s
Αστρολογια και εραστες ...
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 28
  1. #1
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    cancerian
    Posts
    841

    Αστρολογια και εραστες ...

    Ψαχνωντας πληροφοριες για ενδειξεις που αφορουν την πληθωρα ερωτικων συντροφων ( όπως τις ονομαζω εγω «Καζανοβιες» οψεις ) μεσα από τον γενεθλιο χαρτη πετυχα ένα πολύ ενδιαφερων αρθρο. Το ερευνητικο αρθρο αυτό είναι της Kim Farnell και εξηγει τις οψεις που χαρακτηριζουν έναν μεγαλο εραστη.
    Αρχικα εξηγει τις διαφορες του 8ου και 5ου φαινεται ξεκαθαρα πια ζητηματα σχετιζουν τους δυο αυτους οικους με την πραξη του ερωτα και του σεξ.
    Εν κατακλειδι παρουσιαζει τα εξης ευρηματα που θα ηθελα να τα σχολιασουμε.

    Οι ανθρωποι με εντονη ερωτικη ζωη και με μια μεγαλη γκαμα ερωτικων συντροφων ειχαν εντονα τα παρακατω χαρακτηριστικα :

    • Το ζωδιο της ακμης του 5ου κυβερνούταν από τον Δια
    • Η ακμη του του 5ου δεχοταν μια μεγαλης σημασιας γωνια από τον Δια .
    • Διας στον 5ο η 7ο οικο.
    • Δυνατος Διας κ Κρονος.
    • Σχεση Αρη / Αφροδίτης Αφροδιτης / Κρόνου
    • Δυνατος 5ος (με πλανητες)
    • Εντονος Ερμης στο γενεθλιο.

    Στην συνεχεια παρουσιαζει οψεις που εχουν να κανουν με εντονη ερωτικη δραστηριοτητα. Ειτε από αστρολογικες ερευνες ειτε από αξιοσεβαστους αστρολογους όπως ο Πτολεμαιος.

    Εν συντομια :

    • Μια καμενη Αφροδιτη ως δεικτης νυμφομανιας .
    • Όταν η Αφροδιτη Επηρεαζεται από τον Ποσειδωνα .
    • Μια Αφροδιτη σε οικο η στην εξαρση του Αρη.



    Ποια είναι η γνωμη σας για τα παραπανω? Υπαρχουν τετοιες οψεις στο γενελθιο σας ωστε να χαρακτηριστειτε με τον ορο Μεγαλος-η Εραστης ? Αν υπαρχουν αυτες οι οψεις , ισχυει ο ορος τελικα ?
    Γνωριζετε άλλες οψεις που δινουν σε καποιον ένα μεγαλο ευρος ερωτικων εραστων ?

  2. #2
    Join Date
    Jun 2008
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    Προς τη θάλασσα...
    Posts
    577

    Re: Αστρολογια και εραστες ...

    Quote Originally Posted by cancerian View Post
    Ψαχνωντας πληροφοριες για ενδειξεις που αφορουν την πληθωρα ερωτικων συντροφων ( όπως τις ονομαζω εγω «Καζανοβιες» οψεις ) μεσα από τον γενεθλιο χαρτη πετυχα ένα πολύ ενδιαφερων αρθρο. Το ερευνητικο αρθρο αυτό είναι της Kim Farnell και εξηγει τις οψεις που χαρακτηριζουν έναν μεγαλο εραστη.

    ....

    Ποια είναι η γνωμη σας για τα παραπανω? Υπαρχουν τετοιες οψεις στο γενελθιο σας ωστε να χαρακτηριστειτε με τον ορο Μεγαλος-η Εραστης ? Αν υπαρχουν αυτες οι οψεις , ισχυει ο ορος τελικα ?
    Γνωριζετε άλλες οψεις που δινουν σε καποιον ένα μεγαλο ευρος ερωτικων εραστων ?
    Δηλαδή θα ψηφίσουμε κιόλας;; Θα στέψουμε νικητή/νικήτρια;;;
    Πολύ μου αρέσει αυτό χι χι :amuse:

    Χωρίς αστεία τώρα, τι έλεγε το άρθρο για τη σύγκριση 5ου-8ου?
    Προσέχω την πόλη μου. Επιλέγω ΑΣΤΡΙΚΕΣ συγκοινωνίες.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2006
    Όνομα:
    Από τους 45 ένας.
    Location
    Αθήνα - Κρήτη
    Posts
    794

    Re: Αστρολογια και εραστες ...

    Τι σχέση έχει ο 5ος με τον 8ο Μαρία μου?.. Στον 8 κοιτάς βαθύτητα, σταθερότητα, χημεία, δέσιμο, ολοκλήρωση... Ακόμα και μια Δίδυμη Αφροδίτη, εκεί δεν την γλυτώνει! :nuts:


    .
    Mind over matter.

    .
    .
    > >

  4. #4
    Join Date
    Jun 2008
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    Προς τη θάλασσα...
    Posts
    577

    Re: Αστρολογια και εραστες ...

    Quote Originally Posted by Δείμων View Post
    Τι σχέση έχει ο 5ος με τον 8ο Μαρία μου?.. Στον 8 κοιτάς βαθύτητα, σταθερότητα, χημεία, δέσιμο, ολοκλήρωση... Ακόμα και μια Δίδυμη Αφροδίτη, εκεί δεν την γλυτώνει! :nuts:
    Όλο και κάτι έχει, Γιάννη μου! (σχέση τετραγώνου) Τη συγκεκριμένη σύγκριση ήθελα να δω...
    Προσέχω την πόλη μου. Επιλέγω ΑΣΤΡΙΚΕΣ συγκοινωνίες.

  5. #5
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    276

    Re: Αστρολογια και εραστες ...

    Καλησπερα .. Ας κανουμε μια αρχη λοιπον ..
    Πιστευω πως η παρουσια του Δια στον 5ο ειδικα , θα εδινε φυσικα επεκταση σε ολα τα θεματα που αφορουν τον 5ο(σχεσεις , φλερτ κτλ ) . Λογικο ειναι .
    Σε δυο χαρτες γνωστων μου φιλεναδων , οι οποιες τυχαινει να εχουν Δια στον 5ο - η μια στον Ιχθυ και η αλλη στον Αιγοκερω .. δεν μπορω να πω γενικα οτι ειχαν και πολλες σχεσεις στην ζωη τους .. για να πω οτι ειχαν και πολλους ερωτικους συντροφους (λιτα πραγματα )

    Οσον αφορα την ακμη του 5ου και για πλανητες στον 5ο που αναφερεις - Ξερω ομως ατομο με ακμη 5ου στον Λεοντα / με Αρη , Αφρο και Ερμη στον 5ο στον Λεοντα .. ο οποιος ναι , ισως θα μπορουσε να χαρακτηριστει ''Μεγαλος Εραστης'' ..

    Προσωπικα πιστευω πως μια ακμη 5ου σε ολα τα ζωδια της φωτιας , θα εδινε ενα πιο spicy τονο στον 5ο οικο , οσον αφορα τις σχεσεις .

    Και κατι τελευταιο , ισως για τον ορο '' Μεγαλος Εραστης '' η παρουσια μια τονισμενης Λιλιθ σε οψη με την Σεληνη ή ακομη και με Αφροδιτη ( αν το καλοσκεφτεις :embarrest) μπορει να εδινε τετοια στοιχεια ..

    Καιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι μηπως παιζει και λιγο Ουρανος εδω περα ? :embarrest Ουρανος σε 1ο ή 5ο οικο .. και Ουρανος σε οψεις με προσωπικους πλανητες .


    Μια προσεγγιση εκανα , μην σε τσεκουρωσεις , ναι Γιαννη μου ?

  6. #6
    Join Date
    Jan 2006
    Όνομα:
    Από τους 45 ένας.
    Location
    Αθήνα - Κρήτη
    Posts
    794

    Re: Αστρολογια και εραστες ...

    Quote Originally Posted by leoma View Post
    Όλο και κάτι έχει, Γιάννη μου! (σχέση τετραγώνου) Τη συγκεκριμένη σύγκριση ήθελα να δω...
    Aπό προσωπική εμπειρία θα πω ότι ένας τονισμένος 8 ζητάει βαθύτητα στην ένωση πράγμα που αναγκαστικά είναι σε βάρος της ποσότητας της εναλλαγής και της φαιδρότητας (φαιδρός με την αρχαιοελληνική έννοια δηλαδή παιχνιδιάρης, ευχάριστος, χαρούμενος) ενώ ο 5 μπορεί να χρησιμοποιήσει την ένωση και αποκλειστικά σαν ευχαρίστηση οπότε η ποικιλία συντρόφων//παραστάσεων και η ρηχότητα//ελαφρότητα είναι μάλλον το ζητούμενο. Αυτή η αντιδιαστολή ποιότητας - ποσότητας ορίζεται καλά από το τετράγωνο. Αν υπάρχει πιο επίσημη αστρολογική ερμηνεία θα με ενδιέφερε κι εμένα, αλλά όπως να το κάνεις έχω έναν λόγο εδώ...!


    .
    Mind over matter.

    .
    .
    > >

  7. #7
    Join Date
    Feb 2008
    Όνομα:
    Δεσποινα
    Location
    πειραιας
    Posts
    2,354

    Re: Αστρολογια και εραστες ...

    Μηπως και ενας δυνατος ποσειδωνας [μαγνητισμος]παιζει αγαπητα μελη;
    Οπως λεει και ο Γιαννης [καζανοβιες σχεσεις μεγαλος εραστης]ο καζανοβας μπορει να αλλαζε τις γυναικες σαν τα πουκαμισα αλλα καθε μια την εκανε να νιωθει ξεχωριστη μοναδικη...και επισης πιστευω σε εναν τονισμενο 8ο με σεληνη μεσα [καλο σεξ εντονα συναισθηματα σε μεταβλητο ζωδιο μαλλον για να παμε για την \τον επομενο]

  8. #8
    Join Date
    Jan 2006
    Όνομα:
    Από τους 45 ένας.
    Location
    Αθήνα - Κρήτη
    Posts
    794

    Re: Αστρολογια και εραστες ...

    Στην προηγούμενη τοποθετηση του θέματος, η κυρία Σίμου είχε παραθέσει μελετη της πάνω στον χάρτη του Giacomo Casanova. Εκεί βλέπουμε όντως τη συμμετοχή του Ποσειδώνιου όνειρου στη συμπεριφορά του ιστορικού εραστή: εξάγωνο από τον όγδοο προς τη συζυγία Αφροδίτης - Ερμή στον πέμπτο. Μπορούσε να υφαίνει όνειρα τόσο λεπτά και φίνα, σε ένα μείγμα συναισθήματος και λογικής που να ανοίγει τις κερκόπορτες και του πιο καλοκλειδωμένου γυναικείου μυαλού.

    Δεν είναι δηλαδή θέμα μαγνητισμού αλλά επικοινωνιακής ικανότητας να καταλαβαίνεις (Ερμής) το πιο ενδόμυχο (τρίγωνο Πλούτωνα) όνειρο (Ποσειδώνας) που ποθεί ο εραστής σου (Αφροδίτη). Να το φέρνεις στα μέτρα σου (στον 5°) και να το πραγματοποιείς (Κριός με Σκορπιό).

    Το θέμα της Σελήνης τώρα στον όγδοο μάλλον σε βαθύ δέσιμο και αφοσίωση πάλι μου κάνει. Πράγμα ακατάλληλο για... καζανοβισμούς!


    .
    Mind over matter.

    .
    .
    > >

  9. #9
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    cancerian
    Posts
    841

    Re: Αστρολογια και εραστες ...

    Quote Originally Posted by leoma View Post
    Δηλαδή θα ψηφίσουμε κιόλας;; Θα στέψουμε νικητή/νικήτρια;;;
    Πολύ μου αρέσει αυτό χι χι :amuse:

    Χωρίς αστεία τώρα, τι έλεγε το άρθρο για τη σύγκριση 5ου-8ου?

    Το αρθρο τονιζε οτι αν και η μοντερνα αστρολογια θεωρει το σεξ ως ζητημα του 8ου οικου , παραδοσιακα η διαδικασια του ερωτα (συνουσια) , συνδεεται με τον 5ο οπως και ο ερωτας σαν σαν καθημερινη διεργασια (ο λεγομενος ερωτας της μιας βραδιας). Οταν το σεξ δεν περιεχει βαθυτερα συναισθηματα και γινεται μονο και καθαρα για διασκεδαση τοτε ειναι επισης θεμα του 5ου.

  10. #10

    Re: Αστρολογια και εραστες ...

    Εγώ έχω κάποιες απορίες :bigsmile:
    Ποιος εραστής θεωρείται ότι έχει "πληθώρα" ερωτικών συντρόφων;

    Ποιο είναι το όριο που διαχωρίζει την πολύ ενεργητική στάση ενός ατόμου στο θέμα από την ...αχαλίνωτη και ακραία συμπεριφορά; Υπάρχει μέσος όρος και ποιος είναι;

    Πόση αλήθεια βρίσκεται στις περιγραφές που γίνονται και στην εικόνα που παρουσιάζεται για κάποιον/α που έχει το όνομα; Είμαστε σίγουροι ότι έχει και την χάρη;
    Υπάρχει δυνατότητα να έχουμε ιδία άποψη; Ιν βίβο ή ιν βίτρο;

    Είναι άλλο η ξεπέτα στο wc ενός κλαμπ και άλλο μια μοναδική συνεύρεση υπό το ρομαντικό φως της Σελήνης σε μια παραλία;

    Κάποιος/α που για μια περίοδο της ζωής του/της (2, 3, 4, 5, 10 χρόνια πχ) έχει έντονη δραστηριότητα αλλά μετά ενεργοποιείται κάποια άλλη όψη και του γυρνάει το μυαλό σε άλλες καταστάσεις πώς χαρακτηρίζεται; Πρώην καζανόβιος; Λαμβάνεται η περίπτωση αυτή υπόψιν;

    Σχωράτε με, αλλά τα κριτήρια είναι μάλλον υποκειμενικά στη βάση τους. Από την άλλη, πολύ μου αρέσει που όταν "παίζει" θέμα σεχ παίρνουν φωτιά τα πληκτρολόγια :nuts:

    Και εντελώς ενδεικτικά, όχι για κάποιον ιδιαίτερο λόγο, να αναφέρω ότι έχω ακριβείας τρίγωνο Δία (στον Κριό)- ακμής 5ου, τονισμένο 5ο, κυβερνήτη 5ου τον Ήλιο, που κάνει συγκλίνον τρίγωνο με το Δία (2 μοίρες απόκλιση), Κρόνο στον Υδροχόο σε εξάγωνο ακριβείας με τον Ήλιο, σύνοδο ¶ρη-Αφροδίτης-Ερμή σε τρίγωνο με σύνοδο Πλούτωνα-Ουρανού στον 5ο. Θεωρητικά, όλα καλά. Τι είχαν τα έρμα και ψοφούσαν; ε;τι λέτε, παιδιά;
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

 

 
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads