s
Οι 12 οίκοι του ζωδιακού - Page 11
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 11 of 14 FirstFirst ... 7 8 9 10 11 12 13 14 LastLast
Results 101 to 110 of 140
  1. #101
    Join Date
    Jun 2008
    Όνομα:
    Γιάννα
    Location
    Αθηνα
    Posts
    356

    Re: Οι 12 οίκοι του ζωδιακού

    Πολυ σωστη και πολυ ωραια η αναλυση του Δειμων,
    αλλα επισης θα πρεπει να προσθεσω οτι ο ουρανος που κανει συνοδο με το πλουτωνα δινει συχνα το αισθημα του ανικανοποιητου,κανοντας συχνα το ατομο να αλλαξει εκ βαθεων θεματα των οικων που συμμετεχουν.Στην προκειμενη περιπτωση θεματα 10 οικου και επειδη κανει αντιθεση με την σεληνη απο τον 4 οικο,μπορει συχνα να αισθανεται οτι ουτε το κοινωνικο προφιλ που εχει την γεμιζει αλλα και οτι η οικογενεια της δεν την στηριζει ή οτι υπαρχει μια φυσικη ή και ψυχικη αποσταση μεταξυ τους.
    Το καλό με τα μεγάλα λόγια είναι….
    ότι μπορούν να κρυφτούν πίσω τους ….μικροί άνθρωποι.

  2. #102
    Join Date
    Jan 2006
    Όνομα:
    Από τους 45 ένας.
    Location
    Αθήνα - Κρήτη
    Posts
    794

    Re: Οι 12 οίκοι του ζωδιακού

    Ωχ τον ξέχασα τον Πλούτο! :bigsmile: Βέβαια και μόνο το γεγονός ότι έχουμε να μελετήσουμε 7 όψεις συν τα χαρακτηριστικά δύο οίκων δύο ζωδίων και ενός (όχι και τόσο σαφή μάλιστα) πλανήτη, σημαίνει ότι το κοντινό μας περιβάλλον θα μας απασχολήσει περίπλοκα στη ζωή μας... Αυτό και από μόνο του αποτελεί μία καλή πρόβλεψη//ένδειξη, άσχετα εάν κατορθώσουμε κάποια στιγμή να αποκρυπτογραφήσουμε (decipher) ολόκληρη τη συνάρτηση.


    .
    Mind over matter.

    .
    .
    > >

  3. #103

    Re: Οι 12 οίκοι του ζωδιακού

    Πολύ ωραίο το άρθρο σας, αν και μου γεννά την απορία: όταν λέμε "κυβ΄ερνήτης του οίκου", τι εννοούμε? γιατί στη γενέθλια ανάλυση υπάρχει ένας πίνακας με τους πλανήτες στη σειρά, και δίπλα τους οίκους, από τους οποίους μερικοί επαναλαμβάνονται, πχ ο 2ος οίκος υπάρχει δίπλα στον Δία, στον κρόνο, στον Πλούτωνα και στη Λίλιθ. αυτό τι σημαίνει ακριβώς?

  4. #104

    Re: Οι 12 οίκοι του ζωδιακού

    Quote Originally Posted by Alaia View Post
    Πολύ ωραίο το άρθρο σας, αν και μου γεννά την απορία: όταν λέμε "κυβ΄ερνήτης του οίκου", τι εννοούμε? γιατί στη γενέθλια ανάλυση υπάρχει ένας πίνακας με τους πλανήτες στη σειρά, και δίπλα τους οίκους, από τους οποίους μερικοί επαναλαμβάνονται, πχ ο 2ος οίκος υπάρχει δίπλα στον Δία, στον κρόνο, στον Πλούτωνα και στη Λίλιθ. αυτό τι σημαίνει ακριβώς?
    Η ακμή κάθε Οίκου βρίσκεται σε κάποιο ζώδιο. Ο πλανήτης που κυβερνά το ζώδιο είναι και κυβερνήτης του Οίκου.
    Παράδειγμα: Η ακμή του 2ου Οίκου μου είναι στον Ταύρο. Η Αφροδίτη είναι ο κυβερνήτης του Ταύρου, άρα κυβερνήτης του 2ου Οίκου μου είναι η Αφροδίτη.
    Το γεγονός ότι σου αναφέρει τον Δία, τον Κρόνο, τον Πλούτωνα και την Λίλιθ στον 2ο Οίκο σημαίνει ότι αυτοί οι πλανήτες (και η Λίλιθ που δεν είναι πλανήτης αλλά υποθετικό σημείο) στον χάρτη που κοιτάς βρίσκονται στον 2ο Οίκο.
    Κάτω από τη στήλη αυτή υπάρχει μία άλλη, η οποία αναφέρει το πού βρίσκεται και η ακμή του κάθε Οίκου. Δες σε ποιο ζώδιο βρίσκεται η ακμή του 2ου Οίκου και θα βρεις και τον κυβερνήτη του.
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  5. #105
    Join Date
    Dec 2008
    Όνομα:
    George
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    46

    Re: Οι 12 οίκοι του ζωδιακού

    Εμένα με προβληματίζει έντονα ένα μέρος του ωροσκοπίου μου:
    - έχω ωροσκόπο ζυγό στις 26 και 30
    - πλούτωνα στο Ζυγό στις 26 και 36 δηλ. 1ος οίκος
    - Κρόνο πάλι στο Ζυγό στις 21 και 23 δηλ. 12ος οίκος
    - ¶ρη πάλι στο Ζυγό στις 18 και 24 δηλ. 12 οίκος

    Τώρα θέλω να βγάλω κάποιο νόημα από το γεγονός ότι είναι τόσοι πλανήτες στο Ζυγό και τόσο κοντά. Επίσης ο 12ος οίκος μου αρχίζει πάλι στο ζυγό στις 3 και 1!!! Με μπερδεύει δηλαδή το γεγονός ότι μοιράζομαι ανάμεσα σε 12ο και 1ο οίκο, αν σκεφτεί κανείς ότι επίσης έχω Δία στο σκορπιό στον 1ο οίκο στις 10 και 14 κι επίσης ο ήλιος μου είναι στους Ιχθύες δηλ. 12 ζώδιο!!

    Επίσης με μπερδεύει στην ανάλυση που προσπαθώ να κάνω και το γεγονός ότι ο Κρόνος, ¶ρης, Πλούτωνας και Δίας είναι και οι τέσσερεις ανάδρομοι!

    Σας μπέρδεψα κι εσάς ε??::blink: :bigsmile:
    ¶μα υπάρχει κανείς που να μπορεί να βγάλει καμιά άκρη...
    ευχαριστώ:bigsmile:

  6. #106
    Join Date
    Feb 2008
    Όνομα:
    Δεσποινα
    Location
    πειραιας
    Posts
    2,354

    Re: Οι 12 οίκοι του ζωδιακού

    Quote Originally Posted by zoze View Post
    Εμένα με προβληματίζει έντονα ένα μέρος του ωροσκοπίου μου:
    - έχω ωροσκόπο ζυγό στις 26 και 30
    - πλούτωνα στο Ζυγό στις 26 και 36 δηλ. 1ος οίκος
    - Κρόνο πάλι στο Ζυγό στις 21 και 23 δηλ. 12ος οίκος
    - ¶ρη πάλι στο Ζυγό στις 18 και 24 δηλ. 12 οίκος

    Τώρα θέλω να βγάλω κάποιο νόημα από το γεγονός ότι είναι τόσοι πλανήτες στο Ζυγό και τόσο κοντά. Επίσης ο 12ος οίκος μου αρχίζει πάλι στο ζυγό στις 3 και 1!!! Με μπερδεύει δηλαδή το γεγονός ότι μοιράζομαι ανάμεσα σε 12ο και 1ο οίκο, αν σκεφτεί κανείς ότι επίσης έχω Δία στο σκορπιό στον 1ο οίκο στις 10 και 14 κι επίσης ο ήλιος μου είναι στους Ιχθύες δηλ. 12 ζώδιο!!

    Επίσης με μπερδεύει στην ανάλυση που προσπαθώ να κάνω και το γεγονός ότι ο Κρόνος, ¶ρης, Πλούτωνας και Δίας είναι και οι τέσσερεις ανάδρομοι!

    Σας μπέρδεψα κι εσάς ε??::blink: :bigsmile:




    ¶μα υπάρχει κανείς που να μπορεί να βγάλει καμιά άκρη...
    ευχαριστώ:bigsmile:
    μαλλον εσυ μπερδευτηκες αγαπητο μελος
    εχεις μια συνοδο πλανητων 1ο και 12 ο οικο οπως και αλλοι
    διαβασε λοιπον στα αρθρα που εχει το φορουμ και θα την βρεις την ακρη...
    Οσο για τους αναδρομους που λες ολοι σχεδον οι ανθρωποι εχουμε αναδρομους πλανητες
    εχει επισης ωραιοτατα αρθρα και για αυτο..
    Τωρα για τον ηλιο σου μαλλον στον 5ο σου οικο πρεπει να πεφτει και οχι στον 12 που λες..
    αλλα ισως το λες μεταφορικα 12ο ζωδιο που ειναι ο ιχθεις στον ζωδιακο κυκλο..ε;
    Ελα μην μπερδευεσε ...ενα,
    ενα πιαστα και ξεκινα καλη μου...
    Η χειροτερη αισθηση ...ειναι η ψευδαισθηση....
    Δ.Κ

  7. #107
    Join Date
    Dec 2008
    Όνομα:
    George
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    46

    Re: Οι 12 οίκοι του ζωδιακού

    Quote Originally Posted by ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ View Post
    μαλλον εσυ μπερδευτηκες αγαπητο μελος
    εχεις μια συνοδο πλανητων 1ο και 12 ο οικο οπως και αλλοι
    διαβασε λοιπον στα αρθρα που εχει το φορουμ και θα την βρεις την ακρη...
    Οσο για τους αναδρομους που λες ολοι σχεδον οι ανθρωποι εχουμε αναδρομους πλανητες
    εχει επισης ωραιοτατα αρθρα και για αυτο..
    Τωρα για τον ηλιο σου μαλλον στον 5ο σου οικο πρεπει να πεφτει και οχι στον 12 που λες..
    αλλα ισως το λες μεταφορικα 12ο ζωδιο που ειναι ο ιχθεις στον ζωδιακο κυκλο..ε;
    Ελα μην μπερδευεσε ...ενα,
    ενα πιαστα και ξεκινα καλη μου...
    οι ιχθυες ειναι ναι 5ος οικος! το εννοούσα ως 12ο ζώδιο! έχω διαβάσει κάποια άρθρα αλλά μάλλον θέλει να μελετήσω κι άλλα προκειμένου να συνθέσω τη συνολική εικόνα!

    Αααα και κάτι ακόμα Δέσποινα!

    Είμαι καλός σου...κι όχι καλή σου...:toung: :bigsmile:

  8. #108
    Join Date
    Feb 2008
    Όνομα:
    Δεσποινα
    Location
    πειραιας
    Posts
    2,354

    Re: Οι 12 οίκοι του ζωδιακού

    Quote Originally Posted by zoze View Post
    οι ιχθυες ειναι ναι 5ος οικος! το εννοούσα ως 12ο ζώδιο! έχω διαβάσει κάποια άρθρα αλλά μάλλον θέλει να μελετήσω κι άλλα προκειμένου να συνθέσω τη συνολική εικόνα!

    Αααα και κάτι ακόμα Δέσποινα!

    Είμαι καλός σου...κι όχι καλή σου...:toung: :bigsmile:
    πω!πω..εισαι αντρας τωρα το ειδα :nuts:
    χαιρομαι ιδιαιτερα και συγνωνη ε;:bigsmile:
    Η χειροτερη αισθηση ...ειναι η ψευδαισθηση....
    Δ.Κ

  9. #109

    Re: Οι 12 οίκοι του ζωδιακού

    Εμενα πολυ σκουρα τα πραγματα ετσι?Καταδικασμενη στην αφανεια..Ηλιος και Ερμης στον 12ο οικο στον Ταυρο ακμη 12ου στον Κριο και περιλαμβανεται ολος ο Ταυρος..1ος οικος Ταυτοτητα προσωπικοτητα στους Διδυμους Κυβερνητης Ερμης δηλ δοκιμασιες απο αυτο που βγαζω προς τα εξω 4ος οικος στον Λεοντα και στην παρθενο κυβερνητες ηλιος και ερμης δοκιμασιες μεσα απο την οικογενια και προς το τελος της ζωης και 5ος οικος στην Παρθενο δοκιμασιες μεσα απο τα φλερτ και τα παιδια..Κανω λαθος?Αν εμπεριεχονται καποια αλλα ζωδια σ αυτους τους οικους η υπαρχουν θετικες οψεις πλανητων μπορει να υπαρξει στο μελλον καλυτερευση αυτων των υποθεσεων?

  10. #110
    Join Date
    Dec 2009
    Όνομα:
    Λινα.
    Posts
    78

    Re: Οι 12 οίκοι του ζωδιακού

    Καλησπερα και απο μενα,ελπιζω να ειστε ολοι καλα:bigsmile:
    Πολυ καλο το αρθρο και κατατοπιστικο.
    Εχω και εγω δυο αποριες,οποιος μπορει να απαντησει θα ηταν καλοδεχουμενο.
    Ο Ηλιος μου (Υδροχοος) βρισκεται στον 8 οικο μου στον οικο του Πλουτωνα.
    Η ακμη του 8 οικου ξεκιναει απο τον Υδροχοο ,πλανητης κυβερνητης ο Ουρανος.Ο Ουρανος μου βρισκεται στον 5 οικο στον Τοξοτη.
    Η ακμη του 5 οικου μου ξεκιναει απο τον Σκορπιο,πλανητης κυβερνητης ο Πλουτωνας.
    ο Πλουτωνας βρισκεται στον 4 οικο σε τριγωνο με τον Ηλιο μου και καμια οψη με τον Ουρανο.
    Πως θα μπορουσε να ερμηνευτη ολο αυτο?Φανταζομαι πως εχει σχεση με το αποκρυφο,την διασκεδαση και την οικογενεια?
    Απλα δεν μπορω να τα συνδεσω...:embarrest:weird:
    Η δευτερη απορια μου αφορα την συναστρια.
    Ειχα ακουση μια αστρολογο να λεει πως σε χαρτη συναστριας οι πλανητες του ενος συντροφου στις γωνιακες ακμες του αλλου συντροφου η ανοχη ειναι 5 μοιρες,ειναι πραγματι ετσι?
    Και για τις υπολοιπες ακμες η ανοχη ειναι μικροτερη.
    Παραδειγμα...Πλουτωνας του ενος (26 μοιρα) βρισκεται στον 8 οικο του αλλου,ο ο ποιος οικος τελειωνει στην 27 μοιρα.Αρα ο Πλουτωνας επειρεαζει τον 8 οικο του αλλου η και τον 8 και τον 9 οικο?


    Φιλικα:bigsmile:

 

 
Page 11 of 14 FirstFirst ... 7 8 9 10 11 12 13 14 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 14 users browsing this thread. (0 members and 14 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads