s
Ταρό - Μια μέθοδος μαντικής τέχνης - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 11 to 20 of 20
  1. #11

    Re: Ταρό - Μια μέθοδος μαντικής τέχνης

    Quote Originally Posted by iro82 View Post
    ναι αλλα βρε jimy τις τραπουλες ταρω (αρχισαν) να τις ρηχνουν οι τσιγανοι!που να ηξεραν για τους πλανητες,?και υπαρχουν και ποσες αλλες καρτες απλα αυτες που αναφερεις ειναι οι ποιο διαδεδομενες!οποτε?που βρηκες το σχετικο αρθρο για να ανανεοσω τις γνωσης μου!η αν θελεις αξηγησε μου εσυ!:bigsmile:
    Δεν διαφωνώ. Ακριβώς αυτό έγραψα, πού να ήξεραν για τους πλανήτες...μια πολύ παλιά εποχή, ένας τελείως διαφορετικός κόσμος από τον σημερινό. Προσωπική άποψη μου απλά είναι ότι έχουν να μας πουν πολλά περισσότερα οι κάρτες της Μεγάλης Αρκάνα. Δεν κοιτάω το μέλλον με τα χαρτιά, απλά μου αρέσουν τα σύμβολα. Τις αντιστοιχίες μεταξύ ζωδίων και καρτών τις βρήκα από τον Θόδωρο Αξιώτη, έναν μεγάλο ερευνητή, ίσως πολλοί τον γνωρίζουν. Δεν προχωράει όμως σε ερμηνείες τους, απλά τις συσχετίζει με τα ζώδια, καθώς και με το ελληνικό αλφάβητο. Ερμηνεία των καρτών της Αρκάνα μπορείς να βρεις πολύ εύκολα, μια καλή πηγή είναι ο Dr.Fontana, καθηγητής Ψυχολογίας και μέλος της Βρετανικής Ψυχολογικής Εταιρίας.

  2. #12
    Join Date
    Oct 2006
    Όνομα:
    Διονυσία
    Location
    Δυτική Αττικκ
    Posts
    326

    Re: Ταρό - Μια μέθοδος μαντικής τέχνης

    πολύ καλό για μένα η απλή τράπουλα είναι η ποιο σοφή
    και έχω δοκημάσει πολλές

  3. #13

    Re: Ταρό - Μια μέθοδος μαντικής τέχνης

    ok μαλλον δεν καταλαβα οτι ενωουσαμε το ιδιο !!!!! συνφονω μαζι σου!!!εν μερη
    Σκέπτομαι άρα υπάρχω, είμαι όμως οι σκέψεις μου !!!

  4. #14

    Re: Ταρό - Μια μέθοδος μαντικής τέχνης

    ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΝ ΝΑ ΒΡΩ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΡΙΞΕΙ

  5. #15

    Re: Ταρό - Μια μέθοδος μαντικής τέχνης

    Έχω προσπαθήσει πολλές φορές με Ταρώ... Και με τη μικρή και με τη μεγάλη αρκάνα, είτε με τον κλασικό σταυρό είτε με τους 12 οίκους, αλλά πάντα με δυσκολεύει! Είναι πραγματικά πολύ δύσκολη....:sad2:

  6. #16

    Re: Ταρό - Μια μέθοδος μαντικής τέχνης

    ειναι ομως πολυ αποτελεσματικη και δεν πρεπει να την ριχνουμε για `πλακα` :bigsmile:

  7. #17

    Re: Ταρό - Μια μέθοδος μαντικής τέχνης

    Υπάρχει κανένα καλό μαγαζί για να προμηθευτώ καμία 'πρωτότυπη' τράπουλα?
    Γιατί σε ένα βιβλιοπωλείο που πήγα είχε μόνο την βασική και μία του Μέρλιν και του Da Vinchi...

  8. #18

    Re: Ταρό - Μια μέθοδος μαντικής τέχνης

    Quote Originally Posted by Unicorn_82 View Post
    Έχω προσπαθήσει πολλές φορές με Ταρώ... Και με τη μικρή και με τη μεγάλη αρκάνα, είτε με τον κλασικό σταυρό είτε με τους 12 οίκους, αλλά πάντα με δυσκολεύει! Είναι πραγματικά πολύ δύσκολη....:sad2:
    Πρέπει και να τη νιώθεις. Αλλιώς δε γίνεται. Κια δε θέλει συχνά, ένα πράμα για χόρταση που λένε
    Εγώ μια φορά το μήνα ρίχνω τη μικρή με τον κέλτικο :bigsmile:
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  9. #19
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    44

    Re: Ταρό - Μια μέθοδος μαντικής τέχνης

    Καλημέρα σας.
    Μια πανέμορφη τράπουλα Tarot με μεσαιωνικές αναφορές είναι η Rider-Waite σε σχεδίαση της Pamela Colman Smith. ¶ρχισα να τη χρησιμοποιώ πριν τρία χρόνια και έχω πράγματι εντυπωσιαστεί απΆ την ακρίβεια των λεπτομερών/σφαιρικών ερμηνειών που παρέχει.

    Εξαιτίας των πολλαπλών και πολύπλοκων συσχετισμών της συγκεκριμένης τράπουλας με Αστρολογία, Εσωτερισμό, Μυστικισμό και Φιλοσοφία, απαιτείται αρκετός χρόνος μελέτης για να κατανοήσει κανείς πλήρως τους σχετικούς συμβολισμούς πριν βρεθεί σε θέση να την αξιοποιήσει, αξίζει όμως τον κόπο έστω και γιΆ απλή “εγκυκλοπαιδική” επιμόρφωση.

    Πιθανότατα θα τη βρείτε σε κάποιο εξειδικευμένο βιβλιοπωλείο μαζί με το συνοδευτικό εγχειρίδιο, θα σας πρότεινα όμως να ψάξατε μέσω internet για τη συλλεκτική έκδοση κυκλοφορίας 1971 (απΆ τη US Games Systems).
    Πέρα απΆ τις 78 κάρτες σε σκληρό χαρτόνι και μεγάλο μέγεθος συμπεριλαμβάνει το 352 σελίδων βιβλίο του Waite “the key to the Tarot”, βιογραφία της Colman και δύο μαύρα μεταξωτά υφάσματα κεντημένα με τις θέσεις των 4 δημοφιλέστερων διατάξεων: τα Πέντε Χαρτιά, η Παλιά Κελτική, το Ωροσκόπιο και τα 21 χαρτιά. Στο κατάστημα New Age που την ανακάλυψα, όλα τα προαναφερόμενα καλούδια προσφέρονταν σΆ ένα θαυμάσιο ξύλινο μπαουλάκι!
    Συμφωνώ πάντως ότι τα Tarot ούτε παιχνίδι είναι, ούτε για χόρταση. ¶σε που εξαντλούν το πρόσωπο που τα διαβάζει...

  10. #20
    Join Date
    Sep 2008
    Όνομα:
    purple velvet
    Posts
    4

    Re: Ταρό - Μια μέθοδος μαντικής τέχνης

    ποιαα ταρω ειναι πιο ΄΄καλη΄΄ στις προβλεψεις της?
    Ειναι πολυ δυσκολη η εκμαθηση της?

 

 
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads