s
[Συζήτηση] Τι είναι η Αστρολογία - Page 14
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας

View Poll Results: Μπορεί η Αστρολογία να κάνει πρόβλεψη;

Voters
244. You may not vote on this poll
  • Σίγουρα μπορεί

    141 57.79%
  • Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί

    18 7.38%
  • Δεν είμαι σίγουρος/η

    85 34.84%
Page 14 of 50 FirstFirst ... 4 10 11 12 13 14 15 16 17 18 24 ... LastLast
Results 131 to 140 of 497
  1. #131

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Επειδή είχα καιρό να μπω στο site και διαβάζω όλες τις δημοσιεύσεις πολλών μηνών, έπεσα πάνω στο εξής (το παραθέτω ακριβώς):

    Re: Αστρολογία και τα τέσσερα στάδια της αγάπης - 04-10-06, 09:02

    --------------------------------------------------------------------------------

    «Τhx Φωτεινή!
    ΟΚ, Ο ¶ρης είναι στο χάρτη μου στον Τοξότη. Θα δω λοιπόν τι μου επιφυλάσσει για τα ερωτικά μου ο ¶ρης, ο Θεός του πολέμου.

    Για να επανέλθω και στο δεύτερο ερώτημά μου:
    Μια από τις γυναίκες που με ενδιαφέρουν έχει πάντως Αφροδίτη στην Παρθένο. Λοιπόν, έχουμε μέλλον; ή απλώς μπορεί το συγκεκριμένο κορίτσι να φτάσει μέχρι ορισμένο στάδιο και ποιότητα αγάπης και όχι παραπέρα;
    Να αρχίσω να σκέφτομαι για μια άλλη που ξέρω ότι έχει πχ Αφροδίτη στο Σκορπιό; Με ενδιαφέρει περισσότερο αυτού του είδους η αγάπη.
    Από εμφάνιση είναι καλύτερη η πρώτη. Αλλά αστρολογικά μετράει ότι η δεύτερη έχει καλύτερη Αφροδίτη;

    Φιλικά,
    enastros»

    Διαβάζοντας όλα όσα γράφονται εδω και βλέποντας πως η ειρωνεία και η κοροϊδία είναι ξεκάθαρη

    «erastros
    Δες τι εννοώ:
    "Μήπως θα μπορουσατε να με βοηθήσετε ενημερώνοντάς μου αν στις 8-9-2006 βραδυ προς 9-9-2006 είχαμε κενή πορεία σελήνης? διότι εκείνη την ώρα ξεκίνησα μια σχέση κ ανυσηχώ τωρα...
    ευχαριστώ!"

    Πραγματική αγωνία ταλαίπωρου κοριτσιού από ποστ στο site. »


    Τι ακριβώς δεν πάει καλά εδώ; Κι εσεις στο ίδιο λούκι με την κοπέλα που ειρωνεύεστε είσθε;;;

    Επειδή δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο υπάρχει «τέτοιο μίσος και τέτοιος αλληλοσπαραγμός», αλλά το δέχομαι, ο καθένας έχει τους λόγους του. Αυτό όμως που με ενοχλεί σαν προσωπικότητα είναι το δούλεμα και η ειρωνία.
    Ελπίζω τουλάχιστον εσεις να διασκεδάζετε και να περνάτε καλά, γιατί εγω θυμώνω όταν βλέπω τέτοιους ... «κυρίους» ;;;

    Αρκετά προβλήματα και δυσκολίες έχει η καθημερινότητά μας. Εγω προσωπικά μπαίνω στο Internet για ψυχαγωγία και εκνευρίζομαι πραγματικά όταν μου την διαταράσουν. Γιατί προκαλείτε;;;;

  2. #132

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Εγώ παρατηρώ 12 σελίδες 130 Post , 75 ερωτήσεις και 15 απαντήσεις αβάσιμες 10 απαντήσεις τύπου "ειστε κακοι τι θέλετε", 50 δημοσιέυεις ασχέτου περιεχόμενου.+


    Αγαπητή Alegra,
    ειναι τόσο απλο, εχουμε γράψει τόσα Post αλλα τα 7500 μέλη αδυνατούν να απαντήσουν σε ένα Thread που οι ιδιοι άνοιξαν.

    ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΠΟΥ ΒΑΣΙΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΤΗΣ

    Ζητάω πολλά?

  3. #133

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Quote Originally Posted by erastros View Post
    Κασσιόπη,
    Δεν είμαι ο erastros, είμαι ο Θεός ¶ρης. Είναι μια μικρή αναντιστοιχία, αλλά απ' ότι καταλαβαίνω δεν έχεις πρόβλημα να το δεχτείς! Εγώ θέλω να με αποκαλείς έτσι, άσχετα αν υπάρχει αντιστοιχία ή αναντιστοιχία με το τι γράφει η αστυνομική μου ταυτότητα.
    Ευχαριστώ.
    Θεός ¶ρης
    erastros,

    από ότι είδα το θέμα έχει προχωρήσει πάρα πολύ, και δεν προλαβαίνω τώρα να το διαβάσω, λόγω έλλειψης χρόνου.

    Η τακτική του να απομονώνει κανείς αποσπάσματα θέσων, και μάλιστα να απομονώνει το κομμάτι της αιτιολόγησής τους, δημιουργεί θυμηδία, αν μη τι άλλο.

    Επιπλέον, την ίδια αντίδραση προκαλεί και η διαπίστωση της τακτικής του στρουθοκαμηλισμού: αγνόηση συγκεκριμένων ερωτημάτων που τίθενται και απαντήσεις εντυπωσιασμού, χωρίς καμία ουσία.

    Και για να απαντήσω στο επιχείρημα της ταυτότητας, ανεξαρτήτως της χαμηλής του ποιότητας και του παντελώς άσχετου με το θέμα: Το ερώτημα μου δεν είναι αν είσαι ο erastros ή ο θεός ¶ρης, ή ο Καραμήτρος. Επιπλέον, δεν με απασχολεί εαν αυτός που είσαι αναγράφεται σωστά στην ταυτότητα σου. Αυτό ειναι θέμα των Αρχών. Κοινώς, είναι ευθύνη κάποιου, αλλά όχι δική μου.

    Τέλος, η όποιας μορφής "αναντιστοιχίες" μπορούν να μεταφραστούν με πολλούς τρόπους. Η αναντιστοιχία που επικαλείσαι, δεν έχει καμία απολύτως σχέση ποιοτικά με αυτό στο οποίο αναφέρομαι εγώ. Νομίζω πως είναι προφανές.

    Από εκεί και πέρα, ακόμη περιμένω μια ουσιαστική απάντηση στα ερωτήματά μου, αλλά μάλλον επί ματαίω...

  4. #134

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Quote Originally Posted by pentraks View Post
    Εγώ παρατηρώ 12 σελίδες 130 Post , 75 ερωτήσεις και 15 απαντήσεις αβάσιμες 10 απαντήσεις τύπου "ειστε κακοι τι θέλετε", 50 δημοσιέυεις ασχέτου περιεχόμενου.
    Δεν έχω διακρίνει κάτι τέτοιο, δηλαδή απαξίωση... το να τηρούμε τους στοιχειώδεις κανόνες ευγένειας είναι άλλη υπόθεση και μου φαίνεται πως εκεί τέθηκε ένα ζήτημα, που είναι άσχετο με το θέμα, είναι όμως προϋπόθεση για κάθε συζήτηση και διάλογο.

    Τώρα αν κρίνεις ότι οι δημοσιεύσεις είναι ασχέτου περιεχομένου, εγώ δεν παρατηρώ κάτι τέτοιο. Βλέπω μάλιστα ότι ο κος Μαντάς έχει την ευγενή διάθεση να δώσει τις όποιες απαντήσεις στα ερωτήματα που τίθενται. Και δε νομίζω να δεσμεύεται και να μην το κάνει, αφού το λέει δημόσια.
    Πολλοί καιροί με δέρνουνε μα οι κλώνοι μου δε σπούνε
    γιατί 'χω ρίζες δυνατές στη γη και με κρατούνε... (Χαΐνηδες)

  5. #135
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Κωστής
    Location
    Δουβλίνο
    Posts
    2,027

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Quote Originally Posted by pentraks View Post
    Να μην είσαι καχύποπτος να παραθέσεις ΟΛΟ το URL για να δεις τι ακριβώς εννοούμε ΚΑΙ φυσικά να μην μένεις σε "λέξεις" που πιθανό να ερμηνευτούν ΛΑΘΟΣ αν δεν είναι ολο το κείμενο.

    Το ντου φυσικά αφορα τον ΔΙΑΛΟΓΟ οπως προσπαθούμε να κάνουμε αλλα ανταπόκριση δεν υπάρχει. Και μαλιστα ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΕΤΕ στο thread.
    Mην τα μπλέκουμε λοιπόν.

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ κακός σκοπός, το έχω τονίσει πολλές φορές, ΑΛΗΘΕΙΕΣ ζητάμε

    Ο συντάκτης φυσικά ΕΙΜΑΙ εγώ δε το κρύβω, εξάλλου αν ήθελα να δράσω υποχθόνοια θα το έκανα με άλλο nick και ΟΧΙ με αυτο που το χρησιμοποιώ σε 10 περίπου ΕΛΛΗΝΙΚΑ fora ιδιο ακριβώς.
    Αυτα προς αποκατάσταση της αλήθειας και τωρα ΑΝ θέλουν και οι λοιποι συνforumίτες να συνεχιστεί ο Διάλογος επι του ΘΕΜΑΤΟΣ παρακαλώ.
    Διάλογος σε ποιο πλαίσιο; Κάποιος επιμένει και εμμένει ότι η αστρολογία είναι θρησκεία. ¶λλος απαντά δεν είναι. Οι απόψεις καταγράφηκαν όποιος θέλει κρίνει όποιος θέλει πιστεύει. Ποιος είναι εσύ ή εγώ που θα υποχρεώσουμε τον οποιοδήποτε να απαντάει συνεχώς. Θέλεις να πιστεύεις ότι η αστρολογία είναι μαλ#@#@ία δικαίωμά σου. Όμως δεν έχεις ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να κατακρίνεις το επίπεδο ή την κουλτούρα άλλων μελών ή συνεργατών αυτού του σάιτ κατ' επανάληψη.
    Η οποιαδήποτε "κοπελίτσα" όπως γράφει ο φίλος μας που επιθυμεί να μάθει για τα αισθηματικά της χρησιμοποιώντας την αστρολογία αξίζει σεβασμού ως προσωπικότητα.
    Νομίζω ότι είμαι κατανοητός και "ξάστερος"!
    Γίνετε φίλοι μας στη νέα μας σελίδα στο Facebook



    Παρακαλώ σιγουρευτείτε ότι ακολουθείτε τους όρους χρήσης του site - forum που είστε μέλος και έχετε αποδεχθεί κατά την εγγραφή σας.

  6. #136
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Φωτεινή
    Location
    thessaloniki
    Posts
    3,068

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Quote Originally Posted by pentraks View Post
    Εγώ παρατηρώ 12 σελίδες 130 Post , 75 ερωτήσεις και 15 απαντήσεις αβάσιμες 10 απαντήσεις τύπου "ειστε κακοι τι θέλετε", 50 δημοσιέυεις ασχέτου περιεχόμενου.+



    ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΠΟΥ ΒΑΣΙΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΤΗΣ

    Ζητάω πολλά?



    Αντιστοίχως εγώ προσωπικά,αγαπητέ φίλε,
    βλεπω πως δεν υπάρχει η καλή διάθεση να δεχτείτε οτι υπάρχουν διαφορετικές απόψεις απο αυτές που εκφράζετε!
    Κατα δευτερον δεν νιώθω να γινεται διάλογος.Μάλλον κατι σε ανακριση πρώτου βαθμού!
    Τρίτον μηπως λεγοντας ανταπόκριση εννοειτε μεταστροφή των αποψεων μας;;:weird:
    Θελετε επιχείρηματα πανω σε τι ακριβως;Θελετε να βρείτε ποιά αληθεια;:unsure:

    Για να μπορέσουμε να φτάσουμε καπου σε αυτή την συζήτηση-Τι ειναι η αστρολογία δηλαδή-θα πρεπει να δεχτούμε οτι κάτι υπάρχει αρχικα.
    Εσείς τι πιστευετε;Η αστρολογία ειναι ενα αποκύημα της φαντασίας ορισμένων;
    επικοινωνία:
    horarycraftsman@gmail.com
    https://www.facebook.com/pages/The-H...38930886253370

    Starwalk στον http://www.e-star.gr κάθε Πέμπτη 21:00-23:00
    Aρχείο εκπομπών : http://www.mixcloud.com/Fotini_Chris/

    'Το πληγωμένο μάτι γιατρεύεται ευκολότερα απο το πληγωμένο μυαλό'

  7. #137
    Join Date
    Nov 2005
    Όνομα:
    Κυριακή
    Location
    αλλου κι αλλου...
    Posts
    872

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Quote Originally Posted by erastros View Post
    Δες τι εννοώ:
    "Μήπως θα μπορουσατε να με βοηθήσετε ενημερώνοντάς μου αν στις 8-9-2006 βραδυ προς 9-9-2006 είχαμε κενή πορεία σελήνης? διότι εκείνη την ώρα ξεκίνησα μια σχέση κ ανυσηχώ τωρα...
    ευχαριστώ!"

    Πραγματική αγωνία ταλαίπωρου κοριτσιού από ποστ στο site.
    Υπαρχουν εξαιρετικα ποστ πολλων μελων, που θ αξιζε να αναφερεις ως παραδειγματα αξιολογου διαλογου. Επιλεγεις αντ αυτου, ενα [και υπαρχουν κι αλλα πολλα του ειδους του] ειρωνευομενος την αγωνια του κοριτσιου. Καθενας μπορει να κρινει τετοιου ειδους ποστ με τον τροπο που το εκανες εσυ. Αλλα να κρινεις το επιπεδο των μελων συνολικα ή του site εξαιτιας αυτου θυμιζει "συλλογικη ευθυνη". Αν κανεις τον κοπο να το ψαξεις, εχουν εκφραστει ποικιλες γνωμες για ενα σωρο θεματα και εχουν υπαρξει συγκρουσεις ουκ ολιγες φορες.
    Ο βασικος λογος -πιστευω- που πολλα μελη, γουσταρουν να ειναι μελη, δεν ειναι γιατι περιμενουν να μαθουν "τι βρακι να φορεσουν" εν οψει ενος ραντεβου, οπως το εθεσες καποια στιγμη, αλλα γιατι συνηθως υπαρχει ενα καλο επιπεδο ανταλλαγης αποψεων ή πληροφοριων, ακομη κι οταν υφερπει μια συγκρουση.
    Αυτο τουλαχιστον, θα επρεπε να το εκτιμησεις, εδω περα
    Ονειρευόμουν απέραντες θάλασσες και ανοιχτούς ορίζοντες...
    ... οταν αρχισε να χτυπαει το ξυπνητήρι....

  8. #138

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Quote Originally Posted by pentraks View Post
    Εγώ παρατηρώ 12 σελίδες 130 Post , 75 ερωτήσεις και 15 απαντήσεις αβάσιμες 10 απαντήσεις τύπου "ειστε κακοι τι θέλετε", 50 δημοσιέυεις ασχέτου περιεχόμενου.+


    Αγαπητή Alegra,
    ειναι τόσο απλο, εχουμε γράψει τόσα Post αλλα τα 7500 μέλη αδυνατούν να απαντήσουν σε ένα Thread που οι ιδιοι άνοιξαν.

    ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΠΟΥ ΒΑΣΙΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΤΗΣ

    Ζητάω πολλά?
    Κι εγώ θέλω να μάθω κιθάρα σε 2 μήνες. Χωρίς όμως να ασχοληθώ και πολύ.

    Ζητάω πολλά;

  9. #139

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Quote Originally Posted by pentraks View Post
    Εγώ παρατηρώ 12 σελίδες 130 Post , 75 ερωτήσεις και 15 απαντήσεις αβάσιμες 10 απαντήσεις τύπου "ειστε κακοι τι θέλετε", 50 δημοσιέυεις ασχέτου περιεχόμενου.+


    Αγαπητή Alegra,
    ειναι τόσο απλο, εχουμε γράψει τόσα Post αλλα τα 7500 μέλη αδυνατούν να απαντήσουν σε ένα Thread που οι ιδιοι άνοιξαν.

    ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΠΟΥ ΒΑΣΙΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΤΗΣ

    Ζητάω πολλά?
    Τώρα είδα τη διόρθωση-προσθήκη στο ποστ το δικό σου, οπότε να σου απαντήσω και σ' αυτό. Πού την βλέπεις την αδυναμία απάντησης και την αποφυγή απάντησης; Εγώ διαβάζοντας τις τελευταίες μέρες όλα τα ποστ και την όλη συζήτηση, βλέπω απαντήσεις, βλέπω παραδείγματα που τίθενται, βλέπω ύφος συζήτησης και επιχειρήματα...

    Αν θες να μάθεις πάντως τί είναι αστρολογία και πώς λειτουργεί, πέρα από τα ερωτήματα που μπορείς εύλογα να θέσεις, τα οποία και ο καθένας μας έχει, θα πρέπει να διαβάσεις και κάποιο εγχειρίδιο ή να διαβάσεις και από σχετικά φόρουμς (που βρίθουν στον ιστό) ξένα και ελληνικά, σχετικά κείμενα που να εξηγούν τη μεθοδολογία, το όλο συστημα. Αυτό συμβαίνει με οποιοδήποτε αντικειμενο καταπιάνεσαι. Και αυτή τη στιγμή δε σου λέω "τράβα, διάβασε κανα βιβλίο", προς Θεού. Απλά έχω την πεποίθηση ότι προτού κρίνουμε κάτι και το θεωρήσουμε απάτη ή ό,τι άλλο, καλό είναι να έχουμε δει πώς δουλεύει.
    Πολλοί καιροί με δέρνουνε μα οι κλώνοι μου δε σπούνε
    γιατί 'χω ρίζες δυνατές στη γη και με κρατούνε... (Χαΐνηδες)

  10. #140
    Join Date
    Mar 2005
    Όνομα:
    Κορίνα
    Location
    Στην χώρα του
    Posts
    117

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Δεν μπορω να καταλαβω που αποσκοπει αυτη η όχι και τοσο ευγενικη συμπεριφορα. Θα συμφωνησω με την προλαλησασα alegra που εχει παραθεσει συγκεκριμενα ποστ για να δειξει αυτό που γινεται, τον χλευασμο, την ειρωνια και την κοροϊδια. Βρε παιδια η αστρολογια δινει τασεις. Δεν σου προβλεπει ότι "αυριο μην πας εκει γιατι θα παθεις κατι"....αλλα σου λεει απλα να προσεχεις...υπαρχει μια προδιαθεση, σου δινει μια ταση! Θα ηταν κουτος οποιος πιστευε κατι αλλο. Ρωτησε σε καποιο ποστ ο erastos τι μας γοητευει στην αστρολογια. Προσωπικη επιλογη και μονον! Νομιζω οτι ειναι επιλογη καθενος να διαλεξει το αντικειμενο που θα τον γοητευσει. Οπως γοητευει καποιους η αστρονομια, ετσι γοητευει και καποιους η αστρολογια. Δηλαδη αν εμενα δεν μου αρεσε η αστρονομια και η παρατηρηση των ουρανιων σωματων θα αμφισβητουσα ολη την ιστορια και τις πληροφοριες που μας δινει η αστρονομια; Δεν το νομιζω. Θα ακουγα τις γνωμες ολων, θα παρεθετα και εγω την δικη μου ομορφα και ωραια και θα προσπαθουσα να καταλαβω τι γινεται, μεσα ομως σε ενα πλαισιο αλληλοσεβασμου και κατανοησης. Με το ζορι, ομως, και χωρις τη διαθεση δεν επροκειτο να μαθω και σιγουρα θα ημουν προκατελειμενη και θα αμφισβητουσα τους παντες, θα φορουσα παρωπιδες. Αν δεν ανοιξεις το μυαλο σου είναι δυνατον να συμφωνησεις; Το θεμα ειναι να σου αρεσει αυτο με το οποιο ασχολεισαι…να λαμβανεις ευχαριστηση και οχι να το κανεις γιατι καποιος σου το εχει επιβαλλει, ντε και καλα. Αν εχει ο οποιοσδηποτε εστω και λιγο ενδιαφερον πανω στο αντικειμενο που διαλεγει να μελετησει, μπορει να μαθει περισσοτερα. Να επεκτεινει τις γνωσεις του.

 

 
Page 14 of 50 FirstFirst ... 4 10 11 12 13 14 15 16 17 18 24 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 8 users browsing this thread. (0 members and 8 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads