s
Έρωτας με διαφορά ηλικίας - Page 13
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 13 of 18 FirstFirst ... 3 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... LastLast
Results 121 to 130 of 171
  1. #121
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    2,574

    Re: Έρωτας με διαφορά ηλικίας

    ¶λλωστε, δεν υπάρχει κανένας χρυσός κανόνας που να δέχεται ότι με μαθηματική τα ζευγάρια που έχουν διαφορά ηλικίας θα αντιμετωπίσουν προβλήματα, ενώ τα συνομήλικα θα βλέπουν γύρω τους μόνο καρδούλες.( ξέρετε εσείς αν η Χιονάτη χώρισε τον νέο πρίγκηπα για τον ωριμότερο βασιλία??Και δεν υπάρχει συμφερον γιατί και στις δυο περιπτωσεις τον θρόνο τον είχε!!!!:toung: :toung: :toung: :toung

  2. #122

    Re: Έρωτας με διαφορά ηλικίας

    Ωραίο το χιουμοριστικό σχόλιό σου Kiara!

    Θα μπορούσαμε να μετακινηθούμε και να κάνουμε μια εναλλακτική υπόθεση...πως η χιονάτη (και κάθε χιονάτη), θα μπορούσε να χωρίσει τον συνομιληκό της βασιλιά για τον πολύ νεώτερό της πρίγκιπα...Γιατί όταν μιλάμε για διαφορά ηλικίας, δεν πρέπει να βλέπουμε μόνο προς μία κατεύθυνση....ε?

  3. #123
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    2,574

    Re: Έρωτας με διαφορά ηλικίας

    φυσικά και δεν πρέπει αλλά δεν μας λέει το παραμυθι αν ο μικρότερος της Χιονάτης πρίγκηπας ήταν και ανήλικος!!!Πάντως και για το ότι είναι πιθανή η σχέση με γυναικα μεγαλύτερη πιστεύω ότι ισχυούν τα ίδια

  4. #124
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    64

    Re: Έρωτας με διαφορά ηλικίας

    Όμως στην εποχή που ζούμε διαφορετική αντιμετώπιση έχει μια γυναίκα που τα φτιάχνει με έναν μικρότερο της από ότι ένας άντρας...
    Και το περίεργο της όλης υπόθεσης είναι ότι την σκληρότερη κριτική την δέχεται από γυναίκες :blink:
    Είμαστε ώρες ώρες :nuts:

  5. #125
    Join Date
    Sep 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    174

    Re: Έρωτας με διαφορά ηλικίας

    [QUOTE=gwrgina25;24629]...Και το περίεργο της όλης υπόθεσης είναι ότι την σκληρότερη κριτική την δέχεται από γυναίκες ...QUOTE]

    Είναι κριτική με βάση σύμφωνη του βίου τους ή ζήλεια?
    Γιατί υπάρχουν και περιβάλοντα (παρέες, ας πούμε καλύτερα), όπου κάθε μομφή τους δείχνει οτι για άλλη μια φορά κάναμε το σωστό (και όχι το αρεστό).

  6. #126
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    2,574

    Re: Έρωτας με διαφορά ηλικίας

    Quote Originally Posted by gwrgina25 View Post
    Όμως στην εποχή που ζούμε διαφορετική αντιμετώπιση έχει μια γυναίκα που τα φτιάχνει με έναν μικρότερο της από ότι ένας άντρας...
    Και το περίεργο της όλης υπόθεσης είναι ότι την σκληρότερη κριτική την δέχεται από γυναίκες :blink:
    Είμαστε ώρες ώρες :nuts:
    Την κριτική την δέχεται περισσότερο από γυναίκες, επειδή εκείνες συμβιβάστηκαν στη ζωή τους και δεν σκέφτηκαν ποτέ να προτάξουν τις επιθυμίες τους. Είναι, λοιπόν, αναμενόμενο να αντιδρούν έτσι όταν κάποια κάνει αυτά (γενικά να αψηφήσει τα κοινωνικά δεδομένα) που αυτές δεν τόλμησαν.:sad2:

  7. Re: Έρωτας με διαφορά ηλικίας

    "Ο νέος είναι ωραίος, αλλά ο παλιός είναι αλλιώς"
    Και αυτό ισχύει και για τα δύο φύλα.
    Αν σε μία σχέση δεν είναι ζητούμενα και η αμοιβαιότητα, η πείρα στην διαχείριση κρίσεων, η δυνατότητα κατανόησης, η ωριμότητα, και μένουμε μόνο στον έρωτα, στις καρδούλες και στα "θα σ' αγαπώ για πάντα", με όλο το συμπάθιο και με την καλή την έννοια, συγγνώμη φίλοι μου, αλλά όταν έρθουν στα δύσκολα οι καταστάσεις, τότε οι αιθεροβάμονες θα ανακαλύψουν επώδυνα τον νόμο της βαρύτητας και διάφορους άλλους νόμους φυσικής (όπως πχ της αντοχής δομικών υλικών) ή άλλους του Αστικού Δικαίου
    Όποιο μέλλον και να ζήσω, πάντα βρίσκω παρελθόν μπροστά μου...

  8. #128
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    208

    Re: Έρωτας με διαφορά ηλικίας

    Perfect Συμφωνώ απόλυτα ως προς τα ζητούμενα σε μία σχέση.
    Πάντως οι αιθεροβάμονες μπορεί να είναι και συνομήλικοι, μπορεί και να έχουν μεγάλη διαφορά ηλικίας, μπορεί, μπορεί.......:toung: :bigsmile:
    Προσπαθώ να βγω απ' το ψυχολογικό μου αδιέξοδο, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ από που μπήκα.

  9. #129

    Re: Έρωτας με διαφορά ηλικίας

    Quote Originally Posted by Δ. Μ. View Post
    "Ο νέος είναι ωραίος, αλλά ο παλιός είναι αλλιώς"
    Και αυτό ισχύει και για τα δύο φύλα.
    Αν σε μία σχέση δεν είναι ζητούμενα και η αμοιβαιότητα, η πείρα στην διαχείριση κρίσεων, η δυνατότητα κατανόησης, η ωριμότητα, και μένουμε μόνο στον έρωτα, στις καρδούλες και στα "θα σ' αγαπώ για πάντα", με όλο το συμπάθιο και με την καλή την έννοια, συγγνώμη φίλοι μου, αλλά όταν έρθουν στα δύσκολα οι καταστάσεις, τότε οι αιθεροβάμονες θα ανακαλύψουν επώδυνα τον νόμο της βαρύτητας και διάφορους άλλους νόμους φυσικής (όπως πχ της αντοχής δομικών υλικών) ή άλλους του Αστικού Δικαίου

    Λέγοντας "Αιθεροβάμονες" αναφέρεσαι σε όσους που περιμένουν από νεότερους ανθρώπους ουσία, δυνατότητα κρίσης, κατανόηση κλπ, απ' ότι προκύπτει απο το κείμενο....Επειδή γενικά φαίνεσαι έξυπνος άνθρωπος, με εξέπληξε αυτό το σχόλιο! Το να αναζητά κάποιος την ουσία στις εμπειρίες του ή το να είναι σε θέση να αγαπήσει και να αγαπηθεί ή το να είναι σε θέση να κατανοήσει, να είναι συνειδητός, δεν έχει να κάνει με την ηλικία και ευτυχώς. Θα ήταν πολύ κρίμα αν συνέβαινε αυτό. Ολοι έχουμε γνωρίσει νέους με συνειδητότητα απίστευτη, και "ώριμους", μόνο κατά το ημερολόγιο, που δεν μπορούν ούτε το θυμό τους να διαχειριστούν.

    Η κρίση "οι νέοι δεν δύνανται να "αποδώσουν", στα παραπάνω που ανέφερες, μου θυμίζει κλισέ, συνειρμό αυτόματο και συνιστά περιοριστική πεποίθηση.

    Υπ όψιν, δεν είμαι τόσο νέα ώστε να θεωρηθεί πως υπερασπίζω εαυτόν! χεχε

  10. Re: Έρωτας με διαφορά ηλικίας

    Quote Originally Posted by Yolanda View Post
    Λέγοντας "Αιθεροβάμονες" αναφέρεσαι σε όσους που περιμένουν από νεότερους ανθρώπους ουσία, δυνατότητα κρίσης, κατανόηση κλπ, απ' ότι προκύπτει απο το κείμενο....
    Όχι, δεν εννοώ αυτό ακριβώς. Πιστεύω ότι πολλοί νέοι σε ηλικία έχουν να επιδείξουν αξιοθαύμαστη ωριμότητα και δυνατότητα κρίσης, κατανόηση και οτιδήποτε άλλο απαιτεί ο ορισμός του σόφρωνα και χρηστού ανθρώπου. Θα πρέπει και εσύ όμως να συμφωνήσεις ότι οι νέοι/ες που χαρακτηρίζονται από αυτά τα προσόντα δεν αποτελούν και την μεγάλη πλειοψηφία.

    Επειδή γενικά φαίνεσαι έξυπνος άνθρωπος, με εξέπληξε αυτό το σχόλιο
    Σε ευχαριστώ για τον καλό σου λόγο, αλλά μάλλον δεν διαθέτω ικανοποιητική δόση εξυπνάδας :embarrest . Θα έλεγα όμως ότι είμαι ευφυής (καταλαβαίνεις την διαφορά ε; )

    Το να αναζητά κάποιος την ουσία στις εμπειρίες του ή το να είναι σε θέση να αγαπήσει και να αγαπηθεί ή το να είναι σε θέση να κατανοήσει, να είναι συνειδητός, δεν έχει να κάνει με την ηλικία και ευτυχώς. Θα ήταν πολύ κρίμα αν συνέβαινε αυτό
    Όπως σου γράφω και πιο πάνω, δεν διαφωνούμε επί της ουσίας

    Η κρίση "οι νέοι δεν δύνανται να "αποδώσουν", στα παραπάνω που ανέφερες, μου θυμίζει κλισέ, συνειρμό αυτόματο και συνιστά περιοριστική πεποίθηση
    Δεν αναφέρω κάτι τέτοιο και μακριά από εμένα τα κλισέ και οι περιοριστικές πεποιθήσεις

    Υπ όψιν, δεν είμαι τόσο νέα ώστε να θεωρηθεί πως υπερασπίζω εαυτόν! χεχε
    Ούτε και εγώ, χεχε!

    Για να είμαι πιο κατανοητός: η πράξη δείχνει ότι οι δυσκολίες σε ουσιαστικές σχέσεις μεταξύ δύο ατόμων της ίδιας νεαρής και χωρίς αξιόλογη διαφορά ηλικίας είναι πιο δύσκολο να αντιμετωπιστουν από τα άτομα αυτά, σε αντίθεση με σχέσεις στις οποίες ο ένας εκ των δύο εκ πείρας, η οποία προέρχεται και από την ηλικία του/της, διαθέτει μεγαλύτερη και καλύτερη ικανότητα διαχείρισης κρίσεων που δύναται να αποβούν μοιραίες για την σχέση.
    Όποιο μέλλον και να ζήσω, πάντα βρίσκω παρελθόν μπροστά μου...

 

 
Page 13 of 18 FirstFirst ... 3 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads