s
Παρθένος: Το αληθινό ζώδιο της Ελλάδας - Page 6
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 6 of 20 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 16 ... LastLast
Results 51 to 60 of 198
  1. #51
    Join Date
    May 2008
    Posts
    7

    Re: Παρθένος: Το αληθινό ζώδιο της Ελλάδας

    Γειά σας!
    Μην με παρεξηγήτε! Χάρηκα που διάβασα απόψεις από άτομα λίγο πιο ανοιχτόμυαλα από αυτά που ήδη γνωρίζω. Και φυσικά απόψεις που ταιριάζουν στην κοσμοθεωρία μου. Η αλήθεια είναι οτι δεν το έχω πολυψάξει το θέμα, αλλά λέω μια ιδέα: Μήπως η Ελλάδα και κάθε χώρα στον κόσμο δεν υπάγεται στους αστρολογικούς νόμους που γνωρίζουμε; Μήπως τελικά επειδή και μόνο οι χώρες αποτελούνται από ένα αμάλγαμα λαών, νοοτροπίας και θρησκειών δεν πρέπει να βάλουμε "τεμπέλες" τύπου: είναι ζυγός, είναι παρθένος ή ταύρος; Στην τελική, όλος ο κόσμος έχει όλων των ειδών ζώδια και με τα θετικά και με τα αρνητικά τους χαρακτηριστικά. Πώς μπορώ λοιπόν να πώ οτι μια χώρα είναι το Χ ή Ψ ζώδιο την στιγμή που απαρτίζεται από 11 εκατομύρια ανθρώπους τόσο διαφορετικών ζωδίων μεταξύ τους; Πάντως ό,τι κι αν είμαστε κάποιος στο Σύμπαν πρέπει να μας φυλάει. Με την νοοτροπία μας και το πανελλήνιο ρητό " Δε βαρίεσαι" πώς δεν μας φάγαν ακόμα, δεν γνωρίζω.
    Υ.Γ. Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει...(σ.σ. για τα θετικά των Υδροχώων)

  2. #52

    Re: Παρθένος: Το αληθινό ζώδιο της Ελλάδας

    Quote Originally Posted by 'Ερση View Post
    Μπορούμε ακόμα, αν θέλετε, να προσπαθήσουμε να αναλύσουμε το ωροσκόπιο της Ελλάδας για να τα συζητήσουμε όλα αυτά στην πράξη και συγκεκριμένα. Αν θέλετε να το κάνουμε αυτό, ας αναρτήσει κάποιος (γιατί εγώ δεν ξέρω πως να το κάνω) το ωροσκόπιο της Ελλάδας για να το βλέπουμε όλοι.


    Καλημερα!!!!!!
    Κοραλλια μου συμφωνω μαζι σου, ομως για εμενα τιθεται κ αλλο θεμα ,ποιο Ωροσκοπιο Ελλαδας να αναρτησουμε?
    Απ οτι καταλαβαινω ο καθενας απο εμας εχει και διαφορετικη ωρα,εγω για παραδειγμα το Ωροσκοπιο που εχω, εχει ωρα 12.25 pm και υποτιθεται πως ειναι απο εγκυρη πηγη, δεν τον καταστρωσα μονη μου το χαρτη,παρολα αυτα μπηκα στην διαδικασια να αναρωτηθω αν εχω τον σωστο.
    σε παραπανω δημοσιευση διαβασα ωρα 12.00 ακριβως, οποτε για ποιο Ωροσκοπιο μιλαμε τελικα?
    Καλημέρα, Έρση μου! Ας το επιβεβαιώσουμε ξανά από τις ιστορικές πηγές. Θα το κοιτάξω και θα σας πω.

  3. #53

    Re: Παρθένος: Το αληθινό ζώδιο της Ελλάδας

    Quote Originally Posted by Uranus View Post
    Γειά σας!
    Μην με παρεξηγήτε! Χάρηκα που διάβασα απόψεις από άτομα λίγο πιο ανοιχτόμυαλα από αυτά που ήδη γνωρίζω. Και φυσικά απόψεις που ταιριάζουν στην κοσμοθεωρία μου. Η αλήθεια είναι οτι δεν το έχω πολυψάξει το θέμα, αλλά λέω μια ιδέα: Μήπως η Ελλάδα και κάθε χώρα στον κόσμο δεν υπάγεται στους αστρολογικούς νόμους που γνωρίζουμε; Μήπως τελικά επειδή και μόνο οι χώρες αποτελούνται από ένα αμάλγαμα λαών, νοοτροπίας και θρησκειών δεν πρέπει να βάλουμε "τεμπέλες" τύπου: είναι ζυγός, είναι παρθένος ή ταύρος; Στην τελική, όλος ο κόσμος έχει όλων των ειδών ζώδια και με τα θετικά και με τα αρνητικά τους χαρακτηριστικά. Πώς μπορώ λοιπόν να πώ οτι μια χώρα είναι το Χ ή Ψ ζώδιο την στιγμή που απαρτίζεται από 11 εκατομύρια ανθρώπους τόσο διαφορετικών ζωδίων μεταξύ τους; Πάντως ό,τι κι αν είμαστε κάποιος στο Σύμπαν πρέπει να μας φυλάει. Με την νοοτροπία μας και το πανελλήνιο ρητό " Δε βαρίεσαι" πώς δεν μας φάγαν ακόμα, δεν γνωρίζω.
    Υ.Γ. Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει...(σ.σ. για τα θετικά των Υδροχώων)

    Αγαπητή Uranus, δεν μιλάμε για ένα ζώδιο που χαρακτηρίζει ένα λαό αλλά για ένα ολοκληρωμένο ωροσκόπιο για την ίδρυση ενός συγκεκριμένου κράτους. Το ωροσκόπιο αυτό δεν χαρακτηρίζει τα άτομα αυτού του κράτους αλλά δείχνει κοινά χαρακτηριστικά και κοινές εμπειρίες που μοιράζονται ως πολίτες αυτού του κράτους. Π.χ. όταν γίνονται εκλογές ή γίνει ένας σεισμός ή πόλεμος είναι μια κοινή εμπειρία. Ή όταν λέμε ότι οι ¶γγλοι γενικά είναι ψυχροί, τυπικοί και ευγενικοί ως λαός, χωρίς να σημαίνει ότι είναι όλοι έτσι. Ή όταν λέμε ότι υπάρχει αυξημένη εγκληματικότητα στην Κολομβία. Η κυβέρνηση ενός κράτους παίρνει αποφάσεις που αφορούν όλους τους πολίτες ενός κράτους. Και πολλά άλλα.

  4. #54

    Re: Παρθένος: Το αληθινό ζώδιο της Ελλάδας

    Κοραλία μου θα το εξηγήσω όσο πιο απλά μπορώ.

    Τα σημαντικά ωροσκόπια που μας επηρεάζουν είναι άπειρα...σημαντικό για παράδειγμα είναι το ωροσκόπιο της ίδρυσης του ΠΑΣΟΚ, του κόμματος που μας κυβέρνησε για 20 χρόνια...το ίδιο ισχύει και για τη ΝΔ που μας κυβέρνησε μέχρι τώρα άλλα 10 χρόνια...επίσης έχουν περάσει δεκάδες πρωθυπουργοί που ο καθένας με το έργο του άφησε έστω και λιγάκι κάτι από το ωροσκόπιό του....τα πιθανά σημαντικά ωροσκόπια λοιπόν είναι πάρα μα πάρα πολλά....εσύ πιστεύεις ότι μπορούμε να βγάλουμε μία άκρη?? μπορούμε να βγάλουμε μία κοινή συνισταμένη απ'όλα αυτά?? ή μήπως προτείνεις να περιοριστούμε σε 1-2 μόνο, ως τα πιο κρίσιμα?

    Η δική μου άποψη είναι ότι δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ γενέθλιος χάρτης της Ελλάδας. Εγώ εκφράζω μία εσωτερική άποψη που συμφωνεί με τα λεγόμενα του Πλάτωνα και του Πτολεμαίου που έγραφαν ότι ο Ελλαδικός χώρος ήταν (και είναι) κατάλληλος για τη γέννηση νοήμονων ανθρώπων με αναπτυγμένη κρίση...αυτή την αναπτυγμένη κριτική ικανότητα -που εκδηλώνεται ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ σε αυτό τον τόπο- τη συσχετίζω με το ζώδιο της Παρθένου. Και μη νομίζεις ότι εξιδανικεύω αυτό το ζώδιο...εάν ξαναρίξεις μία ματιά στο κείμενό μου θα διαβάσεις και για τα ουκ ολίγα ελαττώματα που καταλογίζω στους Έλληνες, σε αυτόν τον διαχρονικά τόσο "πολυφωνικό" λαό....ούτε επίσης να υποθέσετε ότι περιορίζω την Ελλάδα μόνο στην Παρθένο...απλά ιεραρχικά θεωρώ ότι σε ζωδιακό επίπεδο η επιρροή της Παρθένου είναι η σημαντικότερη...αυτό είναι όλο.

  5. #55

    Re: Παρθένος: Το αληθινό ζώδιο της Ελλάδας

    Διόρθωση...ο Πλάτων το έγραψε αυτό για την Αθήνα και όχι γενικά για την τότε Ελλάδα...

  6. #56

    Re: Παρθένος: Το αληθινό ζώδιο της Ελλάδας

    Quote Originally Posted by Κώστας View Post
    Κοραλία μου θα το εξηγήσω όσο πιο απλά μπορώ.

    Τα σημαντικά ωροσκόπια που μας επηρεάζουν είναι άπειρα...σημαντικό για παράδειγμα είναι το ωροσκόπιο της ίδρυσης του ΠΑΣΟΚ, του κόμματος που μας κυβέρνησε για 20 χρόνια...το ίδιο ισχύει και για τη ΝΔ που μας κυβέρνησε μέχρι τώρα άλλα 10 χρόνια...επίσης έχουν περάσει δεκάδες πρωθυπουργοί που ο καθένας με το έργο του άφησε έστω και λιγάκι κάτι από το ωροσκόπιό του....τα πιθανά σημαντικά ωροσκόπια λοιπόν είναι πάρα μα πάρα πολλά....εσύ πιστεύεις ότι μπορούμε να βγάλουμε μία άκρη?? μπορούμε να βγάλουμε μία κοινή συνισταμένη απ'όλα αυτά?? ή μήπως προτείνεις να περιοριστούμε σε 1-2 μόνο, ως τα πιο κρίσιμα?

    Η δική μου άποψη είναι ότι δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ γενέθλιος χάρτης της Ελλάδας. Εγώ εκφράζω μία εσωτερική άποψη που συμφωνεί με τα λεγόμενα του Πλάτωνα και του Πτολεμαίου που έγραφαν ότι ο Ελλαδικός χώρος ήταν (και είναι) κατάλληλος για τη γέννηση νοήμονων ανθρώπων με αναπτυγμένη κρίση...αυτή την αναπτυγμένη κριτική ικανότητα -που εκδηλώνεται ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ σε αυτό τον τόπο- τη συσχετίζω με το ζώδιο της Παρθένου. Και μη νομίζεις ότι εξιδανικεύω αυτό το ζώδιο...εάν ξαναρίξεις μία ματιά στο κείμενό μου θα διαβάσεις και για τα ουκ ολίγα ελαττώματα που καταλογίζω στους Έλληνες, σε αυτόν τον διαχρονικά τόσο "πολυφωνικό" λαό....ούτε επίσης να υποθέσετε ότι περιορίζω την Ελλάδα μόνο στην Παρθένο...απλά ιεραρχικά θεωρώ ότι σε ζωδιακό επίπεδο η επιρροή της Παρθένου είναι η σημαντικότερη...αυτό είναι όλο.
    Κώστα μου, ωραία, αυτή είναι η άποψή σου και είναι σεβαστή. Αφού συζητάμε όμως θα σου δώσω ένα παράλληλο παράδειγμα αυτού που αντιλαμβάνομαι ότι λες: το δικό μου ωροσκόπιο δεν μπορεί να λειτουργεί γιατί το επηρεάζουν το ωροσκόπιο του πατέρα μου, το ωροσκόπιο της μητέρας μου, το ωροσκόπιο του αδελφού μου, τα ωροσκόπια των φίλων μου, το ωροσκόπιο του συζύγου και των παιδιών μου, όλων των καθηγητών που με δίδαξαν, της συνεταίρου μου στην δουλειά, τα ωροσκόπια όλων των συναδέλφων μου και πάει λέγοντας. Πολύ χαοτικό πράγμα δηλαδή, πώς να βγάλεις κοινή συνισταμένη; Αυτό που συμβαίνει όμως είναι ότι ο τρόπος που εγώ θα βιώσω όλες αυτές τις σχέσεις μόνο στο δικό μου ωροσκόπιο υπάρχει. Το ωροσκόπιο του πατέρα μου ή της μητέρας μου μπορώ να το κοιτάξω για να τους καταλάβω καλύτερα ως άτομα ή για να εξηγήσω την στάση τους απέναντι μου αλλά τι θα πάρω εγώ από αυτούς μόνο στο ωροσκόπιο μου θα το δεις. Τι βίωσε ο πατέρας μου στον επαγγελματικό του χώρο ή στην δική του οικογένεια ή ο τρόπος που βίωσε την σχέση του με την μητέρα μου, δεν υπάρχουν στο δικό μου ωροσκόπιο. Για να το θέσω αλλιώς: δεν μπορώ να βιώσω τίποτε στην σχέση μου μ' όλους αυτούς τους ανθρώπους που να μην υπάρχει στο δικό μου ωροσκόπιο.
    Για τα λεγόμενα που λες του Πλάτωνα και του Πτολεμαίου ότι η Αθήνα "είναι χώρος κατάλληλος για την γέννηση νοήμονων ανθρώπων με αναπτυγμένη κρίση", τι να πω; Οι χώρες ή πόλεις που δεν ανήκουν στο ζώδιο της Παρθένου δεν είναι χώροι κατάλληλοι για την γέννηση νοήμονων ανθρώπων; Να σου αναφέρω την Γαλλία του 20ου αιώνα και την εμφάνιση τόσων φιλόσοφων εκεί και ανθρώπων της διανόησης που επηρέασαν βαθιά την σύγχρονη σκέψη και πολιτισμό; Να σου αναφέρω την Γερμανία του 19ου αιώνα;

  7. #57

    Re: Παρθένος: Το αληθινό ζώδιο της Ελλάδας

    Quote Originally Posted by Κοραλλία Μόζορα View Post
    Κώστα μου, ωραία, αυτή είναι η άποψή σου και είναι σεβαστή. .......
    ......
    Για τα λεγόμενα που λες του Πλάτωνα και του Πτολεμαίου ότι η Αθήνα "είναι χώρος κατάλληλος για την γέννηση νοήμονων ανθρώπων με αναπτυγμένη κρίση", τι να πω; Οι χώρες ή πόλεις που δεν ανήκουν στο ζώδιο της Παρθένου δεν είναι χώροι κατάλληλοι για την γέννηση νοήμονων ανθρώπων; Να σου αναφέρω την Γαλλία του 20ου αιώνα και την εμφάνιση τόσων φιλόσοφων εκεί και ανθρώπων της διανόησης που επηρέασαν βαθιά την σύγχρονη σκέψη και πολιτισμό; Να σου αναφέρω την Γερμανία του 19ου αιώνα;
    Θα είχαν τίποτα περίεργες διελεύσεις μάλλον εκείνη την περίοδο, αντίστοιχες του 400 με 500 π.Χ
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  8. #58

    Re: Παρθένος: Το αληθινό ζώδιο της Ελλάδας

    Τη στιγμή της γέννησής σου, όμως, Κοραλία, θεωρώ ότι εσύ, όπως και όλοι μας, ήρθαμε σε επαφή με μία πρωτόγνωρη και ισχυρότατη δέσμη ακτινοβολιών η οποία επέδρασε πάνω μας με διαφορετικό και αρκετά ισχυρότερο τρόπο από τις ακτινοβολίες που δεχόμασταν μέσα στη μήτρα. Γι'αυτό και τόνισα στο κείμενό μου ότι δεν μπορούμε να συγκρίνουμε ως παρόμοια αστρολογικά γεγονότα τη μυστηριακή ιεροτελεστία της ανθρώπινης γέννησης με μία απλή υπογραφή όσο σημαντική κι αν ήταν αυτή. Επομένως δεν πιστεύω ότι μπορεί να υπάρξει ουσιαστική αναλογία μεταξύ της ανθρώπινης γέννησης και της υπογραφής μίας συνθήκης. Ότι μπορεί να έχει κάποια επιρροή η δεύτερη ναι, το δέχομαι, αλλά όχι την αντίστοιχη ριζική επιρροή της στιγμής της ανθρώπινης γέννησης.

    Με το παράδειγμα της "κατάλληλης" περιοχής για ανάπτυξη κριτικής σκέψης δεν εννοούσα ότι μόνο εμείς έχουμε αυτό το προνόμιο. Φυσικά και έχουν υπάρξει πολλές χώρες που κατά καιρούς εκδήλωσαν σπουδαία δείγματα κριτικής και δημιουργικής σκέψης. Για τις άλλες χώρες, όμως, δεν μπορώ να έχω άποψη διότι δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω την αστρολογική τους ταυτότητα. Εάν για παράδειγμα η Γαλλία έχει κάποια στοιχεία Υδροχόου ή Διδύμων ή και Παρθένου ακόμα τότε είναι πολύ λογικό σε αυτές τις χώρες να εκδηλώθηκαν κατά καιρούς σπουδαία διανοητικά επιτεύγματα. Αλλά ακόμα κι αν δεν έχουν τέτοιες ζωδιακές επιρροές και πάλι είναι πολύ λογικό κάποια στιγμή στην ιστορία τους να αναδείχτηκαν κάποια σπουδία πνεύματα.

    Μίλησα, λοιπόν, για την Ελλάδα για την οποία μπορώ να έχω μία κάποια άποψη. Και θεωρώ ότι υπάρχει σε αυτό το χώρο μία ιδιαίτερη επιρροή, όχι γενικά και αόριστα "διανοητικής φύσεως", αλλά συγκεκριμένα "Παρθενικής" φύσεως και γι'αυτό το λόγο στα αρχαία χρόνια εκδηλώθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία το φαινόμενο του κριτικού πολίτη και της κριτικής αξιολόγησης σαν στάση ζωής. Το "ερμητικό" φαινόμενο της πολυφωνίας μας χαρακτηρίζει ακόμα και σήμερα- ειδικά σήμερα- αρκεί να δεις πόσα κανάλια και πόσες εφημερίδες υπάρχουν στον τόπο μας. Απ'όσο θυμάμαι στην τηλεόραση και μόνο εκπέμπουν παραπάνω από 100 κανάλια τη στιγμή που ο αμέσως δεύτερος στην Ευρώπη-η Ισπανία ή η Πορτογαλία αν θυμάμαι καλά- έχει 50-60 κανάλια. Στις εφημερίδες και τα περιοδικά ισχύει κάτι αντίστοιχο, και ίσως σε ακόμα μεγαλύτερη κλίμακα...στο φαινόμενο της πολυφωνίας βρίσκεται Κοραλία η πεμπτουσία της άποψής μου και αρκεί να ανοίξουμε για 5 λεπτά ένα κανάλι την ώρα των ειδήσεων και θα δούμε κάτι που δεν νομίζω να υπάρχει πουθενά αλλού στον λεγόμενο πολιτισμένο κόσμο...μία επικοινωνιακή Βαβέλ...όλα αυτά μπορεί να τα συσχετίζετε με τους Διδύμους εγώ όμως τα αποδίδω στη διαχρονική επιρροή του ζωδίου της Παρθένου.

  9. #59
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    56

    Re: Παρθένος: Το αληθινό ζώδιο της Ελλάδας

    Quote Originally Posted by Κώστας View Post
    Τη στιγμή της γέννησής σου, όμως, Κοραλία, θεωρώ ότι εσύ, όπως και όλοι μας, ήρθαμε σε επαφή με μία πρωτόγνωρη και ισχυρότατη δέσμη ακτινοβολιών η οποία επέδρασε πάνω μας με διαφορετικό και αρκετά ισχυρότερο τρόπο από τις ακτινοβολίες που δεχόμασταν μέσα στη μήτρα. Γι'αυτό και τόνισα στο κείμενό μου ότι δεν μπορούμε να συγκρίνουμε ως παρόμοια αστρολογικά γεγονότα τη μυστηριακή ιεροτελεστία της ανθρώπινης γέννησης με μία απλή υπογραφή όσο σημαντική κι αν ήταν αυτή. Επομένως δεν πιστεύω ότι μπορεί να υπάρξει ουσιαστική αναλογία μεταξύ της ανθρώπινης γέννησης και της υπογραφής μίας συνθήκης. Ότι μπορεί να έχει κάποια επιρροή η δεύτερη ναι, το δέχομαι, αλλά όχι την αντίστοιχη ριζική επιρροή της στιγμής της ανθρώπινης γέννησης.

    Με το παράδειγμα της "κατάλληλης" περιοχής για ανάπτυξη κριτικής σκέψης δεν εννοούσα ότι μόνο εμείς έχουμε αυτό το προνόμιο. Φυσικά και έχουν υπάρξει πολλές χώρες που κατά καιρούς εκδήλωσαν σπουδαία δείγματα κριτικής και δημιουργικής σκέψης. Για τις άλλες χώρες, όμως, δεν μπορώ να έχω άποψη διότι δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω την αστρολογική τους ταυτότητα. Εάν για παράδειγμα η Γαλλία έχει κάποια στοιχεία Υδροχόου ή Διδύμων ή και Παρθένου ακόμα τότε είναι πολύ λογικό σε αυτές τις χώρες να εκδηλώθηκαν κατά καιρούς σπουδαία διανοητικά επιτεύγματα. Αλλά ακόμα κι αν δεν έχουν τέτοιες ζωδιακές επιρροές και πάλι είναι πολύ λογικό κάποια στιγμή στην ιστορία τους να αναδείχτηκαν κάποια σπουδία πνεύματα.
    Για μισό ,για μισό.Από πότε τα διανοητικά επιτεύγματα μεμονωμένων πολιτών κράτους σχετίζονται με το ίδιο το κράτος:weird:
    Και επίσης μόνο οι παρθένοι,οι δίδυμοι και οι υδροχόοι παρουσιάζουν διανοητικά επιτεύγματα καθόλη τη ζωή τους ενώ τα υπόλοιπα κατα καιρούς;ΕΙμαστε σίγουροι πως μιλάμε για τα ίδια 12 ζώδια;:blink:

    Quote Originally Posted by Κώστας View Post
    Μίλησα, λοιπόν, για την Ελλάδα για την οποία μπορώ να έχω μία κάποια άποψη. Και θεωρώ ότι υπάρχει σε αυτό το χώρο μία ιδιαίτερη επιρροή, όχι γενικά και αόριστα "διανοητικής φύσεως", αλλά συγκεκριμένα "Παρθενικής" φύσεως και γι'αυτό το λόγο στα αρχαία χρόνια εκδηλώθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία το φαινόμενο του κριτικού πολίτη και της κριτικής αξιολόγησης σαν στάση ζωής. Το "ερμητικό" φαινόμενο της πολυφωνίας μας χαρακτηρίζει ακόμα και σήμερα- ειδικά σήμερα- αρκεί να δεις πόσα κανάλια και πόσες εφημερίδες υπάρχουν στον τόπο μας. Απ'όσο θυμάμαι στην τηλεόραση και μόνο εκπέμπουν παραπάνω από 100 κανάλια τη στιγμή που ο αμέσως δεύτερος στην Ευρώπη-η Ισπανία ή η Πορτογαλία αν θυμάμαι καλά- έχει 50-60 κανάλια. Στις εφημερίδες και τα περιοδικά ισχύει κάτι αντίστοιχο, και ίσως σε ακόμα μεγαλύτερη κλίμακα...στο φαινόμενο της πολυφωνίας βρίσκεται Κοραλία η πεμπτουσία της άποψής μου και αρκεί να ανοίξουμε για 5 λεπτά ένα κανάλι την ώρα των ειδήσεων και θα δούμε κάτι που δεν νομίζω να υπάρχει πουθενά αλλού στον λεγόμενο πολιτισμένο κόσμο...μία επικοινωνιακή Βαβέλ...όλα αυτά μπορεί να τα συσχετίζετε με τους Διδύμους εγώ όμως τα αποδίδω στη διαχρονική επιρροή του ζωδίου της Παρθένου.
    Το γεγονος πως έχουμε πολλές εφημεριδες και κανάλια δεν οφείλεται ΤΟΣΟ στην πολυφωνία όσο στο ανύπαρκτο ΕΣΡ(λεγε με η Στιγμή της Αλήθειας από την Μπουμπούκα) και το μηδενικό πλάνο ανάπτυξης,μελέτης και οργάνωσης.Τουτέστιν στην καθόλα αδιάφορη κρατική δομή.Αν σκεφτούμε πως καναλάρχης Β.Ελλάδας είχε κάνει τις ΑΠΕΙΡΕΣ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ και είχε σχέσεις με υφυπουργό οικονομικών με αποτέλεσμα να μην τιμωρειται για 10 και βάλε χρόνια,ε ναι,νομιζω καταλαβαινουμε αρκετά γιατί έχουμε τόσα κανάλια.Οσο για τις εφημερίδες,μάλλον αποτυπώνουν την έντονη πολιτική ζωή του τόπου και την χρησιμοποίηση κάθε μέσου από τις υπάρχουσες παρατάξεις για άνοδο στην εξουσία,μεταξύ αυτών και την ιδιοκτησία 5-6 πολιτικών φερεφόνων παρά την πολυφωνία της χώρας...

  10. #60

    Re: Παρθένος: Το αληθινό ζώδιο της Ελλάδας

    Gemini μάλλον διαβάζεις πολύ επιλεκτικά όσα γράφω...ξαναδιάβασε την τελευταία πρόταση του πρώτου μέρους που παρέθεσα..."ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΖΩΔΙΑΚΕΣ ΕΠΙΡΡΟΕΣ (ΠΑΡΘΕΝΟ, ΔΙΔΥΜΟΥΣ, ΥΔΡΟΧΟΟ) ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΟΓΙΚΌ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΑΝΑΔΕΙΧΤΗΚΑΝ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ".

    Φυσικά και σχετίζονται τα "μεμονωμένα επιτεύγματα πολιτών" με μία χώρα και ένα κράτος....οι πολίτες απαρτίζουν τη χώρα και η χώρα αποτελείται από πολίτες...πού είναι το παράλογο?

    Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι δεν είμαστε πολυφωνικοί? Ή ότι διχόνοια υπάρχει μόνο σε εμάς?

 

 
Page 6 of 20 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 16 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads