s
[Συζήτηση] Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern) - Page 10
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 10 of 13 FirstFirst ... 6 7 8 9 10 11 12 13 LastLast
Results 91 to 100 of 130
  1. #91

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Επίσης τώρα μόλις συνηδειτοποιώ με αυτά που έγραψες παραπάνω, οτι και η γενέθλια αντίθεση πιάνει 2ο, 8ο

  2. #92
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Θα δώσεις βαρύτητα και στους 4 οίκους και όχι μόνο......(για να σε παιδέψω λίγο .....) Θα δώσεις σημασία και στους οίκους που κυβερνούν. Αν για παράδειγμα ο Σελήνη κυβερνά τον 7ο οίκο, θεώρησε πως από την όψη με τον Κρόνο θα επηρεαστούν και οι σχέσεις σου με τους άλλους.

    Για τη "σημαντική όψη" έχεις δίκιο απλά να πω άλλη μια φορά πως για να είναι σημαντική δεν χρειάζεται η ίδια όψη που υπάρχει στο γενέθλιο να σχηματίζεται και στην ηλιακή. Αν δηλαδή έχεις αντίθεση στον γενέθλιο σου χάρτη μεταξύ δυο πλανητών και στον χάρτη της ηλιακής οι συγκεκριμένοι πλανήτες έρχονται σε επαφή μέσω εξαγώνου, είναι εξίσου σημαντική αφού και σ' αυτή την περίπτωση ενεργοποιείται η γενέθλια όψη.

  3. #93

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Ευχαριστώ πολύ Τίνα, αν και όντως με παιδεύεις. Υποθέτω οτι εννοείς ποιούς κυβερνούν στον γενέθλιο. Το σεμινάριο επειγόντως!
    Last edited by maggicca; 27-04-2014 at 08:33 PM.

  4. #94

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Καλημερα
    Εχω μια απορια σχετικα με την ανοχη οψεων στην ηλιακη
    Η αφροδιτη ηλιακης επιστροφης στις 10.56 καρκινου στον 7ο οικο και ο γενεθλιος αρης στις 19.11 καρκινου.Να την υπολογισω σαν συνοδο,η μηπως το παρατραβηξα;

    Και οταν για παραδειγμα στον χαρτη η σεληνη της ηλιακης ειναι σε τριγωνο με τον ουρανο της ηλιακης,ενεργοποιειται με αυτο τον τροπο το γενεθλιο τετραγωνο που εχω σεληνης-ουρανου η ενεργοποιειται μονο αν πλανητης ηλιακης χτυπα μονο γενεθλιο και οχι με οψη μεταξυ 2 ηλιακων πλανητων;Ο ενας δηλαδη πρεπει να ειναι απο την ηλιακη και ο αλλος του γενεθλιου για να ενεργοποιηθει οψη;
    Last edited by melenia83; 26-05-2014 at 05:57 AM.

  5. #95

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Καλήσπερα. Θα ήθελα αν μπορείτε να μου εξηγήσετε τι σημαίνει όταν σε ηλιακή επιστροφή κάποιος έχει ακριβως της ίδιες ακμες οικών ηλιακής επιστροφής με τις γενέθλιες ακμές κάποιου αλλου ( το παρατήρησα με μεγάλη εκπληξή ) (π.χ. πρώην συντρόφου που εχουν χωρίσει εδω και χρόνια). Ευχαριστω πολύ

  6. #96
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Quote Originally Posted by melenia83 View Post
    Καλημερα
    Εχω μια απορια σχετικα με την ανοχη οψεων στην ηλιακη
    Η αφροδιτη ηλιακης επιστροφης στις 10.56 καρκινου στον 7ο οικο και ο γενεθλιος αρης στις 19.11 καρκινου.Να την υπολογισω σαν συνοδο,η μηπως το παρατραβηξα;

    Και οταν για παραδειγμα στον χαρτη η σεληνη της ηλιακης ειναι σε τριγωνο με τον ουρανο της ηλιακης,ενεργοποιειται με αυτο τον τροπο το γενεθλιο τετραγωνο που εχω σεληνης-ουρανου η ενεργοποιειται μονο αν πλανητης ηλιακης χτυπα μονο γενεθλιο και οχι με οψη μεταξυ 2 ηλιακων πλανητων;Ο ενας δηλαδη πρεπει να ειναι απο την ηλιακη και ο αλλος του γενεθλιου για να ενεργοποιηθει οψη;
    Καλησπέρα. Η ανοχή των όψεων, στην Ηλιακή επιστροφή, κατά κάποιους είναι μέχρι 5 μοίρες και για άλλους 3.5 (προσωπικά, αυτό το κρατώ για τα φώτα και στους υπόλοιπους δίνω 3.5). Όπως και να έχει η ανοχή που δίνεις είναι εκτός ορίων.

    Μια όψη που υπάρχει στον γενέθλιο και επαναλαμβάνεται στο SR , στην ουσία τονίζει την γενέθλια όψη. Ωστόσο, δεν θα πρέπει να βασίζεσαι μόνο στις ενεργοποιήσεις του SR με τον γενέθλιο. Για να βγάλεις κάποιο ολοκληρωμένο συμπέρασμα, Θα πρέπει να το συνδυάσεις και με τις πληροφορίες που παίρνεις από τον προοδευτικό σου χάρτη.
    Last edited by katiakiss; 07-08-2014 at 04:58 PM.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  7. #97
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Quote Originally Posted by christianna825 View Post
    Καλήσπερα. Θα ήθελα αν μπορείτε να μου εξηγήσετε τι σημαίνει όταν σε ηλιακή επιστροφή κάποιος έχει ακριβως της ίδιες ακμες οικών ηλιακής επιστροφής με τις γενέθλιες ακμές κάποιου αλλου ( το παρατήρησα με μεγάλη εκπληξή ) (π.χ. πρώην συντρόφου που εχουν χωρίσει εδω και χρόνια). Ευχαριστω πολύ
    Δεν είναι καλή τακτική να ξεκινάς τον όποιο συναστριακό συνειρμό συγκρίνοντας τις Ηλιακές επιστροφές. Σε γενικές γραμμές, αυτό σημαίνει ότι αυτό το έτος Ηλιακής επιστροφής έχει χοντρικά τις ίδιες τάσεις και για τους δύο, επειδή έχετε κοινές ετήσιες γωνιακές ακμές (και με δεδομένο ότι οι αργοί πλανήτες βρίσκονται στο ίδιο ζώδιο και στον ίδιο οίκο), ωστόσο, οι προσωπικοί πλανήτες μπορεί να είναι σε διαφορετικούς οίκους και ζώδια. Όπως και να έχει, η σύμπτωση που ίδιου SR σε ένα Α+Β πρόσωπο, θα ήταν κάτι που θα το παρατηρούσα τελευταίο. Οι όψεις μεταξύ των προοδευτικών πλανητών και ακμών , όπως και οι όψεις μεταξύ προοδευτικών και γενέθλιων Α+Β , είναι το πρώτο που κοιτάμε μετά την βασική γενέθλια συνανστρία.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  8. #98

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Σαφώς, γνωρίζω την τακτική που πρέπει να ακολουθείται, απλώς μου γεννήθηκε η απορία όταν το συνειδητοποιησα γι αυτό και έθεσα την ερώτηση. Να διευκρινίσω μόνο οτι αναφέρθηκα σε ίδιες ακμές οίκων ηλιακής επιστροφής του Α σε σύγκριση με τις ίδιες γενέθλιες ακμές του Β και όχι σε συγκρισή μεταξύ ηλιακών επιστροφών των δύο προσώπων. Σας ευχαριστω πολύ για την απάντηση.
    Last edited by destiny845; 07-08-2014 at 04:51 PM.

  9. #99
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Quote Originally Posted by christianna825 View Post
    Σαφώς, γνωρίζω την τακτική που πρέπει να ακολουθείται, απλώς μου γεννήθηκε η απορία όταν το συνειδητοποιησα γι αυτό και έθεσα την ερώτηση. Να διευκρινίσω μόνο οτι αναφέρθηκα σε ίδιες ακμές οίκων ηλιακής επιστροφής του Α σε σύγκριση με τις ίδιες γενέθλιες ακμές του Β και όχι σε συγκρισή μεταξύ ηλιακών επιστροφών των δύο προσώπων. Σας ευχαριστω πολύ για την απάντηση.
    Έχεις δίκιο. Τώρα το πρόσεξα (ταυτόχρονα κάνω και άλλα πράγματα και δεν ήμουν στο 100% εδώ ).
    Τέλος πάντων, πέρα από τους κανόνες που γνωρίζουμε, θα πρέπει να σκεφτόμαστε κάνοντας λογικούς συνειρμούς. Τι είναι ο ετήσιος χάρτης (SR) ; Ουσιαστικά, είναι οι επιρροές που δέχεται το άτομο για το χρονικό διάστημα από γενέθλια σε γενέθλια. Αυτό σημαίνει πως υπάρχουν κάποιες κοινές ανταποκρίσεις στους τομείς της ζωής (τόσο όσο...), για το εν λόγω χρονικό διάστημα. Μόνο αυτή την πληροφορία θα κρατούσα και κατά τα άλλα θα βάδιζα στους κλασικούς δρόμους της εξέτασης δύο χαρτών (συναστρία). Στο δεδομένο που θέτεις θα έδινα μια κάποια σημασία , σαν πληροφορία στο πίσω μέρος του μυαλού, μόνο αν έβλεπα σημαντικές όψεις φώτων, γωνιακών ακμών και Αφροδίτη\Άρη προοδευτικών του Α με γενέθλιους του Β ή προοδευτικών Α+Β.
    Να ξέρεις πως από ένα σημείο και μετά, ο τρόπος προσέγγισης είναι ένα προσωπικό ζήτημα, αλλά όσο πιο απλά και συγκεκριμένα προσεγγίζεις, τόσο πιο ολοκληρωμένη και έγκυρη εικόνα σχηματίζεις.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  10. #100

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Quote Originally Posted by katiakiss View Post
    Έχεις δίκιο. Τώρα το πρόσεξα (ταυτόχρονα κάνω και άλλα πράγματα και δεν ήμουν στο 100% εδώ ).
    Τέλος πάντων, πέρα από τους κανόνες που γνωρίζουμε, θα πρέπει να σκεφτόμαστε κάνοντας λογικούς συνειρμούς. Τι είναι ο ετήσιος χάρτης (SR) ; Ουσιαστικά, είναι οι επιρροές που δέχεται το άτομο για το χρονικό διάστημα από γενέθλια σε γενέθλια. Αυτό σημαίνει πως υπάρχουν κάποιες κοινές ανταποκρίσεις στους τομείς της ζωής (τόσο όσο...), για το εν λόγω χρονικό διάστημα. Μόνο αυτή την πληροφορία θα κρατούσα και κατά τα άλλα θα βάδιζα στους κλασικούς δρόμους της εξέτασης δύο χαρτών (συναστρία). Στο δεδομένο που θέτεις θα έδινα μια κάποια σημασία , σαν πληροφορία στο πίσω μέρος του μυαλού, μόνο αν έβλεπα σημαντικές όψεις φώτων, γωνιακών ακμών και Αφροδίτη\Άρη προοδευτικών του Α με γενέθλιους του Β ή προοδευτικών Α+Β.
    Να ξέρεις πως από ένα σημείο και μετά, ο τρόπος προσέγγισης είναι ένα προσωπικό ζήτημα, αλλά όσο πιο απλά και συγκεκριμένα προσεγγίζεις, τόσο πιο ολοκληρωμένη και έγκυρη εικόνα σχηματίζεις.

    Όλα καλά. Εγώ τωρα μαθαίνω και παλεύω να συνδύασω όλα αυτά. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

 
Page 10 of 13 FirstFirst ... 6 7 8 9 10 11 12 13 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 4 users browsing this thread. (0 members and 4 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads