s
H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε - Page 3
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast
Results 21 to 30 of 50
  1. #21
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΙΩΣΕΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ! Η' ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΡΟΜΑΞΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΣ ΤΟ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ "ΠΡΟΒΛΕΨΑ" ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΕΓΓΥΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΗΣΗ ΤΟΥ ΘΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΣΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΧΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΑΛΗΘΗΝΟ! ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΕΓΓΥΟΣ ΔΙΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΙΔΟΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ,ΕΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΤΙΠΟΤΑ, ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΗΘΗΚΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΧΕ ΕΝΑ ΚΕΝΟ ΣΤΟ ΟΥΡΑΝΙΣΚΟ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΕΠΕΜΒΑΣΗ, ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΞΑΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ ΚΑΤΙ,
    ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ?

  2. #22
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    Quote Originally Posted by toniats View Post
    Η διαίσθηση, ύπαρχει σε όλους τους ανθρώπους. Είναι μια ακόμα αίσθηση, αυτή που βοηθούσε τον πρωτόγονο άνθρωπο να επιζήσει.
    Συμφωνώ κι εγώ σ' αυτό... Καλή είναι η μεταφυσική και πιθανόν να υπάρχει και κάποια σχέση με τη διαίσθηση, αλλά δεν είναι ανάγκη να ταυτίσουμε τις δύο καταστάσεις. Πολλές φορές η διαίσθηση απλά μας δείχνει πράγματα που αντιληφθήκαμε, τα αποθηκεύσαμε στο υποσυνείδητο, αλλά δεν τους δώσαμε εκείνη την ώρα την προσοχή μας και μετά επανέρχονται μετά από υποσυνείδητες διεργασίες.

    Η διαδικασία του brainstorming για παράδειγμα που ακολουθείται στις επιχειρήσεις για τη λήψη αποφάσεων είναι καθαρά διαισθητική διαδικασία (χαλαρώνεις και λες ό,τι σου κατέβει σαν πρόταση για να λυθεί ένα θέμα χωρίς να κρίνεις τι λες κι αν είναι σωστό). Δεν μπορώ να υποθέσω ότι σε τόσο πρακτικά θέματα έχουμε παρέμβαση του ανώτερου εαυτού. Θα μπορούσα να μιλήσω για την ψυχή σε πιο κρίσιμες καταστάσεις, όταν είναι να αλλάξει πορεία η ζωή μας (π.χ. πέφτω τυχαία σε ένα βιβλίο που αλλάζει τη ζωή μου). Δε νομίζω ότι η ψυχή θα κάτσει να ασχοληθεί με επιχειρηματικές αποφάσεις όμως.

    Με την έννοια αυτή όλα είναι σχετικά. Και ο σκοπός του άρθρου όπως λες κι εσύ Τόνια είναι καθαρά πρακτικός.

    Και θα ήταν καλό να σημειώσω εδώ ότι κι ο σκοπός της Νταίη που έγραψε το βιβλίο ήταν επίσης να δώσει πρακτικές οδηγίες στους ανθρώπους. Δεν εμπλέκει μεταφυσική στη δουλειά της ούτε στο βιβλίο της.
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  3. #23
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    Quote Originally Posted by ΜΑΙΡΥ View Post
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΙΩΣΕΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ! Η' ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΡΟΜΑΞΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΣ ΤΟ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ "ΠΡΟΒΛΕΨΑ" ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΕΓΓΥΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΗΣΗ ΤΟΥ ΘΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΣΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΧΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΑΛΗΘΗΝΟ! ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΕΓΓΥΟΣ ΔΙΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΙΔΟΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ,ΕΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΤΙΠΟΤΑ, ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΗΘΗΚΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΧΕ ΕΝΑ ΚΕΝΟ ΣΤΟ ΟΥΡΑΝΙΣΚΟ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΕΠΕΜΒΑΣΗ, ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΞΑΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ ΚΑΤΙ,
    ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ?
    Αγαπητή Μαίρη, αυτά "δείχνουν" σαν προφητικά όνειρα. Υπάρχουν κι άλλοι άνθρωποι που βλέπουν τέτοια όνειρα. Το σημαντικό είναι εδώ να είμαστε ψύχραιμοι και να μην πιστεύουμε ότι ό,τι βλέπουμε θα βγει αύριο το πρωί. Όπως και στην αστρολογία υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που αυτά που βλέπουμε δε βγαίνουν ποτέ.
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  4. #24
    Join Date
    Feb 2008
    Όνομα:
    Δεσποινα
    Location
    πειραιας
    Posts
    2,354

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    αγαπητη Τονια μπορει να ηταν η διαισθηση σου, μπορει οτι ειχε γινει ενα δυστηχημα με το μικρο αγορι,ειχες τον φοβο που λενε...και ησουν σε εγρηγορση ...
    Την κοπελα που ηταν απο πισω σου ομως μην την αποκαλεις ΄΄ζωο΄΄ δεν ειναι σωστο ...
    ΄Εσυ διαισθανοσουν οτι θα συμβει κατι εξαλλου οχι αυτη......


    φιλικα

  5. #25
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    9

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    ΄Πολύ καλό άρθρο..Συγχαρητήρια.

  6. #26
    Join Date
    Dec 2008
    Όνομα:
    Τονια
    Location
    Πολλές ζωές στη Λεμουρία
    Posts
    148

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    Quote Originally Posted by ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ View Post
    αγαπητη Τονια μπορει να ηταν η διαισθηση σου, μπορει οτι ειχε γινει ενα δυστηχημα με το μικρο αγορι,ειχες τον φοβο που λενε...και ησουν σε εγρηγορση ...
    Την κοπελα που ηταν απο πισω σου ομως μην την αποκαλεις ΄΄ζωο΄΄ δεν ειναι σωστο ...
    ΄Εσυ διαισθανοσουν οτι θα συμβει κατι εξαλλου οχι αυτη......


    φιλικα

    Έχεις δίκιο καλή μου!
    Πέρασαν χρόνια και ακόμα ζώο την αποκαλώ.
    Για να ησυχάσεις είναι φίλη (μετα το επεισοδιο)
    Και τελικώς δεν είναι σωστό και για τα ζώα.

    Τόνια

  7. #27
    Join Date
    Dec 2008
    Όνομα:
    Τονια
    Location
    Πολλές ζωές στη Λεμουρία
    Posts
    148

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    Quote Originally Posted by ΜΑΙΡΥ View Post
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΙΩΣΕΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ! Η' ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΡΟΜΑΞΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΣ ΤΟ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ "ΠΡΟΒΛΕΨΑ" ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΕΓΓΥΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΗΣΗ ΤΟΥ ΘΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΣΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΧΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΑΛΗΘΗΝΟ! ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΕΓΓΥΟΣ ΔΙΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΙΔΟΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ,ΕΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΤΙΠΟΤΑ, ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΗΘΗΚΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΧΕ ΕΝΑ ΚΕΝΟ ΣΤΟ ΟΥΡΑΝΙΣΚΟ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΕΠΕΜΒΑΣΗ, ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΞΑΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ ΚΑΤΙ,
    ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ?
    Αυτό ναι! είναι διαίσθηση. Και τόχεις! Προς τι ο φόβος;;;::nuts:

  8. #28
    Join Date
    Dec 2008
    Όνομα:
    Τονια
    Location
    Πολλές ζωές στη Λεμουρία
    Posts
    148

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    Quote Originally Posted by Βασίλης Παπαδολιάς View Post
    Η διαδικασία του brainstorming για παράδειγμα που ακολουθείται στις επιχειρήσεις για τη λήψη αποφάσεων είναι καθαρά διαισθητική διαδικασία (χαλαρώνεις και λες ό,τι σου κατέβει σαν πρόταση για να λυθεί ένα θέμα χωρίς να κρίνεις τι λες κι αν είναι σωστό). Δεν μπορώ να υποθέσω ότι σε τόσο πρακτικά θέματα έχουμε παρέμβαση του ανώτερου εαυτού. Θα μπορούσα να μιλήσω για την ψυχή σε πιο κρίσιμες καταστάσεις, όταν είναι να αλλάξει πορεία η ζωή μας (π.χ. πέφτω τυχαία σε ένα βιβλίο που αλλάζει τη ζωή μου). Δε νομίζω ότι η ψυχή θα κάτσει να ασχοληθεί με επιχειρηματικές αποφάσεις όμως.

    Με την έννοια αυτή όλα είναι σχετικά. Και ο σκοπός του άρθρου όπως λες κι εσύ Τόνια είναι καθαρά πρακτικός.

    Και θα ήταν καλό να σημειώσω εδώ ότι κι ο σκοπός της Νταίη που έγραψε το βιβλίο ήταν επίσης να δώσει πρακτικές οδηγίες στους ανθρώπους. Δεν εμπλέκει μεταφυσική στη δουλειά της ούτε στο βιβλίο της.



    O σκοπός του άρθρου είναι καθαρά πρακτικός!

    Όμως η μεταφυσική είναι κοινός τόπος για μας, δεν μπορούμε να την αποφύγουμε.

    Η άποψη πως η Ψυχή, σαν ανώτερο ον, ασχολείται επιλεκτικά μόνο με όσα σοβαρά και χρήσιμα συμβαίνουν κατά τη διάρκεια της ενσάρκωσης είναι, ας πούμε, "η σοβαρή άποψη", σοβαρών μεταφυσικών.

    Αν τη δεχτώ θα πρέπει να συμφωνήσω και με τη δήλωση έγκριτου μεταφυσικού που σε μια τηλεοπτική εκπομπή, του Χαρδαβέλλα νομίζω, δήλωσε ατάραχος στον εμβρόντητο παρουσιαστή πως η ψυχή του απουσίαζε, :unsure:δεν θυμάμαι που είχε πάει, σε καποιο συνέδριο Ψυχών υποθέτω...

    Το πως ενσαρκώνεται μια ποσότητα (ή κάποιες όψεις) του όντος Ψυχή το αναφέρω στην απάντηση που σου δίνω στο Σταυρό του Πεπρωμένου (εκεί που μιλάω για την απεικονισή της, που είναι κάτα την γνώμη μου ο άξονας MC-IC - αρκετές παραγράφους μετά τον πρόλογο):bigsmile:

    Η ψυχή, η μικρή φλόγα του Θείου Φωτός, είναι ένα μεγαλοπρεπές ον, που έχει (όλο ή μέρος του) απομακρυνθεί από την Πηγή, πιθανόν με τη θελησή του, για να επεκτείνει τη γνώση του.
    Συνδέεται άρρηκτα με την συνειδητότητα και τη νόηση του ανθρώπου, και κυρίως είναι η φλόγα που κρατά μια ύπαρξη ζωντανή, εκδηλώνεται κατ' αυτό τον τρόπο...."ξεψύχισε" είναι το ρήμα που σημαίνει ότι η Ψυχή εγκατέλειψε το σώμα.

    Η ενστάση μου έχει να κάνει με την δική μου λογική : Γιατί η Ψυχή ν' ασχολείται μόνο με τα όσα σοβαρά συμβαίνουν κατά τη διάρκεια της ενσάρκωσης;;
    Έκανε τόσο δρόμο, μπήκε σε διαδικασίες και δοκιμασίες, για να έχει την εμπειρία της ενσάρκωσης. Τώρα την "σνομπάρει" και ασχολείται μόνο με τα σοβαρά θέματα;

    Και ας το θέλω διαφορετικά. Πες πως είσαι στη θέση της Ψυχής.

    Ηθελημένα ή αθέλητα ένα κομμάτι σου είναι δεσμευμένο, κάθε φορά, στον κύκλο των ενσαρκώσεων, στον κύκλο του κάρμα.
    Είναι ένα καράβι αυτό το κομμάτι και εσύ είσαι ο καπετάνιος, ένας καπετάνιος που δεν έχει ανάγκη από φαγητό και ύπνο... Η θάλασσα-ενσάρκωση είναι γεμάτη παγίδες, που μπορούν να παγιδεύσουν το καράβι στη μέση αυτής της θάλασσας, να μη μπορεί να τελειώσει το ταξίδι (αυτό δε γίνεται από Θεία Πρόνοια, σε προλαβαίνω).

    Εγώ, στη θέση της Ψυχής, δε θα ΄φευγα στιγμή απ' τη Γέφυρα, δεν θα σταματούσα δευτερόλεπτο την παρακολούθηση και , αν μπορούσα, την καθοδήγηση.
    Είναι κάπως αυθαίρετος αυτός ο διαχωρισμός σε σοβαρά και μη σοβαρά.

    Και σου θυμίζω πως από τα πλέον σοβαρά που απασχολούν την ψυχή και τις οντότητες του φωτός που βοηθούν τον άνθρωπο να τελειώσει με τον κύκλο των ενσαρκώσεων δεν είναι οι μεγάλες πράξεις αλλά οι μικρές καθημερινές σκέψεις και τα συναισθήματα. Και ο άνθρωπος σκέπτεται (Νόηση) και νοιωθει (Καρδιακό Κέντρο, ή έδρα των συναισθημάτων) κάθε στιγμή.


  9. #29
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    Λίγο ζόρικη η απάντηση σου, Τόνια, και δε θέλω να ξεφύγω από το θέμα της Διαίσθησης και να μιλήσουμε εδώ για ενσάρκωση. Η γνώμη μου είναι ότι τελικά κανείς δεν ξέρει σίγουρα πώς λειτουργεί η Ψυχή. Προσεγγίσεις κάνουμε.
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  10. #30
    Join Date
    Dec 2008
    Όνομα:
    Τονια
    Location
    Πολλές ζωές στη Λεμουρία
    Posts
    148

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    Φυσικά προσεγγίσεις κάνουμε!

 

 
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads