s
H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη - Page 11
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 11 of 12 FirstFirst ... 7 8 9 10 11 12 LastLast
Results 101 to 110 of 118
  1. #101
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Ταυρίνα μου κάθε σχηματισμός που υπάρχει δείχνει περισσότερη έμφαση. Το μεγάλο τετράγωνο για παράδειγμα δείχνει μεγαλύτερη σύγκρουση η οποία δεν μπορεί έτσι απλά να διοχετευτεί. Αν δεν υπήρχε μεγάλο τετράγωνο κι είχαμε απλά 4 τετράγωνα, οι δυσκολίες πάλι θα υπήρχαν όμως θα ήταν περισσότερο διαχειρίσιμες.

    Το γιοντ για παράδειγμα απαρτίζεται από δυο χιαστές, οι χιαστές από τις φύση τους είναι σκληρές όμως το εξάγωνο του γιοντ δείχνει τον τρόπο με τον οποίο μπορούν να διοχετευτούν οι ενέργειες ώστε να βρουν διέξοδο οι χιαστές. Αλλος ένας καλός τρόπος είναι, να διοχετευτεί η ενέργεια του πλανήτη που βρίσκεται στην κορυφή στον απέναντι οίκο.

    Υγ Να προσθέσω σ΄αυτά που πολύ σωστά επεσήμανε η Κοραλλία πως η Σελήνη που δείχνει το ένα μάτι σχηματίζει αντίθεση με το Δία κι ενδεχομένως να δείχνει πως για επιπόλαιους λόγους ο άνθρωπος έχασε την όρασή του από το ένα μάτι.
    Last edited by Τίνα Ζαχαριάδου; 20-03-2012 at 12:51 PM.

  2. #102

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Ταυρίνα,

    εγώ δεν έχω πειστεί ακόμα ότι οι χιαστί και τα γιοντ είναι τόσο βαριές και δύσκολες όψεις.

  3. #103
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Γνώμη μου είναι ότι αυτού του είδους οι δευτερεύουσες όψεις, σαφώς και από μόνες τους δεν μπορούν να σηκώσουν το βάρος της ευθύνης μιας καθοριστικής παραμέτρου στη ζωή ενός ανθρώπου. Από την άλλη όμως, θεωρώ ότι μπορεί να αποκτούν αρκετά μεγάλη σημασία, όταν όλο το ωροσκόπιο που εξετάζεται , οδηγεί με την δομή του στο συμπέρασμα ότι η εν λόγω όψη ή όψεις θα πρέπει να εκληφθεί ως κάτι αρκετά σοβαρό.
    Στην πραγματικότητα ο κάθε χάρτης έχει μια εντελώς διαφορετική «ιστορία» να διηγηθεί και για κάθε «ιστορία», υπάρχουν διαφορετικοί κανόνες και διαφορετικοί κόμβοι σημασίας.
    Σε κάποιο χάρτη , μπορεί μία χιαστί να μην σημαίνει τίποτα και σε έναν άλλο να σημαίνει πολλά. Είναι το σημείο εκείνο που τον πρώτο λόγο έχει η εμπειρία του μελετητή.
    Νομίζω ότι καλό είναι να τιμούμε τους βασικούς κανόνες της αστρολογίας και να τους κρατάμε σαν ένα κορυφαίο άξονα συνειρμών, χωρίς να πέφτουμε σε αφορισμούς , αλλά και χωρίς να αποδίδουμε με ευκολία τα σημαντικά δεδομένα ενός χάρτη, σε ελάσσονος σημασίας ενδείξεις. Μοιάζει λίγο σαν τα σκουπιδάκια που περισσεύουν και τα χώνουμε πρόχειρα κάτω από το χαλί. Με λίγο πιο επίμονη αξιολόγηση των απλών και βασικών αρχών της αστρολογίας, η απάντηση είναι μπροστά μας, 9 στις 10 φορές!
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  4. #104
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Δίπλα σας...
    Posts
    817

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Προφανώς έχετε όλοι δίκιο, και προφανέστατα επηρεάστηκα πολύ από το άρθρο σχετικά με την Εντίθ Πιάφ.
    Τα κορίτσια μου...
    Όλη η ζωή μου..!!!!

  5. #105

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Τελικά εγώ έμεινα με την απορία. Δείχνει κάτι το yod σε χάρτη συναστρίας; Υπάρχει κάποιο site που μπορεί κανείς να αντλήσει σχετικές πληροφορίες;

  6. #106
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Quote Originally Posted by eternal-voyager View Post
    Τελικά εγώ έμεινα με την απορία. Δείχνει κάτι το yod σε χάρτη συναστρίας; Υπάρχει κάποιο site που μπορεί κανείς να αντλήσει σχετικές πληροφορίες;
    Έτσι όπως ρωτάς, είναι εύκολο να σου απαντήσει κάποιος ότι ναι, δείχνει κάτι το yod σε μια συναστρία. Όπως επίσης όλα παίζουν τον ρόλο τους.

    Όπως όμως θα κατάλαβες από τη συζήτηση, το ζήτημα είναι πόση σημασία δίνει κάποιος στον σχηματισμό αυτό και τι προτεραιοποίηση έχει.

    Η ερώτηση σου αφορά ένα yod που σχηματίζεται ανάμεσα σε πέντε πλανήτες, καταλαβαίνω και των δύο ανθρώπων. Κανένας δεν μπορεί να σου το εξηγήσει αν δεν μελετήσει τους ξεχωριστούς χάρτες.

    Για μένα, μια συναστρία ξεκινάει με τις βασικές όψεις που κάνουν τα Φώτα και οι γωνίες του κάθε χάρτη, συνεχίζεται με τους οίκους που πέφτουν οι πλανήτες του ενός στον χάρτη του άλλου και μετά από πολλά ακόμα, τελειώνει σε σύνθετους σχηματισμούς όπως ένα μικτό yod.

    Για να το πω πιο καθαρά, αν θες οπωσδήποτε απάντηση στην ερώτησή σου, θα πρέπει να πείσεις την Χρυσάνθη να ασχοληθεί με τους χάρτες σας.

  7. #107
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Ατρατόπατε έχω προ πολλού πειστεί, και σε ευχαριστώ για την "προτίμηση" σου.

    Ηδη, και λόγω της συζήτησης αλλά και του μεγάλου ενδιαφέροντος αρκετών άλλων αναγνωστών μας, ετοιμάζω κάτι σχετικό με αυτήν την όψη.

    Ωστόσο όπως πολύ καλά έκανες και εσύ και το επεσήμανες, ειδικά μάλιστα για την θεματολογία σου αγαπητέ μας eternal-voyager που πίστεψε με την έχω ήδη εξετάσει, θέλω μεν δεν είναι απλή δε.

    Επίσης δεν είναι καθόλου ευκολοχώνευτη προς ανάγνωση για πολλούς άλλους που αντίστοιχα διακαώς επιθυμούν μία τέτοια ανάλυση.

    Αλλωστε μία σωστή και ουσιαστική ανάλυση αυτού του είδους προς ανάγνωση για να είναι ή δυνατόν πιο σαφής και εμπεριστατωμένη, απαιτεί το μέγιστο της αρθρογραφικής μου δυνότητας, απόλυτης περισσυλογής άρα και ανάλογα μεγάλου χρόνου.

    Η διάθεση μεν εξαιρετική, το πνεύμα πρόθυμο αλλά οικτρά απησχολημένο με το μνημόνιο και όλα τα δυσάρεστα τρεχάματα και τα επακόλουθα τους. Αρης ανάδρομος στον 6ο μου με πληθώρα όψεων αντίθεσης στο 12ο αλλά και στο προοδευτικό.

    Οπως ήδη έχω υποσχεθεί χρόνου και δυνάμεων περισσεύοντος, ευελπιστώ και εγώ η ίδια να καλύψω εν καιρώ έστω κάποιες από τις πάρα πολλές απορίες που έχουν ανακύψει και στο μέτρο του δυνατού της επίλυσης πληθώρας διλημμάτων.

    Στείλτε μου όλοι τις ευχές σας μονάχα να μην κλατάρω μιας και και θέλω επιτέλους να εκπληρώσω τις υποσχέσεις μου αλλά να αρχίσω και τα μπανάκια μου.

    Να ξέρετε όλοι σας, πως συνηθίζω να τηρώ τις υποσχέσεις μου, αν και καμία φορά το παρακάνω μάλλον, καθώς άλλο είναι να θες και δη πολύ ευχαρίστως να το κάνεις, και άλλο να σε κατατρώνε οι ανάδρομοι και το κακό τους πεπρωμένο.

    Προς Θεού δεν είναι στο πνεύμα μου να γκρινιάξω, αλλά τελικά γκρινιάζω γιατί πότε το ένα πότε το άλλο που με έρχεται κατακούτελα κοντεύω να θαλασσοπνιγώ.

    Για αυτό λοιπόν στείλτε μου όλοι θαλασσινές ευχές και ανοιξιάτικες προσχαροσύνες μπας και δούμε άσπρη μέρα όπως και εγώ με την σειρά μου αντεύχομαι σε άπαντες, τα καλύτερα.

    Φιλιά
    Last edited by Χρυσάνθη Σπίγγου; 21-03-2012 at 03:16 PM.

  8. #108

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Καταρχήν θέλω να πω ότι αντιλαμβάνομαι απόλυτα την ανάγκη του καθενός για τον προσωπικό του χρόνο, την ανάπαυση που δικαιούται και την επαναφόρτιση μπαταριών, ακόμη περισσότερο επειδή κι εγώ είμαι σε παρόμοια φάση με τα πράγματα που ασχολούμαι. Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να καταπιέσω κανέναν και ζητώ συγνώμη αν δόθηκε αυτή η εντύπωση. Προσωπικά διαβάζω με ενδιαφέρον και τα υπόλοιπα post, έστω κι αν δεν με αφορούν προσωπικά, γιατί σε κάθε ανθρώπινη ιστορία πάντα υπάρχει κάτι που μας αγγίζει. Για κάθε άνθρωπο που υποβάλλει την απορία του σίγουρα υπάρχει κάποιος λόγος, κάποια σκέψη, κάποιο συναίσθημα. Και στη δική μου περίπτωση, αυτό που αισθάνομαι είναι ο λόγος που με ωθεί να θέλω να μάθω.
    Ευελπιστώ στην κατανόησή σας και περιμένω υπομονετικά.

  9. #109
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    eternal - voyager καλησπέρα σου,

    Προσωπικά ειλικρινά δεν αισθάνθηκα καμία καταπίεση, τουλάχιστον από εσένα προσωπικά. Αν με τα γραφόμενα μου σου δόθηκε αυτή η εντύπωση, λυπάμαι, αλλά δεν υπάρχει ουδείς λόγος να το εκλαμβάνεις έτσι.

    Κατά ένα περίεργο τρόπο, θέλαμε δεν θέλαμε η γενικότερη κατάσταση που επικρατεί όλον αυτόν το καιρό μας έχει βγάλει όλους μας απο την σειρά μας, τις συνήθειες μας, τους χρόνους μας και προπάντων την ηρεμία μας. Η δε έλλειψη ηρεμίας και εσωτερικής γαλήνης είναι αυτή που τουλάχιστον εμένα με αποδιοργανώνει κάπως.

    Είμαι απολύτως βέβαιη πως αφού όπως λές διαβάζεις τις διάφορες δημοσιεύσεις, θα έχεις καταλάβει τόσο εσύ όσο και οι περισσότεροι ευελπιστώ, πως χαίρομαι την παρέα όλων σας, και ότι κάνω το κάνω μετά μεγάλης μου χαράς.

    Δυστυχώς όμως κάποιες φορές έρχονται στιγμές που οι συνθήκες υπερβαίνουν τις όποιες δυνατότητες μας, κάτι για το οποίο εγώ προσωπικά εκράζομαι ειλικρινά και ελεύθερα, ελάττωμα το οποίο βέβαια ίσως οδηγεί σε αντίθετες του πραγματικού μου εαυτού και των αισθημάτων μου, εντυπώσεις.

    Συγγνώμη ζητώ από όλους σας, εάν και εφόσον άθελα μου, έθιξα ή ίσως νιώσατε ότι ήμουν απρεπής απέναντι οιουδήποτε.

    Καλό σου /σας ξημέρωμα

  10. #110

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Καλημέρα. Θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει , αν και κάτι έχω καταλάβει.. Τί θα μπορούσε να σημαίνει το δικό μου γιόντ, έχω Χείρωνα και Σελήνη σε γιοντ με Πλούτωνα - Ποσειδώνα. Ο Χείρωνας σε ιδιομοιρία, η Σελήνη δύο μοίρες δίπλα και απέναντι αντίθεση ο Ουρανός. Η Σελήνη και ο Χείρωνας στον 5ο Οίκο.

    Ευχαριστώ!

 

 
Page 11 of 12 FirstFirst ... 7 8 9 10 11 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 6 users browsing this thread. (0 members and 6 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads