίνονται προτιμήσεις, και μια διαφορετική αξιολόγηση της ηθικής τάξης.

    Κοινώς, οι άνθρωποι, ακόμα και οι αστρολόγοι θα ιεραρχήσουν διαφορετικά τις έννοιες όπως

    αξία
    δικαιοσύνη
    τιμή
    ελευθερία

    [αλλά και άλλες, απλά βάζω κάποιες που σχετίζονται κατεξοχήν με τις τρέχουσες ερμηνείες μου]

    Είχα πεί κάτι με αφορμή ένα άλλο θέμα, αλλα το θέμα ήταν dark και μάλλον δικαίως, δεν έγινε κάποια δημόσια συζήτηση.

    το θέμα ειναι λοιπόν η ηθική στην αστρολογία.

    Θα μπορούσα να αναπτύξω τους προβληματισμούς μου σχετικά σε ένα αυτόνομο thread, για να μην κάνουμε και hijack το ΕΝΤΕΛΩΣ υπέροχο άρθρο του Χρήστου, αφού σκιαγραφεί τα στερεότυπα των ζωδιών πολύ πετυχημένα.

    Σημ: άρχισα να παρατηρώ την στατιστική αλήθεια της αστρολογίας με τα στερεοτυπα κάποιων χαρακτήρων/ζωδίων

    ΥΓ: Πρέπει να γράψω για αυτό

    μιας και για αυτό ήρθα να γράψω, μετά απο σοβαρή συζήτηση στα προβλήματα [ανταγωνιστικής φύσης] με Υδροχόο παλιόφιλο [ναι είμαι και τώρα κόμματια]

    πέρα απο την ανάγκη για κάποια πρωτιά απο ήλιο στον 1ο
    την έπαρση της σελήνης στον λέοντα
    τον σουπερ τοξότη [ήλιος και ωροσκόπος με τρίγωνο ήλιου σελήνης]
    και 2-3 άλλες θέσεις που δείχνουν παρορμητική ευφυία , επιθετική στάση στα debate κτλ

    νομίζω οτι συνειδητοποίησα σήμερα, μετά τη συζήτη με το φίλο οτι στο εκρηκτικό μείγμα του 'κακού' κάρμα μου προστίθεται το δηλητήριο του Σκορπιού, χεχ, μέχρι τώρα μάλλον ήμουν 'χαλαρός' με τα αρνητικά του σκορπιού.

    Και το χείροτερο ξερετε ποιο ειναι?

    οτι το γ####ο μυαλό μου και οι αξίες μου δε μου επιτρέπουν να ξεχάσω οτι ένα απο τα ελάχιστα περιστατικά που εξέτασα με 'σύγχρονο αστρολογικό συσχετισμό' και 'βγήκαν' [δεν θυμάμαι πως το λέτε, η εικόνα του ουρανού κατα τη διάρκεια του περιστατικού] ξαναδείχνει συσχετισμό με το Σκορπιό , μέσω του κυβερνήτη πλούτωνα.

    αφορά αυτοκαταστροφικές σκέψεις [κυρίως] , που θα το θεωρούσα μια εξαίρεση για μένα , normally

    δλδ

    είχα το σκορπιό ως τον ωραίο, μισητό, ερωτικό, σκληρό του νερού, που δίνει βάθος και διορθώνει την 'επιπολαιότητά' της υπερφωτιάς.

    και τώρα που έχω πάρει τα πάνω μου, πρέπει να αντιμετωπίσω επιτέλους το δηλητήριο που έχω στα χέρια μου. [σελήνη στον 8ο, ερμή [σε σύνοδο με ουρανό] στον σκορπιό, στον 12ο !

    το οτι εντόπισα αυτήν την παράμετρο ειναι ένα καλό βήμα

    δηλητήριο indeed

    μιχαλόγατος, ο self-analυόμενος, για να διασκεδάσει την καλοκαιρινή βαρεμάρα σας...







    ΥΓ:

    taurine, όλα καλά απο μένα!

    χαίρομαι που αντιμετωπίζεις το θέμα... αστρολογικά

    αλίμονο αν δεν υπάρχαν κάποιοι που έβρισκαν τα αρθράκια απαράδεκτα. είναι σχεδόν προχειρογραμμένα.

    --φαντάσου να τα είχα δουλέψει παραπάνω!

    έχω αλληλεπιδράσει λίγο χρονικά εδώ μέσα, αλλα παρα τη μικρή πορεία, έχω μάθει πολλά.

    ευχαριστώ στο Σωκράτη που μου επέτρεψε να ξανασκάσω μύτη και στα μέλη που βλέπουν πέρα απο την περσόνα, those who 'get' it!

  9. #19

    Re: Οι 14 επικίνδυνοι τύποι ανδρών

    Επίσης δεν μου απάντησες σε κάποια πράγματα ως προς το προηγούμενο μήνυμα μου, όπως για παράδειγμα ότι ο Τοξότης είναι χαρακτηριστκό ζώδιο φανατισμού, ιδεολογικού και θρησκευτικού. Για να υπάρξει φανατισμός πρέπει πάνω απο όλα ο άλλος να νομίζει ότι ξέρει τη μία και μόνη αλήθεια...
    μάλλον ισχύει. στη σκιαγράφησή του , όμως, του τοξότη ίσως δεν έχω ξεκαθαρίσει ακριβώς τι ειναι απο τον τοξότη, τι απο το λέων και τι απο κριο σε κάποια απο τα εγωιστικά χαρακτηριστικά του χάρτη μου.

    Θα επανέλθω, να δω και νηφάλιος μήπως υπάρχουν ερωτήματα αναπάντητα.

  10. #20
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Οι 14 επικίνδυνοι τύποι ανδρών

    Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι, η έρευνα που έγινε από δείγμα 10.000 ατόμων στην Ελλάδα, την τελευταία 20ετία και αφορά μόνο στο Ηλιακό ζώδιο, είναι επίσημη; Έγινε τέτοια έρευνα και δεν μάθαμε τίποτα; Υπάρχει κάποιο λινκ για να τη δούμε ή κάποια έντυπη δημοσίευσή της; Θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον!

    Από όσο ξέρω στην Ελλάδα τα τελευταία 20 χρόνια δεν έχουν γίνει τόσες οικογενειακές σφαγές ώστε να έχουμε ένα ικανό δείγμα που να προκύπτει με ασφάλεια ότι οι serial killers οικογενειακών προσώπων είναι καρκίνοι/κριοί. Στην Ελλάδα οι serial killers είναι μετρημένοι και οι υποθέσεις τους διάσημες. Είναι δε τόσο λίγες που δεν φτάνουν για να δημιουργήσουν και υποκατηγορία «killers οικογενειακών προσώπων».

    Αντίθετα, σε επίσημη έρευνα που έγινε στην Αμερική (και που μπορώ να παραθέσω λινκ αν κάποιος θέλει), οι serial killers έχουν έντονο τον άξονα Παρθένου\Ιχθύ , συμπεριλαμβανομένου και του Ήλιου στα ζώδια.
    Σχετικά με τους διαρρήκτες Ιχθείς\Δίδυμοι , αλλά εγώ θα βάλω και την Παρθένο, ούτε λόγος! Είναι οι τρεις κυρίαρχοι ειδεχθών εγκλημάτων και ο τέταρτος είναι ο Τοξότης, όσο κι αν αυτό φαντάζει περίεργο.

    Όσο για τα ναρκωτικά, οι νούμερο ένα χρήστες είναι οι Ιχθείς, αλλά οι νούμερο ένα έμποροι είναι Σκορπιοί. Ο χρήστης είναι πιθανό να πέσει σε μερική διακίνηση και εμπορία προκειμένου να εξασφαλίσει τη χρήση του, αλλά μην το μπερδεύουμε με τα μεγάλα «ψάρια» της σοβαρής διακίνησης.

    Η πορνεία, πολυτελείας ή όχι, από την στιγμή που γίνεται σαν αμειβόμενη προσφορά υπηρεσίας , είναι γνωστό ότι χρεώνεται από το μεγαλύτερο μέρος του αστρολογικού κόσμου στην Παρθένο. Για να μιλάμε για Ταύρους\Λέοντες\Ζυγούς , πρέπει τους δούμε σαν ωροσκόπους ή εμπλοκή Αφροδίτης σε ζώδιο και οίκο, οπότε δεν μιλάμε πια για Ηλιακό ζώδιο στο οποίο κινείτε η έρευνα που αναφέρεται.

    Η φύση του εγκλήματος δεν επιδέχεται στατιστική βάσει Ηλιακού ζωδίου, όπως καταλήγει η επίσημη Αμερικανική έρευνα. Η θέση συγκεκριμένων πλανητών σε κάποια ζώδια και οίκους, φαίνεται να έχει κάποια σχέση με κάποιες κατηγορίες εγκλημάτων.

    Οι serial killers συνιστούν βαριά ψυχοπαθολογία (Ιχθείς\12ος) και τις περισσότερες φορές νοητική στέρηση ή υπέρμετρη ευφυΐα (Παρθένος\Δίδυμος\Ερμής). Σε αυτή την περίπτωση η προσωπικότητα και ο ψυχισμός μπορεί να δώσει Ηλιακά χαρακτηριστικά επειδή εκφράζονται μέσα από τον κυβερνήτη τους. Οι Τοξότες σχετίζονται με το θέμα λόγω της υπερβολής του Δία που δεν λείπει από την επέκταση είτε του καλού , είτε του κακού.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

 

 
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads