s
Κλωνοποίηση ανθρώπου
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 25
  1. #1
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    31

    Κλωνοποίηση ανθρώπου

    Ειχα διαβάσει παλιά στο ίντερνετ ότι κάποιοι «τρελοι» Ιταλοί επιστήμονες έκαναν προσπάθειες κλωνοποίσησης του ανθρώπου. Ζητούσαν γυναίκες για να κυοφορήσουν τα κλωνοποιημένα έμβρυα με ανταμοιβή υπέρογκα ποσά. Αυτό όμως που δεν τους μαρτυρούσαν ήταν ότι μετά την εγκυμοσύνη υπήρχε η πιθανότητα να αποκτήσουν καρκίνο της μήτρας. Βέβαια τα αποτελέσματα των πειραμάτων τους δεν έγιναν γνωστά. Η ιστορία σταμάτησε εκεί για το αναγνωστικό κοινό αλλά όχι για τους επιστήμονες. Πιστεύω ότι έχουν κλωνοποιήσει άνθρωπο. Με λίγα βιώσιμα κύτταρα (τα κύτταρα μετά τον θάνατο μπορούν να κλωνοποιηθούν μέσα σε 72 ώρες ή να καταψυχθούν για μελλοντική κλωνοποίηση), μπορούν να επεξεργαστούν το Dna, να αφαιρέσουν τμήματα της μνήμης (σαν μερική διαγραφή), να δώσουν τα εξωτερικά χαρακτηριστικά και τον χαρακτήρα που θέλουν στον «ψεύτικο» άνθρωπο. Σκοπός;; Λένε ότι θα σώζουν ζωές φτιάχνοντας κλωνοποιημένα μοσχεύματα. Τι λέω εγω;; Θα φτιάχνουν σκληρούς και άκαρδους στρατιώτες και το δημιούργημα τους κάποια στιγμή θα έρθει εναντίον τους.
    Σκεφτόμουνα, τι ψυχή μπορεί να έχει ένα τέτοιο «δημιούργημα»;; Εχει ψυχή;; Πνεύμα;; Πως εξηγείται μεταφυσικά αυτό το είδος του ανθρώπου;;
    Μπορεί όλα αυτά που σκέφτομαι να είναι πολύ μελλοντικά αλλά ίσως είναι πολύ πιο κοντά απ’όσο νομίζουμε…!

  2. #2
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: Κλωνοποίηση ανθρώπου

    Αγαπητή madcat

    Θέτετε ερωτήματα ιδιαίτερα λεπτά, μα και σοβαρά. Έχω κι εγώ προβληματιστεί για τίς απορίες κι ανησυχίες που μας καταθέτετε. Θα σας δώσω την άποψή μου, χωρίς να θεωρώ τον εαυτό μου ειδικό στη μεταφυσική. Ίσως ένας δάσκαλος θα μπορούσε να μιλήσει πιο έγκυρα.
    Δυστυχώς θεωρώ πως υπάρχει ήδη κλωνοποίηση ανθρώπου, κι επειδή όλα θα τα μαθαίνουμε όταν άλλοι το θέλουν, με σκοπιμότητα, έχω την αίσθηση πως η κλωνοποίηση επιτεύχθηκε πριν τον Ντόλυ. Η Ντόλυ ήταν η πρόφαση για να συνηθίζουμε στην ιδέα. Η αποτυχία της Ντόλυς - η πρόωρη γήρανση (αν είναι αποτυχία) δεν σημαίνει πως δεν δίνει κλωνοποιημένα όντα.
    Φυσικά και όλα αυτά γίνονται για να καταστήσουν με μία συγκεκριμένη μέθοδο ανθρώπους-ρομπότ, μια και το ανθρώπινο είδος εξελίχθηκε πολύ για κάποιους που δεν το επιθυμούν. ΓΙ΄αυτό και μας μολύνουν την ατμόσφαιρα, την διατροφή, το μυαλό με συγκεκριμένα μηνύματα...
    Όσο για την ψυχή που θα κατέχει ένα τέτοιο σώμα (κλωνοποιημένο), θα είναι κατάλληλη σε δονήσεις, για να ζήσει μέσα σε ένα τέτοιο φορέα. Θα παίξει ένα ρόλο στην γήινη πορεία και θα συντελέσει σ' αυτόν με τα δικά της δεδομένα. Μπορεί να γίνει και η ίδια ο καταλύτης αυτών που κάνουν τέτοια σώματα. Δεν μπορούν να ελέγξουν την ψυχή! Όσο εγκλωβισμένη κι αν είναι. Υπάρχει πάντα ελπίδα αντίστασης.
    Η αναζήτησή σας θα σας φέρει σε πληροφορίες. Θα νοιώσετε αρκετή θλίψη ενδεχόμενα, αλλά ίσως φιλοσοφήσετε περισσότερο για το τι πραγματικά αξίζει στην ενσάρκωσή μας και προσπαθήσετε για το καλύτερο της δικής σας ψυχής και όσων σας πλησιάζουν και είναι δεκτικοί. Πιθανώς είναι το μόνο που μπορείτε να κάνετε... Σας το εύχομαι ειλικρινά.

    Λίλιαν Σίμου

  3. #3
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    66

    Re: Κλωνοποίηση ανθρώπου

    Μπράβο Λίλιαν για την απάντηση που έδωσες, με κάλυψες πλήρως.

  4. #4

    Re: Κλωνοποίηση ανθρώπου

    Σίγουρα έχουν προβεί σε πράξεις και έχουν κλωνοποιήσει "ανθρώπους"?
    Ναι, έχει γίνει και αυτό..Απλά δεν είναι ανακοινώσιμα σε εμάς τους κοινούς θνητούς. Φαντάζεσαι τί θα γινόταν άν μαθαίναμε κάτι τέτοιο? Άλλο να το φαντάζεσαι και άλλο να ξέρεις ότι δίπλα υπάρχει ένα όν που ζεί και αναπνέει αλλά μάλλον, δεν έχει την ψυχή γεμάτη εμπειρίες, αγάπη και όλα αυτά τα τέλεια συναισθήματα που φτιάχνουν έναν άνθρωπο. Βέβαια υπάρχει και η μεγάλη περίπτωση να πέφτω εντελώς έξω. Ναι, επειδή όλα πλέον γίνονται, ή σχεδόν όλα, παίζει και το γεγονός να δημιουργείται κατά αυτόν τον τρόπο ένας άνθρωπος που να νοιώθει να πονάει να ζεί. Αλλά δεν νομίζω ότι θα υπάρχει μία φυσιολογική εξέλιξη, κάπου θα κολλήσει, κάτι δεν θα πάει φυσιολογικά.

  5. #5

    Re: Κλωνοποίηση ανθρώπου

    Εγώ αυτό που θα πω ταιριάζει γάντι στο θέμα Κλωνοποίηση...."ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ"...για το χρήμα μπορούν να γίνουν πολλά και να ικανοποιήσουν όποια "ανωμαλία" (συγχωρέστε μου την λέξη αλλά μόνο έτσι μπορώ να το δω...γιατί σίγουρα μόνο για το κοινό καλό δεν γίνεται όλη η δουλειά...):sad2:

  6. #6
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Τα βουνα και τ
    Posts
    892

    Re: Κλωνοποίηση ανθρώπου

    Εμενα δεν θα με πειραζε καθολου να υπηρχε ο κλωνος μου!!
    Το πολυ πολυ να δανειζομουν και κανενα οργανο του!
    Πού να τρεχεις να βρεις συμβατους δωρητες οργανων τωρα...

  7. #7

    Re: Κλωνοποίηση ανθρώπου

    Quote Originally Posted by Αγγελικη
    Εμενα δεν θα με πειραζε καθολου να υπηρχε ο κλωνος μου!!
    Το πολυ πολυ να δανειζομουν και κανενα οργανο του!
    Πού να τρεχεις να βρεις συμβατους δωρητες οργανων τωρα...
    Το να δανειστείς όργανα για να σώσεις την ζωή σου από τον κλώνο σου σίγουρα δεν είναι κακό. Ίσα ίσα...συμφωνώ μαζί σου. Αυτό όμως θεωρώ ότι για να γίνει είναι τόσο πιθανό όσο και απίθανο! :suspiciou

  8. #8
    Join Date
    Nov 2005
    Όνομα:
    Κυριακή
    Location
    αλλου κι αλλου...
    Posts
    872

    Re: Κλωνοποίηση ανθρώπου

    Quote Originally Posted by Αγγελικη
    Εμενα δεν θα με πειραζε καθολου να υπηρχε ο κλωνος μου!!
    Το πολυ πολυ να δανειζομουν και κανενα οργανο του!
    Πού να τρεχεις να βρεις συμβατους δωρητες οργανων τωρα...

    Και τα "δανεικα" Αγγελικουλα με τι τοκο θα τα επεστρεφες;

    Αραγε ενας κλωνος μου θα αντιστοιχουσε στο διδυμο αδελφακι που ποτε δεν απεκτησα;:worried:
    Θα τον αγαπουσα επειδη θα ηταν ολοιδιος εγω η θα τον μισουσα για το ιδιο λογο;
    Θα τον θεωρουσα "κτημα" μου ή ανεξαρτητο πλασμα; :amuse:
    Κι εκεινος θα με μισουσε γιατι θα υπηρχε εξαιτιας μου ή θα με αγαπουσε για τον ιδιο λογο;
    Θα ενιωθα "Θεα" αν υπηρχε ενα πλασμα κατ'εικοναν και καθ'ομοιωσιν μου; :weird:
    Αν "δανειζομουν" οργανα του για να επιζησω δεν θα ηταν σαν να με σκοτωνα;
    Για να μην αρχισω να λεω τωρα για ανθρωπινα δικαιωματα, ηθικες αξιες και βιασμο της φυσης........
    Ονειρευόμουν απέραντες θάλασσες και ανοιχτούς ορίζοντες...
    ... οταν αρχισε να χτυπαει το ξυπνητήρι....

  9. #9
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Φωτεινή
    Location
    thessaloniki
    Posts
    3,068

    Re: Κλωνοποίηση ανθρώπου

    Quote Originally Posted by starfish
    .. ανθρωπινα δικαιωματα, ηθικες αξιες και βιασμο της φυσης........
    Ο μονος λογος που φοβάμαι την κλωνοποιηση ειναι το πως /που θα αξιοποιηθεί/αντιμετωπιστεί απο εμας.
    Οπως κάθε ανακάλυψη,έχει απώτερο σκοπο την εκμετάλλευση της για να γίνει καλυτερη η ζωή μας.
    Ποιός ο σκοπος της κλωνοποιησης;;;
    Να τεκνοποιήσουν οι άτεκνοι,τέκνα που θα είναι ίδια με αυτους;Αυτό ειναι η γονιδιακη εξέλιξη του είδους;Μονο που θα είναι σε πίσω κινηση!
    Σκοπός δεν υπάρχει,πέρα απο την ανώφελη επιδειξη δύναμης της επιστήμης των κάποιων ανθρώπων που θέλουν να γίνουν βασιλιας στην θέση του βασιλιά!

    Η άλλη παράμετρος.
    Η λέξη κλειδί ειναι τα ανθρωπινα δικαιώματα!Το οτι η σύλληψη θα γινοταν σε εργαστηριο ή το οτι θα μας εμοιαζε ως κλώνος,δεν σημαινει οτι δεν θα ηταν άνθρωπος,με τα ιδια δικαιωματα,ελευθεριες και ευθυνες!

    Και μόνο η σκέψη γέννησης ανθρώπων με σκοπό την εκμεταλλευσή τους,μου προκαλεί αηδια.

    Υπαρχει ήδη αρκετή βια,απιστευτη εκμετάλλευση προς ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες,θεωρώ "άρρωστο"επιτευγμα την δημιουργία κι άλλων θυματων, κι άλλων στιγματισμένων απο την κοινωνία ανθρώπων.
    επικοινωνία:
    horarycraftsman@gmail.com
    https://www.facebook.com/pages/The-H...38930886253370

    Starwalk στον http://www.e-star.gr κάθε Πέμπτη 21:00-23:00
    Aρχείο εκπομπών : http://www.mixcloud.com/Fotini_Chris/

    'Το πληγωμένο μάτι γιατρεύεται ευκολότερα απο το πληγωμένο μυαλό'

  10. #10
    Join Date
    Mar 2005
    Όνομα:
    Ιουλία
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,101

    Re: Κλωνοποίηση ανθρώπου

    Φωτεινή,

    θα συμφωνήσω μαζί σου στο ότι εξαρτάται πως θα την αξιοποιηθεί!
    Πιστεύω ότι δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για το "καλό" των ανθρώπων. Δυστυχώς, θα χρησιμοποιηθεί μάλλον για το "κακό" του κόσμου!
    Η "βοήθεια" που αναφέρουν ότι θα προσφέρει η κλωνοποίηση για τις άτεκνες οικογένειες κλπ είναι για τα μάτια του κόσμου!! Τα πειράματα θα συνεχιστούν και ποιός ξέρει τι θα αντικρίσουμε στο μέλλον!!

 

 
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 4 users browsing this thread. (0 members and 4 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads