s
Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα; - Page 10
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 10 of 11 FirstFirst ... 6 7 8 9 10 11 LastLast
Results 91 to 100 of 106
  1. #91
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Quote Originally Posted by a8nva888 View Post
    θα ήθελα πολύ να τοποθετηθώ πάνω στο θέμα....εάν δεν είχα ένα βαρίδι μέσα μου...αυτή η τοποθέτηση πιθανώς θα απείχε παρασσάγγας απο τη συγκεχυμένη εικόνα που έχω τώρα...η μικρή αδερφή ,14 ετών, της καρδιακής μου φίλης διαγνώστηκε πρόσφατα ότι πάσχει από καρκίνο στα πνευμόνια...το κοριτσάκι το γνωρίζω απο νεογέννητο...η φίλη-αδερφή μου θα έλεγα ότι ήταν εώς τώρα εξορθολόγιζε τα πάντα,στεκόταν με σκεπτικισμό απέναντι στο θεό,διατηρούσε τις επιφυλάξεις της για το μοιραίο...Τώρα κλαίει με τις ώρες και παρακαλά την παναγία...ποιά δύναμη, ποιός αποφασίζει για αυτό που τη βρήκε με ρώτησε εχθές...την τράβηξα απαλά από το χέρι,την έσφιξα στην αγκαλιά μου και τηςζήτησα να σωπάσει,της είπα πως όλα θα πάνε καλά.Η ....θα βγει πιο δυνατή απο αυτή τη δοκιμασία...θα είναι ένας υπέροχος άνθρωπος που θα αγαπά τη ζώη και θα χει μια καρδιά γεμάτη καλοσύνη...Η αλήθεια είναι ότι είναι ήδη υπέροχη...η αλήθεια είναι ότι δεν μπόρεσα να απαντήσω στην απορία της,νομίζω δεν κατάφερα καν να μετριάσω τους λυγμόύς της....γιατί τα ίδια ακριβώς ερωτήματα ορθώνονται και μέσα μου
    Αγαπητή Αθηνά ακόμη και οι πιο ορθολογιστές άνθρωποι, σε τέτοιες περιόδους κρίσης επικαλούνται τα Θεία και την ανώτερη δύναμη που υπάρχει στο σύμπαν, μια δύναμη που κάποιοι την αποκαλούν και την αποδέχονται, ως Θεό ή δεν γνωρίζω εν πάσει περιπτώσει πως αλλιώς.

    Απαντήσεις υπάρχουν, όμως είμαστε πολύ "μικροί" για να τις γνωρίζουμε σε βάθος.

    Το μήνυμα σου με βρίσκει σε μια περίοδο της ζωής μου που αντιμετωπίζω προβλήματα σχετικά με την υγεία της αδερφής μου και που την έχω φέρει στο σπίτι μου δυο μήνες τώρα για να τη φροντίζω μιας και η μητέρα μου είναι μεγάλη και ταλαιπωρημένη καθώς χειρουργήθηκε κι εκείνη πριν από ένα μήνα περίπου (ευτυχώς όχι κάτι σοβαρό)
    .
    Η αδερφή μου πριν από 13 ημέρες έκανε ένα χειρουργείο στην σπονδυλική της στήλη και περιμένουμε να περάσει αυτός ο μήνας για να μάθουμε αν θα κάνει και 2ο. Όλη μέρα κάνουμε παρόμοιες συζητήσεις ψάχνοντας για απαντήσεις δίνοντας κουράγιο η μια στην άλλη.
    Ποιος και γιατί την έχει καθηλώσει σ' ένα κρεββάτι 3 μήνες τώρα, χωρίς να μπορεί να σηκωθεί να περπατήσει από τους πόνους, χωρίς να μπορεί να κάνει βασικά πράγματα όπως είναι για παράδειγμα το πλύσιμο των δοντιών της το οποίο ακόμη κι αυτό το κάνουμε στο κρεββάτι.

    Δυστυχώς έτσι είναι η ζωή, το σώμα του ανθρώπου είναι φθαρτό, αυτό είναι το τίμημα που καλούμαστε να πληρώσουμε εμείς οι άνθρωποι επειδή αποκτήσαμε το δικαίωμα να έρθουμε στη ζωή αλλά και να γεννήσουμε ζωή. Όσοι αναρωτιώμαστε ( όλοι μας δηλαδή) γιατί συμβαίνουν σε νεαρές ηλικίες τόσο δύσκολες καταστάσεις, η απάντηση είναι μια κατά την καθαρά υποκειμενική μου άποψη.

    Γιατί αυτή την συγκεκριμένη ζωή ήρθαμε να ζήσουμε κι αυτή ζούμε προκειμένου να ολοκληρωθεί ο κύκλος μας. Δύσκολη ή εύκολη, ο καθένας ζει την ζωή που επέλεξε η ψυχή του πολύ πριν ενσαρκωθεί στο σώμα του. Μια επιλογή, που ο Θεός και δημιουργός μας, μας έδωσε την ελευθερία να κάνουμε. Αυτό τουλάχιστον πιστεύω και γι αυτό μεγαλώνοντας κατέληξα στο συμπέρασμα πως όλα είναι προκαθορισμένα κι η ελεύθερη βούληση είναι άμεσα εξαρτημένη από την ευχέρεια που μας δίνεται μέσω του προσωπικού μας ωροσκόπιου.

    Δυστυχώς δεν έχω άλλες απαντήσεις να σου δώσω..... μακάρι να είχα.

    Λυπάμαι πραγματικά γι αυτό που συμβαίνει στην φίλη σου και την οικογένεια της κι εύχομαι κι ελπίζω να ξεπεράσουν τον Γολγοθά τους, με όσο το δυνατό λιγότερο κόστος.

  2. #92
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Δίπλα σας...
    Posts
    817

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Και ας μην ξεχνάμε και το εξής:
    Η πίστη στο Θεό και η ελπίδα για το καλύτερο, ήταν και είναι για το dna μας και για την ψυχοσύνθεσή μας ένα ΑΝΑΧΩΜΑ, που μας έδινε δύναμη και κουράγιο να συνεχίζουμε τους αγώνες μας, και τις προσπάθειές μας, σε κάθε επίπεδο. Εύχομαι από καρδιάς, να πάνε όλα καλά στο κοριτσάκι.

  3. #93
    Join Date
    Sep 2006
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    ο βυθός..
    Posts
    278

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Πάντως αυτό με τα παιδιά είναι ένα θέμα που με συγκινεί πολύ και δεν το καταλαβαίνω απόλυτα,γιατί να υποφέρουν τόσα παιδιά στον κόσμο,όπως και τόσοι καλοί άνθρωποι.Οκ,αυτό επέλεξαν από πριν,αλλά εμείς που τους αγαπάμε τι να κάνουμε,να μην δεθούμε με κανέναν στη ζωή,αφού διάφορα μπορεί να συμβούν σε όλους?Επίσης παρατηρώ πως οι πιο κακοί άνθρωποι,είναι και τυχεροί,ενώ οι καλές ψυχές τραβάνε τα άπειρα.Υπάρχει κάποια δικαιοσύνη σ'αυτό?

  4. #94
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    2,574

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Γιατί ψάχνουμε απαντήσεις στις ερωτήσεις μας που να βασίζονται στην δική μας ανθρωπινη λογική, όταν δεν μπορούμε να κατανοήσουμε την μεγαλύτερη "λογική" του σύμπαντος. Κανείς δεν ζει χωρίς να αναρωτηθεί, είτε για μικρά είτε για μεγάλα συμβάντα, αλλά ίσως και εμείς δεν είμαστε ακόμα έτοιμοι να κατανοήσουμε την απάντηση. Απο τα 8 μου μεγάλωσα με την απορία γιατι κάποια εξαιρετικά δυσάρεστα να συμβαίνουν σε εμένα και να μην ζω όπως τα περισσότερα παιδια... ακόμα αναρωτιέμαι. Απάντηση ξέρω ότι δεν θα πάρω αλλά η ανθρώπινη φύση μου ειναι αδύναμη και θέλει κάπου να ρίξει την ευθύνη για διάφορα γεγονότα.
    Δεν είμαι μοιρολατρική ούτε πιστεύω στην παντοδυναμία της ελεύθερης βούλησης....

  5. #95
    Join Date
    Feb 2008
    Όνομα:
    Δεσποινα
    Location
    πειραιας
    Posts
    2,354

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    αγαπημενη μου Τινα
    ραγισε η καρδια μου με αυτα που υποφερει
    η αγαπημενη αδελφουλα σου
    κουραγιο να κανετε και ολα σιγα σιγα θα φτιαξουν
    τα βασανα για εμας τους ανθρωπους ειναι κοριτσι μου
    τωρα περνατε την καταγιδα αλλα θα ερθει και η λιακαδα
    παντα ερχετε εξαλλου φιλη μου αγαπημενη!


    σε σκεφτομαι και σ.αγαπαω
    κουκι
    Η χειροτερη αισθηση ...ειναι η ψευδαισθηση....
    Δ.Κ

  6. #96
    Join Date
    Feb 2008
    Όνομα:
    Δεσποινα
    Location
    πειραιας
    Posts
    2,354

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Quote Originally Posted by kiaRRa View Post
    Απο τα 8 μου μεγάλωσα με την απορία γιατι κάποια εξαιρετικά δυσάρεστα να συμβαίνουν σε εμένα και να μην ζω όπως τα περισσότερα παιδια... ακόμα αναρωτιέμαι. .
    Πολυαγαπημενη μου Κιαρρουλα
    ισως για αυτο εγινες ενα καταπληκτικο πλασμα
    γιατι καποτε υπεφερες και πονεσες
    απο τα τρυφερα σου χρονια μολις 8 ετων [στεναχωρηθηκα πολυ ησουν τοσο μικρουλα]
    καλο μου ποσο θα ηθελα να σε εκανα μια τρυφερη αγκαλια τωρα
    εισαι ενα δυνατο και αξιολογο κοριτσι
    με σπουδες και πολλα κοτσια!
    μακαρι πολλα κοριτσια να ειχαν το τσαγανο το δικο σου!


    σε αγαπαω πολυ
    κουκι
    Η χειροτερη αισθηση ...ειναι η ψευδαισθηση....
    Δ.Κ

  7. #97

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Καλησπέρα σε όλους. Διάβασα σχεδόν όλα τα σχόλια και έχω να σας συστήσω ένα βιβλίο που δίνει μια απάντηση πάνω στο θέμα. Είναι το ''Mυστικό'' της Ρόντα Μπερν (The Secret by Rhonda Byrne). Δεν ξέρω κατά πόσο θα γίνει πιστευτό απ΄όλους αλλα εγώ που το πίστεψα χωρίς να ακολουθώ κατά γράμμα τις συμβουλές του αλλά τη γενική ιδέα πραγματικά άλλαξε ο τρόπος που βλέπω τα πράγματα και συνεπακόλουθα και η ίδια η ζωή μου. Με δύο λόγια λέει ότι τη ζωή μας μπορούμε να τη φτιάξουμε όπως θέλουμε αρκεί να ΝΙΩΘΟΥΜΕ πως θα γίνει έτσι όπως τη θέλουμε. Η λέξη κλειδί εδώ είναι το ρήμα ''νιώθουμε''. Υποστηρίζει πως η ψυχή έχει πολύ μεγάλη ενέργεια και μπορεί να έλξει αντίστοιχες κατάστάσεις με αυτό που αισθάνεται. Διευκρινίζω, όχι με αυτό που ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ αλλά με αυτό που ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ. ΄Αρα λοιπόν το θέμα δεν είναι να έχεις θετική σκέψη αλλά θετική αίσθηση. Αν σκέφτεσαι αισιόδοξα αλλα νιώθεις αρνητικά δεν μπορείς να πετύχεις τίποτα . Πρέπει να αισθάνεσαι αισιόδοξα και αυτό είναι και το πιο δύσκολο κομμάτι. Να ελέγξεις τη δύναμη της ψυχή σου και να στείλεις όλη την ενέργειά της προς μια συγκεκριμένη κατεύθυνση. Συνδυαστικά με την Αστρολογία θεωρώ πως εκείνοι που έχουν ένα δύσκολο ωροσκόπιο δυσκολεύονται περισσότερο να διώξουν τα αρνητικά αισθήματα γιατι ίσως έχουν αρνητικό κάρμα και πρέπει να επιβληθούν σε μία τιμωρημένη ψυχή. Πιστεύω όμως ότι αν τα καταφέρουν έχουν βρει το δρόμο για την εξιλέωση. ΄Αρα πιστεύω πως υπάρχει πεπρωμένο που πηγαζει από την ψυχή αλλα ακριβώς γι αυτό τον λόγο μπορεί και να αλλάξει από την ίδια ενέργεια που το δημιούργησε. Μην ξεχνάμε πως ό άνθρωπος είναι πλασμένος ''καθ'εικόνα και ομοίωσιν του θεού''...και γι αυτούς που δεν πιστεύουν στο θεό η επιστήμη λέει πως είμαστε ενα κομμάτι του σύμπαντος άρα και ένα κομμάτι της ενέργειας του σύμπαντος. Και αφού η ενέργεια ρέει προς μία κατεύθυνση δεν γινεται να υπάρχουν δύο ενέργειες, η δική μας και του σύμπαντος. Αν λοιπόν στρεψουμε την ενέργεια μας προς την κατεύθυνση που θέλουμε θα ακολουθήσει και το σύμπαν.
    Οποιος αγαπάει το τριαντάφυλλο αγαπάει και τ΄αγκάθια του

  8. #98
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Quote Originally Posted by maria76 View Post
    Πάντως αυτό με τα παιδιά είναι ένα θέμα που με συγκινεί πολύ και δεν το καταλαβαίνω απόλυτα,γιατί να υποφέρουν τόσα παιδιά στον κόσμο,όπως και τόσοι καλοί άνθρωποι.Οκ,αυτό επέλεξαν από πριν,αλλά εμείς που τους αγαπάμε τι να κάνουμε,να μην δεθούμε με κανέναν στη ζωή,αφού διάφορα μπορεί να συμβούν σε όλους?Επίσης παρατηρώ πως οι πιο κακοί άνθρωποι,είναι και τυχεροί,ενώ οι καλές ψυχές τραβάνε τα άπειρα.Υπάρχει κάποια δικαιοσύνη σ'αυτό?
    Μαρία μου, όταν πρόκειται για παιδιά όλοι συγκινούμαστε και δεν το χωρά ο νους μας.

    Όλοι εμείς που τους αγαπάμε, υποφέρουμε μαζί τους γιατί το "επιλέξαμε"
    Οσο για τις καλές ψυχές .....γι αυτό είναι καλές ψυχές, επειδή τραβούν τα άπειρα, "μαθαίνουν" να εξελίσσονται και μέσα από την εξέλιξη τους φτάνουν στον δημιουργό τους.

    Για τους υπολοίπους........φαντάζομαι πως υπάρχει η ημέρα της κρίσης, δεν μπορώ να διανοηθώ έναν κόσμο φτιαγμένο από τον Θεό, όπου δεν υπάρχει δικαιοσύνη κι ίση μεταχείριση.

    Αν πιστέψω κάτι τέτοιο θα πρέπει να πιστέψω πως το δώρο της ζωής είναι μεγάλο ΤΙΠΟΤΑ..

    Προσωπικά αρνούμαι να δεχτώ μια τέτοια θεωρία!

    Σ' ευχαριστώ Δέσποινα

  9. #99
    Join Date
    May 2010
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Posts
    47

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Κα Τίνα σας εύχομαι ειλικρινά η αδερφή σας να ιαθεί με όσο το δυνατό λιγότερη ταλαιπωρία(και γι αυτή και για εσάς)τέτοιες δοκιμασίες,όσο επώδυνες και ψυχοφθόρες και αν είναι, ίσως μας δίνουν πολύτιμη γνώση για τη ζωή,μια ευκαιρία για ενδοσκόπηση και κατανόηση του εαυτού μας και του κόσμου.Προσωπικά,ούσα απαιτητική από τη ζωή μου μου και κυρίως από εμένα,τέτοιες καταστάσεις με''προσγειώνουν''κατά κάποιο τρόπο, με βοηθούν και νομίζω όλους μας, να εκτιμώ,τα απλά,τις καθημερινές χαρές της ζωής,την περίφημη ρουτίνα που λέμε δίνοντας αρνητική σημασιολογική απόχρωση στη λέξη μη σκεφτόμενοι ότι ακριβώς αυτή η καθημερινότητα δεν είναι για κανέναν μας δεδομένη....

  10. #100
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Δίπλα σας...
    Posts
    817

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Όλα θα πάνε καλά, για όλους.
    Αρκεί να το πιστεύουμε όσο πιό δυνατά γίνεται και να αισιοδοξούμε.
    Καλή ανάρρωση ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

 

 
Page 10 of 11 FirstFirst ... 6 7 8 9 10 11 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 13 users browsing this thread. (0 members and 13 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads