s
Έρωτας με διαφορά ηλικίας - Page 17
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 17 of 18 FirstFirst ... 7 13 14 15 16 17 18 LastLast
Results 161 to 170 of 171
  1. #161
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Αθηνα
    Posts
    983

    Re: Έρωτας με διαφορά ηλικίας

    οταν αλλαζει ο τροπος που εχεις συνηθισει να πραττει ενας ανθρωπος δεν ειναι σαν να αλλαζει?
    οσο υπαρχει εξουσια δεν υπαρχει ελευθερια

  2. #162
    Join Date
    Nov 2005
    Όνομα:
    Κυριακή
    Location
    αλλου κι αλλου...
    Posts
    872

    Re: Έρωτας με διαφορά ηλικίας

    Quote Originally Posted by skorpion View Post
    οταν αλλαζει ο τροπος που εχεις συνηθισει να πραττει ενας ανθρωπος δεν ειναι σαν να αλλαζει?
    Αν δεχτουμε οτι καθε ανθρωπος περιεχει το Ολον, οι διαφοροποιησεις εχουν να κανουν με την εκφραση σε διαφορετικα ποσοστα [για τον καθενα] των μερων του Ολου. Τα "ποσοστα" αυτα, ρυθμιζονται -ας το πω ετσι- απο πολλες παραμετρους, εξωτερικες, εσωτερικες και εσωτερικευμενες. Αρα οι εμπειριες μας σε συνδυασμο με την ιδιοσυγκρασια μας και με τον τροπο που τις αφομοιωνουμε, βγαζουν στην πορεια της ζωης μας μια διαφορετικη εκδοχη του εαυτου μας. Σιγουρα οχι αλλαγη σε βαθος, αλλα πιθανοτατα σε ενα επιπεδο που μπορει να γινεται εμφανης, συνειδητοποιησιμη [επιτρεψτε μου τον ... νεολογισμο!]
    Ονειρευόμουν απέραντες θάλασσες και ανοιχτούς ορίζοντες...
    ... οταν αρχισε να χτυπαει το ξυπνητήρι....

  3. #163
    Join Date
    Jan 2006
    Όνομα:
    Από τους 45 ένας.
    Location
    Αθήνα - Κρήτη
    Posts
    794

    Re: Έρωτας με διαφορά ηλικίας

    Όταν λες «βγάζουν» πώς ακριβώς το εννοείς όμως. Βγάζουν μέσα μας (συνείδηση) ή προς τα έξω (συμπεριφορά)? Καταλαβαίνεις ότι το ένα δεν προαπαιτεί υποχρεωτικά το άλλο, όσο κι αν έχουν σχέση μεταξύ τους.

    Θέλω να το συνδέσω με τα προηγούμενα που είπε ο Μητσάκος και η Αργυρώ, δηλαδή ότι μερικοί άνθρωποι προτιμούν να κρύβουν χαρακτηριστικά τους επειδή κάποια στιγμή τούς είναι δυσάρεστα (για όποιο λόγο). Αυτό όμως σημαίνει, συνειδητή ή ασυνείδητη, αλλαγή χαρακτήρα και επηρρεάζει τον εξωτερικό μας περίγυρο πυροδοτώντας διαφορετικά γεγονότα συνεπώς και την πορεία της ζωής μας! Πιθανόν δε και με πολύ καταλυτικό τρόπο.

    Οπότε λοιπόν τι ουσιαστική διαφορά έχει μία συμπεριφορά ή ένας χαρακτήρας που συγκαλύπτεται, καταπιέζεται, δεν εκδηλώνεται κλπ. με εκείνον ο οποίος είναι πραγματικά έτσι?... Ότι ο πρώτος έχει περισσότερες πιθανότητες να εκδηλωθεί όταν και εάν ενσκύψουν οι κατάλληλες συνθήκες? Μα και ο δεύτερος δεν μπορεί να αποφασίσει οποιαδήποτε στιγμή συναντήσει τα όριά του ότι πρέπει να συμβιβαστεί?..



    Το θεμέλιο του ερωτήματός μου στηρίζεται στο κατά πόσον ο κόσμος των ιδεών (ψυχή - νόηση) μπορεί να υπάρξει αυτοτελώς και κατά πόσον η ύπαρξή του έχει νόημα εάν δεν εκδηλωθεί στην ύλη (φύση - σώμα).


    ΥΓ1: Κάθε ομοιότητα με πραγματικούς φιλοσόφους και θεωρίες είναι συμπτωματική και εντελώς τυχαία!
    YΓ2: Είμαστε καραεκτός θέματος, εάν υπάρχει παρόμοια συζήτηση παρακαλώ υποδείξτε την..
    ΥΓ3: Αργυρώ για τις εμπειρίες σου (μας) επιφυλάσσομαι. Μάλλον ας προετοιμάζεται καινούργιο θέμα, θα έχει ενδιαφέρον.
    ΥΓ4: Εάν δεν έχω γίνει απόλυτα καταννοητός συμπαθάτε με και ρωτήστε διευκρινήσεις. Αυτός ο Ποσειδώνας μπροστά από τον Ήλιο σήμερα δίνει την πραγματική διάσταση τούτου του smiley! :dizzy:

    :bigsmile:


    .
    Mind over matter.

    .
    .
    > >

  4. #164
    Join Date
    Nov 2005
    Όνομα:
    Κυριακή
    Location
    αλλου κι αλλου...
    Posts
    872

    Re: Έρωτας με διαφορά ηλικίας

    Κατ αρχην με ανακουφιζει το γεγονος οτι "φταιει" ο Ποσειδωνας [που μαζι με τους λοιπους που εχουν μαζευτει στον Υδροχοο, απεναντι απο τον γεν. Ερμη μου] που διαβαζω το τι εγραψα και δεν ειμαι σιγουρη οτι καταλαβαινω τι εννοω!!
    Επισης δεν ειμαι σιγουρη αν καταλαβαινω το τι εννοεις εσυ! Τριγυρναω γυρω-γυρω απ αυτο που εγραψες [απο πλευρα κατανοησης] αλλα μεχρι εκει.
    ...Παντως, ετσι κι αλλιως συμφωνω τουλαχιστον με την Αργυρω, οτι δοθεισης της ευκαιριας, πολλες αποψεις/συμπεριφορες μας που στηριζονται στα "πρεπει" και σε συνηθειες, μπορουν να καταρρευσουν στην στιγμη! ΚΑι γι αυτο [παρ οτι μ ενοχλει σ ενα βαθμο :toung:] την λεξη <ποτε> την εχω καταργησει απο το λεξιλογιο μου.
    **Και για να κλεισω: NAI ειμαστε offtopic!!... για πολλοστη φορα.... και με τον φοβο της δαμοκλειας σπαθης των admin.....:nuts::nuts:
    Ονειρευόμουν απέραντες θάλασσες και ανοιχτούς ορίζοντες...
    ... οταν αρχισε να χτυπαει το ξυπνητήρι....

  5. #165
    Join Date
    Feb 2008
    Όνομα:
    ΑΡΓΥΡΩ
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    18

    Έρωτας με διαφορά ηλικίας

    Quote Originally Posted by starfish View Post
    Κατ αρχην με ανακουφιζει το γεγονος οτι "φταιει" ο Ποσειδωνας [που μαζι με τους λοιπους που εχουν μαζευτει στον Υδροχοο, απεναντι απο τον γεν. Ερμη μου] που διαβαζω το τι εγραψα και δεν ειμαι σιγουρη οτι καταλαβαινω τι εννοω!!

    **
    NAI ειμαστε offtopic!!... για πολλοστη φορα.... και με τον φοβο της δαμοκλειας σπαθης των admin.....:nuts::nuts:
    Μάλλον ο ανάδρομος Ερμής φταίει και όχι ο Ποσειδώνας. Υπομονή μέχρι την Πανσέληνο που θα γυρίσει σε ορθή φορά...

    Και γιατί είμαστε εκτός τόπικ; Για τον έρωτα με διαφορά ηλικίας δεν είναι όλα αυτά που κουβεντιάζουμε τόση ώρα; Δεν αναφερθήκαμε σε κάτι άλλο νομίζω...:weird:

  6. #166
    Join Date
    Nov 2005
    Όνομα:
    Κυριακή
    Location
    αλλου κι αλλου...
    Posts
    872

    Re: Έρωτας με διαφορά ηλικίας

    Πιστευω οτι ετσι κι αλλιως ειναι δυσκολο αλλα και βαρετο, μια συζητηση να ακολουθει εναν δρομο απο τον οποιο δεν πρεπει να ξεφευγεις καθολου.
    Εμεις ξεφυγαμε γιατι αρχισαμε να μιλαμε για το αν ο ανθρωπος αλλαζει, θεμα σχετικο μεν, διαφορετικο δε! Μου αρεσει βεβαιως βεβαιως [η βαρκα οταν αρμενιζει..:toung:], απλως, χρειαζεται να θυμομαστε και που πηγαινουμε! :bigsmile::bigsmile:
    **Αμαν ο αναδρομος!!!!:nuts::nuts:
    Ονειρευόμουν απέραντες θάλασσες και ανοιχτούς ορίζοντες...
    ... οταν αρχισε να χτυπαει το ξυπνητήρι....

  7. #167
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Αθηνα
    Posts
    983

    Re: Έρωτας με διαφορά ηλικίας

    Αν αλλαξουμε καποια στιγμη τροπο συμπεριφορας και δρασης οσον αφορα μια συγκεκριμενη πτυχη της ζωης η οποια ειναι προβληματικη και δουμε οτι αυτο εχει καλυτερα αποτελεσματα για μας πιστευετε οτι ειναι δυνατον να αλλαξει ο τροπος που βλεπαμε τα πραγματα μεχρι τοτε, ακομα κι αν η αλλαγη ηταν αρχικα υποκριτικη σε εισαγωγικα μπορει να γινει καποια στιγμη διαφορετικος αληθινος τροπος σκεψης, μηπως μερικες φορες μαθαινουμε να ημαστε αναλογα με τα αποτελεσματα? Τι πιστευετε? Και αυτο μπορουμε να το γενικευσουμε?
    οσο υπαρχει εξουσια δεν υπαρχει ελευθερια

  8. #168
    Join Date
    Nov 2005
    Όνομα:
    Κυριακή
    Location
    αλλου κι αλλου...
    Posts
    872

    Re: Έρωτας με διαφορά ηλικίας

    Quote Originally Posted by skorpion View Post
    Αν αλλαξουμε καποια στιγμη τροπο συμπεριφορας και δρασης οσον αφορα μια συγκεκριμενη πτυχη της ζωης η οποια ειναι προβληματικη και δουμε οτι αυτο εχει καλυτερα αποτελεσματα για μας πιστευετε οτι ειναι δυνατον να αλλαξει ο τροπος που βλεπαμε τα πραγματα μεχρι τοτε, ακομα κι αν η αλλαγη ηταν αρχικα υποκριτικη σε εισαγωγικα μπορει να γινει καποια στιγμη διαφορετικος αληθινος τροπος σκεψης, μηπως μερικες φορες μαθαινουμε να ημαστε αναλογα με τα αποτελεσματα? Τι πιστευετε? Και αυτο μπορουμε να το γενικευσουμε?

    Τα ποντικακια και τα σκυλακια [και οχι μονο] ακολουθουν συμπεριφορες που επιβραβευονται, και αποφευγουν αυτες που προκαλουν πονο. Γνωστο! Οπως και το "η επαναληψη μητηρ πασης μαθησεως". ΠΑρ ολα αυτα, αισθανομαι μια απεχθεια για τους συμπεριφοριστες, επειδη περιοριζουν μια απιστευτη ποικιλια παραμετρων της ψυχολογιας, μονο σ αυτο το κομματι.
    Δεν θελω να γενικευσω την [οποια] ισχυ αυτης της θεωριας. Θελω να ελπιζω και ταυτοχρονα πιστευω, οτι δεν θα γινουμε ποτε 100% υποχειρια στο καροτο και στο μαστιγιο, αυτων που αρεσκονται να καθοδηγουν τα πληθη με τετοιο τροπο!!
    Ουφφφ!!:nuts::nuts:
    Ονειρευόμουν απέραντες θάλασσες και ανοιχτούς ορίζοντες...
    ... οταν αρχισε να χτυπαει το ξυπνητήρι....

  9. #169
    Join Date
    Apr 2007
    Όνομα:
    Γεωργία
    Location
    FantasyLand
    Posts
    550

    Re: Έρωτας με διαφορά ηλικίας

    Βρε παιδιά θέμα είναι πέρα από την ηλικία,τα βιώματα, ο χαρακτήρας και οι εμπειρίες που έχει ο άλλος!:embarrest
    I'm not a perfect girl.My hair does'nt always stay in place & I spill things a lot. I'm pretty clumsy & sometimes I have a broken heart.My friends and I sometimes fight & maybe some days nothing goes right.but when I think about it & take a step back I remember how amazing life truly is & that maybe.just maybe.
    I like beeing unperfect...

  10. #170
    Join Date
    Nov 2005
    Όνομα:
    Κυριακή
    Location
    αλλου κι αλλου...
    Posts
    872

    Re: Έρωτας με διαφορά ηλικίας

    Quote Originally Posted by zeta1987 View Post
    Βρε παιδιά θέμα είναι πέρα από την ηλικία,τα βιώματα, ο χαρακτήρας και οι εμπειρίες που έχει ο άλλος!:embarrest
    Ετσι ακριβως.
    Και μερσι για την επαναφορα στην ταξη! :bigsmile::nuts:
    Ονειρευόμουν απέραντες θάλασσες και ανοιχτούς ορίζοντες...
    ... οταν αρχισε να χτυπαει το ξυπνητήρι....

 

 
Page 17 of 18 FirstFirst ... 7 13 14 15 16 17 18 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads