s
Η μοναδικότητα του φετινού Δία στον Καρκίνο - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 11 to 20 of 31
  1. #11
    Join Date
    Nov 2009
    Όνομα:
    Άννα
    Location
    Κοντά στο Ονε
    Posts
    581

    Re: Η μοναδικότητα του φετινού Δία στον Καρκίνο

    Ευχαριστούμε για το πολύ ωραίο αρθρο!!!
    Περα απο την καταπληκτική ανάλυση....σε παει και μια βόλτα στο όνειρο και αναρωτιέσαι αραγε η σπανιότητα του φαινομένου και η δυναμική του είναι δυνατή ωστε να αλλάξει κάτι????
    Να αλλάξει για το καλό όλων μας.
    Μακάρι.
    Ευχαριστούμε και πάλι
    Οι αδύναμοι άνθρωποι περιμένουν ευκαιρίες. Οι δυνατοί δημιουργούν ευκαιρίες.....

  2. #12
    Join Date
    Sep 2012
    Όνομα:
    Βαγγέλης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    12

    Re: Η μοναδικότητα του φετινού Δία στον Καρκίνο

    Κι εγώ ευχαριστώ Άννα για τα καλά σου λόγια! Χαίρομαι πολύ με αυτό που λες, ότι δηλαδή το άρθρο μου "σε πάει και μια βόλτα στο όνειρο"... Πράγματι, το μεγάλο αυτό τρίγωνο με συμμετοχή Δία-Ποσειδώνα πάνω απ'όλα μας ζητά να ονειρευτούμε και να οραματιστούμε. Και να είσαι σίγουρη ότι από αυτό το όνειρο και το όραμα ο Κρόνος θα υλοποιήσει ό,τι είναι δυνατό να υλοποιηθεί και θα αρνηθεί ό,τι δεν είναι δυνατό να υλοποιηθεί. Ας οραματιστούμε λοιπόν έναν καλύτερο κόσμο και, ποιος ξέρει, μπορεί και να τον έχουμε...

  3. #13
    Join Date
    Apr 2013
    Όνομα:
    Athan
    Location
    Αθήνα
    Posts
    30

    Re: Η μοναδικότητα του φετινού Δία στον Καρκίνο

    Quote Originally Posted by Atrapos View Post
    Μου έλειψε βέβαια ο χάρτης εισόδου του Δία. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν δίνεται ο χάρτης αφού αναλύεται στο κείμενο (ε, να γκρινιάξω και λίγο)
    Ναι! Και μένα μου έλειψε ο χάρτης...
    Everything is numbered.

  4. #14
    Join Date
    Nov 2009
    Όνομα:
    Άννα
    Location
    Κοντά στο Ονε
    Posts
    581

    Re: Η μοναδικότητα του φετινού Δία στον Καρκίνο

    Απλά, αυτή τη φορά το μόνο που νομίζω πως περνά απο το χέρι μας αλλά πολύ σημαντικό και εχοντας στην πλάτη τις εμπειρίες του παρελθόντος ,είναι η αλλαγή εκ των έσω, οπότε ας προσέξουμε τι ευχόμαστε
    Οι αδύναμοι άνθρωποι περιμένουν ευκαιρίες. Οι δυνατοί δημιουργούν ευκαιρίες.....

  5. #15
    Join Date
    Apr 2013
    Όνομα:
    Athan
    Location
    Αθήνα
    Posts
    30

    Re: Η μοναδικότητα του φετινού Δία στον Καρκίνο

    Αν και με τον συνδυασμό Κρόνου-Ποσειδώνα στο μεγάλο τρίγωνο δεν περιμένω πολλά, θετικά πράγματα (μάλλον το αντίθετο θα έλεγα..) ευελπιστώ παρ'όλα αυτά, η διέλευση του Δία από τον Καρκίνο να απαλύνει σε κάποιο βαθμό την υπαρξιακή αγωνία των ανθρώπων μέσα απο συναιθηματική ανταλλαγη..

    Μπράβο, Βαγγέλη! Το αρθρο είναι σοβαρό, κατανοητό και κατατοπιστικό.
    Everything is numbered.

  6. #16
    Join Date
    Sep 2012
    Όνομα:
    Βαγγέλης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    12

    Re: Η μοναδικότητα του φετινού Δία στον Καρκίνο

    Αναφέρω και πάλι, όπως είπα και στον Δημήτρη πρωτύτερα, ότι για όποιον ενδιαφέρεται να εξετάσει το χάρτη εισόδου, μπορεί να ακολουθήσει τον παρακάτω σύνδεσμο από την παρουσίαση που είχα κάνει για τον Δία στον Καρκίνο στις 26 Ιουνίου (διαφάνεια 9)... Δίας στον Καρκίνο - Βαγγέλης Πετρίτσης

  7. #17

    Re: Η μοναδικότητα του φετινού Δία στον Καρκίνο

    ααα καλα... εγω εχω να πω οτι αμα δεν ειναι να δεις καλο δεν θα το δεις ουτε με το Δια ουτε και με κανενα μεγαλο τριγωνο. προφανως το συμπαν αποφασισε να μη μας βοηθησει εμας τους καρκινους ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ, με το να γυρναει αναδρομος ο ερμης την ημερα που μπηκε ο διας στον καρκινο...

    το καλυτερο απο ολα βεβαια , ειναι οτι θα μας παρουσιαζουν ΠΑΛΙ σαν το πιο γκρινιαρικο ζωδιο και οτι ειχαμε ενα συγκλονιστικο καλοκαιρι με την διελευση Δια αλλα γκρινιαζουμε και απο πανω. συγγνωμη ,αλλα για εναν καρκινο μετα απο ΠΛΟΥΤΩΝΑ-ΟΥΡΑΝΟ που εχει φαει κατακεφαλα , περιμεναμε μια πιο ευνοικη πορεια ! αλλα δεν το βλεπω..

  8. #18
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Η μοναδικότητα του φετινού Δία στον Καρκίνο

    Θα ήθελα να εκφράσω μία προσωπική μου άποψη. Πράγματι, με τα μεγάλα τρίγωνα δεν ενθουσιάζομαι, αλλά κυρίως όταν προσπαθώ να τα εντάξω σε ένα ατομικό ωροσκόπιο. Όταν μιλάμε για ένα μεγάλο τρίγωνο και για το πώς μπορεί να εκφραστεί με τάσεις και γεγονότα παγκόσμιας κλίμακας, τότε οι όροι αλλάζουν. Μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για έναν Ποσειδώνα σε κυριαρχία, για έναν Δία σε εξαιρετική θέση και για έναν Κρόνο σε αμοιβαία υποδοχή με Πλούτωνα.
    Για να κάνω πιο κατανοητή την τοποθέτησή μου, θα κάνω ένα παραλληλισμό με την μελέτη ενός ατομικού ωροσκοπίου. Μία σπουδαίας σημασίας πλανητική ενεργοποίηση του 9ου οίκου, μπορεί να περάσει στα ψιλά γράμματα επειδή δεν είναι ένας γωνιακός οίκος. Οι αλλαγές που φέρνει, μπορεί να αφορούν στην φιλοσοφική κοσμοθεωρία του ατόμου και μόνο. Ωστόσο, θέλω να το σκεφτείτε εμβριθώς. Πως μπορεί να αλλάξει κανείς την ζωή του ριζικά, αν δεν αλλάξει την κοσμοθεωρία του; Μήπως η φιλοσοφική μας θεώρηση , δεν είναι αυτή που κρίνει τελικά την στάση μας στη ζωή;

    Με τον ίδιο τρόπο, ένα μεγάλο τρίγωνο στα νερά, ίσως να μην έχει το ίδιο πρακτικό αντίκτυπο, όπως θα είχε αν ήταν στο γήινο στοιχείο, αλλά η συλλογική διάθεση, το θυμικό, η απροσδιόριστη συλλογική αίσθηση και το προηγούμενο της συσσωρευμένης πικρίας-διάψευσης του κόσμου μας, αποτελεί ένα ιδανικό περιβάλλον για τις αρχές των πλανητών. Τόσο ο Ποσειδώνας, όσο και ο Δίας, όταν περιμένεις να τους δεις να εκφράζονται σε ένα προσωπικό ωροσκόπιο, ποτέ δεν θα αγγίξουν το 100% τους, ακριβώς επειδή και οι δύο είναι πλανήτες που εκφράζουν ιδανικά την δυναμική τους , όταν πρόκειται για μάζες και για συνθήκες δίχως όρια.

    Για να μην κουράσω θα καταλήξω λέγοντας ότι στην προσωπική μου θεώρηση των δεδομένων, οι πλανητικές συγκυρίες έχουν ένα ανώτερο σκοπό. Τι να το κάνουμε το επαναστατικό τετράγωνο των Πλούτωνα \Ουρανού, αν η όποια επανάσταση , η όποια έκρυθμη κατάσταση, η όποια εκ βάθρων αλλαγή, δεν στηρίζεται από ένα τρίγωνο που κραυγάζει τον εμπνευσμένο οραματισμό του Ποσειδώνα στους Ιχθείς, που δεν στηρίζεται από την αγάπη και την φροντίδα που εγείρει ο Δίας στον Καρκίνο και δεν συνοδεύεται από την ανάγκη του Κρόνου στον Σκορπιό για εις βάθος αντιμετώπιση της γενεσιουργού αιτίας των όποιων δεινών.
    Πιστεύω πως το σύμπαν είναι σοφό όσο η φύση και στην φύση, εκεί που φυτρώνει η τσουκνίδα, φυτρώνει και η μολόχα.

    Και επειδή με τον Ουρανό στον 1ο μου αδυνατώ να καταπιεστώ, θα ήθελα να εκφράσω μία μύχια σκέψη μου. Σε όλο το πλανητικό σκηνικό, αυτό που είναι εμφανές, είναι ότι μας περιμένουν πολλές πρωτόγνωρες καταστάσεις για την ανθρωπότητα. Νομίζω πως μία από αυτές, μπορεί να σχετίζεται με την επαφή μας με άλλους κόσμους. Είτε είναι ο κόσμος του διαστήματος, είτε είναι ο κόσμος του βυθού, μία νέα εποχή μπορεί να ανοίξει της πύλες της για την ανθρωπότητα και εμείς να αποτελούμε την γενιά εκείνη που θα το ζήσει.

    Καλά να ‘μαστε , να τα λέμε…
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  9. #19

    Re: Η μοναδικότητα του φετινού Δία στον Καρκίνο

    Πολύ ωραίο άρθρο και κατανοητό! Ελπίζω ο Δίας στον Καρκίνο, ζώδιο που κυβερνάται απο την Σελήνη και συμβολίζει και τους λαούς να μας δώσει μια ανάσα!! Συγχαρητήρια και ευχαριστούμε!

  10. #20
    Join Date
    Sep 2012
    Όνομα:
    Βαγγέλης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    12

    Re: Η μοναδικότητα του φετινού Δία στον Καρκίνο

    Quote Originally Posted by katiakiss View Post
    Και επειδή με τον Ουρανό στον 1ο μου αδυνατώ να καταπιεστώ, θα ήθελα να εκφράσω μία μύχια σκέψη μου. Σε όλο το πλανητικό σκηνικό, αυτό που είναι εμφανές, είναι ότι μας περιμένουν πολλές πρωτόγνωρες καταστάσεις για την ανθρωπότητα. Νομίζω πως μία από αυτές, μπορεί να σχετίζεται με την επαφή μας με άλλους κόσμους. Είτε είναι ο κόσμος του διαστήματος, είτε είναι ο κόσμος του βυθού, μία νέα εποχή μπορεί να ανοίξει της πύλες της για την ανθρωπότητα και εμείς να αποτελούμε την γενιά εκείνη που θα το ζήσει.

    Καλά να ‘μαστε , να τα λέμε…
    Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου, Κάτια! Πράγματι, είμαστε στα πρόθυρα πρωτόγνωρων καταστάσεων για την ανθρωπότητα. Όπως γράφω και στο άρθρο μου, η διέλευση του Δία από τον Καρκίνο θα ανατρέψει ριζικά θεωρίες μας σχετικά με το παρελθόν και την ιστορία. Μπορεί λοιπόν αυτό να έχει να κάνει με το από πού ακριβώς προερχόμαστε ως ανθρώπινο είδος και ποια είναι η πραγματική μας σχέση με το διάστημα. Μήπως δεν είμαστε τόσο αποκομμένοι από άλλους πλανήτες και γαλαξίες όσο κάποιοι θα θέλανε να πιστεύουμε; Το μέλλον θα δείξει κι εμείς θα είμαστε εδώ για να το συζητάμε!

 

 
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads