s
Σελήνη...
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Results 1 to 7 of 7

Thread: Σελήνη...

  1. #1

    Σελήνη...

    Πόσο αντιφατική είναι η Σελήνη στον Τοξότη στον 8ο οίκο ( με ακμή Σκορπιό) ;
    Επίσης, πρέπει να κοιτάξουμε και τί όψεις κάνει ο Δίας στο γενέθλειο;

  2. #2
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    cancerian
    Posts
    841

    Re: Σελήνη...

    Quote Originally Posted by dm82 View Post
    Πόσο αντιφατική είναι η Σελήνη στον Τοξότη στον 8ο οίκο ( με ακμή Σκορπιό) ;
    Επίσης, πρέπει να κοιτάξουμε και τί όψεις κάνει ο Δίας στο γενέθλειο;
    Aγαπητε dm82,

    η αντιφατικοτητα που αναφερεις τι εμπεριεχει και για ποιο λογο να ειναι αντιφατικη σε αυτη την οικοθεσια η Σεληνη?
    Η παρατηρηση των οψεων του Δια οσον αφορα την απορια σου , που θα αποσκοπισει στην παραπανω θεση της Σεληνης ανα ζωδιο κ΄ οικο ?

    με εκτιμηση
    Cancerian

  3. #3

    Re: Σελήνη...

    Δεδομένα : 8ος οίκος, ακμή Σκορπιός. Σελήνη στον 8ο. Λογικά στην ερμηνεία η εν προκειμένω Σελήνη δεν είναι περισσότερο Σκορπίσια ; Όμως εδώ είναι στον Τοξότη, ζώδιο της φωτιάς. Αυτό τί είδους " κραδασμούς" επιφέρει; Μου φαίνεται αντιφατικό, γιατί νομίζω ότι υπερισχύει ο Σκορπιός λόγω ακμής και οίκου. Όμως, αν ερμηνευθεί έτσι, τότε είναι σα να έχουμε Σελήνη στον Σκορπιό ( δηλαδή σε πτώση) και με ό,τι ανάποδο ( σε συναισθηματικό επίπεδο) επιφέρει αυτό. Η Σελήνη είναι πάντως στον Τοξότη ( και σίγουρα η ερμηνευτική προσέγγιση αλλάζει). Τον Δία τον ανέφερα ως κυβερνήτη του Τοξότη. Ρωτώ επίσης εάν υπάρχει σύνδεση με τον κυβερνήτη του Τοξότη και των όψεών του και τη Σελήνη εδρεύουσα στον 8ο. Γενικά πώς θα ερμήνευες μια τέτοια Σελήνη;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
    dm82

  4. #4
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    cancerian
    Posts
    841

    Re: Σελήνη...

    Quote Originally Posted by dm82 View Post
    Δεδομένα : 8ος οίκος, ακμή Σκορπιός. Σελήνη στον 8ο. Λογικά στην ερμηνεία η εν προκειμένω Σελήνη δεν είναι περισσότερο Σκορπίσια ; Όμως εδώ είναι στον Τοξότη, ζώδιο της φωτιάς. Αυτό τί είδους " κραδασμούς" επιφέρει; Μου φαίνεται αντιφατικό, γιατί νομίζω ότι υπερισχύει ο Σκορπιός λόγω ακμής και οίκου. Όμως, αν ερμηνευθεί έτσι, τότε είναι σα να έχουμε Σελήνη στον Σκορπιό ( δηλαδή σε πτώση) και με ό,τι ανάποδο ( σε συναισθηματικό επίπεδο) επιφέρει αυτό. Η Σελήνη είναι πάντως στον Τοξότη ( και σίγουρα η ερμηνευτική προσέγγιση αλλάζει). Τον Δία τον ανέφερα ως κυβερνήτη του Τοξότη. Ρωτώ επίσης εάν υπάρχει σύνδεση με τον κυβερνήτη του Τοξότη και των όψεών του και τη Σελήνη εδρεύουσα στον 8ο. Γενικά πώς θα ερμήνευες μια τέτοια Σελήνη;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
    dm82
    Αγαπητε dm82

    η Σεληνη στον Τοξοτη δεν θα αλλαξει την ερμηνεια λογω της τοποθετησης της στον 8ο οικο. Απλα θα υπαρξει μια επιπροσθετη ερμηνεια που εγκειται στα αιτηματα του 8ου οικου. Η συναισθηματικη επεκτατικοτητα της εν λογω Σεληνης απλα θα εκφραστει με πιο σκοτεινα χαρακτηριστικα. Σκοτεινο θα μπορουσε να ειναι μια εσωστρεφεια της.
    Τον Δια θα τον κοιταξεις ως κυβερνητη της Τοξοτισιας αυτης Σεληνης ετσι ωστε να καταλαβεις καλυτερα το πως θα εκφραστει εξαιτιας της κυβερνησης της απο αυτον τον πλανητη. Οχι , ομως για την ακμη του 8ου , διοτι η ακμη στον Σκορπιο κυβερναται απο τον Πλουτωνα και τον Αρη (παραδοσιακα)

    με εκτιμηση
    Cancerian

  5. #5

    Re: Σελήνη...

    Αξιάγαπητε cancerian, ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστικότατη απάντησή σας και την ευγενεστάτη σας καλοσύνη να παραθέσετε ευσύνοπτα την ερμηνεία της Σελήνης μου.

    Ευχαριστώ θερμά λοιπόν με την τοξοτίσια σελήνη μου, θερμότερα και φωτεινά με τη σκορπίσια φύση της.

    Τελικά εμάς τους Σκορπιούς μας παρεξηγούν. Όταν έχουμε και σελήνη στον 8ο μας φοβούνται, τώρα μη πω και για τον Ουρανό στον Σκορπιό στον 8ο...

    Ηλεκτρισμός!

    Αλλά είμαστε ευγνώμονες!

    Φιλικά
    dm82

  6. #6
    Join Date
    Jun 2008
    Όνομα:
    Γιάννα
    Location
    Αθηνα
    Posts
    356

    Re: Σελήνη...

    Quote Originally Posted by cancerian View Post
    Αγαπητε dm82 .....

    Τον Δια θα τον κοιταξεις ως κυβερνητη της Τοξοτισιας αυτης Σεληνης ετσι ωστε να καταλαβεις καλυτερα το πως θα εκφραστει εξαιτιας της κυβερνησης της απο αυτον τον πλανητη. ....

    με εκτιμηση
    Cancerian
    Μου γεννηθηκε μια απορια....κοιταμε τον δια ως κυβερνητη της τοξοτισιας σεληνης ή κοιταμε τον οικο που κυβερνα η σεληνη δλδ τον οικο με ακμη στον καρκινο?
    Το καλό με τα μεγάλα λόγια είναι….
    ότι μπορούν να κρυφτούν πίσω τους ….μικροί άνθρωποι.

  7. #7

    Re: Σελήνη...

    λογικά κοιτάμε το ωροσκόπιο συνδυασμένα. Ο 4ος οίκος ( τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση δεν έχει πλανήτες, όψεις κλπ) οπότε σχετίζεται άμεσα με τις όψεις και "διαθέσεις" της σελήνης μου αφού έχει ακμή στον καρκίνο που την κυβερνά. Αλλά σίγουρα, εφόσον ο Δίας είναι κυβερνήτης του Τοξότη, οι όψεις του " φωτίζουν" τη συναισθηματική της φύση. Σε προσωπικό επίπεδο μου βγαίνει. Μην ξεχνάμε ότι η Σελήνη, όπως και ο Ήλιος κατέχουν σημαντική θέση στο σύνολο του ωροσκοπίου, άρα σχετίζονται με περισσότερα θέματά του.

    Αμερικανός αστρολόγος μου είχε πει επίσης ότι πολύ σημαντικό ρόλο στην ανάλυση ενός χάρτη παίζουν " κυρίαρχα ζώδια ή συνδυασμοί". Δλδ αν έχεις πολύ Κριό, ασχέτως του ήλιου σου, θα εκφράζεσαι ως κριός κλπ.
    Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

 

 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads